'jjf PORTRET L <ALE TOESTAND DEZE WEEK =GROOTEf VAN DE WEEK IN NEDERLAND eocoi* j&föucrffP E RNA M B U C Q: DE JANEIRO: LEGENDA I=! Koffie lilllllllill Coca* Vi'iViV TaiaJ: HaJcen BRAZILIË LAND DER OPSTANDEN. Na den mislukten Putsch door de Inte- gralisten staat Brazilië, het land der op standen, weer eens in het brandpunt der belangstelling. Brazilië, de federatieve bondsrepubliek in het Oosten van Zuid- Amerika, heeft een oppervlakte, die bijna even groot is als die van Europa en lelt ruim 40 millioen inwoners. Over het alge- meer. kan men zeggen, dat het peil van hand beginnen te krijgen. Komt men nog meer in het aequatoriale gebied, dan wor den de levensomstandigheden voor de blanken nog ongunstiger. Zoowel plantage- bouw als neger-element treden hier op den achtergrond, zoodat de bevolking daar hoofdzakelijk bestaat uit Indianen en kleurlingen. Het is begrijpelijk, dat een land met een zoo uiteenloopende bevolking aanleiding geeft tot verdeeldheid. Gezien de uitge strektheid is het regeeren er een moeilijke zaak. Economisch biedt Brazilië echter vele ontwikkelingsmogelijkheden. En hoewel de eerste aanloop tot een industrieele ont wikkeling reeds is gedaan, is de econo mische structuur nog overwegend agrarisch. PROF. MR. C. P. M. ROMME, Minister van Sociale Zaken. Onder de mannen, die met de op lossing van het moeilijke werkloos heidsvraagstuk belast zijn, neemt de heer Romme als minister van Sociale Zaken een belangrijke plaats in en dei halve ruimen wij ons portret- hoekpe ditmaal gaarne aan het con té rfeitsel van dezen bekwamen be windsman in. Prof. Mr. C. P. M. Romme (r.k.) werd geboren 21 Dec. 1896 te Oir- schot. Hij volgde het gymnasium van de paters Jesuieten te Amsterdam en studeerde vervolgens aan de Gem. Universiteit aldaar, waar hij in 1919 promoveerde. In 1921 werd hij gekozen tot lid van den Amsterdamschen gemeente raad, waar hij weldra den heer Wierdels opvolgde als leider van de katholieke raadsfractie. In 1932 werd mr. Romme benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer; bij de verkiezingen in 't volgende jaar werd hij echter niet herkozen. In 1934 werd hij benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in 't ar beidsrecht aan de R.K. Handeis- hoogeschool te Tilburg. Van de overige functies, welke prof. mr. Romme bekleed heeft, noemen wij hier nog zijn lidmaat schap van de Prov. Staten van Noord-Holland, van de Eerste Kamer en van den Amsterdamschen Armen raad. Van de talrijke publicaties, die van zijn hand verschenen, noemen wij De corporatiën in den Staat en Plet erfelijk nationaal koningschap. omdat Duitschland hoopt, dank zij de „malaise" in de Middellandsche Zee, zijn druk op Midden-Europa te kunnen voort zetten. In Duitschland ontkent men dat echter en wijst men er op, dat men zelfs gaarne een toenadering tusschen Italië en Frankrijk zou zien, wijl dan wellicht ook een verbetering van de betrekkingen tus schen Duitschland en Frankrijk gemakke lijker zou worden. Het is moeilijk na te gaan, welke lezing de juiste is, maar mis schien slaat de Fransche „Figaro" (rechts) den spijker wel op den kop met de be wering, dat het dubbele doel van de poli tiek van de spil Berlijn-Rome is: Verwijde ring van den Russischen invloed uit Spanje en Praag nopen tot opzegging van de overeenkomst met Rusland. Het Tsjechische nationaliteiten-statuut. Een haast even brandend vraagstuk als het Spaansche is het Sudeten-Duitsche. De spanning in Tsjechoslowakije is thans ten top gestegen, wat tot uiting komt in rel letjes in verschillende plaatsen en het schie ten op twee Sudeten-Duitschers met doo- delijken afloop te Eger. De partij van Henlein heeft thans te kennen gegeven, dat zij niet eer op onderhandelingen met Praag zal ingaan, alvorens de rust in het land wordt gewaarborgd. De Tsjechische regeering zal daartoe zeker haar best doen, maar het is onder de huidige omstandighe den inderdaad wel uiterst moeilijk botshven tusschen Tsjechen en Sudeten-Duitschers te voorkomen. In elk geval heeft de Tsjechische regeering op het oogenblik twee lichtingen van haar reserve en alle specialisten onder de wapenen geroepen, om aan alle eventualiteiten het hoofd te kunnen bieden. Intusschen heeft Hodzja een grondige wijziging van den staatsopbouw aangekon digd, n.1. administratieve autonomie en evenredigheid. Laat ons hopen, dat de onderhandelingen met de verschillende bevolkingsgroepen thans tot bevredigende resultaten zullen leiden, want het is voor Europa absoluut noodzakelijk, dat deze haard van onrust in het centrum van ons werelddeel wordt gebluscht. Onrust in Brazilië. Precies een half jaar na den staatsgreep van President Vargas en de afkondiging van den „nieuwen staat" kwam de sinds lang verwachte „putsch" van de z.g. Inte- gralisten los. Hoewel de rust in het land nog geenszins is weergekeerd, kan worden gezegd, dat deze poging geheel is onder drukt. Kenmerkend voor den gespannen politieleen toestand in de geheele wereld is overigens wel, dat men tegenwoordig in de internationale pers ook aan opstanden in Z.-Amerika, die daar toch een veel voor komend verschijnsel zijn, zooveel aandacht besteedt en daarin onmiddellijk de hand van buitenlandsche mogendheden ziet. Zoo beweerde zelfs een blad als de „Times", dat de opstand zou zijn aangestookt door de Duitsche nazi's, die in Brazilië een Hitier toegedaan regiem zouden willen vestigen. Berlijn heeft deze bewering ge dementeerd en de „Deutsche Allgemeine Zeitung" verklaart, dat deze anti-Duitsche „veldtocht door de Veresnigde Staten wordt ondersteund". Geheel oi>nogelijk is dit inderdaad niet, want Washington heeft er nooit een geheim van gemaakt, dat het groote bezwaren heeft tegen een haken kruis-beweging op het Amerikaansche continent. OM EUROPA'S TOEKOMST. Zeer veel bewoners van ons werelddeel beoordeelen Europa's toekomst pessimis tisch. De waarnemingen en vaststellingen, waarop dit pessimisme steunt, zijn gemeen plaatsen geworden. Desondanks kan men niet beweren, dat de voorstellingen over den toekomstigen ondergang van Europa bijzonder duidelijk zouden zijn. Men neemt genoegen met algemeene gedachten en meeningen. Hoe echter zou ons einde er nu werkelijk uitzien Zullen Russen en Mon golen als sprinkhanen Europa overvallen en tenslotte over blanke koelies heerschen? Als uiterst gevaarlijk geldt het feit, dat in Europa talrijke, energieke, dichtbevolkte staten op een betrekkelijk kleine ruimte naast elkaar huizen en geen van hen van zins schijnt te zijn, zich aan een hoogere gemeenschappelijke orde te onderwerpen. Geheel integendeel bieden de moeilijk heden der Europeesche politiek aan iedere natie vele mogelijkheden om voor de andere volken de gevaarlijkste vallen open te zetten. En zij worden opengezet Maar anderzijds kan men zeggen*, ner gens anders ter wereld zien wij zoo talrijke, van leven en kracht overvloeiende, hoog gecultiveerde naties, aaneengesmeed in een prachtig werelddeel tot een gemeenschap, die weliswaar nog dikwijls ontkend wordt, maar op zekeren dag toch algemeen be grepen zal worden. Aan een ieder van deze naties is een beperkte vlakte toegewezen. Maar wat voor landen zijn datRijk aan historie, doorstroomd van verkeer, cultuur, geest, techniek, bewerkt door bekwame boeren, gedragen door uitstekende arbei ders, alles gerijpt, verzorgd, op de toe komst gericht, bezaaid met heerlijke ste den waarlijk geen ander gebied ter aarde ligt levenskrachtiger voor onze oogen De Vereenigde Staten zijn door stroomd van Europeesche energie. Een onbevangen blik over de aarde bewijst, dat op het oogenblik in Europa zooals nergens anders ter wereld een voorraad aan onverbruikte en leidende mogendheden bestaat. Engeland, Frankrijk, Duitschland, Italië, Polen, Zwitserland, Tsecho-Slowa- kije, Nederland maken deze volken een ontaarden, zwakken indruk Het tegen deel is waar Wij bevinden ons midden in een proces, dat voor velen op een naderend verval schijnt te wijzen, maar in werkelijkheid slechts een rijpen is. Eén ding is zeker ondanks alles is een „werelddeel-bewustzijn" nergens ter wereld zoo sterk ontwikkeld als in aanzienlijke deelen van Europa, tusschen een aantal zeer gecultiveerde naties. En slechts dit hebben wij te doen Er zorg voor te dra gen, dat onze krachten niet in de verkeerde richting geleid worden. Een dergelijke taak kan volbracht worden. Houden wij ons voor oogen, dat wij geenszins bij de bevolkingen van andere werelddeelen ten achter staan, maar integendeel over een historischen voorsprong beschikken. De nationale spanningstoestanden zijn bij ons tot de hoogste energie en rijpheid uitgedijd. Het nationale Europa wil werkelijkheid worden en het beeld van ons werelddeel zal, wanneer eens de gevaarlijkste inner lijke spanningen zijn weggenomen, voor een man, die zich de toekomst vermag voor te stellen, van een ongekende groot heid zijn. Muo. 'openlijk verplicht, aLv. celona van vooi- in ,?erd m de Genua het feit, xsche be- 4e punt zijn .uidelijk ge en hij heeft dit xat Frankrijk zich iten, wat voor Bar- en Franco schaadt. Practisch beteekent aft, dat als voorwaarde voor de totstandkoming van een Itali- aansch-Fransch accoord wordt gesteld, dat Frankrijk den laatsten weg, die voor een toevoer naar het republikeinsche Spanje nog open staat, n.1. de Pyreneeëngrens en 'de Middellandsche Zeehavens, hermetisch afsluit het moet de de facto eenzijdige blokkade van Barcelona volmaken. Door dezen openlijk uitgesproken eisch heeft Mussolini wel op waarlijk diabolische wijze een twistappel tusschen het op het oogen blik zoo zwaar beproefde Fransche volk geworpen. Parijs ziet zich thans voor de keuze gesteld tusschen Italië en Spanje, tusschen hoop en rust aan de Alpen en het Bpook der onrust aan de Pyreneeën. Fransch-Britsch non-interventie- ontwerp. Intusschen blijft Frankrijk pogen met Mussolini tot overeenstemming te komen, Zonder daarbij alle troeven uit handen te geven. Het wordt daarbij trouw geholpen door Londen, dat immers bij de oplossing van de Spaansche kwestie groot belang heeft, wijl in geval van een mislukking ook het Britsche accoord met Italië van nul en geener waarde wordt. En de conse quenties daarvan voor de Chamberlain- regeering behoeven geen toelichting. Door de Franschen en de Britten is thans een non-interventie-ontwerp opge steld, dat deze week in de Londensche commissie zal worden behandeld. Dit ont werp behelst het volgende: Aan de Con trolecommissies zal een tijd van veertien dagen worden gegeven om zich op te stel len. Na dezen termijn zal Frankrijk het toe zicht aan de grens der Pyreneeën herstel len, op voorwaarde, dat tegelijkertijd de controle ter zee en aan de Portugeesche grens wordt hersteld. Wanneer met de terugtrekking geen vorderingen worden gemaakt in den tijd van 30 dagen na her stel der controle, zal Frankrijk zijn gren zen weer openstellen. In het bijzonder in Londen hoopt men, dat dit voorstel door de niet-inmengings- commissie zal worden aanvaard, want an ders wordt de toestand welhaast hopeloos. Terecht toch zien de Britten in, dat de aanwezigheid van Italiaansche en Duitsche wapens en troepen in Spanje, Frankrijk stelt tegenover een ernstig strategisch pro bleem, dat het alleen zelf kan behandelen. De houding van Duitschland. In Frankrijk wijt men de moeilijkheden, die zich thans in de onderhandelingen met Italië voordoen, hoofdzakelijk aan den in vloed, die Berlijn in Rome geldend zou hebben gemaakt. Volgens de „Jour" zou dit te verklaren zijn uit het belang, dat Duitschland heeft bij voortduring van den strijd in Spanje, KONING LEOPOLD WOONDE DE MANOEUVRES IN BELGIË BIJ. De Koning met links generaal Van den Berghe en rechts generaal Denis. zag zijn beide nieuwe wetten, de Ruilver- kavelingswet en de Bedrijfsvergunningen- wet met slechts een gering aantal tegen stemmen aangenomen. Eerstgenoemde wet beoogt een betere verdeeling van den grond, waardoor de productiemogelijkheid aanzienlijk kan worden vergroot. Zelfs wie er het gevaar in mocht zien van aantas ting van het eigendomsrecht van den grondeigenaar, zal moeten erkennen dat het voordeel voor het algemeen belang hier ruimschoots tegenop weegt. Tot dus ver is in ons land op nog geen 9000 ha ruilverkaveling toegepast, terwijl volgens deskundige raming wel 500.000 ha hiervoor in aanmerking zouden komen. De nieuwe wet opent dus groote mogelijkheden. De bedrijfs vergunningen wet is er met iets minder overtuiging doorgekomen, vooral omdat hiervan niet met zooveel zekerheid is te zeggen, of zij zal uitwerken wat zij beoogt: ongewenschte vestiging of uitbrei ding van industrieën tegen te gaan, waarbij dan de groote moeilijkheid zal zijn, uit te maken, wat als gewenscht en wat als on- gewenscht is te beschouwen. Reorganisatie van het Werkfonds. Een zeer belangrijk regeeringsstuk ver scheen in den vorm van de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer in zake het wetsontwerp tot verhooging van het crediet voor het Werkfonds, d.i. het fonds waaruit de werkloosheidsbestrijding ge financierd wordt. Voor dit fonds was een nieuw crediet aangevraaga van 30 mil lioen, dat blijkens deze memorie evenwel zal worden verhoogd tot 60 millioen. De bedragen welke de regeering aan werk loosheidsbestrijding ten koste legt, gaan in stijgende lijn. Werd in 1937 in totaal 17 millioen geblokkeerd, d.w.z. bestemd voor het uitvoeren van werken, in de eerste 4 maanden van 1938 bedroeg dit bedrag reeds 22.5 millioen, terwijl einde dezer maand 37.5 millioen zal zijn vastgelegd. Op verschillende wijzen zal de tewerk stelling van werkloozen worden uitge breid, echter niet door tijdelijke verhoo ging van het troepen contingent. Verder zal zooveel mogelijk gezocht worden naar werk, dat duurzame werkgelegenheid geeft, zooals de inpolderingswerken van de Zuiderzee. Ten behoeve van de voorge nomen versterkte werkloosheidsbestrijding zal het Werkfonds worden gereorganiseerd, terwijl coördineerende instanties voor werkverruiming in het leven zullen wor den geroepen. De haringvloot vaart nog niet uit. Sinds de vorige week heeft het conflict in de haringvisscherij zich aanmerkelijk toegespitst. Het laatste voorstel der ree- ders, waarin eenige nieuwe concessies werden gedaan, heeft den werknemers bonden niet kunnen bevredigen; slechts de Christelijke organisatie adviseerde haar leden op deze nieuwe voorstellen te mon steren, ook al beantwoordden zij nog niet ten volle aan de eischen der visschers. Want zij was van meening, dat het volle pond voor het oogenblik onbereikbaar is en dat staking voor een onbereikbaar iets onverantwoordelijk zou zijn. De beide andere organisaties, de Centrale en de R.K. Transportarbeidersbond, dachten er evenwel anders over. In een vergadering van den Centralen Bond, we 'e door een achthonderdtal visschers wer bijgewoond, bleek men algemeen van oordeel,, dat ook de nieuwe voorwaarden nog onaanvaard baar zijn en dat aan de gestelde eischen moet worden vastgehouden. De conse quentie van dit standpunt de staking zal dus wel niet kunnen uitblijven, temeer daar ook de Katholieke Bond het met deze opvatting eens is, doch het hoofdbestuur van den Centralen Bond aanvaardt ten volle de verantwoordelijkheid voor een staking. In een later gehouden vergadering heeft de Centrale Bond besloten, ook voor de financieele gevolgen van een staking de verantwoordelijkheid op zich te nemen en behalve de eigen leden ook de Christelijk georganiseerde en de ongeorganiseerde visschers te steunen. Ontploffing te Rotterdam. Nauwelijks was in Rotterdam de ontstel tenis over den noodlottigen instortingsramp geluwd, of reeds kwam een nieuwe sensa- tioneele gebeurtenis deze gemeente op schrikken. Op den altijd drukken CooL- singel kwam een helschemachine, welke door een persoon, wiens identiteit nog niet volkomen vast staat, werd vervoerd, tot ontploffing met het noodlottige gevolg, dat de drager zelf werd gedood, twee personen die hij juist passeerde, zwaar werden ge wond en aan de omringende gebouwen vrij groote materieele schade werd toege bracht. Meende men aanvankelijk met een bomaanslag te doen te hebben, welke ge richt zou zijn tegen den onlangs in Duitschland gearresteerden, doch inmid dels weer vrijgelaten Nederlander Tiben, thans helt de politie meer over tot de op vatting, dat het slachtoffer, misschien wel onbewust van den gevaarlijken aard van hetgeen hij bij zich had, in dienst van een internationale smokkelaarsbende explo sieve stoffen vervoerde, die door een on geluk tot ontploffing zijn gekomen. Met zekerheid valt er evenwel nog niets van te zeggen, want het onderzoek wordt uiter aard zeer bemoeilijkt door de omstandig heid, dat de voornaamste ei'bij betrokken persoon werd gedood. beschaving der bevolking nog niet zoo hoog gestegen is. In dit opzicht is men daar verre de mindere van Europa. In overeenstemming met de afwisseling in het natuurlijke milieu, is de economi sche structuur van het land zeer hetero geen. Behalve in de steden aan de Oost kust, is het land, gezien zijn groote opper vlak en naar verhouding gering aantal in woners, slechts zeer dun bevolkt. Men treft er dientengevolge enorme bevolkingshia ten aan. Merkwaardig is, dat deze geringe bevolkingsdichtheid, niettegenstaande de enorme stroomen van immigranten nauwe lijks opgevoerd kan worden. In het tropische Zuiden is het blanke element overwegend. Vooral Duitschers en Polen vonden hier een tweede vaderland. In de steden echter als Rio de Janeiro, overheerschen de Italianen onder de im migranten. Ten Noorden van Espirito Santo is zware arbeid voor de Europeanen zeer berwa»rüjk, waóTowü 2^ IÜ2 van Brazilië negers en mulatten de over- Enkele jaren geleden bestond de uitvoer nog voor meer dan 80 uit landbouw producten en voor 10 uit veeteeltpro ducten. Het belangrijkste exportartikel leveren de plantages in den vorm van koffie, waarvan de kuituur de basis is voor de economische positie des lands. Van welk een overwegende beteekenis die lcoffie- kultuur is, mag wel blijken uit het feit, dal de waarde van den koffieuitvoer 70 vormt van den totaalexport van het land. HAREMS WORDEN KRAAM VROUWENKLINIEKEN. Instanboel. Op last van den Tuik- schen staatspresident Kemal Atatürk is de beroemde harem van Hadsji Aga Ismail tc Istanboel tot kraamvrouwenkliniek inge richt. In de weelderige vertrekken, wear tot het einde van den wereldoorlog nog over de 200 haremvi-ouwen gehuisvest waren, worden thans kraamvrouwen vol- ±r Try-r'f da medische wetenschap verzorgd. De dekking der defensie-uitgaven. Regeering en parlement hebben ons deze week heel wat stof te verwerken ge geven. De regeering deed de Eerste Kamer naar Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp nopens het treffen van voor zieningen ter dekking van de defensie uitgaven, toekomen. Uit dit regeeringsstuk blijkt, dat de dekking van het tekort op de begrooting 1938 een zeer moeilijk vraag stuk zal zijn. Naast de versterking der middelen door verhooging der inkomsten en dividennd- en tantièmebelasting zal het daarom noodzakelijk zijn, dat ook op andere wijze naar versterking der staats inkomsten wordt uitgezien. Tot de maat regelen die in dit verband in voorbereiding zijn behooren een verhooging van het per centage der omzetbelasting en zoo noodig een matige verhooging van de persóneele belasting. In deze Memorie wordt nog eens herhaald, dat geen radiobelasting is te ver wachten, evemnïn als de regeering iets gevoelt voor verhooging van het tarief der invoerrechten. Twee wetten en een begrooting aangenomen. In de Eerste Kamer beleefden twee ministers een succes. Minister Steenberghe DE LAATSTE DOOZENMAKEK GESTORVEN. In het Pruisische plaatsje Kiese- wald stierf onlangs op 84-jarigen leeftijd Ernst Fiedler, die als de laatste doozenmaker werd be schouwd. Hij was de laatst overge bleven beoefenaar van een eertijds bloeienden tak van nijverheid. Wij kennen ze tegenwoordig nauwelijks meer, de houten doosjes, waarin vroeger pepermunt, zalf en schoen smeer werd verkocht, of de groo- tere spanen doozen voor taarten, hoeden en petten. De meestal ovale doozen wax*en bovendien dikwijls nog bont beschilderd. Naarmate de industrie meer goedkoope karton nen en blikken doozen op de markt bracht, kregen de doozenmakers het moeilijker en de een na den ander moest zijn bedrijf staken. Dennen en sparren leverden het materiaal voor deze doozen. De stammen werden in blokken van 80 cm opgezaagd; deze blokken werden gekloofd en opgestapeld om te drogen. In hun werkplaatsen spleten dan de doozenmakers de gekloofde blokken in zoo lang en dun mogelijke spaanders, die tot doozen konden worden gevormd. In den goeden tijd was dit een bloei ende huisindustrie; bij vracht wagens vol werden de spanen doozen naar de markt gebracht. De voornaamste margt voor deze pro ducten was Breslau. Thans behoort ook deze huisnijverheid, evenals zoovele andere, geheel tot het ver leden. Metana (rechts) won in de Davlscoï» voor ronde van den Noor Haanes (midden).

Soester Courant | 1938 | | pagina 4