Man gezocht in Palestina 1 Wie is Fauzin Eddin el Kawatschi? Jr Het onzichtbare orkest Een ware duivel is deze Fauzin Eddin, aldus de Engelsche fusiliers in Palestina. „Een doldrieste kerel", bevesti gen de mannen van de politie. „Wij moeten hem hebben! Hij zal gesnapt worden!" zegt hopman Beverley, ter wijl hij met zijn vuist op de tafel slaat. „Wij zullen hem wel te pakken krij gen", zegt sergeant Brook en slaat zich zelfverzekerd op de borst. Glundere kellner in een Arabisch restaurant. HALT!" klinkt het commando van den hopman. Dan roept hij een kleinen Arabischen jongen bij zich, die zich in een hoekje wil verstoppen. „Waar woont de sjeik?" vraagt hij. De jon gen geeft hem, tegen zijn zin, de ge wensch- te inlichtingen. Terwijl de manschappen hun bivak gaan opslaan, gaat de hopman met zijn officieren naar het huis, dat hem is uitgeduid als de woning van den sjeik. Deze staat eenigszins verwijderd van den weg. Na eenige oogenblikken gewacht te hebben, verschijnt de sjeik op den drem pel van zijn woning, begroet de militairen waardig en gelaten en voert hen als gast zijn huis binnen. Weldra is de vriendschap tusschen hen beklonken. Men heeft plaats genomen in een koel, halfdonker vertrek, drinkt mokka en rookt eindeloos veel cigaretten. Na eenigen tijd komt een onbekende het vertrek bin nen, een Arabier; .hij maakt een buiging. „Een huisvriend van mij" stelt de sjeik hem aan de Engelsche officieren voor. Na deze onderbreking rookt, drinkt en praat men weer gemoedelijk verder. De Engel- schen zijn bijzonder goed te spreken over den vreemde. Zij vinden hem een buitenge woon charmant causeur, die veel weet te verhalen. Wanneer de Engelschen des avonds het is laat geworden opstaan, om naar huis te gaan, staat het besluit bij hen vast, dat de dien avond gesloten vriendschap aangehouden moet worden. „Tot weerziens in Haifa" zegt hopman Beverley van het vijfde Berkshire regiment luitenants eri een bataljonsadjudant. De Arabier buigt diep en over zijn gezicht speelt daarbij een lachje en in de groote, man licht een donkere oogen van den eigenaardig vuur. Reeds den volgenden morgen werd die zelfde sjeik, wiens huis men in alle stilte had omsingeld, in arrest gesteld door de- mekeer. Met de laatste zelfde Engelschen. Hopman Beverley staat overblijfselen van het door de leden van den Engelschman gaat een schok. Hij grijpt met de handen naar het hoofd, om zich te realiseeren, wat blijk baar maar niet in zijn hoofd wil doordrin gen. Dus het was toch waar, alle vier had den zij hem gezienenkele uren achter een zelfsdat was wel een hevige bla mage! Gewoonweg onbegrijpelijk. Hopman Beverley snakt naar adem. „Dat kan U duur komen te staan, Sir", geeft hij hij dan na eenige oogenblikken als zijn meening te kennen. „Wegleiden", beveelt Beverley het vol gend oogenblik zijn fusiliers. De Arabier biedt niet den minsten tegenstand, hoewel hij er van doordrongen is, dat de Engelsch man hem nu een proces als landverrader aan zal doen. Op deze wijze heeft Fauzin Eddin el Ka watschi de Engelschen nu reeds weken achtereen bij den neus genomen, deze man, die beschouwd wordt als de nationale held van Palestina in de oogen der Arabieren. Overal komt hij te voorschijn, soms temid den van zijn vijanden, maar wanneer zij hem dan grijpen willen, is hij in hetzelfde oogenblik spoorloos verdwenen, als zonk hij door den grond. Fauzin Eddin wordt afgeschilderd als een man van groote intelligentie. Hij word in 1896in Tripolis geboren, en is derhalve thans een goede veerti ger. Als jongen kwam hij naar Constantino- pel. Reeds op jeugdigen leeftijd koesterde hij den wensch officier te worden. En Fauzin Ed din, die door een ge weldige eerzucht was bezeten, had spoedig zijn doel bereikt. Voor zijn bijzondere dapper heid kreeg hij verschil- de Duitschers het IJze ren Kruis, eerste klas se, welke hem door een Duitsch maarschalk per soonlijk op de borst werd gespeld. Toen kwam de om- Saoed, dat hij zijn militairen adviseur ver der voor zijn diensten zal bedanken. Dit maal ging Fauzin naar Irak. Daar nam hij dienst in het leger en trad op als reorgani- sator. Maar dat alles diende slechts als een soort dekmantel voor zijn ware bedoelin gen. Heimelijk wroette hij verder. Zijn droom van een Groot Arabië had hij nog lang niet opgegeven. Overal in den lande riep hij scholen en academies in het leven, waar zijn aanhangers door middel van de pen en het woord als toekomstige agitators werden opgeleid. Toen eindelijk een gisting onder de Pa- lestijnsche Arabieren, die met het man- daatsbestuur niet tevrederr waren, openlijk tot uiting kwam, was Fauzin Eddin weder om de eerste om zich aan het hoofd dier beweging te stellen. Hij trok door het land om voor de hem heilige zaak te plei ten. Elk spoor van vermoeidheid was hem vreemd. Overal predikte hij verzet en haat tegen Joden en Engelschen, met gevolg, dat hij langzamerhand de ziel van den op stand werd. Ook de militaire scholing van de Arabische jeugd nam Fauzin Eddin op zich. Maanden achtereen heeft hij den En gelschen handen vol werk gegeven, in alle hoeken en gaten van het land. Overal brandde de strijdlust los, nu eens hier, dan weer elders. Nauwelijks was in het Zuiden tegenover zijn gastheer van den vorigen avond. Hij houdt een brief in de hand die hem eenige oogenblikken tevoren door'een ordonnans is overhandigd. ..Wie was de vriend, aan wien gij ons gisteren hebt voorgesteld?" bijt hij den Arabier verwoed toe. Deze aarzelt geen Dogenblik. „Dat was Fauzin Eddin el Ka watschi" verklaart de sjeik rustig, maar Turksche leger vertrok Fauzin Eddin uit het verre Arabië naar zijn vaderland. Dat was een marsch, die tallooze ontberingen met zich bracht vele duizen den kwamen dan ook van Palestina de rust weergekeerd, of daar barstte in het hooge Noorden de strijd weer los. En zoo ging het afwisselend, het was om vertwijfeld over te geraken. De Engelschen hebben heel gauw inge zien, met welk een man zij te doen hebben. Want Fauzin Eddin is een geboren leider en verstaat de kunst een guerillaoorlog te voeren als geen tweede ter wereld. Maar nog altijd slaagden zij er niet in hem ge vangen te nemen. Zij hebben alle pogingen in het werk gesteld, maar tot dusver zon der resultaat. Het had er veel van, dat de ze avonturier met den duivel zelf een ver bond had gesloten, want soms dook Fauzin ergens op drie, vier plaatsen tegelijk op. En dat zou inderdaad zonder hekserij of too venarij niet meer mogelijk zijn.... Maar in het afgeloopen jaar schenen de kansen voor de Engelschen toch gunstiger te staan. Gevolgd door eenige getrouwen werd Fauzin Eddin in de buurt van Rabu- lus in het nauw gedreven. Vijf Engelsche bataljons tegen een troepje vertwijfelde mannen, die den dood reeds voor oogen hadden. Maar de Arabieren gaven zich niet over. Met de wapens in de hand vielen zij de een na den ander voor het vaderland, alleen de leider ontkwam Sedertdien zijn de Engelschen over dezen stokebrand slecht te spreken. Maar nog altijd is ondanks den hoogen prijs, die op Fauzins hoofd werd gesteld, geen Judas in Palestina gevonden. In te gendeel men hielp hem, waar men kon, wanneer hij achterna gezeten door de Engelsche patrouilles in duizend ver schillende vermommingen, het land door trok. Fauzin Eddin is overal en nergens. Nu eens duikt hij op in Jeruzalem, waar hij dan als heer gekleed naar de laatste mode, de verbazing van de elegantste da mes en heeren in de hotels en deftige ge legenheden gaande maakt, even later hij een nederig kameeldrijver, die jzieh_,er- de kroeg van Haifa, of zwerft in den avond als een vrome pelgrim door de straten, die naar het Noorden Ioopen..., De armen van Jeruzalem, zittend voor hun woning. van dorst in de woestijn om. Joden wii ém Klokuur ia ftnfet Inmiddels was Syric, het eigenlijke va derland van Fauzin, bezet door de Fran schen. Fauzin Eddin aarzelde niet lang, hij trad in Franschen dienst, en wel bij'het berucht geworden tweede bureau, dat de spionnage in het nabije Oosten organiseer de. Voor de uitstekende diensten, die Fau zin aan de Franschen bewees, ontving hij al spoedig het Legioen van Eer, maar al dra werd het den Franschen duidelijk, dat zij zich door Fauzin hadden laten beet ne men, want in werkelijkheid had hij niets voor den spionnagedienst gedaan, maar Zich ingespannen voor de belangen van zijn vaderland, Syrië. Toen in 1925 daar de opstand uitbrak, was Fauzin Eddin in ieder geval de eerste zich aan het hoofd van deze beweging te stellen, een beweging, die niets meer of minder beoogde dan de vreemdelingen uit het land te verdrijven. De opstand werd door de Franschen op bloedige wijze onder drukt en Fauzin moest het land verlaten. Het eerst wendde hij zich tot de Hedzjaz, waar hij na eenigen tijd als militair advi seur van Ibn Saoed weer van zich deed spreken. In dien tijd kwam bij hem de wensch boven om een Groot Arabië te stichten, dat zich uit zou strekken van den Bospo- rus tot aan de grenzen van Indië. Als Ara bier wilde hij den zelfden rol spelen, die gespeeld werd door den Engelschman T. E. Lawrence aan de andere zijde. Maar opnieuw staat het Noodlot tegen Rem op. De Engelschen, die natuurlijk de- ProPa£anda, verspreid door - 3?!* E&ün, noodt aanzien, bevelen Ibn prachtige accoustiek. Het merkwaardige de opzet van Richard Wagner voor zijn Bühnenweihfestspielhaus was, dat hij het orkest niet voor het tooneel in de „bak" opstelde, maar onder het tooneel, zoodat de toeschouwer in de zaal het drama-zich ziet voltrekken en als het ware muziek uit den hemel hoort. Hij ziet het orkest niet, daardoor kan hij zich meer instellen op de muziek, in harmonie met het spel, want het rustelooze bewegen, der instrumenten, met hoe groote regelmaat zich die ook mo ge voltrekken, blijft zeer storend. Men moet de ondernemingsgeest van Richard Wagner bewonderen, die het aandurfde op deze wijze zijn probleem op te lossen, want bij hem stond voorop, dat het oog van den toeschouwer absoluut moest zijn op de too- neelaetie. Hij kon hierbij niet steunen op het werk van voorgangers, want die wa ren er niet.. Bovendien had de wetenschap zich nog maar nauwelijks beziggehouden met de accoustiek. Ook op dit gebied was hij dus een pionier. Sedert Wagner deze geniale vondst deed en bleek, dat de resultaten de verwachtin gen niet beschaamden, heeft men bij den bouw van de moderne theaters dit systeem toegepast, zij het niet zoo radicaal. In ieder geval zijn thans, men kan het in elke bi oscoop of schouwburg waarnemen, de or kestbakken lager gelegen dan de voorste parketrijen. Toch blijft de orkestruimte van Bayreuth voorloopig een unicum, zij is terrasvormig naar achter en naar de zijkanten opge bouwd. Dus het orkest valt op zijn beurt ook nog weer in deelen uiteen. Merkwaar dig is, dat het diepste terras reeds twee De grondgedachte van het Festspielhaus m Bayreuth, heeft het behalve aan kunst zinnige en idealistische bedoelingen, zeker niet aan de noodige technische voorzorgs maatregelen ontbroken. Hier openbaarde zich een groote veelzijdigheid van den Meester, die zich eveneens technisch een groot inzicht verworven schijnt te hebben want ook dit jaar hebben vele eritici' die verslag uitbrachten van de laatste Festspiele, weer den nadruk gelegd op de verdiepingen lager ligt dan de zaal Het gevolg is, dat men in dit gedeelte van de orkestbak ook midden in den heetsten zo mer de temperatuur nog op peil moet hou den door centrale verwarming, aangezien anders de instrumenten van de hier heer- schende vochtigheid ernstig te lijden zou den hebben. Alleen in deze daartoe speci aal ingerichte zaal kan men de groote mu ziekdrama's van Wagner uitvoeren in de bezetting, die hij zelf gewenscht heeft, 1$ eerste violen, 16 tweede violen enz. Ibn Saoed, Koning van de Hedzjaz. Van dezen „mystischen afgrond" Wag ner heeft eens aldus de orkestruimte ge noemd gaat een wonderlijk suggestieve werking uit op den toeschouwer alleen hierdoor is het mogelijk dat die drieëenheid van tooneel, orkest en auditorium tot stand komt. Deze gedachte is geniaal geweest, te meer, omdat het ook voor Wagner een tas tend probleem was, het zoeken van een nieuwen wegdie hij ineens gevonden heeft en slaagde voor de volle honderd pet. In Bayreuth is het door die uitmuntende ac coustiek ook zeer wel mogelijk het gezon gen woord te verstaan; door de isolatie van den acteur op het tooneel kan zijn per soonlijkheid meer tot haar recht komen. Een goedgunstige fee schijnt over het ont staan van dit bouwwerk gewaakt te heb ben, want bij alle nauwkeurige imitatie in het nog niet mogen gelukken elders in de wereld een tweede Bayreuth te stichten. WETENSWAARDIGHEDEN. - - ut iceeineeuwen de vreemde gewoonte aangeleerd om kie zelstenen van de grond mee te nemen, er een eind mee omhoog te vliegen en ze dan naar beneden te laten vallen. Omdat het sterke dieren zijn en ze vrij zware stenen kunnen dragen, zijn er al verschillende ongelukken door de beesten veroorzaakt. In Londen wordt een trein gemaakt, die int twee wagons bestaat. Het bijzondere van deze trein is, dat hij gedeeltelijk van glas en gedeeltelijk uit 100.000 kleine spie geltjes gemaakt wordt. Bij een voetbalwedstrijd in Weijmouth werd de scheidsrechter zó enthousiast, dat toen hij wilde fluiten, zijn fluitje inslikte. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht en moest geopereerd worden om het fluitje weer te voorschijn te halen. Onlusten in Jeruzalem.

Soester Courant | 1938 | | pagina 8