„SbeSfain W „DROST" PRA.CTISCHE GESCHENKEN J. HOPPENBROUWERS Sint Nicolaas-Cadeaux NOUVEAUTÉ waarin opgenomen „De Nieuwe Soester", „De Soester Post", „Huis aan Huis" en Soester Advertentieblad UkJ Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 2566. 16e JAARGANG VRIJDAG 24 NOVEMBER. No, 47 St. Nicolaas Worden Christelijke en Katho lieke werkloozen bevoordeeld? WIERSEMA BI| 5 Soest Een vroege Sint Nicolaasverrassing. Uit de Schepping. Officieele kennisgevingen soEmnEumqD ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels 10.75. Elke regel meer 15 cent. Advertentie s tusschen de tekst dubbel tarief. Bi) contract belangrijke korting. Advertenties worden In beide bladen opgenomen. UITGAVE van „DE SOESTER COURANT". Algemeen Weekblad en „SOESTER NIEUWSBLAD'". Algemee» Christelijk Weekblad. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 60 ct„ franeo per post 65 cl.. 10 ct. per maand. - 6 „Briefkaart"-Foto's vanaf f 2,— in de bekende prima uitvoering. In „Het Volk" van Woensdag 20 Oct. j.I. v.ndt men een verslag opgeteekend van het gehouden congres van het N.V.V., betreffende werkloosheidsbestrijding en werrkloozenzorg. j In dit verslag wordt tot driemaal toe de meening verkondigt, dat de Chr. en Kath. werkloozen bevoordeeld worden, doordat hun 'liefdadigheidsinstellingen het kwartje voor de 'Spaarregeling van Minister Romme kunnen betalen. I Wel, wel, men zou zoo zeggen. We heb ben het ook wel eens anders gehoord, b.v., idat degenen, welke flink konden vloeken en met de vuist op tafel slaan, vanwege hun brutaliteit beter bedacht werden dan de Chr. ®n Kath. werkloozen, welke er zulke metho- thoden niet op na houden. En omchreeks 1933 feeeft „De Chr. Ambtenaar", cfigaan van de '•Ned. Chr. Ambtenarenbond e®nige feeiten ge publiceerd, mede in verband met heet mis- 'handelen van Ambtenaren van Maatsch. Steun, welke op bevoorrechting in andere richting wezen Ook in de dagbladen heeft men des tijds een en ander kunnen lezen. Maar afgescheiden daarvan zullen we onze :roode broeders toch even hun kortzichtigheid (iets wat men van bewuste arbeiders toch ;eigentlijk niet imag verwachten) onder de oogeri brengen. De Gereformeerde Kerrk van Amsterdam en van meerdere plaasen, heeftt jarenlang, 'door haar leden daartoe in staat gesteld, uit j lei-gen middelen, (zonder 'Benige bijdrage van het Burgerlijk Armbestuur) hun behoeftig- broeders en Zusters geheel onderhouden. Ij Diaconiën van andere kerkelijke richting .hebben, ook door hun leden daartoe in staat 'gesteld, uit eigen middelen hun behoeftige I broeders en zusters voor een groot gedeelte financieel gesteund. Kom, roode broeders, biecht eens op, wie zijn nu de bevoorrechten? Maar hier is toch zeker iets niet in den haak? Als het gaat om recht, dan hebben kerkelijken en niet ker kdijken recht op hetzelfde bedrag van M. S. of B. A.? Wat eigen instellingen doen, daar heeft niemand iets mede te maken en dit moet dan ook geheel aan onze eigen armen ten goede komen. Zoo zien wij het! Maar om nu op de spaarregeling van Mi nister Romme terug "te komen; hoe men daar ook over denkt, (wij zijn nog steeds van meening, dat e^n billijker en rechtvaardiger verdeeling van ons nationaal inkomen, waar door de al te schrille tegenstelling méér in de lijn ligt, opgeheven wordt), het blijkt toch in ieder geval, dat deze Minister de nood en el lende der werkloozen verstaat. Vermoedelijk zou deze bewindsman ook wel anders willen, maar ook hij zal moeten roeien met de rie men die hij heeft en hij zal het wijlen Dr. Wibout wel nazeggen: „men moet eerst een gulden ontvangen, wil men hem kunnen uit geven". Het is zeer gemakkelijk om de schuld op de Regeering te schuiven maar men vergete «iet, dat zij naast het oplossen van moeilijke probleem en, ook nog een strijd heeft te voe ren tegen een bolwerk van egoisme. Zeker, er kan nog heel wat bezuinigd wor den en de Regeering wil dit ook wel, maar zij krijgt er niet altijd de kans voor. Als b.v. het voorstel van de meerderheids- commissie en het Regeeringsvoorstel inzake de vergoeding van de Kamerleden aangeno men was, dan had dit de schatkist f 50.000 per jaar- ten goede gekomen, welke besteed hadden kunnen worden tot leeniging van .nood. Soesterbergschestr. No. 9a Telefoon 2408 Soest Wollen en Zijden Sjawls. Kousen, Hand schoenen, Sokken, Overhemden, Dassen Pochette's, Corsage's, Kraagjes, Jabots enz. Maar het nuttigste ST. NICOLAAS-CADEAU is toch een Maat-Winterjas of Mantel Ook andere instellingen van liefdadigheid zijn in die richting werkzaam. Dit alles te samen heeft in den loop der jaren het Bur gerlijk Armbestuur heel wat uitgaven bespaard en zoodoende ook de belastingbetalers, zoo- dat de kerkelijk meelevende dus heel wat meer belasting betalen, zij het dan ook vrij- iwillig, dan zij, welke nu spreken van bevoor rechting van Chr. en Kath. werkloozen. O ja, zij willen ook wel liefdadigheid be oefenen, maar dan uit de beurs van een-''an der. Of als zij eens een keer liefdadigheid 'beoefenen ten koste van eigen beurs, dan is het om reclame te maken. We denken hiernii b.v. aan het uur-loon wat men voor een zeker aantal jaren terug af stond, naar wij meenen voor het Oostenrijk- sche kind en toen wij daar niet aan mede iwilden doen, omdat wij al reeds lang vóór hen, voor dit doelsteun verleende, werd ons smalend toegevoegt: Zeker door die cent die jullui in het kerkzakje gooien. Maar we gaan verder en zullen nog een ander voorbeeld stel len. Twee werkloozen melden zich bij Maatsch. !Steun om in aanmerking te komen voor :Steunuitkeering en aan beiden wordt een be drag toegewezen, laten we zeggen, van f 12 per week. Nu is de een lid van een kerkgenootschap, tloch de ander niet. Uit informatie's blijkt nu, dat het kerkgenootschap f 4 per week kan bijdragen In plaats van f 12.wat die an dere uitgekeerd krijgt, keert M. S. maar f 8- ujt aan he.t kerkelijk lid, dus légt M. S. be slag op die f 4 die de kerk uitkeert. Dus een voordeel voor M- S. en bijgevolg ook weer voor den belastingbetaler, dit al les vanwege die cent, welke wij in het kerk zakje gooier Aan wien de schuld? Aan de Regeering? Zoo lazen wij in De Courant „Het Nieuws van den Dag" van Maandag 1 Nov. j.1» ter gelegenheid van de openjng van het N.S.B- huis te den Haag, dat de N.S.B.-leden der Tweede en Eerste Kamer hun vergoeding als kamerlid beschikbaar gesteld hebben om dit huis te huren en te exploiteer en. Zoo zien we, dat het generaliseeren der vergoedingen ten gevolge kan hebben, dat met onze moeizaam opgebrachte belasting penningen, organisaties gesteund kunnen wor den welke de Regeering voor haar Ambtena ren verboden heeft. Ten slotte willen wij er nog op wijzen, dat, als in alle kringen dezelfde offervaar digheid betracht werd als door de kleine luijden, met name van hen, welke kerkelijk medeleven, er heel wat minder ellende be hoefde geleden te worden. En onze roode broeders geven we in over weging, niet meer zoo spoedig te spreken bevoorrechting der Chr, en Kath. werkloozen, want dit is „de zaken op z'n kop zetten". Binnenkort hopen we, in verband met h«t werkloozenvraagstuk, nogmaals op dit con gres van het N.V.V'. terug te komen. aan het „bedje", waarin onze plant slaat, het zij in 4en tuin, hetzij in d? kamer. Maar ook door de bladeren nemen de planten een belangrijk deel van haar voedsel op, en wel uit de lucht Water, waarin voedende bestanddeel-en zijn opgelost, ontvangen ze uit den bodem. En nu bezitten de bladeren het vermogen om koolzuurgas en water om "te zetten in suiker of zetmeel en zuurstof. Naar GoddTijke wet werkt dit vermogen door het bladgroen onder den invloed van 't zonlicht. Alzoo ziin er vier factoren voor dit voorna me voeding sproces noodig nl- koolzuur, wa ter, bladgroen en licht. Koolzuur of koolzuurgas is aanwezig in de lucht, is een uitademingsproduct van mensch en djer. Het bestaat uit twee andere gassen, kools'of en zuurstof. 1 HEERENMODES VAN WEEDESTRAAT 54 - SOESTDIJK 999999*9S99999 99999SH*PHPPPPPP Uitgebreide sorteering ZIET ONZE ETALAGE Van Weedestraat 28 - Te1. 2804 Volgende week tot 10 uur geopend. Dit koolzuurgas ademen de bladeren in met de lucht, inzonderheid door middel van uiterst fijne huidmondjes aan den benedenkant der bladeren. De koolstof ervan houden ze vast, de zuurstof geven ze terug. De koolstof en het water worden nu door het bladgroen der bladeren onder invloed van het zonlicht veranderd in die stoffen, welke de planten voor haar leven noodig hebben. Dan gaat uit de bladeren de nieuwe voed- sélstroom naar blad en bloem, naar tak en twijg, naar wortel en stam. En u meende, dat er een voedselstroom van de wortels omhoog ging Dat is ook zoo. Derhalve één aan voer van voedsel, water, waarin allerlei stof fen zijn opgelost, uit de wortels omhoog, en een tweede van de bladeren naar en voor het geheele plantenlichaam. En waarom sterven de bladeren nu? Omdat één of meer van de vier factoren, die ik u meedeelde, niet meer naar behooren werken. In den herfst wordt het kouder. En koude werkt op de planten ongeveer als droogte. Geen water wordt meer opgenomen door de wortels. Het licht vermindert; in plaats van 16 uren schijnt de zon er maar 10 en dan nog onder milder verwarmenden hoek. Waar deze factoren hinderend optreden, is de voeselopname door de lucht stopgezet Haastig wordt het nog aanwezige voedsel {n de bladeren bij de bladeren bij de blad knoppen voor 't volgende voorjaar of in andere overblijvende plantendeelen als reserve vastgezet. Het harde groen der laatste weken, dat ons reeds waarschuwde voor den naderen de afval verbleekt. Gal en rood, twee kleur stoffen, die in het bladgroen reeds aanwe- zich waren, krijgen de overhand. En nog zou er niet dadelijk zooveel ge beuren, als in de bladsteel niet iets bijzon ders had plaats gegrepen. Daar, waar de steel aan het twijgje ver bonden is, zijn in den laatsten tijd vreemde cellen gegroeid, die absoluut geen vocht meer doorlaten, een soort kurkcellen dus. Daardoor wordt het blad dus afgesnoerd van de plant, het valt af. En door de kurkcel'en ontstaat op die plek geen wonde, een bijzonder geluk, anders zouden sporen van allerlei zwammen een heerlijken bodem gevonden hebben om haar woekerleven voort te zetten. Intusschen, de bladeren zijn afgevallen. Maar, vraagt u wellicht, de dennen en de sparren en de heide, de hulst, de klimop en zooveel anderen, die met ongerepte pracht blijven pronken? Waarom die dan niet? O ja. veel vragen blijven er wel oier. Gods gedachten in Zijn s. hepping zijn vele. De mensch trachte maar ze in te denken. Gods grootheid en almacht zal er te meei door uitblinken. AANRIJDING. Maandagmiddag te kwart voor 3 reed een luxe-auto, bestuurd door D. Z. te Zeist, nabij de spoor-overweg te Soestduinen, toen een Waarom vallen de bladeren af, Pa? Nou, da's nog al duidelijk; omdat ze dood gaan. En waarom gaan ze dood? 'Ja, vanzelf, omdat het in den herfst is. En waarom gaan ze juist in. den herfst dood? Ja, nu kunnen we wel zeggen, dat het Gods wil is en dat de vloek der zonde ook op de plantenwereld rust, en. dat is ook zoo, maar daarmee is het proces der verster ving bij de bladeren toch niet verklaard. Om te weten, hoe het komt, dat de bladeren ster ven, moeten we allereerst de taak kennen, die God hun in het levensproces der planten heeft opgedragen. En die taak is: Bladeren moeten eten, ade men en zweten. Bladeren moeten eten! 't Lijkt eenigszins vreemd. We meenden waarschijnlijk dat het voedsel der planten eigenlijk uit den bodem komt. Dit is gedeeltelijk waar, en daarom kunnen we nooit te veel aandacht schenken Wbl bedank! Slnl, ook namens L, mijn maah/ - Burgemeester en wethouders der gemeente Soest brengen bij dezen t^r openbare kennis* dat de begrootingen. a. der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1938; b. der uitkomsten van het gemeentelijk wegenfonds voor het dienstjaar 1938 en c. der uitkomsten van het gemeentelijk gasbedrijf voor het dienstjaar 1938 op HE« DEN door hen aan den raad der gemeentgi zijn aangeboden en vanaf HEDEN voor een' ieder ter secretarie der gemeente ter lezing1 zijn nedergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar zijn gesteld. Soest, 24 November 1937. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, W. A. J. VISSER* De Secretaris, J. BATENBURG. Voor de Nederiandsche scheepsbouw Kwam een heugelijk bericht, Dat ook buiten deze kringen Veel voldoening heeft gesticht: Voor 18 millioen aan orders Is voorwaar geen kleinigheid, 1 Want voor duizenden paar handen Geeft dat werk voor langen tijd. Als Sint Nicolaas-surprise Kwam het wat vroegtijdig aan, Doch het is niet twijfelachtig Dat het er wel „in zal gaan'V Meerdere bedrijven wachten Ook nog op zoo'n gulle han* Want er is nog altijd teveel Werkloosheid in Nederland, ."Uit die orders voor de scheepsbouw. Spreekt ook nog het heugelijk feit Dat de Nederiandsche bouwers Meegegaan zijn met hun tijd. In de wedloop met de grooten Bleef men hier toch „in de baan" En men weet z'n mededinger? fjog succesvol te weerstaan. tegenligg r naderde. De laatst genoemde verleende geen voor- tang en mede door de zware mist, waardoor beide bestuurders geen zicht hadden botsten! beide wagens hevig tegen elkaar, vlogen tegen de zich daar bevindende houten hekken en bekwamen ernstige materieele schade. Persoonlijke ongelukken kwamen echter niet voor. De politie maakte proces-verbaal op tegen G., de bestuurder van den tegenligger. GEVONDEN VOORWERPEN Omt.ent de navolgende gevonden voorwer* pen zijn bij onderstaande adressen inlichtingen te bekomen: Bus benzine, Nieuwstraat 35b; lips-sleutel. Pol. Bureau; eenige verpakte genever-glaas- jes, St. Josephgebouw; damesrijwiel, Koning innelaan 145; Stijgbeugel met riem, Nieuwe- weg 47; zwart gebreide want, Nieuwstr. 13; wieldop van auto (Hudson), Blieklaan 67« PERSONALIA. De vroegere volontair der politie, de heer H. Verhagen, is dezer dagen geslaagd voor het examen van Inspecteur van Poltie, gc« houden door de Alg. Ned. Politie-bond. BOND VAN TRANSPORT ARB. Zaterdagavond hield de afd. Soest van deri Centrale Bond van Transport-arbeiders een feestavond in „De Gouden Ploeg'ter gele genheid van haar le Lustrum. De heer A. Oosfenbrugge riep allen het welkom toe, in het bijzonder de afgevaardig den van het hoofdbestuur en andere afgevaar digden van verschillende organisatie's. Spr. memoreerde vervolgens de oprichting der afdeeling. Na het zingen van de „Internationale* sprak de heer Nooder namens de S.D.-fractie en de heer Helmus namens de S-B.B- Nadat andere afgevaardigden hun felicita ties hadden uitgesproken, traden Prof. Ali- bibi en Rita Roos op. De heer Nauta, lid van het hoofdbestuur, sprak hierna een propaganda rede uit. De avond werd verder gevuld, door het optreden van artisten, tombola-verloting enz, JEUGDDIENST. Zondagavond werd in „Eltheto" de lsto Jeugddienst gehouden, waarin Mej. dr. A. J. Plooy voorging. Na zang en gebed, koos de voorgangster tot tekst Luc. 22 vers 54 „En Petrus volgde van verre". Spreekster schetste de Petus tragedie, dia blakend van enthousiasme voor zijn Heer, zich verre hield, toen zijn Meester gevangc* werd genomen. ST. NICOLAAS BIJ U THUIS; De fa. M. Visman, B- Grothestraat 36, al hier, heeft St- Ni'olaas bereid gevonden, da bij deze ifrma gekochte artikelen bij de koo» pers thuis te bezorgen op het gewensehte lijd- stip. Men zie de advertentie in dit nummer*

Soester Courant | 1937 | | pagina 1