£le dcw-d {mul de, nie,tdnm,engittgA,po-titie& fëinnenlancUcPi OamA^IcM Y3uiten£cuicUcPi öv-eA^icht In het begin van deze maand hebben Enge land en Frankrijk aan Rome het voorstel ge daan tot het houden van een conferentie van drie, waarop alle vraagstukken, welke uit den Spaanschen burgeroorlog voortvloeien, d.w.z. alle vraagstulcken, welke tot nqg toe onder den naam „non-interventie" door de omvang rijke Londensche „niet-inmengingscommissie" werden behandeld, zouden worden besproken. Italië heelt op dit voorstel een min of meer ontwijkend antwoord gegeven en op het oogenblik, dat wij dit schrijven, staat nog geenszins vast, wat er nu verder zal gebeuren. Intusschen willen wij ons niet aan voorspel lingen wagen en liever eens een geheel andere zijde van het voorstel beschouwen. Uit het feit, dat Engeland en Frankrijk het voorstel tot het houden van een conferentie van drie deden, blijkt, dat men de Londensche com missie als onbekwaam beschouwt om haar taak te vervullen, of juister gezegd, dat men de fictie, dat alle in de commissie ver tegenwoordigde regeeringen bereid zouden zijn haar haar taak te laten vervullen, heeft op gegeven. Maar niet slechts dat brengt het voorstel aan het daglicht. Het houdt ook de erkenning in, dat alles, wat men tot nog toe deed de geheele niet-inmengingspolitiek doelloos is geweest en dat men op het oogen blik op hetzelfde punt is aangeland, waarop men in Juli 1936, na het uitbreken van den Spaanschen burgeroorlog, stond. Men tracht nu de zaak nog eens door de drie voornaam ste belanghebbenden te laten bespreken, om op grond van deze nieuwe besprekingen tot nieuwe overeenkomsten te geraken. Dit is niet slechts het overlijdensbericht van de niet- inmengingspolitiek, maar tegelijkertijd de mededeeling, dat er in de plaats van den ge storvene iets nieuws zal moeten komen. Ver rassend is deze ontwikkeling werkelijk niet. Want op het oogenblik brengt men zelfs de meest overtuigde voorstanders van de niet- inmengingspolitiek in verlegenheid, wanneei men hun vraagt: Wat heeft men nu eigenlijk met deze politiek gewonnen? Nog wordt er gezegd en wel officieel eD openbaar: „In ieder geval heeft de niet-in- mengingsovereenkomst ons een geheel jaar lang voor den Europeeschen oorlog behoed". Daarvan staat een ding vast: dat er een jaai lang geen Europeesche oorlog is uitgebroken Maar geenszins vast staat, dat er zonder de niet-inmengingspolitiek wel een Europeesche oorlog zou zijn uitgebroken. Deze bewering is door geen enkel feit bewezen. Wanneer zij echter juist zou zijn, geldt zij wat nog meer te denken geeft niet slechts voor het verleden, maar ook voor de toekomst. Want indien een of andere inmenging in 1936 tot een grooten oorlog geleid zou hebben, waar om zou zij daartoe dan niet in 1937 of 1938 Leiden? Onder interventie werd en wordt be grepen: hulp aan de eene Spaansche partij of de verhindering van de mogelij kheid, dat vreemde mogendheden zich hier vastzetten. Beide soorten van interventie waren voor Frankrijk en Engeland in 1936 betrekkelijk gemakkelijk; men had aan de regeeringspartij slechts eenige vliegtuigen ter beschikking be hoeven te stellen, want Italië had zich mili tair nog niet op Spaanschen bodem vastgezet en was dus nog niet moreel gebonden. En des ondanks zou de inmenging toentertijd den oorlog beteekend hebben? Wanneer dit juist zou zijn, ware het dit des te meer in de toe komst, want alle moreele en strategische om standigheden zijn intusschen nog ongunstigei geworden. Maar wanneer er omgekeerd in de toekomst nog een mogelijkheid bestaat, de stichting van een Italiaansch imperium in Spanje zonder Europeeschen oorlog te verhinderen d.w.z. te interveniëeren moet dit in 1936 zekex het geval zijn geweest. Of Spanje is aan Italië verloren, óf, wanneer het nog te redden is, was het in 1936 nog gemakkelijker te red den geweest. Inderdaad is op het oogenblik niets mogelijk, wat indertijd niet veel beter mogelijk geweest zou zijn. Nu, na een jaar, staat men voor precies het zelfde alternatief als toentertijd, namelijk. Inmenging of toekijken! Maar de risico, welke in dit alternatief gelegen is, was een jaar ge leden minder ernstig. In de Spaansche kwestie heeft men nu de keuze tusschen een voortgezet nietsdoen, of wel het afgeloopen jaar geheel te verwerpen Wie van meening is, dat er voor Engeland en Frankrijk op den duur geen mogelijkheid bestaat, rustig bij de „Italianiseering" van Spanje te blijven toekijken en dat zij dil anderzijds zelfs op het oogenblik, zij het ook onder veel ongunstiger omstandigheden, ooi? zonder oorlog nog kunnen verhinderen, moei vanzelf tot de conclusie komen, dat men veel en veel beter een jaar geleden reeds had kun nen ingrijpen en dat de politiek van de niet- inmenging een van de meest éclatante fouten van den laatsten tijd is geweest. De schaakmatch EuweAljechin. Wederom is de groote strijd tusschen de beide schaakmeesters uitgebroken. Zooals be grijpelijk toonen velen zeer groote belangstel ling in dit wereldkampioenschapstournooi. Zij, die niet naar de zaal trekken, waar het spel wordt gespeeld, volgen nauwkeurig de berichten van de radio. Won onze landgenoot en wereldkampioen het eerste spel, bij de tweede party was hij minder gelukkig en werd het spel na 40 zetten in een voor den wereldkampioen ongunstige stelling afgebro ken. Nadat Dr. Aljechin zijn 41e zet in cou vert aan Dr. Euwe gegeven had, gaf de laat ste den strijd na kort beraad op. Het zal dan ook ongetwijfeld een harde strijd worden, waarby beide partijen al hun krachten moe ten inspannen. Oefening op 16 October van hei Koode Kruis. Op 16 October zal de jaarlijksche oefening van het Roode Kruis in Brabant en Zeeland plaats hebben. De onderstelling van deze oefe ningen zijn niet zooals gewoonlijk gebaseerd op ernstige ongel ukken, natuurrampen enz., maar dit jaar zal een deel van de oorlogstaak als grondslag voor de oefeningen worden ge nomen. Aan kolonel W. J. Lucardie is de alge- meene leiding opgedragen. Aan hem is toege- Ovcreenkomst tusschen Nederlandsche en Belgische Regeeringen inzake emi granten. De Nederlandsche en de Belgische Regee ringen hebben dezer dagen een overeenkomst getroffen inzake emigranten. Hierbij werd besloten, dat vluchtelingen van het eene land voegd de militaire commissaris luitenant- kolonel J. de Waal. Voor het inrichten van de spoorwagens waarmede de zieken vervoerd moeten wor den, heeft de inspecteur van den geneeskun digen dienst der landmacht materiaal beschik baar gesteld. Proefvlucht van het neuswielvliegtuig. Het nieuwe oefentoestel van de K.L.M., Een beeld van verwoesting van het Spaansche oorlogsterrein. Een brug op ongeveer 80 K.M. afstand van Gijon, welke de regeeringstroepen op hun terug tocht voor het leger van Franco hebben opgeblazen. Na afloop van de oefeningen zullen de helpsters en de leden van de transportcolonne een gemeenschappelijken maaltijd worden aangeboden. niet meer zonder toestemming van de regee ring, het grondgebied van het andere land mogen betreden. Zijn vluchtelingen over Nederland naar België getrokken en hebben zij geen gebruik gemaakt van de officieele grensovergangen, dan heeft de Belgische Re geering het recht hen terug te leiden naar Nederland. Deze overeenkomst heeft tot gevolg, dat binnenkort een aantal emigranten naar Neder land gestuurd zullen worden, die dan vermoe delijk in huizen van bewaring zullen worder,, ondergebracht. Ernstig auto-ongeluk op Java. Op Kledoeng nabij Wonosobo had dezer dagen, vermoedelijk door het weigeren van de remmen van een vrachtauto, een ernstig ongeluk plaats, waarbij vele dooden te be treuren zijn. De auto reed in voile vaart van een helling en botste tegen een huis, reed door dit huis heen en kwam eerst in een tweede huis tot staan. Dit had natuurlijk on overzienbare gevolgen. Buiten het groote aan tal gedooden, werden ook nog verschillende personen gewond. De chauffeur en de hulp-chauffeur, welke laatste de vrachtauto bestuurde, werden slechts licht gewond. De vliegramp in Indië. Nog is de ontsteltenis over het droevige on geluk met de „Specht" niet geluwd, of reeds komt een nieuwe vliegramp de wereld op schrikken. Ditmaal was het de militaire lucht vaart, die zwaar werd getroffen. Een bombardementsvliegtuig van de Neder- landsch-Indische marine, met een beman ning van 9 personen, is bij het maken van een noodlanding bij Tandjoeng Awarawar aan de Noordkust van Java in zee gestort en omgeslagen. Alle inzittenden kwamen om het leven. Het verongelukte vliegtuig was eon van de nieuwe Fokkers, bestemd voor ver sterking van'de Nederlandsch-Indische lucht macht en speciaal gebouwd als bombarde mentsvliegtuig. Aanval op een Engelsch schip Voor de eerste maal sedert het patrouille systeem van Nyon in werking is getreden, kwam deze week het bericht binnen, dat een Engelsche torpedojager was aangevallen door een duikboot. Omtrent de nationaliteit van de duikboot was, evenals de vorige keeren, niets bekend. De uitgebreide opsporingspogin gen, die onmiddellijk door Engeland in het werk werden gesteld, hadden ook ditmaal geen resultaat. Zeven Britsche torpedojagers en twee watervliegtuigen hebben vergeefs de omgeving afgezocht om de duikboot te vinden, die op de „Basiliek" een torpedo zou hebben afgevuurd. Natuurlijk ontbreekt het niet aan verdenkingen van de verschillende landen onderling. Na het accoord van Nyon kan moeilijk aangenomen worden, dat het een Italiaansche duikboot zou zijn geweest, zooals velen in de vorige gevallen veronderstelden. Dat ditmaal de verdenkingen gaan in de rich ting van Valencia en Moskou, is verklaarbaar. Het vruchteloos onderzoek is intusschen door Engeland gestaakt. Thans gaan de geruchten dat Londen na een volledig onderzoek verklaart, dat de „Basilisk" niet door een duikboot is aange vallen. De non-interventie-kwestie en het terug trekken der vrijwilligers. Het officieele antwoord van Mussolini op de Fransch-Britsche nota aan Rome is thans verschenen, nadat het nu al haast een week wordt verwacht. In de nota hebben de beide landen verklaard, dat er eerst over eenstemming moest zijn tusschen Frankrijk, Engeland en Italië omtrent de kwesties van de non-interventie en het terugtrekken der vrijwilligers, voordat er eenige verbetering kan worden verwacht in de internationale toestand. Daartoe stellen zij een drie-mogend- hedenconferentie voor tusschen de drie be wuste landen, welke zoo spoedig mogelijk met haar besprekingen zou moeten beginnen. Het antwoord op dit voorstel is thans gepubliceerd. Nadat de Britsche gezant te Rome nogmaals had aangedrongen bij den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken op een spoedige beantwoording, heb ben de beide mogendheden te kennen ge geven, dat alleen een onvoorwaardelijke aan vaarding van de nota hen zal kunnen bevre digen. Intusschen berichten de Fransche en Engelsche bladen dat Italië, nu door het ac coord van Nyon interventie ter zee onmoge lijk is geworden, een nieuwe zending vlieg tuigen naar Spanje heeft gezonden, onder lei ding van Bruno Mussolini, den zoon van den Duce. Het antwoord van Mussolini, dat al gereed lag, maar nog niet officieel bekend was ge maakt, werd wel in een der Italiaansche kranten voorspeld in duidelijke omschrijvin gen. Volgens dit blad zou net de volgende punten inhouden: 1. Italië wil geen besprekin gen voeren zonder Duitschland; 2. Italië is van meening, dat het voorstel van Frankrijk en Engeland slechts zal leiden tot nieuwe complicaties; 3. Italië zou de kwestie als één geheel besproken willen zien in de non- interventiecommissie. Nu Rome's antwoord inderdaad blijkt te zijn overeenkomstig deze voorspellingen, zullen vermoedelijk Londen en Parijs daar niet mee accoord gaan. De vraag, die thans de pers der verschillende landen bezig houdt, is: welke maatregelen zullen Engeland en Frankrijk nemen, nu het Ita liaansche antwoord niet bevredigend blijkt? Misschien zal de Spaansch-Fransche grens opengesteld worden voor wapenen en muni tie, is het oordeel van vele bladen, wat echter nog niet de opgeving van het niet-inmen- gingssysteem inhoudt. Roosevelt's rede te Cliicago. Ook Amerika heeft zijn meening over de internationale toestand te kennen gegeven. In een rede, die Roosevelt op *yn reis door de Vereenigde Staten te Chicago heeft gehouden, sprak hij zich uit over de politieke situatie der volkeren. Na verschillende voorvallen en toestanden veroordeeld te hebben, zooale bombardementen op non-combattanten, aan- allen van duikbooten in vredestyd, het onderwerpen van onschuldige volken uit be geerte naar macht, allemaal zinspelingen, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlie ten, verklaarde Roosevelt, dat Amerika be sloten was buiten den oorlog te bhjven. Hij spoorde de vredelievende naties aan tot nauwe samenwerking ter bevordering van den vrede. Deze rede heeft op het eerste ge zicht groot opzien gewekt bij verschillende mogendheden. Frankrijk, Rusland en ook China toonen groote voldoening over de woorden van president Roosevelt. Japan en Italië hebben hun ontstemming te kennen ge geven. Duitschland heeft zijn oordeel niet on middellijk geuit en ook Engeland nam een eenigszins afwachtende houding aan, daar dit land de woorden van Roosevelt te vaag en eenigszins tegenstrijdig achtte. Te Genève heeft de Amerikaansche gezant in Zwitserland een officieele verklaring van het staatsdepartement der Vereenigde Staten, waarin de inval van Japan in China veroor deeld werd, aan den Volkenbond meege deeld. De Zuidzee-conferentie. In verband met de rede van den Ameri- kaanschen president en met de verklaring van het Amerikaansche staatsdepartement, zal een spoedig bijeenkomen van de Zuidzee- conferentie, welke door de commissie van 23 is voorgesteld en waartoe de Volkenbonds vergadering heeft besloten, gewenscht zijn. De uitnoodigingen voor deze conferentie zijm gezonden aan de mogendheden die belang hebben in de Stille Zuidzee en die op 6 Fe bruari 1922 het Negenmogendhedenverdrag hebben geteekend of er zich bij aangesloten hebben. Wellington Koo heeft verklaard de voorstellen van de commissie van 23 te aan vaarden als een stap in de gewenschte rich ting. Ook Amerika zal een uitnoodiging ont vangen om deel te nemen aan deze conferen tie, welke uitnoodiging waarschijnlijk onmid dellijk zal worden aangenomen. De vraag waar deze Negenmogendheden- conferentie zal worden gehouden, is nog niet definitief beantwoord. Leek het eerst waar schijnlijk dat Washington de afgevaardigden zou ontvangen, Amerika en Engeland hebben echter beiden te kennen gegeven, dat ze be zwaren hadden tegen het ontvangen van deze conferentie. Londen koestert geen groote verwachtingen van het resultaat en verwacht geen werkelijk doeltreffende actie van de by- eenlcomst der Negenmogendheden. De Britsche ambassadeur te Washington heeft opdracht gekregen aan de Vereenigde Staten te vragen op welke wijze deze mogend heid met de vredelievende naties denkt samen te werken. Over den aard van de voorstellen en de resultaten dezer conferentie tast men nog ge heel in het duister. De Duitsche niet-aan vals verklaring, Na langdurige onderhandelingen, welke aanvankelijk niet recht wilden vlotten en meer dan eens op het punt stonden afge broken te worden, is thans, eigenlijk nog ali een verrassing, tusschen Duitschland en Bel gië een accoord tot stand gekomen, waarby Duitschland zich verbindt, België niet aan té vallen en de onschendbaarheid van het Bel gische grondgebied te eerbiedigen. Van Bel gische zijde staat hier geen enkele verplich ting tegenover, zoodat hier dan ook geen sprake is van een eigenlijk pact, doch slecht^ van een eenzijdige officieele verklaring van Duitschland, die niettemin voor België haaï waarde heeft en dan ook algemeen groota voldoening heeft gewekt. Latere geruchten doen echter aan deze waarde wel eenigsziru afbreuk. Berlijn zou namelijk het voorbehoud hebben gemaakt, dat de verklaring slechtl van kracht is, mits geen andere mogendheden Belgisch grondgebied als militair operatieter rein gebruiken. De derde partij EuweAljechin werd te Amsterdam in Krasnapolsky gespeeld. Een fraaie foto van het podium. Wat er van de „Specht" overbleef. Een duidelijke foto van het rampspoedig einde der „Specht". De cabine is nog aeheel intact, terwijl de cockoit is losaescheurd.' schip „Penhurst" en het Deensche stoomschip „Drott" met elkaar in aanvaring aekomen. De zinkende „Penhurst", welke 'n aroot aat onder de watariinio kun

Soester Courant | 1937 | | pagina 8