'AME5 RUBRIEK 3 iii .'/4M Moderne garneeringen Ons patronenfioekje Jonge dames Japonnen Hygiène In de fceukeif BEDRUKTE WEEFSELS tU A.J Santache en zeer smalle nervures of nerf plooitjes, zooals men deze laatste meer malen noemt, zyn vaak toe gepaste garneeringen. Diverse wollen en zijden japonnen, mantels, casaques, in één woord alle mogelijke klee- dingstukken worden ermede versierd. De richting der ner vures houdt echter verband met het figuur en zullen voor slanke dames bij voorkeur dwars worden genaaid. Niet slanke figuren zullen verti- kale garneeringen behoeven, terwijl ook vervures in schuine richting zich voor deze typen leenen. Onze schets geeft verschillende mo gelijkheden weer voor een afwerking met genoemde plooitjes o.a. aan den mantel van fantasie-stof links, aan beide kanten van de ritsslui ting. Rechts maken de blou ses een zeer gekleeden in druk, zoowel aan onder- als bovenkant. Links is een ja pon, die een tusschen gezet detel aan voorkanten, heeft met nervures bestikt, terwijl de zwart zijden mantel op dezelfde wijze bewerkt, zeer voldoet en heel wat gekleeder is dan wanneer hij recht gehouden was. Een geheel andere wijze van verwerken vindt bij soutache, dat slechts zelden in strakke lijnen wordt aangebracht op ver- schillende kleedingstukken en wel in de meest grillige vormen. Boven-stukken van mantels, randen op japonnen, bolero's worden, meest kleur op kleur gesoutacheerd, uitzondering hierop maken zwart-wit en blauw-wit. Vele zo merstoffen geven machinale imitaties van soutache, die zeer voldoen. EET BESTELLEN VAN FATKONEN. Patronen van ln deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkregen by „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag. Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt Indien niet anders staat aangegeven, 0.58. Betaling reeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. Hand- en machi naal borduur sel modern Men hoort tegenwoor dig zoo vaak spreken )ver een nieuwe stijl van middagjaponnen, ronder dat men deze na- derder omschrijft. Vol gens onze meening blijft de silhouette nog steeds recht en omslui- en de japonnen, voor een groot deel althans, het lichaam, waardoor de vormen meer tot uit drukking komen. Stellen wy verder jxog vast, dat een groo- ta voorliefde voor garni turen blyft bestaan, dan kunnen wij niet toege ven, dat de stijl zich bijzonder gewijzigd heeft. Zeker is, dat men wel een tendenz kan waarnemen om model len te ontwerpen, die sterk herinneren aan 1900 en zelfs nog tien en meer jaren terug. Zulks geldt voor hoofd zaken zoowel al3 voor details en een der meest opvallende dezer laatste is zeker wel de terug keer der gepijpte ru ches, die inn georgette en batist ziet. Zouden er thans nog vrouwen zijn, die over genoeg handig heid en geduld be schikken om de ruches na het wasschen zelf te pijpen met behulp van het hiervoor bestemde ijzer? Een andere wijze van garneeringen van wol len japonnen, mantels en bolero's is reedis meerdere jaren weer in zwang gekomen, n.1. het in grillige vormen ver werken van soutache. Het handborduren neemt eveneens weer een groote plaats in, ter wijl de confectie japonnen versierd .met platte- en kruissteek, met kralen en fes tons zullen zeer in den smaak vallen. Bon te bloemen en kleurige randen op witte en effen gekleurde waschbare weefsels ge- werk, staan frisch en vormen een aparte Eieering. Bij een marine-blauwe zijden n met witte moezen, staat een garni- bestaande uit kraag en chabot van witte zijde, geborduurd met blauwe moe- cntbreken. Zeer geslaagd is voor 's mid dags het middelste model met smalle schui ne biezen van wit zijden piqué of ottoman langs hals en zakken Garneering. tftvens zen heel mooi. Op onze schets geven wij marine-blauwe linnen japon weer met bo- lenu, die met gele motieven, welke aan korenaren doen denken, geborduurd is. De linnen japon links hiervan heeft kleu rige roode, gele en blauwe bloemen motie ven. De cape, die rechts 1 is aangegeven, heeft opslagen, die iA bonte kleuren ge borduurd zijn en wel in platte- en steel- steek in samenwerking met kleine knoop jes. Op tailleur modellen zal men een strengere garneering toepassen dan b.v. cp linnen strandjaponnen. Het behoeft geen betoog, dat motieven, borduur-mate- riaal en kleuren zich aan den aard van het kleedingstuk moeten aanpassen, zoo dat men nu eens een speelsche fantasie de vrye hand kan geven, dan weer gebonden is aan geometrische of gestyleerde vor men. Volgens een. vast schema te ontwer pen en uit te voeren is niet wel mogelijk. Bijzonder voldoet ook het appliqueeren van geheel andere weefsels en kleuren van bloem- en blad-motieven. De persoonlijke smaak speelt een groo te rol. Zelfs al borduurt men motieven, die met behulp van strykpatronen op de stof gebi acht zijn, dan kan men volgens eigen inzichten de kleuren kiezen en een per soonlijk iets geven aan een kleedingstuk. Op onze schets kan men zien hoe buiten gewoon eenvoudig de verschillende ont werpen zyn, doch tevens zéér geslaagd en door de bewerking zelfs gekleed. 1, 2 en 5 hebben wij reeds aangeduid, resten ons nog de beide middelste japon nen, waarvan 3 van porselein-kleurig blauw is gekozen in Angora en twee-dee- lig is. Zeer bescheiden is de versiering in platte- en steelsteek in donkerder nuan ceering aan bovendeel en rok. Juist door de groote eenvoud werkt deze deux pièces zeer beschaafd. Tenslotte noemen wij nog even de deux- pieces, bestaande uit donkere rok en bo vendeel in lichte kleur gesoutacheerd in grillige vormen. Geheel rechts een japon, die vooral ge schikt Is voor zéér manke figuren, omdat de ruim te &&U hals en mouwen ie iiyw- haald. Ieder jaar weer opnieuw zien wij bij de wisselingen van het seizoen vol verwach ting alle modesnufjes tegemoet, die er op berekend zijn meer charme aan onze klee ding te verleenen. De hoeden vallen over het algemeen zeer in den smaak, alhoewel er, laten wij het eerlijk bekennen, vele mo dellen zijn, die zich toch ook weer niet voor ieders gelaat geschikt zijn. Zoo heeft men b.v. hoeden als we ze zoo mogen noemen, die alléén uit een bol bestaan, die geheel en al bedekt is met bloemen. De fez met lange afhangende kwast ont breekt al evenmin als de tamboerijn en vele, reeds lang vergeten modellen van meer dan vijftig jaar terug trachten thans weer een plaats te veroveren. Onze schets geeft een dezer modellen weer, een bonnet met afstaande rand, bloemgarneering en breede, onder de kin gestrikte linten. Voor 's avonds ziet men bij gekleede robes snoe zige avondhoedjes dragen o.a. van bloe men, soms zijn ze niet grooter dan een schoteltje en worden ietwat schuin op het hoofd gedragen, min of meer naar één oor en onder de kin gestrikt met smalle lin ten. Georgette avonddoekjes zijn zeer prac tisch om te voorkomen, dat het kapsel in wanorde geraakt. Lange handschoenen van filet, meerma len met bloemen of pailletten versierd pas sen bij avondjaponnen, evenals kleine mofjes van gepailleteerde tulle. Op het gebied van tasschen is de keuze wel bijzonder uitgebreid, getuige hiervan Is het handtaschje met ritssluiting in het midden en half rond handsvat. Bij zomersche avondjaponnen mogen kleine toefjes bloemen in het haar niet ontbreken. Na de opsomming van allerlei onmisbare details voor avondkleeding zouden wij on volledig zijn, indien wij tevens niet even de aandacht zouden vestigen op een moder ne middagschoen met practische hakken. Op het gebied van schoenen vinden wij trouwens een uitgebreide keuze en bij blau we molières ziet men roode veters dragen, bij zwarte zyn witte up-to-date. Pumps handhaven zich eveneens voor 's middags, doch worden evenals sandelettes ook 's avonds gedragen. Schoenen, die doorweekt zijn van re gen, vult men op met turfmolm, en laat ze daarna dorgen, doch vooral niet op een warme plaats. De turfmolm absorbeert het vocht en de schoenen houden een betere yorm als zjj droog zijn. Fluweel, dat geplet is, kan men in vele gevallen weer opknappen door de achter kant van het materiaal boven een ketel stoomend water te houden, daarna bor stelt men de goede kant op met een ste vige borstel. FLATTEUSE JAPON (rok, blouse en manteltje). Succespatroon 2847. Prys 0.30 0.05 voor adm.- en verzendkosten. De japon bestaat uit rok, blouse en kort manteltje met mouwen, waarvoor men b.v. donkerblauw wollen georgette of an dere dunne wollen weefsels kan nemen. De blouse is van zijde of kant. Ben. stof voor rok en manteltje 4 M.; voor blouse 1.50 M. Patronen in de maten 44, 46, 48 en 50. JURK MET BOLERO VOOR GROOTE MEISJES. Succespatroon 3107. Prys 30 cent 5 ct. voor adm. en verzendkosten. Bolero's worden ook door meisjes veel gedragen, zoowel van wollen als van ka toenen of linnen weefsels. Donker of oud- blauw katoen is wel heel aardig b.v. met een witte blouse, terwijl vele andere com binaties mogelijk zijn. De blouse wordt met korte mouwen ge maakt (bovenaan) heeft een omliggend kraagje, dat over de bolero gedragen kan worden en sluit met een plooi, .waarin De keuken zouden wij betlaboratorium", der huisvrouw willen noemen, waar zij hare kookproeven beoefent en steeds weer nieuwe samenstellingen weet te vinden» Vanzelfsprekend, zouden wy haast zeggen, is, dat de uiterste zindelijkheid steeds moet worden betracht, niet alleen dat de ver schillende hulpmiddelen, waarvan zij zich bedient in de puntjes verzorgd moeten zyn, doch ook de keuken zelf moet er on berispelijk uitzien en ook de huisvrouw. Haar kleeding zal noodzakelijk bedekt moeten worden door een mouwschort, ter wijl het eveneens aanbeveling verdient om het haai met een mutsje te dragen bij het koken, daar men tevens voorkomt, dat do haren vet worden. Gewent de huisvrouw zich aan deze keu- kenk-'eeding, dan zal zij het practisch nut ervan spoedig inzien, want niet alleen, dat zij het maken van vlekken op japonnert voorkomt, doch er blyven ook geen „keu* kenluchtjes" aan haar en haar kleeding hangen. Wellicht lijkt deze raad velen over bodig, doch maar al te vaak gunt men zich geen tijd hiervoor. Verder moet men steeds alles wat men met mes en vork behandelen kan, niet met de vingers aanraken, hetgeen met een wei* nig oefening heel goed te volbrengen is. Indien men verschillende spijzen op kachel of gasstel heeft staan koken, moet men steeds verschillende houten lepels gebruiken om te zien of een en ander gaar is en nimmer, zooals nog maar al te vaak voorkomt, van deze lepels proeven en zq later weer in de betreffende pan doen, Hoevelen laten niet eens een lepel vallen en spoelen deze voor het Verder gebruik niet, „omdat de grond toch schoon is". Waarom gewennen de huisvrouwen er zich niet aan een schoteltje by de hand té hebben staan, waarop zij een weinig van de spijzen doen, die zy moeten proeven, doch met een lepeltje, dan voorkomen zij tevens, dat zij de tong branden. Wij zouden nog veel meer voorbeelden aan kunnen voeren, doch deze zijn ei slechts op gericht, om de allereerste eischen van hygiëne in de keuken in her innering te brengen, de ervaren huisvrouvj zal ze weten aan te vuile nen tevens weten te voorkomen. Kinderen hebben dikwijls last van ne* telroos, hetgeen een ondragelijke jeuk veroorzaakt. Men kan de plekken betten met een oplossing van 1/4 liter water en 15 gr. dubbel koolzure soda. Om vlekken uit gekleurd materiaal te ver wijderen, weekt men de plekken in lauwq melk. knoopjes en knopsgaten zyn gemaakt. Een batisten blouse kan gegarneerd worden met ingehaalde Valencienne kant, Rok met glad middenstuk aan voorzijde en achterbaan, plooien aan zijkanten. Ben. stof 2.25 M. stof jurk en X M, blouse. Patronen 1012 en 1214 jaar, BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN*' Op te zenden aan „Het Practisch Mode* blad". Postbus 36, Den Haag, giro 203203, NAAM; STRAAT; PLAATS: Patroon NoMaat«r Hierby ingesloten aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van „Het Practisch Modeblad" wenscht te ont* vangen, gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van 1 3, 5, 10 of cent. doeh niet van 6 cent),' vormen de groote mode in een kleuren-veelheid en ver scheidenheid van dessins, die soms wel eens wat verwar rend werkt. We zullen ons echter niet laten weerhouden onze keuze te bepalen op deze, van levensblijheid ge tuigende, weefsels. Weinig of geen garneering vragen deze imprimé's, hoogstens plissé's van hetzelfde materiaal of een ruche van georgette of battist in een V-vormige halsuitsnijding. Gladde tus- sche-stukken, die een zeer verkort bovendeel geven, worden veel toegepast, ont werpen, die alle ontleend zyn aan de bruidsjapon, die Mainbocher twee jaar gele den voor de trousseau van do hertogin, van Windsor maak te. Op het middenstuk zyn pp deze japon een lange ry kleine knoopjes aangebracht. Aandacht vraagt de zeer aparte halsafwerking, die eerst even opgeknipt is en daarna in een spitse punt verloopt. Een dun wollen of zijden japon van effen mari ne-blauw kleedt zeer goed en mag feitelijk aan geen enkele garderobe sluiting voorpand met knoopen.

Soester Courant | 1938 | | pagina 10