Een Vijfling als Goudbron Veel lawaai om vijf kleine meisjes J Ouders klagen de regeering aan Stedenschoon uit oude tijden INFORMATION Dezer dagen is rond de Canadeesche vijfling weer een twist ontbrand. De ouders van de meisjes hebben een advocaat opdracht gegeven, het voogdijcomité hun onte vredenheid over de opvoeding der kinderen te laten weten en een aanklacht tegen de regeering in te dienen. Tegen dezen aanklacht hebben het comité en vooral Dr. Dafoe, die steeds over het leven van deze kinderen gewaakt heeft, protest aange- teekend. ren als den grondspeculanten geld in het laadje. De vader, die zich tegen een be hoorlijke fooi laat uithooren, vaart er even eens wel bij en de verpleegster Leroux, die thans ook een winkel in souvenirs ge opend heeft, gaat het eveneens naar den vleeze in ruil voor eenig aardsch slijk, is zij gaarne bereid uit het leven van het kla verblad vijf te vertellen. Onnoodig te zeg gen dat zij hiermee rijk werd. Foto's brengen kapitalen op. Twee korte films bedoeld voor het wekelijksch jour naal, werden betaald met ongeveer 15000 gulden, een film waaraan het vijftal „mee werkte" leverde 80.000 gulden op en de drie films, die nog op het repertoire staan, zullen het vermogen van „de Koninklijke Familie'' met de kleinigheid van 4p0.000 gulden vermeerderen. 1 Nog altijd hebben de kinderen geen ver moeden van hetgeen zich rondom hen af speelt ondanks hun roem en rij dom maar of men hen in hun volgende levens jaren zal moeten benijden? VAN tijd tot tijd zullen wij bijzondere staaltjes op het gebied der architec tuur toonen. Ditmaal een even schil derachtig als majestueus doorkijkje uit de oude Hanzestad Bremen. Van den hof der Beurs, die in Gothischen stijl is opgetrok ken, voeren de trappen naar de Domkerk, die in de 11de eeuw werd gebouwd als basi liek met een drietal schepen, zooals in die periode de gebruikelijke bouwstijl was. Deze Sint Petri Dom, vroeger de aarts- schoppelijke kathedraal, wordt thans ge bruikt als hoofdkerk der Luthersche ge meente. De hoogste toren van de stad Bremen is rijk aan kerken is die van de Ansgariuskerk, welke 97 meter hoog is. De verpleegster van de vijfling opende een restaurant, waar zij in ruil voor eenig „aardsch slijk" vertelt uit het leven der kinderen. Zij werd hiermede rijk. Behalve haar kerken telt Bremen nog vele andere belangrijke bouwwerken. Zoo dienen nog genoemd te worden het stad huis, met het trotsche Rolandsbeeld, het „Schutting", waar de Kamer van Koophan del zetelt. De bouw duurde van 15371594. In dit historische plein met de genoem de gebouwen is het groote verleden van Bremen als het ware voor de toekomst vastgelegd. In het oude deel van de stad treft men vele statige patriciërswoningen aan, waar eertijds de rijke kooplieden van de Hanzestad Bremen gewoond hebben. Toen hebben zij hun stempel gedrukt op het bestaan van Bremen en dat doen zij nog, zij het dan in geheel anderen vorm. Want het is waar, dat men Bremen in de eerste plaats van den waterkant moet lee- ren kennen. Door de eeuwen heen heeft de energieke bevolking alles in het werk gesteld om in den grooten wereld wedloop onder de eersten te blijven behooren. Dat is haar ten koste van vele en groote offers gelukt. Het is een goede gedachte geweest om van de scheepvaartrelaties, die de oude Hanzestad onderhoudt en onderhouden heeft, in het bijzonder met Rotterdam, Am sterdam en Antwerpen, in den vorm van een tentoonstelling een overzicht te geven. Een dergelijke tentoonstelling wordt dezer dagen gehouden. „Bremen Schliissel zur Welt" geheeten. Na hetgeen hierover werd opgemerkt zal het duidelijk zijn, dat de toerist, die zich in de komende weken voor een be zoek naar Bremen begeeft, daar getroffen zal worden door het vele stedenschoon in den vorm van schilderachtige gevels, trot sche gebouwen en fraaie kerken De geheele familie Dionne profiteert van het bestaan der vijfling. Een oom bouwde deze garage, waar hij raad geeft, die na tuurlijk geld kost. cile, Marie, Yvonne en Emilie werden ge boren in Amerika, het gelukte een eenvou- digen dokter haar in het leven te houden. Gevolg: Amerikaansche sensatie, want Amerika en sensatie zijn vrijwel synoniem. Die sensatiezucht nam een dergelijken om vang aan, dat de regeering tusschenbeide moest komen, en een wet moest uitvaardi gen om de vijfling onder haar directe be scherming te nemen. Dit is nog niet eens de eerste wet van dien aard geweest, die de regeering ten be hoeve van het jonge vijftal heeft moeten afkondigen, dat geschiedde reeds drie jaar geleden, toen de vader van de „Koninklij- tevens het oppertoezicht kreeg over de be legging van het kapitaal, dat nog steeds aardig toenam. In dit comité kreeg zooals vanzelf spreekt ook de vader zitting, maar hij heeft niet veel te zeggen. De andere le den zijn Dr. Dafoe, de minister van volks gezondheid in Canada en een jurist. En al hebben de ouders nauwelijks nog iets te zeggen over de opvoeding van hun kinderen, voor hun eigen bestaan is niet temin uitstekend gezorgd. Nog afgezien van het feit, dat vader en moeder Dionne zich overal in Amerika, voor goede dollars lieten bewonderen en aangapen, zoodat zij als rijke lieden naar hun woonstêê in Cal- GEDURENDE de laatste vijf eeuwen der menschheid zijn aldus heeft een statistiek het uitgewezen 33 maal vijflingen geboren, maar nimmer is het mogelijk gebleken, deze kinderen in het leven te houden. Dat wonder geschiedde voor het eerst, toen mevrouw Dionne, uit Callender in de Amerikaansche staat Ontario (Canada) den 28sten Mei 1934 vijf kinderen ter wereld bracht. Zij leven nu nog en hebben zich intusschen tot normale kinderen ontwik keld. Dat zij niet alleen de eerste levens uren en weken, maar ook levensjaren zijn doorgekomen, danken zij aan niemand an ders dan den eenvoudigen plattelandsarts, Dr. Dafoe, die als een held voor het behoud der levens van deze vijf kinderen gevoch ten heeft. Toen hij inzag, dat het met de hem ten dienst staande hulpmiddelen niet mogelijk was, aarzelde hij niet, alle pogin gen in het werk te stellen om toch nog de levens te behouden. Hij zond zijn roep om hulp uit over heel Amerika en van alle zijden heeft hij steun ontvangen. Met een extra vliegtuig werd een soort broedappa- raat aangevoerd wellicht was het moge lijk, dat de warmte hiervan in staat zou zijn de flakkerende levensvlammen op nieuw te ontsteken. Behalve dat bracht het vliegtuig lampen ter bestraling, tallooze preparaten eneen onvervalschten jour nalist mede. Zoo was het wonder van Callender al heel spoedig over de geheele wereld be kend en daarmede begon de sensatie, die tot op heden vrijwel onverflauwd is blij ven voortbestaan. Een dokter uit de menschenarme streken Van Canada vertrouwt den mannen der we tenschap niet alles toe liever beproeft hij fijn taak op eigen kracht te volbrengen. Het is dan ook zeer wel mogelijk, dat de pror:ssoren toentertijd getwijfeld hebben tan het vermogen van dezen plattelands dokter, maar nu heeft het verloop der din gen uitgewezen dat zij Dr. Dafoe ernstig hebben onderschat. De vijflingen leven thans reeds vier jaren en onderscheiden zich' 'in geen enkel opzicht van hun soort genoten op denzelfden leeftijd. Weliswaar worden zij door tallooze voorzorgen om ringd. In de eerste plaats waakt nog altijd over hen, hun levensredder Dr. Dafoe. Ver der werd hun geboorteplaats tot een oord waar men heelkundige en psychologische proeven ging nemen, maar in den moder nen tijd spreekt het welhaast vanzelf, dat het hier niet bij gebleven is, want waartoe worden deze kinderen al niet gebruikt? De vijf meisjes, met name Annette, Ce- In dit Dit zijn de vijf Dionne Baby's: Emilie, Marie, Yvonne, Cecile en Annette. In talloos verschillende vormen heeft men hen honderden malen kunnen zien. lender terugkeerden, en het feit, dat de vader in de buurt van het geboortehuis een zaak in souvenirs is begonnen betaalt de regeering uit de renteopbrengst van het kapitaal der vijf dochters, maandelijks een bedrag van 20 pond sterling uit en ontvan gen de ouders telkenjare op den verjaar dag van het vijftal een som van 200 pond. Reeds in het afgeloopen jaar hebben zij van de regeering geeischt, dat hun de kin deren zullen worden teruggegeven en dat zij bovendien over het kapitaal het alleen beschikkingsrecht krijgen. Het is moge lijk, dat hierbij ouderlijke gevoelens een woordje meegesproken hebben, maar het ligt toch meer voor de hand, dat het kapi taal van ruim een millioen dollars den doorslag heeft gegeven. Door de inmenging van de Staat is uit buiting van de zijde der ouders voorko men. Wat de regeering echter niet kon en wilde voorkomen, was de zakelijke sen satie die dit biologische wonder allengs ten gevolge had. Callender en later Corbeil, waar men voor de Dionnebaby's in de onmiddellijke nabijheid van Dr. Dafoe een huisje heeft gebouwd, werden weldra het bedevaarts oord van tallooze nieuwsgierigen en ge slepen zakenlui en zwendelaars. Men heeft in de afgeloopen zomers per dag soms meer dan zeven duizend menschen geteld, die van heinde en ver, uit de meest afgelegen hoeken van de U.S.A. naar Corbeil kwa men om het kleine huisje te zien en mis schien een glimp op te vangen van de vijf kleine meisjes. Een dergelijke stormachtige toeloop van nieuwsgierigen vereischte in het kleine plaatsje Corbeil bijzondere verkeersvoor- zieningen. Daartoe Verrezen tankstations, hotels en souvenirwinkels in Amerikóransch tempo. En waar vroeger slechts kortademi ge fordjes over de slecht geplaveide zand wegen voorthij gden, vliegen nu de mo dernste wagens in pijlsnellen vaart langs splinternieuwe wegen. De bezoekers brengen zoowel den kinde- ke Familie" aldus noemt men in Ameri ka de vijfling dreigde te zwichten voor de verleidelijke aanbiedingen van een ma nager, die het voornemen had met de vijf ling een varietétournée door de Vereenig- de Staten te ondernemen. Bij die gelegen heid werd den ouders de zeggingschap over hun kinderen ontnomen. Toen korten tijd daarna de gelden be gonnen toe te voleien, meende de vader, die zich voordien door hard werken op een eenige hectaren onvruchtbaar steenachtig land een karig stuk brood had weten te verschaffen, het er eens goed van te kun nen nemen. Om te voorkomen, dat het ka pitaal, dat uit schenkingen en legaten was gevormd „er door gehaald" werd, greep de regeering ten tweede male in en benoemde zich zelf tot voogd. Zij vormde een com missie, die er namens haar, voor moest waken, dat de kinderen zich lichamelijk in goede conditie zouden blijven bevinden en gebouw, dat met zijn hekken en traliewerk meer den indruk wekt een dieren- kooi te rijn, woont de Canadeesche vijfling. - -

Soester Courant | 1938 | | pagina 12