Tandheelkundig Dentoform Onze Kroonprinses. m DROST-kwaliteit H Zijden Dameskousen NOUVEAUTÉ Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 2566. De verschillende geestesstroo- mingen op het wereldterreio in deze tijd Chr. Oranjevereniging „juliana van Stolberg" V ereenigingsnieu ws Soest Politiek reisseizoen. Gezondheid in Uw huid! U sotmrfi waarin opgenomen „De Nieuwe Soester", „De Soester Post", „Huis aan Huis" en Soester Advertentieblad ADVERTENTIEPRIJS: van 15 regels 10.75. Elke regel meer 15 cent. Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie's worden in beide bladen opgenomen. UITGAVE van: „DE SOESTER COURANT", Algemeen Weekblad en „SOESTER NIEUWSBLAD', Algemeea Christelijk Weekblad. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 60 ct„ franco per post 65 ct„ 20 ct. per maand. 16e JAARGANG. Vrijdag 30 April 1937. No- 17. Informeert eens bij Uw kennissen naar I 6 „Briefkaart"-Foto's vanaf f 2.— in de bekende prima uitvoering. IEL. 2486 1909 - 30 April - 1937 Onze beste volksvertegenwoordigster. We leven „in het teeken" der verkiezingen. Over enkele weken maken we ons op om de volksvertegenwoordigers aan te wijzen, aan wie we ons maatschappelijk wel en wee wenschen toe te vertrouwwen. Wij blijven dus in den stijl van den tijd, wanneer we ook de heden-jarige Kroonprinses beschouwen als de eerste vertegenwoordigster van het volk, die asl zoodanig een schoone taak heeft naast Haar Koninklijke Moeder, d e de bestuurster en eerste dienaresse van Nederland is- Prinses Juliana is geen gekozen volksver tegenwoordigster, maar als zoodanig geroepen, par droit de naissance. Het is Haar ge boorterecht, aldus op te treden. En het zijn Haar persoonlijke kwaliteiten van karakter en geest welke Haar er zoo uitermate geschikt voor maken- De beteekenis van een goede vorstelijke volksvertegenwoordig'ng kan niet genoegzaam worden gewaardeerd. We herinneren daartoe b.v. aan het jarenlange optreden van den Engelschen Prins van Wales als „de beste Britsche handelsreiziger". Diens populairiteit en zijn vaak innemende manieren, maakten, dat zijn reizen" en bezoeken een reclame werden voor den Engelschen geest en een aanleiding tot het aanknoop en of hernieuwen van nauwe handelsbetrekkingen. Helaas bleek later, dat vesrchillende kwaliteiten, die den Prins van Wales als handelsreiziger voor zijn volk ten goede kwamen, hem ongeschikt deden zijn voor den troon- Van onze Kroonprinses verwacïiten we niet dat zij een handelsreizigster voor ons volk zal zijn. Al moet men ook de materieele be teekenis niet onderschatten van het feit, dat Haar bezoeken aan het buitenland de aan dacht van vreemden nu en dan concentreert -op onze Lage Landen. Wanneer der men- schen denken op iets bepaalds wordt ge richt, dan ontstaat daaruit de nevengedachte of en in welke mate van de nieuwe kennis voordeel kan worden behaald. Onze Kroonprinses zal door het wezen van Haar persoon, waarvan zooveel bekoring uit gaat, en mede door Haar karaktertrekken eenvoud en milddadigheid vooral een uitdraagster zijn van de Nederlandsche cul tuur, een beminnelijke vertegenwoordigster van onzen volksgeest, welke uitgaat naar vrijheid en verdraagzaamheid, en zoo gemak kelijk aanslaat op alle gevoelens van vrede, welke sluimeren in eiken mensch, waar en onder welk bewind hij ook leeft. Gevoelens van vrede, welker kieming zelfs niet kan worden verstikt in de wouden van bajonetten, door dwingende hand 'geplant. De drie-maandsche huwelijksreis van Prin ses Juliana fieeft ons bewezen, hoe Haar persoon vreemde volken wist te bekoren. Dat zulke bekoring lang blijft natrillen, konden we zieti aan de uitingen van vriend schap, welke we thans nóg uit de bezochte vreemde landen vernemen. Kunstenaars en journalisten gevoelen de b&hoefte om den vredeszin van het Nederlandsche volk en zijn 'cultureele sterkte te loven en te prijzen. Deze uitingen zijn gewekt door onze Kroonprinses en ze hebben er toe geleid dat verscheidene groepen intellectueelen en idealisten uit verre landen pogingen ondernemen om met ons in nauwer geestelijk contact te treden. Prinses Juliana verbreidde den laatsten tijd den goeden naam van ons land over een deel van Europa en over ons volk een faam, welke zijn eere naar buiten verhoogt. De groote beteekenis van een en ander we zeggen het nogmaals kan niet gauw wor den overschat. De groote persoonlijk© kwaliteiten van Prinses Juliana komen te helder tot uitdruk king, nu Haar gang over het levenspad wordt gesteund en vergemakkelijkt door een ge maal, een jonge man, wiens vlotheid en char me harmonieus aansluiten aan de karakterei genschappen van zijn gemalin. Het huwelijk onzer Kroonprinses met Prins Bemhard heeft aldus niet alleen bijgedragen tot de verhooging van het Persoonlijk geluk van Juliana, maar het voerde ook de betee kenis op van Haar als de eerste vertegen woordigster van het Nederlandsche volk in den vreemde. Zeker, ons volk zal de vorstelijke jong gehuwden ook veel onder zich zelf willen zien en het prinsenpaar zal gaarne aan dien wensch gevolg geven, zich koesterende in de zonnige hoogachting en liefde van ons allen; vormende mét en naast H.M. de Koningin, het centrum van ons staatkundig leven, waar omheen alle maatschappelijke groepen hoe dezer eigen kringloop ook moge zijn een gelijke baan, op gelijken afstand, zullen be schrijven. Maar we hopen, dat dank zij een goede gezondheid en een gezegende geestelijke sterk te H.M. de Koningin nog vele jaren de directe regeeringszorgen van de schouders on zer Kroonprinses ontheven zal mogen hou den, opdat het jonge paar geruimea tijd on bekommerd zal kunnen voortbouwen aan zijn persoonlijk geluk en daarbij van tijd tot tijd gelegenheid zal bekomen om in den vreemde ons volk te vertegenwoordigen. Opdat daar de kennis worde verbreid omtrent onze gees telijke, cultureele en traditioneele waarden en er het verlangen zal rijzen om middels eco nomische overeenkomsten in de gelegenheid te komen, naast het materieele-, ook een geestelijk ruilverkeer met Nederland te ont wikkelen. Op dezen eersten verjaardag, welke Juliana viert te midden van ons, Soesters, als jongge- huwden, bidden we God, dat onze Kroonprin ses aan de zijde van een trouwen en liefde vollen gemaal, voorspoed en huwelijksgeluk beschoren moge zijn, tot in lengte van dagen. Vredehofstr. 9 - Soest- SPREEKUUR MAANDAG-S van 9—12 UUR. VULLINGEN vanaf f 2 GEHEELE GEBITTEN f 30.— ALLES INBEGREPEN. Vijfde gedeelte. HET SOCIALISME. Het woord is afgeleid van het latijnsche Socius dat maat, mikker of gezel beteekent en duidt op de maatschap of gemeenschap. Onder het Socialisme wordt verstaan het stelsel, dat op grond van algemeene begin selen den eigendom der productiemiddelen wil brengen aan de gemeenschap, welke de leiding der voortbrenging ter hand wil ne men en voor een billijker verdeeling der goederen zal zorgen. De verwerkelijking van dit stelsel zal de tegenwoordige kapitalistische maatschappij, welke berust op den particulieren eigendom der voortbrengingsmiddelen, vervangen door de socialistische orde, waarin een vernieuw de gemeenschapsmensch geluk en bevredi ging zal vinden. E enerzijds moet het Socialisme onderschei den worden van het Communistisch streven, dat niet alleen de productiemiddelen voor de gemeenschap opeischt, doch den geheelen particulieren eigendom aantast en vervangen wil door algeheele goederengemeenschap. De geschiedenis van socialistische en communis' tische denkbeelden gaat terug tot in het ver velleden. In Griekenland treft men ze reeds aan in de vijfde eeuw voor Christus. In de middeleeuwen brengen onderscheiden seclen veelal in geestelijke overspanning, communistische denkbeelden in praktijk op het voorbeeld der eerste christelijke gemeen ten. Dan komt het utopisch Socialisme. De utopisten achtten het mogelijk om door invoering van een langs rationeelen weg ont worpen organisch geheel van instellingen een z.g. „heilstaat" te doen verrijzen, waarin de menschheid gelukkiger en beter zou kunnen zijn. Bekend is het utopistisch trio (de graaf de Saint-Simon 17601825). (Charles Fou- rier 1772-1837) en (Robert Owen 1771-1857). In het Marxistische Socialisme wordt de vaste wetenschappelijke grondslag gelegd, waarop het hedendaagsche Socialisme zich heeft ontwikkeld KARL. MARX 1818—1883. Deze was een man die aan de groeiende ontevredenheid der volksmassa tegen de anti sociale maatschappij-inrichting, die vrucht w-as van de liberale individualistische begin selen, vaste vormen en leiding gegeven heeft. Aan hem heeft het Socialisme in alle landen van Europa zijn grooten opbloei te danken. De grondslagen van zijn leer zijn het his torisch materialisme en de klassenstrijdsleer. Hiermede is de strijd Ingezet over het we zen van den mensch. De mensch een persoonlijkheid, dat is het wat de Christelijke Kerk heeft uitgesproken in haar stelling, dat de mensch is beeld Gods. Daarmede ontkent zij, wat de oudheid bewust of onbewust steeds weer leerde, en waarboven ook Marx en zijn school niet uit komen, dat de mensch louter een natuur wezen zou zijn. Modetinten 65 cent Van Weedestraat 28 - Tel. 2804 Hij is door God geschapen, en. in bijzon- deren zin met Hem verbonden. Hij is van onvergelijkelijke waarde, zoozeer, dat een ziel, de gansche stoffelijke wereld in waarde te boven gaat. Zoo is de mensch geschapen als zedelijk wezen en aangelegd om met ze delijk bewustzijn God te dienen en te leven ter verheerlijking Gods. Marx onderwerpt de mensch aan een blinde natuurwet, waartegen het zedelijk be wustzijn nooit ophouden zal zich te verzetten. En het zijn slechts de dierlijke instincten, die alle zedelijk bewustzijn hebben uitgeschud en hun geweten als met een brandijzer hebben toegeschroeid, welke op de meest radicale wijze die vreeselijke God en mensch ont- eerende leer in practijk toepassen voor zoo ver zij daartoe de macht krijgen. Uit het God liefhebben met geheel het hart vloeit vanzelf het tweede gebod daar aan gelijk voort, (het liefhebben van den naaste). Dat is het besef van saamhoorig- heidsgevoel, dat wel onder het Liberalisme was verloochend, maar bij Marx wordt het individu geheel opgeofferd aan de gemeen schap. Het ging overstag door de godde- looze leer van het Egoisme der Liberalen en beoogde zoo weer het andere uiterste. H. A. S. Het belooft de 30ste April op de ver jaardag van H.K.H. Prinses Juliana in de zaal Religie en Kunst Rembrandtlaan een mooie avond te worden en worden al onze leden en ook de belangstellenden en Oranje klanten uitgenoodigd om dien avond vrij te houden en te komen. De blijde incomste zal de attractie van den avond zijn met nog meer Oranjefilms terwijl Fraternitas de Chr. Gymnastiekver- eeniging met een mooi programma voor den dag komen, .Ook heeft de Oranjegarde zijni medewerking toegezegd. De leden betalen slechts 5 cent voor het programma en de niet leden een entree van 30 cent. Wij ho pen op een volle zaal. HET BESTUUR. C HEER L'JK DIE LENTEGEUREN/' i/IAAAR KINDLIEF JE RUIKT DE R'JPE TABAK." Chr. Gymnastiek ver een. „FRATERNITAS''* In het Gymnastieklokaal der Chr. U. L- O. School, Prins Bernhardiaan 21. Oefenuren Zaterdags 1011: kl. jongens 8-12. Zaterdags 11T2: kl. meisjes. Zaterdags 23: adsp. jong. 12-16* Zaterdags 34: adsp. meisjes. Dinsdags Q10: Heeren. Woensdags 78: Dames. Donderdags 4.45-5-45 u.: Dames Sr. ALG- NED- VROUWEN-VREDEBOND. Donderdag 22 April, was in het Wijkge- bouw aan het Driftje in Soest een Vredes- Toopen wen op en neer met hun boodschappen maar verbeteren doet er met v/eel De staatslieden zijn thans Voortdurend op toer, Men komt bij elkander Druk over de vloer. Ze trekken van d' eenu Naar d' andere stad, Maar wat ze bespreken?. We weten niet wkt. De diplomatie is Zeer mysteriexis, Ze neemt iedereen, zelfs De Pers bij den neus. De kern van de zaken Begrijpt men eerst recht, Wanneer goed en wel reed» Het feit is beslecht Soms komt er heel deftig Een communiqué, 't Vermeldt van een jacht of Een intiem diner. Don is aan de vormen Naar builen voldaan. Maar waar het op aankomt Gaat anderen niet aan. De Volkenbond, die toch Nog altijd bestaat, Dient enkel voor zaken Van kleiner formaat. Maar zijn ze belangrijk; Dan telt hij niet mee; Beslissende dingen, Die doet men privé. NIEMEIJERs STEfcTABAK VAN 5T0T15 CT. P. HAtFOMS bijeenkomst belegd door de afdeelingcn Baarn en Soest van den Alg. Ned. Vrouwen-Vre* debond. Het is de gewoonte van dezen bond, zich succesievelijk betreffende de meest uileen- loopende zijden van bet vredesvraagstuk te doen voorlichten, en zoo was dan voor dezo keer de zeer radicale Mevr. van Geuns« Godfried uitgenoodigd, een uiteenzetting ta geven vna het begrip: Geweld en Geweld loosheid. Spreekster betoogde, dat het resultaat van het geweld steeds negatief is. Door de eeuwen heen, de geschiedenis heeft het ons geleerd, hebben de oorlogen slechts voor deel gebracht aan enkelen: de groote massa bracht hij armoede, ziekte en verwildering^ Ondanks dit alles is de wedloop in bewa pening op het oogenblik feller dan ooit te voren. Met vele argumenten trachtte spreek ster haar gehoor duidelijk te maken, dat ieder weldenkend mensch toch moest mee helpen, aan dezen toestand van geweld een eind te maken. Wat een ellende hebben wij tegenwoordig nog van de conscriptie, ingevoerd door Na poleon, den vreemden lieerscher! In ons land hebben wij nu tenminste de wet van 13 Juli 1923, de z.g. „Dienstweigeringswef", waarop de jongens zich kunnen beroepen, voor wie het, om des gewwetens wille on mogelijk is, den militairen dienst te aanvaar den. Hoewel deze wet nog niet in alle ge vallen voorziet, is het toch een bescheiden stopje op de weg naar algeheele gewetens vrijheid op dit punt. Wat met Geweldloosheid is te bereiken, daarvan heeft o.a. Gandhi ons een schitterend voorbeeld gegeven. i Na een opwekking aan alle vrouwen, om op 18 Mei deel te nemen aan den Vrouwen- Vredesgang en zoodoende aan de wereld ta toonen dat de vrouwen willen medewerken aan den opbouw, eindigde spreekster haai vol overtuiging uitgesproken rede- Menigeen zal bij 't aanhooren ervan hier en daar wel een vraagteeken hebben ge plaatst en zal het in onderdeelen niet met de spreekster eens zijn geweest. Maar dat behoeft ook niet: wij hebben haar ziens wijze aan de onze te toetsen en daaruit een eigen vaste overtuiging te vormen. Op die ma nier kan er opvoedend werk gedaan worden- De symbolische dansen, ui gevoerd door den heer Karei Pekelharing, waren gracieus en vol beteekenis. Vooral ook de voordracht! „Chanson Triste*" zal op allen een diepen indruk hebben gemaakt. Door de huidvoedende, huidzuiverende en huidgenezende kracht van Purol verdwijnen pukkels, vetwormpjes, uitslag, ruwheid, rood heid en wordt de huid jeugdig-frisch en zacht als fluweel. Gebruik voor gelaatsverzorging witte Purol. Deze is na inwrijving onzichtbaar op de huid, daarom'zeer geschikt voor gebruik overdag. In doozen van 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. LANDBOUW CRISISORGANISATIE. Aan de leden wordt bekend gemaakt, dat de Secretaris voortaan zitting zal houden ia het gebouw der Coöperatieve Landbouw, Ver, Torenstraat Soest, des Vrijdagsavond® van half acht tot half negen, te beginne* Vrijdag 7 Mei aanstaande en Vrijdagsrak|» dags ten zijnen huize Staalwijklaan 4, Soest; van half twee tot half drie. Een ieder wordt vriendelijk verzocht biervan goede nota t* nemen.

Soester Courant | 1937 | | pagina 1