l/eees vow iie Itttül BuUettfaHcUch Oite&ziM BmMyitaridsch OwvziM Het wordt weer 1 Mei, en dat wil zooveel zeggen, Als: kisten te pakken, en koffers, en goed.... Gordijnen te hangen en zeilen te leggen, Want zóó wordt in ons land de Meimaand begroet! Ook ik ga verhuizen, dus is het geen wonder, Dat ik U laat deelen hie rin m'n verdriet, Want 'k ga in den rommel eenvoudig te ónder, En zooiets, dat dwingt je gewoon, tot een lied! Temeer, waar je bijna wel zeker kunt weten, Er zijn er wel hónderden nu, die mèt jou Al evenmin tijd kunnen yinden te eten, föi zwoegen als paarden, tezaam met hun vrouw! Enfin dandien éérsten der „schoonst' aller tijden". De Meimaanddoor eeuwen bezongen, geroemd, Waaraan ook wij dichters veel lieflijks al wijdden, (Maar 'k zeg U niet, hoe ik die nu heb genoemd!) Enfin dan, dien eersten dan zit je vóór achten Wat kleumlg, geradbraakt en moe bij elkaar Tezaam op een kist, de verhuiskar te wachten, Die, vroeg al, zou komen, maarkwam-ie dan maar! Totdat want aan wachten komt óók eens een einde Het belletje ratelt, voor 't laatst in dit pand, En zulks de verhuisondernemingman zijnde Het spel dus begint, enje bent uit den brand! Want stuk voor stuk zie je je boeltje verdwijnen, Je tafel, je stoelen, je divan, dressoir En dikwijls gevaarlijk langs 't keukenraam deinen, Met angstige schrkioogen kijk je d'r naar! Maar alles komt prompt weer, en netjes behouden. Beneden in 't groote gevaarte terecht, Waarin ze al zóóveel verhuizingen douwden, Dat én meer of minder hun óók al niets zegt! Dan worden de deuren zorgvuldig gesloten, En 't zaakje tuft weg, naar je nieuwe tehuis, Alwaar ze de boel op een hoopje weer pooten. Een chaos van meubels zes kisten incluis! Dan nogde kwitantie een groet aan ons beiden, Een slag van de voordeur, èn't is weer voorbij En nou is het tijd om er uit te gaan scheiden, M'n eega die roepthet begint nu voor mij! Wanneer men een blik werpt ln het economisch gedeelte van de bladen en zich daarbij de vraag stelt, wat er op dezelfde plaats eenige jaren geleden te lezen was, dan zal men een al- geheele omkeer kunnen vast stellen.. Toentertijd de crisis had haar hoogtepunt bereikt brak men er zich het hoofd over, over, hoe men tot een prijsstij ging zou kunnen komen. Men was niet ten onrechte van mee ning, dat een gunstiger ontwik keling der prijzen de eerste voor waarde voor een nieuwe opleving was. Want slechts hoogere prij zen, dat wil dus zeggen kans op hoogere winsten, kan voor de ondernemers een prikkel tot grootere activiteit beteekenen en grootere activiteit heeft op haar beurt de economische opleving tengevolge. Intusschen zijn de prijzen ge stegen en wel in dier mate, dat vele economen Roosevelt be hoort daar b.v. toe zich op nieuw zorgen meenen te moeten maken. Want de algemeene eco nomische opleving werd dit keer geenszins enkel en alleen door de beroemde automatische krach ten der beroemde „conjunctuur cycli" opgewekt. De tegenwoor dige verbetering in den economi- 6chen toestand heeft ook andere oorzaken, welke voornamelijk ge legen zijn in den enormen bewa- peningsstrijd en b.v. ook in eeni ge slechte oogsten. Men kijke maar eens naar Engeland, waar de herbewapening aan de toch reeds grootere economische acti viteit een nieuwe stimulans heeft gegeven. Zooals al gezegd heeft nu de prijsstijging een hoogte bereikt, die in vele gevallen niet meer als wenschelijk wordt beschouwd. Het verlangen naar prijsverhoo- ging heeft bij vele economen plaats gemaakt voor een groo te bezorgdheid over het verdere verloop van de economische ont wikkeling. Niet ten onrechte vreest men, dat op zekeren dag dat dan de krachten, welke tot het geheele gebouw wel weer eens zou kunnen instorten en de opleving leidden, verlamd zouden worden. Op het oogenblik heeft het durder worden van het leven loonstrijd en stakingen tengevolge die ontwrichtend wer ken. De hoogconjunctuur, welke tegenwoordig in het economisch leven heerscht, is vol spannin gen. De stemming wordt ondanks Het is altijd prettig een over zicht met goede berichten te kunnen beginnen, en daar er ditmaal meer dan één goed be richt is, moeten wij zelfs een keus doen en willen eerst een bericht noemen, dat ons vanuit Chili bereikte, maar voor Neder land van groot belang kan wor den. Zooals men zal weten, ver toeft de Nederlandsche delegatie !>rder leiding van jhr. van Kar- nebeek nog steeds in Zuid-Ame- rika. Daar is reeds veel goed en mooi werk verricht. De vriend den gunstiger toestand ziender- oogen nerveuzer en velen zouden op het oogenblik eerder willen remmen dan de ontwikkeling verder voorwaarts drijven. Van daar ook het verlangen naar een economische wereldconferentie, waar men de oorzaken van de vele spanningen, welke veeal op politiek terrein moeten worden gezocht, zou kunnen wegnemen. Juist dit verlangen naar een eco nomische conferentie is typee rend voor de huidige vrees voor de conjunctuur. Zeker ook vroe ger hield «nu dergelijKe confe renties, maar dan voelde men er eerst behoefte aan, indien er cri- sisverschijnse;en vielen waar ie nemen. In tijden van economi sche oplezjng dacht niemand er aan, een e mferentie samen te roepen. Het ging goed en wat wil men mee:? Men staat thans voor een moeilijke taak. Men zal de maat regelen moeten nemen, die er toe kunnen leiden, de huidige conjunctuur voor langen tijd vast te houden. Daartoe worden vele oplossingen aan de hand ge daan. Interessant is b.v. de mee ning van Ford. De bedrijven zou den nog meer gerationaliseerd, de vaste lasten zoo veel mogelijk verlaagd moeten worden. Lage prijzen en hooge loonen zijn noodzakelijk, verklaart de auto koning. Er is werk voor allen, want de menschheid heeft nog behoefte aan vele dingen. Deze Amerikaan ziet daarbij zeer te recht in, dat om dit te bereiken het distributieproces en het geld- systeem geheel hervormd zouden moeten worden. Daartoe zou in tusschen een economisch genie noodig zijn, die tot op het oogen blik nog niet gevonden is. Dit is, zooals gezegd, een van de vele oplossingen, welke ons aan de hand worden gedaan. Het zou ons te ver voeren, nog eenige andere meeningen van vooraan staande lieden op economisch ge bied te bespreken. Waar wij slechts op willen wij zen is dit, dat men de huidige conjunctuur ietwat verdacht vindt. De goede zijde van deze vrees is, dat men ditmaal ern stig zoekt naar de mogelijkheid, om nieuwe onverwachte ineen storting van het economisch le ven te voorkomen. De verschil lende pogingen, die hiertoe wor den ondernomen, zijn ten volle waard, met de grootste aan dacht gevolgd te worden. schapsbanden met Argentinië en Brazilië zijn nauwer aangehaald, wat niet anders dan den handel ten goede kan komen. Nu ver toeft .de handelsmissie in Chili. En het bezoek daar blijft daar niet onopgemerkt, integendeel, de geheele pers houdt zich er mede bezig, en berekent op welke wijze de handel tusschen beide landen uitgebreid zal kunnen worden. Van nog meer belang is echter de officieele belangstel ling, welke de Nederlanders te beurt valt. De minister van bui- tenlandsche zaken'heeft de le den der missie ontvangen en de De Italiaansche renner Luigi Figiolt traint op de Avusbaan eerste stappen om tot een groo tere goederenruil te komen zijn reeds gedaan. Dan een bericht, wat oogen- schijnlijk alleen het binnenland betreft, maar waaraan de inter nationale toestand niet geheel vreemd is. In den toestand van den Nederlandschen Mijnbouw is een beduidende verbetering in getreden. In jaren is het niet voorgeko men, dat het prijspeil van de Nederlandsche steenkolen bene den het internationale prijspeil lag, zooals nu het geval is. De depreciatie van den gulden, en daarna het ingrijpen van de re geering, waardoor het mogelijk was een al te groote prijsstijging tegen te gaan, hebben gunstig op deze tak van bedrijf gewerkt. De regeering wenscht echter de mijnbouw nog niet geheel los te laten en heeft de contingentee- ring nog eens met drie maanden verlengd. Dan nog een sporbericht. Het is den Nederlandschen zweefvlie ger Hoekstra gelukt het duurrecord van van Neyenhof te breken. En niet met een paar seconden, waarop men in verschillende andere takken van sport al zoo trots is, maar met niet minder dan een uur en 29 minuten. Hij vertelde, dat hij plannen had, om ook een poging te wagen, het wereldduurrecord te verbeteren. Voor menschen die bij een tak van bedrijf niet betrokken zijn, is het lezen van een jaarverslag daarover altijd min of meer ver velend. Maar toch wil men meestal, zonder naar cijfers te kijken, wel weten, of dat gunstig of ongunstig uitvalt. En wanneer het zoo iets belangrijksbetreft, als het havenbedrijf te Rotter dam, willen wij niet nalaten, dit in ons overzicht te noemen. Im mers niet alleen de inwoners van de Maasstad zijn hierbij betrok ken, maar een groot deel van Ne derland, zij het dan ook indirect. De eindcijfers toonden aan, dat over het afgeloopen jaar het goederenvervoer over de Rotter- damsche haven gunstiger was, dan sedert jaren het geval was geweest. Dit is een verblijdend teeken, hoewel de voornaamste oorzaak hiervan niet zoo mooi is. Dit toch is de bewapening, waar door de scheepvaart op onge wone wijze bevorderd wordt. Het spreekt dus vanzelf, dat men uiterst voorzichtig moet zijn, en niet te vroeg moet juichen. De oud-president van den Hoo- gen Raad, mr. A. Fentener van Vlis- singen mocht vorige week zijn 75sten verjaardag vieren. Hoezeer den oud-president nog steeds gezien is, bleek wel uit de vele blijken van belangstelling, welke hij mocht ontvangen. Ook de Hooge Raad zond een prach tig bloemstuk. De Bloemententoonstelling te Boskoop mag zich in veler belangstelling verheugen. In de openingsrede merkte minister Deckers op, dat het woord bloemententoonstelling niet geheel juist is, daar de boo menteelt, welke zich te Boskoop in de laatste jaren sterk ontwik keld heeft, wel een zeer groote plaats inneemt. Minister Deckers verklaarde voorts, dat 1933 het slechtste Jaar voor de export was, maar dat er thans gelukkig verbetering is waar te nemen. De bemanning van de Andra over welker lot groote ongerust heid bestond, is thans op weg naar Nederland. Fantastische be richten deden de ronde over con centratiekampen en meer derge lijke griezeligheden, het is jam mer, dat er steeds menschen zijn, die meenen zulke berichten te moeten doorgeven en aandikken, want voor de families der matro zen en officieren die naar men meende te weten ter dood ge bracht waren) maakt dit de on rust in spannende dagen, als zij hebben doorgemaakt, nog groo- ter. Instorting te Alkmaar TeAlkmaar heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Men was daar bezig met het herstellen van de walmuren van de Mient, waartoe het grachtje was droog gelegd. Dit was de eerste oorzaak van het ongeluk, daar de druk, mede door de aanhoudende re gens tegen de afdammingsschut ting hierdoor te groot was ge worden. Steeds verder drong het water door den grond, totdat bij de Vischmarkt ernstige instortin gen hebben plaatsgehad. Een brug stortte in, waardoor twee auto's, die daarop stonden in de diepte verdwenen. Het was een geluk, dat er geen personen in zaten. De schade heeft men nog niet kunnen berekenen, maar deze moet meerdere duizenden guldens bedragen. De besprekingen te Venetië Gelukkig er is een communiqué uitgegeven omtrent de resulta ten van de besprekingen tus schen Mussolini en den Oosten- rij kschen Bondskanselier dr. Schuschnigg. Want bij diploma tieke besprekingen hoort nu een maal een communiqué, evenals de besprekingen steeds tot een goed resultaat moeten leiden. Ditmaal werd hierop natuurlijk geen uitzondering gemaakt. Vele vriendelijke woorden werden ge wijd aan de verhouding tus schen Italië en Oostenrijk, maar dat was niet het belangrijkste deel van het communiqué. Ook Duitschland werd ter sprake ge bracht en wel met betrekking tot een te bereiken samenwer king in het Donaubekken. In dien Duitschland hier niet daad werkelijk aan zou deelnemen, zou deze samenwerking niet te ver wezenlijken zijn. Deze veronder stelling wordt algemeen wel als juist beschouwd, maar eigenlijk gaat het daar toch niet om. De nadruk valt meer op het feit, dat Italië zich nauwer bij het Derde Rijk aansluit, het min of meer naar de oogen kijkt en poogt de vriendschapsbanden dichter aan te halen. En daartoe zal zeker dit gedeelte van het communiqué mede werken. Het is wel waar schijnlijk, dat de Duitsche in vloed in Oostenrijk hierdoor ver sterkt zal worden. Wat de binnenlandschen toestand in Oostenrijk betreft, ook hier schijnen eenige veranderingen op til te zijn. Zoo wordt er gesproken over het deelnemen van een nationaal so cialist, aan besprekingen, welke moeten leiden tot een oplossen der kwesties, welke beide natio nale bewegingen tot nog toe van elkander verwijderd hielden. Ook zou Schuschnigg een beroep doen op de nationaal socialisten om samen met het Vaderlandsche Front de verantwoordelijkheid te deelen. Of hier inderdaad iets van zal komen kan eerst de toe komst leeren. Minister Beek te Boekarest. Heel wat conferenties hebben in den afgeloopen week plaats ge had. En indien dit een middel is om den vrede in Europa te be vorderen, kan men niet anders, dan dit toejuichen. De Poolsche minister van buitenlandsche za ken heef een bezoek aan koning Carol van Roemenië gebracht, terwijl hij tevens besprekingen voerde met Tatarescu en den Roemeenschen minister van bui tenlandsche zaken Antonescu. Het schijnt hier te gaan over een nauwere militaire samen werking. Ook zou men het over de mogelijkheden van wederzij d- schen bijstand in geval van een Russischen aanval gehad hebben. Zooals men weet, heeft Dada- lier einde der vorige week een be zoek aan Engeland gebracht. In een rede, welke hij daar hield, riep hij de democratische landen op tot een nauwere samenwer king. Ook op het gebied der be wapening. En niet in de eerste plaats sprak hij over ontwape nen, maar over bewapenen om den vrede te dienen. De Belgische neutraliteit erkend. De laatste jaren werd de wensch van het Belgische volk om neu traal te zijn, steeds sterker, tot dat dit ten slotte een eisch werd, waaraan de groote mogendheden Engeland en Frankrijk niet lan ger weerstand knoden bieden. Bij het verdrag van Locarno had Bel gië verplichtingen aangegaan te genover Frankrijk en Engeland. Nu is er een Fransch-Engelsche verklaring overhandigd, waarbij België van deze verplichtingen ontheven wordt, terwijl Engeland en Frankrijk wel hun verplichtin gen tegenover België bij een even- tueelen aanval zullen nakomen. Het Verdrag van Locarno en de' overeenkomst van 9 Maart 1936 zijn hiermede dus eigenlijk bui ten werking gesteld, daar nu al leen het Britsche en het Fransche Rijk nog een defensieve alliantie vormen. ItaliëAlbanië. De verhouding tusschen deze beide landen zal binnenkort ook nader geregeld worden. Graaf Ciano zal zich hiertoe naar Tira na begeven. Deze reis en het doel ervan heeft de instemming van Zuid-Slavië, dat zooals men weej; bij deze kwestie nogal wat be lang heeft. Ook andere ministers koesteren plannen om al zeer spoedig op reis te gaan. 2oo zou de Duitsche minister van buitenlandsche za ken, von Neurath, een tegenbe zoek aan Ciano brengen, terwijl ook Stofjadinowitsj einde dezer maand te Rome verwacht wordt. De Suikerconferentie. welke te Londen gehouden wordt, heeft nog steeds, tot geen enkel resultaat kunnen leiden. Veel nieuws ervan laten de hee- ren diplomaten niet los. Tsjecho- Slowakije schijnt op het oogen blik de grootste tegenwerking te bieden, wat het land nu niet zoo heel erg kwalijk te nemen is, daar het opkomt voor zijn eigen belangen, die weer niet strooken met die van andere landen. Bo-. vendien schijnt het, dat ook Ne derland niet van plan is, zich de kaas van het brood te laten eten. Misschien zullen wij volgende week in staat zijn, iets goeds van deze conferentie te vertellen, maar eerlijk gezegd, een, heel klein beetje twijfelen wij wel aan die mogelijkheid. Spanje. De aardigheid om over Spanje te confereeren, gaat er zoo lang zamerhand een beetje af. De burgeroorlog is nu al 9 maanden aan den gang. In den toestand is nog geen teekening gekomen, zoodat men met geen mogelijk heid kan zeggen, wie de „winnen de" en wie de „verliezende" par tij zal worden. Bovendien bieden voor de bemiddelingspogingen geen van beide partijen eenige medewerking daar zij nog steeds op een overwinning hopen en tot het bittere einde wenschen vol te houden. De atad Yperen heeft, na de groote verwoesting van 1914, een nieuwe Dom gekregen. Hoe in Duitschland, op speciaal daarvoor ingerichte scholen, grootf ■org aan baby's aan den dag wordt gelegd-

Soester Courant | 1937 | | pagina 8