De vereeniging voor Luchtbescherming in moeilijkheden. M (h1 NOUVEAUTÉ KALDEWAY K. H. HAREMAKER ln dit blad zijn opgenomen De Nieuwe Soester, De Soester Post, Huis aan Huls en Soester Advertentieblad, Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 2566. 17e JAARGANG VRIJDAG 24 JUNI 1938. No 25 Ons Atelier is ZONDAG's gesloten Fotograaf DROST E.S.M.I. SPECIAAL MELK1NR. WARM WEER Otficieele kennisgevingen S M I T 'S LEESBIBLIOTHEEK Ruime keuze Uw Wasscher. Uw Stoomer. Aardbeien gebakjes Fantasie Polonaise Grenswijzigingen tusschen Duitschland en Nederland. Bosch wachters. soEmnüjmqD ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 tegels I 0.75. Elke regel meet 15 cent. Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie"» worden ln drie bladen opgenomen. UITGAVE van „DE SOESTER COURANT", Algemeen Weekblad en „SOESTER NIEUWSBLAD". Algemeen Christelijk Weekblad. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 60 et., franco per post 65 ct„ 20 ct. per maand. met uitzondering voor TIJDIG van te voren BESPROKEN Opnamen. Steenho !fstraat 56 Telefoon 2486 Zij is ontevreden over de regeering. We mogen het volk niet ontmoedigen 1 Ik ben overtuigd van het nut en zelfs van de noodzakelijkheid van een goede voorlich ting van het volk inzake luchtbescherming en van oefeningen dienaangaande- Ik. betoogde dat reeds eerder - Maar ik heb iets tegen de Vereeniging voor Luchtbescherming, althans iets tegen haar wijze van werken. De start van deze jonge organisatie is me veel te wild; haar voorstel, lingen zijn té suggestief; haar tactiek lijkt me bedenkelijk. Om met dat laatste te beginnen, de be. doeling is eigenlijk, dat deze vereeniging in zooverre een semi-overheidsinstituut zou zijn, dat ze o© aanvrage van de regeerhtg haar taak op zich heeft genomen en zal vervullen. Ze behoort du9 een steun van de overheid te zijn, waar deze naar de mate van haar mid delen -de luchtbescherming van en voor de burgerbevolking opbouwt- Ik zeg; naar de mate van haar middelen. We mogen niet ver geten, dat onze tijd méér groote problemen heeft, welke even noodzakelijk en plotse, lang 'n oplossing behoeven als het luehtge. vaar. Daar zijn; de defensie, welker kracht in de eerste plaats bepaalt, in hoeverre ons volk zich tegen vijandelijke aanvallen, ook vanuit de lucht, beschermd kan achten; ten tweede; de werkloosheid, welke honderdduizenden ge zinnen voor hun bestaan op de publieke kas aanwijst- Nu vind ik het in hooge mate ontactisch, dat de Ned. Vereeniging voor Luchtbescher ming, in plaats van de overheid tot steun te Zijn, deze in bijna elk nummer van haar or gaan bestrijdt, in zooverre ze scherpe critiek tot haar richt over de onvoldoende wijze,, waarop ze financiën voor de luchtbescherming ter beschikking stelt Deze critiek kweekt 'n fatale stemming onder het volk. Eenerzijds doet de vereeniging alles om de massa van het ontzettende gevaar, waaraan ze in oor logstijd bloot zou staan, te doordringen en daarnaast poneert ze dan onophoudelijk de stelling, dat de regcering het volk aan de ge schetste gevaren weerloos ten prooi laat. mogen voor het bereiken van al het vele en onderscheidene, dat noodzakelijk is, moet stellen. Kweekt de Ned. Ver. voor Luchtbescher ming ten aanzien van de regeering ontevreden heid, ten aanzien van het luchtgevaar schept ze bij de massa bovendien een stemming van ontmoediging, welke haar levensvreugde en daarmee haar levenskracht bedreigt. Om met $en voorbeeld te verduidelijken, wat ik bedoel: ik hoorde onlangs een propagan. dist der vereeniging in een speciaal belegde vergadering. Een knappe redenaar was hij, maar alles wat hij zei én de toon, waarop hij sprak, was zoodanig in mineur afgestemd, dat al wie gevoejig zijn voor sugg°sties, naar huis moeten zijn gegaan met de gedachte, dat gif of gas of granaatsplinters hun „normaal" le. vensednde zou worden. Deden de menschen dezen man z'n zin, dan zaten we thuis eiken dag met elkaar te delibereeren over alles, wat ons ééns uit de lucht zal bedreigen en over wat we dén te doen zullen hebben. Ons leven en denken zou gas moeten worden. Het luchtgevaar is geenszins denkbeeldig, - helaas' En we moeten verstandig en be leidvol rekening houden met wat ons be. schoren kan zijn, maar we moeten de gas- looze periode van ons leven niet bederven met ons uitsluitend gaszorgen voor later te maken! Het is nog geenszins te zeggen, hoe de luchtoorlog, welke technisch nog maar in zijn kinderschoenen staat, zich zal ontwikkelen. Evenmin welke afweer- of beschermingsmid delen de meest doeltreffende zullen zijn. Een betonnen schuilplaats, die op het moment wanden van i Meter moet hebben ik noem deze maat slechts bij wijze van voorbeeld zal over een of twee jaar misschien niet meer deugen wanneer de muren niet 3 M. dik zijn- Wellicht moet het heele systeem van be.onnen schuilplaatsen worden prijsgegeven. Zooals gezegd; de luchtoorlog ontwikkelt zich nog steeds. En ik doe bitter weinig op de „des kundigheid" van de vele deskundigen,, die zich ineens als. zoodanig hebber? ontpopt, toen de regeering de luchtbescherming voor de bur gerbevolking meende te moeten organiseeren en stimuleeren. ROOMIJS WEER Elke hoeveelheid wordt thuis bezorgd. J. VAN DEN BREEMER KERKPAD N.Z. TELEFOON 2502 Dat is niet alleen ontactisch, maar ook on rechtvaardig. De Ned- Ver- voor Luchtbe scherming heeft één taak: de genoemde be scherming. Zij kan zeggen, wat ze voor de uitoefening van haar taak noodig meent; van de mogelijkheid van financiering behoeft ze Zich niets aan te trekken Maar de taak van de regecring is aanmerkelijk veelzijdiger. Zij heeft ook voor de defensie te zorgen en be schikt niet over de financiën om deze zóó te organiseeren als feitelijk noodig is. Ze moet honderdduizenden werkloozen steunen en ze doet dat in onvoldoende mate ze beseft dat 2elf óók, omdat de kosten haar beperking opleggen. Ze moet groote werken laten uit voeren, maar vreest thans reeds ofschoon die uitvoering in onvoldoende mate geschiedt, dat het nageslacht door de werken, die vereischt en gedaan worden, ondragelijk zal worden belast. De Ned. Ver- voor Luchtbescherming eischt maar en eischt; ze schept vergelijkingen met het buitenland, ze poneert stellingen, maar. - - vergeet, dat de regeering en de regeering alléén verantwoordelijk is voor étappes, iwelke zij geremd door financieel onver-., De uitgebreidste dezer gemeente. Steeds de nieuwste werken voor Oud en long. Halen en bezorgen zonder prijsverhooging door Soest, Soestdijk en Soesterberg. Catalogus zonder verplichting ter inzage. STEENHOFSTRAAT 15a. TELEF. 2761, t.o. het Gemeentehuis. Luchtbescherming is een noodige en goede zaak; ze moet worden opgebouwd naar de mate van ervaring en ondervinding, langs we. gen van geleidelijkheid, rekening houdende met financieele mogelijkheden. Luchtbescherming is vooral een zaak voor de bevolkingscentra. Het meeste geld wordt opgeslurpt door de noodzaak van evacuatie in oorlogstijd van de steden en van de bevolking, welke huist in de buurt van objecten, welke van militair belang zijn. De beste luchtbe. scherming is en zal blijven dat is zelfs voor eiken leek duidelijk de bevolkings spreiding Het platteland! Déarvan heeft ook de minister van Binnenlandsche Zaken dezer dagen nog in een memorie aan de Kamer ge_ tuigd; spreiding is de beste beveiliging. En de minister bleek in dat verband mi- terecht meer te voelen voor schuilloopgra\ en dan voor betonnen onderkomens. Een populaire voorlichting van wat elkeen in verband met de omstandigheden het best kan doen tegen luchtgevaar is zeer zeker noo dig, ten deze heeft de Ned Ver- voor Luchtbescherming een mooie taak te vervullen Maar zij hoede zich voor overdrij\ing. Tenminste,..- als zij daartoe de kans nog krijgt Want het staat op het oogenblik slecht met de vereeniging Zij heeft niet de subsidie ontvangen van het rijk, welke haar door een vorigen minister in het uitzicht was gesteld e» waarop de vereeniging alvast. haar inrich ting had gebouwd! Naar. in de bladen te lezen valt, onderhoudt de vereeniging in Den Haag kostbare bureaux en ook vanuit den ledenkring worden er be denkingen tegen geuit, dat onder de huidige omstandigheden het dure centrale apparaat wordt gehandhaafd. Ook maakt men er aanmerking op, dat de minimum-contributie een kwartje bedraagt en dat de leden daarvoor een orgaan krijgen, waarvan de kostprijs alleen reeds- 45 ct- is! De moeilijkheden zijn inmiddels in een acuut stadium gekomen en daarom zal binnenkort in Den Haag een speciale vergadering worr den belegd, waar al deze kwesties en wat ermee samenhangt, besproken zullen worden. We hopen van harte, dat de moeilijkheden zullen worden overwonnen en rustige bezin ning moge leiden tot een nuttig voortbestaan. BEKENDMAKING. Inschrijving van leerlingen voor de Open bare Uloschool aan de Middelwijkstraat. Den ouders, die hunne kinderen met in* gang van den nieuwen cursus, aanvangende i September a.s- onderwijs wenschen te doen geven aan bovengenoemde Uloschool, wordt verzocht hiervan opgave te doen bij het Hoofd der school den heer J- van der Wal en wel op een der hieronderstaande data: Vrijdag 24 Juni a.s- van 78 uur n.m- aan de woning van het hoofd (Stationsweg 8a) Dinsdag 28 Juni a.s- van 4.305*30 n-mi- aan de school; Dinsdag 5 Juli a.s- van 4-30—5-30 n-m- aan de school- Den ouders wordt verzocht bij de inschrij ving het trouwboekje ter inzage te verstrek ken- Soest, 21 Juni 1938. Burgemeester en Wethouders van Soest, De Burgemeester. W. A. J. VISSER- De Secretaris, J. BATENBURG. wijt de hiervoor vereischte deskundigheid en financieele middelen geheel ontbreken- Voorts zijn namen van bekende personen zonder hun toestemming vermeld in van de Stichting uitgaande publicaties. Zij, die met de Kolonisatie-Unie in relatie willen treden worden aangeraden zich vooraf in verbinding te stellen met het Departement van Sociale Zaken, afdeeling Werkloosheids verzekering en Arbeidsbemiddeling, Bezuiden, hout 's-Gravenhage- Soest, 17 Juni 1938- De Burgemeester van Soest, W- A- J- VISSER. BADPAKKEN - BADMUTSEN Korte en lange S1RANDPANTAL0NS Van Weedestraat 28 - Tel. 2804 BEKENDMAKING. Namens de Ministers van Sociale Zaken en Justitie wordt ter kennis gebracht van de in gezetenen dezer gemeente, dat 'n ieder zij ge waarschuwd voor de actie van de Stichting „De Kolonisatie-Unie", gevestigd te 's-Graven hage, Schenkkade 313. Het is gebleken, dat deze ouderneming, die beoogt het particuliere initiatief op emigratie, en kolonisatiegebied te stimuleeren, op zeer lichtvaardige wijze propaganda tracht te ma ken voor vestiging van Nederlanders met hun gezinnen in onze overzeesche gewesten, ter., TELEFOON 2928 REMBRAMDTLAAN 12 SOEST BEKENDMAKING. Eurgemeester en Wethouders van Soest, brengen ter openbare kennis, dat Rudolf Bok- ma, van beroep slager, wonende te Soest, Beukenlaan 20 bij vonnis van het Kantonge recht te Amersfoort, d-d- 28 April 1938, is veroordeeld tot f 20.boete, subs 10 dagen hechtenis. wegens het in deze gemeente wa- "rrri tf¥f^oöjr<sri, welke niet voldoen aan de eischen gesteld krachlens de Warenwet (Le verworst verkoopen met een te hoog gehalte aan watervrij zetmeel). Soest, 16 Juni 1938. Burgem. en Weth. voornoemd. De Burgemeester, W. A. J. VISSER- De Secretaris, J. BATEN BURU BEKENDMAKING Inschrijving van leerlingen voor de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs- Den ouders, die hunne kinderen met ingang van 1 September a-s- or.d rwijs wenschen te doen geven aan een openbare school voor ge woon lager onderwijs, wordt verzocht hiervan opgave te doen bij het desbetreffend hoofd der school- Gelegenheid tot het doen van aangifte wordt gegeven; Voor de school aan de Middelwijkstraat (Kerkebuurt) op Maandag 27 Juni a-s- dea n-m- van 3.304 uur en des avonds van 78 uur- Dinsdag 28 Juni a s- des n-m. van 3-304 uur en des avonds van 78 uur en wel in mei SLAGROOM. gevuld met SLAGROOM en AARDBEIEN BANKETBAKKER - Hofleverancier Van Wcedestr. 40 - Soestdijk - Tel. 2823 Als allen 20Ó samenwerkten rou voor ons cle Hjd wel 1 l rusHqor worden/ Ij Hier en daar zijn mogendheden Niet geheel en al tevreden Met de ligging van hun grens Zoodat zij maar steeds probeeren Deze lijn te corrigeer en, Vaak in strijd met buurmans wensch/ Tusschen ons en onze buren Blijkt de vriendschap voort te dure*! Ook al wordt de grens verlegde Zonder ophef of sensatie, Zonder troepenconcentratie Wordt dit grensgeval berecht ^Grenzen, dat zijn van die dingen Met de gekste kronkelingen. En die bieden kansen aan Waar de smokk'laars en die shaken Menigmaal gebruik van maken Om een flanken slag te slaan Thans wordt langs den weg der red« In volkomen rust en vrede Deze kwestie opgelost- Kan dat niet te allen tijde Zonder dat het één van beide -< .Geld en menschenlevens kost? De Natuurwacht doolde Zondag Over bosch en heide rond. Om te speuren of men ergens Niet een overtreding vond- Om den arm 't herkenningstceken» Zoo U weet, is dit een band. Trok er hier en daar een tweetal Door het Soester-binnenland- Dat er veel wordt overtreden Kwam bij de inspectie uit, Want zij boekten op hun speurtocht Men-gmaal een rijken buit- In de hei bij „Zomers-Buiten" Streek een aantal menschen neer; Op zichzelf dus niets bijzonder!. Edoch, lezer, er was meer! Ruim vierhonderd stedelingen Nuttigden daar hun diner; Zelfs een keuken was aanwezig, Kwam op paard en wagen mee- In een aantal groote ketels Werd het middagmaal gekookt En de vuurtjes werden lustig Met petroleum gestookt- De Natuurwacht ging verzoeken; „Waakt voor bosch en heideveld; Promoveer ook dit terrein niet Tot een vieze vuilnisbelt!" Alles kwam perfect in orde ,Na het smakelijk diner, Want de dagjesmensch n namen Keurig al den rommel mee- Nergens waaide één papiertje Op dat heideveld in 't rond, Want, een kuiltje werd gegraven En-.- de boel ging in den grond! Voorts trof men op die inspectie In het droge Soester land, Wat is die Natuurwacht nuttig! Een begin van heidebrand- Bijna was men dus, o jammer, Van een mooi stuk hei beroofd, Doch ook dit werd weer voorkomen, Want het vuurtje werd gedoofd- .Verder trof men vele dingen In de Soester bosschen aan; Doodleuk wilden zelfs de auto's In het „groen" parkeeren gaan Ook was er een heer aan 't stoeien Met zijn hond in 't jonge groen, Zóóiets moet je in den „aanplant" Van een loofbosch toch niet doen? Er is méér, veel meer te melden, Wat men „overtredend" doet- Maar het mooist van alles is toch, „De Natuurwacht-Soest" werkt goed! Hoorde nog een aardig voorval Van het voordeel, dat het schenkt; Hoe respectvol zelfs de jeugd hier Over den Natuurwacht denkt- Miesje kibbelde met Beppy; Beiden waren héél erg kwaad; Stonden op het punt van vechten, Zóó-maar, midden op de straat- Eensklaps ging toen Miesje dreigen^ 'lc Zal je krijgen, en niet mis, En je durft me niks terugdoen Omdat Pa „Boschwachter" is E- v- E- het schoolgebouw- Voor de school aan de Beetzlaan op Maan* dag 27 Juni a-s- des avonds van 78 uur. Dinsdag 28 Juni a-s- des avonds van 7Q uur en wel in het schoolgebouw- Voor de school aan den Verlengde School» weg (Soesterberg) op Maandag 27 Juni a-s- des avonds van 78 uur en wel in het school^ gebouw- De kinderen moeten vóór 1 October a-a- den leeftijd van 6 jaren hebben bereikt om tot de school te kunnen worden toegelaten- Den ouders wordt verzocht bij de inschrijf ving het trouwboekje ter inzage te verstrek* ken- Soest> 24 Juni 1938 - Burgem. en Weth. voornoem^ De Burgemeester, iW. A- J. VISSEB- Dc Secretaris, J. BATENBURG.

Soester Courant | 1938 | | pagina 1