1 IS PORTRET m h DE INTERNATIONALE TOESTAND DEZE WEEK DE WERELD IN KAART IN NEDERLAND t z VAN DE WEEK g I De Tsjecho-Slowactksche regee- èVi ring heeft het memorandum, dat 'F de afgevaardigden Kundt Peters en Rosche op 8 Juni als gevol machtigden van Henleïn aan Hodzja ter hand hebben gesteld, aanvaard als basis voor de onder handelingen met de Sudeten- duitsche partij. Zoo juist zijn nu de onderhandelingen tusschen de regeering en de partij van Hen- lein, eenerzijds over het memo randum, waarin de practische eischen van de Sudetenduitsche partij worden uiteengezet, ander zijds over het door de regeering opgestelde nationaliteitenstatuut, begonnen. De basis voor de onderhandelingen is dus gelegd en het blijft thans de vraag in hoeverre de heeren met elkaar tot over eenstemming zullen kunnen komen. Voor- toopig is een al te groot optimisme zeker nog niet gerechtvaardigd, want men krijgt den indruk, dat men eigenlijk zoowel in Praag alsook in Berlijn niet voor de volle De Kamer over het enquête- voorstel-Wendelaar. De electriciteitsvoorziening. Over het voorstel van het liberale Kamerlid Wendelaar tot het houden van sen enquête omtrent de opdracht van den minister van Justitie tot onthouding van apsporingsonderzoek door de Ossehe mare chaussee heeft de Tweede Kamer thans haar Voorloopig Verslag uitgebracht. Er blijkt uit, dat van verschillende zijden be zwaren bestaan tegen het enquête voorstel; een aantal leden acht het oogenblik voor een nader onderzoek thans nog niet ge- komen, terwijl andere leden integendeel van oordeel zijn, dat een enquête alleszins gerechtvaardigd is wegens den toestand van rechtsonzekerheid die volgens hen is ontstaan. Ten slotte wordt door enkelen nog het denkbeeld geopperd, de zaak weer in de Kamer aan de orde te brengen door een nota van den minister van Justitie, die daarin nadere - inlichtingen zou kunnen geven omtrent de na de interpellatie ge rezen vragen. Onderwerpen van zeer uiteenloopenden waren deze week in de Tweede Kamer in behandeling. Na het groote werkloosheids debat van de vorige week volgde de kal- verteeltbeperking en vleeschinvoer, de maatregelen tegen den toestroom van DE SALZBUHGER FESTSPIELE 1938. De Salzburger Festspiele beloven dezen zomer weer een zeer bijzon der muzikaal festijn te worden. Onder artistieke leiding van den directeur der Weensche Staatsopera, dr. Erwin Kerber, worden zeven opera's, zeven concerten en acht serenades uitgevoerd. Op den ope ningsdag van het Salzburger mu- ziekseizoen (23 Juli) wordt tevens het nieuwe herbouwde en gemo derniseerde Festspielhaus in ge bruik genomen met een galavoor stelling van de „Meistersinger" van Wagner onder leiding van Wilhelm Furtwangler. Deze opera, die door den regisseur van de Weensche Staatsopera geheel nieuw geënsce neerd is, komt daarna no^ drie maal op het repertoire, namelijk op 10, 19 en 29 Augustus. Iets geheel nieuws voor Salzburg zal de „Tann- hiluser" zijn, waarvoor VonKautz- 1 y nieuwe décors ontwierp. Verder slaan nog Beethoven?,.F'deiio" en Stra-iss' „Bosetikavalier" op het programma, terwijl in de Italiaan- !,ch* taal en gedeeltelijk met lta- iiaanscn* ar listen twee opera's van Mozart („Don Giovauni" en Figa ro's Hoen zeil'") en een van Verdi (Falstaff") ten tooneelo zullen word a gebracht. Dc dirigenten van deze drie opera's zijn resp. dr. Karl .Böhn:, Knappertsbusch en de Fiorenésjnsch« orkestleider Yittorio Gut honderd procent aan een oplossing gelooft. In Praag maakt men zich nog steeds be angst over een mogelijken coup van de Sudeten-Duitschers en betreurt men het vooral in militaire kringen, dat men bij het onder de wapenen roepen van den re servejaargang en de specialisten voor het woord mobilisatie is teruggeschrokken. Was er ook formeel gemobiliseerd, zooals de generaliteit gewild had, dan had deze laatste maatregelen tegen zekere elemen ten in het Sudetenduitsche gebied kunnen nemen, b.v. hen een bepaalde verblijfplaats aanwijzen en ook had zij de vrije hand gehad bij het zoeken naar wapens. Thans is dit natuurlijk onmogelijk en blijft Praag vreezen, dat de Henleinisten als antwoord op het nationaliteitenstatuut, dat zij onvol doende achten, zelf de autonomie zullen uitroepen en daaruit dan zeker niet zonder reeds gepleegd overleg met Berlijn de consequenties zullen trekken. Anderzijds bericht de Duitsche pers met groote verbittering over de laatste inci denten in Tsjecho-Slowakije, waarbij een aantal Sudetenduitsers door Tsjechi sche militairen en politie gewond zijn. De twijfel aan de autoriteit van de Praagsche regeering tegenover de kringen van het Tsjechische chauvinisme alsmede aan den goeden wil tot verzoening in het algemeen, wordt steeds duidelijker uitgesproken. De onverbiddelijkheid der eischen tot autono mie, die ook aan Slowaaksche zijde worden gesteld, worden door de Duitsche pers in j vreemdelingen en het ingewikkelde pro bleem van de electriciteitsvoorziening. Het wetsontwerp, dat ter regeling van dit laatste vraagstuk was ingediend, bracht vele sprekers voor en tegen in het geweer en moest menige verandering on dergaan. Niet minder dan 5 nota's van wijzigingen op dit ontwerp zijn reeds ver schenen. Handelsbesprekingen met en crediet aan België. Onze handelsbetrekkingen met België zullen binnenkort weer de aandacht vra gen. Er staan nieuwe onderhandelingen voor de deur ter vernieuwing van de han delsovereenkomst van 1936, welke alleen het accoord over het verkeer van goederen, waarvan de invoer aan con tingen teering onderworpen is, zullen betreffen. Ook in ander opzicht valt er nieuws te vermelden omtrent onze betrekkingen met België, namelijk het tot stand komen van een financieele transactie met de regeering van onze Zuiderburen. Deze is aangegaan tusschen een Nederlandsch bankierssyndi caat onder leiding van de Nederlandsche Handelmaatschappij en de firma Mendels- sohn Co. en betrèft de verstrekking van een crediet van 35 millioen gulden aan de Belgische regeering. Een soortgelijke over eenkomst heeft België in Zwitserland af gesloten. De „Karimata" werkt. Als er sprake is van millioenen gaan in deze dagen onze gedachten onwillekeurig naar den goudschat uit, die misschien thans den langsten tijd op den bodem der Noordzee heeft gerust. _De jacht op de mil lioenen van de „Lutine" is begonnen; Don derdagavond ving de '„Karimata", geheel volgens de plannen, haar taak aan. Natuur lijk behoefde men niet dadelijk op kost bare vondsten te rekenen en het was dan ook niet anders dan zand, water, kwallen eneen aantal schroeven en moeren (die van de „Karimata" zelf bleken te zijn), dat door de emmers omhoog werd ge bracht. Toch mag men zelfs na deze enkele dagen van werken reeds van een succes spreken, en wel van een succes voor de ingenieurs en bouwers van dit ingewik kelde technische gevaarte, dat, zooals het werd afgeleverd door de fabriek, zonder noemenswaardige correcties feilloos loopt. Wanneer nu ook het weer maar zijn mede werking blijft verleenen, zooals de eerste dagen het geval was, dan zal men onge twijfeld een redelijke kans hebben, om het verloren goud te bergen. In elk geval kan men wel zeggen, dat, indien men thans niet slaagt, wel verdere pogingen achterwege kunnen blijven, want nooit is een goud graversonderneming technisch zoo goed opgezet en grondig voorbereid als deze. Wij wachten dus in spanning op de eerste goudvondst. Prinses Juliana bij bet Roode Kruis. Onze Kroonprinses, den laatsten tijd be grijpelijkerwijze geheel opgaande in haar jonge moederschap, begint thans weer meer en meer deel te nemen aan het open bare leven. Vrijdag presideerde zij de jaar vergadering van het Roode Kruis te Ber gen op Zoom, nadat Zij den dag tevoren op Soestdijk de oudjes van dagen uit Hil versum voor zich had zien dcfileeren en zich met enkelen hunner had onderhouden. dien zin uitgelegd, dat de Praagsche re geering zich in de absolute minderheid tegenover het eensgezinde verlangen naar autonomie van de niet-Tsjechische natio naliteiten bevindt en dat een voortdurende weigering dezer eischen tenslotte de een heid van den geheelen staat in gevaar zou moeten brengen. Men ziet aan Duitsche zijde onder de huidige omstandigheden slechts geringe kansen voor de onderhandelingen tusschen de vertegenwoordigers der Sudetenduit sche partij en de regeering. De meeningen der beide partijen loopen, zooals men ziet zoover uit elkaar, dat men waarlijk niet al te optimistisch gestemd mag zijn en het is slechts een schrale troost, dat het Spaansche vraagstuk inter nationaal weer wat meer op den voor grond komt te staan, want daarmede wordt het gevaarlijke Tsjechische probleem geenszins uit de wereld geholpen. De Spaansche burgeroorlog. Franco zet zijn offensief op de verschil lende fronten met succes voort en is thans Castellon genaderd. Overigens gaat de be langstelling op het oogenblik minder naar den strijd zelve, dan wel naar de gevolgen van de barbaarsche luchtaanvallen van Franco op open steden uit. Vooral in Enge land is de verontwaardiging daarover groot en stelt men zich de vraag, of het niet mogelijk is den oorlog in het algemeen meer te humaniseeren. De „Times" heeft nu een lans gebroken voor de instelling van niet-belligerente zones, die onder toe zicht van een neutrale commissie zouden moeten staan. De grens van dergelijke zones zou bij dag en bij nacht duidelijk aangegeven moeten worden en daar zou men absoluut veilig moeten zijn. Het plan is inderdaad schoon, maar of het uitvoer baar zal zijn Tsjiang Kai-sjek voor lastige problemen. De ondankbaarste van alle krijgstactie ken is de terugtochtsstrategie. Zij vereischt een hooge mate van vertrouwen in zich- zelve, een eensgezinden staat, een tot een doelbewust ijzeren bloc samengesmede legerleiding en een onwankelbare moraal der soldaten. Sinds het begin van den oor log in het Verre Oosten is de Chineesche maarschalk Tsjiang Kai-sjek tot den vaan deldrager van een dergeiijke terugtochts strategie geworden. Tsjiang Kai-sjek krijgt thans voor de tweede maal den druk te bespeuren, die na iederen nieuwen terug tocht en na iederen nieuwen zij het ook niet beslissenden nederlaag uit de eigen rijen voortkomt. Hoe meer de Japansche troepen Hankau naderen, des te grooter wordt de ontevredenheid over de voor zichtige tactiek van den maarschalk onder de Chineesche legeraanvoerders, politici, soldaten en burgers. Er gaan zelfs geruch ten over meeningsverschillen tusschen den begaafden Zuid-Chineeschen generaal Li en het Chineesche staatshoofd. Intusschen is het echter geenszins onmogelijk, dat ook thans evenals na den val van Sjanghai en Nanking, de geslotenheid in eigen rijen wordt bewaard. Is niet juist uit den val van deze beide steden de taaie en bewon derenswaardige verdediging gedurende drie maanden van Soetsjou gegroeid Aardbeving in Nederland. Een groot deel van ons land heeft Zater dagmiddag omstreeks kwart over twaalf een wel zeer ongewone ervaring beleefd. Ten Zuidwesten van de lijn Venlo-Utrecht- Amsterdam werden twee lichte aardschok ken waargenomen, die, naar later bleek, hun centrum in Zuidwest-België hadden. Een zeer lichte herhaling deed zich Zondag nog voor, welke vooral in Zeeuwsch- Vlaanderen merkbaar was. In tegenstelling met België, waar verscheidene personen door vallende steenen enz. werden gedood, deden zich in ons land zoo goed als geen persoonlijke ongelukken voor. Scheveningen en Vlaardingen blijven staken. De nieuwe poging van den rijksbemid delaar, prof. mr. Josephus Jitta, om het conflict in de haringvisscherij tot oplos sing te brengen, is mislukt. Het nieuwe voorstel, dat iets betere arbeidsvoorwaar den bracht dan het vorige, is opnieuw met groote meerderheid door de Schevening- sche en Vlaardingsche visschers verwor pen. niettegenstaande het bestuur van den Centralen Bond ditmaal tot aanneming had geadviseerd. De Scheveningsche en Vlaardingsche visschers blijven vasthou den aan hun eenmaal gestelde eischen. zoodat alleen in Katwijk enkele schepen konden uitvaren en de staking dus voor het overgroote deel voortduurt. - Drie jubilea. Besluiten wij ons overzicht met de ver melding van het drietal jubilarissen, dat deze week in ons midden zag. Het waren in volgorde van eerbiedwaardigheid van hun leeftijd de 75-jarige Weesinrich ting te Neerbosch, de 50-jarige Koninklijke Nederlandsche Bond van Oud-Onderoffi cieren en de 25-jarige Algemeene Kunst zijde Unie. ONZICHTBARE STRALEN TEGEN SLAAPWANDELEN. Op een nacht betrapte een moeder in Kopenhagen haar negentien jarige dochter op het oogenblik, dat deze al slaapwande lend in de vensterbank was geklommen. Sindsdien hield in dit gezin altijd een der leden des nachts de wacht bij het bed van het slaapwandelende meisje. Dit hielden zij vier jaar vol. Toen was ieders gezond heid ook die van de dochter door het aanhoudende waken en de angst, dat het meisje toch nog eens in een onbewaakt oogenblik zou opstaan en den dood zou vinden, zoodanig geschokt, dat er andere maatregelen genomen moesten worden. De vader stelde zich in verbinding met een electrotechnisch ingenieur, die enkele dagen later in de slaapkamer van het meisje eennige „electrische oogen" aan bracht. Het was een installatie met z.g.n. onzichtbare stralen, die deuren en ramen beveiligden. Zoodra iemand de stralen onderschept, wordt een alarminrichting in werking gesteld, die sterk genoeg is, om het slapende meisje wakker te maken en tevens een der familieleden te alarmeeren. Sedert deze electrische veiligheidsinstal latie in dit gezin in gebruik is, is de ge zondheidstoestand van het meisje aanmer kelijk verbeterd. Verschillende genees- heeren zien in de foto-electrische cel het hulpmiddel der toekomst in den strijd tegen het slaan wandelen NOOD IN U V bil V lauWi Functionarissen van industrieele onder nemingen en economen van alle richtingen beweren steeds weer, dat de economische moeilijkheden van onzen tijd door de moderne sociale wetgeving, de 48-urige resp. 4Q-urige werkweek veroorzaakt wor den, kortom door de beperking van de productie. Hoewel een blik in het econo misch gedeelte van welke krant ook de onhoudbaarheid van deze theorie bewijst, vindt zij nog steeds geloovige aanhangers. „Stijging der productie", aldus luidt de krijgskreet dezer lieden, ofschoon de re geeringen voortdurend wetten en verorde ningen tot beperking der industrieele pro ductie afkondigen; een tegenspraak, die goed in de algemeene chaos van dezen tijd past. In Frankrijk b.v. is het verboden, de met graan bebouwde vlakten uit te brei den, schoenfabrieken, suikerfabrieken en electrische centrales nieuw in bedrijf te stellen en in alle andere staten, Nederland niet uitgezonderd, vindt men dergelijke beperkingen. Neemt men het jaar 1933, toen de eerste schuchtere pogingen tot regeling van de productie ondernomen werden, tot uit gangspunt, dan heeft de graankoers op het oogenblik zijn laagste punt bereikt. De nieuwste koersdaling volgde op de rede van sir John Simon in het Engelsche Lagerhuis, waarin hij verklaarde, dat En geland 20 millioen mud graan gekocht had om de voedselvoorziening in geval van oor log te garandeeren. Doch sir John laat niet slechts graan, maar ook enorme voorraden suiker opslaan. Intusschen is de suiker productie een van de best gereguleerde takken van productie, zoodat niet eens door de kolossale- Engelsche inkoopen koers schommelingen veroorzaakt werden. Men herinnert zich de laatste Londensche sui kerconferentie, waar de regeeringen de tot op dat oogenblik „illegale" restrictiemaat regelen der groote suikerindustrieën on dersteunden. Ondanks de vele duizenden hectaren on bebouwd land heeft de koers van katoen een catastrofaal lagen stand bereikt en het is algemeen bekend, dat onlangs in Bi-a- zilië weer eens 50 millioen zakken koffie vernietigd zijn. Door dezen maatregel ge lukte het, den stand van de koffiekoers te handhaven. De rubberproductie is door het plan- Stevenson geregeld en wordt van maand tot maand beperkt. Desondanks daalt de prijs van de rubber in verticale lijn. Zelfs de aanbouw van aardappelen, dit goed koopste voedsel der onbemiddelden, wordt in eenige landen beperkt. Bezien wij nu het gebied van de wapen industrie. Op de geheele wereld wordt dagelijks meer dan 50 millioen gulden in den muil van de wapenindustrie geworpen, astronomische hoeveelheden grondstoffen, hoofdzakelijk metalen, worden geabsor- beerd. En desondanks: de tinproductie wordt in internationale maatstaven voort durend gereduceerd en ieder semester brengt een nieuwe koei-sdaling. Ook de productie van zink en lood is streng ge regeld. Maar alle records op dit gebied worden door het koper geslagen, dat op het oogenblik vijfmaal goedkooper is dan in het jaar 1920. Uit dit onderzoek blijkt duidelijk, dat het economische euvel van onzen tijd niet met de sociale wetgeving, niet met de be perking van de werktijden in verband staat, maar wel aan diepere oorzaken toe te schrijven is. DE VERDEELING DER GODSDIENSTEN IN JOEGO-SLAVIË. Het tegenwoordige koninkrijk Joego slavië werd gevormd uit het kleine Servië van 1914 en het groote Joego-Slavië van na den oorlog. Niet voor niets bevat het wapen vier op de Latijnsche letter B ge lijkende letterteekens, die de beginletters vormen van de spreuk „Slechts Eenheid Servië's Redding". Want aan die eenheid heeft het op dit gebied van den heksen ketel nog al eens ontbroken. En dat ligt voor de hand, want met het trekken van de geografische grenzen is een staat nog niet gevormd en zeker Joego-Slavië niet, waar al heel wat van het beleid en de zorgen van de overheid is gevergd om de vaak heterogene volksdeelen te doen samenwerken in een staatsverband, dat naar buiten althans een eenheid moest vertoonen. Zooals men weet hebben de vredesverdragen, die de geheele oude Donau-monarchie uiteenscheurden en on der de nabuurstaten verdeelden, de gren zen vastgesteld. In zekeren zin kwam hier door een einde aan de vroeger zoo veel- Mr. C. M. J. F. GOSELING Minister van Justitie. Het vraagstuk der ongewenschte vreemdelingen heeft nog al wat be roering in de Kamer gewekt en minister Goseling heeft al zijn juri dische bekwaamheid moeten ont plooien om lastige vragenstellers van repliek te kunnen dienen. Of hij daarin geslaagd is? Zelfs uit de rijen der regeeringspartijen kwam critiek op de gevolgde methoden. Gezegd dient intusschen te worden, dat de toestand na de aansluiting van Oos tenrijk bij Duitschland dringend om maatregelen vroeg en de regeering weinig anders kon doen, dan de be kende circulaire rond te zenden. In tusschen heeft de minister beloofd, in overweging te zullen nemen, of er een betere wettelijke regeling te vinden is. Mr. Goseling, die in Augustus van dit jaar 47 jaren oud zal worden, is een uitstekend jurist. Op het gebied der rechtsgeleerdheid is hij speciali teit, BLOEDTRANSFUSIE OOK BIJ DIEREN? In Denver (Ver, Staten) werden twefl katten van den dood gered, doordat de dierenarts een bloedtransfusie verrichte. Een kater, die met de beide katten in het zelfde huis leefde, was ernstig ziek ge worden en had de beide katten geïnfec teerd. Door zijn sterker gestel doorstond hij de ziekte en genas, terwijl de beide kat ten met de gebruikelijke middelen van de wetenschap niet meer te redden waren. Toen besloot de behandelende dierenarts een bloedtransfusie van den kater op de beide katten uit te voeren. Het vermoeden, dat het bloed van den kater afweerstoffen zou bevatten, die zich tijdens het ge nezingsproces gevormd hadden, bleek juist te zijn. De transfusie slaagde uitstekend en in korten tijd waren de beide katten weer gezond. vuldig voorkomende politieke moeilijk heden, maar godsdienstige moeilijkheden immers een meer interne aangelegen heid bleven aan de orde van den dag. Alle godsdiensten hebben in Joego- Slavië gelijke rechten. Ongeveer de helft der bevolking is Servisch-Orthodox, ruim een derde deel R.K., een tiende Mohamme- daansch en slechts een zeer klein percen tage Protestantsch, terwijl het Joodsche gedeelte een absolute minderheid vormt. De Servisch-Orthodoxe kerk staat onder een patriarch en een Heilige Synode. Er zijn zes metropolitische bisdommen en nog twintig andere diocesen. Twee aartsbis schoppen en twee bisdommen van de R.K. kerk ressorteeren direct onder den Heili gen Stoel. De zeven andere Katholieke bisdommen staan onder gezag van andere aartsbisdommen in het buitenland. De Protestanten worden voornamelijk gevon den in het Oud-Hongaarsche gebied. Zij behooren tot de Evangelische Kerk. Het is duidelijk dat een zoo groot aantal ver schillende godsdiensten op een zoo weinig talrijke bevolking aanleiding geeft tot hef tige verschillen. De orthodoxe Serviër*, Bosniërs en Montenegrijnen wenschen de orthodoxe kerk als eenige en staatskerk erkend te zien, iets waarin de Roomsch Katholieke Kroaten en Dalmatiërs natuur lijk nooit zullen berusten. Een concordaat met den H. Stoel te Rome is dbg altijd niet uitgevoerd en dreigt thans opgezegd te worden ZWEDEN VIERT HET FEEST VAN ZIJN KONING*- In heel Zweden is de 80ste verjaardag van Koning Guustaaf V met grooten luister gevierd. Een der tallooze gevelversieringen in Stockholm. .Roem •)Zornbor fferlstadk fiume 'Baryahika', :lgrado. I oMostar^ Sku/an' Z//\ Gneksch Orthodox, 1111 Roomsch Katholiek Móhammedaansch

Soester Courant | 1938 | | pagina 8