u De B.E.R.C. 10 jaar Vereenigt BESTAAT RADIO-CENTRALE Uitgegeven J U LI AN ASTRAAT Op 12 April jl. was het 10 jaar geleden, dat de Bond van Exploitanten van Radiocentrales werd opgericht; drie jaren daarvoor werd de radio distributie voor het eerst toegepast. Wat zijn er sedert dat tijdstip en nu een gewel dige hoeveelheid moeilijkheden overwonnen, wat zijn er sedert de oprichting van de B.E.R.C. een wijzigingen en verbeteringen tot stand gebracht. Het enkele draadje over de daken maakte plaats voor een driedraads, daarna voor een vieraraads net en in meerdere gemeenten verdween ook weer dit vierdraads net om plaats te maken G. FRIS Gzn., voorzitter B.E.R.C. voor een modern loodkabelnet. Het eene pro- §ramma, een „cocktail" van de beste binnen- en uitenlandsche uitzendingen, maakte plaats voor twee programma's, daarna voor drie, in som mige plaatsen voor vier en soms nog meer pro gramma's. En daarnaast kwamen wettelijke rege lingen tot stand, technische voorschriften, voor zieningen op verschillend gebied. Het li|kt alles zoo doodeenvoudig; maar om te maken dat de hedendaagsche raaiodistributie de verwende luisteraars kan bevredigen, moest ont zaggelijk veel werk worden verricht, niet alleen door de radiodistribuanten, doch ook door de fabrieken van speciaal voor de radiocentrales vervaardigde materialen, ook door het Staats bedrijf van de P., T. en T., ook door de Over heidsinstanties, die de wettelijke regelingen had den te ontwerpen. Want nergens ter wereld be stond iets dergelijks; alles wat op dit gebied in ons land werd tot stand gebracht, was geheel nieuw, ervaring ontbrak, voorbeelden kon niemand geven. Vergelijk maar eens de vroegere weergave van den hoorn-luidspreker, aangesloten op een enkel stopcontact, met het prachtige geluid van den permanent-dynamischen luidspreker, aangesloten op den modernen programmakiezer. Om dit resultaat te krijgen waren noodia de krachtige lijnversterkers van een paar-auizend-en-meer gulden per stuk, de prachtige inductievrije meer- parige loodkabels, alles wat tot installatie en net van een modern radiodistributiebedrijf behoort, G. FRIS Gzn., Voorzitter B.E.R.C, (Vervolg in het 2e nummer). Wanneer ooit een luchtaanval zou dreigen en het gevreesde „lucht-alarm" moet wor den gemaakt, zal het Hoofd der Gemeente gebruik maken van zijn bevoegdheid om door middel van het plaatselijke radio distributienet de bevolking met het komende gevaar in kennis te stellen of te doen stellen. De algemeene alarmsignalen zullen niet direct in een groot aantal woningen waar genomen worden en stellig in de meeste gevallen niet met een zoodanige intensiteit worden gehoord, dat het besef van den alarmtoestand wordt gewekt bij hen die in de woning met de een of andere taak bezig zijn. De luidspreker van de radiodistributie-aan sluiting zal het alarmsignaal en de alarm woorden echter met zoo'n intensiteit in de woningen kunnen doen weerklinken, dat daarin een veilige waarborg kan worden gevonden, dat ook in de woningen ten spoedigste die maatregelen getroffen zullen kunnen worden, die door den toestand worden vereischt. Het hebben van een radiodistributie-aan sluiting kan in zulke dagen een beteekenis hebben, die ver uitgaat boven de genoe gens, die daaraan in normale tijden ont leend kunnen worden. De Voorzitter van den Raad van Bijstand der Ned. Ver. v. Lucht bescherming, Afd. Den Haag en Voorzitter van de Vereeniging van Leiders van Gem.Radiodistributie bedrijven. 's-Gravenhage, 30 April 1938. Wij kunnen de noodzakelijkheid van luchtbe scherming nóg zoo betreuren, de noodzakelijk heid is er en wij moeten haar aanvaarden. Haar aanvaardend zullen wij erkennen, dat het noodig is, dat wij allen aan die bescherming zooveel mogelijk medewerken. Wil die medewerking doel matig zijn, dan moet zij verleend worden in ge organiseerd verband. Dit verband vinden zij, die in goeden burgerzin tot samenwerking bereid zijn, in de Nederlandsche Vereeniging voor Lucht bescherming, waarvan ook tè 's-Gravenhage een afdeeling bestaat. Wat elk van ons kan doen, waar zijn plaats is en welke zijn taak is, leert ons die Vereeniging. Bij haar hooren wij dus allen thuis. Haar deuren staan ver open en ieder kan binnen gaan. Financieele overwegingen behoeven niet te gel den. leder lid stelt zelf zijn contributie vast en Oud-Minister Mr. Dr. L. N. DECKERS hij, die maar heel weinig kan missen, hoeft ook maar heel weinig te betalen. Althans weinig in geld. Met zijn persoon betaalt ieder. En dan ten volle. Want het gaat om de bescherming van vrouw en kind, van ouder en vriend. Wie heeft voor dit edele doel niet een offer over? Laten wij, als kalme Nederlanders, zonder ons angstig te maken, doch in wijze voorzichtigheid, samen werken ter onderlinge bescherming tegen aan vallen uit de lucht. Het is geen phrase en geen pretje, doch hooge ernst: Vereenigt U ter lucht bescherming. Mr. Dr. L. N. DECKERS.

Soester Courant | 1938 | | pagina 17