Gelukkig Paaschfeest Het feest der Opstanding wordt over de geheele wereld gevierd Paaschgebruiken in andere landen Lachende zonneschijn helpt mede het Paasch feest tot een tijd van vreugde en blijdschap te maken Kostbare Paascheieren Daar het Christendom zich over de heele wereld heeft verspreid, is het vanzelf sprekend, dat overal waar de Christenen vasten voet hebben gekregen, ook het Paaschfeest wordt gevierd, zoodat dit feest niet beperkt is gebleven tot Klein-Azië en Europa, doch een feest is geworden van de geheele menschheid. Er is dan ook geen tijd in het jaar, welke zich zoo goed leent voor de broeder- schaps- en vredesgedachte als juist de Paaschtijd. Paaschklokken klinken over d« aarde: liet feest der Opstanding is aangebroken! De symbolen van de Opstanding, bruis, vuur, eieren, wijwater, die samenhangen met de gebruiken in de oostelijke landen, zijn ook onder vele andere volkeren in zwan". kent men ook andere vormen, dew\jk de XIV e van Frankrijk wegschonk. Hiervan was alleen het omhulsel van goud, de schalen zelf waren leeg. De gunstelin gen van den koning kregen zoo'n ei, dat door een druk op een veer opensprong en dan den inhoud toonde, een ring, een edel gesteente of eon ridderorde ters Judaspoppen, die met behulp van vuur werk tot explosie worden gebracht. Zon der veel geknal gaat het daar nu eenmaal niet! Op één plaats in de wereld richten zich bij het Paaschfeest de gedachten van het geheele Christendom: op Jeruzalem, waar zich de Christentragedie heeft afgespeeld. Op een heuvel verheft zich de grafkerk. Een zilveren plaat geeft de plaats aan, waar eens Christus' kruis heeft gestaan. Achter een verguld hek ligt het rotsgraf, waarin Jezus na zijn kruisdood bijgezet werd. Op Paaschmorgen beweegt zich een dicht opeengedrongen menschenmenigte, Christenen en Arabieren, in Oostersche bontheid, dooreen naar de heilige plaats van het Christendom. Roomsche en Grieksche kerken vieren het feest der Opstanding met pontificale missen en Paaschprocessies. In rijk met goud versierd ornaat schrijdt de Grieksche patriarch met hoogopgeheven fakkel, het symbool van het Heilige Vuur, door het portaal van de grafkerk. Op een verhoo ging verricht hij de voetwassching, waarbij het volk nederknielt en zingt. Van alle kerken in Jeruzalem galmen de klokken. Aan het heilige vuur steken nu de gees telijken de gewijde Paaschkaarsen aan en ook de volksmenigte verdringt zich met haar kaarsen om de heilige "fakkel, opdat allen deelachtig zullen worden aan het Licht, dat de herrezen Christus door Zijn offer de gansche wereld heeft geschonken. v eie glooien in net land voelden hua hart onrustig kloppen, als zij zoo'n Paasch- ei ontvingen. Degeen, die gewend was een Paaschei te krijgen, dat slechts aan be voorrechten werd geschonken en zich nu met een gewoon moest vergenoegen, wist, dat hij de gunst van den koning verloren had. Daarentegen ondervonden anderen, die een bijzonder ei ontvingen, weer groo- te vreugde. De Lavallière werd voor het eerst door een dergelijk Paaschei erop attent ge maakt, dat hij in de gunst van den koning was gekomen. Men kende in de achttiende eeuw na den dood van den Zonnekoning aan het Fran- sche Hof nog andere soorten kostbare Paascheieren. Deze waren door de meest beroemde schilders uit dien tijd versierd met miniaturen. Iedere bekende schilder werd door den koning, door prinsen, hertogen, graven en rijke edellieden aangezocht, enkele Paasch eieren, meestal van porcelein vervaardigd, met voorstellingen te versieren. Deze klei ne beschilderingen werden vaak beter be taald dan groote schilderstukken. Watteau kreeg eens voor het aanbrengen van een miniatuur op een Paaschei van Lo- dewijk XV tien maal het gewicht van het beschilderde ei in goud uitbetaald. Wie voor het Koninklijk Hof Paascheieren te versieren kreeg, kon bovendien er op re kenen, dat hem de groote eer te beurt viel op Paschen aan de koninklijke tafel als gast mede aan te zitten. Dergelijke Paascheieren kan men thans De mooiste Paascheieren werden aan het Russische Hof ten geschenke gegeven en bij de kroonschatten bewaard. De eieren, die aan de leden der Russische Czarenfami- lie met Paschen geschonken werden, voor al die, welke de Czaar en Czarin ontvangen, waren meestal met goud en de kostbaar ste edelsteenen bezet. In een gouden Paaschei, dat meer dan een eeuw geleden aan Nicolaas I werd overhandigd, waren de vijf werelddeelen gegraveerd. De grenzen van Rusland waren door kleine diamanten aangegeven, Moskou en St. Petersburg door groote flonkerende diamanten. Een kunste naar werkte maandenlang aan het vervaar digen van een dergelijk Paaschei. In 1858 kreeg Alexander II een Paaschei van de Czarin dat eveneens uit goud ver vaardigd was en waarop de beeltenissen van alle tot dien tjjd bekende Czaren ge graveerd waren. Niet zoo kostbaar, maar toch altijd nog zeer duur waren de Paasoheieren, die Lo- nog in verschillende Fransche kasteelen aantreffen. Een aantal ervan wordt in hel slot van Versailles bewaard. On^bveer een eeuw geleden kwamen dergelijke Paascheieren in Parijs opnieuw in zwang. Alleen werden zij toen niet door beroemde kunstenaars beschilderd, maar door jonge meisjes, die hier een zekere handigheid in hadden en slechts weinig loon verlangden Men kon reeds voor er kele stuivers in het bezit van een dergeli Paaschei komen, Een zeer waardevol Paaschei en m schien wel het grootste, dat ooit gemar is, liet in 't jaar 1929 een multimillionnr en zonderling in Californië voor zijn doch' en schoonzoon maken. Het was een re achtig ei van bordpapier, dat tusschen tv heuvels geplaatst was. Het ei bevatte e met alle comfort ingericht landhuis, dat oude zonderling zijn dochter en haar rr al? Paaschgeschenk gaf, nadat de reus? tige schaal door de arbeiders verwijd was. De afgebroken schaal diende ver gens als brandstof voor een groot Pae vuur Rechts: In het oude Rusland was het hoogtepunt van het Paaschfeest de offertafel, een met bijzondere spijzen rijk voorzienen disch. Links: De Paaschprocessie, waaraan de geheele bevolking en het garnizoen deelnemen, trekt met al de pracht en praal van de Grieksohe kerk door de stad. waarin het Paaschfeest wordt gevierd. In ons land, vooral in de provincies Lim burg en Noord-Brabant gaan de kinderen met mooi versierde Paaschkransen van deur tot deur. Engeland kent eveneens de eierspelen van Paschen; aan het „eierrollen" in Pres ton nemen soms meer dan 30.000 kinderen deel. M de Westminsterabdij wordt een gi/t v«« den koning verdeeld in den vorm van rooée en witte geldbeurzen, en wel dubbel zooveel ala de koning jaren oud is. Ia een dorp in Kent wordt sinds de twaalfde eeuw tijdens de Kerkpaaschdienst eea gave van 1000 koeken verdeeld. In Rome luistert men het Paaschfeest op met bloeiende takken, palmbladeren en kruisen, die op de straat te koop worden aangeboden en in de St. Pieterskerk heeft een processie plaats van de geheele geeste lijkheid, die palmtakken met zich mee draagt. Wereldberoemd is de Stille Week in Si- lezië, die doorgebracht wordt met schitte rende processies en feesten. In vele plaat sen wordt het lijden van Christus daar nog in het openbaar voorgesteld; de in bontge kleurde kleeren gekleede broederschappen en vereenigingen trekken naar de drie kruisen op den Calvarieberg. In de kerken vinden voetwasschingen plaats. Op Paaschdag zelf echter wijkt de ker kelijke ernst voor vroolijke volksfeesten, hefr hoogtepunt hiervan is het verstoppen van het beeld van de Madonna en de Hei ligenbeelden. Een historisch Paaschfeest beleefde Sici lië in 1282 toen de, door de Franschen ge knechte bevolking op tweeden Paaschdag in een vreeselijk bloedbad, waarbij in Pa- lermo, Catania en Messina 20.000 Fran schen als slachtoffer vielen het is de zoogenaamde Siciliaansche Vesper zich van het juk der onderdrukkers bevrijdde. Ook in verschillende plaatsen in Spanje worden de kerkaltaren het tooneel van het lijdensverhaal. In tegenwoordigheid van Romeinsche voetknechten en engelen nemen de monni ken den Gekruisigde van het kruis af en leggen Hem in een glazen sarcophaag, ter wijl in de kerk ieder der aanwezigen een groote waskaars aansteekt. Daarna trekken groote processies door de straten, voorafge gaan door in witte gewaden gekleede kruis dragers, wier gezichten door sluiers bedekt zijn. Na de kerkelijke feesten en processies is Paschen ook hier een vroolijk volksfeest en reeds te voren gaat het, bij het inkoopen van de arme Paaschlammetjes voor den Paaschmaaltijd, vroolijk toe. In Zuid-Tyrol komen op Goeden Vrijdag de boeren uit de bergen van hun boerde rijen in de Alpen naar beneden naar Bol- zano. Daar kan men op de Goede-Vrijdag- markt bont gekleurde eieren koopen en le vende witte konijntjes, met een krans van groen om hun hals, die als levende Paasch- symbolen in de Paascheiermandjes zitten. In de kerken wordt het Allerheiligste uit gestald, op Paaschzaterdag wordt het ver vangen door een levensgroote engel, waar boven de herrezen Christusfiguur zweeft. BIJ DE ILLUSTRATIES. Rechts: Een Roemeensch Paasch feest zonder het offerlam is niet denkbaar. In de da gen, die aan .het feest vooraf gaan, ziet men op straat talrijke verkoopers van offerlammeren. Links boven: In de Romaansche landen volgen op de kerkelijke Paaschvieringen de volks feesten, waarvan de Feria in Sevilla vooral beroemd geworden zijn door de kleurige kleedij, waarmee de vrouwen zich dan tooien. Feesten der Opstanding, Vuur- en water wijdingen volgen dan op Palmzondag. Een Hongaarsch Paaschgebruik is de Paaschdoop, waarna op Paaschmorgen de meisjes door de jongelui in het water wor den gegooid, in beken, vijvers of voeder- troggen. In Boedapest en andere steden hebben deze ruwe Paaschgebruiken zich in den loop der eeuwen zóó verfijnd, dat de dames door de cavaliers slechts nog met.... par fum bespoten worden, wat zij zich heel graag laten welgevallen. In Roemenië schrijft men het Paaschbad in de vrije natuur een geneeskrachtigë wer king toe en de boeren houden de dooden- wacht bij het Heilige Graf. De middernachtelijke godsdienstoefening is het hoogtepunt van het Paaschfeest en het Paaschei speelt op den Balkan eenzelf de rol als bij ons. In de Grieksche steden worden op de straten roodbeschilderde offerlammeren ten verkoop aangeboden, om in den Paasch- nacht geofferd te worden. Met schieten en trompetgeschal, met autogetoeter en in de havensteden met het geloei van de scheeps- sirenes wordt in den Paaschnacht een belsch kabaal gemaakt. De jeugd schept er een bijzonder genoegen in, Judas den Ver rader, in den vorm van een opgevulde pop op te hangen. In de Grieksche dorpen be zoeken de boeren de nachtelijke godsdienst oefening. Het Heilige Graf in het midden der kerk wordt opengesteld en met bloe men en kaarsen versierd. Als de pope het altaar betreedt, is dit het teeken tot het aansteken van de stukken vuurwerk in de dorpskerk. De pope ziet glimlachend toe, laat het wierookvat zwaaien en wijdt de kerk weer met wijwater. Als besluit van de Paaschgodsdienstoefening wordt de baar in feestelijke processie van het Heilige Graf naar het kerkhof gedragen. Het mooie Oud-Russische Paaschfeest met zijn palmmarkt, zijn middernachtelijk Op- standingsfeest in de bontgeschilderde koe pelkerken, waarbij door het geheele Cza- renrijk het mooie „Kristos woskresz" (Christus is verrezen) klonk en met het wisselen van den broederkus gedankt werd mét de woorden: „Ja, hij is waarlijk ver rezen!" behoort, nadat de Bolsjewieken aan het bewind gekomen zijn, reeds lang tot het verleden. Sinds tijdens de laatste Chris telijke Paaschnachten de kerkelijke Paasch- viering der geloovigen door de goddeloozen verstoord werd en spreekkoren godslaste rend door de kerken trokken, sinds het meerendeel van deze kerken afgebroken of als clubhuizen ingericht is, sindsdien zijn óok de Oud-Russische Paaschgebruiken met dc scherpste middelen uitgeroeid en de Paaschklokken verstomd. Merkwaardig is een Paaschgebruik bij de Kaukasische Tsjewsoerenmeisjes, die zich volgens de berichten van reisbeschrijvin gen op Paaschmorgen naar den stal bege ven en daar gezicht en haar met mest water wassen; dit kwalijk riekende „Paaschwater" moet bijzonder goed zijn voor den haargroei in het volgende jaar! De Mexicanen koopenvan de straatven- Rechts boven: Het ei als Paaschsymbool vindt men bijna overal terug, zelfs in Jeruzalem, waar het eiertikken zeer in zwang is. Degene, wiens ei bij het tegen elkaar tikken niet breekt, heeft in het komende jaar geluk.

Soester Courant | 1938 | | pagina 4