Weenen een centrum van cultuur Talrijke bouwwerken getuigen van glorie uit vroegei jaren De mentaliteit van den Oostenrijker is niet luchthartig Symptomen van een nauw contact met Nederland m Stadsgezicht in het hart van Weenen. ZOO dikwijls hoort men het fabeltje verkondigen, als zou de Oostenrijker, en dan nog in het bijzonder de Wee- per, luchthartig, ja zelfs lichtzinnig van £ard zijn. Het tegengestelde is eerder waar. Zeker hij kan, wanneer de tyd daar voor gekomen is, uitgelaten en vroolijk zijn, maar wanneer de dagelijksche arbeid roept, is hij in de tenuitvoerlegging daar van zeker even ernstig als de Nederlander. Maar de Nederlandsche mentaliteit ver schilt hierin van die der Oostenrijkers, dat zij minder soepel is. Het deel van Parijs, dat bestemd is als kijkspel voor den toerist, weerspiegelt al lerminst de mentaliteit van den Parijze naar en nog minder die van den Fransch- ïr^n in het algemeen.. Evenzoo is het gesteld met den Weener. Slechts een klein percentage van Oosten rijks hoofdstad, bestaat uit bohémiens, kunstenaars op allerlei gebied en van alle Vangen en standen. Het Weensche cabaret staat hoog aangeschreven, maar evenzeer geniet de Wiener Philharmonie een wereld reputatie. Over het algemeen is de Oosten rijker veelzijdig en het is dikwijls onze eigen kortzichtigheid, dat wij hen lichtzin nigheid of een oppervlakkige levenswijze verwijten. Men is er plooibaar en soepel. De ligging meer naar het Zuiden is daaraan ongetwij feld niet vreemd. Het nordieke type, waar toe ook het meerendeel der Nederlanders behoort, is in de eerste plaats stug, in zich- zelve gekeerd en gesloten. Zuidelijke ty, pen, als Italianen en Spanjaarden vormen het tegendeel. Zij hebben een vuriger tem Berament, zijn minder bezadigd en over het aïgemeen heethoofdiger van aanleg. De Oostenrijker houdt tusschen de twee geschetste typen zoo ongeveer het midden, In de muziek, die evenals de literatuur, 'n spiegel is van het leven, kan men die ver schillen gemakkelijk waarnemen. Neemt men bijv. een figuur als den acht tienden eeuwschen componist Jozef Haydn. Het overgroote deel van zijn werk kan men kwalificeeren als een ernstige frivoliteit, hoe paradoxaal deze uitspraak overigens ook moge klinken. Zijn genre gelijkt in veel op dat van Mozart en het ware ten eenen male ondenkbaar, dat ook maar een enkele pagina uit het reusachtig oeuvre van Haydn door een Nederlander geschre ven zou zijn. Een ieder heeft zijn muziek wel eens ge hoord. Op de radioprogramma's zijn z'n symphonieën en religieuse composities ge liefde nummers. Het is muziek, die ons treft en bezig houdt, zonder dat wij nu al te zeer daarbij bewogen worden. Denkt men aan soortge lijk werk van een onzer grootste componis ten Alphons D'iepenbrock, dan is een vol komen verstaan van die muziek, zonder daarbij diep bewogen te worden, ondenk baar. WEENEN, STAD VAN LICHTE EN KLASSIEKE MUZIEK WIJ kozen als voorbeeld de muziek om het wezen en de mentaliteit van den Oostenrijker nader te be palen, omdat dit het duidelijkst spre kende middel is, dank zij de bekend heid, die de radio in de laatste twintig ja ren aan de muziek gegeven heeft. Bovendien was het een gelukkig voor beeld, aangezien de Oostenrijkers van ouds her bekend staan als een muzikaal zeer ont wikkeld volk. Reeds ten tijde van Ludwig van Beethoven gold Weenen als een een- Na de jongste gebeurtenissen staat Oostenrijks hoofdstad Weenen in het brandpunt der belang stelling. Van oudsher heeft tusschen Weenen en Nederland een nauw contact bestaan. Nog altijd is het een centrum van kunstzinnige en wetenschappelijke stroomingen en handhaaft het een oude traditie. Talrijke paleizen, die herinneringen wekken aan het Huis Habsburg, dat eens hier resideerde, lokken tel- kenjare van heinde en ver toeristen naar deze stad. trum voor muziek. Een muzikale opvoeding zonder een verblijf voor eenigen tijd in Oostenrijks hoofdstad was. nauwelijks denk baar. Ook nu staat Weenen nog als zoodanig bekend. Reeds is de naam van Hayd ge noemd, maar ook die van Franz Liszt, Jo- hann Strauss, Schubert en Bruckner zijn daaraan verbonden. Op het gebied der kunst houden Opera en Burgtheater de oude traditie hoog. Ver der de Philharmonie, een machtige, gepri- vilegeerde instelling, die door haar invloed het geheele klassieke muziekleven van Wee nen beheerscht. Zij staat op dezelfde hoog te als ons Concertgebouworkest, dat even eens een meer dan Europeesche reputatie geniet. In het begin van den zomer vinden hier altijd de „Wiener Festwochen" plaats, fes tiviteiten op het gebied van sport, kunst en society. gebouw van de stad Weenen zoozeer tot zijn recht als in deze kerk. Talrijker zijn de gebouwen, dateerend uit de periode van den zgn. barokstijl als bijv. de Belvédère en de Karelskerk. De binnen wij ken zijn rijk aan paleizen. De trots van de stad echter vormen de Ringstrassa, een van de schitterendste sta tiestraten ter wereld, en de enorme rijk dom aan parken en tuinen; de Ringstrasse is 4 K.M. lang en 75 M. breed. Musea, die kostbare verzamelingen op velerlei gebied herbergen, zijn eveneens talrijk. Ook zij leggen het getuigenis af, van een oude cultuur. Wereldberoemd, om maar iets te noemen, zijn de schilderij en verzamelingen, waarin ook verscheidene Hollandsche meesters als Breughel, Rubens, Rembrandt e.a. te vin den zijn. De Liechtensteingalerij herbergt biiv een dergelijke collectie. De glansrijke carnavalstijd levert ieder jaar, der traditie getrouwd, een der hoogte punten in den vorm van het schitterend operabal. Van het lichtere genre zijn de Weensche vertegenwoordigers der laatste decennia: Franz Lehar en in het bijzonder Robert Stolz. WEENEN IS RIJK AAN MONU MENTALE BOUWWERKEN SLECHTS in vogelvlucht kan men in dit kort bestek de overige beziens waardigheden van Weenen langs gaan. In de eerste plaats dient gewe zen te worden op het indrukwekkendste gebouw, dat opgetrokken werd in gothi- schen stijl, de Stephanskerk. Deze gothi- sche bouwtrant komt in geen enkel ander WAAR DE HABSBURGERS RESIDEERDEN. OP vele plaatsen treft men sporen aan van het vroeger regiem der Habsbur- gers. Zij hebben geresideerd o.a. in de Horburg en het lustslot Schön- brunn, met zijn luxueuse prökkamers en kostbare verzamelingen; het prachtige park en het zich daarin bevindende palmenhuis is uniek. Gedurende het beleg van Weenen door de Turken in 1683 werd Schönbrunn van de aardbodem weggevaagd. Het was een eenvoudig gebouw geweest, maar nu men tot reconstructie wilde overgaan, besloot men geheel te breken met de traditie van het bouwwerk, dat er gestaan had, en legde een veel luxueuzer bouwplan eraan ten grondslag. Het was de beroemde bouw meester Fischer vin Erlach, volgens wiens ontwerp een nieuw Schönbrunn herrees. Ten tijde van Maria Theresia werd het vol tooid. Hier heeft de groote keizerin het liefste vertoefd en zij werd nimmer moe ér BIJ DE ILLUSTRATIES: Boven: De Stephanskerk, een der beroemdste bouwwerken in den gothïsehen stijl, da teert uit de jaren 1144 tot 1511. Dikwijls genoemd als het zinnebeeld van 'de stad Weenen, daar zij door haar hoogen ouder dom de ontwikkeling van Weenen gezien heeft tot wereldstad. Links: ^.Wien du Stadt der Lieder", zooals men liet zich altijd voorstelt en zooals het niét altijd is. Rechts: Het Weensche Burgtheater, dat In é£n adorn genoemd kan Worden met do Ween sche Opera en eveneens op lange bestaans- pedoëte kap bogen. Éfét repertoire dat ge speeld wordt, omvat zoowel bet klas^jefce- als het modem* theatef, - de kostbaarste schatten in' te doen onder brengen. Wij spraken hierboven reeds van de Weensche Hofburg, 't kolossale paleis, dat op zichzelf welhaast een stadswijk vormde. In den loep der tijden moest het wijken voor Schönbrunn, dat als landgoed wel het meest ideaal gelegen is, afgezonderd van het stadsgewoel door hooge begroeide mu ren. Het bleef een stuk natuur, een open stuk land, midden in de stad. Groepen toeristen worden nu dagelijks door dit enorme paleis rondgeleid, een doolhof van gangen en kamers. Het slot Schönbrunn bevat ruim 1400 kamers en 139 keukens. Is het te verwonderen, dat zich om dit sprookjesachtige slot, waar de sfeer van vervlogen tijden haast voelbaar wordt, dank zij de pracht de letterlijk opeengehoopte schatten legenden heen- gesponnen hebben? Hol weerklinken de voetstappen der tal- looze bezoekers, door de ruime, hooge ver trekken, waar de teekenen van luxueus le ven en uitersten eenvoud telkens weer een schril contrast vormen Niet zonder ontroering staat men voor het smalle, ijzeren bed, waarin keizer Franz Jozef gestorven is. £>e hooge adel vierde feest na feest, en verkwistte kapi talen, maar rond hem heerschte de grootste eenvoud en soberheid. In veel geleek hij een „gemeen soldaat". Zijn werkkamer on derscheidt zich nauwelijks van het kantoor van een hooggeplaatst ambtenaar. DE NATIONALE BIBLIOTHEEK. WEENEN is rijk aan monumentale gebouwen als weinig andere ste den ter wereld. Zoo bleef nog on vermeld, de prachtige „National Bi- bliothek". In vele opzichten kan zij zich meten met de Koninklijke Bibliotheek te 's-Gravenhage, die eveneens over tal van bijzondere werken beschikt en daardoor geteld wordt onder de belangrijkste boeke rijen van Europa. De Weensche Bibliotheek is in meer dan een oozicht belangwekkend. Zij vormt een der kernen waarom heen zich de cultuur van Weenen heeft gekristalli seerd. Het bouwwerk is onbetrokken in den im- posanten barokstijl. De eigenlijke biblio theekzaal wordt beschouwd als de mooiste ter wereld, een enorme prorikruimte, die geheel aan boeken gewijd is. De zaal, die in het midden overwelfd wordt door een elliptisch koepeldak, strekt zich in de lengte naar beide zijden symme trisch uit. Twee geweldige zuilen onder steunen de zolderingen aan weerszijden van den koepel. Bij den bouw is veel hout verwerkt, waardoor men bij het binnentreden een warmen indruk krijgt van het interieur. Langs den wand is een galerij aangebracht, waarvan de ballustrade kwistig met lof werk is versierd. Van alle zijden flinkert het. goud der aan gebrachte ornamenten. De in een kring op gestelde marmeren beelden en aardbollen geven de ruimte een gewijd, klassiek ka rakter. De zoldering is versierd met gresco's, die voor een deel door Daniël Grans werden aangebracht. Keizer Leopold I nam het initiatief tot den bouw en nog voor den inval der Tur ken, ondernam men het werk; vijf en veer tig jaar later werd het eerst voltooid. DE KOSTBARE BOEKERIJ VAN PRINS EUGENIUS. DE naam van Prins Eugenius, de beken de Oosten rij ksche opperbevelhebber, heeft het gebouw dus ook reeds ge kend. Op bijzondere wijze blijft zijn na gedachtenis aan dit slot verbonden. Uit zijn particuliere boekverzameling, die meer dan 15.000 deelen omvatte, is het grootste gedeelt,, dat reeds tijdens zijn le ven beroemd was, overgegaan naar de „Na tional Bibliothek" in Weenen De prachtige, Prins Eugenius van Savoye-Carignan, Oos tenrijks veldheer en staatsman (Parijs 1663 Weenen 1736), aan wien een belangrijk deel van de boekerij der Nationale Biblio theek toebehoord heeft. met goud bestempelde marokkijn- en saf- fiaan-leder banden, in diverse kleuren, vor men nu het sieraad der Bibliotheek en zijn ondergebracht in de kasten der zooeven be schreven koepelzaal. Prinses Victoria, heeft als eenige erfge name van het prinselijk bezit destijds de verzameling verkocht aan het keizerhuis tegen een levenslange jaarlijksche uitkee- ring van 10.000 gulden. De banden met hun rijkbewerkte ruggen getuigen van menig stil leesuur van den oorspronkelijken bezitter, ook van menig gesprek, dat naar aanleiding daarvan ge voerd is, tusschen Eugenius, den grootsten veldheer van zijn tijd en Leibnitz, den be roemden wijsgeer. Aanvankelijk werd de boekenzaal wer kelijk voor studiedoeleinden gebruikt. Te genwoordig dient hij met zijn 192.000 ban den slechts nog voor het houden van ten toonstellingen en congressen. De bezoeker toeft er, omgeven door een roerlooze stilte, die alleen af en toe onder broken wordt door het straatrumoer, dat vanaf de Jozefsplatz door de talrijke spits- boogramen binnen dringt. HOLLANDSCHE BEZIENSWAAR DIGHEDEN IN WEENEN. BEHALVE de schitterende schilderijen- verzamelingen, waarin veel werken van Hollandsche meesters voorkomen, zal de Nederlandsche tourist in Wee nen nog vele symptomen aantreffen van het contact, dat sinds lang tusschen Oos tenrijk en de „lage landen bij de zee" heeft bestaan. Uit dankbaarheid voor de hulp, die men in Oostenrijk na den Wereldoorlog van Nederland heeft ontvangen. De Hollandbrücke en Hollandstrasse zijn zoo door de bewoners van Weenen ge noemd uit erkentelijkheid voor de daad werkelijke hulp, die het Oostenrijksche volk in de jaren na den wereldoorlog van het Nederlandsche heeft mogen ontvangen. In het genoemde slot Schönbrunn hangt een beroemd portret van Maria Theresia, het is van de hand van den Nederlander Meytens. Dezelfde Maria Theresia had tot lijfarts eveneens een Nederlander Van Swieten, de oprichter tevens van een reeks belangrijke instellingen op geneeskundig gebied Op 't monument van Maria Theresia blijft zijn nagedachtenis voor de eeuwigheid bewaard. FEN GLOEIENDE PLATINAPAREL ZUIVERT DE LUCHT. Er is een interessante nieuwe methode gevonden, om in zalen en vertrekken de lucht te verbeteren de gloeiende plali- naparel. De uitvinding bestaat uit eer klein bakelieten gloeilampje, dat in verbin ding staat met een reservoir, waarin een vloeistof van bepaalde samenstelling. Als het lampje brandt, doet de gloeiende plati- naparel de vloeistof verdampen, waaroij formaldehyde ontstaat en tegelijk een hars achtige geur wordt verspreid, die vooral veel bijdraagt tot verbetering van de lucht. De eenige bediening, die voor het toestel letje noodig is, bestaat hierin, dat van tijd tot tijd het reservoir moet worden bijge vuld

Soester Courant | 1938 | | pagina 8