ONS PATRONEN HOEKJE. Tflflfr.'g 25 VS Patronen van In deze rubriek voorko kende genummerde modellen zyn op aan- Traag te verkregen bij" „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag, Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt, indien aiet anders staat aangegeven, 0.58 Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel BIET BESTELLEN VAN PATKONEN Op aanvraag wordt toegezonden... Men moet op het gebied der mode ver der kijken dan den dag van vandaag. Als U thans zoogenaamde najaarskleeding maakt, wil dit niet zeggen, dat deze kleeding niet geschikt zou zijn voor den winter. Vooral met japonnen is het zóó gesteld, dat een verstandige vrouw die modellen kiest, welke zoowel voor herfst als winter geschikt ztfn. Zulke modellen geeft „Herfstmode 1937", een herfstmodeblad, dat U op aanvraag gaarne franco wordt toegezonden. „Herfstmode 1937" bevat aardige verras singen en iedereen kan van de verschillende buitenkansjes, welke het biedt, profiteeren. Schrijf even aan de Redactrice van Herfstmode, Postbus 36, Den Haag, onder bijsluiting van twee postzegels van 5 cent. Of gireer tien cents op postrekening 62626 van den Modedienst te Den Haag. Stoomen van groenten, aardappelen enz. Het stoomen van groenten en aardappe len verbetert niet alleen aanmerkelijk den smaak, doch doet ook veel minder waarde volle bestanddeelen verloren gaan. Helaas hebben nog vele huisvrouwen de gewoonte om de groente en aardappelen met „ruim" water af te koken en dit, wanneer een en ander gaar is in den gootsteen te gieten, waardoor het beste door den afvoerpijp ver dwijnt. De spijzen hebben tevens door het afkoken in water een chemische verande ring ondergaan, waardoor ze vrijwel waar deloos zijn geworden. Stoomen is de beste manier om groen ten gaar te krijgen en de aanschaffing van stoompannen of van roosters, die men op pannen plaatst is niet kostbaar, vooral niet, indien men in aanmerking neemt, hoeveel meer waardevolle bestanddeelen behouden blijven. Om groenten, aardappelen enz. te stoomen vult met de pan met een weinig water, plaatst de zeef op de pan gevuld met de groente, dekt hem af met de dek sel en brengt het water aan de kook, waar na men het gas laag draait. Door het zacht jes koken ontwikkelt zich evenzeer stoom (en is het gasverbruik laag) en worden de groenten gaar. Men heeft verschillende soorten van stoomkokers, doch deze wijze van stoomen is de voordeeligste. Het water behoefc slechts pl.m. 2 a 3 c.M. hoog in de pan te staan en moet niet over de zeef komen. Men heeft zeeven, die verstelbaar zijn en voor verschillende pannen geschikt en daarom economisch in het gebruik zij» HANïTÖEBORDUiJRDE KINDERKLEEDING VOOR HET TWEEDE HALFJAAR MODERNE HANDTASSCHEN. Een steeds groeiende be langstelling wordt aan den dag gelegd voor de tasschen, welke een herhaling zijn van die, welke omstreeks 1900 door Schiaparelli ontworpen zijn, althans, wat het materiaal be treft. De vorm heeft zich ge wijzigd, zooals men aan de dellen kan waarnemen. Da tasschen zijn gemaakt van een zacht en soepel metaal, waar van de eerste indruk is, dat het ronde koppen van wit me talen spijker zijn. Links is een tasch, die aan een zeer ouder- wetsche rieten boodschappen- tasch doet denken met plat ten bodem, die echter begrij pelijkerwijze heel wat kleiner van omvang is en een trék- sluiting en twee handvaten heeft, zoodat hij gemakkelijk aan den arm mee gedra gen kan worden. Rechts is een „gepantser de" tasch, eveneens van Schiaparelli, met een beugel, die ingezette steenen te zien geeft in goudkleurig metaal, waarvan de geheele tasch trouwens gemaakt is. Kwastje aan voorzijde met kleine agrafe, waarmede de tasch opengedaan wordt. Lange lus, om de tasch aan den arm te hangen, van het zelfde souple metaal. NAJAARSCEPE Zelfs thans nog worden de ontwerpers der Fransche modehuizen geïnspireerd door de in het voorjaar plaats gehad hebbende kro ningsfeesten in Engeland. Men ziet op onze afbeelding een z.g. „Kroningscape" die in fjjn zwart laken is uitgevoerd en een zeer apart model heeft, bestaande uit twee voor panden, een rugdeel en twee zijstukken, die smal van boven zijn en de breedte hebben van de schouderstukken en zich naar den zoom toe zeer verbreeden. De onderlijn is klokkend, doch wel het meest aan zijkan ten. Op de schouderstukken kan men, om het wellicht wat al te stemmige geheel te verbreken, ïn een afstekende tint grillige figuren van gekleurd soutache werken op de rechte schouderstukken of deze met de hand of machinaal laten borduren. Sluiting met drie groote knoopen van nik kel of verguld materiaal, afhankelijk van ae kleur der garneering. Men heeft zoo'n groote verscheidenheid van knoopen, ook in geslepen kristal, dat de keus niet moei lijk valt. Halsafwerking met smal kraagje en mutsje van hetzelfde laken met kwast in de kleur der garneering, eventueel en kele kleine motieven aan voorzijde gewerkt. Wenken voor het Inmaken. Poppensctiommel Inmaken vereischt, wil men althans niet voor onaangename verrassingen komen te staan, groote voorzichtigheid. Glazen en ringen moeten uiterst schoon gehouden worden en het springen der eerste voor komt men indien men ze bij het vullen op een natte doek plaatst (links boven). Bij het vullen van de glazen legt men op den rand een ring, zoodat de eerste schoon blij ven. Ten einde plaats te sparen kiest men bij voorkeur glazen, die precies in elkan der sluiten. Bij jam kan men afsluiten met j een stuk salicyl papier of anders met in rhum gedrenkt papier en ten overvloede I nog met cellophaan. De moderne wijze van jam en gelei maken met pectine houdende bindmiddelen geeft een nauwkeurige be schrijving op welke wijze men de potten het b/st af kan sluiten. Indien men slechts enkele glazen met groenten of vruchten wil stereliseeren kan men zich bedienen van een metalen punt met gaatjes en hou ten handsvat, voorzien van een gummi slang, die men aan de tuit van de ketel aan sluit. De heete stoom wordt door de slang geleid en in korten tijd is het glas gesloten. Ongetwijfeld zullen zich ook na de vacantie wel eens dagen voordoen, dat de regen thuisblijven noodzakelijk maakt. Niets is aardiger, dan dat de ouders dan met de kin deren knutselen, hetgeen voor beide partijen een bijzonder genoegen is. Heeft men een maal dergelijke knutselwerk jes met de kinderen gemaakt, dan wordt men er onwille keurig toe gebracht om nog meer te maken. Het eigen aardige is,- dat men zijn fan tasie dan kan laten werken en zelf tot allerlei aardige denk beelden komt. Men kan inplaats van de kleine houten handsvaten, die zich aan de handige pakjes dragers bevinden, die men in winkels meermalen om het touw haakt, ook ronde stok jes gebruiken, doch moet er dan een opening in maken. Stukjes dun rottan zijn even eens bruikbaar. Om de schommel te maken heeft men een 21/4 M. langen houten lat noodig van 2X2 c.M., een dun houten plankje van 12 X 12 c.M., zes houten handvaten of stukjes rottan, waarvan, men er twee door midden zaagt, 4 houten kralen ongeveer 1 c.M. in doorsnee, een paar hout- schroeven en twee kleine schoe'fhaken, 1 M. bindtouw en een snoer om de schom mel op te hangen Uit de lat wordt het on derstel en de bovenkant gemaakt. De pos ten zijn 40 c.M. hoog en worden met elkan der verbonden door schroeven met een 29 c.M. lange dwarslat (boven). Iedere post staat op een grondbalk van 30 c.M. lengte en om de schommel steviger grondvlak te geven heeft men tusschen balken van 25 c.M. De opstaande balken worden door schuine latten gestut, die 5 a 7 c.M. lang zijn en waarvan de schuine kanten een hoek van 45 graden vormen en tegen staande en liggende balken gelijmd worden. In het plankje van den schommel worden 1 c.M. van de hoeken af vier openingen ge boord, waarop de ronde houtjes komen, die de helft van de breedte der leuning zijn. Zij worden met touw verbonden met de leuning en het plankje. De snoer, waaraan de schommel komt te hangen wordt door de houten kraal en het vertikale ronde houtje geleid en onder de plank geknoopt. Aan den bovenkant wordt in de dubbels draad een lus geknoopt, waarmede de schommel aan de haakjes wordt gehangen!;' het toch maken kan, indien men slechts weinig stof heeft want de mouwen zijn, zooals de teekening aangeeft van gestreept of ander bedrukt materiaal. Heel goed kleedt dit model van effen of gebloemde weefsels b.v. kunstzijde of crêpe de china met lange mouwen en spits toeloopend9 manchet, zooals de afb. rechts te zien geeft. De mouwen worden op voor- en rug panden gestikt en kunnen kort of half lang genomen worden, waarvoor men slechts een gedeelte in rechte lijn van het patroon heeft af te knippen. Voorbanen met gedeeltelijk opgestikt® plooien en achterbaan met figuurnaden. Opgestikte zakken bij sportieve modellen^ op meer gekleede japonnen vervallen deze. Patronen in de maten 44, 46, 48 en 50. MEISJESJURKJE. Succespatroon 1731. v Prijs 30 cent plus 0.05 voor adm.- en verzendoksten. Apart is het ontwerp van dit meisjes*- jurkje, dat b.v. van wit linnen gemaakt wordt met een geruit of gestreept tusschen- baantje. Op de aan de voorzijde puntig toeloopende pas zijn reepjes gestikt, die op de schouders gestrikt worden. Halsafwer king met smal biesje en garneering van het pasje met langere en korte streepjes in den steelsteek uitgevoerd in de hoofdkleur der garn eerstof. Kleine, ruime pofmouwtjes met recht biesje afgewerkt. Sluiting rugzijde. Patronen voor meisjes van 35 jaar. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203, NAAM: STRAAT: PLAATS: Patroon NoMaat Hierbij Ingesloten f aan postzegels- Indien u tevens het laatste nummer van „Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen, gelieve u 10 cent extra in te slui< ten. (Postzegels liefst van 1y,, I, 5, 10 «f 12 cent, doch niet van 6 cent). 1 Het is voor moeders, groot moeders en tantes steeds een aangename bezigheid om ba bykleertjes te maken. Men verwerkt hiervoor het best waschbare weefsel, wit of xacht gekleurd. Bonte kruis- en andere ste ken vormen een aardige ver siering voor jurkjes, hoedjes en alles wat tot baby's gar derobe behoort. Aan de hand van de aan gegeven patronen kan men de verschillende deelen eerst op papier nateekenen, uit knippen en vervolgens van het gewenschte materiaal maken. De cijfers geven het aantal e.M. aan en bij het knippen mogen naden niet vergeten worden. Het jurkje boven aan, waarbij de schoentjes en het hoedje behooren heeft 1.10 c.M. stof van 80 c.M. breedte noodig. Als voering wordt dun batist gebruikt voor het hoedje en de schoentjes. Fig. 1 is het lijfje van het jurkje, waarvan het rokje 44 cJvl lang en 1 M. breed is. De groote en kleine motie ven, die gemakkelijk naar het voorbeeld na te werken zijn b.v. in twee kleuren of één kleur in twee tinten, worden over stramien gewerkt, dat men met rjjgsteekjes opnaait. 4 kruisjes zijn 1 c.M. Langs den zoom werkt mei 8 groote motieven en er bo- - - ven de kleinere. Het mutsje ;jL?. wordt volgens fig. II en III geknipt en hierop worden aan de hoeken twee groote motie ven gewerkt. Vervolgens nog twee kleinere. De schoentjes worden vol gens fig. IV, V en VI geknipt, die voor- en achterstuk aan geven en ook de zooien. De omtrek wordt met festonstee- ken afgewerkt, terwijl de sluiting met lint of koord ge schiedt. Jurk en hoedje wor den eveneens als afwerking pmgefestonneerd. Het onder ste slabbetje wordt geknipt volgens fig. VII en afgewerkt met smalle rol zoom en feston Steekjes, terwijl er drie kleine b'.oemenmotieven op komen. tv - afgewerkt met 5171! lil'-;: een schuine bies. Het kleine ronde slabbe tje krijgt als versiering het aardige motief, voorstellende een hobbelpaard en wordt geknipt volgens fig. IX. Het meisjeshemdje waarvoor fig. VIII een vierde deel aangeeft heeft een versie ring van open randen aan de voorzijde, ter wijl de vierkantjes (2X2 c.M.) in het mid den een klein geborduurd moesje hebben. Men kan dit hemdje b.v. van rose, zalm, of lichtblauw lingerie batist maken, terwijl men voor twee hemdjes 80 c.M. stof noo dig heeft. Sluiting op de schouders met knoop- en knoopsgat. JAPON OM OPEN OF GESLOTEN TE DRAGEN. Succespatroon 1712. Prijs 30 cent plus 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Het practische van dit model is, dat men

Soester Courant | 1938 | | pagina 6