PORTRET DE INTERNATIONALE TOESTAND DEZE WEEK IN NEDERLAND VAN DE WEEK WERELD De zomer heeit zijn intrede ge daan. Bankiers en jongste be dienden, beoefenaars van de vrije beroepen en overheidsper soneel genieten reeds van hun vacantie of verheugen zich in de voorpret, die het plannenmaken schenkt. Het tempo van den ar beid verlangzaamt. Maar voor een categorie van menschenkin- deren schijnt in den zomer van dit jaar weinig kans op een pe riode van algeheele ontspanning te bestaan; de verwarde inter nationale politieke situatie laat den staatslieden geen rust. En zelfs wanneer zij een „vacantie"- reis ondernemen, dient deze nog veelal diplomatieke doeleinden. Roosevelt naar Zuid-Amerika. Daar is b.v. Amerika's president, die na een jaar van veel strijd om zijn „New Deal" werkelijk wel eenig recht op ont spanning heeft. Zijn vacantiereis zal nu be staan uit een tocht op een der Amerikaan- sche oorlogsbodems naar „bepaalde Zuid- Amerikaansche havens". Maar of deze reis nu werkelijk slechts de ontspanning zal dienen? Met het oog op een bewogen wereld tracht Washington de vriendschap pelijke banden met de Midden- en Zuid- Amerikaansche Staten zoo nauw mogelijk aan te halen. Bovendien wenscht het ook zijn economischen invloed tegen die van Italië en Duitschland, welke men in Ame rika uiterst ongaarne ziet, te versterken. Men zal de plank niet ver mis slaan, in dien men aanneemt, dat de reis van den president ook met deze zaken in verband staat. Een reis, die uitgesteld moest worden, is die van het Engelsche koningspaar naar Parijs. Terwijl de Fransche hoofdstad zich reeds geheel gereed gemaakt had voor de ontvangst van de hooge gasten, overleed plotseling de moeder van de Engelsche koningin. Voor den president van de Fran sche republiek was dit aanleiding, het Engelsche koningspaar voor te stellen, den datum van het bezoek op eenige weken later te stellen. De Parijzenaars zullen dus nog even geduld moeten oefenen, voordat zij den. Engelschen monarch en zijn ge malin liunnen begroeten. Tatarescu's reis naar Londen. Ook de reis, die Tatarescu naar de En gelsche hoofdstad heeft gemaakt, was geen vacantiereis. De Roemeensche minister van buitenlandsche zaken heeft lang durig met Chamberlain onderhandeld, naar men beweert over een Engelsch-Roe- meensche overeenkomst ter exploitatie van de nog onontgonnen Roemeensche petro- leumvelden en over de Fransch-Roemeen- sche overeenkomst, waardoor deze beide landen zich min of meer een monopolie over de Roemeensche petroleum zouden verschaffen. Een uitgebreide leening aan Roemenië voor het financieren van alle mogelijke werken zou den grondslag vor men van een nieuwe economische politiek, waarmede Engeland van plan zou zijn het pan-Germanisme den weg op den Balkan te versperren. Dat men in Berlijn dezen gang van zaken, die klaarblijkelijk een uitvloeisel is van de Britsch-Fransche besprekingen te Londen, ongaarne ziet, behoeft geen be- CHINA'S VROUWENREGIMENTEN. In den Japansch-Chineeschen oorlog strijden aan Chineesche zijde ook talrijke vrouwenregimenten, die bij de verschillende wapens werden gevormd. Men ziet hier een compagnie vrouwelijke soldaten uit de provincie Kwangsi op marsch. Aan het hoofd van den troep de vrouwelijke officier. toog. Het is voor het aan deviezen arme Duitschland ook inderdaad niet gemakke lijk tegen het Engelsche geld te concur- reeren. Castellon viel, maar jgpanje strijdt verder. Geen vacantiestemming heerscht in het zwaar geplaagde Spanje. Wel is nu ook Castellon in handen van Franco* gevallen, maar daarmede is de oorlog nog geenszins beslist. De strijd kan nog wel een jaar duren, voordat men tot een definitief re sultaat komt. Het aantal in de laatste twee jaren in Spanje gesneuvelde menschen zal intusschen reeds meer dan een millioen bedragen. Ongeveer het twintigste deel van de Spaansche bevolking ging reeds te gronde, de elite van de Spaansche jeugd. Maar de strijd gaat verder, -ondanks alle pogingen, die men onderneemt om hem te bekorten. Mussolini schijnt thans wel bereid te zijn een 10.000 vrijwilligers uit Spanje terug te trekken. Volgens een rapport, dat Graziani zou hebben ingediend, zou hij dit ook kunnen doen, zonder de partij van Franco te verzwakken. Mussolini's prijs voor deze tegemoetkomendheid is dan natuurlijk de inwerkingtreding van het Britsch-Italiaansche accoord. Daarmede zou hem dan tevens den weg geopend wor den naar Engelsche credieten, die hij, ge zien de mislukking van den Italiaanschen oogst, broodnoodig heeft. Chamberlain heeft intusschen de hou ding van de Engelsche regeering ten aan zien van de bombardeering van Britsche schepen in Spaansche havens in het Lager huis nog eens nader uiteen gezet. Zijn be toog kwam daarop neer, dat de politiek van de Engelsche regeering ongewijzigd bleef. Londen wil geen risico's nemen en de schepen, die Spaansche havens aan doen, moeten voor de gevolgen daarvan maar zelf opkomen. De strijd in China. In China overstroomt de Gele Rivier drie provincies, nadat Tsjang Kai-sjek de dijken liet doorsteken, terwijl ook de Jangste reeds hier en daar buiten haar oevers getreden is. De Japanners zijn daar door voor groote moeilijkheden geplaatst. Hun definitieve overwinning wordt er in ieder geval opnieuw aanmerkelijk door uitgesteld. Maar tot welken prijs! Tien duizenden Chineezen zijn. reeds omge komen en 50 millioen Chineezen loopen gevaar, in de komende maanden te ver hongeren. Welke vormen nemen moderne oorlogen aan! Hoezeer moeten de verant woordelijke mannen voor een oorlog terug deinzen! Hoe noodig zijn alle pogingen, een nieuwen wereldbrand te voorkomen! Het wil niet vlotten. De onderhandelingen, welke in Praag door de regeering met de vertegenwoordi gers van de verschillende nationaliteiten, meer speciaal met de Sudeten-Duitschers, gevoerd worden, hebben tot op heden geen bevredigend verloop. Men krijgt den in druk dat van een eigenlijk onderhandelen, van het zoeken naar een gemeenschappe lijke oplossing, nog geen sprake is. De partijen schijnen zich nog tot toelichtingen en uiteenzettingen te beperken. Daarmede is nog geenszins gezegd, dat men op den duur geen compromis zal kunnen vinden, maar reeds dit uitstel is uitermate te be treuren. Want dit maakt het mogelijk, dat de spanning weer toeneemt en dit kan onder bepaalde omstandigheden voor Europa zeer gevaarlijk worden. Oss in de Kamer. Zooals uit het debat iri de Kamer reeds te voorzien was, is het enquêtevoorstel van den heer Wendelaar inzake de politioneele toestanden te Oss met 50 tegen 37 stem men verworpen, nadat de indiener, of schoon vecKtende voor een verloren zaak, het nog eens met kracht had verdedigd. De motie-Albarda-Oud daarentegen, welke welke voorstelt, den minister van Justitie uit te noodigen, een nota van inlichtingen aan de Kamer uit te brengen, werd met 84 tegen 3 stemmen aangenomen. Nadat aldus de enquêteplannen definitief van de baan waren geschoven, kwam een suppletoire begrooting voor 1937 aan de orde, waarvan het door de regeering te verstrekken crediet voor de luchtbescher ming het belangrijkste onderdeel uitmaakte. De meeningen over de wijze, waarop de regeering de luchtbescherming ter hand dient te nemen, dan wel het particulier initiatief in dit opzicht heeft te steunen, loopen blijkens de gevoerde discussies nog al uiteen. Sommige leden zijn tevreden over hetgeen de regeering doet, anderen achten het veel te weinig. Minister Van Boeijen wees er in zijn antwoord aan de verschillende sprekers op, dat juist dit aangevraagde crediet er al op wijst, dat de regeering ten aanzien van het lucht- beschermingsvraagstuk diligent is, doch tevens stelde hij het vele onzekere in het licht, dat op dit terrein nog gelegen is. Het ontwerp werd ten slotte aangenomen, evenals het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 27 Mei 1937 te Quito tusschen Nederland en de Republiek Ecuador ge sloten handelsverdrag. AMERIKAANSCHE AUTO- UTOPIEÊN. Op een onlangs te New York ge houden congres van verkeersinge- nieurs werden de stoutste fanta sieën over de auto en de verkeers- toestanden in een verre toekomst ten beste gegeven. Over 25 jaar, zoo werd voorspeld, zal er geen benzine gebrek en geen bevroren motor meer zijn, want dan zullen uitsluitend electrische automobielen worden ge bruikt, die hun stroom draadloos van de electrische centrales betrekken. Door middel van de radio zullen bij een kruispunt de van verschillende kanten aankomende automobilisten elkander waarschuwen en zoo zullen botsingen vermeden worden. Foto- electrische cellen zullen elke auto onmiddellijk doen stoppen, zoodra zij getroffen worden door het licht van een verkeersdrempel, terwijl ook voor de regeling der snelheid en het richting houden op den weg van de foto-electrische cel gebruik gemaakt zal worden. Kortom, autorijden zal in 1963 een ongestoord genot zijn. Oss voor het Ambtenarengerecht. Voor het Ambtenarengerecht te 's-Gra- venhage is Donderdag een begin gemaakt met de behandeling van de zaak van de zes onderofficieren der Koninklijke Mare chaussee, die behoorden tot de brigade van Oss. Zooals men weet is deze zaak bij het Ambtenarengerecht aanhangig ge maakt op grond van de klaagschriften, welke de onderofficieren hadden inge diend naar aanleiding van hun ontheffing van opsporingsbevoegdheid door den mi nister van Justitie, gevolgd door hun over plaatsing. Na het verhoor van verschil lende getuigen kwam de procureur-gene raal uit Den Bosch, mr. J. L. M. H. baron Speyart van Woerden, aan het woord, die in een zeer uitvoerig relaas zijn bevindin gen over de verschillende zaken waarbij de Ossche merechaussee betrokken is ge weest, uiteenzette. De verklaringen van dezen getuige waren zoo uitgebreid, dat zij in een tweede zitting moesten worden voortgezet. Vervolgens was het woord aan de verdediger der zes klagers, mr. James, die o.a. als strijdwapen meebracht een advies van prof. J. E. van Remmelen aan de klagers. Dit zeer uitvoerige stuk, waar in de geleerde de conclusie uitspreekt, dat het ministerieele bevel tot ontneming van de opsporingsbevoegdheid aan de brigade Oss in strijd is geweest met art. 141 van het Wetboek van Strafvordeding, las de advocaat van de onderofficieren ter te rechtzitting voor. In het verder verloop van zijn pleidooi poogde mr. James de onge grondheid van de tegen de brigade Oss in gebrachte beschuldigingen aan te toonen, waarbij hij herhaaldelijk door den presi dent werd aangemaand, zich in gematigder bewoordingen uit te drukken. Ook dreigde de president, mr. H. van Haeringen, bij een van pleiters opmerkingen, de zitting verder met gesloten deuren te zullen be handelen. Dit gebeurde dan ook in de vol gende zitting waarin mr. James zijn plei dooi besloot. Dc drooglegging van den Noord- Oostpolder. Doch voeren wij onze lezers thans uit de gespannen rechtszaalsfeer, naar waar de frissche zeebries thans nog over de wijde watervlakte waait. Op uitnoodiging van den Minister van Waterstaat heeft een aantal persvertegenwoordigers onder lei ding van den directeur-generaal en inge nieurs der Zuiderzeewerken een excursie gemaakt naar de pas aangevangen inpol- deringswerken voor den toekomstigen Norodoostpolder. Zooals men weet, is de regeering niet dan na lange aarzeling tot de werkzaamheden voor deze nieuwe land aanwinning overgegaan. De oofzaak van deze aarzeling waren de enorme hooge kosten. Want al mag de grond in den Noord-Oostpolder dan goedkooper komen dan in den Wieringermeer 2600 tegen 5000 6000 per hectare), het blijft toch nog altijd nog een hooge prijs voor grond, waarvan men nog moet afwachten, of zij van goede kwaliteit zal blijken te zijn. Daar staat echter tegenover, dat juist deze droogleggingswerken zulk een prach tig werkverschaffingsobject zijn en het is dan ook wel deze overweging die den door slag heeft gegeven en de regeering heeft doen besluiten, ook de Zuiderzeebócht, be grensd door de kust van Friesland en Overijsel, in te polderen. Hierdoor zal 48.000 ha nieuw land worden gewonnen, waarin de eilanden Schokland en Urk worden opgenomen. Door de Zuiderzee werken kunnen 5600 arbeiders 15 jaar lang aan den gang gehouden worden, hetgeen een factor is, die in dezen tijd zeker wel de noodige millioenen waard is. Nu de werk zaamheden in versneld tempo zullen wor den uitgevoerd, kan de polder in 1940 droog komen. Emigratiemogelijkheden naar Australië? Een belangrijk bezoek ontving ons land deze week, namelijk van den plaatsver- vangenden premier van Australië, sir Earle Page. Belangrijk was dit bezoek voor ons land vooral, omdat deze Australische mi nister met onze regeering besprekingen wil voeren over de mogelijkheid, Neder landers naar Australië te doen emigreeren. Als grootste bezwaar van dit werelddeel noemde sir Earle in een onderhoud met de pers zijh geïsoleerde ligging en het is daarom, dat men in zijn land zooveel ge wicht hecht aan de totstandkoming van de nieuwe luchtverbinding tusschen Neder- landsch-Indië en Australië. EEN CHEQUE VAN 1 CENT. De burgemeester vari de Engelsche havenstad Southampton kreeg kort gele den van de spoorwegmaatschappij Southern Railway een chèque toegezonden, waarmee de strijdbijl tusschen het hoofd der ge meente en de spoorwegen begraven werd. De burgemeester had eenigen tijd geleden een perronkaartje moeten koopen, ofschoon hij volgens zijn opvatting op grond van de politieverordeningen vrijen toegang tot alle perrons had. Pas na een uitvoerige brief wisseling liet de spoorwegmaatschappij zich van de juistheid van deze opvatting overtuigen en betaalde het ten onrechte berekende perronkaartje terug. Zij stuurde den burgemeester een bankcheque van 1 penny (ongeveer 4 cent). Toch is deze chèque van 1 cent nog niet het laagterecord. Vijf jaar geleden heeft een Londensch zakenman van de schatkist der Vereenigde Staten als restitutie van teveel betaalde belasting een chèque ter grootte van 1 dollarcent, dus ongeveer 2 cent, ontvangen. EEN MUSEUM VAN EEN ZONDERLING. In het Bosnische stadje Priedor stierf onlangs op zeventigjarigen leeftijd een oude zonderling, Jovo Moetitsj, die reeds jaar en dag met geen mensch omging. De zon derling leefde moederziel alleen in een groot huis. Toen na zijn dood het huis door de autoriteiten werd onderzocht, stelde men vast, dat de oude zonderling een heel museum van'kostbare oude wapenen, pro ducten van handnijverheid, koper- en goudsmeedwerken had vergaard. Dit mu seum vertegenwoordigt niet alleen histo risch en ethnografisch, doch ook materieel een groote waarde. Ook werd een omvang rijke verzameling handschriften van voor aanstaande geleerden, schrijvers en politici uit alle landen ontdekt, die op het einde van de 19e en het begin van de 20ste eeuw hebben geleefd. De oude zonderling on derhield met hen een drukke én vertrou welijke briefwisseling. Het blijft een raad sel, waarom de oude man zich opeens zoo volkomen heeft teruggetrokken en men- schenschuw was geworden. ^AMERIKA ZAL NIET NEUTRAAL ZIJN! „De Vereenigde Staten hebben twee jaren lang onder een neutraliteitswet ge leefd, die hun wensch tot uiting brengt, in vrede te blijven leven. Maar de Amerika nen zijn tot nog toe in geen enkele situatie neutraal gebleven, die het risico van een oorlog met zich bracht. Zij zullen ook in geen toekomstige situatie neutraal blijven, die het evenwicht in de wereld dreigt te storen". Aldus de aanvang van een hoofdartikel in de „New York Times", waarin Amerika's partij name, de niet- neutraliteit van de Vereenigde Staten in een toekomstigen oorlog geproclameerd wordt. Er waren tijden, waarin zoo goed als „geheel Amerika" het deelnemen van de Vereenigde Staten aan den wereldoorlog als een zondenval beschouwde, waarvan een eventueele herhaling tot eiken prijs moest worden voorkomen. Deze tijden lig gen niet eens bijzonder lang achter ons. Eerst in het jaar 1934 kwam de beroemde Senaatscommissie bijeen, die de „ware" oorzaken van de Amerikaansche oorlogs verklaring van 1917 onderzoeken zou en wëlker voorzitter, senator Nye, het resul taat van het onderzoek in de volgende woorden samenvatte: Wie zou willen be weren, dat de Duitsche duikbootoorlog en niet handelsbelangen tot de deelname van Amerika aan den wereldoorlog zouden hebben geleid, moest maar liever romans schrijven.... Tot de neutraliteitswet, die voortvloeide uit de stemming van een der gelijke aanwijzing der oorlogsoorzaken, werd in Augustus 1935 besloten. Het ge tuigt dus van een werkelijk snel tempo van de Amerikaansche verandering van stemming, wanneer reeds op het oogenblik weer een artikel verschijnen kan als in de „New York Times", waarin het heet „Maar de aanvaller-staten zullen zich sterk vergissen, indien zij uit onze afkeer, ons tot een bepaalde handelwijze te ver plichten, de conclusie trekken, dat het niet schaadt, met ons geen rekening te houden. Wij zullen volledig bewapend zijn, wanneer een oorlog van grooteren omvang Europa in brand zet en de partij der democratieën kiezen. Zoolang wij als onafhankelijke natie een geschiedenis hebben, is er tweemaal een „wereldoorlog" uitgebroken. Wij hebben ons in beide oorlogen verwikkeld, niet wijl een kleine groep bankiers en munitiefabri kanten onze deelname wilde, maar wijl er een punt bereikt was, waarop de Ame rikaansche belangen zoozeer vervlochten waren, dat het ook voor een vredelievende natie niet langer verdragelijk was, aan den vrede vast te houden. Het is belangrijk, dat de staatslieden der aanvaller-staten zich er van bewust worden, dat op het oogenblik, niet minder dan in het jaar 1917, in alle deelen van de wereld speci fieke en vitale Amerikaansche belangqji bestaan, die ongetwijfeld door een oorlog van grooten omvang beroerd zouden worden". De beteekenis van een dergelijke ver klaring behoeft geen nadere uiteenzetting. Zij is reeds gebleken uit de wijze, waarop de internationale pers op haar gereageerd heeft. Geen avontuurlijk aangelegd Euro- peesch staatsman zal thans meer vast kun nen houden aan de illusie, dat Amerika in een eventueel gewapend Europeesch con flict afzijdig zal staan. En dat is een ga rantie voor den vrede. PRINS BERNHARD 27 JAAR! Deze week is dit hoekje gewijd aan een lid van ons koningshuis, Z.K.H. Prins Bernhard, die op 29 Juni a.s. zijn zeven-en-twintigsten geboorte dag viert. Wij herinneren hieraan met ge noegen, want Prins Bernhard, zooals wij hem hebben leeren kennen, is een sympathiek mensch, die in staat is geweest door zijn beminnelijkheid en charme alle Nederlandsche harten te veroveren, zoodra hij voet op Hol- landschen bodem zette. Wie herinnert zich niet den dag, dat h(j met gejuich en geestdrift werd binnengehaald in ons midden, als de verloofde van onze Prinses. Wie zal zich ook niet herinneren welk 'n dag van glorie en blijheid de 7e Januari 1937 werd, de dag, waarop de plechtige huwelijksinzegening plaats vond van de beide vorsten kinderen. Maar er zouden hog meer blijde dagen komen. Wij denken aan de ge boorte van de jongste Prinses van Nederland, Beatrix, toen onze Prin ses Juliana een gelukkige moeder en haar gemaal een trotsche vader werd. In al die blijde gebeurtenissen vond ons volk aanleiding het jonge, sympathieke vorstenpaar te huldigen. Prins Bernhard heeft in de bijna twee jaren, waarin hij thans aan de zijde van onze toekomstige vorstin leeft, niets van zijn populariteit, zoo snel verworven, ingeboet, integen deel; de Nederlanders hebben hem in die jaren van meer nabij leeren ken nen en zijn tot de conclusie gekomen, dat de beminnelijkheid en charme van den Prins-Gemaal geenszins 'n pose is geweest om het volk voor zich te winnen, maar dat hij van nature zulk 'n sympathiek en aange naam mensch is. Dit bewijst ook wel Prins Bern- hard's innig medeleven met het volk van Nederland, dat ook zijn volk werd. RAF1KRU Nahonalen cx PENARROYA 2019 f _yr A c*sreins&u T01\T£fiUEL l Yo X> \l%KM XMQRA de ia pucbla oe v. f i V epulliiïcinen PEM AuULOSA LUCENA del C CASTELLON tl rono 6ALA0A< AV'VER sao/ci ESPADAN esr/o* CASTCLinovo VAl' ^'NULES SEÖORBEK^^v-o ALNCOIJA* SOHCJ» BE na y/rcS Uf/A RABALSAD0RES Cx cau "V/ VAL {NC! VILLAR del A. SAGUNTO NC/A 23 KM I, SAGUNTO DE MILITAIRE ONTWIKKELING IN SPANJE. Ondanks heftigen tegenstand vermag het den Spaanschen regeeringstroepen niet te gelukken, zich de nationalisten van het lijf te houden. Langzaam maar zeker ver betert Franco, vooral aan het Oostelijk front, zijn stellingen. Thans is weer een der belangrijkste straatwegen, die van VROOLIJKHEID TEGEN WIL ENDANK. Te Seston in den Amerikaanschen staat Virginia heeft het geval van een jonge stu dente, die door een merkwaardige lach- ziekte werd aangetast, in medische krin gen groot opzien gewekt. Het jonge meisje had kort tevoren een bioscoop bezocht, waar een bijzonder komische film werd gegeven, die bij het publiek ware lach salvo's ontketende. Ook de studente lachte, dat haar de tranen over de wangen hepen. Ze lachte nog op den terugweg naar huis cn kon tot haar groote verbazing niet meer ophouden met lachen. Zelfs 's nachts werd ze in den sluimer nog af en toe door een krampachtige lachbui overvallen. Toen het merkwaardige verschijnsel den volgenden dag ook nog niet ophield, ging het meisje naar een dokter. Deze meende eerst met een geval van zenuwoverspanning te doen te hebben. Doch verschillende kalmeerings- middelen, die hij het meisje voorschreef, bleven zonder uitwerking. De jonpe Ame- qjcaanrcb'» 1"' i Teruel naar Sagunto, afgesneden en steeds dichter naderen de nationalisten deze stad. Tot nog toe beschikken de troepen van Franco niet over een belangrijken hoofd weg of een spoorlijn, om de troepen aan de kust een gemakkelijke verbinding met het achterland, met Teruel en Saragossa te geven. De straatweg Teruel-Sagunto zal hun beide tegelijk schenken. De val van Valencia zal thans wellicht nog slechts een kwestie van tijd zijn en eerst daarna komt de burgeroorlog, indien er van tevoren tenminste geen compromis wordt gesloten, waarop de kansen helaas zeer gering zijn. in zijn eindstadium den algemeenen aanval van Franco op Madrid en Barcelona. kingen reeds acht dagen. Beroemde genees- heeren interesseeren zich voor het geval; de ongelukkige studente, wie het huilen wel nader zal staan dan het lachen, wordt van de eene naar de andere kliniek ge sleept. Tot dusverre is men er echter nog niet in geslaagd, deze onbedaarlijke lach lust tot staan te brengen. EEN KERK ZONDER KLOKKEN. De onlangs ingewijde kathedraal van Kattowitz, die overigens eerst over jaren geheel voltooid zal zijn, is de eerste kerk in Polen, die geen klokken heeft. Het werk van de klokken wordt verricht door gra- mofoonplaten met-klokgelui, dat door een luidsprekersinstallatie uit den toren wordt uitgezonden. De installatie werd bij de in wijdingsplechtigheid in gebruik genomen en voldeed uitstekend. Als dit voorbeeld navolging vindt, zal het romantische be roep van klokkengieter weldra tot het ver-

Soester Courant | 1938 | | pagina 8