PORTRET i DE INTERNATIONALE TOESTAND DEZE WEEK IN NEDERLAND v_ VAN DE WEEK Het is juist 25 jaren geleden, dat in onze residentie het Vredes paleis, dat zijn stichter, Andrew Carnegie, 3 Vis millioen gulden kostte, geopend werd. Vijf en twintig jaren lang verheft zijn slanke toren zich in de lucht, als staat hij op den uitkijk naar den vrede die niet komen wil. Manoeuvres, gedonder van ka nonnen, dreigementen over en weer. Het blijft steeds het zelfde. Is de vrede van deze wereld Wanneer wij blijven be weren. slechts arme zwakke men- schen met fouten en zonden te zijn, zullen wij hem nimmer heb ben. Wij moeten leeren. „Paci Justitia firmandae hanc ciedem Andreae Camegie munifi- centia dedicavit. Den vrede, die door de gerechtigheid be waard moet worden, heeft de vrij gevigheid van Andrew Carnegie dit huis gebouwd". Op een plech tig ingemetselden steen zijn deze woorden te lezen. En aan den gevel wacht Vrouwe Justitia op het werk, dat men haar helaas nog niet toevertrouwt. Het is te hopen, dat de hedendaag- sche staatslieden den weg, dien Andrew Carnegie hun gewezen heeft, indachtig blijven. Voor elk probleem bestaat een vreedzame oplossing, ook wanneer de spanning zoo hoog gestegen is, dat nog slechts een militair optreden de noodige ontlading schijnt te kunnen brengen. Het is goed daaraan te herinneren op een oogenblik, dat eenige vraagstukken de atmosfeer in ons werelddeel ondragelijk dreigen te maken. Twee problemen In het bijzonder twee problemen zijn het, die Europa thans in spanning houden: het Sudetenduitsche en het Spaansche. Beide hebben in de afgeloopen week weer een verscherping ondergaan, het een door het langdurige uitblijven van een oplos sing, gevolg van gebrek aan goeden wil aan beide zijden, het ander door het weinig bemoedigende antwoord van Franco op het voorstel van de Londensche commissie voor de niet-inmenging inzake de terug trekking van vrijwilligers. Londen doet wat het kan. Voor Londen is de gang van zaken in de laatste dagen wel bijzonder teleurstellend. Engeland, dat een compromis tusschen de beide partijen als de beste oplossing van de Spaansche kwestie beschouwt en meen de, dat het aannemen van het plan tot terugtrekking der vrijwilligers door beide partijen uitgangspunt van een verzoening zou kunnen zijn, ziet zijn hoop den bodem voorloopig ingeslagen. Voor de regeering- IIAUSSE IN HERALDIEKE LEEUWEN. uur de fabrikanten van vlaggedoek en versieringsmateriaal is het nu weer een goede tijd. De letter W, het getal 40, mitsgaders de leeuwen uit het Nederlandsche wapen dat zijn wel de meest gebezigde voorwerpen, die onze gevels thans sieren. Chamberiain is dit des te erger, wijl hier door ook het verdragswerk met Italië, waartegen de Britsche oppositie steeds storm geloopen heeft, op losse schroeven is komen te staan. Voor Chamberiain gaat het in de Spaansche kwestie op het oogen blik om zijn of niet-zijn. In de eerste plaats zal hij het doode punt moeten over winnen door een voortzetting der onder handelingen in de commissie voor de niet- inmenging mogelijk te maken. In geen ge val mogen de draden thans vêrbrpken worden. Dat is de overtuiging, die in Lon densche regeeringskringen overheerscht. Het komt de regeering daarbij van pas, dat het parlement zich op reces bevindt en eerst op 1 November weer samenkomt. Voordien echter moet Chamberiain het terrein der buitenlandsche politiek in zoo- vei're gezuiverd hebben, dat het niet meer tot aanvallen tegen hem en zijn regeering gebruikt kan worden. Bij de Spaansche zorgen komen voor Chamberiain nog de niet minder zware Tsjechische. Londen weet, dat het uitblij ven van een bevredigende oplossing van het Sudetenduitsche vraagstuk den Euro- peeschen vrede aan groote gevaren bloot stelt. Derhalve heeft men Runciman als bemiddelaar naar Praag gezonden, derhalve heeft minister Simon het Engelsche stand punt tegenover een eventueelen strijd in Midden-Europa ter waarschuwing aan Berlijn nog eens omschreven en derhalve ook heeft Londen te Praag op nog verder gaande concessies tegenover de minder heden aangedrongen. De vrede in Midden- Europa moet bewaard blijven, wil ons werelddeel niet te gronde gaan. En En geland is bereid zijn invloed aan te wen den om eten vrede te handhaven. De houding van Berlijn. Of Londen daarin zal slagen hangt voor het grootste deel af van de houding, die Berlijn, dat zoo juist met veel feestelijk heden den Hongaarschen rijksregent Hor- thy heeft ontvangen, in deze kwestie zal aannemen. Tot nog toe blijft de Duitsche regeering voor de Sudetenduitschers het volle pond eischen en de Duitsche pers is zoo juist weer een felle campagne tegen Praag begonnen. Maar dit wil nog geens zins zeggen, dat Berlijn zich tenslotte niet bij een compromis zal neerleggen, indien dit aan de rechtvaardige eischen der Su- detenduitschers tegemoet komt. En dat Praag, onder Engelschen druk staande, dit zal weigeren, is zeker niet waarschijnlijk. Het is dus niet noodig, den toestand al te pessimistisch in te zien, temeer daar beide partijen de onderhandelingen niet verbroken hebben en Praag tot nieuwe concessies bereid is. Frankrïjks binnenlandsche moeilijk heden. Veel gereserveerder dan te Londen ge draagt men zich op het oogenblik te Parijs tegenover de buitenlandsche gebeurtenis sen. Voor het grootste deel zal dit wel voortspruiten uit de binnenlandsche moei lijkheden, waarmede de regeering-Daladier te kampen heeft. De rede van Daladier van een week geleden heeft het wantrou wen van de marxistische partijen opge wekt. Men vreest daar, dat Daladier de nieuwe sociale wetten zou willen aantas ten. De minister-president doet thans alles, om dit wantrouwen weg te nemen en is ijverig op zoek naar een oplossing, die ook de socialisten en communisten kan be vredigen. Het blijft echter de vraag, of hij daarin zal slagen. 't Is feest in Nederland Weer klinkt de jubel van een volk op tot den troon van zijn Vorstinne! Ditmaal niet om verheugende gebeurtenissen, die blijde hoop of nieuw leven in het aloude Oranjehuis brengen, zooals in snelle opeen volging deze laatste jaren bij verloving, huwelijk en geboorte tot driemaal toe het geval was, doch thans om het tot eerbiedig herdenken en tot innige dankbaarheid stem mende feit, dat ons land het onschatbare voorrecht is geschonken, veertig jaren door tijden van zorg en van voorspoed heen te zijn bestuurd door een Vrouwe van waar lijk Koninklijke wijsheid, plichtsopvatting, moed en trouw. En het is te begrijpen, dat, ofschoon de verwikkelde toestand over heel de wereld overigens weinig reden tot jui chen geeft, ons volk het niet laten kan, in deze dagen te jubelen en door een schier eindelooze reeks van huldebetoogingen nog maals uiting wil geven aan zijn verknocht heid aan Harer Majesteits Persoon en Huis. De Residentie kreeg reeds Zaterdag een voorproefje van de enorme drukte, die haar met de legerparade te wachten zou staan, door het défilé van 3000 landstor- mers, die dien dag H.M. de Koningin hun hulde kwamen betuigen en tevens het twintigjarig bestaan van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm herdachten. Uit alle deelen van het land waren de land- stormers voor deze indrukwekkende be tooging naar Den Haag gekomen, daar mede ten duidelijkste demonstreerende, hoe wijd de B.V.L. zich in den betrekke lijk korten tijd van zijn bestaan over het land heeft vertakt. De geheele organisatie telt thans ruim 90.000 man, zoodat hier slechts 3 van den geheelen landstorm vertegenwoordigd was, doch daaronder be vond zich een naar verhouding veel groo- ter aantal leiders, namelijk niet minder dan 1280. Het stille, onafgebroken voor- OPERATIEHANDSCHOENEN VAN KUNSTRUBBER. De vele synthetische producten, die tegenwoordig in sommige landen de natuurlijke moeten vervangen, zijn lang niet altijd een verbetering. Een gunstige uitzondering hierop schijnt echter de kunstrubber te zijn, althans voor een bepaald ge bruik, dat ervan gemaakt wordt. In een vooraanstaand chirurgisch tijd schrift wordt namelijk een zeer gunstig oordeel uitgesproken over de toepassing van het Duitsche kunst- rubberproduct Buma, voor operatie handschoenen. Gebleken is, dat bumahandschoenen na 15 tot 20 maal steriliseeren nog niets van hun bruikbaarheid hebben verloren en dat ze, doordat ze zeer gemakkelijk zijn te repareeren, als er kleine gaatjes of 'scheurtjes in komen, 2 3 maal zoo duurzaam zijn als de ge wone gummihandschoenen* bijmarcheeren van deze duizenden ern stige, vastberaden nu öngewapende mannen, die zich echter vrijwillig verbon den hebben, in tijd van gevaar maar ook dan alleen voor Koningin en Vader land de wapens op te nemen, was een demonstratie van trouw, zooals men zich niet waardiger en indrukwekkender kan denken. De tijd 40 jaar teruggezet. Vooral voor de ouderen onder ons zijn deze herdenkingsdagen een welkome ge legenheid, om oude herinneringen op te halen en zich nog eens in het verleden te verdiepen. Wie daarbij aan zijn eigen ge heugen niet genoeg heeft, kan dit gaan op- frisschen in de Houtrusthallen, waar oud- 's-Gravenhage is herrezen, waar zelfs de oude paardentram weer uit den doode is opgestaan. Nergens beter dan op zulk een tentoonstelling, die ons een stad laat zien, zooals zij bij den aanvang van H.M. re geering er uit zag, realiseert men zich hoe ontzaglijk veel er binnen het tijdsbestek van een halve eeuw op elk gebied is ver anderd. Veel is er ontegenzeggelijk ver beterd en verfraaid, maar al te veel helaas ook van het oude stadsschoon verloren gegaan en met weemoed herdenken wij dit bij het weerzien van menig oud grachtje, waarvan het stille water en de statige boomenrijen aan den moloch Ver keer ten offer vielen. De Mexicaansehe petroleumkwestie. Ofschoon de feeststemming eigenlijk niet toelaat, om over iets anders dan de ge wichtige gebeurtenis en alles wat daar mede samenhangt te schrijven, zijn wij om niet al te onvolledig te zijn, toch nog wel genoodzaakt ons met enkele dingen uit de voorafgaande week bezig te houden. Daar toe behoort in de eerste plaats de weinig verkwikkelijke kwestie van de Mexicaan sehe olie. Daar ook Nederlandsche belan gen gevoelig zijn getroffen door de ont eigening der in buitenlandsch bezit zijnde Mexicaansehe olievelden, is het wel heel kras, dat voor de Mexicaansehe olie en olieproducten thans op de Nederlandsche markt afzet wordt gezocht en dat hieraan zelfs Nederlandsche ondernemingen (ree- derijen) hun medewerking verleenen. Het Tweede Kamerlid Schouten verzocht hier omtrent dan ook inlichtingen aan de re geering en deze heeft daarop thans bij monde van den minister van Buitenland sche Zaken Patijn geantwoord, dat de re geering onder de gegeven omstandigheden den afzet van Mexicaansehe olie en olie producten ongewenscht acht en onder zoekt, of en in hoeverre hiertegen voor zieningen kunnen worden getroffen. Inmiddels zet de Mexican Eagle, een der door de onteigening getroffen maatschap pijen, haar actie ter verkrijging van recht met groote hardnekkigheid voort. Opnieuw heeft daartoe de Bataafsche Petroleum- maatschappij, die een vordering van een half millioen op de Mexican Eagle heeft, beslag doen leggen op een lading Mexi caansehe benzine, die de Mexican Eagle nog steeds als haar eigendom beschouwt en waarop de B.P.M. krachtens haar vorde ring op deze maatschappij eveneens rechten meent te kunnen doen gelden. Tot nog too reeds twee inbeslagnemingen zijn aan deze laatste voorafgegaan heeft de actie echter nog geen resultaat opgeleverd, want geen der beide rechters (te Middelburg en te Dordrecht), die uitspraak hadden te doen in de beide vorige zaken, hebben de Bataafsche in het gelijk gesteld. Thans heeft deze het nog eens bij de Rotterdam- sche rechtbank gaprobeerd, doch vermoe delijk zal ook deze vordering wel weer worden afgewezen, daar het uiterst moei lijk is vast te stellen, wie de werkelijke eigenaar van de benzine is. De groote wapenschouw. Nog vóór den eigenlijken feestdag heeft een der meest gvootsche en indrukwek kende demonstraties van trouw aan de jubileerende Vorstinne plaats gevonden. Ook hiervan genoot Den Haag het voor recht het schouwtooneel te zijn, maar zeker waren het niet alleen Hagenaars, die het tienduizendkoppige publiek vorm den, dat met groote bewondering en dui delijk getoond enthousiasme het défilé van de Nederlandsche weermacht voor H.M. de Koningin heeft gadegeslagen. Oogge tuigeverslagen van dit zeer geslaagde mili taire schouwspel heeft men over beide zenders tot in alle bijzonderheden kunnen hooren. Over hetgeen er te zien en dat staat in dit geval gelijk met te bewonde ren is geweest, behoeven wij dus hier niet uit te weiden. Wel willen wij hier niet onvermeld laten de merkwaardig ver anderde houding van het publiek voor militair vertoon als het onderhavige. Wie had enkele jaren geleden kunnen droomen, dat zulk een overweldigende belangstel ling zou bestaan voor een troepenparade en wat meer zegt, dat het publiek niet moe zou worden te applaudiseeren bij het stram en correct voorbijmarcheeren der verschillende legeronderdeelen? Want dit was wel zeker, de naar schatting 100.000 koppen tellende menschenmenigte, die hier tusschen Scheveningen en Den Haag langs den weg dien het défilé nam stond ge schaard, was ditmaal samengestroomd minder om de Koningin dan om het leger te zien en te bejubelen. De troepen brach ten hulde aan H.M., maar het publiek hul digde op overtuigende wijze zijn weer macht. Dit vooral moet èn voor onze re geering èn voor de legerleiding de grootste voldoening zijn geweest van dezen zeer geslaagden dag. Onze gemoderniseerde nationale weermacht is uit den dwang der omstandigheden geboren en nóg zal waar schijnlijk de overgroote meerderheid van ons volk er een „noodzakelijk kwaad" in zien, maar het verschil met enkele jaren geleden is dit, dat thans de noodzakelijk heid ervan algemeen erkend wordt en dat hetgeen in korten tijd tot stand is ge bracht, wordt gewaardeerd. WARSCHAU KRIJGT ZIJN ONDERGRONDSCHE. Volgens verklaring van den directeur der Warschausche Tramwegmaatschappij zal de Poolsche hoofdstad nu toch een ondergrondsche lijn krijgen. Zelfs zal deze lijn naar alle waarschijnlijkheid reeds in 1943 gereed zijn. De hoofdlijn van de ge projecteerde ondergrondsche zal even wijdig aan den Weichsel van het Noorden naar het Zuiden loopen en 100 millioen zloty (ongeveer 36 millioen gulden) kos ten. De deskundigen zijn het er over eens, dat de lijn niet naar het voorbeeld van een der ondergrondschen in de groote wereldsteden kan worden aangelegd, om dat de bijzondere gesteldheid in de Pool sche hoofdstad een nieuwe constructie ver- eischt. .é- KONINGIN IS. Op 30 Augustus 1898 legde Koningin Emma het regentschap van ons koninkrijk negr^, Hare dochter Wilhelmina had den grondwettelijk voorgeschreven ouderdom van 18 jaren bereikt om als Koningin der Nederlanden de regeering te aanvaarden. Op 31 Augustus 1898, Haar verjaardag, richtte de 18-jarige Koningin Wilhelmina haar eerste proclamatie tot ons volk. Op 6 September werd Zij in de Nieuwe Kerk te Amsterdam gekroond. Dat zijn de data, die ons volk in deze dagen op zoo feeste lijke wijze gedenkt. Wij vieren het veertig jarig regeeringsjubileum van onze Vor stinne. Ons volk kan zich gelukkig achten, in deze veertig jaren, waarin zoo heel veel in de wereld is veranderd, een staatshoofd met de karaktereigenschappen van onze Koningin gehad te hebben. Ernstig, een voudig, zich steeds bewust van Haar ver antwoording en onpartijdig, was zij voor het geheele Nederlandsche staatswezen ge durende deze veelbewogen jaren in den waren zin des woords een rustende pool. Afkeerig van alle uiterlijkheden, tegenover goedkoope middelen, waarmede anderen soms de gunst van een volk trachten te winnen, zelfs absoluut, afwijzend staand, is Have 40-jarige regeering tot nog toe een ononderbroken dienst aan ons volk ge weest, waarvoor wij niet dankbaar genoeg kunnen zijn. Slechts eenmaal stond Zij persoonlijk in het middelpunt der inter nationale belangstelling. Dat was indertijd, toen Zij tot verwondering en bewondering van Europa den grijzen Paul Kruger onder Haar persoonlijke bescherming nam en onzen stamgenoot daarmede bewaarde voor een smadelijke behandeling aan het einde van den Boerenoorlog, Een bekend diplomaat sprak toen van Haar het woord, dat Zij in die dagen „de eenige man op een Europeesclien troon" geweest zou zijn. Overigens hield Zij zich steeds op den achtergrond der groote gebeurtenissen, die ook aan ons land niet spoorloos voorbij gingen. Men kan zeggen, dat geen Neder- landsch staatshoofd sinds het begin van de monarchie een zoo bewogen en moei lijken tijd beleefd heeft, als Koningin Wilhelmina. De moeilijkheden van Haar regeerings- tijd lagen zoowel op het gebied van de binnenlandsche als van de buitenlandsche politiek. De jaren voor den wereldoorlog werden gekenmerkt door de groeiende macht en beteekenis van de sociaal-demo cratie, die het liberalisme van die dagen steeds hopeloozer in het defensief dreef. Het was een geluk voor ons volk, dat het bij het uitbreken van den wereldoorlog een kabinet bezat onder Cort van der Linden dat de vele moeilijkheden van die jaren wist meester te worden. De in vloed van de Koningin gedurende dezen critieken tijd mag niet onderschat worden. Haar persoonlijke bescheidenheid en Haar spreekwoordelijke trouw aan de grondwet laten haar aandeel aan de ernstige en veel zijdige besluiten van die dagen naar buiten niet herkennen, maar ieder Nederlander weet, dat Zij toen om het met Mr. M. W. F. Treub te zeggen in den waarsten zin des woords „de moeder des vaderlands" was. Ondanks al Haar gereserveerdheid ge raakte Zij eind 1918 toch in de partijver- warringen. Doctrinair, zooals de Hollander nu eenmaal zijn kan, lieten zich ook in Nederland stemmen hooren, die met het oog op de veranderingen in het buitenland H.M. KONINGIN WILHELMINA. Aan wie anders dan aan onze ge- eerbiedigde Vorstimie kan deze week ons portrethoekske ingeruimd wor den, nu feestklokken galmen over de lage landen en het Oranje gloeit ia de harten van al onze landgenooten? Het is niet doenlijk, ditmaal aaa onze gewoonte vast te houden, om bij het „Portret van de Week" een korte levensbeschrijving te geven; het leven van Hare Majesteit Konin gin Wilhelmina is daarvoor te rijk, te groot en bovendien zijn alle ge beurtenissen, verband houdend met het leven van onze Landsvrouwe, zoozeer in de harten en hoofden van alle Nederlanders gegrift, dat het overbodig is, er nog eens aan te her inneren. Uiever dan ook benutten wij de enkele regels, die ons hier ter be schikking staan, om uit de volheid onzes harten onzen eerbiedigen dank uit te spreken voor alles, wat onze Vorstinne, de dappere, de helpende, de troostende, de beleidvolle, tijdens Hare zoo vruchtbare veertig regee- ringsjaren voor volk en land heeft gedaan. ook voor ons een verandering van den re» geeringsvorm eischten. De dagen waren voor de monarchie critiek. Maar ook bij die gelegenheid hield onze Koningin zich bescheiden op den achtergrond en trad eerst bij de groote huldiging op het Malie veld te 's-Gravenhage voor Haar volk. En toen kwam de eensgezindheid tusschen Vorstenhuis en volle zoo duidelijk aan het daglicht, dat van stonde af aan de crisis overwonnen was. Sinds dien bewogen tijd stond onze Koningin steeds als een bron zen rots aan gene zijde der politieke harts tochten. Zij bleef de belichaming van d# eenheid van het volk. JAPAN EN DE VERDEDl GING VAN NEDER- LANDSCH-INDIË. CHINA HongKóna RANSc^ INDO- A VtARlANNEJ JAPANSCHE MAN DAT CAROUNB Singajwj* Baliüpèpan *N NÊDeaLANDStH - Odrwn O CEA.AM Brisbarte NEDt R.L- JAPANSCH ÖRITSC H pydney M ëlbourne Aöeiatöe NIEUW ZEELAND Sinds het begin van den Japansch-Chi- neeschen oorlog hebben wij onze krachten verdubbeld om onze zoo schoone en rijke Indische bezittingen tegen alle onaange name verrassingen te beschermen. In het bijzonder hebben, wij daarbij onze aan dacht gevestigd op de beide oliehavens op Borneo Tarakan en Balikpapan, welke uit den aard van de zaak voor een eventueelen vijand, die zelf geen petroleum bezit, deze echter voor zijn vloot dringend behoeft, de eerste objecten van den aanval zouden zijn. Het behoeft geen betoog, dat, zoodra de Japanners zich ook in Zuid-China hebben vastgezet, de strategische situatie in het Verre Oosten voor Nederlandsch-Indië aanzienlijk ongunstiger zal zijn geworden. Op het oogenblik liggen de Japansche vlootbases nog vele duizenden kilometers van Indië verwijderd, zooals op het kaartje duidelijk is aangegeven. Deze enorme af standen zijn zelfs voor de zoo machtige Japansche vloot uiterst moeilijk te over winnen. Geheel anders wordt de situatie echter, wanneer Japan in het zuiden van China krachtige vlootsteunpunten aanlegt. De afstand tusschen deze nieuwe steun punten en Indië zal dan aanzienlijk korter zijn de oude verbindingslijnen. Nu is het ons niet mogelijk een vloot op te stellen, die de machtige Japansche marine, strijdmiddel van een volk van meer dan 70 millioen zielen, zou kunnen weerstaan. Onze militaire autoriteiten bouwen de verdediging van Indië dan ook ,i andere basis op. Sinds eenigen tijd men zich in Indië bezig met de ping van een krachtige luchtvloot oommenwerpers en vliegbooten met e..« groote actie-radius. Met dergelijk# luchtstrijdkrachten meent men eventueel# aanvallen op onze koloniën te kunnen af slaan. DE JOODSCHE DOKTERS IN DUITSCHLAND. Door de nieuwe verordening tegen d« Joodsche geneesheeren in Berlijn worder niet minder dan 1561 van de 6949 dokters, die bevoegd tot het uitoefenen der genees kunde te Berlijn praktiseeren, getroffen; dit is dus 22.5 van den geheelen Berlijn- schen doktersstand. Bij de ziekenfonds artsen is het percentage nog hooger. Van de 2973 dokters, die te Berlijn tot de zie kenfondspraktijk waren toegelaten, zijn 816 (27.4 Joden. Overigens had Berlijn wel het leeuwenaandeel van de Joodsche doktoren in Duitschland, want terwijl er in heel Duitschland tot het in werking tre den van de nieuwe verordening 4200 Jood sche artsen werkzaam waren, telde Berlijn hiervan alleen al 1561 of meer dan een derde. Voor de Joodsche bevolking van de Duitsche hoofdstad, die thans nog 200.000 zielen telt, zal nog een zeker contingent Joodsche geneesheeren zijn toegelaten, doch onder beding, dat zij slechts Joodsche pa tiënten zullen behandelen.

Soester Courant | 1938 | | pagina 4