Titanen der moderne techniek Het parool van dezen tijd: Tempo! Tempo! De laatste phase het stroomlijnprincipe De techniek bepaalt het aspect der moderne maatschappij «ét* GAAN wij in gedachten slechts enkele tientallen jaren terug en vergelijken wij de prestaties der techniek van toen met thans, dan staan wij stom van verba zing. De snelheid, waarmede men zich thans over het oppervlak van onzen aardbol kan voortbewegen, is na een verloop van slechts tien jaren verdubbeld. In het luchtruim schijnen de snelheden aan geen grenzen ge bonden, zij staan in het teeken der vergan kelijkheid en geen enkel record op dit ter rein is een lang leven beschoren. Het is in hoofdzaak de techniek, die onze maatschappij geheel van aspect heeft doen veranderen en dan nog in het bijzonder, waar het de middelen van verkeer betreft. ÏVy behoeven slechts te wijzen op de ge weldige oceaanreuzen, die de continenten aan Oost- en Westzijde van den Atlanti- schen Oceaan in enkele dagen tijds met el kaar verbinden. Hier strijdt men om de eerepalm in (Jen vorm van den „Blauwen Wimpel". Een van 's werelds grootste sche pen bijv., de „Normandië", van de Com pagnie Générale Atlantique, die 79.280 ton meet, legde op haar eersten tocht van Le Havre naar New York, den afstand af in vier dagen en drie uur, waarmede zij te vens den „Blauwen Wimpel" in haar bezit Kreeg. De kruissnelheid bedroeg bij dezen" overtocht nagenoeg 30 knoopen per uur. In één adem daarmede, zouden wij de luchtschepen moeten noemen, die hetzelfde tr^iect in korter tijd afleggen. Het vliegtuig echter bereikt de snelste prestaties, maar Toezien de veiligheid nog niet evenredig i'- 'in de snelheid, heeft het voor passa- p -. ervoer nog niet veel toepassing ge ve -den Ook het verkeer over land, toont in al - dedingen merkwaardige teekenen van itgang. Met den modernen Diesel en den racewagen worden snelheden eikt, die kortgeleden nog tot de onmo- gciükheden gerekend werden. Met zeppelins werd eenige jaren gele ien een transatlantische oceaandienst ge opend. Het vermaarde luchtschip „Graf Zeppelin" heeft daarbij het leeuwenaan deel gehad en stak tot nog toe meer dan honderd malen den Oceaan over. Thans, na den ramp met de „Hindenburg", heeft men met het oog op de veiligheid, ook dit, schijnbaar niet te kwetsen, toestel, dat te recht voor het meest volmaakte en snelste ter wereld doorgaat, uit den dienst ge nomen. Maar reeds nadert een nieuw lucht schip, op de Zeppelinwerven te Friedrichs- hafen, zijn voltooiing, zoodat dit jaar op nieuw met luchtschepen de dienst ter hand genomen zal worden. Inplaats van het voor ie veiligheid gevaren met zich brengende waterstofgas, zal men gebruik maken van net onbrandbare helium. Intusschen wordt de transatlantische dienst nog wel onderhouden door talrijke snelle vliegtuigen, van Fransch, Duitsch en Engelsch fabrikaat, welke voor het groot ste gedeelte op Zuid-Amerika vliegen, daar langs deze route, de weg over water het nortst is. Twintig jaar geleden scheen dit alles een niet te verwezenlijken illusie; thans, nog geen tien jaar geleden, werd het ;eeds werkelijkheid en sindsdien wordt de lienst nog op tallooze wijzen geperfectio neerd. Ook op het gebied der spoorwegen zijn groote veranderingen waar te nemen. Een goede twee jaar geleden, was de verschij ning van den Diesseltrein een bezienswaar digheid; hu heeft niemand daar nog oog voor. In onzen tijd, waarvan tempo! tempo! het parool is, blijft niets lang nieuw. In- tusschen beteekende de invoering van de ren Dieseltrein een groote verbetering, niet alleen wegens het gerief, dat aanmerkelijk verhoogd werd, maar in het bijzonder met het oog op de te bereiken grootere snelhe den. De 100 K.M. snelheid, welke vroeger als limiet gold voor de Jumbo's, wordt door den modernen Dieseltrein spelenderwijs maritiem terrein. Zij beweren nl., dat d« onderaardsche vliegtuigloodsen lang niet zoo safe zullen blijken, als de Amerikaan- sche regeering wel gelooft, omdat, volgen* deskundig onderzoek, de vulkanen op het eiland Oahoe lang niet zoo rustig zqn ge bleken, als ze wel doen aanzien. Herhaal delijk heeft men nl. korte aardbevingen ge constateerd, die tot heden toe wel geen schade hebben aangebracht, doch die de ondervulkanische loodsen in minder dan geen tijd kunnen ruineeren, wanneer de aardschokken heftiger worden. In elk geval wil Amerika zijn plannen hieromtrent niet laten varen en als het vulkanisch eiland Oahoe niet geschikt blijkt voor een dergelijk experiment, dan zal men de vliegtuigsteunpunten over de geheele eilandengroep verspreiden. Het zal echter nog eenigen tijd duren, alvorens de Ameri- kaansche regeering tot den aanleg van der gelijke kostbare vliegtuig-steunpunten zal kunnen overgaan. KNEEDBAAR HOUT. Hout, dat zoo gekneed kan worden als kit, is een materiaal, dat ons tot nu toe nog ontbrak, terwijl er toch zoo ontzaglijk veel toepassingsmogelijkheden voor zijn, dat eigenlijk geen huishouding er buiten kan. Het kneedbare hout, dat thans in den han del wordt gebracht, zal dan ook velen zeer welkom zijn. Het is een deegachtige mas sa, die zich als zij droog geworden is, laat zagen, schaven, snijden en modelleeren, terwijl men er ook spijkers kan inslaan en schroeven indraaien. Een ander voordeel van het kneedbare hout is, dat men het niet alleen kan verven en lakken, doch dat het ook beits opneemt. Kneedbaar hout wordt gebruikt voor het dichten van spleten, naden en gaten. Het hecht zich aan hout, metaal, steen, glas en marmer, en is bestand tegen vocht De aan- hechtingsvlakken moeten eerst goed vet vrij worden gemaakt, hetgeen het beste kan gebeuren met het oplossings- en ver dunningsmiddel voor kneedbaar hout. Daarna wordt de deegachtige' massa een voudig op de plaats gebracht, die men wil opvullen of bijvormen. Het middel wordt gebruikt in wagon-, carosserie- en machi nefabrieken, door de houtindustrie en op scheepswerven, door schoenmakers voor t bijvormen van leesten en "het opvullen van spijkergaten, door schilders om naden en gaten op te vullen, in de huishouding voor hetzelfde doel en verder als kit voor het maken van gebroken hout, glas en steen goed. Rechts bovent Een sterk gestroom lijnde racewagen. Vele details vindt men in de nieuwste automodellen toegepast In New Yersey (V. S.) werd voor het eerst in da geschiedenis der techniek, een heele straat, die 13 K.M. lang i«, verplaatst. De methode om huizen een paar meter te verrollen, kent men tn Amerika reeds 40 jaar, maar steeds betrof dat een afstand van slechts een paar meter, daar een nog grootere verplaats in* niet te bekostigen^ overschreden. Maximum snelheden van 150 K.M. zijn geen zeldzaamheid meer. Het is wel merkwaardig, dat men, geze ten in een trein, die voortraast met een vaart van ver over de honderd K.M., geen extra snelheidssensatie ondergaat. Tot op zekere hoogte kunnen wij de snelheid gra dueel onderscheiden, maar op een bepaald moment laat dat onderscheidingsvermogen ons in den steek. Daarom is het voor den leek soms moeilijk, te begrijpen, waarom technici bij dergelijke prestaties zoo ver rukt zijn. Parallel hiermede heeft de auto zich ont wikkeld. Wij behoeven alléén maar eens te zien naar de prestaties, die Sir Malcolm Campbell wist te leveren in den loop der jaren. De cijfers geven een verbluffende stijging aan. In 1906 werd een wedstrijd voor motoren uitgeschreven, van Londen naar de Zuid kust. De toen nog onbekende Campbell schreef in en won. Daarna kocht hij een oude auto en begon hiermede deel te nemen aan de races op de Brooklandsbaan. Ook hier boekte hij talrijke successen, maar ten slotte was deze baan hem niet snel genoeg en vanaf dat oogenblik dateeren zijn re- cordpogingen op het strand van Southport. Ir. dit verband noemen wij slechts twee cij fers, die welsprekend genoeg zijn. Het eerste record vestigde Sir Campbell in 1923 met een snelheid van 217.177 K.M.; een der laatste records van 1933 werd be haald met een uursnelheid van bijna 418 K.M. Nagenoeg een verdubbeling in tien jaar tijds is inderdaad een ongeloofelijke prestatie. Een dergelijke snelheidsverdubbeling geeft ook het gewone verkeersvliegtuig t.e zien. Van 200 K.M. werd de uursnelheid ge bracht op ruim 400 K.M. Daardoor zijn af standen weggevallen en de grootste trajec ten tot vrijwel niets gereduceerd. Altijd weer heeft men gemeend, dat de uiterste BIJ DE ILLUSTRATIES: Links: Een der modernste Dieseltreinen. Rechts: De Fransche mailboot „Normandië" vertrekt voor haar eerste proef tocht. Hierboven: Een der luchtreuzen van de Zeppelinwerf te Friedrichshafen. Het nieuwe in aanbouw zijn de luchtschip zal den zelfden vorm hebben. grens bereikt was, om een volgend oogen blik te moeten inzien, dat het mogelijke alweer overschreden was. Om tot dergelijke topprestaties te komen want een tijd als de onze vraagt die nu eenmaal op elk gebied sloegen mannen van wetenschap en practijk de handen in een. En het is waarschijnlijk juist aan deze samenwerking te danken, dat men heden in staat is prestaties te leveren, welke aan het ongelooflijke schijnen te grenzen. Het was zaak, dat men de heerschende natuurwetten, die nu eenmaal niet te ver buigen zijn, zooveel mogelijk dienstbaar maakte aan de techniek, die door het men- schelijk vernuft, zulke verrassende stalen leverde. Zoodoende is men langs experi- menteelen weg gekomen tot het stroom lijnprincipe. De vraag: Wat is lucht?, heeft daarbij een groote rol gespeeld. Vroeger was men n.1. de meening toegedaan, dat lucht „niets" was, en dat men dus met het oog op de te. leveren snelheden met deze factor geen re kening behoefde te houden. De tijd heeft echter anders geleerd. Toen in een vorige periode van de ont wikkeling der techniek, vrijwel op elk ge bied de topprestaties bereikt schenen te zijn, zocht men naar nieuwe mogelijkheden, om de snelheid toch nog te kunnen opvoe ren. Daarbij bleek, dat lucht allerminst niets" is, integendeel optreedt als een kracht, die in sterkere mate remmend werkt, al naar gelang de voortbeweging sneller geschiedt. Bij de snelheden, die tot dusver bereikt waren, Was de lucht dan ook geen factor van belang. Maar nu trad de lucht op als een krachtfactor, die overwon nen diende te worden. Om nu deze lucht- weerstand zooveel mogelijk te reduceeren, deed men proefnemingen met modellen, die in vele opzichten afweken van de ge bruikelijke. Het resultaat van al deze on derzoekingen was tenslotte het zgn. stroom lij nmodel. Het stroomlijnprincipe, dat daar aan ten grondslag ligt, ziet men thans in vrijwel alle onderdeelen der middelen van verkeer doorgevoerd. Ook van aesthetische zijde beschouwd, mag het probleem vrijwel opgelost heeten. Natuurlijk was een zoo hoog mogelijk op gevoerde prestatie eerste eisch, maar juist in het geheel vernieuwde aspect van onze samenleving is gebleken, dat het stroom- lijnmodel als „up to date", zeer wel past. Men zette, om aanstonds overtuigd te wor den, maar eens een auto van 1928 naast het nieuwst uitgekomen model van voorjaar '38. Een langzaam voortpuffend locaaltrein- tje is pittoresque, maar een geruischloos voortglijdende, moderne Dieseltrein geeft ons op haar beurt weer de sensatie, hoe machtig de moderne techniek, gedragen door het menschelijk vernuft, zich ontwik keld heeft. EEN HEELE STRAAT WORDT VERSCHOVEN! was! Nu heeft men een heele straat ver schoven en wel over een afstand van 3.65 M. zijwaarts. Over een breedte van bijna 8 meter werkte men het heele front van de straat 25 c.M. naar boven, om daardoor een zij— waartsche verschuiving van het straatdek, dat men tot op een bepaalde breedte van de oorspronkelijke straat scheidde, moge lijk te maken. Men verwijderde uit een overlangsche groeve de bitumenvulling. Nu kreeg men een onderverdeeling van het afgescheiden straatstuk en wel doordat men op afstanden van 160 M. een dwarse groeve over het beton maakte. In de overlangsche groeve werd in aan sluiting daarop een lange, sterke gummi slang gelegd, die men met lucht tot een hoogen druk opvoerde. Met behulp van dezen gummislang konden dan de door de dwarse groeven gevormde 80 platen voor- loopig eenige c.M zijwaarts gelegd worden. Het volgende werk was nu, in de door de verplaatsing ontstane ruimten, sterke hout blokken te leggen en dan weer met behulp van den opgeblazen gummislang een ver dere verplaatsing te verkrijgen. Door steeds meer blokken in gebruik te nemen, liet zich de afstand voortdurend vergrooten, tot eindelijk de vereischte verplaatsing van 3.65 M. bereikt was. VLIEGTUIGLOODSEN ONDER VULKANEN! Amerika's reuzenproject rond Hawaii. Op Hawaii zijn de laatste theoretische voorbereidingen voor den bouw van reus achtige vliegtuigloodsen en steunpunten op verschillende eilanden in den Grooten Oce aan bèëindigd. Onder de eilanden, welke hiervoor in aanmerking komen, is de meest belangrijke het eiland Oahoe. Bij een diep gaande studie betreffende dit eiland is na melijk gebleken, dat op Oahoe, dat in ze keren zin het Gibraltar van den Grooten Oceaan kan worden genoemd, diepe schach ten verborgen zijn, waardoor dit eiland, dat vulkanisch is, zich schitterend zou leenen voor den bouw van vliegtuigloodsen onder den grond. Op die manier zouden de hallen onder den vulkanischen bodem komen te liggen. Met behulp van het eiland Oahoe zou Hawaii op die manier een zoo sterke ves ting kunnen worden, dat het praktisch on mogelijk zou zijn, een aanval op de eilan dengroep te ondernemen,om dat succes bij voorbaat is uitgesloten. De bouw van der gelijke onderaardsche vliegtuighallcn zou evenwel een som van pl.m. 20 millioen dol lars kosten. De hallen onder den aardbo dem wil Amerika zoo grootsch en modern aanleggen, dat het eiland als het ware een groot wespennest wordt, dat door niemand kan worden aangeraakt zonder te worden gestoken Toch schijnt het enthousiasme der Ame rikanen in de laatste dagen eenigszins te zijn geluwd door de sombere voorspellingen van eenige Amerikaansche deskundigen op

Soester Courant | 1938 | | pagina 4