IEUWE VINDING IAMANT BLEEKWATER Clips Mcsminni! VAN HATTUM De Werkloosheid. „MIJNHARDTJES"#ettt$cfofi li van jtijncn Tmimi Bureau. H.J.M.V. d. WEERD c.i. BEKENDMAKING. Voor Hout en Triplex HET BESTE OP DIT GEBiED. 12 ct. per Liter flesch. Alom verkrijgbaar Een rijke keuze SIERKUNST Uit de Schepping. Sproeten komen vroeg in Banketbakkerij Burgem. Grothastraat 11 Soest Wanneer klinkt het „Hosannah" T.«n den arbeid 1 Een dictator benoodigd. ffitler «n zijn mannen moet men de eer ^even van het feit, dat de hamer van den ar beid weer dreunt in Duitschland. Z«Tke, althans dergelijke opmerkingen, hoort men veelal maken. En.ik maak ze ook- Als het ddarom gaat, dan neem ik mijn petje van het hoofd en juich ik in stilte: Heil Hitier! Arbeid en brood heeft de mensch noodig ten behoeve van zijn levensmachine; het le ven zelf echter dus datgene, waartoe de machine loopende moet worden gehouden fs de geestelijke consumptie en productie. En deze levensfunctie wordt in een land als Duitschland begrepen- Nu kunnen we ten onzent wel pochen op onze geestelijke vrijheid, maar deze zal op den duur nauwelijks meer te genieten zijn, wanneer de levensmachine niet op te ren! komt te draaien, doordat er een zoo groot tekort blijft aan olie en benzine, di- aan ar beid en brood. Het gehalte van ons geestelijk leven wordt beïnvloed door de gezondheidl van het lichaam (arbeid) en door het al- of niet aanwezig zijn van zware zorgen (inko men of „brood")- De materieele levensproblemen zijn dóér- om van minstens gelijke waarde met de gees telijke-, omdat geestelijke armoe materieele welvaart niet behoeft buiten te sluiten, maar vóórtdurende materieele tekorten als -regel geestelijke destructie ten gevolge hebben. Dat laatste zal het kan niet anders dan ook het effect zijn van een zoodanig te kort aan arbeidsgelegenheid in ons land, dat 400-000 tot 500-000 mannen in de kracht van hun leven, op lediggang blijven aangewezen of-gedoemd tot harden arbeid in de werk verschaffing, waar ze een minimaal loontje en den stempel ontvangen van den onvolwaardige, den gesteunde! Ik ben geen financier en geen economist- En 99 procent der bevolking deelt deze on deskundigheid met mij- Wij allen tesamen hebben echter nóg iets gemeen met elkaar en dat is: ons weggeëbt vertrouwen in hen, die zich wél financiers en economen achten- Toen in 1914 de oorlog begon, hebben deze deskundigen het ons voorgerekend, dat de strijd geen zes weken zou kunnen duren, omdat vóór dien tijd de economische en fi- nancieele bronnen zouden zijn uitgeput. De oorlog duurde 4 jaxen! Toen er in 1918 vrede kwam, hebben de economen en financiers uitgerekend wat de geslagenen zouden kunnen betalen* Er bleek nog niet één procent van de vordering te in casseer en Toen Hitier in Duitschland aan, het be wind kwam, was bet land, het volk, inder daad straatarm- De nationaal-socialisten zou den nooit in staat blijken, zoo werd voor speld, om den economischen opbouw, zooals ze zich dien voor stelden, te bekostigen- Heel het economische kaartenhuis zou „spoedig" ineenstorten! Toch is gebleken, dat de nat.-socialisten in Duitschland op het fundament van hun ar moede een geweldig gebouw van den arbeid hebben opgetrokken. De werkloosheid van Aiillioenen is overwonnen en onze regeering drijft op het oogenblik de Nederlandsche werkloozen. voor wie ze niet iets anders weet te bedenken, de Oostgrens over, omdat er ddar sprake is van een tekort aan ar beidskrachten. De arbeider uit het zoo rijke Holland, moet naar Duitschland, waar hij werk krijgt en loon- Goed loon, dat hij mee mag nemen naar huis- Wij vormen een der allerrijkste volken van de wereld en we kunnen niets doen uit ar moe. Mijn financieel-economische knobbel is tóet in staat om dót te verwerken. Onze regeering zit breed en zwaar op de Sdst, waarin onze welvaart ligt opgeborgen en .voorspelt allerlei griezeligheden, welke het gevolg zullen zijn van „roekeloos geëxperi- tnenteer" of van welke opdrijverij óók, van de uitgaven des lands- Behalve dan voor de defensie, want het behoud van de welvaart vereischt natuurlijk, dat „de kist" wordt ver dedigd. Zittend op onze kist, wachten we het mo ment af, tot de heele wereld om ons heen van armoe is ineengestort en dan te smullen van de gedachte, dat wij „het" nog lekker hebben! In de kist- Maar terwijl we wachten en „waakzaam" blijven, dendert het leven van den arbeid om ons heen en onze menschcn verteren van na righeid en vallen neer als doode muizen- Néast de kist- Hebben wij dan geen Hitier, geen Goe- ring, g n Darre, geen Schacht? Hebben wij dan niet één economischen bouwer, een eco nomischen huiver eerst even uit, geachte lezer, vóór ge dit woord leest een ecoho.- mischen dictator- Werkelijk, ik houd niet van geestelijke dwang, maar ik laat me van m'n „baas" toch wel zeggen, hoe ik mijn werk moet doen! Welnu, we hebben meen ik noodig: een baas, gesteund door een staf van deskundige adviseurs, die ons zegt, hoe wij als volk ons werk moeten doen. We hebben wel ernstige en bekwame bou wers onder ons, maar die worden tusschen de voeten geloopen door politieke betweters ,en organisatiemannen, alsmede door „wijze financiers met doorzicht en vasthoudendheid, aan conservatieve beginselen". Er wordt beweevd, dat er een plan 'St-jj.bcrgheK<maaa is, om 150 millioen be#o.ikbaar te s'«ftrn voos een groot opge- iet «k^aa-ja^^fijij^rruaming. En dat daar- p\rra «e s^gfóneenigheid is in het kabinet. is4 iwect ik; piet, maar N D 77 mZIJN HARTVORMIGE CACHETSdJ S (S 1 2 stuks 50^ cent. het kan heel goed juist zijn. En dan moet men zich straks niet verwonderen, als de discussies over het plan tenslotte zullen lei den tot het beschikbaar stellen van 150... duizend gulden, te verdeelen over-zóóveel jaar, welk geld in beheer wordt gegeven aan een Stichting, waarin de organisaties van werkgevers en nemers zijn vertegenwoordigd, geadviseerd door de deskundigen van dit en van dat,... een barak van het Leger des Heils voor de nooden der tewerkgestelden, een nieuwe ztgeltjesplakkerij-fietsverlet en 1 cgenvergoeding- Zóó gaat het bij ons- Een verstandig man heefc een plan- Zoo gauw de andere verstan dige mannen zulks vernemen, vallen hun ge zichten in plooien- De eene plooi is van finan- cieelen aard- Die wordt na veel gewrijf weg gestreken. Het plan is dan gehalveerd. Dan komen de politieke bedenkingen; liberale, roomscbe, S-D-A-P.-sche, christelijke enz* Er worden te dien aanzien „coflcessies" gedaan- Het plan is dan gevierendeeld- Dan komen de organisaties en daarmede weer verdeeldheid- Iedere vereeniging wordt een stuk van het plan toegeworpen a]s voeder voor het stok paardje. Van het plan zelf is aldus nog maar een schimmetje over. En ddt wordt dan ten besluite nog geofferd aan de „sociale voor zieningen". Ik ben geen econoom en geen financier. Maar ik heb een plan- Haal 500 millioen uit de kist van onze welvaart, hetzij door een leening of voor mijn part, ik heb tóch geen geld door een heffing ineens- Geef die 500 mil]ioen uit handen zóo, dat geen regeering en geen volksvertegen woordtin g en geen organisaties er meer iets over te zeggen hebben aan een economischen „dic tator" van algemeen erkende bekwaamheid, die, voorgelicht door een staf van deskundi gen, ons werklozenleger aan serieus werk zal zetten^ welks uitvoering perspectieven opent van vermeerderde arbeidsgelegenheid in de toekomst- Dezen economischen dictator roep ik toe: Heil! Vraagt inlichtingen bij Buntweg 22 Telefoon 2777 Soest WEER TERUG IN HILVERSUM Mevr. DOLORES DEL MONTE, Somnambule, Spiritist-medium, Psycho- metriste, ouderwetsche kunst. CONSULT VANAF 75 CENT. Dankbetuigingen van hooggeplaatste personen. GEUZEN WEG No. 13. Dagelijks te consulteeren van v. m. 10 uur tot nam. 9 uur. en Luxe artikelen vind U bij in Souvenirs, Byiuteriën Wij hebben steeds iets aparts Aanbevelend, A. VAN DALEN BURGEMEESTER GROTHESTR 11 A Pluimstaart heeft zich een vrouwtje gezocht met een even mooi roodbruin pelsje als hij zelf bezit, en samen hebben ze omgezien naar een geschikte gelegenheid, waar de jongen kunnen gebed- Een eksternest leek hun zeer doelmatig. Evenwel de twee Pica's, die 't gebouwd hadden, waren niet van plan het goedschiks te verlaten- Daarom moest er om gebakkeleid worden. Natuurlijk, dat wonnen de eekhoorntjes met vlag en wimpel. Ze hadden wel meer verblijfplaatsen, daar en ginder, maar 't oude ekstersnest werd toch de hoofdzetel. Pluimstaart is een knaagdier, evenals de haas, de muis en de rat. Daarom bij z'n kleine bekkie een gespleten bovenlip. Ge makkelijk, niet waar? Daarom geen hoek tanden, zou-ie maar last van hebben in plaats van plezier. Doch wel een paar stevige snij tanden, oDder en boven, waarvan de kroon- vlakte precies beitelvormig is. Van voren prachtig geëmailleerd, aan den achterkant minder- U begrijpt, dat dit voor het af slijten en met het oog op ds beitelvormigheid bijzonder practisch is. Tante Oortje, zoo genoemd omdat ze zul ke groote, gepluimde oorschelpen had, daar bij heeft PUimstaart de gevolgen gezien van een ongeluk met de tanden. De boschbaas had indertijd haar mannetje met een schot ha gel het levenslicht uitgeblazen. Bij die gele genheid had een verdwaalde hagelkorrel Tan tes onderste snijtanden geraakt, en na dien tijd was 't gestadig mis gegaan. Ze groeiden een beetj^. scheef, pasten niet meer tegen de bovenste en 't ging toen met haar voeding in de war- Dennenkegels knagen werd hoe langer hoe moeilijker, ten slotte onmoge. lijk: ze kon de schubben niet meer van de spil krijgen, en dennenzaadjes werden niet meer geconsumeerd. Maar niet alleen geraak^ te de machinerie voor het knagen onklaar, ook het eigenlijke kauwen lukte niet meer zoo goed. De kauwbeweging bij Pluim staart en de zijnen en dus ook bij Tante Oortje is een beetje anders dan gewoonlijk De onderkaak wordt bij 't kauwen niet óp en néér bewogeen, maar naar voren en naar achteren. Een soort sleebeweging. Daar door wordt het voedsel onder de kiezen nog De Aap onzer Bosschen. XXVI. Een eekhoorn in een hok van kippengaas! Wat een wreede bespotting dezen aap onzer bosschen aangedaan. Onophoudelijk tegen de wanden der gevan genis op en neer, langs een korten boomtak heen en weer gehuppeld, maar ge kerkerd. Kwajongens hadden hem gegre pen, schudden steeds maar aan den dun nen boom, waarin hij zat- Maar hij hield zich stevig vast. Z'n 18 vlijmscherpe nagels, vóór 8, achter 10, stelden hem daartoe wel in staat. En toen hij de kans schoon zag, wipte hij in een anderen den. Maar de jongens waren met zoovelen. En in den volgenden boom be gon 't wreede spelletje opnieuw. Enfin, verhuizen! Daar had je 't lieve leven weer gaande. Jantje Secuur begon dat toch te vervelen, 't beest neemt een sprong, komt behouden op den grond en smeert'em. In een ommezien is-ie half weg in een reusachtjgen beuk. En al had die reus een gladden stam, dat hinderde totaal niets: de nagels haakten zóo goed en de pootjes be wogen zóo vlug, dat-ie binnen twee tellen aan 't gevaat was ontsnapt. En nooit, nóóit hadden ze hem gekregen, als daar bo ven in den top niet op den loer had gelegen de boommarter, een aartsvijand van Pluim staart. Reeds maakte de marter zich voor den sprong gereed, de rug kromde zich, de aogen fonkelden van vurig verlangen. Juist op tijd merkte Pluimstaart het nieuwe gevaar. Nu kiest een eekhoorn van twee kwaden ook liefst het beste, en hij sprong. Zeker van een hoogte van meer dan 8 meter, een reuzensprong. Z'n vier pooten wijd uit gespreid, den staart achterwaarts, om daar door van z'n lichaam een soort valscherm te maken. Maar, 't kwam verkeerd, de eene achterpoot verstuikt. In plaats van zich dadelijk uit de voeten te maken, ging-ie een oogenblik de pijnlijke lakken En dat werd Pluimstaart noodlottig. Een van de jongens greep hem bij 't nekvel. Maar dat is hem zuur opgebroken. Mensch, mensch, wat heeft-de hem toegetakeld, ge beten en gekrabd, dat het bloed hem langs de vingers liep. Edoch, de jongens waren met zoovelen, Pluimstaart werd in een zak ge duwd, en nu zit-ie dan in den kerker, een hok van kippengaas. Weken, maanden lang heefl-ie zich met deze kleine ruimte moeten vergenoegen, totdat op zekeren dag, hoe? dat zal altijd wel een raadsel blij ven, het deurtje openschoot en Pluimstaart de vrijheid tegemoet snelde. Nu leeft-ie weer in de ruime, wijde wereld. Nu wel geen apenootjes meer, maar. Burgers van Soest, leen mij gehoor 'k Bereid een Paaschverrassing voor. Welke op 15 en 16 April zal wezen, Cjelijk gij in dit vers kunt lezen. Aan haar of hem geef ik iets toe, Dat stemt de kind'ren blij te moe. Die kunnen zelf ook binnen loopen. Of oud'ren kunnen 't voor hen koopen. Dus lees nu goed, dat gij het weet, De helft, van 't geen gij bij mij besteed Geeft recht al op een Paaschfiguur Dit krijgt ge gratis, dus niet duur. Alleen dient er nog bij verteld, Dat het niet voor Verkade's artikelen geldt. Dus klanten worden dan verwacht Soesterbergschestraat twintig en acht, De banketbakkerij hoek Eikenlaan Weet iedere Soester toch te staan Bij C, VAN DER LOO al op het plein. Moet elk op 15 en 16 April dus zijn Of liever doet gij dan gewoon De bestelling liefst per telefoon Gelijk ik ben van U gewend Vraagt gij welk nummer 't is bekend En 't stemt U dadelijk tevree Als ik 't vermeld TWEE - VIJF DRIE - TWEE, Wij hebben voor 't scherp houden van werktuigen slijp- of wedsteen noodig. Pluim- staarts Schepper heeft hem zoo geschapen, dat-ie z'n tweepaar snijtanden zonder be zwaar in de beste orde kan houden. Door dit immer en immer weer knagen aan boomtak en knop en kegel en vrucht zouden die tanden gemakkelijk los kunnen raken en dat zou funest kunnen worden. Daarom zijn dc tand wortels zeer lang, veel langer dan het tandgedeelte, dat zichtbaar is, en daar door zijn die bijters dus stevig verankerd in de kaken. 't Is vanzelf sprekend, dat de tanden slij ten en.dat zou noodlottig kunnen worden, indien ook daarvoor niet gezorgd was. Het afgesleten deel moet namelijk vervangen worden, en dat gebeurt ook. De tanden groei en aan het benedeneinde altijd weer zooveel aan, als ze aan het bovenste gedeelte afge sleten zijn. Dat deel, dat in de kaak zit, wordt steeds verder naar buiten geschoven en daarom moet ook de kromming overal even groot zijn. Ook dit is weer precies in orde, want de tand vormt juist een cirkelboog. Wee;, als er mankement aan Pluimstaart het voorjaar, koopt tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. eens extra fijn geraspt. En die sleebewe ging der kaken is weer mogelijk, omdat het kaalcgewricht juist die voor- en achterwaart- sche beweging toelaat. Nou, dat kauwen ging bij Tante Oortje ook niet goed meer, omdat de snijtanden elkaar in den weg zaten. 't Werd één bonk mi sère. Allereerst die scheefgroeiïng in haar bekkie, en toen, doordat het eten niet goed gekauwd werd, slechte functioneering van maag en ingewanden. Spoedig was het te zien, dat het heelemaal verkeerd liep: haar pelsje, waaraan ze altijd zooveel zorg be steedde, hing veel te ruim om haar boddy, haar viefheid verdween, en een bunzing maakte een einde aan haar bestaan. Toen de vijf jonge Pluimstaartjes veilig en wel in 't hooge nest geborgen lagen, had moeder Pluimstaart behoefte aan flink ver sterkend voedsel, om haar jongen te kunnen heeft voor «.s. Paaschdagen weer diverse nieuwe soorten GEBAK. Wij hebben een mime sorteering aardige opgemaakte Paascheieren Vanat Zaterdag heerlijke Croquetten en Bitterballen uit onze Automaten verkrijgbaar. Beide Paaschdagen GEOPEND. (hoek Anna Paulownalaan) Tel. 2213 zoogen, en daarvoor ging ze op zoek naar vogeleitjes, waarbij zelfs de oude vogel werd gedood. En dat is wel jammer, want nu zegt de boschbaas niet ten onrechte, dat Pluimv staart schadelijk is voor den vogelstand. Dennenzaadjes worden om hun olicachtig- hejd graag door Pluimstaart geconsumeerd, eu gelukkig is daarvan een overvloedige voor raad. Later zijn eikels en beukenootjes een welkome verandering in het eekhoornmenu, en als Pluimstaart hazelaars in z'n omgeving be merkt, springt-ie van blijdschap twee voetj^ hoog, want hazelnoten, nee maar, dat is ja ware. Da's nog eens echt iets om te knagen, te knagen door den keiharden bolster. En dan: het eind kroont den last: de heer lijke pit een rijke belooning. Paddestoelen, 't is bekend, zijn hem een lekkernij. Niet alleen het z-g- eekhoorntjebrood, een boletus-soort, maar ook de vergiftige roode vliegenzwanï en de eveneens vergiftige berkenzwam staan op z'n spijslijst. Wel bekome 't heml Hij spietst ze wel in de omgeving van z'ni nest om in tijden van nood als reserve ta dienen- Jammer dat Pluimstaart ook z'n tanden be^ proeft aan de schors der boomen, waardoor deze ten doode opgeschreven worden, terwijl hij ook de veelbelovende takknoppen afbijt^ waardoor regelmatige groei van den of spac wordt verhinderd. Een en ander is oorzaak dat de boschbaas' hem met een scheel oog aanziet, en als Pluim^ staart de schade te erg maakt, met het dub^ belloops geweer hem een schot hagel achter^ na zendt. Uit hoogere regionen belaagt hem Hauk?,b de havik, die een eekhoornboutje uitstekend weet te waardeeren. Dat onze Pluimstaarten niet sporadische^ voorkomen, is ongetwijfeld een gevolg vanj hun groote vruchtbaarheid. EERSTE SOESTER HOUTCENTRALE JOH. HAPPE Molenstraat O.Z. 9 Telefoon 2809 Onfsierende vefwormpjes en huiduitslag verdwijnen snel met witte Purol OPENBARE VERKOOPING Dinsdag werd door Notaris A- O- DanW mers in Hotel „De Gouden Ploeg" publiek verkocht: ie. Een landhuis met erf en tuin aan del Birktstraat 12, groot 5 A, 63 c-A- Kooper do heer H. Prins alhier, voor f 2760—. 2e. Een huis met schuur erf en grond aan de Hartmanlaan 6, groot 3 A-, 20 c-A. Ingezet op f 2400niet gemijnd. 3e. Een huis met schuur, erf en grond aan' de Hartmanlaan 8, groot 3 A, 20 c-A- Ingezet} op f 2250en gemijind op f I- Combinatie perceelen II en III: KoopeC de heer PI. Prins voor f 4701——. CONCERT Dinsdag werd door het Soesterbergsch Ge«( mengd Koor een concert gegeven in „Hui^ ten Halve" aldaar. De Orkest-vereen. „Amersfoort" en Mevrt Jaene de Koff-Lorenz, sopraan, verleenden-' daartoe hunne medewerking. De zeer vele aanwezigen hebben genoten? van de keurige uitvoering der verschillende^ nummers, niet in het minst van de soli. v Een succes-avond voor Soesterbergsch Ge< mengd Koor. „BUS „GROENTE"- inj slooper G. v- d. B. alhier met een luxe-wagei waarachter een vehikel, dat in zijn goede)! dagen den naam „autobus" heeft gedragen^ was vastgekoppeld, op de Bcetzlaan in ded richting Soest- Door de geringe wegbreedte raakte autobus den aan den rechterkant van den weg geparkeerden groentewagen van D- d® Z. alhier- Door de schok brak de koppeling van def luxe-auto en haar sleep en drukte de autobus den groentewagen in puin. Dat de „autobus" niet voor niets zijn laafc^ sten gang maakte, bewees wel het feit, datf de carrosserie los op. het chassis stond- Nadat de politie proces-verbaal bad «p* gemaakt en de autobus weer „rijklaar" gemaakt, ging de optocht ,.kerl--W"-w**rtaf

Soester Courant | 1938 | | pagina 2