W Marokko het land van den Islam Voof de Kederlandsche „Witte steenkoor uit het Atlasgebergte wil 9*1 imm De fez of chechia komt oor spronkelijk uit de Marokkaansche stad Fez Marokko, dat bestuurd wordt door een Sultan, staat sinds 1912 onder Fransch pro- teetoraat. Het Fransche bestuur, dat aan den Sultan een resident-generaal heeft toe gevoegd, heeft zijn zetel te Rabat, waar de sultan eveneens gewoonlijk zijn ver blijf houdt, hoewel hij er nog drie inland- sche hoofdsteden op na houdt, namelijk Fez, Meknes en Marrakesj. Marokko en de Marokkanen hebben in de verbeelding der Europeanen altijd een belangrijke plaats vervuld, wat wel hoofd zakelijk daaraan te danken is, dat de zee vaarders, die op hun groote reizen naar Indië ook in Marokkaansche havens kwa men, opgewonden verhalen deden over de eigenaardige levenswijze der bewoners van het uitgebreide Marokko, een volk, dat in vuile, witte huizen woonde, die geheel open waren; over menschen, die in nauwe stra ten door elkaar krioelden en met veel drukte en gebarentaal met elkander spra ken, terwijl daartusschen ruwe en wreede Arabieren op prachtige volbloedpaarden galoppeerden, zonder ook maar voor iemand uit den weg te gaan. Dergelijke verhalen prikkelden de ver beelding der thuisblijvers, de een vertelde bet aan den ander en legde er vooral den gezien heeft", en het verhaal, steeds aan gedikt met iets van de fantasie van den verteller, deed zijn intrede in het vreemde land. De verschillende zeelieden, die Casa- blanca, de haven van West Marokko aan de vlakke Atlantische kust aandeden, zagen hier dan ook wel een groote tegen stelling. Een moderne Fransche stad naast oude, slordige Marokkaansche wijken. Ca- sablanca is een van de belangrijkste Fran sche havens met spoorwegstations, vlieg velden, radiostations en allerlei andere in stellingen van de moderne techniek. Het grootste deel der bevolking bestaat uit Berbers, dat zijn de boeren. Dit volk is tamelijk zachtmoedig, zij zijn de vreemde overheersching eigenlijk zoo gewend, dat zij dit als iets vanzelfsprekends aanvaar den en komen alleen dan in opstand, als het lot hen soms wat al te hard behandelt. De Berbers zijn van nature poëtisch aan gelegd, zij belijden den Islamietischen Godsdienst en noemen zich Muzelmannen, wat nauw verwant is aan „Muzen". Deze Een straat in Casablan- ca. Dit is de modernste stad van Marokko, maar ook de stad van de grootste tegenstellingen. zoon van het land is een mensch met een sterk sprekende fantasie, de speculatieve geest ligt hem heelemaal niet. Hij heeft een hang naar het fantastische en het mys tieke en haat alles wat exact is. Zelden weet hij precies hoe oud htf is. Htf leeft rustig en bezonnen, nooit in het moderne tempo of in de jacht naar geld. Wie zijn de Berbers echter? Deze naam hebben de afstammelingen van de Maure- taniërs en de Numidiërs zichzelf gegeven sinds de Middeleeuwen. Hoewel zij tegen- werd onttroond, ontstonden daardoor ver schillende burgeroorlogen, waarbij de tegenstelling tusschen de Berbers en de Arabieren bijzonder scherp aan het licht trad. De Berbers hebben toen den heerscher van Marokko geholpen om stand te hou den tegen de Christenvorsten in Zuid- Spanje. Het was echter de wilde strijd vaardigheid van dit vrije en onafhankelijke nomadenvolk, dat de kracht bleef, waarop de Islam steunen moest in Spanje. Teekenend voor de Berbers is het dan ook, dat iedere nieuwe familie van heer- schers, die in Marokko aan de regeering kwam in de eeuwen, die volgden, steeds voortkwam uit de ruwe Berbers. Marokko heeft behalve groote stukken zeer vruchtbaren grond, ook zijn steppen meerdere arcadenrijea vindt, is een zuilen hal, de liwan. Hier heeft men het sanctua rium met de kibla of mihrad, dat is de ge bedsnis, die naar Mekka gericht ie en en kele meubelen, o.a. de kansel, mimbar ge- heeten. De minarets of torens zijn soms aan de moskee vastgebouwd, soms staan zij hiervan geheel los. Deze Islamietische bouwkunst nu, kan men onderscheiden in vijf stijlgroepen, n.1. de Syro-Egyptische, de Moorsehe, de Perzische, de Turksche en de Hindoe-Ismalietische, Al deze groepen hebben bij hun mos keeën minarets, doch terwijl bij de eerste stijlgroep deze minarets meestal een vier kanten grondslag hebben, heeft men ze hoogerop veelhoekig of rond gemaakt, ter wijl zij eindigen in een peervormige bekro ning. In de tweede stijlgroep, nl. die van de Mooren, is de heele minaret vierkant, de boog hoefijzer-vormig en dikwijls ver sierd met kleine bogen. De minaret van de derde groep heeft een zwaren cylindri- sehen of afgeknotte-kegel-vorm. In de Turksche groep zijn de overslanke minarets bijzonder karakteristiek, terwijl bij de Hindoe-Islamietische of vijfde groep de minarets, veelal als hoektorens, worden bekroond door luchtige koepels. Niet alleen uit de bouwkunst spreekt de invloed van den Islam, deze heeft ook de kunst der door hem onderworpen landen aan zich dienstbaar gemaakt en de ver schillende richtingen zijn tenslotte samen gesmolten tot een homogene Islamietische kunst, die dus het resultaat is van een synthese van vele culturen; hieruit is een Islamietische cultuur voortgekomen met een heel eigen karakter. De Tadsj Mahal in Indië is by voorbeeld volkomen verschil lend van het Alhambra in Spanje, doch uit beiden spreekt de Islamietische geest waaruit men duidelijk uitingen van een zelfde cultuur kan herkennen. Nu is de groote tijd voor de wintersport gekomen. In drommen trekken de Holland- sohe Jo i»c»'6c" Ui, om met volle teugen van de zuivere berglucht, den' stralenden zonneschijn én het blinkende wit der sneeuwvlakten te genieten. Ook aan de wedstrijden op wintersportgebied hebben onze landgenooten reeds deelge nomen. En zelfs met succes. Zoo heeft de Amsterdamsche ijshockey- club in een spannenden strijd na een ach terstand van 12 toch nog een 32 over winning op de ijshockeyclub van Arosa woordig veel den landbouw beoefenen, was het oorspronkelijk een nomadenvolk, dat in 697/699 door de Mohammedaansche veldheeren Moesa en Hasan werd onder worpen, waarna het gedeeltelijk in het volk der overheerschers is opgelost, omdat diens zed»a en gewoonten, levenswijze en karakter vrijwel met de hunne overeen kwamen. De vroegere heerschers van het land, de kaliefen, hebben in de vele oor logen, die het land gevoerd heeft tegen de Spaansche Christenvorsten, van de Berbers steeds veel steun ondervonden. De Arabieren, die in de wereld van den Islam een zeer bijzondere positie innamen, zagen in het begin van de tiende eeuw hun macht bedreigd door de Berbers en tóen in 1009 de Omajadenkalief Hisjam II BIJ DE ILLUSTRATIES r Hierboven: Targiba, het traditio- neele stieroffer in Marokko. Links: De Islamieten wonen over het geheele land verspreid, de Israëlieten in de mellah's of Jood- sche wijken, waar zij hun eigen wereldje hebben. Rechts boven: De binnenhof met de haremvertrekken in het paleis van den Sultan te Fez. en in de hoog-vlakte van Oost-Marokko is zelfs de invloed van de Sahara merkbaar. Hoe meer men naar het Oosten komt, hoe meer de invloed van den Atlas afneemt, hier treden dan vele waterloopen op en continentale kenmerken. Men komt in de rijke streek van Fez, een der vruchtbaarste gedeelten van Noord-Afrika, Voor de boe ren zijn landbouw en veeteelt de belang rijkste bestaansbronnen. De regenval in de Westelijke gebergten, die zeer aanzienlijk is, begunstigt de weide-ontwikkeling, doch de verzorging van het vee is er ach terlijk, zoodat men hier lang niet haalt uit de veeteelt, wat er uit te halen zou zijn, hoewel het Fransche bewind reeds ver schillende maatregelen ter verbetering heeft getroffen. Het talrijkst ziet men er geiten- en schapenkudden, hoender- cn runderteelt zijn eveneens zeer belangrijk. De Berbers gebruiken verschillende last dieren, in de eerste plaats natuurlijk het schip der woestijn, de kameel, daarnaast het weinig verzorging vragende ezeltje, de paarden en muilezels. Hoewel men in het Oosten van Marokko petroleum en een aantal andere delfstof fen heeft gevonden, heeft men deze vond sten echter nog niet voldoende rendabel kunnen maken. Doch het verwerken van phosphaten, die in ongelooflijke hoeveel heden worden ontgonnen in de buurt van Casablanca en Marrakesj, geven aan vele lieden een behoorlijk bestaan. Een van de merkwaardigste uitingen van den Islam is zeker de bouwkunst, die uit verschillende stijl-groepen bestaat, doch waarin men overal den specialen Islamie-1 tischen invloed kan herkennen. De architectonische kenmerken vindt men vooral op het gebied der moskee's, die, hoewel zij een sterk plaatselijk ka rakter hebben en een bepaalde vorm niet, voorgeschreven is, toch van een algemeen type zijn, namelijk een rechthoekig bin nenhof, welke sahn heet, met een fontein er in, waar de geloovigen hun wasschingen verrichten, welke hof rondom door arca den-rijen omgeven is. Aan een der zijden, die breeder uitgebouwd is en waar men Arosa de strijd om de Sumatra-Cup ge streden. Trouwens, men kan er zich nau welijks een voorstelling van vormen, met welk een eindelooze variatie sport en ku ren, feesten en vermakelijkheden elkaar hier afwisselen. Daar heeft men bijvoorbeeld de skiërs. Alle dagen vinden er wedstrijden plaats. Maar ook voor de beginnelingen in deze mooie sport is gezorgd. De skischool van Arosa beschikt ov?r tal van leerkrach ten, onder wie de wereldberoemde mees- terspringer David Zogg. Beginneling of meergevorderde voor ieder is er een passende cursus en zoo is het ook met de verschillende hellingen en tochten. Er zijn er, waar men met duizelingwekkende vaart naar beneden suist; daaraan wagen zich natuurlijk alleen de volleerde skiërs. Maar er zijn ook makkelijke, tamme heilinkjes, en eenvoudige tochten zonder boomen en verraderlijke bochten, waaraan ook de be ginnelingen in de edele skisport hun hart kunnen ophalen. Voor de geoefende ski springers is er dan nog de Plessurschans, vanwaar de geweldigste sprongen worden gemaakt. Voor de schaatsenrijders is het hi<* niet minder een paradijs. Zij hebben de keus tusschen een groot aantal ijsbanen en ijs- feesten, walsconcoursen, ja zelfs een inter nationale ijsrevue zorgen voor de noodige ontspanning en afwisseling, als door de ernstige sporttraining en de wedstrijden in hardrijden de spanning te groot dreigt te worden. Met zijn beide bergmeren op zoo groote hoogte is Arosa eigenlijk een bijzonder heid. De groote Obersee, die een opper vlakte heeft van 7 ha., is 's winters vooral weten te behalen. Een uitstekend figuur heeft de Amsterdamsche club in Zwitser- lands elegantste wintersportplaats gemaakt. Trouwens de Nederlanders zijn hier altijd zeer geziene gasten en men treft ze hier iederen winter in grooten getale aan. De jongeren, die hier alle mogelijke takken van sport kunnen beoefenen, maar ook de ouderen, die, nog jong van hart, hier ko men genieten van het gezellige opgewekte sportleven, van de zuivere, droge berg lucht, die een tocht in de arreslede langs de speciaal daarvoor vrijgehouden wegen tot een waar genot maakt. Maar hoofdzaak blijft toch de winter sport in het Plessurdal aan den voet van den Aroser Weisshorn. Reeds werpen de wedstrijden om het ekikampioenschap van Nederland, die hier gehouden zullen wor den hun schaduwen vooruit. Maar ook de Nederlandsche sleeërs leven in gespannen verwachting, want half Februari wordt in Skihutten op den Bergstadel nabij Arosa, Foto C. Brandt. by de liefhebbers van de paardensport in trek. Hier wordt het skijöring druk be oefend en ook vinden er geregeld wedren nen plaats. Op andere, spiegelgladde ijs vlakten ziet men weer bij voorkeur de aanhangers van het curlingspel, een soort kegelspel, dat zich in de laatste jaren in een steeds toenemende populariteit ver heugt. Bij dit spel wordt in plaats van met een bal, met een zware werpschijf naar de kegels gegooid. Het is vooral onder de ouderen een geliefd spel en iedere week worden er bekerwedstrijden gehou den. Het Zweefvliegfeest van Arosa en later nog een wedstrijd voor zweefvliegtuigmo dellen, schietwedstrijden op pistool en ge weer en ten slotte nog een aantal schaak- tournooien kunnen er eenig denkbeeld van geven, hoe levendig het hier op bijna 2000 m. hoogte toegaat. Geen wonder dan ook, dat velen die hier een wintervacantie doorbrachten, jaar op jaar weer onder de gasten worden gezien

Soester Courant | 1938 | | pagina 4