PORTRET DE INTERNATIONALE TOESTAND DEZE WEEK WERELD I IN NEDERLAND VAN DE WEEK Merida CordobsTg Juli en Augustus waren in 1914 de fatale maanden van Europa. In dezelfde maanden van 1938 vragen velen zich met angst in het hart af, of een dergelijke catastrophe opnieuw over Europa komen zal. Vastgesteld kan ech ter worden, dat de argumenten, die er voor spreken» dat het niet tot een oorlog komen zal, in de laatste weken vermeerderd zijn. Men mag er met goed recht op hopen, dat Europa dezen zomer de oorlog bespaard zal blijven. Deze hoop, die gebaseerd is op een groot aantal algemeen bekende feiten van den eersten rang, kan door eenige bijzondere feiten van den tweeden rang den bodem niet ingeslagen worden. Men hoort veel van oorlogsvoorbereidin gen over en weer, van een versneld bin nenhalen van oogsten, van grensverster- kingen enz. Maar reeds de omstandigheid, dat dergelijke geruchten openlijk worden rondgestrooid, maakt het aannemelijk, dat men hierbij in werkelijkheid in het geheel niet met de laatste voorbereidingen voor een extreme militaire onderneming, maar met de bestanddeelen van een extreme diplomatieke onderneming te doen heeft. Met verwijzing naar de kracht van de eigen wapenen eenerzij ds, met betuigin gen van vriendschap anderzijds, wil men een zoo groot mogelijke diplomatieke buit veroveren. In dit handgemeen gebruiken beide partijen alle mogelijke middelen om elkaar over en weer deels schrik aan te jagen, deels elkaar met beloften te paaien, in het ongelijk te stellen, met zichzelve in tegenspraak te brengen. Kapitein Wiede- mann wordt uitgezonden, lord Runciman wordt uitgezonden, de lucht is vol pact aanbiedingen, bedreigingen van iedere soort, positieve en negatieve trucs. Maar noch moet men, wijl met oorlog gedreigd wordt, hem ernstig vreezen; noch moet men omgekeerd van alle tegenzetten ge- looven, dat zij zoo gemeend zouden zijn, als het schijnt en dat zij ooit waar zouden kunnen worden. Natuurlijk kunnen eenige van deze zetten op het diplomatieke schaakbord ook een eigen uitwerking heb ben; ja zelfs, zooals juist de zending van Runciman naar Praag, een aanzienlijke. Niet waarschijnlijk daarentegen is, dat uit dit drijven morgen, overmorgen, in deze weken, de beslissing over oorlog en vrede zal voortkomen. Men mag gelooven, dat dit alles zich inderdaad terzijde van de laatste beslissing afspeelt. Stroomen inkt zijn b.v. gevloeid over de vraag, wat Wie- demann gezegd en Chamberlain gemeend heeft. Het is zeker aan niemand mogelijk, daarop te antwoorden, maar in beslissen- den zin zal het ook wel onnoodig zijn. Wanneer de vrede behouden zal zijn ge- VLAMMENWERPERS IN ASBEST. Voor den strijd in de voorste linies zijn in Engeland nieuwe vlammenwerpers ge construeerd, die hierboven door den Britschen minister van luchtvaart, sir Kingsley Wood (rechts) worden bezichtigd. De apparaten verwekken zulk een hitte, dat de manschappen die ze bedienen in speciale asbestpakken gekleed zijn. bleven, zal de huidige constellatie in een diplomatiek handgemeen over eenige weken niemand meer interesseeren. Nieuwe formules, nieuwe plannen zullen in de plaats getreden zijn van die, waarmede men elkaar op het oogenblik beschiet, De spanning tusschen Moskou en Tokio. Het bovenstaande schijnt ook van toe passing te zijn op de tusschen de Sovjet- Unie en Japan heerschende situatie. Hoe wel het nog te vroeg is om conclusies te trekken omtrent de vermoedelijke ontwik keling van de spanning tusschen Tokio en Moskou, zijn er toch zekere symptomen, welke bepaalde aanwijzingen geven. Men moet deze niet zoeken in het betwiste ge bied zelve. Daar vecht men nog steeds. Belangrijker is, dat de regeeringen tot nog toe-weinig lust toohen de troepen te volgen. De regeeringen blijven waarde hechten aan een minnelijke schikking. In ieder geval is het diplomatieke contact weer hersteld en het initiatief daartoe is opmerkelijk genoeg van de Japanners uit gegaan. Inderdaad schijnt de wensch naar een minnelijke schikking aan Japansche zijde nog grooter te zijn dan in Moskou. De mogelijkheid, dat de Japanners de ge volgen van een strijd op het oogenblik minder gemakkelijk kunnen dragen dan de Russen, ligt ook wel voor de hand. Overigens schijnt echter geen van beide partijen van zins te zijn een nederlaag bij Tsjang Koefeng te aanvaarden. Derhalve is er ondanks bepaalde geruststellende symptomen voor een te veel aan optimisme ook zeker geen reden. Voor gerustheid is slechts dan plaats, indien beide partijen bij machte blijken hun troepen hun wil op te leggen en door het verminderen van de aanwezige strijdmiddelen, waarvan tot nog toe niets te bemerken is, met daden ook op dit punt van hun wil tot een vreed zame oplossing te komen, uiting geven. STANLEY BALDWIN EN WINSTON CHURCHILL „STEMPELEN". Luidens berichten in de Engelsche bla den hebben zich onlangs Stanley Bald- win" en „Winston Churchill" bij de werk- loozenondersteuing te Londen aangemeld. Het waren naamgenooten van den vroe- geren minister-president en den oud minister. Naar aanleiding van dit merk waardige feit heeft men eens nagegaan, welke bekende namen het meest in de Britsche werkloozenregisters voorkomen. Bovenaan staat natuurlijk de naam „Smith"; 460.500 dragers van dien naam zijn werkloos. Dan volgen 305.000 Jones', 180.000 Brown's en 170.000 Williams1. Deze namen zijn in Engeland even algemeen als bij ons Jansen, Smit en Meijer. Maar ook namen van mannen, die over de geheele wereld bekend zijn, komen in de Britsche werkloozenregisters voor, zooals bijvoor beeld: 793 Walter Scott's, 153 John Bull's, 48 Charlie Chaplin's en 37 Stanley Bald- win's; doch in heel Engeland zijn er maar twee Winston Churchiirs als werkloos in geschreven. Rampen en voorspoed in de luchtvaart. De luchtvaart deed deze week weer ?nige malen van zich spreken, doch het as helaas niet alles goed nieuws, wat er ui vermelden viel. Na het noodlottige on geval, dat begin der week in de onmiddel lijke nabijheid van het vliegveld Ypen- burg plaats vond, \/as het wel dubbel tragisch, dat in dezelfde week een tweede militair vliegtuig moest verongelukken. Het gebeurde Vrijdagmorgen op het vlieg veld Soesterberg, waar een militair toestel van het type FK 51 bij het uitvoeren van een landing van een hoogte van 50 meter afgleed en tegen den grond te pletter sloeg. Het toestel was bemand door den sergeant leerlingvlieger B. Anderweg, die, ofschoon hij bewusteloos temidden van de overblijfselen van het totaal vernielde toe stel werd gevonden, er nog vrij goed bleek te zijn afgekomen. Een ernstige hoofd wonde en een kaakfractuur waren de ge volgen van zijn mislukte oefening. De berichten, welke deze week over de burgerluchtvaart werden medegedeeld, waren gelukkig van heel wat verblijdender aard. Opvallend is het toenemend bin- nenlandsch verkeer. Voor het eerst, verklaart de K.L.M., kan men zeg gen, dat het Nederlandsche volk het eigen land bevliegt. Honderden per sonen worden dagelijks binnen de lands grenzen door de lucht vervoerd. Vooral de lijn op Texel, de Zeelandlijn en de nieuwe verbinding met Leeuwarden hebben druk vervoer te boeken. Doch ook op de buiten- landsche lijnen van de K.L.M. is het in deze dagen drukke nering. Het bestaande vervoersrecord van bijna 900 passagiers op één dag is reeds met glans geslagen en staat nu op 1076, een cijfer, dat nog te sprekender is, als men bedenkt, dat het alleen voor het vervoer binnen de Euro- peesche grenzen geldt. De lijn op Londen had er het leeuwenaandeel in met bijna 150 passagiers, daarop volgde de Scandi navische lijn. met ruim 100, terwijl ook de Blauwe Donau-expres met bijna 100 zich DE LANGSTE ELECTRISCHE SPOORLIJN. Aan het einde van het afgeloopen jaar hadden de Duitsche rijksspoor wegen alles bij elkaar gerekend een afstand van 2288 km met bijna 6000 km spoorlijn ingericht voor electri- sche tractie. Momenteel is men bezig met de electrifieatie van nog 350 km, voor het meerendeel gelegen op het traject Neurenburg-Halle-Leipzig- Berlijn. Als deze werkzaamheden gereed zijn, zal de lijn Berlijn-Mün- chen-Rome-Napels, die doorloopt tot de Zuidpunt van Italië, geheel zijn geëlectrificeerd en de langste elec- trische spoorlijn ter wereld zijn. De groote doorgaande sneltreinen zullen den afstand Berlijn-München dan in 5 uur 20 minuten kunnen afleggen. Thans doen zij er nog 8 uur over. in druk vervoer mocht verheugen. De lange en dure Indiëlijn blijft overigens nog altijd het zorgenkind van de K.L.M., daar deze een heel wat minder gunstige bezet ting te zien geeft. Van verschillende zijden is er reeds op aangedrongen, dat het In dische gouvernement hierin de helpende hand zal bieden, door verlofsambtenaren in plaats van per boot met het """Vliegtuig naar het moederland te laten terugkeeren. Zoo heel eenvoudig zal dit echter wel niet zijn in verband met de bestaande regeling tusschen het Indische gouvernement en de scheepvaartmaatschappijen. Toch zal op den duur het moderne en zooveel snellere vliegtuig het juist voor dit vervoer van verlofgangers wel moeten winnen en dat het reeds dien kant uit begint te gaan, be wijst een enquête, welke de directie van de Borneo Sumatra Handelmaatschappij onder haar personeel heeft gehouden, waarbij de vraag werd gesteld, of een ver lof om de drie jaar met heen- en terugreis per K.L.M. de voorkeur verdient boven het gebruikelijke verlof na zes jaar. De over- groote meerderheid bleek de voorkeur te geven aan een driej aarlij ksch verlof met luchtreis boven een zesj aarlij ksch met bootreis. Het is dus heel goed mogelijk, dat de groote particuliere ondernemingen in dit opzicht den staat vóór zullen zijn, want ook de Billiton Maatschappij over weegt reeds, haar personeel per luchtlijn met verlof te doen gaan. De najaarsmanoeuvres. Terwijl de gewone stervelingen zich nog volop in vacantieweelde en vrijheid baden, heeft de legerleiding al weer de handen vol aan de voorbereiding van de groote manoeuvres, die de vaardigheid van de troepen in het oorlogsbedrijf op peil moe ten houden. De legeroefening zal dit jaar van 26 tot 29 September worden gehouden en wel in grooter verband dan verleden jaar. De oefening, welke onder leiding staat van den commandant van het veld leger, zal dit jaar worden gehouden in Gelderland en wel in de Over-Betuwe, den Achterhoek en het Zuidelijk deel van de Veluwe. Evenals vorige jaren wordt de legeroefening weer voorafgegaan door oefeningen van de lichte brigade. Doordat Gelderland dit jaar als oorlogsterrein is gekozen, kan men nu ervaring krijgen van den strijd in het polderland, die weer zijn geheel eigen moeilijkheden met zich mede brengt. Anders dan vorige jaren zal deze oefening nu dus ook plaats vinden in de buurt van groote steden (Nijmegen en Arnhem), hetgeen echter de moeilijkheden voor de leiding niet weinig vergroot, om dat zij in een dergelijke omgeving met zooveel afgesloten terreinen heeft reke ning te houden. De K.R.O. verliest haar leider. Voor den Katholieken Radio Omroep was het Donderdag een zwarte dag. Dien dag toch werd het werkzame leven van zijn leider, den Zeereerw. heer Pastoor L. H. Perquin, voor altijd afgesloten. In hem verliest de K.R.O. niet alleen zijn on- vermoeiden leider, doch ook zijn alles en allen bezielenden voorvechter, aan wiens krachtige actie de oprichting van een Katholieken radioomroep in ons land te danken is geweest. Ook nadien heeft Pas toor Perquin al zijn krachten en talenten aan den groei en bloei van dezen omroep gewijd en hem gemaakt tot wat hij thans is, een groot en invloedrijk bedrijf, dat met klimmend succes de Katholieke ge dachte in den aether heeft uitgedragen. De verdiensten van dezen Katholieken voor man, door geestelijke en wereldlijke auto riteiten bij herhaling erkend en onder scheiden, zullen niet spoedig vergelen worden. ENGELANDS BREEDSTE VERKEERS WEG. In Liverpool is een aanvang gemaakt met den aanleg van den breedsten ver keersweg in Groot-Brittannie. Het wordt een boulevard naar het voorbeeld der Amerikaansche „parkways", die Liverpools nieuwe voorstad Speke zal doorsnijden en verbinding zal geven met een eveneens nieuwen verkeersweg Liverpool-Widnes. De weg krijgt een totale breedte van 48 meter en wordt als volgt ingedeeld: twee snelverkecrsbanen van 7 meter breed met een 9 meter breede parkeerstrook in net midden; twee rijwielpaden van 3 m, voet paden en aan weerskanten een baan voor het langzaam verkeer. De weg zal met ver scheiden rijen boomeh worden beplant, waardoor de totale breedte op 105 meter zal komen. De banen voor het rij verkeer zullen met beton worden gedekt. Aan den eenen kant zal deze nieuwe boulevard met woonhuizen worden bebouwd, terwijl aan den anderen kant fabrieken zullen ver rijzen. DUFF COOPER IN DUITSCHLAND. De eerste lord der Britsche Admiraliteit, Duff Cooper, heeft een bezoek gebracht aan Duitschland. De Britsche minister reisde met het admiraliteitsjacht „Eclian- tress", dat onlangs het Engelsche konings paar naar Frankrijk vervoerde. JAPAN OP HET TWEEDE FRONT. ^rHet gebeurde bij den heuvel van Tsjang Koefeng accentueert weer eens den eeuwenouden strijd tusschen Rusland en Japan. Het cardinale punt in dezen strijd is het bezit van de ijsvrije haven Wladi- wostok. Vertaald beduidt deze naam, die door Alexander II aan de jonge stad werd gegeven, niet anders dan „Beheersch het Oosten'1. Hierheen leidt de transsiberische spoorweg, die het contact tusschen Moskou en de Russische haven aan den Stillen Oceaan onderhoudt. Maar tegenover dit imperialisme van Moskou staat vooral Japan, de jonge ge heel volgens Westersche ideeën gevormde staat in het Oosten, uiterst vijandig. De overbevolking doet Japan allerwege zoe ken naar mogelijkheden tot expansie. Mantsjoekwo is daarvan een eerste voor beeld geweest, de strijd met China thans, het vervolg. Het is begrijpelijk, dat Japan de nabijheid van een zoo gevreesde vijand als Rusland niet dulden kan, terwijl het reeds China tegen zich heeft. Men spreekt van grensincidenten, een oude terminologie, waaronder men echter wat anders dient te verstaan dan twintig, dertig jaar geleden. Want hier wordt ge bruik gemaakt van alle moderne strijd middelen en vallen honderden dooden; de zgn. incidenten hebben dus weinig van schermutselingen of strubbelingen. De Russische strook land om de Possjet- baai is op sommige plaatsen slechts tien kilometer breed en zou dus, wanneer Japan thans in de gelegenheid was een krachtig aggressief te openen, onhoudbaar blijken. Voor Tokio komt een dergelijk incident niet onverwacht, daartoe behoeft men slechts te wijzen op het dichte spoorweg net en de havenwerken in den noordhoek van Korea en de spoorwegen in Mantsjoe- rije. In normale omstandigheden zouden de kansen al zeer ongelijk staan. Immers Rusland kan slechts langs één spoorweg materiaal aanvoeren, terwijl Japan niet alleen over een dicht spoorwegnet beschikt, maar haar tevens de vele agrarische pro ducten ten dienste staan. Slechts de kleine kuststrook tusschen Wladiwostok en het Hankameer in het Zuiden van de Rus sische provincie Oessoeri heeft een dichte bevolking en is vruchtbaar. Hierop hebben de bolsjewisten dan ook al hun hoop ge vestigd. Systematisch heeft de Sovjetrepu bliek daar een geweldig garnizoen ge maakt. Angstig is men in Tokio voor de enorm snelle bommenwerpers, die voor het Japansche eilandenrijk een ernstige be dreiging vormen. Zij kunnen den weg over de Japansche Zee heen en terug zon der tusschenlanding afleggen. Dit is de strekste troef in handen van de Sovjet, maar ook vrijwel de eenige, waarvan in- tusschen reeds gebruik werd gemaakt. Het gevolg was, dat Japan de aanvallen op groote schaal in Noord China schorste, om in allerijl troepen over te brengen. Zoo lang nog één Japansche soldaat zich op Russisch grondgebied bevindt, behoudt Rusland zich het recht van actie voor, maar het is bereid langs vreedzamen weg de moeilijkheden uit den weg te ruimen. De conflicten worden meer veroorzaaktJ door de vechtlust der militairen aan beide zijden dan die der politici. Beide landen zouden niets liever zien dan een vreed zame oplossing. Het blijft alleen de vraag of de regeeringen bij machte zullen blijken de troepenmachten tot bedaren te brengen. GENERAAL BLÜCHER. Generaal Blücher, de geheimzin nige man, die als Sovjetheerscher in het Verre Oosten regeert, wordt in Rusland betiteld als „Maarschalk X". Blücher, eigenlijk genaamd Was- siLij Constantinovitsj Galen, werd ge boren in 1889. Volgens de „Groote Sovjet Encyclopaedie1' is hij de zoon van een armen boer. Als arbeider in de Moskousche Mytisjtjenks Wagon Fabriek werd hij in 1910, wegens op hitsing onder zijn kameraden, tot eenige jaren gevangenisstraf veroor deeld. Blücher's veldheerloopbaan begon in '22, toen hij tot voorzitter van den Krijgsraad van de Republiek in het Verre Oosten met. zetel te Wladi wostok werd benoemd; Van hier uit begonnen zijn relaties met de Chi- neesche Communisten. Langen tijd hoorde men toen niets meer van den maarschalk, totdat hij, in 1926, plot seling weer op den voorgrond trad. Hij had intusschen zijn naam ver anderd en noemde zich Galen, ofwel Ga-lin. In genoemd jaar nam de maarschalk zitting in den militairen bijraad van Gen. Tsjang kai Sjek in China. De successen van het toen malige nationale leger waren aan Blücher te danken. Verraad bracht echter zijn geheim zinnige handelingen aan h«.t licht. Slechts de vlucht kon hem uit de ge vangenis houden. Weer onder den naam Blücher werd hij in Aug. 1929 tot „Opper bevelhebber aller Russische strijd krachten in het Verre Oosten" be noemd, zulks met het oog op het Russisch-Chineesche conflict inzake den Oost-Chineeschen spoorweg. FRANCO'S SUCCES BIJ MER1DA. Door een snelle, overrompelende actie zijn de troepen van gen. Queipo de Hano en zilver gevonden worden. De kwikzilver mijnen van Almadén leveren ongeveer een derde van de totale wereldproductie op en zijn een zeer aanlokkelijke buit voor de Nationale troepen. Het staat dan ook te bezien, wat Queipo 'de Llano doen zal, als nij aanstonds klaar is met de zuiverings actie. Wellicht zou hij trachten het front nog verder op te leggen en door ie drin gen naar Cabeza-Almadén, naar de r^ke mijngebieden. (\3 Herrera del VILLANUEVA UI DON-RENITCn panarlo jT KWIK UZER^ZILVER/"*^1-* ALMENDRALEJO-CA ST U E R n terrubio de la S UZER &.ZILVtR Los Santos POZQ LLERENA®- Azuaqa Villaharfa 10 20 30 <t0K. Wegen ir~ Spoorwegen FronHgn 27f7-1938 i/óór f>et offensief I NoorcfefyUe doorbreek 2 Zuic/e/gke n erin geslaagd de groote inham in het front (een zoogenaamde „zak") ten Z.O. van Merida, af te sluiten en zijn deze troepen thans bezig net afgesloten gebied te zuive ren van daarin nog achtergebleven troe- pendeelen van de regeeringslegers. De zak van Don Benito, zooals deze frontbuiging genoemd werd, bestaat niet meer. Ofschoon deze actie op zichzelf staat, is het toch een feit van beteekervis. im mers de afstand van het front ten zuiden van Merida tot aan de grens van Portugal is niet zoo heel groot en het zou vroeg of laat weieens kunneng ebeuren, dat de troepen van Barcelona hier het front door braken tot aan de grenzen van Portugal en zoodoende Franco-Spanje in twee dee- len gesplitst werd, met als onmiddellijk gevolg dat de toegangswegen vanuit Ma rokko naar de fronten in midden en noord Spanje afgesloten werden. De positie van Franco zou hierdoor veel verslechteren. Door het wegdrukken van deze zak is het front veel verder naar midden Spanje verplaatst en het gevaar voor een door braak vrijwel geheel weggenomen. Maar anderzijds brengt de verlegging van de frontlijn de Nationale troepen dich ter bij Cabeza en Almadén, het gebied in Sparde. V'onr rÜVo Ir™"!-""!..---—;;*-,™ v Bovenstaand kaartje geeft een goed beeld van den toestand voor den aanval en daarna en hoe mogelijk de situatie zich verder daar nog wijzigen kan. DE PARIJSCHE STADSTRAM NAAR MANTSJOEKWO Tusschen de Parijsche Tramweg- en Autobusmaatschappij en vertegenwoordi gers van de Mantsjoerijsche regeering zijn sinds eenigen tijd onderhandelingen gaan de over den aankoop van de ongeveer twee jaar geleden buiten bedrijf gestelde elec- trische tramwagens van de stad Parijs en haar voorsteden. De onderhandelingen loopen over circa 2000 motorwagens en 8000 bijwagens, waarvan de meeste nog in uitstekenden staat verkeeren. Deze wagens wachten tegenwoordig op een kooper. Eenige dozijnen ervan heeft de Parijsche Tramwegmaatschappij aan particulieren kunnen verkoopen, die ze tot woning heb ben ingericht, doch het zou natuurlijk een prachtige oplossing zijn als de maatschappij de rest van het wagenpark ineens kon kwijt raken. Men vreest nu echter, dat de besprekingen, die reeds in een vergevor derd stadium verkeerden, door de jongste toespitsing der gebeurtenissen in het Verre

Soester Courant | 1938 | | pagina 4