Het land van de warme bronnen Warmwaterbaden in het Poolgebied Geijsers tusschen ijsgletschers IJsland Zeldzaamheden op TOEN GOUD NOG GOEDKOOP WAS Een oud-Egyptisch paleis wordt vrjj gelegd. Resten van een groot Egyptisch paleis, over welks doel de geleer den het nog steeds niet eens zijn, werden indertijd bij Tell-el-Amar- na aan den Nijl ontdekt. Ongeveer een jaar geleden is een Egyptisch instituut op deze plaats met opgra vingen begonnen. De ruïnes van het oude paleis, dat ia de eerste jaren van de regeering van pha- rao Akhenaton schijnt te zijn gebouwd, nemen een uitgestrekt terrein in beslag. Genoemde heerscher moet zeer wispeltu rig zijn geweest, want reeds na eenige jaren heeft hij het paleis met den aard bodem gelijk laten maken en de funda menten met een zandlaag later bedekken. Waartoe nu in werkelijkheid dit gebouw gebruikt is, weet men op het oogenblik nog niet en kan men zelfs niet eens ver moeden. Men hoopt echter over een maand of drie, wanneer de geheele ruïne zal zijn vrij gelegd, het geheim te kunnen oplossen. Onder de tot nog toe opgegraven voor werpen, bevindt zich prachtig beeldhouw werk, zooals b.v. een groep paarden en Egyptische priesters. Een wel zeer bijzon deze vondst is ook het fragment van een steenen schoolschrift van een leerling, dat wel meer dan 3300 jaar oud moet zijn. De door den leeraar voorgeteekende letters zijn nog zoo leesbaar gebleven, alsof zij nog kort geleden geschreven waren en be wonderenswaardig duidelijk herkent- men de pogingen van het kind, de Egyptische letters J en T in steen te graveeren. De lichtere zijde van het leven van deze voor-historische wereld komt tot uiting in verschillende schetsen in de steenen vloe ren, waarbij het eveneens ingegraveerde plan van een eenvoudig huis opvalt, alsof de kunstenaar van dezen tijd zijn koning zou hebben willen duidelijk maken, dat het paleis niet met zijn meening over een goed woonhuis in overeenstemming was. Tenslotte is ook nog het model van een kleine visch, geheel uit goud vervaardigd, interessant. Waarschijnlijk stamt het uit den tijd, waarin de koning van Syrië aan den voorganger van pharao Akhenaton schreef; „Goud was zoo goedkoop in het land van mijn broeder als stof". NIÉTS GEMAKKELIJKER DAN AANSTEKEN! Hoe ingewikkeld en vervelend is het aan steken van de kachel volgens de oude me thode! Met een nieuw, electrisch apparaat gaat het voortaan buitengewoon handig. Het apparaat bestaat uit een ventilator met een electromotor, electrische verwarmings draden en bovendien een ongeveer 50 cM. lange buis om de lucht te laten circuleeren. Deze buis wordt zoo in de kachel gelegd, dat ze tusschen de kolen komt. Daar het verwarmingslichaam in enkele oogenblik- ken een temperatuur van 800 gr. ontwik kelt, branden de kolen reeds in een paar minuten. Idealer kan het niet. Hulpmidde len als hout, papier of geprepareerde vuur makers zijn niet meer noodig. Daarbij komt nog een andere verbetering: het op treden van rook en verbrandingsgassen bn het aansteken is zoo goed als uitgesloten. Hoe snel vliegt een valk? Jagers en vogel-deskundigen hebben vastgesteld, dat een valk, die zich op zijn prooi stort, een snelheid heeft van ongeveei 260 K.M. per uur. Een keizer zonder kroon. De keizer van Japan heeft geen kroon zoals je toch zou verwachten. De teken er van zijn keizerlijke waardigheid bestaar uit een zwaard, een spiegel en een edel steen Op Usland heeft men reeds her haaldelijk proeven genomen om de. warmte van de heete bronnen op een of andere wijze te benutten. In het klein wordt het warme water reeds door kweekers gebruikt voor het verwarmen van tuinen, doch ook hoorde men reeds van groote projecten, als de warmwatervoor ziening van Reykjavik door middel van deze bronnen. Kans op verwe zenlijking van deze plannen schijnt in den laatsten tijd grooter te zijn geworden. De heete bron Reykien, waar het in de eerste plaats om gaat, geeft per seconde 150 liter heet water. De hoeveelheid is vol doende, om meer dan de helft van de huizen van Reykjavik van warmte te voorzien. Dit project brengt het eigenaardige eiland IJs land weer in het middelpunt der belangstelling. De eerste Viking en zijn metgezellen ble ven niet lang alleen op IJsland. Hoe weinig aanlokkelijks het voor het grootste deel met ontzagwekkende gletschers en eeuwi ge sneeuw bedekte eiland ook mocht heb ben, in dien langvervlogen, ruwen tijd scheen het velen Noormannen toch gast vrijer toe, dan het door burgeroorlogen ge teisterde vaderland. Taai en gewend aan ontberingen als de Vikings waren, slaagden zij er niet alleen in deze woeste, onvruchtbare regionen 6taande te houden, doch wisten bovendien den grondslag te leggen voor een bloeiend geslacht, dat duizend jaar na hen nog in onverminderde kracht zou voortbestaan. De bevolking, die thans IJsland bewoont, onderscheidt zich slechts weinig van de eerste Germaansche landverhuizers, en het feit, dat het eiland sinds lang onder Deen- 6che regeering staat IJsland is niet een soort van kolonie of provincie van Dene marken, maar een onafhankelijk, neutraal koninkrijk in personeele unie met Dene marken heeft niets aan het uitgesproken Noorsche karakter kunnen veranderen. Het is die stugge onveranderlijkheid van hun karig vaderland, die zich in het sterk conservatieve volkskarakter van de IJslan- ders afspiegelt. Het beeld, dat de reiziger vindt zich geen enkel bosch, eenige ber ken gelden als natuurwonderen en worden verbaasd bekeken. Van landbouw volgens onze begrippen is in dat land geen sprake, want alle pogin gen, die men daar met allerlei soort land bouwproducten heeft aangewend, zijn tot nu toe op niets uitgelöopen. Voor voedings gewassen is het klimaat over het geheel genomen te onstandvastig; Enkele harde groenten en aardappelen is alles wat de grond opbrengt en de eenige tak van land bouwbedrijf, die ook voor de boeren nog eenige levensvatbaarheid heeft, is het fok ken van schapen. Het rund, dat veel moei lijker te fokken is, komt hier al veel min der voor; belangrijker is het fokken van kleine ponnies, die de IJslander, afgezien van enkele autobuslijnen of auto's, ge bruikt om reizen naar het binnenland te maken, daar de ponnie het eenige verkeers middel is. IJsland heeft slechts enkele wegen. De zijwegen zijn meestal heel slecht en ver- De groote gey- ser op IJsland, die regelmatig tientallen me ters hooge stoo mende water zuilen uitstoot. In de nabij heid zijn nog kleinere gey- sers werkzaam binden de wijd uit elkaar liggende neder zettingen onderling. Reykjavik is het middelpunt van 't land Men staat verbaasd van de hooge ontwik keling der inwoners. Als men bovendien hoort, dat de IJslander hoffelijk, gastvrij, eenvoudig en van een onbeschrijflijke rust is, dan zal men moeten toegeven, dat zon der de armoede en ruwheid der natuur nauwelijks een betere woonplaats te vinden zou zijn, dan dit bijna op de grens van den poolcirkel gelegen eiland. Maar men moet hier geboren zijn, om op den duur de na tuur te kunnen verdragen. Het klimaat al leen al is voor den vreemdeling een be proeving. De 217 regendagen, die Reykja vik per jaar heeft, zouden wel uit te hou den zijn. Maar de eeuwige wind doet ieder, die niet over de ijzeren lichaamsgesteldheid van de Vikingzonen beschikt, al spoedig het hazenpad kiezen. Het ergst vreest men den wervelwind, die altijd tezamen met een dichte mist op treedt en ongelooflijke hoeveelheden ba- saltstof met zich mee voert. Bovendien valt er het geheele jaar door sneeuw. Een uitstapje naar het binnenland is al leen aan te bevelen voor hen, die aan al lerlei moeilijkheden bij het reizen gewend zijn. Voor hen heeft het eiland bijzonder veel moois. Ongeveer drievierde deel van het eiland is gebergte en gletscherland Met een oppervlakte van 13.000 vierk kilome ter zijn de gletschers vele malen zoo groot als Zwitserland en zij doen voor dit land niet onder in natuurschoon. Waar geen gletschers zijn,'vertoonen zich lava-puimsteen- en zandwoestijnen, steken vulkanen uit het doode land omhoog, die voortdurend lava uitspuwen. Vele van hen liggen in het ijs der gletschers en steeds weer breken de vuur-, en lavamassa's zich baan, begeleid door aardbevingen; zij doen het ijs smelten en veranderen in kokend water, beschadigen de huizen en vernielen het „weinige vruchtbare weideland, totdat er niets meer van over is dan woeste lava- velden. De werkzaamheid der talrijke warmte bronnen houdt verband met de vulkanen en met de op IJsland steeds voorkomende aardbevingen. Uit de spleten in de aarde spuiten de geysers te voorschijn. Zoo spuit de groote geyser met een be paalde periode tot 30 meter hooge dampen de waterzuilen uit den grond. Een andere groote geyser was de Strokkr, die in het midden van de negentiende eeuw ophield te werken. Daarenboven zijn er nog vele kleinere geysers, die wel werken, doch met een ongeregelden periodiciteit. Daarente gen vloeien de warmwaterbronnen zonder ophouden. Het water uit de geysers is zwak alkalisch. Het bevat een zeer groot percentage kiezelzuren, die zich in het af gekoelde water afscheiden. Hoe de geysers, die in Europa verder ner gens meer voorkomen, ontstaan, is nog niet bekend. Men weet er slechts zooveel van, dat ergens een warmtebron voorhanden moet zijn, op IJsland de talrijke vulkanen, die zich daar bevinden. Alsof de natuur het misdeelde land scha deloos wil stellen, schenkt zij het warm en heet water, dat vroeger ongebruikt in zee stroomde, terwijl men thans geleerd heeft, zich dit. geschenk ten nutte te maken. De heete bronnen leveren in Reykjavik het water voor de wasscherijen en voor de bad- gelegenheden in de open lucht, die dicht bij den Poolcirkel met warm water gevoed worden. Sinds kort gebruikt men de in zoo groote hoeveelheid kosteloos aangeboden warmte- energie, ten behoeve van broeikassen en warenhuizen. Niettemin blijft voorloopig IJslands grootste rijkdom de visch, hoofdzakelijk de kabeljauw, die de zee in groote hoeveelhe den oplevert. BIJ DE ILLUSTRATIES: Links: Van boven naar beneden: Zoowel 's zomers als 's winters kunnen de IJslanders in de openlucht hun warmwa terbaden nemen. Door toevoeging van koud water kan de temperatuur steeds worden geregeld. Reykjavik is een moderne stad. Een aantal taxi's wacht op klanten. Desondanks zal hier het leven voor tïen Midden-Europeaan op den duur weinig aantrekkelijk zijn. Rijke boeren zijn er op IJsland niet. Alles moet met veel moeite aan den karigen bo dem worden ontworsteld. Daardoor zijn ook de boerderijen armelijk om te zien. Rechts: Warme bronnen bij Reykjavik worden als openbare waschplaats gebruikt. Het heete water wordt door troggen geleid, waarin de huisvrouwen hun wasch kunnen doen.. bij zijn aankomst voor zich ziet, zal wel weinig anders zijn dan duizend jaar gele den; grijze hemel, grijze zee en grijs, vlak land vereenigen zich tot een beeld van on beschrijfelijke melancholie. Men moet het land van zeer nabij ken nen, om te beseffen, dat het de woonplaats van beschaafde menschen is. Voor den Midden-Europeaan kan men zich geen troosteloozer en eentoniger iets denken dan de hoofdstad Reykjavak, waarover steeds de stormen woéden en dat zijn bewoners, ondanks zekére Verschijnselen van moder ne beschaving, niets vermag te bieden van alles, wat anders het leven waarde geeft. Er zijn slechts enkele boomen, enkele plek jes sappig groen. Basaltstof en basaltge steente op alle wegen. Overal dorheid en, onvruchtbaarheid, waarheen het oog zich hok wendt. In dit" gebied van stormen en dezen schralen grond gedijt niets dan hard gras en armzalig struikgewas. 1 heele IJsland dat een oppervlakte - 1(13.000 vierkante kilometer be-

Soester Courant | 1938 | | pagina 4