.S^SZfam' ,1- JxUfcvl Een „DROST"- f portret Techniek en werkloosheid. KALDEWAY NOUVEAUTÉ a In dit blad zijn opgenomen De Nieuwe Soester, De Soester Post, Huis aan Huis en Soester Advertentieblad, Uk Uitgave t DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 2566. I7e JAARGANG VRIJDAG 8 JULI 1938. No 27 E.S.M .1. SPECIAAL MELK1NR. Uw Wasscherij. Uw Stoomerij. De begrooting 1937 in den Raad. Dameskousen Soest. Engeland wenscht geen oorlog. Juli en Augustus 9 uur geopend Banketbakkerij HAREMAKER Provisiat. RAP I D Tel. 2202 Sportkroniek DE 5DE5TED CDUCAMT ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels 1 0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertentie's tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie's worden In drie biaden opgenomen. U1TGAVE van „DE SOESTER COURANT". Algemeen Weekblad en ..SOESTER NIEUWSBLAD". Algemeen Christelijk Weekblad. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 60 ct.. franco per post 65 et.. 20 ct. per maand. Ons Atelier is „ZONDAG's" gesloten met uitzondering voor TIJDIG van te voren BESPROKEN Opnamen. Zijn de machines een geesel Als zeer eens niet waren De machine is de „Kop van Jut" voor de economisch-ontmoedigden en allen, die geen weg weten uit de crisis. Het is 'n simpelle waarheid: als een bepaalde machine het werk van 5 man doet, dan maakt ze 4 man over bodig. Aangenomen, dat de machine zelf het toezicht enz. van een volle menschelijke werk kracht vereischt. Het is een waarheid, nochtans, welke Aiisleidend is. Want, van groote beteekenis is 9<7v; het antwoord op een andere vraag: als de machine er niet was, zou dan ook het werk er zijn, dat met haar hulp woedt verricht.? Ik heb vroeger eens het voorbeeld van het horloge gebruikt. Gesteld, dat een ma chine of een samenstel van machines, tien horloges per uur opleveren, vast staat, dat in handwerk nog niet één horloge in de tien uur kan worden gemaakt. Dus is het be wezen, dat het gebruik van machines bij de horloge-fabrikatie de werkloosheid bevordert? Nog geensznisj Immers, hoeveel menschen Izouden zich de weelde van het bezit van een horloge kunnen permiteeren, als dit instru ment slechts* in handwerk kon (of mocht) worden vervaardigd Ik kom terug op dit onderwerp, dat ik vroeger al eens behandelde, naar aanleiding van 'n artikel in „De Ingenieur, waarin de kwestie op voortreffelijke wijze wordt be licht. Het Kamerlid Kuiper had de opmerking herhaald, welke zoo vaak wordt gemaakt, Js zou de ontwikkeling der techniek werk loosheid hebben veroozaakt. en nieuwe mogelijkheden voor arbeid en wel vaart te scheppen. Wanneer dan de menschheid door gebrek kige economische organisatie of door tegen stellingen en onverdraagzaamheid van rassen en volken eens niet in staat is deze technische ontwikkeling bij te houden, waardoor tijde lijk voor een aantal hunner geen gelegenheid kan worden gevonden om. aan het econo mische productieproces deel te nemen, mag men dan, zoo vraag ik, der techniek het ver wijt voor de voeten werpen, dat zij het is, die voor het grootste deel deze ramp heeft veroorzaakt? Is dat billijk? Vergeet men dan, verblind door den betrek- kelijken nood der werkloozen, dien men om zich heen ziet, niet de geweldige zegeningen, die deze techniek aan de wereld heeft ge bracht en die ons zelfs nog in staat stellen om door middel van steunuitkeeringen den werkloozen althans een redelijk menschwaar- dig bestaan te waarborgen?" Ontzaglijk veel goeds, ontzaglijk veel wat we thans „onontbeerlijk" heeten, zou buiten het bereik van de massa zijn gebleven, wan neer de techniek den prijs niet gedrukt en de massafabrikatie niet had mogelijk gemaakt Thans zoekt men naar verbeteringen in de machines, om den prijs van het product te kunnen verlagen en aldus de concurrentie het hoofd te kunnen bieden, ware er slechts handwerk mogelijk, dan zou de concurrentie worden gebouwd op den werktijd van den arbeider en op zijn loon. Karnemelk koopt men overal. Maar lekkere Karnemelk koopt men bij J. VAN DEN BREEMER KERKPAD N.Z. TELEFOON 2502 TELEFOON 2928 REMBRANDTLAAN 12 SOEST „Hebt gij er u al eens 'n voorsstelling van gemaakt zoo vraagt Dr. Ir- B. Böl- ger in „De Ingenieur" wat er van ons land en van ons volk zou zijn geworden, wanneer de technische ontwikkeling niet of in veel mindere mate zou hebben plaats ge. Vonden? Denkt gij, dat hier dan acht mil- lioen menschen in een betrekkelijk hooge- .welvaart zouden kunnen leven? En zoo er dan al geen werkloosheid in den zin zóoals wij die kennen, zou zijn, dan zou dat slechts komen, omdat een kleine be- .olking zich in primitieve omstandigheden een ^ober bestaan zou moeten trachten te ver werven. In een zoodanige technisch-econo misch laag ontwikkelde gemeenschap kent men inderdaad geen „werkloosheid", daar heerscht slechts armoede, gebrek en ontbe ring. Dank zij het onvermoeide streven on zer technici naar hooger en beter, dank zij de voortdurende uitvindingen en ontdekkingen op het gebied der natuurkunde en chemische wetonschappen zijn er tal van nieuwe bron nen van bestaan gesschapen, die niet alleen aam honderdduizenden en nog eens honderd- duizanden werk hebben gegeven, doch die tevens het ge- 1 'elde welvaartspeil, vooral van de arbeidsklasse, tot een hoogte hebben opgevoerd, waarover mem vroeger niet heeft durven droomen. En dat alles kon gepaard gaan met een geleidelijke verkorting van den arbeidstijd, met een voortdurende verbetering van de sociale voorzorg en met een verster king van de rechtspositie van den arbeider, waardoor, in tegenstelling met vroeger den z.g* ouden tijd tegenwoordig ook op den arbeider het begrip mensch toepasselijk is geworden- Dit is te danken aan het fedt, dat de tech nici rusteloos hebben doorgewerkt aan ver nieuwingen en verbeteringen; dat zij, ge. dwongen door den categorischen imperatief, het beste wat in hen was hebben gegeven om jtieuwe bronnen van bestaan aan te boren De werklooze van thans heeft het onge twijfeld beter dan de werkende arbeider het zou hebben, wanneer er geen machines waren. Niet de machines maakten de werkloosheid, maar deze ontstond uit economische, politieke en militaire misstanden uit do wanverhoudin gen der volkeren, die over en weer liever de eigen productie-tekorten blijven lijden dan af te nemen van eikaars overvloeden (autarkie). Nochtans, men kan rekening houden met het bestaan van deze misstanden en dan komt men tot de vraag, of het niet beter is om in bepaalde omstandigheden den zegen van de techniek te versmaden ten behoeve van den zegem van den arbeid. Deze vraag is vooral klemmend voor de overheid, die, wat ze bij de uitvoering van openbare werken wint door gebruik van ma chines, uit moet geven aan werkloozensteun. Die vraag is er ook een voor overheid en particculiere ondernemers tesamen. Nagegaan zou kunnen worden, in hoe verre het gebruik van machines in verschil lende intustriën waren uit te schakelen door een geldelijke belooning van de overheid voor het gebruik van menschelijke arbeidskracht; een vergoeding, welke zou moeten dienen ter compensatie van de verhoogde productie kosten. Dat er werkloosheid is, mag de techniek niet worden aangewreven, maar wel is een oordeelkundig uitschakelen van de techniek een middel om den zegen van den arbeid weer wat te verbreiden. Wij veronderstellen, dat velen, ook na le zing van het verslag, nog niet veel zullen begrepen hebben van de financieele kwestie, die in de laatste raadsvergadering aan de orde was, zelfs ook niet na de'nog al scherpe discussie's die naar aanleiding van dat punt der agenda gehouden werden, maar dat wa ren meer persoonlijke, minder aangename kwestie's, dan zakelijke besprekingen. *t Klinkt eigenaardig, dat men beweert £74 000noodig te hebben om de begroo ting sluitend te maken, en dat men tenslotte, nadat andere heeren daar ook eens over ge oordeeld hebben, met ruim f 10-000ook genoegen neemt. Dit laatste is eigenlijk een gedwongen fraai igheid. Als men van uit Den Haag zegt: d« ex ploitatie-tekorten der bouwvereenigingen van vorige jaren moeten gedekt worden, maar dat mag niet bii het tekort van uitgaven ge rekend worden, en de verplichte bijdrage voor onderwijs in buitengemeenten, waar leerlin gen uit Soest gebruik van maken, breng dat naar een volgend dienstjaar, en meer andere posten, die geschrapt moeten worden, dan is dat eigenlijk geen bezuiniging, maar ver schuiving van lasten, en o.i. zal daarvoor wel een andere oplossing moeten gevonden wor den. Nu zijn wij ten opzichte van het finan cieel perspectief, niet zoo pessimis isch als de heer Thijssen, toch zullen wij nog wel enkele jaren door moeten maken, waarin voor zichtig beleid noodig is, en op zichzelf ge- wenschte dingen, toch moeten worden na ge- laten, om weer te komen tot een normale gang van zaken. Zijden en Natuurzijden Tevens is hier gelegenheid lot OPHALEN VAN LADDERS. Van Weedestraat 28 - Tel. 28D4 AANRIJDING Zondagmiddag had, tijdens de drukte van de op Mariënburg gehouden processie, een aanrijding plaats. De 68-jarige bestuurder van een motorrij wiel C^' G. uit Baarn £eed op de Burgen*. Grothestraat komende uide richting Soest, en wilde links afslaan de itöninginnelaan in. Er reed echter uit tegenovergestelde richting een wielrijdster en daar C. teveel de bocht links nam, was een botsing onvermijdelijk. Zoowel motor als rijwiel werden ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen GEM. ARBEIDSBEURS- Op de Gein. Arbeidsbeurs stonden inge schreven 307 werkzoekenden. De voornaamste beroepen waren: Metse laars 29; Opperlieden 47; Timmerlieden 19; Grondarbeiders 38; Stucadoors 9; Tuinarbei- ders 26; Losse arbeiders 45; Chauffeurs 12- DE DJIGUITEN-RU LTER-KOZAKKEN. TE SOEST Op hun rondreis door Nederland, vóór hun vertrek naar Amerika, zullen de beroemde Djiguiten-Ruiter-Kozakken nog éénmaal een voorstelling geven te Soest op het „Be Quick" terrein, aan den Dalweg bij Halte Soestdijk, en wel op Dinsdag 12 Juli a.s., des avonds 8 uur N.T. Zooals bekend zijn de Djiguiten-Ruiter-Ko zakken officieren van de voormalige Wit-Rus- sische ruiter-regimenten, welke zich na de re volutie vereenigden onder leiding van Hctman Remeleff. Zij reizen thans door alle landen van Europa en toonen overal met het grootste succes hun onovertroffen staaltjes van paard rijkunst en van ruiter-acrobatiek. Velen zullen zich nog hun optreden van vorige jaren herinneren, toen zij een ieder versteld deden staan door hun onbegrijpelijke durf, hun geweldige stoutmoedigheid, waarbij zij de Wild-West.ruiters, die wij van de film kennen, verre overtroffen. Hoe kan het ook anders: de Kozakken zijn vanaf hun jeugd met hun paarden opgegroeid en zij brachten het grootste deel van hun leven, in het zadel door. Vrees kennen zij niet en het lijkt of man en paard één geworden zijn. Hun paarden zijn hun kostbaarst bezit en, al wordt ook van hen tijdens de voorstellingen veel gevergd, iedereen die ziet met welke toewijding zij vóór en nd het optreden hun rijdieren v erzorgen, zal begrijpen, dat zij hun trouwe viervoeters als ware vrienden be schouw en- Het is geen hoogeschool-rijden, noch cir cus-voorstelling, doch een sporli f en tevens leerzaam evenement. Toeren zooals de Groote Pyramide, de Dolkendans en de Salto Mor tal e zijn voor de ware liefhebbers een at tractie. Wij twijfelen er dan ook niet aan of deze laatste voorstellingen in Nederland van de Djiguiten-Ruiter.Kozakken zullen ook hier ter plaatse zrer- veel belangstelling: trekken. Het optreden wordt door muziek opgeluisterd en zal ongeacht de weersgesteldheid plaats vin den. GESLAAGD- Onze plaatsgenoot, de heer Schattenberg, slaagde voor het examen Meester in de rech ten- Wij wenschen hem geluk met het behaal de succes. GESLAAGD- Voor het toelatings-examen tot het Chr. Lyceum te Hilversum slaagde Jaap v. d. Ploeg, Leerling van de School met den Bijbel, Prins Bemhardlaan ii- Als de reeders legen hooqe vrachten voor Spanje laden mosten ze zelf de risico tiran en, Uit den Spaanschen burgeroorlog .Vloeien moeilijkheden voort Waardoor 't politieke leven Van Eeropa wordt verstoord; In 't bizonder Groot-Brittanië Raakt er steeds mee in de knel, Want Italië en Dvdtschland iSpelen er gevaarlijk spel. Steeds meer Britsche handelsschepen Worden in den grond geboord En trots allerlei protesten Gaan de vliegers er mee voort. Britsche eer en Britsch prestige Worden op de proef gesteld: John Buil moet zich sterk bedwingen iMaar nog schuwt hij ruw geweld* is onze zaak tot Van Weedestr. 40 - Soestdijk - Tel. 2823 Denkt U aan onze SPECIALE LANGE SOESTERS MET SLAGROOM? Vijftien jaar op je qui vive, Vijftien jaren steeds present. Vijftien jaren waken, wachten. Vijftien jaren lang attent. Vijftien jaar paraat gebleven, Vijftien jaren, dag en nacht, Vijftien jaar, onafgebroken, Hield ons Brandweercorps de wacht. Vijftien jaar geheel vrijwillig, Wakend voor de veiligheid, Vijftien jaren onder 't motto: „Snelt te hulp, verliest geen tijd!" In den loop dier vijftien jaren Ging de Brandweer hard vooruit; Men begon met paard en wagen En een primitieve spuit. Toen de tram werd opgeheven Door het passagiers-tekort, Werd het Brandweerpaard verwissel/ Met een afgezant van Ford. Steeds werd onze Brandweer beter, Ging voortdurend hard vooruit. Thans bluscht men de zwaarste [branden Met de groote motorspuit. Woensdag is 't een groote feestdag, Als de Brandweer jubileert. Diertien Juli, is die datum Niet gevaarlijk en verkeerdV Is juist „dertien" niet Imt nummer. Dat vaak ongeluk aanbracht? Heeft men wel bij het bepalen Van dien dag daaraan gedacht? Maar natuurlijk, zelfs den datum, Dei in 't kwade daglicht staat, Is de Brandweer - feest of geen feest - Immers ook voor brand paraat! 'k Wensch bij 't Brandweer-jubileum Aan het Corps „provisiat"; Dat het feest van Woensdag worde: Niet te droog en.*.» niet te nat! E v E. Dames zolen en hakken 10.95 Heeren zolen en hakken i 1.20 Kinderwerk naar grootte Vakkundige afwerking. Prima materiaal. Torenstraat Ib Soest Bestelhuis: Talmalaan 12 E.S.V.A.C WEDSTRIJDEN OM HET KONINGIN EMMA MONUMENT. Zondag j-L vond op het E S-V.AC.-terrein! de eerste wedstrijd plaats om het Koningin Emma Monument tusscben de twee plaatse» lijke clubs SOEST en E S-V.A.C. Soest is er niet in kunnen slagen Esvac een nederlaag toe te brengen en moest met 32 de vlag strijken voor de organiseerenott Vereeniging. ZONDAG 10 JULI vindt de tweede wedstrijd plaats om dczO kostbare wisselprijs- De Hilversumsche 3e klaas K N-V-B. club DON AR komt dan op bezoek. Wij zijn uiterst benieuwd hoe E-S-V.A.C. zich tegenover deze stoere ploeg zal houden. Dat het wederom een spannende strijd zal worden, daar kan men van overtuigd zijn- Aanvang 4 uur, terrein Burg. Dekethpark* De K-N-V.B. scheidsrechter, de heer B. Lizé, is met de leiding belast. En hij bromt: ik waag me niet gauw In zoo'n hachelijk avontuur, Voor op winst beluste reeders Steek ik niet mijn hand in 't vttur? John Buil doet dan nog maar liever iWeer wat water in den wijn 1 Want het is nog steeds geen kwestie Van „te zijn of niet te zijn!" id ge- kam e- en 20- werden ilen de in de 'an So- e schit- .et wei uiteen, daarna stonden alle vliegtuigen we* derom op de plaats van uitgang. Het was een schitterende vlucht geweest, waarbij het weer zeer veel van de machines en de bestuurders had gevergd. Een waardig slot aan een waard:g feest. De L V A- heeft op ongekende wijze haar 25-jarig bestaan herdacht- Op meer dan gewone wijze heeft dit jc.feu leum de aandacht van alle Nederlanders ge. vestigd op het insiituur, dat voor allen in da toekomst van zoo groote beteekenis kan zjja..

Soester Courant | 1938 | | pagina 1