oss. SbeSkmi, NOUVEAUTÉ In dit blad zijn opgenomen De Nieuwe Soester, De Soester Post, Huls aan Huls en Soester Advertentieblad, Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraai 35, Telefoon 2566. 17e JAARGANG VRIJDAG 1 JULI 1938. No 26 Ons Atelier is ZONDAG's gesloten Fotograaf DROST crfeiïJbcefladeiJji Als KALDEWAY Stoomwasscherij KALDEWAY Officieeie kennisgevingen E.S.M .1. SPECIAAL MELKINR. WARM WEER ROOMIJS WEER Dameskousen Voedt Uw huid 's nachts met Purol De „Zaak" Oss. JULIANA CAKES K. H. HAREMAKER EXAMEN. Brandgevaar. V1SÏV1AFI Soest DE SOESTER (DUQANT ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels 1 0.75. Elke regel meer 15 cent Advertentie's tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertenties worden in drie bladen opgenomen. UITGAVE van „DE SOESTER COURANT'. Algemeen Weekblad en „SOESTER NIEUWSBLAD". Algemeen Christelijk Weekblad. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 60 ct.. franco per post 65 ct., 20 ct. per maand. met uitzondering voor TIJDIG van te voren BESPROKEN Opnamen. Steenhoffstraat 56 Telefoon 2486 Rust door verwarring. Lijdt de justitie door een teveel aan politie? Rijksveldwacht, marechaussee, ge meente en militaire politie. De openbare behandeling van een zaak als die van Oss, welke voor het ambtenaren, gerecht werd gehouden, is lang niet zonder bedenking Het recht dat werd nagestreefd voor de ambtenaren^ deed onrecht geschieden jegens bepaalde burgers, die in het conflict geen partij waren- Afgezien daarvan he ft de openbaarheid der behandeling groot voordeel opgeleverd- Te constateeren valt, dat het luide gerucht over Üe „zaakOss" vrijwel is verstomd, nu minder het rechtsgevoelen, maar vooral de nieuwsgierigheid van de massa naar wat zich achter de schermen had afgespeeldj is bcvre. rbgd. Voor de rest interesseert het publiek zich nu weinig, zelts niet voor de uitspraak, twelke nog moet volg n. Alles wat er voor 't ambtenarengerecht getuigd en verklaard is, 'iwas verwarrend door zijn tegenstellingen, maar jVit die verwarring ontstond publieke rust. j Uit het vele, dat over „Oss" is geschreven, kreeg mende gedachte: de Roomsche minister jvan Justitie in samenspanning met den Room. schen proc. generaal te 's Bosch, hebben de loverplaatsing der brigade van Oss geforceerd, toen deze een zedenzaak in onderzoek namein, iiwaarin twee pastoors de verdachten waren.: 'Aldus werd deze zedenzaak „gesmoord". De minister en de proc-generaai zouden zich «daarbij hebben laten leiden door de regelen dvan het canonnieke (kerkelijke) recht, welke 'hun zou verbieden om geestelijken voor een 1 leekenrechtbank te dagen. .////AJÊtk Te betreuren is het, dat de politie hier in haar voortvarendheid verder ging dan het door de wetgeving afgebakende terrein. Deze handeling toch of meer nog, wat achter deze zaak verborgen lag, was het, dat zooveel hoofden en pennen over Oss in be weging bracht. De vraag rijst nu in hoeverre willekeurig optreden van de politie tegen de burgerij mo gelijk is en hoe deze burgerij in de toekomst hiertegen moet worden beschermd. Noch de partij ten eenre, noch ter andere zijde is zonder kleerscheuren gebleven bij de openbare behandeling van de zaak-Oss. Spe ciaal de substituut-officier heeft een droef fi guur geslagen. Vast staat, dat de minister zijn beslissingen mede hééft gegrond op onjuiste inlichtingen van dezen substituut- Of daarom overplaatsing van de brigade- Oss onrechtmatig is geweest? We willen geenszins vooruitloopen op de. officieeie uitspraak, maat mogen toch wijzen op enkele fejten, welke ter openbare zitting zijn komen vast te staan- De tactloosheid der brigade in bepaalde gevallen is evident ge bleken- Precies zoo evident is thans 't volkomen ge mis aan samenwerking, dat er in een deel van Brabant, maar vooral in Oss heeft bestaan tus schen poli.ioneele ambtenaren (marechaussee) en 't hoogste justitieNe gezag (procureur-ge neraal). Er was niet alleen geen samenwer king. maar wrok en verbittering- Evident is ook de naijver, welke jn Oss tusschen de ge meentelijke en rijkspolitie (marechaussee) heeft bestaan, welke culmineerde in het onderzoek naar eikaars veronderstelde misdragingen- Hoe de uitspraak ook moge uitvallen, welke partij daarbij (misschien) ook zal worden aangewezen, als. dragende schuldige verant woordelijkheid voor dien misstand, eisch van tact en beleid, eisch van gezag en justitie is, dat ingegrepen wordt, wanneer een belang rijke dienst als die van de politie niet goed wordt of niet goed kan worden gediend- 't Is te hopen, dat de gebeurtenissen te Oss aanleiding mogen geven tot een meer alj meen onderzoek naar de verhouding tusschen politie en justitie, en naar de verhouding ook tusschen de verschillende politiecorpsen on derling- Velen stellen zich de vraag, of de justitie d-i- het recht ten onzent niet in den knel dreigt te komen hier en daar misschien wel eens gekomen zal zijn door den naijver, welke op natuurlijke wijze ontstaan moet, wanneer verschi l.-nde organen van po'itie met dezelfde taak: het recht te dienen, zijn belast Zulke gescheidenheid en naijveT wekken een fatalen corpsgeest, welke b-v. ook bij de be handeling van de zaak-Oss tot uiting kwam, toen hooge officieren tegenover hun minderen verklaard zeiden te hebben; „Jongens, ik kan weer échter jullie staan", in een zaak, waarin een procureur-generaal en een minister partij ter andere zijde waren. In de openbare behandeling van de zaak iivoor het ambtenarengerecht heeft de proc— generaal getuigd (en wachtmeester de Gier .sprak 't niet tegen), dat deze wachtmeester in een onderhoud met den proc.-generaal als Zijn oveftuigirg had kenbaar gemaakt, dat hij Zich ook tot een onderzoek verplicht achtte, wanneer hij een geestelijke verdacht van een levenswijze, wilke niet strookt met diens gees telijke verplichtingen en óok, wanneer de fei ten riet strafbaar zijn gesteld in de burger lijke wet. Tegen zulke opvatting heeft de proc—generaal zich verzet. I' De Gier erkende en zijn rechtskundige ïaadsxr.an legde er nog eens den nadruk op, dat hij nooit van plan was geweest om 'n proces-verbaal tegen de pastoors in kwestie op te maken Dar kon dan ook niet- In casu ging het ten aanzien van een hunner er om, Of deze al dan niet in Oss een „verhouding" Zou hebben gehad met een vrouw, die thans gehuwd is en in Den Haag woont. I Maar? ook al zou de verdenking juist zijn, wat heeft de politie en justitie er mee te ma. ken? Zulke zaak regardeert enkel en alleen de geestelijke overheid van de betrokkenen. Ook de proc -generaal betoogde dat, maar de Gier hie)d tegenover hem vol, dat hij, als het geestelijken betrof, de zedelijkheid van hun wandel meende te moeten onderzoeken, óók als hun hardelingeB niet in strijd waren met het burgerlijk strafrecht. Wat de Gier met de resultaten van zijn onderzoek wilde doen? Hij is katholiek, mogelijk dat hij, evenals «le subsituut-officier, behoefte heeft gevoeld tot 't ongevraagd inzenden van bepaalde re portages over wettelijk niet strafbare tekort komingen van geestelijken, aan dier superieu ren. Dat is de taak onzer politie echter geens zins. voor U wascht, Krijgt ge een sieraad in Uw kast. Soest, Rembrandtiaan 12, Tel, 2928 BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Soest, gelet op artikel 76 en vlg. der Lager On derwijswet 1920, brengen ter algemeene ken nis, dat de Raad dier gemeente in zijn verga dering van 20 Juni j-1. besloten heeft de wet telijk voorgeschreven medewerking te ver- leenen ten aanzien van de aanvrage van het R-K. Kerkbestuur te Soest om ten behoeve van de R.K. Uloschool aan de Steenhoffstraat alhier te kunnen overgaan tot de aanschaffing van tien nieuwe scchoolbanken, nieuwe gor dijnen voor alle lokalen en nieuwe matten voor de gangen. j Soest 23 Juni 1938- Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester .W. A. J. VISSER, De Secretaris, J. BATENBURG. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat de Raad in zijne verga dering van 20 Juni 1938 het onderstaande besluit heeft genomen: De Raad der gemeente Soest, overwegende, dat bij raadsbesluit van 14 Juli 1930 inge volge het bepaalde bij de Motor- en Rijwiel- wet voor het berijden met alle motorrijtuigen en rijwielen is ges'oten verklaard; Elke hoeveelheid wordt thuis bezorgd J. VAN DEN BREEMER KERKPAD N.Z. TELEFOON 2502 a. de Spoorstraat en wel in de richting van den Korte Melmweg (thans Prins Bernhardlaan) naar de halte Soestdijk; b. het bij het Stationspleintje ge.egen weg gedeelte, uitmakende het vervolg van de Spoorstraat en loopende van de halte Soestdijk af tot den Rijksstraat wegen wel in de richting van de halte Soestdijk naar den Rijksstraatweg; dat de wenschelijkhdd is geble'-en om de Spoorstraat en het sub b. geroemde gedeelte eveneens in één richting te sluiten voor alle andere rij- of voertuigen; dat echter ge:n bezwaar bestaat de ge- shxenverklaring van de Spoorstraat en het sub b. genoemde gedeelte in één richting voor de rijwielen op te heffen; Gelet op de Motor- en Rijwie'.wet; Zijden en Natuurzijden Tevens gelegenheid tot OPHALEN VAN LADDERS. Van Weedestraat 28 - Tel. 2894 1. motorrijtuigen op meer dan twee i wielen, 2- motorrijtuigen op twee wielen, 3. alle rij- of voertuigen, geen mo- I torrijtuigen, of rijwielen zijnde. III. te bepalen, dat dit besluit in werking zal treden op den datum nader door Burgemeester en Weth- te bepalen. Van dit. besluit staat voor ieder belang hebbende beroep open binnen dertig dagen na he en. Het adres van beroep wordt aan Hare Majesteit de Koningin gericht, doch ingediend bij den Commissaris der Konigin. Soest, 23 Juni 1938. Burgem. en Weth. voornoemd. De Burgemeester, W. A. J. VISSER- De Secretaris, J. BATENBURG BESLUIT: I. liet bovengenoemd raadsbesluit van 14 Juli 1930, le afd. no. 1535 inzake sluiting van de Spoorstraat en het bij het Stationspleintje gelegen wegge deelte in te trekken; II. in het belarg van de -vrijheid en vei ligheid van het verkeer in één richting gesloten te verklaren: a- de Spoorstraat en wel in de richting van de Prins Bernhardlaan naar de halte Soestdijk; b. het bij het Stationspleintje gelegen weggedeelte, uitmaken'e het vervo'g van de Spoorstraat en loopen. e van de halte Soestdijk naar dien Rijks straatweg, een en ander voor het verkeer met de volgende catcgoriën: DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter Openbare kennis, dat op 24 Juni 1938 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van J- B. Cramer van den Bogaart, van be roep hotelhouder, wonende te Amsterdam, om tap-vergunning in de navolgende localiteit: de midden-voorlocaliteit van het perceel, plaat selijk gemerkt no. 70 en gelegen aan de Burgem. Grothestraat aldaar. Binnen twee weken na de dagteekenDg de zer bekendmaking kan ieder tegen het ver- leenen van deze vergunning schriftelijk be zwaren bij Burgemeester en Wethouders in brengen. Soest, den 24 Juni 1938. Burgemeester en Wethouders van Soest, De Burgemeester, W. A. J. VISSER- De Secretaris, J. BA 1ENBURG. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 25 Juni 1938 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van S. H. Speerstra, van beroep hotelhouder, wonende te Soest, om tap-vergunning in de navolgende localiteitcn: beneden-vóórlocaliteit en beneden-achterlocaliteit van het perceel, plaatselijk gemerkt no- 107 en gelegen aan de Soesterbergschestraat aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening de- zer bekendmakirg kan ieder tegen het ver- leenen van deze vergunning schriftelijke be- want zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit 1 of 2 x pet week Ook veiwormpjes. vlekjes, pukkels en uitslag verdwijnen er door. 1 ube 45, Doos 60-30 ct. Wis zou qsdachr hebben dal die muis zoo'n staart zou hebben? Toen de Ossche onderwereld Eens de schrik was van het land .Grepen de politiemannen Plotseling in met sterke hand- De bevolking voelde zich toen Van een zwaren last bevrijd En kon weer eens rustig slapen, .Voor het eerst, na langen tijd* Eengezind stak heel de natie Over hen de loftrojnpet; Zulke kerels moest men hebbent Flinke dienaars van de wet! Met de koninklijke hulde, Die hen daarna werd betoond^ IWerd toen op de juiste wijze Hun verdienstlük .werk beloond- .Welk een pijnlijke verbazing Wekte het in heel het la d, Dat die mannen moesten wijken Op bevel van hoogerhard- Doch de Ossche mannen streden Voor hun rechten, onvervaard, En zoo kreeg dit Ossche muisje Een geweidig lange staart. Jammer is het, dat die mannen Meer nog deden dan hun plicht, Dit toch is 't in 't bijzonder, Dat bij rechtspraak werd belicht En politie en justitie Zitten knel nu in de staart; Een besluit naar beide kanten Is in deze zaak ve.1 wa.,rd« van BANKETBAKKER - Hofleverancier Van Weedestr. 40 - Soestdijk Tel. 2823 is een lijn gebak van bijzon dere samenstelling. Eiken dag staan er ko ommen In de kranten afgedrukt, Met de namen van diegenen, Wien den vuurdoop is gelukt. Weken, maanden van tevoren Is er heel hard gestudeerd. Als de hersens vo'gepropt zijn, Wordt er ge-examineerd. Halve nachten opgeofferd, Want studeer en is heel zwaar. Wie zich niet ten volle inspant, Komt niet voor 't examen klaar. Na een goede voorbereiding, Dén gevoelt men zich eerst sterk- En na inspanning en ijver, Komt tot slot de kroon op 't werk* Heerlijk is het voor die blokkers, Als men informeert en vraagt Naar den uitslag van 't examen, En het antwoord luidt:„geslaagd". Doen wij menschen niet examen Heel den Iarg n levensweg? D' één heeft meer, de ander minder Levenslang examen pech- D' één loopt immers alles tegen, Heeft voortdurend egenslag En de ander is de boffer, Die 't gelukt en alles mag. Zou er wel één schepsel wezen, Als men op den man af vraagt, Hoe het er met hem/haar voorstaat- Die U antwoord „jaj geslaagd!" *t Leven immers is een raadsel, Meestal zonder „slot dat pakt". Daarom juist is dit de reden, Dat zoo velen zijn „gezakt!" v- E zwaren bij Burgemeester en Wethouders brengen. Soest, den 25 Juni 1938* Burgem. en Weth. voornoe» De Burgemeester. W. A. J. VISSER. De Secretaris. J. BATENBURG. Beschermt Uw huis tegen Kookt Electrisch Reeds voor 30 cent per week kunt U io 't bezit komen van een Electrische kookinstal- latie. Burgemeester Grothestraat 36 Tel 2595 VECHTPARTIJ. Een bewoner van de Beukenlaan li p dezer dagen met zijn hond te wandelen, teen hij met 'n bewoner van de B.etzlaan, zich over de hond ergerend, woorden kreeg De woorden gingen spoedig over tot dad n, toen de eige naar van het beest de hondenzweep misbruikte door deze over de rug van de Beetzlaanbewo- ner te halen. Als reactie gaf laatstbedoelde een duw te rug, die 7.00 aankwam, dat de bewoner van de Beukenlaan met zijn hoofd in onzachte aanrakiig kwam met het betonnen wegdek van deze laan. De poli r en de dokter vorm den het slot van dit kleine drama- PERSONALIA. De heer J. G van Es alhier, hoopt op 4 Juli a s den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar aan de Ned- Spoorweg..n werd aan gesteld als teckenaar- VER. JONG HERVORMDEN Hedenavond zal in de Ernst S'dlemhoev# aan den betonweg naar Utrecht een gecom bineerde vergadering worden gehouden van de Jong Hervormden uit Soest, Baarn, Bussun» en Hilversum. Ds- J. F. Roth, Ned. Herv. Predikant te Hilversum, zal daarbij als spreker optreden met als onderwerp ..Geloof".

Soester Courant | 1938 | | pagina 1