BLtoHe-tototodsdt óuevzUbt Buiïentatodsch Öi/wziM Frankrijk. Na 40 uren van ingespannen arbeid kon Dinsdagavond Chau- temps zijn nieuwe ministers aan den president van de republiek Lebrun, voorstellen. Het nieuwe kabinet lijkt in zeer veel opzich ten op het voorgaande, alleen heeft er een verschuiving van het zwaartepunt plaats gehad naar de zijde der radicalen. Het ministerie Chautemps is in den lande gunstig ontvangen. De financieele toestand van Frankrijk kan beschouwd wor den als hoogst ernstig, maar de keuze van George Bonnet als minister van financiën is vooral door den senaat gunstig beoor deeld en schijnt nogal hoop op verbetering te geven. De mi nister van economische zaken is door minister Chautemps een voudig afgeschaft, zijn taak zal voortaan berusten bij den mi nister van financiën. Met Bonnet heeft Frankrijk een minister ge kregen, die voorstander is van orthodox-financieele methoden. Auriol, wiens opvolger hij is, ia minister van justitie geworden. Hoewel van minister Bonnet al lerminst devaluatie te verwach ten is, blijven op de beurs ge ruchten loopen, dat de Fransche franc niet op peil zal kunnen blijven. Inmiddels is het eerste werk, wat de nieuwe minister-presi dent onder handen genomen heeft, het bestudeeren van de financieele toestand en de mo gelijkheden dienaangaande. Verhooging van het En- gelsche egalisatie fonds. Niet aleen in Frankrijk, ook in Engeland zijn de financieele kwesties op het oogenblik ter sprake. De Engelsche minister van financiën, Simon, heeft vol macht gevraagd voor 200 mil- lioen pond sterling, ter vermeer dering van het egalisatiefonds. Als reden hiervoor gaf hij op de laatste goudverkoop, de fi nancieele onrust in het buiten land en de toevoer van kapitaal naar Londen. Het voorstel kwam niet bepaald onverwachts, want reeds eenigen tijd was het be kend dat het egalisatiefonds ten gevolge van de goudaankoop uitgeput raakte. Men ziet in dezen maatregel het bewijs dat de goudprijs gewaarborgd blijft en dat de monetaire overeen komst van drie worden voortgezet. Het nieuwe kabinet. Aan het eind der vorige week heeft het nieuwe kabinet zijn werkzaamheden aangevangen. Slechts twee ministers, nl. mr. J. A. de Wilde en prof. Slotema- ker de Bruine waren het, die ook de vorige bewindsperiode met dr. Colijn meegemaakt had den. De overige zeven zijn door H.M. de Koningin in het Huis ten Bosch beëedigd.. De eerste ministerraad werd Vrijdag onder presidium van dr. Colijn in het departement van justitie gehou den. Een nieuw departement van Algemeene Zaken «al ingesteld worden, waarvan dr. Colijn de leiding op zich zal nemen. Men stelt zich voor dit departement onder te brengen in het voormalig Paleis aan den Kneuterdijk, dat zooals men weet onlangs i.n eigendom aan de Algemeene Friesche Levensver zekeringsmaatschappij is overge gaan, dit het echter niet geheel noodig heeft en een gedeelte er van aan het rijk heeft verhuurd. In dit gebouw was vroeger de ambtswoning van den minister van Buitenlandsche Zaken geves tigd en daarna de bureaux van het Nationaal Crisiscoimté. Motorschip in het Merwe- dekanaal gezonken. In de afgeloopen week is er een motorvrachtschip in het Merwedekanaal gezonken, waar bij de 43-jarige schipper J. van Dam en zijn 10-jarig dochtertje lammerliik 7.11n verdronken. Hetl motorschip „De Eben Haëzer" werd opgeloopen door een mo torvaartuig „De Schelde". Ten gevolge van de zuiging liep het kleine motorschip uit zijn roer, botste nog even tegen de Schel de en stootte toen tegen de wal. Het schip maakte wat slagzij en liep tengevolge daarvan direct vol water. De schipper sprong met zijn 10-jarig dochtertje te water maar verdween echter met het kind in de diepte. Twee zoons wisten op de Schelde over te springen. De vrouw van de schipper en een 8-jarig dochter tje die ook te water waren ge sprongen konden gelukkig door een zoon aan boord van de Schelde worden getrokken, 's Avonds zijn de lijken van de zoo tragisch om het leven gekomen schipper en zijn dochter opge haald. De Poolsche gezant reikt onderscheiding uit aan Prinses Juliana. De Poolsche gezant te den Haag, Z. E. Babinski, heeft deze week vergezeld van den specia- len afgevaardigde der Poolsche regeering, den heer S. Zaleski raadadviseur bij het departe ment van buitenlandsche zaken te Warschau, in tegenwoordig heid van Prins Berhard, aan Prinses Juliana, de versierselen van het grootkruis van de orde van den Witten Adelaar uitge reikt. Aan het noenmaal hebben beide heeren daarna als gasten ten paleize aangezeten. De Oos- tenriiksche Gezant. Z. E. Alexich. bezoek van von Neurath aan En geland voor onbepaalden tijd uitgesteld werd, in verband met den dreigenden toestand in Spanje. Deze beide feiten veroorzaak ten groote teleurstelling bij de Engelsch regeering. De twee lan. den, Duitsehland en Italië heb ben zich niet terug getrokken uit de non-interventiecommissie, wat Londen aanvankelijk als een lichtpunt beschouwde. Toch schijnt achter de schijnbaar op timistische houding van Enge land wel ernstige ongerustheid te schuilen. Immers als het de bedoeling van Duitsehland is om Valencia te straffen, zal dit geenszins gebeuren door uit te treden uit de commissie, die de Spaansche wateren moet contro leeren. Eerder zou dit een voor deel van de regeering van Va lencia zijn. Daarom blijft de vrees voor een zelfstandige DuitschItaliaansche actie niet ongegrond, volgens de Fransche bladen. Het feit, dat Duitsehland zijn schepen onttrokken heeft aan het werk van de controle commissie, wil nog niet zeggen, dat de Duitsche regeering het handhaven van de non-inter ventie-maatregelen verder over laat aan andere landen. Wel is het bericht gemeld, dat een deel van de Duitsche oorlogsschepen zeer binnenkort teruggeroepen zullen worden. Dit klinkt in ieder geval geruststellend. In- tusschen heeft Eden in het La gerhuis verklaard, dat de non interventie-politiek zal worden voortgezet, waartegen de liberale partij in oppositie is, daar deze opheffing van de non-interven tie vraagt. De lacune, die in het controle- systeem van de niet-inmengings- commissie is ontstaan, door het uittreden van Duitsehland en Italië, zullen naar men meent, aangevuld worden door Enge land en Frankrijk. Hiermee is Rome het echter niet eens, daar het van meening is, dat het op den weg van de non-interventie commissie ligt om hierin een re geling te treffen. Voorloopig zijn een Fransche torpedoboot en eenige marine- vliegtuigen_naar._„(te, fin&msrtw De nieuwe regeering van Frankrijk, welke na een 40-urige onderhandeling door Chautemps ls gevormd. noemd. Bij Kon. besluit zijn benoemd: mr. J. J. B. Bosch ridder van Rosenthal tot Hr. Ms. buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister te Warschau, mr. dr. L. Carsten tot Hr. Ms. buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister te Praag. H. W. G. M. ridder Huyssen van Katten dij ke tot Hr. Ms. buitengewoon en ge volmachtigd minister te Kopen hagen tevens geaccrediteerd bij de republieken Lithauen, Est land en Letland. Het is mis.v i a n niet onge- wenscht, dg ..naistc Spaansche Incidenten, welke tenslotte tot gevolg hebben gehad, dat Italië sn Duitsehland zich uit de con- crole-commissie hebben terugge trokken, eens niet van politiek, maar van juridisch standpunt uit te bekijken. Want slechts op deze wijze is het mogelijk om aan te toonen, op welke eigen aardige wegen Europa eigenlijk In den loop der laatste jaren is geraakt. Ware Europa niet zoo lang en zoo intensief tot onjuist-denken in plaats van tot juist-denken opgevoed, dan zou er over dat gene, wat zich op 29 Mei met de Deutschland en op 15 en 18 Mei met de Leipzig heeft afge speeld, nimmer een meenings- verschil, een schuldvraag moge lijk zijn geweest. De details en omstandigheden, waaronder de bommen op de Deutschland en naar van Duitsche zijde be weerd wordt torpedo's op de Leipzig werden afgeschoten, zouden dan een ieder onverschil lig kunen laten. Daar de een bommen werpt op de ander, werpt de andere natuurlijk bom men op den eenen. Daar Spanje ten deele met behulp van Duitsch oorlogsmateriaal ver woest wordt, vernielt Spanje na tuurlijk Duitsch oorlogsmateriaal. Welke partij in dezen strijd bij een zekeren daad van oorlog nu toevallig het initiatief had, zou niemand interesseeren. Er moest eerst uitgevonden worden, dat een staat oorlog kan voeren zonder oorlogvoerende te zijn er moest eerst de inder daad toch waanzinnige idee rijpen dat men de oorlogvoerende partij tegelijkertijd ook tot onpartijdig controleur zou kunen benoemen, den bok tegelijkertijd tot tuin man. den dief tegelijkertijd tot politieagent er moest eerst dezen graad van ontwrichting bereikt worden, alvorens er een zoogenaamde rechtsvraag kon opduiken. Een staat heeft zeker het recht, op een anderen te schieten, welke hem alle dagen zelf beschiet. Maar in dit geval niet echter officieel schiet. Offi cieel was het, in tegendeel door een heilig verdrag belast met het ambt, er over te waken, dat geen onbevoegde inofficieel aan het schieten zou medewerken. Een bewaarder va.n rust en orde ech ter moet gerespecteerd worden. Mag Spanje dezen bewaarder nog bommen op zijn slagschip werpen nog torpedo's op zijn kruiser af vuren? Eerst na deze kromme constructie zijn wij zoo ver, dat hett natuurlijkste van alle na tuurlijke rechten een rechtvaar diging behoeft en dat twee bom men, die op de Deutschland vie len en eenige torpedo's die misschien niet eens op de Leipzig werden afgevuurd, ge heel anders moeten worden ge waardeerd dan eenige honderd duizenden Duitsche projectielen, die bijv. een gat sloegen in den ijzeren ring van Bilbao. Intusschen, voor vele millioe- nen menschen in vele landen hangt van deze waardeering alles af. Zij vroegen en vragen zich af, mochten deze bommen ge worpen worden, zijn deze torpe do's inderdaad gelanceerd? Om deze vraag te kunnen beantwoor den is een onderzoek noodig een onderzoek, dat nog niet heeft plaats gevonden en naar alle waarschijnlijkheid wel nooit zal plaatsvinden ook. Waarom het recht zijn loop te laten hebben in een Europa, waar velen slechts het recht van den sterkste ge handhaafd willen zien? Intusschen valt er in den toe stand na het incident met de Deutschland en dien na het ge beuren met de Leipzig een groot en men mag ondanks alles zeggen: verheugend verschil waar te nemen. Zochten na het incident met de Deutschland En geland en Frankrijk hun toe vlucht nogmaals in een politiek van capitulatie, na het incident met de Leipzig was men daartoe j niet meer bereid en eischte men een onderzoek. Eerst moest ko- i men vast te staan, of Valencia i werkelijk schuld trof en indien dit het geval bleek te zijn, kon dan tot strafmaatregelen worden overgegaan. Maar ook niet eer der! Kennelijk hebben Londen j en Parijs ingezien dat een Europa waarin in het geheel geen recht meer zou heerschen, geen toe komst meer heeft, tenzij dan een toekomst van willekeur, wapen- gerinkel en tenslotte oorlog. Wil Europa van den oorlog gered worden, dan zullen niet de meest j elementaire rechtsbeginselen ver- kracht mogen worden. Helaas heeft men dat in Berlijn en Ro me nog niet ingezien, men heeft daar gewenscht, dat aan de Duitsche bewering een hoogere waarde_wer$ zoek daartoe aanleiding had ge geven. Toen men zijn wil niet wist door te zetten, hebben deze beide landen zich uit de controle commissie teruggetrokken. Dat is jamer want aan de hoop, welke de zich afteekenende toenadering in Europa van twee weken gele den had opgewekt, is thans weer den bodem ingeslagen. Maar des ondanks is het een verheugend verschijnsel, dat men tenminste in een groot deel van de oude wereld er niet over denkt, het recht nog langer op den achter grond te laten schuiven. Drie nieuwe gezanten be- De kwestie der controle van de non-interventiecommissie Engelsche snelvarende kleine naar werd des namiddags door Hunne Koninklijke Hoogheden in audi ëntie ontvangen tot het aanbie den van een album met fotos ter herinnering aan de reis van het Prinselijk Paar in Oostenrijk. De Ned. Mij. van Nijver heid en Handel hield onder voorzitterschap van ir. A. Plate haar 160ste j aarlijk- sche algemeene vergadering in de gemeentelijke concertzaal te Haarlem. Enkele vooraanstaande personen waren als gasten aan wezig. Ook Prins Bernhard gaf van zijn belangstelling blijk door in de vergadering te verschijnen. Hij was vergezeld van zijn adju dant jhr. ir. Roëll en werd aan de ingang ontvangen door de secretaris der Mij. mr. Bierens de Haan. In de zaal gekomen heetten allen Hem met een hartelijk applaus welkom. De Prins nam op het podium plaats naast de voorzittersplaats. Hierna sprag ir. Plate zijn openingsrede uit welke als titel droeg „In naam van Oranje doe open de poort", en waarin hij de positie van ons land in de we reld en de ontwikkelings moge lijkheden in de naaste toekomst heJaaiidelde. In de ochtendversa- varen op eigen kracht dering heeft jhr. mr. van Kar- nebeek een rede gehouden over de resultaten van de handels missie. Hierna hield J. Gelder- malsen een rede over: „Richt lijnen van onze economische politiek. Na afloop der ver gadering werd de lunch in res taurant Brinkman aan de Groote Markt gebruikt. Langs de kortste weg, van de gemeentelijke con certzaal naar restaurant Brink man, had zich een groote me nigte belangstellenden geschaard die den Prins hartelijk toe juichte. De werkloosheid Het aantal werkloozen is ondanks de toeneming der be volking en het daarmee ge paard gaande nieuwe aanbod van arbeidskrachten aanzien lijk gedaald, in vergelijking met een jaar geleden. In April was het aantal ingeschreven werk loozen 56.000 en einde Mei zelfs 64.300 minder dan een jaar gele den. De in vorige maanden da ling der werkloozen zette zich ook in Mei voort. Deze daling was aanzienlijk grooter dan het vorig jaar. Ook in alle gemeente- groepen was de daling in 1937 erooter dan in 1936 Terwijl door de spoedige terug keer van Duitsehland en Italië in de niet-inmengingscommissie na het gebeurde met de Deutsch land, en door het aangekondigde bezoek van von Neurath aan Londen, de hoop was gewekt, dat er een betere verhouding zou komen tuschen Duitsehland en de Westelijke staten, is aan deze verwachting plotseling den bo dem ingeslagen door het inci dent met de Leipzig en zijn ge volgen. Naar aanleiding van het ge beurde met de Leipzig heeft Duitsehland in de besprekingen die hierover te Londen werden gehouden, een voorstel ingediend om voor de haven van Valencia een vlootdemonstratie te geven, waarbij de vlaggen van de vier mogendheden van de controle commissie zouden worden ge toond. Over dit voorstel is men het niet eens kunnen worden, daar Frankrijk en Engeland van meening waren dat eerst een grondig onderzoek ingesteld moest worden alvorens over te gaan tot een dergelijke maatregel. Op deze weigering heeft Duitsehland gereageerd door zich terug te trekken uit het controle-systeem in de Spaan sche wateren, waarbij zich ook Italië heeft aangesloten. Vlak daarvoor was uit Berlijn al de mededeeline eekomen. dat het

Soester Courant | 1937 | | pagina 5