Ons Paftronenhoekje LICHAAMSBEWEGING VOOR DE VROUW Gekleede japonnen voor oudere en jonge dames HEI BESTELLEN VAN FATRONEN Patronen van In deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bü „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag, Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt, mdien niet anders staat aangegeven, 0 58 Betaling steeds vooruit, In postzegels, per giro of per postwiss VROUWELIJKE KOOPLUST De vrouwelijke kooplust kan zich. in de eerste weken van het jaar volop bot vie ren. De uitverkoopen geven er gelegenheid te over toe. Stofresten, coupons en wat al niet meer, verhuizen van de winkeliers naar de huiskamers, waar nijvere vingers er een japon, blouse, rok of iets anders van.... trachten te maken. Inderdaad: trachten. Want velen zijn de naaikunst niet volledig machtig. Geen nood echter! Met onze mode premie kunt U deze kunst, die vooral nu van belang is, machtig worden en dat ge heel kosteloos. Vraagt U deze modepremie eens aan bij de Redactrice Damesrubriek, Nieuwe Havenstraat 58, Den Haag, met tien cents aan postzegels bijgesloten of per giro op postrekening 62626 van den Modedienst te Den Haag. Dat een vrouw niet aan sport zou mo gen doen, die opvatting zijn we gelukkig al lang te boven. Maar sinds het nut van sport ook voor de vrouw algemeen erkend wordt, dreigt weer een ander gevaar, na melijk dat men nu in het andere uiterste overslaat en dat de vrouw zich nu op alle sport gaat werpen, zonder te bedenken, dat haar lichaamsbouw wel degelijk andere eischen stelt dan die van den man. Zware sporten, die aan bepaalde orga nen bovenmatig hooge eischen stellen, zoo als hardloopen, dat een geweldig uithou dingsvermogen van het hart vergt, of die slechts bepaalde spiergroepen in beslag ne men, zijn voor vrouwen minder geschikt. Zeer nuttig daarentegen en bij uitstek ge schikt voor vrouwen zijn sporten als schaat senrijden, zwemmen en skiloopen, die alle spieren in het lichaam aan het werk zet ten. Op het zwemmen behoeven we hier niet nader in te gaan. Dat is een sport, die on der ons Hollandsohe vrouwen al zeer ge liefd is en nog dagelijks aan populariteit wint. Maar met die tweede echt Holland- sche sport voor man en vrouw, voor groot en klein het schaatsenrijden is het al heel wat minder eenvoudig gesteld en aan de derde, de skisport, die juist voor vrou wen zoo bijzonder gezond en opwekkend is, behoeven we in ons land wel nauwelijks te denken, of het moest zijn voor een „droogcursus" in de duinen of op de kunst skibaan. Maar dat is toch nog het ware niet. Wat de echte sport voor de vrouw in den winter beteekent, daarvan kunnen we ons met onzen mistigen Hollandschen winter eigenlijk geen voorstelling maken. Maar toch krijgen we er eenig denkbeeld van, als we de zonnige foto's van de winter sport in het hooggebergte zien. Gewoonlijk zijn het jonge schaats- en skinimfen die de we afgebeeld zien, maar de foto, die u hier ziet, bewijst, dat ook vrouwen van middelbaren leeftijd zich de genoegen van de wintersport geenszins behoeven te ont zeggen. Integendeel, juist voor haar is de wintersport zoo bijzonder nuttig, omdat zij met het vorderen der jaren maar al te vaak door gebrek aan voldoende lichams- beweging allerlei bezwaren gaat voelen, die in zoo'n wintervacantie in de bergen geheel verdwijnen. Dat de koningin-moeder van Siam, die met haar beide zoons op het oogenblik in Arosa verblijft, juist deze plaats heeft uit gekozen, is geen toeval, want Arosa munt uit door een ongekende variatie van mo gelijkheden voor de skiërs. Wie er nog niets van kent, kan er uitstekende lessen in het skiën krijgen, de beginneling, die bijvoorbeeld thuis al een „droogcursus" heeft gevolgd of reeds eerder in de bergen was, kan er zijn skitalenten verder ont plooien en de gevorderde tot de volleerde skiër toe vinden er afdalingen te kust en te keur al naar gelang van hun bedre venheid. Daar er in deze plaats ook zoo'n overvloed van eenvoudige afdalingen is, behoeft men. niet bevreesd te zijn, dat men niet ,-,mee" zal kunnen of dat men door te groote krachtsinspanning zichzelf meer kwaad dan goed zal doen, hetgeen bij het beoefenen van een nieuwe sport maar al te vaak het geval is. Doch ook de foto's van schaatsenrijdsters, stralend van gezondheid en levenslust, lee- ren ons, hoe gezond zoo'n verblijf in de droge, warme berglucht op 1800meter is en welk een weldaad voor het lichaam het is, in deze zuivere lucht op de smalle Ijzers over het spiegelgladde jysvlak te zwieren. Inderdaad is het niets te veel gezegd, als men beweert, dat een winter vacantie in het hooggebergte; dicht bij de 200 meter-grens voor ons vrouwen uit de lage landen bij de zee door niets te overtreffen is, wegens den overvloed van zon en lichaamsbeweging en gezonde levensvreugde. Natuurlijk kan niet iedere vrouw een kunstrijdster'zijn, want om dat te bereiken, moet men zich voortdurend trainen en een groot deel van zijn leven aan de sport wijden. Maar dat is ook heele- niet noodig. Voor ons, die de wintersport bezoeken, gaat het er maar om, gezond heid en kracht op te doen voor een heel jaar van werken, frissche, gezonde ver- poozing te vinden in een omgeving, zooals wij die In ons klimaat en met onze geografische gesteldheid nooit kunnen krijgen. En of zij nu een ware kunste nares op de schaatsen is of een matig rijdster, als zij aan den voet van den Aroser Weisshorn staan in de stralende zon schitteren hun oogen evenzeer en hun huid wordt evengoed gebruind. Wie ei dan bovendien nog in slaagt, de kunst van het ijs walsen machtig te worden, kan aan alle ïjsfestiviteiten en danswedstrijden op het ijs deelnemen, waar het heel wat frisscher en vroolijker toegaat dan in dt zwoele atmosfeer van een danszaal. Wie zich echter werkelijk te oud voelt, om schaatsen te rijden of aan skiloopen te doen, wie geen van beide in haar jeugd geleerd heeft of wie zich een reisje naar de wintersport niet veroorloven kan, die moet toch niet den heelen winter achter de kachel blijven hokken. Voor deze vrouwen is het dagelijksche gymnastiek- uurtje een goed surrogaat, vooral adem halingsoefeningen voor het open raam zijn buitengewoon nuttig. Na een paar dagen zullen al tot hun verwondering bemerken, dat de stijfheid in hun ledematen vei- dwijnt en oefeningen die in het begin on mogelijk waren, zullen na eenigen tijd met het grootste gemak worden uitgevoerd. HOOGE GASTEN BIJ DE WINTERSP ORT. De Koningin-Moeder van Siam Qft haar beide zoons genieten met volle teugen van het wintersche bergleven* .4 BON VOOR GOEDROOPE PATRONEN Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203, NAAM: STRAAT: PLAATS: Patroon NoMaat Hierbij Ingesloten t aan postzegels, Indien u tevens het laatste nummer van „Het Practisch Modobiad" wenscht te ont vangen, gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van 1'A, 3, 5, 10 of 12ya cent, doch niet van 6 cent). Mantels van bontstoi De uitverkoopen hebben vele dames in de gelegenheid gesteld o.m. bontstoffen te koopen tegen veel verminderde priQs. Deze imitaties zijn veelal bijzonder geslaagd, zoo wel in Breitschwauzer luipaard, Indisch lam, Kidleys als andere weefsels. Het groote voordeel is, dat men ze gemakkelijk zelf kan verwerken, dat ze warm zijn en aan genaam in het dragen. Een tussch en voering van flanel is evenals bij andere weefsels gewenscht, zij het slechts voor het boven deel, waartoe men ook watteline kan ge bruiken. De coupe dezer mantels is zeer eenvou dig, zooals men trouwens op onze schetsjes kan zien. De lange mantel heeft een kraag, die in geplooide revers overgaat en sluit ir et één knoop. Zeer chique is de paletot rechts met hooge opstaande kraag en op gezette zakken. Voor de milde winterdagen zb'n korte manteltjes zeer geschikte mo dellen, die tot laat in het voorjaar gedra gen zullen worden. Bijzondere aandacht vraagt de lijn aan den onderkant, die midden voor een groote schulp aangeeft. Sluiting met dubbele rij knoopen. JONGENS PYAMA. Succespatroon 1874. Prijs 30 cent en 5 cent voor adm.- en verzendkosten. Gestreept katoen flanel is geschikt voor deze pyama, die aan de voorzijde een split heeft of indien men dit wenscht kan de hals uitsnijding iets lager vallen. Garneering van effen flanel of van streep in schuine rich ting. Patronen voor jongens van 68 jaar. JAPON VAN BEDRUKT FLUWEEL. Succespatroon 1908. Prijs 30 cent en 5 cent voor adm.- en verzendkosten. Eenvoudige middagjapon van bedrukt flu weel, die echter ook zeer goed van een crê- peachtig wollen weefsel gemaakt kan wor den. Verschillende stoffen geven ingeweven motieven en relief of van zijde in dezelfde kleuren. Bovendeel met hoogsluitenden hals en op gestikt beleg met knoopsluiting. Lange mouwen met opgeslagen (kleine fi guur links) vierbaans rok. Patronen in de maten 42444648. ben op onze schetsen ook eeni- ge modellen aangegeven voor oudere, -neet gezette dames, dat haar figuur zeer gunstig zullen doen uitkomen. Deze Meer en meer valt een tendenz waar te nemen om de meer gekleede japonnen iet wat drukker te garneeren. De silhouette blijft vooral in de taille en om de heupen aangesloten, bovendeelen zijn veelal eenigs- zins gedrapeerd, terwijl de mouwen, die eenige bovenruimte hebben, naar den on- tferarm tot aansluiten en vaak niet meer dan drie kwart lang zijn. Een uitzondering hierop maken een enkele maal de wijde mouwen, die met een smalle manchet zijn afgewerkt en die men slechts maakt van dunne weefsels (kant, tulle, georgeite, zijde etc.). Men ziet applicaties van tulle, kant, fluweel en soepel leer, tressen, goudbor duursel en garneeringen van brocaat en lamé. De weefsels, die voor gekleede japon nen worden gekozen zijn meestal glad, in tegenstelling met de genopte en ruige, wel ke zich in het bijzonder leenen. voor spor tieve modellen. Uitzonderingen bevestigen echter den regel en wij zien b:v. ook fijne wollen weefsels, die eenigszins reliefachtig •andoen. Behalve satijn en chêpe-achtige tijden weefsels worden matelasse, faconné, Jentella, astrakine ook voor gekleede ja ponnen verwerkt, terwijl men voor de zeer gekleede modellen voor den namiddag en avond stoffen ziet dragen, die vooral hij kunstlicht tot hun recht komen o.a. de in geweven fijne metaaldraadjes. De elegante, representatieve na-middag Japonnen, welke zoowel wat ontwerp als materiaal ook 's avonds gedragen worden bij feestelijke gelegenheden, waar men niet In groot-toillet behoeft te verschijnen. Op vallend is, dat men zoowel zijden als wol len stoffen ziet aanwenden, de laatste in buitengewoon, mooie uitvoeringen, welke geenszins voor zijde behoeven onder te doen. Wollen en zijden jersey, een nieuw materiaal, dat zich gemakkelijk laat voe gen en mooi valt, belooft groote triomfen te zullen oogsten. De robe-prinses handhaaft zich, alhoe wel haar strenge lijn verzacht wordt door ingehaalde ruimte en door met overleg aangeorachte passen en tusschenzetsels. Satijn wordt zeer veel dof verwerkt met de glimmende kant als garneering. Wij heb- en elegant werken. De fantasie heeft in dit opzicht vrij spel, zoodat iedere vrouw iets aparts aan hare kleeding kan geven, dat tevens de persoonlijkheid typeert. ontwerpen vindt men in de groep der drie figuren. Geheel links b. v. is een zeer flatteus model van donker bruin zijden crêpe mee aan den binnenkant gestikte plooi tjes aan schouders en mou wen. Vest van met gouddraad doorwerkte tulle. De japon rechts heeft een tulle boven- pas met pailette en is even gedrapeerd onder de buste, terwijl hij overigens geheel aansluit. Onueraan een zwart zijden jersey japon met tus schenzetsels en rosetten van zwarte tulle De beide andere japonnen voor slanke figuurtjes zijn met niet minder zorg ontworpen, en zooals b.v links een geheel te zien is, samengesteld van zwart wol Ier» crêpe en kant. Ook in een of andere kleur is dit model mooie, mits men de kant in deze'fde kleur kiest. Rechts een japon met kan ten middenstuk, afgewerkt met smalle ruche. De stof is aan beide kanten ingehaald, waardoor eer even gedrapeer de lijn omstaat. Vele dames geven de voor keur aan japonnen, die weinig of geen garneering hebben en vooral in z vart ook de moge lijkheid bieden, dat men en verschillende details op aanbrengt die, nu eens het ge heel eenvoudig houden, dan weer chique

Soester Courant | 1938 | | pagina 6