mot HcMüiKiM ml ubseu's iiiiiikiii I NOUVEAUTÉ Adverteert in dit blad. UitgaveDRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 2566. Als KALDEWAY Stoomwasscherij KALDEWAY Het Volkspetitionnement van 1878. D, F. VOIGT o^kbc^allleóU HET UITBREIDINGSPLAN. Soest E.SMA. SPECIAAL MELKINR. Goede Slagroom en prima Roomijs komt van J. VAN DEN BREEMER Zijden onderjurken vanaf f0.78 ZATERDAG 30 JULI Naar de T.TVRaces fe Assen. Avondtoer Loosdrecht. MAANDAG 1 AUGUSTUS Naar Valkenburg. Naar Montferland. Avondtoer Doorn Zeist. DINSDAG 2 AUGUSTUS Naar de Oisterwijksche Vennen en Moerdijkbrug. Avondtoer Loosdrecht. Naar Arnhem, Nijmegen, Berg en Dal. DONDERDAG 4 AUGUSTUS Zeer interessante tocht naar de markt te Middelburg. Naar de Holterberg. Avondtoer Doorn-Zeist, VRIJDAG 5 AUGUSTUS Rond het ljselmeer. Zes bruggentoer over den Bosch-Nijmegen Avondtoer Loosdrecht. Naar Den Haag en Scheveningen. ZATERDAG 8 AUGUSTUS Middagtoer naar Ouwehand's Dieren park te Rhenen. Opgave en inlichtingen Garage Tensen, Tel. 2319 Weet U het wel K. H. HAREMAKER ONHANDIGHEID. Officieele kennisgevingen In dit blad zijn opgenomen De Nieuwe Soester, De Soester Post, Huls aan Huls en Soester Advertentieblad, ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels 10.75. Elke regel meer 15 cent. Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie's worden Id drie bladen opgenomen. UITGAVE van „DE SOESTER COURANT", Algemeen Weekblad en „SOESTER NIEUWSBLAD". Algemeen Christelijk Weekblad. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 60 ct., franco per post 65 et, 20 ct. per maand. 17e JAARGANG VRIJDAG 29 JULI 1938. No. 30 voor U wascht, Krijgt ge een sieraad in Uw kast. Soest, Rembrandtlaan 12, Tel, 2928 Een monument in de geschie denis van den Schoolstrijd- De „vlieg" bleek „springlevend" De „Onderdrukte minderheid" werd „overwinnende meerder heid". Met groote dankbaarheid in het hart her denken alle voorstanders van Christelijk On derwijs dezer dagen, hoe het op 3 Augustus van dit jaar, 60 jaar geleden zal zijn, dat het Volkspetitionnement, het Smeekschrift om een school met den Bijbel, aan Z-M- Willem III werd aangeboden. De zeventiger jaren van de vorige eeuw waren bij uitstek moeilijke jaren geweest voor hen, die hun kinderen wilden opvoeden vol gens de Heilige Schrift. Al wat modern, liberaal, radicaal was, had storm geloopen tegen de Christelijke School en een machtig wapen in hun hand was de .Vereeniging „Vollksonderwijs", die over het heele land haar af deeling en had. En tegenover dit goedgeorganiseerde le ger stond een troepenmacht, die niet vastaan- eengesloten en eensgezind was. Men dacht over sommige punten niet gelijk en voorheen krachtige voorstanders van de School met den Bijbel hadden hadden zich uit de gele deren teruggetrokken. Onder deze omstandigheden dook einde 1877 het bericht op, dat Kappeyne minister was geworden en dat hij ons land een nieuwe schoollwet zou geven. Kappeyne, dat was de man, die eertijds in de Kamer het woord had gesproken, doelende op de. voorstanders van de School met den Bijbel: „Welnudan moet'de minderheid maar onderdrukt worden, want dan is zij de vlieg, die de gansche zalf bederft en heeft zij in onze maatschappij geen recht van be staan." Groote bezorgdheid dus bij de vrienden van het Christelijk Onderwijs. En terecht! Het wetsontwerp, dat spoedig bekend werd, was er op berekend, om in één keer de Christellijke Scholen den das om te doen. naar het Loo, om het smeekschrift aan den Koning te overhandigen. Roerend zijn de woorden, door den stoeren voortrekker bij die gelegenheid gesproken. ,Sire" zoo besloot hij, „wij smeeken U, plaats onder zulk een voordracht Uw Ko ninklijke handteekening nooit!" En de Koning O, Hij was zeer welwillend. De toekomst van ons lieve Nederland, het geluk van onze dierbare kinderen ging Hem heusch aan het hart. Maardoor Kappeyne partijdig voor gelicht, teekende Hij 17 Augustus 1878 de wet. Het was voor Kappeve en de zijnen een P y r rhu s.over winning Want toen werd ons Christenvolk geheel wakker. De energie nam toe, de geloofs kracht werd versterkt, tal van nieuwe scho len werden bijgebouwd. In 1881 zelfs 24, een aantal, dat tevoren nooit was bereikt! Het Ministerie_Mackay, van welks optreden we in April dezes jaars het 50-jarig jubi leum mochten vieren, gaf de eerste verrui ming, Kuyper en De Visser deden de rest en thans vertegenwoordigen èn het aantal der Christelijke Scholen èn het aantal leerlingen, daarin onderwezen, 2/3 van het totaal-aantal in N ederland. De Unie „Een School met den Bijbel", in 1879 opgericht, leverde een paraat leger voor de Chr. School, de Unie-collecte, sinds dat jaar regelmatig gehouden, bracht meer dan 5 millioen gulden voor haar bijeen. Wij gedenken haar met dankbaarheid! En wij hernieuwen den eed van trouw aan ons Christelijk Onderwijs! t Burgem. Grothestraat 30 Telefoon 363 - Soest GEDIPL. OPTICIEN. Voor het maken van llw BRIL, ook volgens recept van H.H. Oogartsen, een vertrouwd adres' De verplichtingen ten aanzien van gebouw- jen, leerlingenschaal e.d- waren dermate ver zwaard, dat die voor de Christelijke Scholen nooit na te komen zouden zijn. De opzet zou gelukken' De School met den Bijbel ging er onder! Maar als de mensch ten einde raad is, Idan begint God. Hij had juist deze bittere be proeving noodig, om bij Christelijk Nederland de ingezonken geloofskracht weer te doen op leven, de verloren eenheid weer te herstellen. Toen protest bij Ministers en Volksverte genwoordiging niet baatte, besloot ons Chris tenvolk zich te wenden tot zijn Koning in den hemel en zijn Koning op aarde. Aan den avond van Maandag 22 Juli 1878 was er een algemeen biduur voor heel het land, om Gods onmisbaren zegen af te smee ken over het volkspetitionnement. Hij neigt immers de harten der Koningen tot al wat Hij wil! Van 22 tot 27 Juli lagen in alle plaatsen Van ons land dc lijsten ter teekening. En toen alle handtekeningen in 15 banden verzameld waren met het opschrift: „Smeekschrift aan den Koning om een School met den Bijbel", waren het er niet minder dan 305102- Daarnaast lagen in afzonderlijke portefeuil les de adressen van meer dan 400 kerkera den en enkele vereenigingen. Vrijdag 2 Augustus was de Commissie van Aanbieding samen in de pastorie van Ds- Jorissen te Apeldoorn, om in het gebed kracht te zoeken voor haar moeilijke taak. Zaterdag 3 Augustus toog ze onder lei- Hing van den grijzen Elout van Soeterwoude De teerling is geworpen. Na 20 jaar Alea iacta est, de teerling is ge worpen! Na 20 jaar uitbreidingsplannen-mi. sere, na 5 mislukte plannen, na jaren van ongegbreidelde bebouwing en de daarmede gepaard gaande vernieling van natuur- en dorpsschoon, is thans door de Kroon een beslissing geno men en heeft onze gemeeente eindelijk een uitbreidingsplan en weten we nu eindelijk waar we aan toe zijn- Alle 29 appelanten tegen het door Ged. Staten gewijzigde Uitbreidings plan (in hoofdzaak eigenaars van gron den, die toen als natuurreservaat waren vastgesteld) zijn door de Kroon in het ongelijk gesteld geworden. Het gemeentebestuur weet op het moment dat wij dit schrijven, officieel nog niets, daar de correspondentie over deze zaak via Ged. Staten loopt- Wij gelooven echter de gemeente Soest thans evenwel te mogen geluk- wenschen, daar eindelijk die normen zijn vastgesteld, die ons fraaie na tuurschoon voor het nageslacht zal doen bewaard blijven. Alea iacta estj Na 20 jaar.... Proficiat 1 KERKPAD N.Z. TELEFOON 2502 Pee ÏL Liter voordeelig. E.H-B.O.-DEMONSTRATIE. Donderdagavond had achter het buiten „Middelwijk", dat door den eigenaar voor dit doel belangloos was afgestaan, een zomer- oefening plaats van de E-H-B.O. Deze oefening stond onder leiding van dr. P. Donker- De publieke belangstelling bestond hoofd zakelijk uit jeugdige belangstellenden, die ech ter de ernst van een en ander niet vermoch ten te begrijpen en die in hun optreden eenigs- zinds hinderlijk waren voor de E.H-B.O—ers, die vol enthousiasme zich van hun taak kw«et- Het gegeven was, dat van een hooge stei ger van een in anbouw zijnde villa een drie tal arbeiders naar beneden waren gestort, doordat een op hol geslagen paard de steun punten van de steiger had vernield. Het paard had tevens den voerman van den wagen waarvoor hij gespannen was, in de sloot ge worpen. Van Weedestraat 28 Tel. 2804 De E.H-B.O. kwam spoedig in actie en ge constateerd werd bij den eersten patiënt, nl- de voerman, die inmiddels „op het droge" was gehaald, bewusteloosheid. De andere drie patiënten hadden sleutelbeenbreuk, armbean- breuk, ruggegraatkwetsuren, hersenschudding, gebroken vingers. Een programma, wat elk wat wils bood- Op vlotte en deskundige wijze werden de noodige verbanden gelegd, waarna de drie pa- tienten per ziekenauto vervoerd konden wor den. De vierde, de voerman, moest over een hooge schutting worden getransporteerd, het geen met de noodige omzehtiigheïd moest gebeuren. Dit moeilijke transport liep even eens op rolletjes, waarmede de oefening, die zeer geslaagd is, toch helaas te weinig pro pagandistische waarde had, was geëindigd. Het was te betreuren, dat de E-H-B.O—ers gehinderd werden door het publiek, hetgeen misschien in de hand is gewerkt geworden door het feit, dat politie op het terrein onb- brak. De Donker dankte na" "afHoop den heer Quelle als „leider der E.H-B.O." voor de voorbereidende arbeid en de aanwezigen voor hun belangstelling. Vertrek 3.45 uut v.m. Terug 10 uur. Prijs slechts £2,—'. Vertrek 7 15 uur. Terug 10 uur. Prijs £0.75. Vertrek 7 uur. Terug 10.30 uur. Prijs f4.—. over Arnhem, Zevenaar, Doetinchem. Apeldoorn. Vertrek 8,45 uur. Terug 6 uur} Prüs .f 2.— Vertrek 7 uur. Terug 10 uur. Prijs f0.75. Vertrek 8.45 uur. Terug 6 uur. Prijs f2.50 Vertrek 7.15 uur. Terug 10 uur. Prijs f0.75. Vertrek 8.45 uur. Terug 5.30 uur. Prijs f2.—. Vertrek 6.45 uur. Terug 9.30 uur. Prijs f 4.—, Vertrek 8.45 uur. Terug 6 uur. Prijs f2.50. Vertrek 7 uur. Terug 10 uur. Prijs 10.75. over Alkmaar, Afsluitdijk, Leeuwarden, Zwolle. Vertrek 8.15 uur. Terug 9 uur. Prijs 14. Vertrek 8.45 uur. Terug 6 uur. Prijs f2.—. Vertrek 7.15 uur. Terug 10 uur. Prijs f 0.75. Vertrek 9.15 uur. Terug 9 uur. Prijs f 2.—. met terugrit over Wageningen. Vertrek 1.15 uur. Terug 6 uur. Prijs f 1.50, kinderen f 1.25. Entrée Dierenpark inbegrepen. dat onze gevulde ALLERHANDE uit 24 soorten bestaan 'i En bijzonder fijne vullingen! BANKETBAKKER Van Weedestr. 40 - Soestdijk - Tel. 2823 Vele menschen zijn onhandig, Anderen zijn bijdehand, Allebei de catagories Tref je aan in elke stand. Heeft de één twee linkerhanden, Die staan averechts verkeerd, D'ander maakt, wat hij gezien heeft, Ook al heeft hij 't niet geleerd. Als je handig kunt laveeren, Ook al ben je niet zoo'n kraan, Zul je je met handigheden Door vee] tegenslagen slaan. Als je vlot en rap van tong bent, Praat je vijf kwartier in 't uur, Ben je stuntelig in 't spreken, Sla je steeds een slecht figuur. Als je handig bent van aanleg Heb je vaak een streepje voor, Want veel moeilijkheden kom je, Met een handigheidje door! Op een mondeling examen Zat een meisje in de klem, Doch het kleine ding wat handig, Echt wat men zoo noemt „ad rem". Met de vraag: Wat is een schouwburg? Kwam zij leelijk in het nauw, Doch zij gaf correct ten antwoord: „Een theater, groot gebouw." Wat er in theaters plaats vond? Zei ze handig: „Dikwijls feest, Maar ik weet het niet heel zeker, Want ik ben er nooit geweest". „Ga je", vroeg men haar toen verder, „Nooit naar bioscopen toe?'' „Ja meneer^ wel eenheel stikum, Want ik mag niet... van m'n Moe!" Bij dit onderdeel werd verder 't Bijdehandje niet gevraagd; Zeg maar aan je moeder, dat je Handig-bij bent en,-, geslaagd! EL v. EL GEM. KEUKEN OSDIENST. Overzicht over de m^aad Juni 1938- Geslacht op de N-V- Centrale.Slachtplaatsr 54 runderen, 22 vette kalveren, 2 nuchtere kalveren, 5 paarden, 66 varkens en 1 schaap* Huisslachting-n; 1 varken. Ingevoerd werd: 6831 K.g- vleesch en vet. Tuberculose kwam voor bij: 3 runderen en 7 varkens. Goedgekeurd onder voorwaarde van „Ver* koop in 't Klein onder Toezicht": 3 rundereiu Uit nood werden gedood: 3 runderen. Gestorven dieren: 2 runderen, 3 graskal* veren, 5 nuchtere kalveren, 8 varkens eq 2 schapen. Afgekeurde geheele dieren: 2 runderen, 3 graskalveren, 5 nuchtere kalveren, 8 varkens en 2 schapen. Aan organen werden afgekeurd: Van Runderen: 5 paar longen, 16 levers, 5 paar nieren, 2 uie: 1 borstvlies en 3 lymphklieren. Van Varkens: 12 paar longen, 1 lever, t; paar nieren, 4 magen, 4 stel darmen, 7 lymph* klieren en 6 K.g- ongesmolten vet. Van Kalveren: 3 paar nieren. Van Paarden: 1 lever en 1 paar nieren. BEKENDMAKING. Het hoofd van het gemeentebestuur van Soest maakt bekend, dat door de raad dier gemeente bij besluit van 21 Maart 1938 vast gestelde bebouwingsvoorschriften, als bedoeld in artikel 43 der Woningwet, met bijbehoo* rende teekening, door Gedeputeerde Staten zijn goedgekeurd en ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage liggen. De Burgemeester voornoemd, W. A- 1. VISSER,

Soester Courant | 1938 | | pagina 5