Mffl S&eS&om Nieuwe zakelijkheid. NOUVEAUTÉ waarin opgenomen De Nieuwe Soester, De Soester Po»t, Huis aan Huis en Soester Advertentieblad. Uitgave t DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 2566. 17e JAARGANG VRIJDAG 18 FEBRUARI 1938. No. 7 „KINDER'- opnamen Fotograaf DROST Uit de Natuur. HET SNEEUWKLOKJE. VOORBODEN? VOOR DAMES - KINDEREN Sportkousen en Moderne Ondergoederen Van Weedestraat 28 - Tel. 2804 De pot verwijt den ketel oVekfrteftafW' Officieele kennisgevingen DE SOESTER COURANT ADVERTENTIEr«I|S: van le—5 tegels 10.75. Elke tegel meet 15 cent. Advertentie s tusschen de tekst dobbel tarief. Bi) contract belangrijke korting. Advertentie'» worden in beide bladen opgenomen. UITGAVE van „DE SOESTER COURANT", Algemeen Weekblad en „SOESTER NIEUWSBLAD". Algemeen Christelijk Weekblad. ABONNEMENTSPRIJS pet 3 maanden 60 ct.. franco per post 65 ct., 20 et. per maand. Ons atelier is dagelijks lekker verwarmd. Tel. 2486 Nederland erkent Italië's macht in Abessinië. Maar keurt daarmee de over winning niet goed. Een ontspanning in de Interna tionale betrekkingen? De lezer zal zich de oorzaak der diploma tieke moeilijkheden in het verkeer van som mige regeeringen met de Italiaansche regee ring herinneren. Italië veroverde op onrecht matige wijze en tegen de internationale pro testen in, het zelfstandige en onafhankelijke rijk van den Negus van Abessinië, welk land n.b., evenals Italië, lid was van den Volken bond, welke tot voornaamste taak heeft om de internationale rechtsorde te handhaven en Je beschermen. Na do verovering van Abes sinië kondigde de regeering van Mussolini de vorming ai van het Italiaansche imperium, d.i. van een wereldrijk, waartoe ook onder Italiaansch gezag staand gebied werd ge schaard, dat buiten de grenzen \tm het moe derland is gelegen. De koning van Italië kreeg als tweeden titel dien van „keizer van Abessiïuë". De meeste regeeringen van andere landen weigerden de verovering van Abessinië tö er kennen, althans de rechtmatigheid daarvan. .k-or on'.s.stïfeo. ds1jio;®adc-k« -«ita.- Voor de toelating van 'n gezant van eenige vreemde mogendheid is, in welken rechts staat dan ook, de overhandiging aan en aan vaarding dóór het staatshoofd vereischt van de geloofsbrieven van den benoemden ge zant. Nu eischte de Italiaansche regeering, dat die geloofsbrieven, voor wat de vreemde gezanten te Rome betreft, zouden worden geadresseerd aan den „koning van Italië, kei zer van Abessinië". Anders werd de gezant niet als zoodanig toegelaten. België, Nederland en andere landen kwa men daardoor, nadat er een vacature in de bezetting van de gezantschapspost te Rome was ontstaan, in moeilijkheden. Het is een landsbelang, dat we goede betrekkingen on derhouden met Italië, maar is het moralrier te verdedigen, dat we terwille van de be trekkingen met Italië, „verraad" plegen je gens Abessirië en het onrecht der geweld dadige verovering van dit land erkennen? Opticien VOSKUILEN Van Weedestraat 8 Goed, Vlug, Voordeelig Van ouds bekend. Minister Patijn en mét hem de heele re- geering heeft thans den knoop doorgehakt. Straks zal de reeds eerder benoemde Neder- landsche gezant naar Rome worden gezonden met geloofsbrieven, welke geadresseerd zijn aan den „koning van Italië, keizer van Abes sinië". Maar dc Nederlandsche regeering heeft nadrukkelijk o.m. bij haar overleg met de Kamers te kennen gegeven, dat zij met haar caad alleen een erkenning „de facto", d.i. een erkenning van het feit der verovering van Abessinië door Italië heeft willen geven, niet een erkennig „de jure", d.w-z.: onze regcering wil niet torgeven, dat Italië op rechtmatige wijze in Abessinië ge zag voert. Deze daad der Nederlandsche regeering wordt niet algemeen gewaardeerd, noch ten onzent, noch in het buitenland. Niet elke critiek ter zake is echter ob jectief, velen laten zich uitsluitend leiden door een anti-Italiaanschen, anti-fascistischen geest. Maar eveneens zeer velen opponeereif. omdat ze zich gekwetst achten in hun edel ste gevoelens van recht- De critiek van deze opponenten verdient zeer zeker aandacht en respect. Het zijn niet de slechtsten onder de menschen, die van geen transigecren met ge weldenaars en rechtssclienders willen weten. Deze idealisten gevoelen zich en dat is begrijpelijk verbitterd door het besluit on zer regeering ten aanzien van de adresseering der geloofsbrieven van onzen Romeinschen gezant. Hart en hoofd moeten echter samengaan In üe practijk vaa het leven. Patijn zoo zien we het schakelt de gevoelens van W hart niet uit. wanneer hij het feit der verovering van Abessinië door Italië erkent, maar het recht tot deze daad, namens onze regeering en ons volk blijft loo chenen. En de Abessiniërs zijn met een ideëel ge baar evenmin geholpen. Waarom zouden we een feitelijkheid weer streven, wanneer door die weerstreving nie mand is gebaat en wij zelfs worden geschaad. Zullen wij voor ons moeten wachten, tot dat groote mogendheden als Engeland, Frank rijk, de Ver. Staten zijn vóórgegaan? De re geeringen dier landen bepalen tenslotte ook haar tijd onafhankelijk van on». Het heeft onzen handel met Italië geschaad, toen we als lid van den Volkenbond wel ke practisch door Engeland en Frankrijk wordt geleid meededen aan de sancties tegen Italië. Toen de politiek van sancties mislukte, waren de Engelschen de eersten* die de economische betrekkingen met Italië herstelden. De Italianen koelden toen hun gram vooral tegen de „kleine" achterblijvers. We hebben achter Engeland aangeloopea inzake de niet-erkenning van het Spaansche Franco-bewind, maar op een gegeven -mo ment had Londen, zonder overleg vooraf met de kleine neutrale mogendheden, officieele- politieke- en handelsbetrekkingen met Fran co aangeknoopt, wel niet door middel van gezant of consuls, maar door officieele „agen ten". Nu het tóch zéker en vaststaand is, dat we het feit der verovering van Abessinië te eeniger tijd zulleD moeten erkennen, is geen aanleiding om ons het tijdstip daarvan door andere, grootere mogendheden te laten voorschrijven. Dat tijdstip zou dan altijd ach ter het hare komen aan te liggen, tot on ze economische schade. Nógmaals: het het ft met recht cn onrecht niets te gtaken. Nooit zullen we het recht er kennen, dat de Britten zich hebben aange matigd bij de verovering van Transvaal en O.- maar hebbo- wc óns mee moeten neerleggen bij het feit dier verovering en onderhouden we thans geen officieele be trekkingen met Zuid-Afrika? Hebben we geen gezanten in Roemenië en Zuidslavië, maar er kenden we ooit het recht dier. landen om het Hongaarsche volk uiteen te rijten en gereten te houden? Feiten, door onrecht geschapen, moeten vaak feiten blijven, soms omdat ze nu eenmaal niet te veranderen zijn, soms (óók) omdat herstel van het onrecht niet meer in het belang is van hen, jegens wie onrecht werd begaan Hoe kwamen wij aan onze koloniën, laat stelijk b-v- aan Atjeh? Feit is, dat de Italianen Abessinië hebben veroverd. Feit is, dat zij daarmee een groot onrecht hebben begaan. Feit is, dat dit onrecht niet meer zal wor den hersteld. Feit is, dat we door een erkenning vazi den feitelijken toestand van heden de Itali aansche prikkelbaarheid kunnen doen weg trekken en daardoor een bijdrage leveren tot behoud van den vrede in Europa- XIX. Er was strijd tusschen den Winter en de Lente, een strijd, zooals telken jare tusschen hun beiden terugkeert. Maar 't ging dezen keer om 't bezit van een ons zeer bekend bloemetje. Dat blanke bloempje durfde 't wagen z'n vriendelijk kopje omhoog te steken te mid den van de wegsmeltende sneeuw. En de grijze wintervorst meende daarom, dat het in zijn winterpaleis thuis hoorde. Immers in Fe bruari verscheen het reeds te midden van de nog sluimerend» plantenwereld. Hij en hij al leen had zeggenschap er over en daarom zou het hecten: sneeuwbloem. Maar de zachte Lente, die officieel eerst in Maart verschijnt, had de zonnewarmte tot bondgenoot. De sneeuw smolt weg door de koesterende verwarming, en het mooie bloemp je kwam te voorschijn, weliswaar met de kleur der sneeuwkristallen, maar toch ook in z'n drie binnenste blaadjes geteekend met lachend groen. Daarom meende ze aanspraak te kunnen maken op z'n bezit en schonk ze het den naam van: lenteklokje. Gelukkig eindigde deze oneenigheid in een compromis, leder zou een deel van den naam wegschenken aan de plant, en sneeuw klokje zou ze heeten. Aldus verhaalt de legende- In 't Noorden van ons land noemt men het sneeuwklokje Maarteblom. In meer Zui delijke streken komt het voor onder den, Nu de vlaggen zijn gestreken, De versiering weer verdween, Is 't aspect der Soester straten Idem-idem, als voorheen. Nergens meer versierde gevels, Nergens meer die slingers groen; Feestverlichting is verdwenen, Alles is weer „ouwe-doen". Langs den Rijksweg staan de boomen Nog in rijen naast elkaar. Rijweg, fietspad, alles bleef zoo, En er kwam nog geen trottoir. Toch is er iets bijgekomen Wat er voorheen nog niet stand. Als de paddestoelen schoten Pannekoeken uit den grond 1 Waterstaat was dezer dagen Langs de wegen druk aan 't werk, En men plaatste bij de boomen Hier en daar een soort van. „zerk" Wat die dingen wel beduiden Naar het doel werd druk gegist- Is 't een afschrikwekkend voorbeeld Voor den automobilist? Worden het Oranje-borcen Wat den voorrangsweg aangeeft? Als ge 't Laatste denkt, dan denk ik U 't bij rechte eindje heeft! Wat het zijn?...- die groote plakken, „Pannekoeken op hun kant?" Door den Staat der Nederlanden Langs den straatweg neergeplant? Hangt het samen met de wenschen. Door „Den Haag" gede reteerd? Omdat men. voor vele plaatsen Naamsverandering begeert? Zou de naam „Soestdijk" verand'ren? Is er somiets aan de hand „Ais die paiitickucK t»ymböoi" »s>, Wordt „Soestdijk".- LUILEKKERLAND! E. v. E- naam van Vastenavondzotje. Maar bekend is het overal- In de bloemenwinkels zou men de mooie bloemetjes wel eerder verwachten. En als de kweekers kans gezien hadden om het sneeuwklokje te vervroegen of te trekken, dan zou het zeker met Kerstmis reeds aangeboden ijn. Pogingen worden daartoe ook veelvul dig aangewend, maar tot op he len moet Ga- lanthus nivaüs (melkblcem) er niets van heb ben in de kas gezet te worden om te worden getrokken. Zij mint de frissche winterlucht en de lentezon. Tulp en Narcis en zooveel andere bolge wassen mogen zich een zoodanige behande ling laten welgeval en. niet alzoo het sneeuw klokje. Het doet z'n naam eere aan Omdat het een bolgewas is, kan het zoo vroeg met blad en bloem pronken- Immers in dien bol was in den vorig en herfst de ko mende plant ree s in miniatuur aanwezig en het leven begon zich er in te openbaren, lang voordat wij het konden zien- Twee Bladeren werkten zich naar boven, die teerden op het rcserve-voe.lsel, dat in de bol was opgehoopt. Twee bladeren, die be schermd werden door een vliezig omhulsel, waardoor ze voor bescha 'ijing werden ge vrijwaard. En toen het omhulsel eindelijk met z'n arbeid gereed was, langzaam den grond open te breken, toen het \erd r aan de twee blaadjes het werk over: verder zich boven den grond werken- De beide lange, Lijnvormige bladeren, die tegen elkaar aanliggen en waartusschen bloem en bloemstengel veilig geborgen zijn, groeien door. De teere bloem daar binnen wordt bo vendien omhuld door een vliezig schutblad, waardoor het nog beter tegen de koude be stand is- In dit blad blijft de bloem ver scholen, soms weken lang, indien n.1. de tem peratuur dit noodzakelijk maakt- Wordt eindelijk deze beschutting openge broken. dan komt het teëre witte bloempje rechtstandig te voorschijn, echter op een mooien dag het stengeltje zoo te strekken, dat de fijngevormde kelk gaat hangen- Blijft het weer goed, dan laat de bloem spoedig haar volle schoonheid en rijkdom be wonderen, Maar och, wie neemt nou veel no titie van haar? En toch, ze is zoo mooi! Drie blaadjes, als uit sneeuwkristal geboet seerd, vormen de buitenste, drie kleiner even eens wit, maar met een groen vlekje van buiten en zes of acht groene, overlangsche strepen van binnen vormen den binnen sten kring. Al die zes blaadjes samen dragen den naam van bloemdek. En dat is een zeer geschikte naam, want onder en binnen ligj heerlijk verscholen, de bloemdeelen, die in- De een steunt Tinkt da ander rechls de burqeroor duurf o In het zwaar geteisterd Spanje Dreunt nog altijd het kanon, Bijna twee jaar zijn verstreken Sinds de burgerkrijg begon. De belangen van de „grooten" Staan ia Spanje op het spel, En zoo blijft het vuurtje branden, i[ Steeds nog onverminderd fel. En rondom het slagveld woedt er Nog een felle woordenstrijd; De bekende pot die zwart is Maakt den ketel dat verwijt- En zoo zagen we al dikwijls Heel wat twist en gekrakeef, .Voor ons, buitenstaanders, is he* .Geen verbeffexui tafereel! Veel verdragen zijn geschonden, Veel beloften zijn gedaan, Menig onverkwik'lijk schouwspel Is ons oog voorbij gegaan. Tal van daden van barb aarschheid 't Zij dan in modernen vorm, Teisterden het arme Spanje Als een zware wervelstorm* INKOOP van Oud Goud, Zilver en Diamant Hoogste waarde. J. TH. VOSKUILEN Van Weedestraat 8 Telefoon 2455 zonderheid voor de vermenigvuldiging zijn ingericht, n.1. de zes meeldraden, die geza menlijk een soort kegeltje vormen, waar tus schen door de Langere stamper te voorschijn komt. Deze bloem wacht nu op bestuiving, om mee te werken aan de onderhouding van de plant en zaad voort te brengen. Insecten moeten komen, inzonderhciJ en kele vroeg uitvliegende honingbijen, om deze taak te volvoeren. Als 't winterzonnetje maar een bepaa'-'e warmtegraad toovert, ontvluchten enkele ce- zer insecten hun woning om voorraad te ha len. 't Sneeuwklokje biedt ze stuifmeel vat de helmknoppen der meeldraden. Stuifmeel dat de bijen zoo graag verzamelen vooj act jonge bijenbroed in korf of kast. En ;us- schen de overlangsche, groene groe.jes er drie binnenste bloemclek biaaljes Aorcit zen» een wei ij nektar afgescheiden, det .e ij a graag meenemen om aan haar bijenmoe. er aan te bieden, Oen einde haar aan te spoten het broednest in de woning uit te Dreiden. Mocht de wintervorst echter plots weer oaa» worden en probeeren met z'n ijzigen a.e.n jonge plantendeelen te dooden, dan is z n kans bij het sneeuwklokje verkeken- Wei liggen stengel en bloem en blad on machtig tegen den grond, maar de zes bloem- dekblaadjes hebben zich gesloten, om dén kostbaren schat daarbinnen te beschermen te- gen de koude. Zoodra de temperatuur echter weer boven het vriespunt is, herstelt de plant zich ia haar vorigen luister en noodigt opnieuw do '.oningbij om de bestuiving te verrichten. De bestuiving! Kruisbestuiving! U weet het; overbrengen van stuifmeel uit de eene bloem op den stamper, of eigenlijk op den stempel Soms evenwei komt honingbij noch ander insect op visite. Dan moet er zelfbestuiving plaats grijpen. En ook dan begint een poos later na de bestuiving, het groene knobbeltje, waarmee de bloem verbonden is aan den stei>- «cel, uit te dijen tot een groene bes, dia later, rood wordt. Ze heft haar kopje omhoog en als ze rijp is, opent die zaaddoos zich met drie klepjes- De voorjaarswind schut het stengeltje en de zaden worden gemakkelijk een eind weg geslingerd. Ieder zaadje is voorzien van een kleiu, vleezig uitwasje, waarop de mieren zeer ver kikkerd zijn. Ze nemen het mee naar huu nest en dragen zoo bij tot de verspreiding. Als evenwel noch kruisbestuiving noch zelfbestuiving plaats vindt, als dus zaadvor-t ming totaal achterwege blijft, dan bezit het sneeuwklokje nog een middel tot vermenigvul diging. Dan groeien uit het stevige bloembol lede in den grond kleinere, die na een paar jaar als volwassen bollen het aanzijn gevea aan een boeiende plant. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soes» maken bekend, dat het verzoek van J. v. d« Hel, te Soest, om in perceel Beckeanghstraut hoek Korteweg, kadastraal bekend in sectie H no. 3818 een bakkerij te mogen oprichten* door hen voorwaardelijk is ingewilligd op 11 Februari 1938- Soest, 11 Februari 1938. Burgem. en Wefh. voornoemd! De Burgemeester, W. A. J- VISSER. De Secretaris, GROOT 1.«.

Soester Courant | 1938 | | pagina 1