Tuchthuisstraf voor kinderen. Neus en Hoofd verstopt. Uit de Schepping. Soest Burgerlijke stand De Soester Courant Soester Nieuwsblad K. van Tol, Nieuweweg 103 G, v. d. Poll, Vredehofstr. 22 Droef beeld onzer beschaving. Misschien, omwille van het Prinsenkind In Engeland geldt nog een oude wet, krach- tcns welke ook dieren, die misdaan hebben voor den rechter gebracht en veroordeeld kunnen worden. Zelfs tot den dood, voor afgegaan door marteling. In minder-beschaafde tijden bestonden dergelijke wetten overal, in Er geland wordt dit soort rechtspraak al leen nog curiositeitshalve, in bijzondere ge tallen, toegepast. En natuurlijk zijn de von nissen even mild als onschuldig. Het is im mers dwaasheid om een dier verantwoord e- lijit te stellen voor wat hij misdoet tegen onze, menscheKjke wetten. Het dier kent dechts de wetten der natuur. Wordt een heest gevaarlijk voor onze menschelijke sa menleving, dan moet het worden opgesloten 6f afgemaakt, niet voor straf, maar uit nood haak van bescherming en beveiliging der sa menleving. Dat zijn dingen, die van zoo eenvoudige logica zijn, dat men er niet aan zou behoe den te herinneren, ware het niet, dat men in de maatschappij zulke hevig-stomme dingen soms ontmoet, dat men zich afvraagt, óf onze beschaving eigenlijk wel van eenige be- teekenis is en óf wij, menschen, ^ns inder daad als redelijke wezens gedragen. Voor „kwaad", welke straf verdient, is het toch noodig, dat degene, die het pleegt, zich bewust is van het kwade en het met opzet bedrijft. Een krankzinnige moge. men als hij gevaarlijk is, opsluiten om' hem tegen zich zelf en de maatschappij te beschermen, maar men straft hem niet om wat hij ons onbewust zou hebben kunnen misdoen. Maar een kind.... Ja, duizenden zijn dezer c'a^en tot de wetenschap gekomen, dat wat men geen dieren meer aandoet in onze beschaafde maatschappij en geen krankzinni gen meer, dat men zulks bedrijft tegenover het kind. Velen hebben zich over het bestaan van zulken ten hemel schreienden wantoestand in het eigen land! diep geschaamd. Door een toeval, door een publicatie n.1. in het Tijdschrift van Armwezen zijn we het te weten gekomen, dat b.v. een kind van tien jaar, een meisje, wegens diefstal tot een half jaar tuchthuisstraf is veroordeeld en zit opgesloten tusschen groote meiden, die niet willen deugen. In een gevangenis! Zoo iets is bar baar sch! Ik zeg: door een toeval zijn we het te weten gekomen. Normaal hooren buiten- -w'wgewug ncört "jxcc.j -rthia - iJviiren beschermen. Ja, ja, heusch! Beschermen. Daarom worden speciale kinderrechters benoemd, van wie wordt verondersteld, dat ze zich psycho logen zullen betoonen, kenners van de kin derziel. Om het „gevallen kind" nog méér te beschermen, is bepaald, dat ze niet in het openbaar zullen terechtstaan, maar dat ze zullen worden gehoord en gevonnist in zit tingen met gesloten deuren. Dan komen ze niet in de krant Maar als de gesloten deuren worden mis bruikt teneinde daarachter te besluiten om kinderen van tien jaar in een tuchtscool te stoppen, dan vragen we: geef ons de open baarheid terug. In het belang van het kind. Ik neem direct aan, dat het veroordeelde taeisje van 10 jaar een échte deugniet was. Misschien had ze al eerder gestolen, mis schien placht ze te stelen als een raaf, maar •en kind van tien jaar m£g men niet verant- oordelijk stellen voor zijn daden tegenover de maatschappij van groote menschen. Moge lijk, dat het moet worden opgesloten en ver pleegd. Soit! Maar niet in een gevangenis- Zoo'n meisje van tien jaar is geen misda digster, maar een klein slachtoffertje van de misdaad. De misdaad van zorgeloosheid der ouders, van een. verkeerde opvoeding. Zoo'n kind is het slachtoffer van het sociale milieu, waarin het werd „groot" ge- Dracht, totdat het met haar 10 jaar „oud en wijs" genoeg wordt geacht door de maat schappij om in een gevangenis te worden ge stopt In deze zelfde gevangenis de tucht school te Montfoort blijken wel eens ip méér gevallen, kinderen voor straf te worden opgenomen. Toen mr. J. Overwater, die het desbetreffende artikel in het Tijdschr. van Armwezen schreef, de genoemde tuchtschool bezocht, was daar óok een meisje van 14 jaar. Deze was tot een geldboete veroordeeld wegens smokkelen en omdat die boete niet was betaald, moest ze de vervangende tucht- schoolstraf van enkele weken ondergaan. Nogmaals: zoo iets in barbaarsch. Een kind smokkelt niet uit zich zelf. Ir. bepaalde grensmilieu's worden de kinderen diartoe door de ouders aangezet. En als ze dan gesnapt en veroordeeld worden, dan vin den „vader en moeder" het voordeeüger om zoo'n stumper voor de tuchtschool te laten balen dan dat ze de opgelegde boete be talen. Het diende wet te wezen, dat de ou ders in zoo'n geval de vervangende hechtenis noesten ondergaan. Er is een advocaat in ons land ik her inner me op het oogenblik zijn naam niet die er zich heeft voorgespannen om ter ge legenheid van de blijde gebeurtenis een al- g-emeene amnestie te verwerven voor nam- van feestelijke gebeurtenissen in het Vorsren huis weer een aantal eerder-veroordeelde moordenaars, inbrekers en roovers op de maatschappij worden losgelaten. Laten de menschen, die terzake de Kroon adviseeren, dezen keer eens aan de minderjarige ver oordeelden, aan de kinderen in bijzonder denken. De gedachte, dat het vorstenkind wordt geboren in denkbaar gunstige levensomstan digheden moge aanleiding zijn om te overwe gen, dat zoovele kindertjes het levenslicht aanschouwen, zoo lief en zoo onschuldig als engelen maar zijn kunnen. En toch zijn ze maatschappelijk voorbeschikt om onder te gaan in zonde en misdaad omdat ze gedoemd zijn hun opvoeding te ontvangen van ouders die voor opvoeden ongeschikt zijn, en omdat ze opgroeien in een milieu, waar het slechte het eenjge voorbeeld is, waarnaar ze kunnen handelen. Laat men omwille van het kind, dat den zegen van geluk en deugd, van rijke zorg in zijn wieg vindt, in deze dagen iets, neen, véél doen voor al die misdeelden, die zoo goed als vorstenkinderen naar Gods beeld zijn geschapen, maar wier ziel reeds in de jeugd verkracht werd door het geweld van de zonde om hen heen. Hergeve de overheid aan de ongelukkige minderjarige veroordeelden opnieuw een kans in het leven. En laat zij in de toekomst haar straffende hand afhouden van kinderen; zoolang kinderen „kinderen" zijn, verdienen ze slechts onze liefde om hun onschuld, en onze zorg en verpleging om hun schuld. Dan Dampo inademen door middel van deze practische in- halator welke U gratis ontvangt *"n doos 30 ct. of pot 50 ct. bij'i HET VOGELHUISJE. XV. De sneeuwjacht heeft gewoed en in wilde vaart suisden de mil'iarden vlokken over tuin en hof. Ze legerden zich op struik en boom, bedekten huis en hof, en toen korte dooi «n volgende vorst het winteraanzijn vergroot ten, was de spinde voor onze gevleugeld' vrienden vrijwel op slot gegooid- Gelukkig dat dan inzonderheid aan onz vogels wordt gedacht» Broodresten en aardappelkruimels, pinda'; en halve walnoten, eikels en beukenootjes spekzwoerd en gehalveerde cocosnoot (onj appels en een enke runder- of varkenshof enz-| bij wintervorst, een gevuld drinkbakj' 't kan alles gebruikt worden. Bovendien maakt vindingrijkheid van die verwarrende veelheid soms ook nog een aar dig geheel in en bij het voederhuisjie;- De musschen! Ja, natuurlijk, hoe zouden dié ontbreken! Overal waar wat te halen is, daar zijn de straatjongens onder de vogels nummer één- En of er veel of weinig te bikken valt, ruziën en kijvin, elkaar met vleugel en neb te lijf gaan, dat moet men bij mesjeu musch en z'n kornuiten verwachten* Maar zoodra een deur in d-e nabijheid dicht slaat, een venster kleppert, rrrt! de heele bende stuift uiteen, evenals een troep ondeu gende straatjongens, die door de politie wordt betrapt» Straks komen ze wel weer terug 't fes tijn moest even onderbroken» En 't voedsel moet gemakkelijk te bereiken zijn- Geen ge- bengel, asjeblieft, aan touwtjes- Da's totaal niets voor onze musschen. Nee, daarvoor komt de meezenfamilie in aanmerking. Dat zijn de lui van 't zwedende gymnastiekrek, de acrobaten van professie. Hoe meer het gecodene voedsel slingert en zwaait, hoe lo lig er zij de situatie vinden» Met onveilbare zekerheid grijpen ze zich vast, hangen aan de pootjes, duikelen omlaag, veeren omhoog, zweven naar link of rechts, geen stand zoo vreemd, geen zwaai zoo on gewoon, of zij maken die, zonder een oogen blik te aarzelen» De kleine pimpel met z'n blauwe borst, de koolmees, geel met zwarte sjaal, en de zwart kop met z'n rose borst en flanken; ze zijn allen even behendig» Pinda's en spekzwoerd, cocos- en walnoten (beiden gehalveerd), runder- of varkensbot, ze hebben er overal evenveel plezier mee* Maar.^è meedeelen De zon ook bij een ander in de ruiten zien schijnen Da's Fransch! Hebben ze 't afgekeken van de menschen!? Maar die zijn toch niet zool Di pimpel, ofschoon de kleinste der drie- is misschien nog wel het meest onverdraag zaam. Met geen enkele van z'n familie staat-ie in den winter op goeden voet» De strijd om 't bestaan? Ja, die is voor de meezen in den wintertijd wel erg groot. Zij, de insecteneters bij uitnemendheid, waar zullen zij iets opdoen, als goede vogelvrien den hun dikwijls met behulpzaam zijn Sturnus de spreeuw k«mt ook z'n d-eel eischen» Eischen, ja, zoo behoort het im mers, je vraagt er niet meer om! Is hij dezelfde, wien -k eenige weken op handslag beloofde bij leven en welzijn in den bangen tijd te helpen? Is hij het zelf? Of is hij vertrokken Tiaar Zuidelijker streken en zijn hier Pommcrsche spreeuwen geprofiteerd van *t hun gebodene- Hun scherpe snavels hieuwen in den voed selvoorraad, dat de stukken om hen heen vlogen. De merel met z'n aanstaand vrouwtje; 1 de eerste zwart met oranjesnavel, de tweede In stemmig bruin, stieten verwoed in do beursche appels, zochten verwoed naar slordig heengegooide broodkruimels en kaasresten, pikten onder de" be..rijven van de hulstbessen, maar zoodra de dooi voorgoed inviel, von den ze 't beneden hun stand rond te lumme len bij andermans achterdeur» Ze staken liever zelf „de handen uit de mouwen"* De vinken laten zich niet onbetuigd» Het roodgeborste manneke evenzeer als het stemmiger gekleede wijfke, beiden komen met veel gefliddervlerk van wit en gekleurd op de aangerichte maaltijd losstor men, indien eerst maar de bedeesdheid is over wonnen» Soms zelfs pogen ze een aanval te doen op de slingerende pinda's, maar verder dan tot een .pogen geraken ze niet» 't Roodborstje, een veerballetje met een paar uitstekende wi^kpuntjes, huppelt beschei den op den grond, zoekt naar kruimelkens, j die de andere gasten, ietwat royaal, hebben weggeslingerd» Zelf Klein Doiimpje, het winterkoninkje, wien de broodkruimels in dezen tijd ook niet steken is uit struik en haag komen tuimelen, om een onderzoek in te stellen bij dezen over vloei. Eikels en beukenootjes Garrit, de gaai, waagt het soms met heftig vleugelbe- weeg en geweldig geschreew; maar 't liefst als alles veilig en nog eens vei ig is- 't Liefst in den vroegen morgen, wanneer de menschen zich de vaak nog uit de oogen vegen» Eikels zijn Garr.t steed we.kom» Hij schrokt ze naar binnen, braakt ze, als ze een poos in den krop geweekt zijn, weer uit en ontdoet ze van de houtachtige schil» Beukenootjes? Nou, en óf! De Bonte Kraai en Pica, de Wipstaart, de Bonte Ekster zouden wel graag van hun ver. even zitplaats uit den hoog en boom naar lager sfeeren neerdalen, maar nee, lie ver niet- - De menschen, ziet u! Nee, je kunt nooit weten waar die plots vandaan komen. Daarom wachten ze maar liever totdat een der minderea met een broodkorst het Eldorado daar beneden verlaat» Dan zullen ze wel zorgen als echte roovers dat dit deel van den buit hun niet ontgaat Zoo n voederhuisje, liefst zelfs bijeen ge- knudseld, geeft heel wat plezier in den winter. En van den overvloed, die God ons geeft schiet er wel iets over voor onze ge- G. Bogaard-van Dijk, f» JuPanalaa* 1b naar Utrecht, P. Heinstr. 2; J» Jansen, v» Kerkpad Z.Z. 22 n- A'foort, Bloemendaalstr- 43; Mr- C. Ch. Jansen v- Raay, v» Pr- Bernhardlaan 23 n. Bandoeng (N-I); W. J- J- Dahmen m. m. g., v. de Beaufortlaan 6 n. Afrika; H- A» Hcukelem, v. Heideweg 31 n. Ned. Indië; L. T. Bloem, v- Postweg 39 n. Ensched^. J. P. Sweelinckstr. 5; Th. J. H» Boeken- oogen m. g., v. Vredehofstr. 7 n- A'foort, Tuinstr. 9; A. de Jong, v. Kolonieweg 15 n. Londen, Golders Green Oakfields 8; P» A. Kiesewetter, v. Amersf-str. 25 n- A'dam, 3c Helmerstr. 86 boven; G. J- F. W- Beer- nink, v. Steenhoffstr. 34 n. Groenlo, Lievel- derstr. A 63; J. L. Benard, v. Soesterb-str. 174 n. R'dam, Schiekade 155b. VERHUISD: Wed. J» Docter-de Groen, v. L. Brinkweg 56 n. Drift je 3; J- Seezink, v. Driftje 3 n. Driftje 7; Wed. D. v- d Brock-Radstok m.g., n. Schoutenkampweg 5 n Kerkstr. 11; W. C. Schijf m. g», v- Kolo nieweg lb n. Smitsweg 8; W. Overheem m. ,g, v. Eikenlaan 9a n- Eikenlaan 15; S- S- i J. Fr. Hinderdael m. g., v- Kolonieweg 4 n- j Kolonieweg 10; M. Oppenheimer inw., van Da Costalaan 7 n. Kerkstr. 31; C- Versluis I inw., v. Birktstr. 7a n- B- Grothestr. 66; A. Riksen m. g-, v- Nieuweweg 1 n. Nieuweweg 22a; T. Groenesteijn m. g., v. Smitsweg 45 n. Nieuweweg 1H. J. M» v. d- Weerd m» g., v. Buntweg 20b n. Buntweg 22; J- C. H- Burink, v. Nieuweweg 15b n. Smitsweg 9: Chr. ter Haar m. g-, v. Nieuweweg 15 n. Smitsweg 19; W. de Waard m. g-, v. Pr- Bernhardlaan 14 n. P» Potterlaan 8; G- A, J. G. Bouricius m- vr-, v- Beckeringhstr. 31 n. Nieuwstr. 38; P- v- Hasselt, v» Schoolstr» 35 n. Van Lenneplaan 66; N» J- v. Woerkom, v. K. Hartweg 27 n. Nieuweweg 29b. Hom en Butzclaar bij acclamatie herkozen^ De voorzittersverkiezing had tot uitslagj Koelink 23 st-, G- v- 't Klooster 2 st-, Ver-» steyne 1 st., en v» d- Brink 2 st. Het verslag van den penningmeester werti door de kascommissie goedgekeurd. Een voordeelig saldo van f 4.45 wa» aanwezig- Witter dan wit worden Uw tanden indien U poetst met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVO ROL KRANKZINNIGE ONTSNAPT- Door de politie te Soesterberg werd een krankzinnige aangehouden, die ontvlucht bleek te zijn uit 't gesticht te Den Dolder. De man is naar bedoeld gesticht op tan- sport gesteld. FILM-AVOND. Uitgaande van, de plaatselijke winkeliers Donderdag en Vrijdag in „Huis ten Halve" te Soesterberg een film-avond gegeven, welke beide avonden zeer druk bezocht werden. De heer Nefkens heette allen welkom, waar na de operateurs fraaie natuur- en andere films vertooneden. Daarna kwam de hoofd film „De Grens-commies aan de beurt. Ook van allerlei aard verdrijft U snel en zeker met Koker 12 cachets 50 ct. Proefdoosje 2 stuks 10 ct. ,»f Oost-Pruisische soorüge-aoo&eaa v®or hem derjarige veroordeelden. Ik betuig aan ci nsjin de plaats gekomen? I 'k Weet het niet, maar eerlijk beb ik mli gelegenheid I woord gehouden en even eerlijk hebben cLc i-'me mijn adhaesie. dat ter GEBOREN: Gerard, z. v. E. v. Schaik en G. E. Wevers, P. de Hooghlaan 3; Gerrit, z- v. E. van Drie en H. v. d. Broek, v-Lennep- laan 16; Wilhelmina Richarda Maria, d. J. J. Brouwer en M. G. Stalenhoef, Lange Brinkweg 53; Jacobus Nicolaas, z. v. J. S» v. Amersfoort en E. v. d. Vate, Amersf-str» no. 104, Soest. ONDERTROUWD: M. van Soest, 26 jr.. Molenstr. W.Z. 30, groentenhandelaar en M» M. Plasselbach, 24 jr., Molenstr. W.Z- 20- OVERLEDEN: Johanna Bouwens, 19 jr. ongeh. Molenstr. WZ. 10; George Fredcrik Drejer, 64 jr., geh. m. R. Croese, Beethoven- laan 4; Catharina Hoed, 78 jr., wed. v. J. W. van Vuuren, Birktstraat 12. GEVESTIGD: A. Schram inw-, O. Tem pellaan 4v. Zeist; B- Th. Margadant m. vr-, L. Bergstr. 23 v- Zwitserland; M» H» Aarsen inw., Amersf.str. 78c v. Wassenaar; J. v» d. Kuilen m. g., Noorderweg 45 v- Woudenberg; Wed. P. Klinkert-Schroeder m. g-, Hartweg 6a v. A'dam; J. Koeleman inw., Braamweg 80 v. Utrecht; B. E. Robbemond-v. d. Water inw., Schoutenkampweg 41 v. A'foort; A. C. W. Storm inw-, idem; A. den Breejei? inw., idem; W. H. v. Ballegoyen de Jong, Kerkpad N-Z. 45 v. Hilversum; H. J. Kooi inw., Nieuwstr. 19 v- Bussum; Th. H- van. Donselaar-Poelman inw., Ferd. Huycklaan 22 Zeist; C. Hendriksen m. g-, Amersf-str» 13 v. Hoogland; H. Weiss m. g., Woonwagen kamp v. Aachen (Dld.); A. v. Duuren inw-, Driehoelcsweg 12 v- Zoelen; M» L. v. d. Berg inw., Julianaplein 5 v. H'sum; C- van Valkenhoed inw., Birktstr. 65 v- Hoogland. J. Krijnen inw., Kolonieweg v. H'sum; J. W. J. Schoonaard inw., Luchtvaartafd., van SOEST— STAVANGER—MONTE CARLO. Onze plaatsgenoot de heer W. D- Hübner, is deelnemer aan den internationale Rallye 1938, StavangerMorte Carlo. Woensdagmorgen, circa half 10 is de heer Hübner met deelnemer Polak, Amsterdam en nog twee heeren naar de startplaats Stavanger vertrokken. Dat deze tocht groote moeilijkheden met zich brengt blijkt reeds uit het eerste gedeelte lende weg door bergland, 600 kilometer lang en diep onder de sneeuw. Alle paardekrachten van den motor zijn zeker noodig om den wa gen door het sneeuwspoor te trekken. Ook verder van Oslo naar het einddoel Monte Car- j lo, werken de moeilijkheden zeer afmattend. Vooral het rijden bij nacht over onbekende en vaak gevaarlijke wegen. Een mooie sport prestatie. Wij wensclien onze plaatsgenoot en zijn mededeelnemers een voorspoedige reis en een tijdige aankomst, zonder strafpunten, te Monte Carlo. Voor het traject StavangerMonte Carlo hebben 25 deelnemers ingeschreven. OPENBARE AANBESTEDING. Door het Waterschap Soesterveen werd Maandagavond ten gemeentehuize in het open baar aanbesteed het onderhoud der watergan gen in 193S. Inschrijvers waren de heeren: J. v» d- Deys- sel, perc. I f 40perc- II f 100.totaal f 228.O- v. 't Lam, perd-t I f 40.perc. II f 125.perc- III f 85totaal f 250,- J. Muys, perc- I f 40perc» II f 80.- perc. III 75geen totaal; R. Groenestein, perc. I f 45-perc- II 95perc. III f80.-, totaal f 215.C- Sukel, perc- I f 47.-, perc. II f 90perc. III f 99totaal' f 236.Gegund aan J. Muys. deze zeer mooie film viel zeer in den smaak. In de pauze werden de door de winke» liers geschonken prijzen verloot. AVRO-BRIDGE-DRIVE. De Avro-Bridge-Drive, welke te Amersoort in „Amacitia" werd gehouden, is een groj succes geworden, niet in het minst voor onzd plaatsgenoot en, die daaraan deelnamen. Immers de 8 plaatsgenooten hebben te genover de 92 andere bridgers de Soester kleuren wel zeer fraai verdedigd, hetgee? wel uit onderstaande uitslag blijkt. Afd. B. Noord-Zuid-lijn; 17 match punten* lste prijs de heeren D. de Looze en D. A Kijlstra alhier.. Afd. B. Noord-Zuid-lijn: 21 matchpunten* 2e prijs de heer en mevr. C. J. Willek es alhier. Afd. C. Noord-Zuid-lijn: I71/2 matchpunt* 2e prijs de heeren Maris Sr. en Maris Jr« alhier. Afd. D. Noord-Zuid-lijn: 22 matchpunten. lste prijs Mevr. Hoorn en Mevr. MoenS alhier. Ee heeren De Looze en Kijlstra en dei dames Hoorn en Moens zijn geplaatst voor de demi-finale, welke op 29 Januari wordt gespeeld in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. OUDER-AVOND. Donderdag 27 Januari zal in het gebouw voor Chr. Belangen te Lage Vuursche de jaarlijksche Ouderavond worden gehouden. On dien a-erend zal tevens een lezing wor den gehouden over het werk der doofstomme kinderen, die verpleegd worden in „Effatha" te Voorburg. Een onderwijzeres uit die in richting zal over het onderwijs aan die kin deren spreeken. Het belooft een zeer leerzame avond td worden. Advertentie's en abonnementen voor en worden ook aangenomen bij A'foort; A. E. v. d. Weerd inw-, Verl. Post weg 25 v. Zeist; H. J. van Konkelenberg m. vr., Vredehofstr. 23 v. H'sum. VERTROKKEN: Th. J. Kroes, v. Lucht- vaartafd. n. Dubbeldam, Willemsdorp F 123; J. Mondeel, idem; H. v- Ploeg, v. Amersf-str- 21 n. Zeist, Amersf.str. 61a; T. Krasenbrink- Koch m. k., v. Lt. Koppenlaan 2 n- Essen (Dld); W. F. Uijleman, v- Hartweg 5 n- A'dam, Lijnbaansgr. 204a; Jvr. J. C. C Röell, v. Soesterb.str. 127 n. A'dam, Kei- zersgr, 792; C. Wallenburg, v. Kerkstr. 23 m H'sum, Bloemstr. 3; H. Tijsma, v. Buntweg 4 n. Zaandam, Zuidwijk 137; M. Struylaart, v. Vredehofstr. 2 n. Hontenisse, Molenstr. C. 162c; F. te Kaat m. g., v» Torenstr. 18 n. A'dam, Nw. Keizersgr. 16; A. N» v» Es m. Beckeringhstr. 18 n. A'dam, le Oos- terparkstr. 245 I; A» de Waal Malefijt, van Luchtvaartafd. n, Bandoeng (N-I.); G. J. v. Dük. v. AmersLstr- 2 n. Zeist, Dal weer 38: R.K. KIESVEREEN.IGING Maandagavvond had in het St. Josephge- bouw de jaarvergadering plaats van de R.K- Kiesvereeniging, welke slecht was bezochtv Na opening heette de voorzitter, de heer Koelink, allen welkom. Spr. wenschte aller eerst de leden een Zalig Nieuwjaar. De ver kiezingsstrijd besprekend constateerde spr., dat de katholieken hebben geweten wat zij wilden. De dissidenten hebben niets kunnen bereiken. Spr hoopte, dat allen als één man achter de partij zouden gaan staan om de ver kregen voorsprong te behouden. Onder applaus werden vervolgens notulen en jaarverslag van den secretaris goedgekeurd. Uit het jaarverslag ontleeaen wij: Het jaar 1937 was van groote bet eekenis en kenmerkte zich door uitgebreide werkzaamheden van de afdeeling. Groote medewerking is gekregen van de Propaganda-club. Het stemmen-aantal was vooruitgaande, de K.D-P- is sterk achteruit gegaan, doch het succes had grooter kunnen zijn. Het vergaderingsbezoek is veel te slecht- Een bepaalde groep van de bevolking ont- j breekt meestal. In 1938 is een groote activiteit gewenscht. Dank zij het werken van de VROUWEN-ELECTRICITEITS-VER. Maandagmiddag had in „Carlton" «en ver* gadering plaats van vrouwelijke electriciteits* enthousiasten, georganiseerd in de vrouwen* electriciteits-vereeniging- De praesidente heette de aanwezigen wel* kom en verklaarde het doel dezer vergade» ring n-1. te komc.. tot een afdeeling „Eem* land" van de ver eeniging. Hierna vertoonde Mevr. Bouman uit U* trecht eenige filmpjes betreffende het groots nut en gemak van diverse electrische appa raten» Vervolgens sprak de praesidente over dól belangen, die de huisvrouw bij de electricïtci heeft» Door de vele gemakken, die deze energie bron biedt, kan zij meer zorg besteden aan de ideëele verzorging van het gezin, welke verzorging vroeger door vele materieele zor» gen veelal in het gedrag kwam» De vereen* streeft er naar om de arbeid van de huis vrouw te rationaliseer en, d*w.z. met minder handgrepen meer werk te verrichten, De vereeniging, die 5 jaar geleden is op» gericht, wil de huisvrouw, deskundig en ob jectief voorlichten, betreffende de electriciteit en haar gebruik, daartoe geeft zij verlichtings» en bakcursussen» Spr» wees erop, dat het niet noodig was, t men electrisch kookte, om lid der vei eeniging te worden» Hierna werd de thee met toebehooren aan< geboden, waarna Mej» v. d. Broek op sugges- Raadsfractie en het Bestuur werd een gezin ^eve wijze het ontstaan en de werking van voor de armoede gevrijwaard. Het ledenaan- I electriciteit vertelde- tal is tot ongeveer 600 gestegen. Tot slot werd tot oprichting van een af« Hierna werden als afgevaardigden naar de deeling besloten- Als praesidente werd ge. Kringvergadering gekozen: het bestuur cn denkozen Mevr» Schreuder alhier en als be. heer A. P- Hiihorst en Mej. M» Orth. j stuursleden Mevr» Lengers en Mevr. Adri* Bij de bestuursverkiezing werden de perio- aansen uit Baarn en Mevr» Knaape en Mevr diek aftredende lede de heer. n Verstevne. i Van Veere mt Soest»

Soester Courant | 1938 | | pagina 2