NOUVEAUTÉ waarin opgenomen „De Nieuwe Soester", „De Soester Post", „Huis aan Huis" en Soester Advertentieblad Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 2566. 16e JAARGANG VRIJDAG 1 OCTOBER. No. 39 KWALITEIT S wint altijd b Fotograaf DROST Veilig Verkeer. Rosenberg en de Duitsche prijs. Uit de Schepping. INTERLOOK Van Weedestraat 28 - Tel. 2804 De moeilijke kinderen. Duitsch Ifaliaansche Vriendschap. „Het Modehuis" Beschaving 1 Kübler-Kleeding te Amersfoort bij W. K. v. Rossum, 18 Langestraat. Ook maten 50, 51, 52 en 53 voorradig. crfekbcejïalieAJj D. F' VOIGT SOEm TUHJWSBL4D -at ADVERTENTIEPRIJS: van 15 regels I 0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie s worden in beide bladen opgenomen. UITGAVE van „DE SOESTER COURANT", Algemeen Weekblad en „SOESTER NIEUWSBLAD', Algemo Christelijk Weekblad. ABONNEMENTSPRIJS pet 3 maanden 60 ct„ franco pet post 65 ct„ 20 ct. pet maand. 6 „Brielkaart"-Foto's vanaf i 2.— in de bekende prima uitvoering Steenhofstr. 56 Tel. 2,486 Nog niet lang geleden hebben we onze waardeering uitgesproken met de maatrege len, welke genomen worden, ten einde de vei ligheid bij den weg, in verband nv>t het steeds toenemende snelverkeer, zooveel mo gelijk te bevorderen. Toch is er o.i no" een leemte ia de be palingen en voorschriften, waarop wij hier de aandacht willen vestigen; en wel ten op zichte van het uitreiken der bewijzen van rijvaardigheid, door het bureau voor afgifte van bewijzen van rijvaardigheid. En we bedoelen hier het rijbewijs A. Dit rijbewijs is geldig voor vervoermiddelen met méér dan 2 wielen. Voor een motorrijwiel of z.g. hakkepufferlje is dit bewijs niet geldig. Doch de aanduiding met méér dan 2 wielen is onbegrensd Daaronder wordt niet alléén gerekend een motor met zijspan, doch ook vrachtauto en trailer (z.g. oplegger of truc met aanhangwagen). Is nu iemand die een motor met zijspan of een luxe-auto kan besturen, ook een be kwaam trailer-chauffeur? Verreweg de mees ten niet. Dit blijkt ook wel meerdere malen uit adverter.*ie's, waarbij dan een bekwaam trailer-chauffeur gevraagd wordt. En toch hebben alle chauffeurs een rijbewijs, welke hen het recht geeft een trailer te besturen. Is dit nu niet hoogst onverantwoordelijk ten opzichte van een veilig verkeer? De trailers, welke gedurende de laatste jaren in het snel verkeer zijn opgenomen, zijn niet alleen in aantal, doch ook in afmeting en laadvermo gen toegenomen. Deze rijdende pakhuizen zijn in onbekwame handen een groot gevaar voor he' verkeer Niet alleen in het stads verkeer met zijn nauwe straten, smalle grach ten en hooge bruggen, maar ook op trajec ten buitc de stad b.v. van Amsterdam over Abcoude naar Utrecht met zijn vele bochten en smalle wegeiv, UtrechtBreda met pont- verkeer; Arnhem—HeerlenMaastricht, met gevaarlijke hellingen en bochten, enz. Zoowel in stadsverkeer als op bovengenoemde en meerdere trajecten is het een gebiedende eisch, dat de trailer gereden wordt door een uiterst bekwaam trailer-chauffeur, welke ten alle tijde zijn wagen in de macht heeft. Een voorbeeld. Een trailer-chauffeur nam met een zware vracht zonder eenige moeite een helling; Eenige dagen later een andere chauffeur met dezelfde trailer bij dezelfde helling, doch met een paar ton lading min der. Hij kon de wagen er niet tegen op krij gen, doch bleef halverwege steken. Het is gebeurd met een luxe wagen, dat halverwege de helling de motor afsloeg, de auto achter uit het water inreed en de inzittenden ver dronken. Hoeveel gevaarlijker is dit dan niet met een zwaar geladen trailer. Een verant woordelijk expediteur, al beschikt deze over nog zooveel bekwame chauffeurs, zal niet één daarvan met een trailer weg laten rijden als deze niet voor zijn taak berekend is. Het parasiteeren op goedkoope arbeids krachten kan echter aanleiding zijn, om een (onbekwaam trailer-chauffeur met een zwaar beladen trailer van groote afmetingen op het verkeer los te laten. Kunnen nu alle examinators, welke examen moeten afnemen ter verkrijging van een rij bewijs, ook een traile^^isturen of is er zelfs 'één bij, welke zelf JnHyaam trailer-chauffeur is? We betwijfelen divj Een aardig voorval doet dit betwijfelen wettigen. Wij willen geen plaats of persoon noemen maar weten, dat het historisch is. Een examinator moest n.m. verhuizen en bad daartoe een trailer besteld. Onwillekeurig kwam het gesprek op de groo te afmeting van den wagen, wat den expedi teur de vraag ontlokte' Ziet U nu als exami nator kans om deze trailer te besturen? Het antwoord luidde: Ik wil niét beweren, dat ik het kan, doch ik wil bet wel probeeren. De chauffeur voerde nu met den trailer een manouvre uit. Deze manouvre werd door den examinator tot vijf maal toe geprobeerd te volbrengen, doch deze bracht er niets van terecht. Ock het achteruit rijden, waardoor vele candidaat-chauffeurs „stralen", cischt voor een trailer bijzondere vaardigheid en routine- Is het nu, ïn verband met de veiligheid op 'den weg, niet zeer noodzakelijk, dat het „Bureau voor afgifte van rijbewijzen voot rij- vaardieheid.'1. beschikt over één ot meer zeer bekwame trailer-chauffeurs, als examinator en dat de wet voorschrijft, dat een trailer-chauf feur ook als zoodanig moet zijn geëxamineerd en daarvoor ook een speciaal rijbewijs moet kunnen toonen. Moge de bevoegde autoriteiten hieraan hun volle aar dacht schenken. Het seizoen voor een gevaarlijk wegdek is weder aangebroken. Trof- Dr. K Schilder schrijft in „De Re formatie": „In het nationaal-socialistische Duitschland is de Nobel-prijs (ter erkenning van bijzon dere verdienste) afgeschaft; dat kén daar. Een eigen prijs kwam er voor in de plaats. Dat móet daar. En nu is, hetgeen ddar te verwachten was, ock inderdaad geschied: men heeft den bekenden heer Alfred Rosenberg tot Duitschen prijswinnaar gemaakt, en in verband met deze allure het verheven woord van „kunsten en wetenschappen" gebruikt. Het is wél jammer van een volk, dat jaren lang aan de spits heeft gestaan in weten- schappelijken ernst. Als er één boek ver schenen is, dat uit wetenschappelijk oogpunt dwaas et: onverantwoord en lichtzinnig was. dan was het wel dat befaamde werk van Rosenberg: de mythe der 20e eeuw. Maar het beeft het Christendom helpen afbreken, en den Bijbel (met name het Oude Testa ment) gesmaad of op een procrustesbed ge legd, en het heeft met drogredenen, die ieder ernstig mensch verbazen, als eindpunt der redeneering „bereikt" datgene, waartoe men tegenwoordig in Duitschland móet komen; de verheerlijking van den nationaal-socialistischen staat, met zijn dogma's van bloed, ras, en bo dem- En daarom, in déze prijstoekenning blameert zich een volk, dat eens de wereld vóórging in zijn universiteiten, juist uit weten schappelijk oogpunt; alleen maar, doordat het wat moe geworden is, en niet verder kon, wijl het geen Christelijke politiek kende, of begeerde, en toen in 1933 liet komen, wat thans de lakens uitdeelt.op zóó plomp verloren manier. Rosenberg geprotegeerd, en nu bekranst. Ludendorff erkend. Predikanten in de gevan genis. Knappe professoren ontslagen, als hun trouwboekje of dat van hun voorouders den heer en van Berlijn niet aanstaat. De kerke lijke verkiezingen uitgesteld, tot men murw zal schijnen, of anders... En dan zijn er heusch nog menschen, die nationaal-socialist willen zijn, benevens chris ten". Zóó is het, Het antheïsme en de mannen van het antieke heidendom hebben vrij spel, den belijders van den Christus wordt de mond gesnoerd en hun predikanten worden in de gevangenis geworpen. De heer Hitier noemt dit. „volle Rcligions und Gewisse.isfrciheit, „besonderen Schutz der Christlicheni „Glaubensbekenntnisse", wat Arie Mussert netjes aldus heeft vertaald (Art. 15 Program NS.B „vclledigt godsdienst- en gewetensvrij heid met bescherming van den Christe- lijken godsdienst voor het in Europa „gelegen deel van het rijk. Musserr is dus wel een getrouw copiïst. We weten dus wat ons te wachten staat als Arie hier eens de lakens mocht uitdeelen. Gelukkig, Nederland is geen verzameling Slavenzielen zooals Duitschland. Is op de N.S B niet ten volle van toepas sing, wat we lezen in Jesaja 28 vers 15, laat ste gedeelte: „Wij hebben ons de leugen tot een toe- vlucht gesteld, en onder de valschheid hebben wij ons verborgen"? Garrit, de Vlaatnscbe Gaai. Met troepen vallen ze tegenwoordig neer in de eikenboomen, onze Vlaamsch gaaien. Geen wonder, in de herfst bieden onze forsche eiken een ruimen voorraad* Eikels, eikels en nog eens eikels. Wie mu die misgunnen aan onze mooie gaaien Mooi zijn ze! Een vee. enkleed: geelwit met fluwee'.zwart; bruin in verschillende tinten; de fijn geteeken- de spiegel op ie leren vleugel; en niet te ver- gé.en de rood.gri S. v i te veertjes n et blauw zwarte rar.d es van e beueegel e buit 't Is een van on e meest opzichtig geklee de vogels. Daa bij een lengte van ongeveer 34 c.nt- en t is du» lelijk, dat ie een van die zi-ngirs Ike o.ize opiueikzaatnheid gen.akkel.ik t.eitk 'rv Zanger! Nu het scherp doordringend retsj! retsj! van Garrit is niet bijzonder welluidend. En 2'n waarschuwingskreet bij dreigend ge vaar: kré! Iwé! al evenmin. Tegenwoordig dan in de herfst vul len de gaaien hun krop met eikels. Een poos latier, als die behoorlijk geweekt zijn, wor den ze uitgespuwd, gepeld en opnieuw ver orberd, maar nu voorgoed. Zooiets dus als herkauwen? 't Heeft er iets van. Ge begrijpt, dat beukenootjes evenmin ver smaad worden en zelfs op de keiharde dop der hazelnooten beproeven ze met pliezier hun stevige snavels. Camisoles of Directoirs vanaf 55 cent 's Winters bij onze vogelhuisjes als er maar iets van hun gading bij is de gaaien nemen deel aan het festijn. Wie iets bewaarde van eikels, en beukels en hazelnooten, of eenige apenootjes offreert, ziet z'n moeite rijkelijk beloond. Leuke snuiter, zeg, die Garrit! En dan moet u hem betrappen, als-ie converseert met poes! Mi-au! Of, als-ie schreewt: markolf! Een echte spotvogel, en geen mensch, die 't hem geleerd heeft. De jager heeft het land aan Garrit- Bij 't minste gevaar laat deze z-n waarschu wingskreet hooren en haas of konijn, patrijs of korhoen is op z'n hoede. Neen, de jager houdt niet van Garrit. Maar u mompelt misschien daarover zooiets van „eigenbelang'1. U moet niet denken, dat ik den gaai om z'n veeren, z-n buiksprekerij of z'n waarschu wingsdienst in bescherming wil nemen. Er valt nog wel iets anders van hem mee te deelen; en niet veel moois ook. Enfin, dit is met vde menschen ook wel zoo, al willen ze het dikwijls niet weten. Als de voorjaarslucht in Garrit's borst ontsteekt, die wondere drift van: 't Verme nigvuldig u! en als-ie een gaaike vond, die met hem een nest gaat bouwen in een niet hoogen boom, als de gespikkelde eier schalen gebroken zijn, en een 7-tal jongen in 't nest roepen om voedsel, danja, aanvankelijk worden dan de jonge Garriljes gespijsd met rups en worm en slak. Maar op den duur is dat geen kost voor Vlaamsche gaaien Bosch en struweel verbergt dan in tiental len nesten ei of jong. En Garrit zou geen echte gaai zijn, als-ie niet én voor zichzelf én voor z'n kroost opeischte den cijns van dezen veelbelovenden voorjaarsschat- Dan schoffeert hij de nesten van andere vo gels, doet zich te goed aan eierstruif of vo geljong, snapt het gaaike op haar nest, het manneke bij 't zoeken naar voedsel. Hij brengt z'n prooi thuis, wanneer de jon gen maar groot genoeg zijn, dan begint daar het feest, 't Kleine volk klautert op den rand van 't nest, den staart buiten, om de woning niet te bevuilen, en ieder krijgt z'n deel. De grootbrenging van één broedsel gaaien, kost het leven van verscheidene aardige vo gels. 't Is niet alles schoonheid wat de Schep ping biedt! Naar ons ter oore kwam, zouden een vijf tal raadsleden hebben aangevraagd een raads vergadering uit te schrijven in verband met het besluit inzake het partieel uitbreidings plan aan de Molenstraat- Onwillekeurig wrijft men zich de oogen even uit en vraagt men zich af: Hebben die heeren geslapen in de laatste raadsvergade ring of zijn er andere motieven, die er achter zitten Dat belanghebbenden zich in verbinding stellen met raadsleden, inlichtingen vragen, hun belangen Depleiten, is alleszins begrijpe lijk en te billijken, jjat raadsleden echter zich verlagen om ten huize van belanghebbenden te vergaderen is niet te verdedigen. Zoo oppervlakkig gezien, zou men zeggen: geven die heeren geen blijk, dat zij onge schikt zijn om de belangen der gemeente en die der inwoners te behartigen en te dienen? Dat men een verschillende kijk kan hebben pp een zaak behoort tot de meest gewone cn dagelijks voorkomende dingen, maar dat men vandaag een beslissing neemt en dan morgen, na een bespreking met belanghebbenden, dit weer ongedaan wil maken, dat is rich zelf een brevet geven van absoluut ongeschikt zijn voor raadslid. Dit klemt te meer, als wij zien, dat, voor een deel, het dezelfde heeren zijn, die in een niet minder ernstige zaak, n.1. de reorgani satie bij O. W.; precies het zelfde deden, n.1. er eerst op aandringen en voor stemmen en na korten tijd met even veel felheid een „her-reorganisatie'vragen. ari p'a °Q,.. «fi <cy, Qf4/„0°o, Heel de wereld zag vol spanning Naar dat lief'lijk tafereel, Van de beide hoofdfiguren Op het politiek tooneel- Zou die ini ige verhouding Werkelijk zoo innig zijn, Of was enkel een vertooning En die liefde toch maar schijn? Alle buitenstaanders vragen Wat daar wel uit groeien kan». Zijn die twee soms in de toekomst Weer een stoute „zet"' van plan? Zal men d' anderen weer plaatsen Voor een nieuw voldongen feit, En dal in '1 belang des vredes 01 van de rechtvaardigheid? De „verliefden'hebben al reeds Een verklaring afgelegd En daarin werd voor de meesten Niets onaangenaams gezegd- Alleen Rusland was, als altijd. Weer de groote zondebok, Met de anderen hadden zij het Deze keer niet aan den stok. De betuigingen van vriendschap En van vredelievendheid Zijn voor ieder zeer verkwikkend In zoo'n zorgenvollen tijd. Jammer was het, dat die uiting Van hun beider goeder trouw Als gewoonlijk vergezeld ging Van ...«en groote waoenschouwt Wij hebben ontvangen een schitterende sorteering HANDSCHOENER! In WOL - CASTOOR - N APPA - SUÈDB en WIDLEDER, gevoerde en ongevoerd Steenhoffstraat 15 Telefoon 2132 Eiken dag staan alle kranten Boordevol van krijg sgedoe; Worden dan de mogendheden 't Bloedvergieten nimmer moe? Heeft de les der laatste oorlog Dan het menschdom niets geleerd? Wordt de hoop op wereldvrede Dan weer bruutweg genegeerd? Overal ontbrandt de strijd weer; Donderend dreunt weer het kanon; In een oogwenk wordt vernietigd. Wat de mensch na jaren won. Spanje gaat finaal ten onder, Wordt door eigen vuur verbrand* Als we de berichten lezen, Denkt men „Ongelukkig land"- I.ecs van al dat bloedvergieten Daar in China en Japan; Duizendtallen menschenlevens Hakken ze daar in de pan. Honderdtallen projectielen Dalen neer vanuit de lucht; Doodsangst heeft het volk bevangen; j Hee' de stad slaat op de vlucht. Vrouwen, kinderen en grijsaards Vallen door het moordend lood; Vliegmachines bombardeeren, Zaaien hun verderf en dood. Nanking, Canton, wereldsteden Neemt men „zoo maar" onder vuur; 'k Vraag me af, waar of het heen moet; Mag dat doorgaan op den duur? Noemt de wereld dat beschaving? Is dat de moderne tijd? Is 't niet droevig, mensch-onteerend? Waar blijft de moraliteit? Noem'" de wereld dat beschaving: Noemt de menschheid dót fatsoen? Als wij allen dót begrepen, Zouden we héél anders doen! E. v. 19 Volgende week vragen zij misschien eeU nieuwen Burgemeester in de plaats van hem^1 die zij nog zoo kort geleden met zooveel sympathie begroetten. In elk geval, alle mogelijke en onmogelijk® dingen kan men van zulke raadsleden ver* wachten. Ook blijkt hieruit wel heel duid«* lijk, dat de typeering, door den heer Enden* dijk uitgesproken, bij de installatie van dcR Burgemeester, n-1. dat de raad zich soms gedraagt als „moeilijke kinderen'' bevestigd wordt. Deze handeling is niet kinderlijk, maar cchf „kinderachtig''. Burgern. Grotheatraat 30 Telefoon 363 - Soeat GEDIPL. OPTICIEN. Vooi htt maken vaa Uw BRIL, ook volgen» recept van H.H. Oogartsen, een vMteouwd adres I

Soester Courant | 1937 | | pagina 1