De vliegboot - het oog der vloot Ontwikkeling van een modern oorlogswapen Van hei met pontons uitgeruste land- vliegtuig tot de nieuwe vliegbooten De vliegende dokter van Port Hedland loop van zijn zware praktijken heel wat mooie successen behaald, doch welk een zee van moeite en opoffering ligt hierach ter! Vóór twintig jaar: ergens in de verre woestijngebieden, die een deel van de 1.3 millioen vierkante mijlen Australischen bodem uitmaken, loopt een mensch op zijn laatste krachten, vertwijfeld voorwaarts, altijd verder in de hoop toch nog ergens tijdig een politiepost te vinden, waar hij wat medicamenten kan krijgen. Want gin der, op zijn farm, ligt zijn vrouw ziek en heeft doktershulp noodig Thans: In Port Hedland hoort men via den aether, dat 125 mijlen van het eerstvol gend centraalstation verwijderd, een vrouw ziek ligt. Hulp wordt dringend gevraagd. Een vliegtuig bereikt de plaats in drie uur. Zonder deze tijdige medische hulp was de vrouw nog denzelfden dag overleden. Vroeger zou de overbrenging van het be richt minstens drie vier dagen in beslag hebben genomen vooropgesteld, dat de bode, die men naar den arts uitzond, geen last zou krijgen van gezwollen voeten. Operatie onvermijdelijk! In Cloncurry observeerde men sinds vier .dSffeiiL Gezondheidstoestand van een de zee-vliegerij zich daardoor ontwikkeld heeft. De ervaringen, die de piloten twintig jaar geleden hebben opgedaan, zullen nu en in de toekomst den grondslag vormen voor de uitbreiding en verbetering der wa tervliegtuigen als oorlogswapens, voor de ontwikkeling van zeewaardige machines, die bij mist zoowel als des nachts, bij weer en wind toch volkomen zeker over lange afstanden op zee hun taak kunnen vervul len. Het gebruik van watervliegtuigen in de Middellandsche Zee, zoowel als in den At- lantischen Oceaan, aan de kust van Spanje, heeft de herinnering aan de zeevliegerij van den grooten oorlog weer wakker ge roepen. Doch niet alleen voor oorlogsdoeleinden zijn de ervaringen toentertijd opgedaan, te stade gekomen, ook voor de ontwikkeling van het watervliegtuig ten dienste van de transatlantische lijnen, heeft men zich deze ervaringen ten nutte gemaakt en het vlieg- wezen zou zonder den grooten wereldoor log waarschijnlijk nog niet op den tegen- v/oordigen trap van ontwikkeling zijn ge komen. HOE IN AUSTRALIË AFSTAN DEN WORDEN OVERBRUGD. Op het Australische Continent is onlangs het zesde centraalsta tion geopend tot ingrijping bij ziektegevallen in eenzame Au stralische gebieden. Eenzaam, verloren, verlaten, hulpeloos, dat zijn begrippen, welke de nieuwste technische ontwikkeling helpt overwinnen, zooveel als het in de macht van den mensch ligt. De „vliegende arts", die in geheel Australië bekend en bemind is, zou ons daarvan zeer veel kunnen vertellen. Au stralië, dat nog zooveel uitgestrekte, verla ten gebieden heeft, is zonder hem niet meer te denken. De „vliegende arts" heeft in den De opkomst van speciaal voor vluchten >ver water gebouwde vliegtuigen dateert pas van de laatste vijf en twintig jaar. Vóór iien behielp men zich met gewone vlieg tuigen, die men inplaats van met wielen, yan pontons voorzag. Na zeer vele pogin gen, die eerst faalden, gelukte het in 19] 3 aet eerste bruikbare watervliegtuig te bou- (ven. Wij hadden hier in Holland nog geen vliegtuigfabrieken en de bekendste fabrie- cen in Europa waren wel de Friedrichsha- !en Werké bij Bodensee, de Brandenburg- sche Vliegtuigenfabriek e.a. In den Joon van den oortno nriisfnnrlnji tuigstations, niet alleen in Duitschland en In België, maar ook langs de Engelsche lust. Eveneens aan de Russische Oostzee- fuist, zoo bijvoorbeeld in Libau, Re val enz. De voornaamste taak van de watervlieg tuigen bestond in hun samenwerking met de strijdkrachten ter zee. Zij moesten het oog der vloot zijnde tijdig waarschu wen voor vijandelijke vliegtuigen en de eigen strijdkrachten hoeden tegen een plot- selingen overval van den vijand. Niet alleen echter moesten zij de eigen vloot op de hoogte houden van de bewegin gen van den vijand, maar ook kwam het er op aan, de vijandelijke vliegtuigen te beletten de havens, scheepsbewegingen en vooral het werk der mijnenleggers te ver kennen. De Noordzee en vooral het Kanaal werd ipoedig het belangrijkste gevechtsterrein Ier watervliegtuigen, daar dit als arbeids veld der zeevloten de grootste opmerk zaamheid vereischte. De dienst van een piloot van een water vliegtuig was niet alleen zwaar, maar en dit geldt in het bijzonder voor de eer ste twee jaren, in het midden en Noorden van de Noordzee, ook ondankbaar. De vliegtuigen vlogen bijna steeds in mist en storm, buiten het zicht van land, over d« zien. Vele vliegtuigen moesten dan tenge volge van motorstoringen op de zee neer dalen. Vaak kwam het dan voor, dat de machines op de hooge golven omsloegen en de bemanning soms dagenlang op de pon tons vastgebonden ronddreef en zelden ge red werd. Wat moesten de Noordzee-vliegers niet allemaal kennen. Bij het vliegen over de zee op kompas en kaarten moesten ze nauwkeurig kunnen navigeeren; zonder eenig steunpunt op zee bij wisselende wind richting een klein eiland probeeren terug .tti—WinHen sfcftA/ic. da mnool iilr hoi/4 defect de oorzaak zou kunnen zijn, dat men bij het vallen der duisternis nog niet in de startplaats teruggekeerd zou zijn. Alle scheepstypen van den vijand moest de vlieger kennen. Hij moest op de hoogte zijn van de bewegingen der vijandelijke vloot en tevens weten, welke schepen van zijn eigen land onderweg waren. De waar nemer moest als marconist optreden en tevens bommen werpen en een machinege weer kunnen bedienen. De piloten van de watervliegtuigen moes ten zeelieden zijn, om tegen de moeilijkste situaties opgewassen te zijn als het vlieg tuig op zee moest dalen. De dienst van den Noordzee vlieger was niet alleen gevaarlijk, maar ook verant woordelijk, want van één enkel bericht van hem kon de overwinning of het ver lies van een zeeslag afhangen. Hoe verder de oorlog vorderde en hoe langer deze duurde, des te sterker moesten de vliegtuigen worden bewapend. Van zeer bijzondere beteekenis voor de ge- heele oorlogsvoering ter zee was de fotografisch opgenomen betonning, evenals de positie der netten- en mijnenvel den, die onder voortdu rende controle der zee vliegers stonden. Boven dien werden in dag- en nachtvluchten gewich tige strategische punten aan de diverse kusten met bommen bestookt. Nauwkeurige waarne mingen der bewegingen in de vijandelijke ha vens en der scheepsma noeuvres, het bevechten van vijandelijke vlieg tuigen, bomaanvallen op havens, vliegvelden, schepen en kruisers, die door de mijnenvelden werden beschermd, dat alles behoorde tot de veelzijdige taak der zee piloten. Niet alleen in Noord en West-Europa, maar ook later aan den Bosporus, de Golf van Iskenderoem, de Aegeïsche Zee in Xanthi, later in Constanza, Duigi en Odessa had den hevige luchtgevechten plaats. Men ziet, hoe buitengewoon veelzijdig d4 werkzaamheden van de zeepiloten in Grauwe Noordzee, zondei^-den^ vILand W Lden^wjreldoorloa. zün Geweest en hoe snel gebieden, in het eenza me Noord-Canada, in Lapland, in het noorde lijk Rusland en in Sibe rië, in de uitgestrekte steppen van Centraal- Azië kent men thans reeds dergelijke hulp posten, zooals in Au stralië en ook daar vindt men even moedi ge „vliegende dokters". Doch nergens ter we reld is een dergelijke organisatie reeds zoo ver gevorderd als in Australië, waar de .vlie gende arts" even noodig is den het dagelij ksrh brood. Men slaat zelfs duurrecords! vrouw, die 500 mijlen ten zuiden van de eenzaamste zone ziek lag. De dichtstbij zijnde arts bevond zich in Broken Hill. Via de verschillende radiostations stelde hij zich regelmatig in verbinding met de fami lie der patiënte. Hij gaf nauwkeurige aanwijzingen, toen evenwel geen beterschap intrad, achtte de arts een operatie onvermijdelijk. Het vlieg tuig voerde de zieke naar het hospitaal van innamincka, nadat men een uur verloren had aan het zoeken -van de kleine neder zetting, die zelfs op de meest nauwkeurige regeeringskaart nog onduidelijk staat aan gegeven. De „vliegende arts" vond den weg echter en de vrouw kon door opera tief ingrijpen worden gered. turn. In 1912 ontwierp een Engelsch missi- cnnaris, John Flynn, een grootsch plan voor den bouw van een zestal medische sta tions op de meest verlaten plaatsen dei lands. Eerst thans, na vijf en twintig jaar, is het plan van Father Flynn verwezen lijkt. Het vliegtuig had Father Flynn even wel niet in zijn plannen opgenomen; daar van droomde hij niet. Hij had gedacht de diensten te onderhouden met groote auto mobielen. De zes hulpstations, waarover de „vlie gende arts" van Australië de beschikking heeft, bevinden zich in het reeds genoem de Port Hedland, in Wyndham, nabij Clon curry, te Broken Hill, nabij het goudgebied van Kalgoorlie en in Alice Springs, da plaats, welke thans sinds kort een hulp post kreeg. Over het geheele land heeft men een tot od den huidieen dag reeds zeer eng net van schiedt door middel van droogbatteryen van zeer langen levensduur. In de zendsta tions gebruikt men stroom, welke wordt geproduceerd door het voortdurend snel draaien van fietspedalen. Dit vernuftig en toch zoo bijzonder eenvoudig toestel ia zoodanig geconstrueerd, ,(dat men eenvou dig op enkele toetsen van een schrijfma chine behoeft te drukken om den zender de juiste morseseinen automatisch door te la ten geven. Nieuwe mogelijkheden. Boven deze radiostations uit stelt men successievelijk een groot aantal medische hulpposten op, die dag en nacht in diensl van de lijdende menschheid moeten staan. Geen land ter wereld waar het wonder van de radio zoozeer gewaardeerd wordt dan juist in het eenzame Australië, waar 50 pet. der menschheid op de naastenliefde en hulpvaardigheid van anderen is aangewe zen! Maar stil zit men nog lang niet. De er varingen, die men in de woestijn, in de wouden en steppen van dit uitgestrekt con tinent verzamelde, tracht men zich ten nutte te maken, om reeds binnen afzienba- ren tijd alle eenzame districten van onzen aardbol door eenzelfde net van snelle lucht- verbindingen naar de bewoonde wereld te brengen. Afstanden zullen dan niet meer bestaan. Ook in de pool- Volgen wij een dag lang (een speciaal drukke dag) het leven van den „vliegenden arts" van Port Hedland. Des morgens vroeg vloog hij 60 mijlen ver om in een politiezieken- post een patiënt te be zoeken. 35 Mijlen van daar verwijderd, haal de hij een zieke af en bracht hem 50 mijlen verder naar het hospi taal Marble Bar. In Marble Bar vond hij on der zijn 15 patiënten 'n jong meisje, wiens gezondheidstoestand zeer achteruitgaande was. Hij moest haar onder voortdurend toezicht houden en nam de patiënte daarom liever mee naar zijn ziekenhuis in Port Hedland. Doch zijn langste vlucht was het afleg gen van 2500 mijlen, om een jongeman, die bij een explosie verongelukt was, van le venslange blindheid te redden. Gedurende den terugweg kreeg de pa tiënt, die bij de explosie gifgassen had in geademd, een z.g. „vliegende longontste king", en toen men in Port Hedland land de was de man, voor wien men 2500 mijlen in de lucht had afgelegd, reeds overleden. Het technisch principe. De gedachte om dergelijke hulpdiensten in de meest eenzame Australische gebieden op te stellen, is geenszins van jongen da- BIJ DE ILLUSTRATIES: Links boven: Voor de escadrille-vlie gers de lucht in gaan, geeft de kapitein hun de laatste instructies. Rechts boven: Escadrille-vliegen, Alle negen vliegtuigen lig gen op gelijke hoogte, dicht bij elkaar. Links onder: Proefdraaien. De mach tige propeller wordt in den voor het aau- slaan van den motor vereischten stand ge bracht. Links; Piloot en waarnemer in een watervliegtuig. Onder: In groote hangars wor den de vliegtuigen na de oefening weer opge borgen.

Soester Courant | 1937 | | pagina 9