KRAKELINGEN. Officieele kennisgevingen Burgerlijke stand Soest E.S.VA,C.-W edstrijden MAAK UW HUIS GEZELLIG MET SCHILDERSTUKJES. C. ALDERS Kerkberichten. Burgemeester en Wethouders van Soest doen te weten, dat door den raad dier ge meente in zijne vergadering van 12 Mei 1937 %i vastgesteld de volgende verordening: Verordening tot wijziging der alge- meene Politieverordening voor de ge meente Soest, vastgesteld 19 December 1928 en gewijzigd bij raadsbesluit van Februari 1930, bij raadsbesluiten an 28 Juli 1930, bij raadsbesluit van December 1930, bij raadsbesluiten an 5 October 1931, bij raadsbesluit \an 27 Jui 1932, 29 Maart 1933, 10 Augustus 1933, 1 Augustus 1934 en 20 N o v ember 1935 Artikel 1. In het tweede lid van artikel 52 vervallen de woorden volgende op. „aan te brengen", terwijl daarvoor in de plaats wordt gelezen: ^of wel op eenigerlei wijze op, aan of in het wegdek van openbare wegen of voorwerpen voor den openbaren dienst bestemd, letters, cijfers, afbeeldingen of teekens te stellen". Artikel II. Ingevoegd wordt een artikel 52bis, luidende als volgt: ,,Het is verboden tusschen 10 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags op den openbaren weg te vervoeren of bij zich te hebben eenig aanplakbiljet, eenig plakmiddel, eenig plak- of verfgereedschap, teer, krijt, kalk of eenige andere kleur- of verfstof. Dit verbod is niet van toepassing op hem, die kan aantoonen dat deze voorwerpen ol stoffen niet zijn gebezigd, noch zijn be stemd voor handelingen, welke ingevolge het bepaalde in artikel 52 zijn verboden". Zijnde deze verordening aan de Ged. Sta ten van Utrecht volgens hun bericht van den 14 Juni 1937, le afd. no. 1865/1355 in af schrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 24 Juni 1937. Burgemeester en Wethouders van Soest doen te weten, dat door den raad dier ge meente in zijne vergadering van 12 Mei 1937 Is vastgesteld de volgende verordening: Verordening tet wijziging der veror dening ter voorkoming van brand, vast gesteld den 28 Juli 1930 en gewijzigd bij raadsbesluit van 23 Maart 1931 en 5 October 1931. Eenig artikel. De eerste zin van artikel 41 der verordening Wordt gelezen als volgt: „Het is verboden, tenzij met door of van wege den Burgemeester te verleenen vergun ning en met inachtneming van de door, of yanwege hem in een bijzonder geval te stel len voorwaarden, te rooken of zich te be vinden met brandende sigaar, sigaret of pijp In zalen en in gangen, doorgangen of corri dors van lokalen, ten tijde dat daar publieke vermakelijkheden worden gegeven, of voor )»et publiek toegankelijke bijeenkomsten wor- Hen gehouden". Zijnde deze verordening aan de Ged. Sta len van Utrecht volgens hun bericht van den 14 Juni 1937, le afd. no. 1897/1357, in af- Ichrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 24 Juni 1937. Burgem. en .Weth. voornoemd, De loco Burgemeester, GASILLE. De Secretaris, J. BATENBURG. Tb. A. Kamerbeek, v. Kerkpad Z-Z. 51 n. "utrecht, Leliestr. 38bis; R. W. Kentin, v. Plasweg 27 n. A'foort, Hoogeweg 3; Wed. C. Eriks-Klein, v. L. Bergstr. 14 n. Baarn, Emma.laan 13; A. C. Schuijt, v. Van Weede- straat 32 n, Bunnik, Groeneweg 622; H. G. Uiterdijk, v. A. Paulownalaan 23 n. H'sum, Siemenstr. 23; L. R. Touwslager m- g., v. KI. Engendaalweg 5 n. Rboon, Kleidjjk 1 Ac; P. J. Kers m. g., v. Hartmanlaan 3 n. Baarn, Noorderstr 1; G. Vis, v. Rademakerstr. 27 n. R'dam, Oostplein 14; M. P. de Haan m. vr., v. Kon.laan 20 n. Bussum, Poststr. 15; F. de Haan, v. Kon.laan 58 n. Barneveld, Kort- wijk 18; H. Schan m. vr., v. K. Hartweg 5 n. Buenos Aires; W. Kleyer, v. K. Bergstr. 3 n. Barneveld, Kort wijk 18. VERHUISD: P. Koster m. g., v. Kerkstr. 50 n. Braamweg 54; B. v. d. Bedum, van B. Grothestr. 25 n. Kerkpad N.Z. 35a; H. de Jong m. vr., v. Eigendomweg 76 n. Den Blieklaan 58; M. Wahl, v. Beckeringstr. 2 n. Klaarw.weg 48; J. Schouten, idem; J. W. v. Hattem m. g., v- Verl. Postweg 23 n. Rademakerstr. 17; G. P. Sloothaak m- g-, v. Smits weg 6 n. Kerkstr. 28a; J. J- Lissen- berg m. vr., v. Verl. Postweg 63 n. Verl. Postweg 47; H. Altena, v. Eigendomweg 14 n. Kostverlorenweg 11; J. Geitenbeek, v. Wieksl. W.Z. 37 n. Eemstr. 1; H. Botermans m. g., v. Buntweg 18 n. A. Paulownalaan 30; J. E. H. Beems, van Burgem. Grothestraat 57 naar Kerkstraat 31. allerwege behoefte gevoeld ook aan dien dag eenige luister bij te zetten. Hoewel niet geheel onbemerkt, ging voor heen den verjaardag van onze beminde prinses gewoonlijk zonder groot feestvertoon voorbij. Toch gevoelt men thans, dat het huwelijk van het Prinselijk Paar daarin wel eenige verandering heeft gebracht.. We zullen in de toekomst dan ook ongetwijfeld niet alleen hebben onzen Koninginnedag, maar ook een Juliana- en Prins Bernhard dag. In veel gemeenten in ons land is deze ge dachte reeds in daden omgezet en zullen aldaar feestelijkheden worden gehouden. Dat daarentegen deze dag voor Soest zonder eenige feestelijkheid zal verloopen, moet ve len ongetwijfeld onaangenaam stemmen. We willen aannemen, dat de moeilijkheden in ,,Soest-Vooruit'' nu juist niet bevordelijk zijn, om in dit opzicht actief te zijn. In dit verband is het ons aangenaam te kunnen melden, dat er in onze gemeente toch één-vereeniging is, n.1. de Soester Har monie, welke het als een groote leegte heeft gevoeld, dat niets ons er aan zou heriin.eren, dat de Prins zijn eersten verjaardag in ons midden viert. Bedoelde vereeniging zal des avonds te 8 uur een muzikalen rondgang maken door ons dorp. De route welke zal worden gevolgd is de volgende: Koren weg, B. Grothestraat, Ko- ninginnelaan, Korte Hartweg, Laanstraat, Nieuweweg, Eikenlaan, Soesterbergschestraat, Kerkstraat, Torenstraat, Middelwijkstraat, Steenhofstraat en Van Weedestraat. We rekenen op goed weer en op zeer veel belangstelling. GEBOREN: Arnoldus Mattheus, z. v. R. Looye geo. Reemeyer, Braamweg 46; Pe- tronella Johanna, d. v. H. v. Dorresteyn en M- Gosepath, Vaardehoogtweg 2; Petronella, |1. v. E. Westerveld en P. Kraan, Plasweg 40. ONDERTROUWD: J. F. v. Voorthuizen, ^4 jr., den Bliekl. 3 en E. Nijeboer, 23 jr., Baarn; P. v. d. Kuit, 26 jr., Schoutenk.weg B en G. Homsveld, 23 jr., Nieuwstraat 21 J. v. Krieken, 20 jr., Eigendomweg 98 en H. D. A. Brons, 21 jr., Gallenk. Pelsweg 28- GEHUWD: G. P. J. J- M. Goes, 33 jaar ,cn A. C. Schuijt, 29 jaar; R. Schaats bergen, w jaar en J. E. H. Beems, 21 jr.; A. B. Overgoor, 25 jaar en S. H. Butzelaar, 24 jr. OVERLEDENB. H. Hoepner, 44 jr.geh. met M. Kroon, Molenstraat O.Z. 14. GEVESTIGD: A. v. d. Sar m- vr., Ban- pingstr. 53; R. Beverwijk inw., Pelikaanweg 1G. B. Pauwels inw., L. Bergstr. 2; G. Keyzer m. vr., VosseveldJaan 1E. van Leeuwen inw., Amersf.str. 65; Chr. G. Heijer, Beukenlaan 16c; I. v. Frank m. vr-, B. Grothestraat 38; M. J. A. Buurlage inw-, Schrikslaan 52; Th. J. J. Monde inw., B. Grothestr. 7; J. P. Aslander inw., Lucht vaartafd.; W. C. Setteur m. g., Braamweg; ]Wed J. C. W. Schindeler, Regentesselaan 11; R. Metz-Polak, Stadh.laan 136; S. Kurpers- hoek m. g., KI. Engendaalweg 5; A. N. v- Es m. vr., Beckeringhstr. 13; J. Eden inw., Luchtvaartafd.; M. R. A- Schmidt-Kandelhart m. g., Ferd. Huycklaan 22; R. E. Wijnans inw., Luchtvaartafd., B. Luytze m. vr., Dor- resteinweg 5a. VERTROKKENC. J. Brevet, v. Soesterb. /tr. 125 n. 's-Gravenhage, Galg en weg 2; G. Stoof, v. Kolonieweg 13 n. Vinkeveen, Don kere Eind 29; J. v. Beek m. g., v. Peter 'y. d. Breemerweg 4 n. N. Amstel, O. Karse- Jaan 84; W. de Groot, v. Kon.laan 32 n- Dantumadeel, RinsumageestE. J. Jurriens isn. vr., v, Stadh.laan 16 n. Utrecht, P. Saen- Éredamstr. 44bfe; J. E. B. Schupper, v. Den jNjekban 23 n. Waasenaar. Schouw weg 9 De SCHELDEMUSCH OP SOESTERBERG. j De bekende vliegtuigconstructeur van de N.V. Maatschappij „De Schelde" te Vlils-j singen, heeft een officieel bezoek gebracht aan de Luchtvaartafdeeling te Soesterberg en aldaar na zijn buitengewoon geslaagde demonstraties in Engeland, waarover o.a. 'het bekende Engelsche vliegblad Aeroplane uit gebreide artikelen schreef, en de eveneens zeer geslaagde demonstraties op Waalhaven, bij de j.1. Zaterdag en Zondag geh«oudein> vliegfeesten zijn toestel „de Scheldemusch" gedemonstreerd voor de Nederlandsche Mili taire Luchtvaartautoriteiten. Bij dc Luchtvaartafdeeline te Soesterbersr bestaat, zooals bekend, groote belangstelling voor alles wat de luchtvaart betreft, zoo ook voor de „Scheldemusch", die hoewel op zich zelf van geen waarde voor de militaire! luchtvaart, toch eigenschappen en construc ties bevat, waarvan men in Soesterberg graag de proef op de som wil hebben. Van het aanbod van den heer Slot orrt te komen demonstreeren, werd na ontvangen goedkeuring van den Minister van Defensie door den commandant der L.V.A., luitenant kolonel F. A. van Heyst, een dankbaar ge bruik gemaakt. Bijzonder veel belangstelling bestond voor liet driewielig landingsgestel van de „Scheldemusch", een nieuwtje op bet ge bied van vliegtuigbouw, temeer daar naar wij vernemen de Douglas-machines in de toe komst ook met dergelijke landingsgestellen, zullen worden uitgerust. Van de gelegen-i heid om dit landingsgestel in de praktijk te gebruiken, werd dan ook niet ongaarne ge bruik gemaakt. De heer Slot zelf begon met de demon stratie van „De Scheldemusch" voor den commandant der L.V.A. met zijn staf- Hij' vloog er mee door het luchtruim, alsof het een stukje speelgoed was en tot slot vant zijn demonstratie zette hij „De Scheldemusch" op den grond alsof het een autogiro was. Bij dit toestelletje is het vliegrisico tot het minimum teruggebracht, ïn een vrille kan het niet raken, terwijl ook afglijden niet moge lijk is. De motor heeft slechts 2 cylinders, tezamen 40 pk. Vervolgens werd de „Scheldemusch" ge vlogen door den commandant der vldegschool, iste luitenant-vlieger van Gemeren en alle; vlieginstructeurs. i Reeds spoedig bleek de groote vaardig heid, waarmede onze militaire vliegers in! een voor hen volkomen vreemd toestel door het luchtruim schoten. Nu eens laag met zeer geringe snelheid, dan weer trokken zij snel omhoog en cirkelden boven het vlieg dorp. Allen die dit toestel gevlogen hebben* waren van oordeel dat het vraagstuk van- landen zeer vergemakkelijkt wordt door de landing op drie wielen, terwijl eveneens de open staart en het ruime uitzicht van de be stuurdersplaats werden geroemd. Met dit toestelletje heeft de constructeur, de heer Slot, werkelijk iets bijzonders tot stand ge bracht. Teneinde de militaire vliegers in staat te stellen nog meer ervaring met de „Schelde musch" op te doen, zal het toestelletje nog een week de gast blijven van de Lucht-i vaartafdeeling te Soesterberg, waarna officieel rapport over zijn vlieg-eigenschappen zal worden uitgebracht. MUZIKALE RONDGANG. A.s. Dinsdag verjaart onze populaire Prins Bernhard en zeer LectixtiiAuV j» w-j- iw- om het Koningin Emma Monument. Nadat Victoria uit Hilversum er niet in is kunnen slagen Esvac een nederlaag toe te brengen, worden op 27 Juni a.s. deze wed strijden voortgezet. Dan komt Soest bij E.S.V.A.C. in het Burgem. Dekethaprk op bezoek om fee trach ten Esvac een nederlaag toe te brengen. Echter niet alleen om de overwinning te Debalen, en dat vinden wij juist zoo prijzens waardig, ook om het doel, heeft het Soest- Bestuur gemeend aan deze wedstrijden te moeten deelnemen. 50 procent van de netto opbrengst van deze wedstrijden worden bestemd voor de T.B.C.-bestrijding, zoodat bij een plaatselijke wedstrijd als deze, zeer zeker het mooie doel wordt gesteund. Het is reeds verscheidene jaren geleden, dat een dergelijk treffen tusschen de twee plaatselijke clubs is gespeeld, zoodat deze krachtmeeting voor het Soester publiek zeer zeker een evenement op-, zich zelf, is. Wij spreken dan ook de wensch uit, dat deze wedstrijd op faire en sportieve wii^e 7si\ ver. looepn, opdat van deze ontmoeting propa ganda voor de voetoalsport in oilze gemeente zal uitgaan en de onderlinge samenwerking tusschen beide clubs zal bevorderen. Laat dan ook het sportlievend publiek bij dezen wedstrijd in zeer grooten gteale aanwezig zijn, om van dit sportief gebeuren niet alleen getuige te zijn, maar ook om de T.B.C.-bestrijding te steunen. De wedstrijd wordt met het oog op de temepratuur in de avonduren gespeeld en vangt precies om 7 uur aan. De entrée-prijzen zijn zoo laag mogelijk gesteld, zoodat dit voor niemand een belet sel kan zijn de wedstrijd Dij te wonen. Terrein: Burgem. Dekethpark. te Amersfoort. Vele bewoners van de Van Weedestraat be gaven zich Woensdagavond dan ook met hun huisgenooten naar hotel Eemland. Hier wer den allen hartelijk verwelkomd door de heer- ren van het comité. De heer Groart heete allen welkom en sprak de hoop uit, dat 't een echt huiselijk feest zou zijn. Met enkele woorden schilderde hij den gang van zaken tijdens de feesten bij de blijde incomste van het Prinselijk Paar en constateerde met genoegen, dat de Van Weedestraat wat haar versiering en verlichting betreft op de eerste rij heeft gestaan. Het Comité meende thans verplicht te zijn verantwoording af te leggen inzake het be steden van de bijeengebrachte gelden. De heeren Dammers en Van Schaik waren reeds zoo vriendelijk geweest om de ver schillende bescheiden te controleeren en zou den in den loop van den avond in de gele- genneid worden gesteld om verslag van hun bevindingen uit te brengen. Hierna was het woord aan het duo Polak. Met 'n buitengewone vaardigheid wisten zij de stemming ten top te voeren. Levensernst en levenshumor bezong Ben Polak in zijn aardige liedjes, waarvan de re freintjes door allen hartelijk werden meege zongen. Tijdens de pauze bracht notaris Dammers verslag uit. Hij zeide alles in de beste orde bevonden te hebben en sprak z'n groote waardeering uit voor het werk van de heeren Groart en Smit. Als stoffelijk blijk van die waaraeering Dood hij de beide heeren een kist sigaren aan. 'n Kleine verloting tot dekking van de onkosten van den avond bracht hierna een aardige afwisseling. Het was' tegelijk een zeer bijzondere verloting, want op ieder lot viel een prijs. Als slot van het meer zakelijke gedeelte van. den avond ontvouwden de heeren Groart en Smit 'n plan om te komen tot oprichting van een buurtvereeniging. Allen verklaarden zich hiermee eens. Binnenkort zullen de definitieve plannen worden voorgelegd. Na deze onderbreking was het woord weer aan de heeren Polak, terwijl tot slot van den avond aardige gezelschapsspelen volgden. Het was een goede gedachte van het Comi té de bewoners der Van Weedestraat als éen groote familie bijeen te brengen, iets wat zijn uitwerking in de toekomst niet zal missen. Wij hebben hierin een groote sortcering. In prijzen vanaf f 3.75 (lijst inbegrepen). Boek- en Kunsthandel. -Steenhofl straat 13. Telef. 2427. GESLAAGD. Onze plaalsgenoote, mej. J. Fokkens slaag de dezer dagen voor de akte onderwijzeres. Zij was leerling van de Ger. Kweekschool Rehobofh te Utrecht. LEEFTIJDSGRENS RUNDEREN. De Nederlandsche Veehouderijcentralc maakt nogmaals bekend, dat met ingang van 1 Juli 1937 de leeftijdsgrens, beneden welke runderen van een indentyeitsbewijs voorzien dienen te zijn, instede van het tijdstip, waar op het dier in het bezit van 2 breede tanden is, zal zijn het tijdstip, waarop het 4 breede tanden beeft. Dit houdt dus in, dat na 30 Juni 1937 de runderen met een gewicht van 100 k.g. of meer, welke nog niet in het bezit zijn van 4 breede tanden, in het algemeen slechts aangehouden kunnen worden met een identi teitsbewijs. Uiteraard geldt deze bepaling als zoodanig niet voor de reserve-kalveren, welke, naar bekend is, tot een gewicht van 250 kg., zon der indentiteitsbewijs in voorraad mogen zijn, en evenmin voor zoetemelkskalveren waarvan het voorhanden en in voorraad hebben is ge dekt door een mestvergunning, alsmede voor ingevoge de ossentoewijzing aan te houden dieren, welke eerst bij een gewicht van 250 k.g. van een identiteitsbewijs voorzien be hoeven te zijn. RADIO-MISSIE.DAG VAN DE K.R.O. Men verzoekt ons er op te wijzen, dat a.s. Zondag aan de Kath. kerken het Radkn Missie speldje ten verkoop zal worden aan geboden De opbrengst van dezen verkoop is be stemd om de wekelijksche Radio-uitzendin gen voor de Nederl. Missionarissen, priesters en religieuzen bi de missiegebieden te kun nen bestendigen. Het koopen van dit speldje wordt met klem aanbevolen, omdat het bezit van een speldje noodig is, om deel te kunnen nemen aan den grooten Radio-Missiewedstrijd. Deze wedstrijd zal worden ontvouwd in het avondprogramma van de K.R.O. op even eens a.s. Zondag. Deelname aan dezen wedstrijd staat voor ieder open Men bedenke echter, dat bij de gegeven oplossing een speldje moet worden ingezonden. Aan dezen wedstrijd zijn 1000 fraaie prij zen verbonden o.m een auto. tesamm fecnlge honderden kïppén. Door de herhaalde aangiften van kipp-ea» diefstallen, meestal tientallen tegelijk, was d« politie in dit opzicht bijzonder actief, hetgee* tot resultaat had, dat v. d. H. dezer dage* kon worden gearresteerd. Eenige diefstallen werden reeds door hen» bekend. Het verdere onderzoek zal ongetwijfeld meerdere gevallen, zoowel hier als elder aan het lacht brengen. AANRIJDING. Toen Woensdagmiddag de wielrijder G. v. O. vanuit de Kerkstraat de Birktstraat wild* inrijden, werd hij ter plaatse aangereden doof een achteroprijdende motorrijder, welke d* Soesterbergschestraat wilde inslaan. Van O. bekwam hierbij eenige verwondin- tn terwijl zijn rijwiel werd beschadigd. Het motornummer is aan de politie beken^ zoodat proces-verbaal zal worden opgemaakt, SOEST. NED. HERV. KERK. (Zaterdag 26 Juni 1937 Oude kerk: 's Avonds 8 uur Avondgebed^ Oudekerk. Voorm. 8 uur Ds. Groeneveld. Voorm. 10-30 uur Ds. W. A. Hoek, AMan* Emmakerk. Voorm. 10-30 uur Ds. Groeneveld. H. Doop. Kerkgebouw Hees. Voorm. 10 uur Ds. v. d. Waal. HERV. (GEREF.) EVANG. Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. G. C. Roojn sendaal van Randwijk. GEREFORMEERDE KERK Julianakerk. Voorm. 10 uur Ds. S. Wouters Nam. 5.30 uur Ds B. Aikema* Wilh elminakerk. Voorm. 10 uur Ds B. Aikema. Nam 5.30 uur Ds. S. Wouters. CHR GEREFORMEERDE KERK- Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. N. Bijdematüi VER. VAN VRIJZ. GODSDIENSTIGE^ Voorm. 10-30 uur Dr. W. Mackenzie va^ Amsterdam. R.K. KERK Kerk Steenhofstraat. H. Missen 7 en 9 uur. Hoogmis Kerk Burgem. Grothestraat. H. Mis te 7.30 uur, Hoogmis 10 uur* SOESTERBERG NED. HERV. KERK Nam- 23 uur Zondagschool. Nam. 6 uur Ds B. Tuinstra- R.K. KERK ie n* mis 7.30 uur. Hoogmis 10.30 u\to HUIS TER HEIDE. NED. HERV. KERK. Voorm. 10 uur Ds. B. Tuinstra Nam. 6 uur geen dienst. BAARN. DOOPSGEZINDE KERK. Voorm. 10.30 uur Ds. J. W. v. Stuyvenber^ van Baarn. NED. LUTHERSCH GENOOTSCHAP* Geen dienst. ris 10.30 uumi DE VAN WEEDESTRAAT REKENT AF. Op allervroolijkste wijze is Woensdagavond het laatste bedrijf gespeeld van de „Blijde Incomste" voor de bewoners van de Van Weedestraat. Het Comité, met als hoofdpersonen de heeren Groart en Smit, heeft dien avond re kenschap gegeven van de wijze waarop met de verkregen gelden is omgesprongen. Om aan dezen avond een eenigszins feeste lijk karakter te geven had men zich de me- p.tUvn f i; J f-*^ Polak GEVONDEN VOORWERPEN. Bij de politie te Soest zijn inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende gevonden voorwerpen Huissleutel, witte ceintuur, halsketting, 2 portemonnaie's, damesrijwiel, zilveren oorbel, rijwielbelastingmerk in etui, damesportemon- maie met inhoud, blauw gabardine regenjas. Aangeloopen een witte poes. ARBEIDSBEURS. In de Gem. Arbeidsbeurs staan thans in geschreven 266 werkzoekenden, w.o. 23 met selaars, 38 opperlieden, 20 tuinlieden, 26 grondarbeiders, 9 stucadoors, 4 loodgieters, 2 monteurs, 2 electriceins, 1 rijwielhersteller, 6 slagers, 24 tuinarbeiders, 4 reizigers, 14 chauffeurs, 8 kantoorbedienden en 36 losse arbeiders. AANRIJDING, Dinsdagmiddag reed de bestuurder van een luxe auto in de Nieuwstraat tegen een open staand portier van een aldaar stilstaande auto waardoor de ruit in bedoeld portier brak. Waar ook het laten open staan van een portier strafbaar is, zal tegen de bestuurders van beide auto's proces-verbaal worden op gemaakt. KIPPENDIEFSTAL ENGROS. Gisteren heeft onze politie een goede vangst gedaan met de arrestatie van zekere J. v. d. H. alhier, welke zich den laatsten tijd heeft sctiuKlij* &_enaöakl aan herhaalde dieLial van De groote ondernemerswinsten. Bij herhaling hoort en leest men aanmerk kingen op de hooge prijzen der petroleum^ maatschappijen, aldus het jaarverslag van d« Koninklijke Petroleummaatschappij, maar ver^ meld word. niet wat de werkelijke oorzaag van deze duurte is. Inderdaad! Het is met benzine als met alcohol, zout, suiker erij andere artikelen, welke goedkoop genoegl worden gewonnen, maar duur van belas^ ring door de overheid worden. Dat de ben^ zineprijs op zichzelf geenszins te hoog is, blijkt uit het feit, dat de winst der Konink«| lijke Shell Groep, alle producten dooreen^ genomen, minder dan l/2 cent per liter be^ draagt. Minder, zoo zou men zeggen, kan( het al niet. Een mindere winst zou in deii verkoopsprijs in geen geval tot uitdrukking kunnen komen. Men overwege zulks mede bij de be- en veroordeeling van de groote ondernemers* winsten. De Koninklijke verdient millioenen op haar artikelen en dit lijkt buitensporig, maar men ziet. dat deze winst den prijs van de producten geenszins beïnvloedt. De winsl wordt groot door den massa-verkoop. Be droeg de verkoopsprijs een halven cent pel liter minder, dan zou de winst reeds in ver lies zijn omgezet. Daaruit ziet men, hoe( nauwkeurig een bedrijfsvoering moet wezen. Niet altijd is het grootbedrijf de mensch- heid ten nadeel. Wanneer er in de plaatst van een bedrijf als van de Koninklijke eeni ge duizenden kleinbedrijven zou zijn, dafl zou het kostencijfer en daarmee de ver-1 koopsprijs veel hooger zijn geweest tot nadeel van de millioenen menschen, die olio en (cf) benzine moeten verbruiken. In da duizenden olie- en benzinebedrijfjes zouden' de eigenaren en deelhebbers een moeilijk be^ staantje hebben gevonden. Een bedrijf al® dc Kor.inklijke echter besteedde in 't vorig* jaar aan loopende uitgaven een bedrag va» iul/2 millioen pond sterling, d.i. bijna 1000 milliocn gulden Voor veel meer dan de helft bestonden deze uitgaven uit loonen en sa larissen. Hoevelen hebben dus middels ee* dergelijk giootbedrijf een verzekerd beslaag

Soester Courant | 1937 | | pagina 2