PORTRET jlAfA DE INTERNATIONALE TOESTAND DEZE WEEK r WERELD IN NEDERLAND VAN DE WEEK 5 xWTSmAh h y* DE ENQELSCH-ITALIAANSCHE OVEREENKOMST. Ook al woedt in Spanje en het Verre Oosten de oorlog nog en smeulen in de wereld nog vele onrusthaarden, gezegd kan toch worden, dat Paschen in het bij zonder aan Europa een merkbare ontspanning heeft gebracht, zoo dat men in elk geval de hoop voor de toekomst niet behoeft te ver liezen. In de eerste plaats dan vraagt de nieuwe Engelsch-Italiaansche overeenkomst waar over in de laatste weken zoovele geruchten de ronde deden, onze aandacht. Het is hier niet de plaats het accoord in al zijn onder deden te bespreken. Genoeg zij te zeggen, dat deze overeenkomst, indien zij door beide partijen eerlijk wordt nageleefd, in derdaad tot een werkelijke ontspanning in de Middellandsche Zee kon bijdragen. De in het kader van deze overeenkomst ondernomen stap van Engeland te Genève tot erkenning van de verovering van Abes- synië door Italië kon overigens geen ver bazing meer wekken. Men mag thans met spanning afwachten, of Engeland de hin dernissen, die het te Genève zeker zal ont moeten de Sovjet-Unie b.v. zal weinig voor de erkenning van het Italiaansch Im perium voelen uit den weg weten te ruimen. De reacties van het buitenland op het accoord zijn gunstig te noemen. In Frankrijk beschouwt men de over eenkomst in het algemeen als een bijdrage tot het behoud van den Europeeschen vrede, die bovendien aan Parijs de moge lijkheid geeft, de betrekkingen met Rome te herzien. Anderzijds spreekt men ook in Duitschland van een goed werk voor den vrede en ontspanning in de Mid dellandsche Zee. In Berlijn meent men, dat de gevolgen van deze over eenkomst via de solidariteit van de spil Rome-Berlijn ook aan het Duitsclie Rijk ten goede zullen ko men. Men wijst er in dit verband nog op, dat men vooral in London en ook wel te Parijs weer begrip voor de werkelijkheid is gaan too- nen en dat dit de samenwerking in Europa zeer zou vergemakkelijken. Als een direct gevolg van deze ver andering in mentaliteit beschouwt men in Berlijn ook de niet onwelwil lende reacties van het buitenland op de volksstemming van 10 April. Van de meeste buitenlandsche commen taren heeft men in Duitschland met welwillendheid kennis genomen. Voor Chamberlain beteekent het tot standkomen van het accoord ook in bin- nenlandsch opzicht een overwinning. Het Is'bekend, dat de oppositie tegen zijn bui tenlandsche politiek na het heengaan van Eden steeds grooter werd. De roep „Cham berlain must go" liet zich steeds luider hoor.en. Indien de nieuwe overeenkomst werkelijk de successen brengt, die men er van verwachten mag, zal Chamberlain aan do oppositie veel wind uit de zeilen kun nen nemen. RUSSISCHE PILOOT DOOR DE JAPANNERS GEVANGEN GENOMEN. ue Japansche troepen hebben in de buurt van Woehoe een Russischen bommenwerper neergeschoten. Uit het wrak van het volkomen verwoeste vliegtuig werd de Russische piloot Michael Andrewitsj Domnin met lichte verwondingen te voorschijn gehaald en gevangen genomen. jDuisgczuuiiicid in Frankrijk De nieuwe Fransche regeering heeft van het parlement met overweldigende stem- menmeerderheid een vertrouwensvotum verkregen. De meerderheid was zoo groot, dat men bijna van een unaniem oor-deel kan spreken. Voor Frankrijk Is dit een verheugend feit. De regeering heeft nu den tijd gekregen om haar programma vér der af te werken. Maar desondanks mag het optimisme toch niet al te groot zijn. De vrijwel unanieme stemming is nog geen uiting van eensgezindheid. Het waren redenen van partijpolitiek, welke tot dit resultaat hebben geleid. Iedere partij trachtte de regeering naar zich toe te trekken.. Vpor de toekomst van de nieuwe regee ring zal nu veel afhangen van de vraag, in hoeverre zij het j^takjngsprobleem zal kunnen oplossen. Een eerste succesje is reeds behaald. In de genationaliseerde fabrieken is het werk hervat. Maar hier gold het hoofdzakelijk een toegeven van de werkgevers aan de werknemers. En zoo kan de regeering zich niet losmaken van den socialistischen en communistischen druk. Men zal dan ook eerst nog de verdere ontwikkeling moeten afwachten, alvorens men een definitief oordeel over de positie en kracht van het kabinet-Daladier zal kunnen uitspreken. Stryd aan drie fronten. In Catalonië woedt de strijd aan drie fronten, n.1. bij de Pyreneeën, bij Torosa en bij Morella. Bij Torosa trachten de nationalisten nog steeds het regeeringsge- bied in twee deelen te snijden, maar niet minder gevaarlijk is de strijd in het Noor den. In Andorra ligt immers de laatste nog in het bezit der Catalanen zijnde electri- sche centrale. Indien ook deze in het bezit van Franco komt, is Barcelona van stroom verstoken en komt zijn wapenindustrie stil te liggen! Geen nieuws uit het Verre Oosten. Uit het Verre Oosten komt op het oogen- blik weinig nieuws. De Japanners zetten met .zooveel mogelijk kracht hun oorlog in de lucht voort terwijl de Chineezen hun kracht blijven zoeken in den guerilla- oorlog. DE OBERAMMERGAU PASSIE SPELEN 1940. In Oberammergau is men thans ijverig aan het bouwen, om in het Passiespeljaar 1940 tijdig gereed te zijn met de noodige voorbereidingen. Het middelpunt van de verbouwingen vormt wel het „Ammer- gauer Haus", dat tevens als hotel dient. Ook een zaal voor tooneelopvoeringen in repetitietijd en voor concerten had men noodig. De Spelen, die in 1940 in onver- anderden vorm zullen worden opgevoerd, zullen ongetwijfeld weer duizenden vreem delingen naar het Beiersche stadje trekken. BIJ DEN DOOD VAN P. ANSELM SALZER. Onlangs overleed in den ouderdom van 82 jaar de ver buiten de Duitsche grenzen bekende katholieke historicus, Dr. P. An- selm Salzer. Hij was de schrijver van „Illustrierten Geschichte der deutschen Literatur von d^n altesten Zeiten bis zur Gegenwart", waarvan de eerste druk in het jaar 1903 verscheen. De zetel der K.L.M. De belangrijkheid van enkele gebeurte nissen uit het einde der vorige week maakt het noodzakelijk, dat wij met ons over zicht nog even teruggrijpen tot voor het Paaschfeest, dat thans reeds weer achter ons ligt. Onze nationale luchtvaartmaatschappij, die zich als verkeersonderneming van wereldnaam uiteraard reeds in veler be langstelling mag verheugen, heeft dezer dagen vele gemoederen in beroering en pennen en tongen in beweging gebracht door haar besluit, om haar hoofdkantoor, voor den bouw waarvan zij reeds eenigen tijd naar geschikt terrein uitzag, in Den Haag te vestigen. Men zal misschien op merken, dat dit moeilijk een reden tot be roering kan zijn, omdat dit besluit geen verandering in den bestaanden toestand brengt. Immers is het hoofdkantoor van de K.L.M. is altijd in de Residentie gevestigd geweest. Er verandert dus feitelijk niets, doch en dit is het waar men tegen op komt de toestand wordt bestendigd. Want als dit groote, representatieve gebouw er eenmaal is, kan men wel veilig aan nemen, dat de K.L.M. voorloopig niet uit Den Haag wegkomt. En dit is weinig naar den zin van de hoofdstad, die als voor naamste luchtvaartcentrum van ons land, er aanspraak op meent te kunnen maken, dat de zetel van het luchtvaartbedrijf eveneens daar ter stede wordt gevestigd. In den Amsterdamschen gemeenteraad werd einde der week in dezen zin een interpellatie gehouden, waarbij herinnerd werd aan de groote financieele offers, welke de hoofdstad zich getroost heeft, om het vliegveld Schiphol te doen beantwoor den aan alle eischen, die aan een moderne luchthaven gesteld mogen worden. In het belang van een sluitende exploitatie achtte EEN AANLOKKELIJKE ADVERTENTIE. In een te Rice Lane in den staat Wisconsin (V.S.) verschijnend och tendblad, stond onlangs een groote, opvallende advertentie van den volgenden inhoud te lezen„Huis houdster gezocht! Zeven kinderen, allemaal even lastig en ongezegge- lijk. Eenvoudige kost. Heer des huizes is een pietluttige, oude amb tenaar, die zes maal in de week op de meest verschillende tijden thuis komt om te eten. Deze betrekking is een schitterende gelegenheid tot vooropleiding voor iemand, die er over denkt een hotel-pension te beginnen. Klein zakgeld als eenige vergoeding", Of zich voor deze aanlokkelijke betrekking ook solli citanten hebben aangeboden, ver meldt <^sobiedenis helaas niet.. de interpellant het gewenscht, dat het hoofdkantoor in Amsterdam nabij de plaats waar het eigenlijke luchtvaartbedrijf uit geoefend wordt, gevestigd wordt. Wij laten hier nu in het midden, wie van de beide gegadigden, Amsterdam of Den Haag, als zetel van het luchtvaartbedrijf de sterkste aanspraken kan doen gelden, maar in elk geval is het zeer de vraag, of in het voor nemen van de K.L.M., die den grond voor het Haagsche hoofdkantoor reeds heeft ge kocht, thans nog verandering kan worden gebracht, temeer daar dit besluit met voor kennis van den Minister van Waterstaat en met instemming van den Raad van Bestuur is genomen. Internationaal overleg in de cement-industrie. Minder naijver dan tusschen deze twee steden heerscht er op het oogenblik in de cemeht-industrie. Daar wist men de ge meenschappelijke belangen te regelen in een internationale overeenkomst tusschen de Nederlandsche, Belgische, Duitsche, Engelsche en Fransche deelnemers aan deze industrie. In deze overeenkomst, die tot einde 1942 is aangegaan, worden de hoeveelheden op de Nederlandsche cement- markt te leveren cement vastgesteld. Zij wijken zoo goed als niet af van de be staande quota. Vermoedelijk zullen ook de Nederlandsche cementprijzen door deze internationale overeenkomst geen verande ring ondergaan. Groei en bloei in de radiowereld. In de- wereld der aethergolven is nog bloeiend leven en vooruitgang te bespeu ren. In alle landen ontwikkelt zich de radio-omroep in snel tempo. Voor ons land, dat van den aanvang af op radio- gebied een vooraanstaande plaats heeft in genomen, zal deze ontwikkeling voorloopig wel culmineeren in den bouw van een nieuwen, krachtigen zender, waarvoor de plannen die reeds lang bestonden, thans hun beslag hebben gekregen. De opdracht voor den bouw is aan Philips verstrekt. De nieuwe zender, die waarschijnlijk in de plaats komt van de 301.5 installatie te Hilversum wordt te Jaarsveld opgericht, welke plaats op grond van proefnemingen de gunstigste is gebleken. Op welke golf lengte de nieuwe zender zal werken, is nog niet bekend. Dit zal afhangen van de besprekingen, welke dit voorjaar daarom trent op de a.s. bijeenkomst van de „Union Internationale" zullen worden gevoerd. Maar in elk geval zal ons land zich met dit nieuwe zendstation, dat het modernste van Europa gaat worden, op waardige wijze in den aether kunnen laten hooren. Breda experimenteert. Een belangrijk expex-iment op sociaal gebied staat in ons land voor de deur. Het is een poging om te komen tot afschaffing van het stempelen voor werkloozen en tot vulling van het leege leven dezer bekla genswaardige groep van landgenooten. Het initiatief ertoe is uitgegaan van den minis ter van Sociale Zaken en als plaats van eerste proefneming is Breda gekozen. In deze stad heeft zich ónder leiding van den burgemeester en in overleg met het de partement van Sociale Zaken een com missie gevormd, die met medewerking van verschillende vereenigingen op cultureel en sportief gebied voor de werkloozen ge legenheid gaat scheppen om hun tijd met nuttige en aangename bezigheden door te brengen. In een groot leegstaand gebouw zullen ontwikkelingscursussen worden ge organiseerd. Verdere plannen zijn: tewerk stelling der werkloozen in volkstuintjes en werkplaatsen, oprichting van een tooneel- club en een zangkoor, aanleg door werk loozen van een openluchttheater en ge legenheid geven voor sportbeoefening. Werkloozen, die aan een van deze bezig heden deelnemen, zullen van stempelen zijn vrijgesteld. Indien deze mooie poging, om in het lot der werkloozen eenige ver lichting te brengen, slaagt, zal het systeem over het geheele land worden toegepast. De koude Paaschdagen. Gestriemd door den snijdenden Noord ooster afgewisseld door hagel- ensneeuw- buitjes, maar gelukkig ook nog opgevroo- lijkt door uren van stralenden zonneschijn, heeft ons land de Paaschdagen geviei*d, die dit jaar bovendien nog samenvielen met de bollenhoogtijdagen. Al was het weer dan ook, vooral voor de duizenden fietsers, verre van aanlokkelijk, toch is de drukte op den weg nog buitengewoon groot geweest, grooter dan die op de spoor wegen. Meer en meer wordt de autobus het aangewezen vervoermiddel voor den toerist en de dikwijls nog te smalle wegen in de bollendorpen konden den onafzien- baren stroom van motorkolossen niet altijd even vlot verwerken. Hier en daar, o.a. in de kom van Sassenheim, kwam het tot op stoppingen, waardoor het geheele verkeer meer of minder langen tijd gestremd werd. Doch op deze enkele uitzonderingen na, die meer aan de onvoldoende ver voerscapaciteit der wegen dan aan de politiemaatregelen te wijten waren, heeft het verkeer in de bollenstreek overal een vlot verloop gehad en de verkeersregeling goed gewerkt. ASTHMA EEN ZIELSZIEKTE? Chicago. Een zekere dr. Alexander uit^ Chicago beweert ontdekt te hebben, dat asthma een zielsziekte is, die in zeer vel% gevallen door de behandeling van eei* zenuwarts verlicht, ja zelfs genezen kan worden. Honderden jonge en oude men- schen, die vooral 's zomers door ademnood gekweld worden, heeft hij volgens de methode van den zenuwarts en niet met de in een sanatorium voor borstlijders toege paste middelen van de asthma bevrijd. Dr. Alexander verklaart de gunstige resultaten van zijn behandeling uit de omstandig heid, dat hevige gemoedsaandoeningen en zenuwci-ises evenzeer oorzaak kunnen zijn van asthma-aanvallen als ambrosiaplanten, stroohalmen, het stof van vuilnisemmers, het stuifmeel van grassen en verschillende werd toegeschreven. Bij hooikoorts echter, waai-bij dikwijls soortgelijke verschijnselen als bij asthma optreden, is de zenuwbehan deling van dr. Alexandér zonder résultaat gebleven. PATER LAGRANGE OVERLEDEN. Te Var, in Fx'ankrijk, stierf dezer dagen Pater Lagrange, de bekende Bijbelvorscher van den modernen tijd. Hij was de stichter van het instituut voor Bijbelstudie in Jeru zalem en de uitgever van het tijdschrift Revue Biblique". Ook was hij lid van de Fransche Academie voor Kunst en Weten- schaD en ridder van het'legioen van Eer. VREDE IN EUROPA. Het accooxd fussclten Engeland en Italië is een vergeittusschen het autoritair geregeerde Midden Europa en het democratische Westen, misschien zollc het begin van verdragen van een veel rui mer strekking. Pogingen in deze richting hadden reeds geleid tot het Engelsch-Duitsgh vlootac- coord. Het streven echter naar een politiek accoord, als nu tusschen Rome en Londen, was tot dusverre stéeds afgestuit op è?h tweeledig verzet. In de eerste plaats het verzet van de extremistische krachten der fascistische landen, die hunkeren naar ondergang van het Westersche systeem in geheel Europa. In de tweede plaats zijn het de anti-fascistische krachten, die zich in Frankrijk vereenigd hadden tot een ge organiseerde actie, het z.g.n. Volksfront, die in Engeland een soort geheim Volks-- front haddgn doen ontstaan. Het accoord beteekent dus een nederlaag zoowel voor het 'extreem fascisme als ook voor het Volksfront. - De nederlaag van het extreem fascisme is niet zoo gemakkelijk aan te wijzen. In de fascistische landen wordt n.1. een ver borgen "strijd gevoerd tusschen een radi cale strooming en een die gematigder is en van concessies wil hooren. Van beide richtingen kan zoowel Hitier als Mussolini, al naar gelang van de omstandigheden de woordvoerder zijn. zokszz Na de successen van Mussolini in Afiika en Hitier in Midden Europa hebben de beide dictators de handen zoo vol met het consolideeren van den nieuwen toestand, dat zij maar al te graag de mogelijkheid van een accoord aangrijpen. Opvallender is de nederlaag van het Volksfront en de overwinning van het conservatieve Westen. De menschen die den heiligen oorlog tegen hél fascisme pre diken, hebben langen tijd de politiek van Chamberlain weten te dwax-sboomen. Tij dens den Abessijnschen oorlog hebben zij "den Volkenbond tegen Italië gemobiliseerd, zij vroegen om intexwentie in Spanje tegen Franco en zij zouden niets liever gezien hebben dan een krachtige actie tegen den Anschluss. De sanctiepolitiek faalde en dat was de groote slag voor hen. De massa verloor het geloof in een pressiepolitiek, die niet tevens vex'gezeld ging van oorlogs geweld. Meer en meer kwam men tot het inzicht dat een strijd tegen het fascisme in Midden Europa tot een bloedigen strijd zou worden. Het optreden van het kabinet Daladier staat in direct verband met de verzwak king van het offensief der anti-fascistische beweging evenals trouwens de val van Eden, den held van alle volksfronters. De volksfrontdemonstraties in Parijs, waar men schreeuwt om kanonnen voor Barce lona, worden zwakker bézocht en het ef fect, dat zij soi'teeren is vrijwel nihil. Een der belangrijkste programmapunten van Daladier is geen interventie in Spanje en geen hulp aan Barcelona. Hij is anti-fascist maar toch ervan overtuigd, dat men met-de fascistische staten tot een redelijk accoord kan komen en evenzeer is hij de meening toegedaan, dat aan de machtsuitbreiding van deze staten natuurlijke grenzen zijn gesteld en dat zoowel Mussolini als Hitier ervan doordrongen zijn, dat hun boomen niet tot in den hemel kunnen groeien en dat 'n redelijk accoord hun liever is dan het leven onder een eeuwige oorlogsdreiging. Dr. Aug. Borms, voorvechter van de Nederlandsche zaak in jJelgië, is dezer dagen 60 jaar geworden. Maandag is de jarige te Antwerpen gehuldigd. Dit feest had in hoofd zaak wèl het karakter van een 'partijdemonstratie, maar dat zeer velen, die niet direct tot de partij van het Vlaamsch nationalisme be- hooren, op dezen verjaardag den Vlaamschen leider in stilte zullen hebben gehuldigd en gedankt voor alles wat hij voor zijn volk geofferd heeft, kan niet worden betwijfeld. Borms heeft het diepe geloof en de echte liefde, die een kracht zijn in de geschiedenis. Toen hij opstond, waren de tijden voor een zakelijke Vlaam- sche politiek nog niet rijp. Men mag Nederland, waar alles, dank zij het werk onzer voorvaderen, zich al een paar eeuwen lang langs lijnen van geleidelijkheid ontwikkelt, in dit op zicht niet vergelijken met Vlaande ren, waar het niet zoo gemakelijk is na lange tijden van verdrukking en verval weer de juiste plaats en de juiste houding onder de volken te vinden. Het belangrijkste blijft ech ter het eenheidsbesef en de drang naar het Nederlandsche cultuurleven. En daarin is Borms het groote voor beeld en de scheppende kracht ge weest. Daarom kunnen de Nederlan ders ten noorden en ten zuiden der Belgische grens, ook al zijn zij het niet eens met de tactiek der partij- organisatie, waartoe hij behoort, hem toch dankbaar zijn, vereeren en lief hebben. In de herwordingsgeschiedenis van het Vlaamsche volk is de figuur van Aug. Borms, den activistenleider, den ter dood veroordeelde, die tien jaren in cel 310 van de strafgevan genis van Leuven heeft doorgebracht, één van de allergrootste beteekenis. GUERILLA IN CHINA. Het hierbij afgedrukte kaartje geeft een overzicht van het terrein, waar in de laat ste weken een feilen strijd tusschen de Chineezen en Japanners heeft gewoed, n.1. het Sjantoeng-front, in welks brandpunt de stad Soetsjau stond. Eenige weken geleden werd het duide lijk, dat de Japanners aan het noordelijk Japansche strijdkrachten gebonden. In het bijzonder bleven ver naar het zuiden op gerukte gemotoriseerde en cavalerie-een- heden der Japanners zonder ondersteuning. Zoo kwam het, dat twee volle Japansche divisies met artillerie, cavalerie en tal rijke tanks aan den spoorweg tusschen Lintsjoeng en Taien vastgehouden werden. Zij konden de afsnijding van de IV2 Ja pansche divisie, die ver naar het zuiden was opgerukt en in den spoorwegdriehoek Lintsjoeng, Hansjoeang, Taiertsjoeang door den rechtervleugel der Chineezen omsin geld was, niet verhinderen. Wij zijn over dezen strijd ietwat uitvoe rig geweest, wijl deze Chineesche tactiek kenmerkend voor den strijd aan alle fron- !M V J 'II 1 f WE IH5IE N ®joe tsjbutsocn LOen6SJAN MIN6SHOC u»l W4 T5InGTAO izz. IE ILj wj S JEj il1j HAIT5JAU A\ I Kin6AMr3Jt« KIA'MGSOE SOETSJAU* Tsinpoe-front een nieuw offensief zouden ondernemen. De Chineezen versterkten daarop hun rechtervleugel ten oosten van de spoorlijn. Het op 14 Maart begonnen offenshï kwam aanvankelijk langs den spoorv» ft snel voorwaarts. De Japanners gebruikten met, succes hun technische wapens. De Chineezen trokken langzaam terug, htLi tegenstanders volgden en be reikten de plaats Lintsjoeng aan een zijtak van den Ti'Lnpoe-spoorweg. Van hier ruk ten de Japanners naar Hansjoeang aan het Groote Keiz^rskanaal op. Andere Japan sche troepen lereikten Taiertsjoeang. Op dezen rechtervleugel der Chineezen werd het Japanscht. offensief echter spoedig tot staan gebracht ender groote verliezen aan beide zijden. Ondex-tusschen rukten de linker-eenheden langs den spoorweg van Hansjoeang naar het noorden op tot 20 km ten zuiden van Tsinan. De door de Chi neezen bij dezen opmarsch bezette plaat sen werden echter na de aankomst van Japansche versterkingen weer ontruimd. Deze tactiek der Chineezen hield sterke ten in China is. Na den strijd bij Sjanghai hebben zij beseft, dat zij niet opkunnen tegen de Japansche organisatie en uitrus ting. Zij volgen thans een nieuwe tactiek, houden zich buiten schotsafstand en onder nemen telkens aanvallen op kleine schaal, waarbij zij in het bijzonder de Japansche verbinding, zooals b.v. ook tusschen Tsinap en Taiertsjwang, in gevaar brengen. De spoorwegen zijn over een afstand van hon derden mijlen ingesloten tusschen gueriHa- benden, die alles kunnen doen: patrouilles aanvallen, convooien ophouden, wegen en bruggen vex-nieleix en rails opbreken. Toch zijn de Japanners van plan door te gaan, totdat de Chineezen totaal ver slagen zijn. Thans weer is er op de begroo ting een bedrag van 3 milliard gulden voor den oorlog beschikbaar gesteld. Maar ooi de Chineezen zijn vastbesloten door t vechten, al kost het hun ook nog zoovee slachtofférs. Het menschelijk leven staal in China weinig hoog aangeschreven. Zi> zijn fatalisten en zoolang zij dat zijn, zal de 'oorlog blijven voortduren.

Soester Courant | 1938 | | pagina 4