PORTRET DE INTERNATIONALE TOESTAND DEZE WEEK WERELD IN NEDERLAND VAN DE WEEK W Hitier. is Dinsdag van zijn triomftocht door Italië te Berlijn teruggekeerd. Aan de pracht en praal, waarmede de ontvangst van den Rijkskanselier op het Apen- nijnsche schiereiland gepaard ging, zijn in de afgeloopen dagen vele kolommen druks gewijd. Bij zonder imposant moeten ook de militaire schouwspelen zijn ge weest, die den Duitschen gasten een indruk moeten geven van Iialië's kracht. Nu deze demon stratie der autoritaire slatenweer tot het verleden behoort, is het oogenblik gekomen om in het kort aan te stippen, hoe de politieke v/aarde van dit bezoek in de verschillende kampen wordt ge taxeerd. Groote tevredenheid legt men te Berlijn aan den dag. Men wijst op de vriendschap pelijke redevoeringen, die j.1. Zondag tus- schen Hitier en Mussolini zyn gewisseld alsmede op de telegrammen, die de rijks kanselier aan den Italiaanschen koning en den duce heeft gezonden en concludeert daaruit, dat het begrip, hetwelk bestaat tusschen nationaal-socialisme en fascisme, zoo mogelijk nog nauwer is geworden. Verder legt men er den nadruk op, dat naast de vriendschap, welke tusschen de beide regeeringen bestaat, ook die tusschen de beide volken steeds inniger wordt. In derdaad zou dit een belangrijk verschijnsel zijn, want zooals bekend waren nog slechts enkele jaren geleden de gevoelens der Duitschers tegenover de Italianen niet al te vriendschappelijk, en beschouwde men Hitler's politiek ten tijde van den Abes- sijnschen oorlog tegenover Rome als „Zweckpolitik". Terwijl men nu in Berlijn en Rome een veel diepere beteekenis aan de „spil" geeft men spreekt van een ideologische ge meenschap ter bescherming van de Wes- tersche cultuur tegenover het „Aziatische" bolsjewisme blijft men in Londen en Parijs gelooven, dat er tenminste van de zijde van Mussolini inderdaad slechts een „Zweckpolitik" met de spil bedreven wordt. Mussolini, aldus zegt men, is op het oogenblik de man, die het Europeesche evenwicht tusschen Duitschland eenerzijds, Frankrijk en Engeland anderzijds, in stand houdt. Al naar believen kan hij de weeg schaal nu eens naar de eene, dan weer naar de andere zijde laten overhellen en daarbij voor zichzelf niet onaanzienlijke winsten opstrijken. Bij een verbreken van dit evenwicht, d.w.z. openlijk voor de eene of andere zijde partij te kiezen, kan hij geen belang hebben, m.a.w. de spil heeft zijn vroegere kracht niet verloren, maar ook aan de Engelsch-Italiaansche en de te wachten staande Fransch-Italiaansche overeenkomst mag een positieve beteekenis niet worden ontzegd. De zitting van den Volkenbondsraad. Terwijl Hitier van zijn tocht door Italië terugkeerde, kwamen te Genève de Vol kenbondsdelegaties der verschillende mo gendheden bijeen. Sinds de Volkenbond na de mislukking van de sanctiepolitiek tegenover Itaüë zijn laatste greintje pres- NA HET FEESTMAAL IN HET PALAZZO VENEZIA. Zaterdagavond gaf Mussolini een groot feestmaal in fiet Palazzo Venezia ter eere van Adolf Hitier, waarbij beide staatslieden historische toespraken hielden. Gedu rende den maaltijd verschenen de Führer^en de Duce op het balkon. Rechts van den Führer Rudolf Hess en Heinrich Himmler en links van den Duce min. Starace. tige verloor, is de beteekenis der bijeen komsten van den Volkenbondsraad aan zienlijk geringer geworden en de publieke belangstelling voor de besluiten van dit gremium bijna tot het nulpunt gedaald. Toch staan er ook ditmaal eenige interes sante punten op het program. Zoo zal b.v. naar alle waarschijnlijkheid ditmaal de Abessijnsche kwestie, zij het langs een Geneefsch omwegje, definitief worden ge liquideerd, zulks als gevolg van de Duitsch- Italiaansche overeenkomst. Voor Neder land het belangrijkst is echter de kwestie van de Zwitsersche neutraliteit. Zwitser land heeft van den Volkenbond de erken ning van zijn algeheele neutraliteit ge- eischt en hoewel er zeker eenige bezwaren zullen worden gemaakt, staat het toch wel vast, dat op eeh of andere u ijze aan het Zwitsersche verlangen zal worden vol daan. Voor Nederland c*n ook voor België zal dit nie+ zonder beteekenis zijn. De neu traliteit va land is wellicht minder oud dan de Zv i.sersche en niet zoozeer in verdragen vei rnkerd, maar desondanks toch niet van minder allooi. Wordt nu ten aanzien van Zwitserland de door Bern verlangde verklaring afgelegd dan krijgt het er den schijn van, alsof Nederland's neutralitei; :-r geaccentueerd zou zijn dan de Zwitsersche. Voor ons land zou een dergelijke ontwikkeling minder gunstig zijn en daar Wij niet in den Volkenbonds raad vei Hgd zijn, is het derhalve te hopen, rl.it de representant van een wèl in dit m u genwoordigde mogend heid c, .ie van ons land, die gelijk is aan cue Vuil Zwitserland, kan wijzen. Finaneieele moeilijkbeden in België. België ziet zich we eens tegenover groote moeilijkheden gesteld; een finan cieel tekort van een milliard francs, waar voor bijna geen dekking te vinden is, zon der de belastingschroef zoo aan te draaien, dat de bevolking onder den druk welhaast bezwijkt. Dit is een gevolg van de experi- menteele economische politiek van Van Zeeland-De Man, die wel goede resultaten opleverde tijdens de opgaande conjunc- tuur, maar thans bij de afnemende con junctuur haar vele zwakke punten te voor schijn laat treden. Zooals reeds gezegd ziet de regeering op het oogenblik geen anderen uitweg, dan een flinke belastingverhoo- ging, Aan haar desbetreffend voorstel heeft zij Dinsdag in de Belgische Kamer de ver trouwenskwestie verbonden, waarna de Kamerzitting tot Woensdagmiddag werd geschorst om de partijen nog eens gelegen heid tot overleg te geven. De burgeroorlog in Spanje. In Spanje is de tegenstand der Republi keinen, die eenige weken geleden als ver loren waren gedoodverfd, weer toegeno men en van een naderend einde van den burgeroorlog is op het oogenblik dan ook weer minder sprake. De regeering Negrin heeft zoo juist een nieuw program opge steld, dat door zijn liberaliteit een goeden indruk in de democratische staten heeft gemaakt. Van groot belang voor de repu blikeinen is op het oogenblik de behande ling van het voorstel-Nye te Washington, dat in een opheffing van het wapenem bargo ten aanzien van Spanje voorziet. Vindt dit voorstel in het Amerikaansche Congres een gunstig onthaal, dan kunnen de republikeinen zich de hoog noodige wapenen verschaffen. Belastingvraagstukken. De wijze van verdeeling der belastingen over de bevolking, van rechtvaardige hef fing en van berekening der grondslagen, onder alle omstandigheden en voor elke regeering reeds vraagstukken van het grootste gewicht, zijn thans in ons land wel van zeer actueele beteekenis geworden, nu het er op aan komt, ter bestrijding der hoogere staatsuitgaven de grootst moge lijke baten uit de belastingbron te putten, zonder dat de druk daarvan op de bevol king nochtans onrechtvaardig verdeeld mag zijn. Aangezien ons huidige belasting stelsel op sommige punten speciaal aan deze laatste eisch niet meer voldoet, heeft de regeering een commissie benoemd, welke de vraagstukken op belastinggebied zal bestudeeren. Deze commissie, onder voorzitterschap van den heer C. W. Boden- hausen, Werd Vrijdagmiddag door minister De Wilde geïnstalleerd. Zij zal zich aan vankelijk tot twee der meest dringende vraagstukken bepalen. Het eerste ie, de vraag, of het aanbeveling verdient, tot ver andering van stelsel inzake de berekening der inkomstenbelasting over te gaan. Zoo als men weet, geldt thans als grondslag de bron van inkomsten, welke op 1 Mei van het belastingjaar bestond. Ieder weet dat hieruit allerlei onrechtvaardigheden kun nen voortvloeien. In verschillende andere landen heeft men dan ook dit stelsel van belastingheffen reeds lang laten varen en de commissie zal thans hebben te onder zoeken of dit ook voor ons land ge- wenscht is. Landgoedbezitters en belastingdruk. Het tweede vraagstuk, waarmee de com missie zich zal hebben bezig te houden, is nog dringender dan het eerste. Het betreft den onevenredig zwaar geworden belas tingdruk voor vele landgoedbezitters, wier inkomsten in de laatste jaren sterk zijn geslonken. Ten aanzien van dit vraagstuk drong minister De Wilde in zijn installatie rede op den grootst mogelijken spoed aan, daar hij reeds bij de begrooting voor het jaar 1939 maatregelen ter verbetering van deze onbillijkheden in de belastingheffing zou willeh aankondigen. Conflict in de haringvisscherij. Was het eenigen tijd geleden de sigaren- industrie, waarin een loonconflict tusschen werkgevers en werknemers was gerezen, thans zijn in het haringvisscherijbedrijf eveneens over loonkwesties moeilijkheden ontstaan. Tot tweemaal toe werden reeds tusschen beide partijen in dit conflict en den rijksbemiddelaar mr. Josephus Jitta besprekingen gevoerd. De reeders zijn wel bereid tot eenige concessies ten aanzien van den eisch der visschers, wat werk tijden en loonen betreft, doch ten volle aan de eischen tegemoet komen, verzeke ren zij niet te kunnen. De rijksbemiddelaar achtte de gedane concessies aannemelijk en heeft den vertegenwoordigers der werk nemers in overweging gegeven, de aange boden arbeidsvoorwaarden te aanvaarden, die een langeren rusttijd en iets hooger loon .waarborgen. Vallen de uitkomsten van het bedrijf mee, dan deelen de arbeiders daar in bovendien vanzelf mee, omdat het loon voor een groot deel een percentage van de opbrengst is. De exploitatie der Wieringermeer. In Nederlands jongste landbouwgebied, de Wieringermeer, staan de zaken er goed voor. Vreesde men aanvankelijk, dat na de gunstige resultaten der eerste jaren een terugslag zou intreden, thans blijkt eer het tegendeel het geval te zijn. De jonge gron den zijn hun geld ten voile waard en de vraag van gegadigden naar een bedrijf blijft het aanbod dan ook verre overtref fen. Van de beschikbare IV.500 ha cultuur grond, waarvan 1000 ha in staatsexploi tatie blijft, zijn thans reeds meer dan 9600 ha aan particulieren verpacht, zoodat nog een kleine 7000 ha beschikbaar is. Deze oppervlakte zal in drie achtereenvolgende jaren worden verpacht, zoodat in 1940 de geheele Wieringermeer haar bestemming zal hebben gekregen. Het aantal pachters, dat voor eigen rekening een bedi'ijf ex ploiteert, bedraagt thans reeds 213. Dit jaar zullen er weer 51 nieuwe bedrijven bijkomen, namelijk 26 akkerbouw-, 23 ge mengde en 2 weidebedrijven, tezamen een oppervlakte beslaande van 2000 ha. Dat de belangstelling' voor de uitgifte van nieuwe bedrijven zoo groot is, vindt niet alleen zijn oorzaak in de gunstige cultuurresul taten, doch ook in de redelijke pachtvoor- waarden, die een bekwamen boer met vol doende bedrijfskapitaal in staat stellen een behoorlijk bestaan te vinden. De 51 bedrij ven, die dit jaar worden uitgegeven, zullen voor zoover het cultuurland betreft 1 November a.s. en voor wat de bedrijfs- Ilondcrdtvvintig Nederlanders namen deel aan den Harz-rit. Iu het plaatsje Blankenburg. gebouwen en woningen aangaat, 1 Mei van het volgend jaar gereed zijn. Versnelde inpoldering. Als middel ter bestrijding van de werk loosheid zijn de inpolderingswerken in de Zuiderzee van de grootste beteekenis. Met het oog hierop hebben Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland bij den Raad van Ministers aangedrongen op versnelde uit voering van de inpoldering der Zuidelijke polders. Niet alleen dat hierdoor het aantal werkloozen in de hoofdstad, dat eind Maart nog 53571 bedroeg (tegen 52638 in Maart 1937), aanmerkelijk zou verminderen, doch tevens zou dit werk het voordeel hebben, dat er nieuwe bestaansbronnen door worden geschapen. Om aan de noodige financiën voor de uitvoering van dit plan te komen, oppert het college van Gedepu teerde Staten de mogelijkheid onder het Nederlandsche volk een bijzondere lee ning van een laag rentetype te doen uit schrijven. De doop van Prinses Beatrix. Als dit overzicht in druk verschijnt, is de belangrijke gebeurtenis, die in deze dagen de oogen van heel het land op de Residentie gericht houdt, waar thans de geheele Koninklijke Familie vereenigd is, reeds weer achter den rug. Indrukken uit eigen aanschouwing van de doopplechtig heid van Prinses Beatrix kunnen wij onzen lezers dus nog niet geven, doch noo- dig is dit ook niet, want radio, pers en film zorgen daarvoor op overvloedige wijze. Van Haar verblijf in de Residentie maakte H.K.H. Prinses Juliana tevens nog gebruik, om, evenals Haar Vader zoovele malen vóór Haar gedaan heeft, als voor zitster van het Roode Kruis de onderschei dingen uit te reiken, welke ter gelegenheid van Haar verjaardag door het Roode Kruis zijn toegekend. Vooral bij het vertrek van de Prinses na afloop van de kleine plechtig heid, die ongeveer drie kwartier in beslag nam, was er groote belangstelling van de zijde van het publiek, dat inmiddels ver nomen had, wat er in het hoofdgebouw van het Roode Kruis voorviel. Uitbreiding der productieve werkverschaffing. Ons land blijkt in zijn nieuwen minister van Sociale Zaken een man te hebben, wien het lot der werkloozen zeer ter harte gaat. Na zijn in het najaar ondernomen poging, om den ergsten nood der werkloo zen in de wintermaanden door middel van een algemeene steunactie althans eeniger- mate te lenigen, heeft thans de regeering op zijn voorstel besloten, de productieve werkverschaffing zoodanig' uit te breiden, dat hierbij ongeveer 75.000 arbeiders werk zullen vinden, in plaats van omstreeks 50.000, zooals in den laatsten tijd het geval is (in Februari bedroeg het totale aantal in werkverschaffing te werk gestelden 53.367. De productieve werkverschaffing zal dus met een kleine 50 worden uitge breid. De bedoeling is, dat vooral werken zullen worden uitgevoerd, die een blij vende werkgelegenheid kunnen scheppen, zooals ontginningen, bebosschingen en ruilverkaveling. Voor de uitvoering van dit plan is de krachtige medewerking Van alle gemeentebesturen ingeroepen. ONZE VOEDSELVOORZIENING IN OORLOGSTIJD. jr Gemeld wordt dot er bespre kingen worden gevoerd om te komen tot voorraadsvorming van producten, waarvoor de regeering in verband met 'slands defensie dit noodzakelijk acht De geografische ligging van Nederland en zijn afhankelijkheid van den invoer voor het grootste deel zijner levensmidde lenvoorziening leggen het natuurlijk voor de hand, een onderzoek naar het levens- middenprobleem in te stellen. Daartoe staan verschillende wegen open. Om dit vraagstuk op te lossen kan men groote reserves opslaan. Of men kan overeen komsten met buitenlandsche leveranciers en met binnen- en buitenlandsche reede- rijen over een gegarandeerde voorziening in geval van oo.iog sluiten. Deze laatste weg doet echter de behoefte aan extra militaire hulp ontstaan; een convooi-sys- teem en de bescherming van kust en havens zijn noodig, om een afsnijden van dezen aanvoer door den vijand onmogelijk te maken. Verder kan men er naar streven, de inheemsche levensmiddelenproductie als de veiligste weg der voedselvoorzie ning uit te breiden. Hier zijn echter door de geaardheid van den bodem en van het klimaat en ook wel door de economische wetten zeer nauwe grenzen getrokken. Het sluiten van genoemde leverantie contracten stuit eveneens op moeilijk heden. Want zelfs wanneer wij voor de be langrijkste levensmiddelen dergelijke over eenkomsten met overzeesche gebieden zou den kunnen sluiten, blijft toch nog altijd het transportviaagstuk op te lossen. Het blijft de vraag, of men in oorlogstijd vol doende scheepsi uimte zal kunnen charteren. Dat het opslaan van dergelijke groote voorraden, die Joch wel minstens voor een half jaar zullen moeten strekken, slechts met steun van den staat kan plaatsvinden, behoeft geen betoog. Intusschen is daar mede nog geenszins gezegd, dat de staat deze reserves ook in eigen beheer moet nemen, zooals dit b.v. in Engeland en eenige andere Europeesche mogendheden geschiedt. Tegen een dergelijke oplossing schijnen in ieder geval in Nederland èn bij de regeering èn bij den handel bezwa ren te bestaan. Men mag dus verwachten, dat men een oplossing zal vinden, waarbij de handel de reserves beheert. Dit heeft ook vele voordeelen. In de eerste plaats komt men dan tot een groote decentrali satie, wat met het oog op het luchtgevaar een eerste vereischte is. En in de tweede plaats is de handel beter dan een staats- instantie in staat om voor de voortdurende verversching, die bij levensmiddelen nu eenmaal noodig is, te zorgen. Op te lossen blijft dan natuurlijk nog het financieringsprobleem. De regeering zal b.v. aan graanimporteurs, enz. het kapi taal voor extra-aankoopen kunnen voor schieten. Ook is het wellicht mogelijk hun slechts de onkosten der renten te vergoe den. Het is te hopen, dat regeering en handel spoedig tot overeenstemming zullen komen, want op het gebied van de levensmiddelen- voorziening in oorlogstijd zijn wij bij andere mogendheden ten achter. In Enge land b.v. heeft men zoojuist in alle stilte voorraden graan, suiker en traan opge kocht. H.K.H. PRINSES BEATRIX. Ditmaal zal ons „Portret van de Week" zijn gewijd aan het jongste vorstenkind in ons Oranjehuis, Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Bea trix, die in de Groote Kerk te 's-Gra- venhage ten doop wirdt gehouden. Bij deze doopplechtigheid gaat ons hart uit naar de kleine prinses, die, gedragen op de arnien van haar koninklijke moeder, voor de eerste maal in haar levèn aan een groot en plechtig gebeuren deelneemt, waarvan zij zelf het middelpunt uit maakt. Onze Prinses Juliana, alom bemind om haar eenvoud en lieftalligheid en haar sympathieke gemaal Prins Bemhard, hebben hun volk een kind geschonken, dat eenmaal de kroon zal dragen en zal heerschen over ons land. Daarvoor zijn wij haar op recht dankbaar. Geen mooier ge schenk immers hadden zij ons kun nen geven Het koningskind zal, laat om hopen, opgroeien tot een even lief tallige, eenvoudige en natuurlijke vrouw als haar vorstelijke moeder. Dat wenschen wij, Oranjegezinde en Oranjetrouwe Nederlanders. Daarom zullen wij ook op den grooten dag, waarop onze kleine prinses plechtig ten doop zal worden gehouden, een vurig gebed opzenden naar den Heer, opdat Hij moge waken over het koningshuis tot heil van land en volk. Laat ons op dezen blijden dag bidden voor een mooie en zonnige toekomst van onze lieve prinses Beatrix, de hoop van Neder land EUROPA—AFRIKA 1938. Hitier, de Duitsche regeeringsleider, heeft zijn bezoek aan Italië gebracht. De as Rome-Berlijn is opnieuw bezegeld. Frankrijk en Engeland zijn tot een grootscheepsche overeenkomst gekomen ter behartiging van wederzij dsche econo mische en militaire belangen. Intusschen willen ook de Amerikanen zich niet onbetuigd laten en verscheen er dezer dagen een publicatie over een parti culier plan om de Afrikaansche negerstaat Liberia uit te breiden met de omringende Engelsche en Fransche koloniën en alzoo een groot Afrikaanscli negerrijk te stich- JIT5CHL»pHQ„6 AR0EMENIE fRANKR'JK >SPANJt '&IBRAUA i -Vr RUS LAN D R K Uit RAM ALOCR'l crhdsche MAROKKO VY.J1SX.A.r.R.IKA RÏ A<N# y 3ELÖ CO N 0 WAR- ENGELSCH - GEBIED OLIEVELDEN wwMwri FRANSCH I RASH GHARtö K/RKUK 7 HAFT KEL v'"v,,yH l HURGHADA 5 NAFT KHA/iEH 8 6ACH QARAGHULt 5 QAIYARA 6 MASJED SULEIMAN 9 BAH REW ITALIAAHSCH PUPLEIDIN6 De ontmoeting tusschen den Duce en den Führer is een feit van Europeesche oeieekenis, kan ook een feit van inter continentale beteekenis blijken te zijn en dan gaat de gedachte vooral uit naar Afrika. Afrika vraagt wel de volle aandacht. In de annalen der geschiedenis kan met één regel worden aangeteekend: 1938 Europa en Afrika. Onafhankelijk Egypte komt tot verdere ontplooiing. De Engelscii-Italiaansche overeenkomst, bet pact van Rome, zal de verhouding tus schen Engeland en Italië regelen, beider miltaire en maritieme machten omschrij ven binnen een gebied gelegen ten O. van 19° O.L. in de Middellandsche Zee en 20° O.L. en 7° Z.B. op het vasteland van Oost-Afrika en Arabië. Italiaansch Oost Afrika (Abessinië) wordt erkend, landsgrenzen nader vastge steld, handelsbelangen nader besproken. West-Afrika, het Fransche koloniale bezit, de handelswegen Frankrijk-Afrika vragen ook een nadere beschouwing. On derhandelingen worden gevoerd tusschen Italië en Frankrijk, in den geest van het Engelsch-Italiaansch accoord, en eerlang zal ook tusschen Frankrijk en Italië een betere samenwerking tot stand komen. ten op modernen voet. Het Amerikaan sche negervraagstuk zou daardoor opge lost kunnen worden. Voor elk der verschillende behandelde punten geeft de kaart een duidelijk inzicht in de situatie en over het belang van Afrika. IMMIGRANTENZORG IN ARGENTINIË. Buenos Aires. Argentinië is het groote vergaarbekken, waar de emigranten uit alle deelen der wereld naar toe stroomen. Het is grooter dan Canada, grooter dan de Ver. Staten een land van belofte voor hen, die er met veel verwachtingen en weinig geld aankomen. Om deze landverhuizers- stroom op te vangen, is in Buenos Aires een immigrantenhotel gebouwd, waar de landverhuizers de eerste vijf dagen kos ï- loos voeding en onderdak vinden. Menig maal logeeren er 4000 menschen tegelijk. Er is een enorme eetzaal, een groot# waschzaal, badkamers, een eigen zieken huis en een apotheek. In de vijf dagen van hun verblijf in dit hotel hebben de immi granten in den regel voldoende gelegen heid gehad, zich van allerlei op de hoogte te stellen en te beslissen, in welke streek van Argentinië zij zich willen vestigen. Gewoonlijk trekken zij naar een streek, waar reeds landgenooten wonen.

Soester Courant | 1938 | | pagina 4