jaarbeurs-Impressies «tóSSB van een Radio-Centrale Bedrijfsleider. 6 4 4 Uitgegeven door: RAD!O-CENTRALE „SOESTDiJK", JULIANALAAN 94. Tel. 2862. SOESTDIJK No. 11 goed of deze twee vormen van radio genietingen zich langzamerhand beter ver staan. De fabrieken welke de nieuwe ont vangers fabriceeren leggen zich tevens toe op de fabricatie van Radio-Cenfrale-ont- vangers en -versterkers. Ook hiervoor zijn vele laboratoriumproeven noodzakelijk ge weest om tot een goed resultaat te komen. De Radio-Centrale-abonné's, welke op die prachtige versterkers worden aangesloten, kunnen er zeker van zijn dat zij aan kwali- teitsweergave niets te kort zullen komen. De algeheele indruk van de Jaarbeurs is: slapte. Waaraan is die te wijten? Men kan natuurlijk slechts gissingen maken, doch dikwijls hoorden wij dat de jubileumfeesten (speciaal in Amsterdam) remmend werkten op het bezoek aan de Jaarbeurs. Diezelfde jubileumfeesten hebben echter niet remmend gewerkt op de toename van nieuwe abonné's op de Radio-Centrales in Nederland. Uit alle deelen van het land spraken wij collega's en unaniem was men de meening toegedaan dat de Radio-Centrale alweer een flinken stoot vooruit gegaan was, het welk wel zal blijken uit de cijfers welke per 3] December a.s. wederom in alle kranten door de P.T.T. bekend gemaakt zullen worden. De Radio-Centrales spitsen zich weer op het a.s, radio-seizoen om door prima weergave en service het vertrouwen van de groote massa te behouden en uit te breiden, zoo dat ook jaarlijks het aantal aangesloten abonné's zich uitbreidt. Prima ontvangers en versterkers, gekoppeld aan prima electro-dynamische luidsprekers, verschaffen den aangeslotenen een maxi mum genot voor een minimum prijs! En dan het gemak: SLECHTS 1 KNOP OM TE DRAAIEN EN EEN DER GEWENSCHTE PROGRAMMA'S WEERKLINKT STORING- VRIJ UIT UW LUIDSPREKER!!! Gemakkelijker en voordeeliger kan hef niet. Overtuigt U eens bij een Radio-Centrale in Uw omgeving, wat daar voor de abonné's gedaan wordt van 's morgens acht tot mid dernacht. V, Het spreekt vanzelf dat iemand die iets met „Radio" te maken heeft, speciaal daarvoor naar de Jaarbeurs gaat en alles wat op zijn vak betrekking heeft met groote belangstel ling bekijkt en zoo mogelijk vergelijkingen gaat maken. Wat zou toch de reden zijn, vraagt hij zich af, dat in het buitenland (Duitschland, Enge land, België) regelmatig Radio-Tentoonstel lingen worden gehouden, terwijl in ons land de nieuwste producten van alle mogelijke fabrieken slechts op de jaarbeurzen, te midden van 1000 en 1 andere artikelen te bezichtigen zijn? Is de verkoopsmogelijk heid in Holland zooveel minder dan in België? Presteeren wij zooveel minder dan het buitenland? Of zijn er andere factoren? Al deze gedachten wellen op bij een bezoek aan de Jaarbeurs en bij het aanschouwen van de producten der nationale en buiten- landsche industrie. Een nauwkeurige bestudeering leidt tot de conclusie dat datgene wat de Nederland- sche industrie produceert, zeker niet onder doet voor de buitenlandsche. Wij zagen apparaten van (in alphcibeti- sche volgorde): Telefunken (Duitschland), Blaupunkt (Duitschland), Bell Telephone (België), Ridderhof v. Dijk (Holland), Korting (Duitschland), Lorenz (Duitschland), Mende (Duitschland), R. S., Philips, V/aldorp (allen Holland) en nog eenige minder be kende merken, in totaal dus een dozijn fabrikaten in verschillende modellen en prijzen. Waar moeten al die apparaten blijven, denkt men zoo op het eerste oog. Komt er dan nooit een verzadiging? Zeker niet, want er komt elk jaar een nieuw geslacht, dat trouwen gaat en zich gaat inrichten en kachels worden toch ook elk jaar weer gekocht. Veel veranderingen zijn er niet, men geeft een andere kast, een anderen naam, een kleine verbetering. Veel werk wordt gemaakt van ultra-korte- golf-ontvangst en men stelt zich hier veel van voor. Of men ook aan de teleurstelling, welke de onregelmatige ontvangst van de korte golf zal geven, gedacht heeft, betwijfel ik, anders zou men waf bescheidener geweest zijn. Enfin, de practijk zal hef wel uitwijzen. De dure apparaten hebben afstemming door middel van drukknoppen: ingenieus bedacht en aardig om te zien hoe de wijzer, na op een knop gedrukt te hebben, naar het verlangde station glijdt, totdat de belemmering bereikt is en de luidspreker begint te functionneeren. Het publiek vindt het aardig om elk oogen- blik een toets aan te slaan en direct daarna weer een anderen. Toch meenen wij nog een hiaat in deze drukknopopzoekerij ontdekt te hebben. Wij trachtten van Hilversum I naar Hilver sum II over te gaan, doch dit lukte niet. Men vertelde ons dat in dat geval een schake laar omgezet moet worden om eerst van de lange golf naar de korte golf over te gaan. In zulk een geval is het nut van de druk- knopschakeling toch nog problematisch. Een opmerking, welke terloops door iemand gemaakt werd, trof ons aangenaam in het oor, n.l.: Ze gaan al aardig den kant van de Radio-Centrale uit; alleen draait men daar aan een knop en heeft men Hilversum, enz. ook altijd op denzelfden stand, net als nu met de drukknoppen. De weergave was over het algemeen zeer goed te noemen. Geen wonder, steeds hoorden wij over eindlampen van 18 watt praten. Precies dezelfde ervaring als bij de centrales: om goede weergave te geven, zijn groote energieën noodig. Op centralegebied zagen wij prachtver- sterkers. Het is interessant om te zien hoe

Soester Courant | 1938 | | pagina 9