PORTRET DE INTERNATIONALE TOESTAND DEZE WEEK IN NEDERLAND VAN DE WEEK Overal in de wereld is het feit her dacht, dat 20 jaren geleden de wapenstilstand werd gesloten. Op den llden November 1918 werd van alle posten van het Westelijk front het signaal: staakt het vuren, ge blazen. Een nieuwe periode van vrede zou aanbreken, een tijd van verbroedering en samenwerking, van recht voor allen. Helaas, tiet heeft niet zoo mogen zijn. Het vredesverdrag, dat later werd ge sloten, bracht geen waren vrede. Het was in de oogen van de overwonnenen niet meer dan een smadelijk verloren slag, waarop eens het antwoord moest komen. En het antwoord is gekomen, sneller dan men dacht. Vooral dit jaar heeft men, er de resultaten van kunnen zien. Dat er grenspalen verzet zijn, xs niet erg, dat de overwonnenen van teen, de overwinnaars van vandaag zijn, het zou wellicht geen reden tot al te groote bezorgdheid behoe ven te zijn, maar het fatale is, dat het gebrek aan respect voor anderen, het ge brek aan medeleven met den medemensch, de geest van onverdraagzaamheid is blij ven voortbestaan. Wat op het oogenblik, 29 jaren na het sluiten van den wapenstil stand, vastgesteld moet worden, is, dat deze wapenstilstand niet tot den vrede heeft geleid en nog steeds slechts een wapenstilstand is, een onderbreking, maar geen einde van den strijd, die Europa ver deeld hield. Zij is tragisch, deze vaststel ling, maar men mag de oogen niet voor de feiten sluiten, wil men op zekeren dag niet voor onaangename verrassingen komen te staan. Op het oogenblik is de gebiedende eisch voor ons volk, paraat te zijn en zich op elk mogelijk gebeuren voor te bereiden. Dat echter anderzijds de hoop op een betere toekomst niet verloren mag worden en dat de nieuwe pogingen van de Euro- peesche staatslieden om alsnog een toe nadering tusschen de volken tot stand te brengen, onze instemming en steun heb ben, behoeft geen betoog. Scherpe anti-Joodsche maatregelen in Duitschland. De onverantwoordelijke daad van een 17-jarige heeft voor de Joden in Duitsch land wel verschrikkelijke gevolgen gehad. Onvoorwaardelijk moet de handeling van Grynspan, die een moordaanslag pleegde op den Duitschen ambtenaar, afgekeurd worden en men kan ook de verontwaardi ging daarover in Duitschland begrijpen. Maar niets rechtvaardigt de anti-semieti- sclie excessen, die daarop overal in Duitschland volgden en waarvan zelfs conservatieve Engelsche bladen, die geens zins als anti-Duitsch bekend staan, ver klaren, dat zij aan de donkerste dagen der Middeleeuwen doen denken. Goebbels heeft verklaard, dat de uitspattingen „spontane demonstraties van het vertoorn de volk" waren en dat de regeering daar mede niets te maken had. Dat is wel mogelijk, maar de maatregelen, die nu de regeering zoojuist tegen de Joden ge nomen heeft, zijn voor deze beklagens waardige groep der bevolking nog veel fataler dan de vernieling van een winkel inventaris en de verbranding van een synagoge. Aan de Joden is definitief het economisch bestaan onmogelijk gemaakt. En zelfs dat is nog niet genoeg, ook hun vermogens zullen hun worden ontnomen. Een milliard mark boete zal de Joodsche gemeenschap moeten betalen en alle schade vergoeden, die de Duitschers in de laatste dagen aan hun eigen bezittingen hebben toegebracht. Verder zullen de sommen, die zij van de verzekeringsmaat schappijen kunnen vorderen, ten bate van den Staat in beslag worden genomen. En dat alles is nog slechts een voorspel. Nieuwe scherpe wetten tegen de Joden, die hen naar het ghetto zullen terugwijzen, zijn in voorbereiding. WÊÈiMé* Gezicht op het kolonistendorp Bianchi, dat in de dorre Lybisehe woestijn verrezen is en waar de 20.000 Italiaansche boeren, die naar Abessinië zijn geëmigreerd, een nieuwe woonplaats vinden. Frankrijk komt tot betere inzichten. Het beeld, dat Paul Reynaud, de Fran- sche minister van financiën, over den toe stand in zijn land heeft opgehangen, is zeer ernstig. Sinds 8 jaren bevindt het land zich in een crisis, het put zijn re serves uit, het teert op zijn kapitaal. In grijpende maatregelen zullen thans moeten worden genomen om verbetering in dezen toestand te brengen. Nieuwe wetsdecreten zijn vastgesteld, waarbij van een ieder of fers worden geëischt. Zal de bevolking daartoe bereid zijn? Het schijnt, dat men in dat opzicht wel optimistisch kan zijn. Zelfs Jouhaux heeft zich niet al te scherp tegenover de nieuwe hervormingen uitge laten. Verkiezingen in Amerika. In de Vereenigde Staten worden om de twee jaren de verkiezingen voor het Huis van Afgevaardigden gehouden; de presi dent blijft vier jaren in functie en de sena toren zelfs zes, met dien verstande, dat om de twee jaren een derde deel van den Senaat wordt vernieuwd. Meestal acht men slechts de verkiezing van den president belangrijk, wijl deze beslist, welke partij de vier komende jaren aan het bewind zal zijn. Ditmaal is op deze regel echter een uitzondering gemaakt, wijl men den New Deal van president Roosevelt in het mid delpunt van den verkiezingsstrijd heeft gezet. Intusschen zijn deze verkiezingen voor den New Deal geen succes geworden. Al bleven de democraten ook ditmaal weer in de meerderheid, de republikeinen ble ken aan invloed gewonnen te hebben en op eenige uitzonderingen na werden juist de democratische candidaten gekozen, waarvan bekend is, dat zij den New Deal niet met geheel hun hart aanhangen. Welke consequenties Roosevelt uit dit verkiezingsresultaat zal trekken is nog niet duidelijk, maar zeker is wel, dat hij zijn New Deal-politiek zal moeten matigen. Kemal Ataturk overleden. Turkije heeft zijn vernieuwer, den staats president Kemal Ataturk door den dood verloren. Heeft men de veM levensbeschrij vingen van dezen staatsman gelezen, die naar aanleiding van zijn overlijden dezer dagen in de pers verschenen, dan kan men ook het groote verdriet van het Turksche volk over zijn heengaan begrijpen. In nau welijks 2:0 jaren tijd heeft hij van een in eengestort rijk een krachtigen staat ge maakt en zijn volk met vele voortbreng selen van de Westersche beschaving ver trouwd gemaakt. Hij is thans opgevolgd door generaal Ismet Inönü, die steeds een van zijn naaste medewerkers is geweest. Wilson uit Berlijn teruggeroepen. Een diepen indruk heeft het gebeurde in Duitschland op de Angelsaksische mo gendheden gemaakt en de Vereenigde Staten zijn zelfs zoover gegaan hun am bassadeur te Berlijn, Wilson, naar Wash ington terug te ontbieden, klaarblijkelijk om de Duitschers te laten voelen, dat der gelijke anti-Joodsche uitspattingen de be trekkingen tusschen de beide staten kun nen vertroebelen. Inderdaad komen deze excessen wel op een zeer ongelegen oogenblik. Na Mün- chen toch hadden velen gedacht, dat de samenwerking tusschen de Europeesche mogendheden en ook met Amerika zich gemakkelijker zou laten verwezelijken. Koning Leopolds bezoek. De beide dagen van Koning Leopolds bezoek aan ons land 22 en 23 Novem ber a.s. zullen geheel voor het afwerken van het uitgebreide programma beschik baar zijn, want de Koning komt den dag tevoren reeds aan en gebruikt den 24sten voor de terugreis. De eerste officieele ont vangst in ons land zal te Roosendaal plaats vinden, waar een delegatie van leden der hofhouding, de Belgische gezant baron J. Herry en de commissaris der Koninign in Noord-Brabant aanwezig zullen zijn, om den Belgischen vorst welkom te heeten. Roosendaal wil van deze gelegenheid ge bruik maken, den koning een hulde te be reiden. Dit zal dus wel de eerste in ons land zijn. Den Haag bereidt zich eveneens reeds op het hooge bezoek voor. Voor het paleis in het Noordeinde is een dezer dagen een repetitie gehouden van het voorrijden van den koninklijken stoet, wat natuurlijk als de groote dag eenmaal daar is, zonder de minste hapering moet ver- loopen. Ook de Spoorwegen treffen reeds de noodige voorbereidingen, om den te verwachten trek naar Amsterdam in de hand te werken. Daartoe zullen op de beide dagen van 's Konings bezoek goed- koope avondretours den geheelen dag gel dig zijn in plaats van van half zes af. On getwijfeld zal deze maatregel het bezoek aan de hoofdstad sterk doen toenemen. Het begrootingsdebat. In de Tweede Kamer werd het begroo tingsdebat, in den aanvang hoofdzakelijk loopend over beginselen en politieke over tuigingen, later meer naderend tot tech- WEER EEN VLIEGRAMP. Opnieuw werd de K.L.M. door een zwaren slag getroffen. Vlak voor de landing in de veilige haven veronge lukte de Douglas DC5 Ijsvogel", die met 5 koppen bemanning en 14 passagiers aan boord op weg was van Berlijn naar Amsterdam. Van de oemanning kwamen de gezagvoerder Duimelaar, de tweede piloot, de marconist en de werktuigkundige om het leven, terwijl van de 14 pas sagiers twee dames den dood von den en tal van anderen werden ge wond. Hoe het ongeluk precies is ge beurd, is thans nog niet bekend. Bij de nadering van Schiphol vroeg het vliegtuig met het oog op de laag hangende mistbanken aan de lucht haven aan, of op radiobaken kon worden geland, hetgeen bevestigend werd beantwoord. Toen men daarop op deze bij mist gebruikelijke wijze de landing wilde uitvoeren, is de machine buiten het vliegveld met den grond in aanraking gekomen en in stukken geslagen. Daar niet alle leden van de bemanning zijn omge komen, zal misschien omtrent de oorzaak van dit noodlottige ongeluk og opheldering kunnen worden ver- -i-aft. nische kwesties voortgezet. De minis ter-president hield een betoog over de Chistelijke politiek der regeling, die voor namelijk tot uiting komt in pogingen tot herstel of verbetering van drie veelom streden wetten: de echtscheidingswet, de Begrafeniswet en de Zondagswet. Het wetsontwerp inzake de echtscheiding zal binnenkort aan de Kamer worden voorge legd, dat betreffende de Begrafeniswet is zoo goed als voltooid en een nieuwe Zondagswet dus geen eerherstel voor de oude werd thans aangekondigd. In de Begrafeniswet gaat het er hoofdzake lijk om, hoe de regeering zich thans tegen over de crematie zal stellen en ook wat de Zondagswet betreft, mag men benieuwd zijn, waarin het „nieuwe" zal bestaan. Ten aanzien van twee andere strijdvragen de ouderdomsvoorziening en de verbete ring van de leerlingenschaal hield de premier voet bij stuk; aan geen van beide, veel bepleite wenschen zal worden tege moetgekomen, omdat er geen geld is. En daarmede komen wij op het hachelijke terrein van minister De Wilde, die na den premier aan het woord kwam en met veel talent en overtuiging zijn beleid verde digde. Hoofdzaak waren hier natuurlijk de nieuwe belastingplannen van de regee ring: de invoering van een inkomsten- en winstbelasting, die 90 millioen moet op brengen, waar tegenover een verzachting van den belastingdruk staat ten bedrage van 42 millioen. Het verschil van circa 50 millioen, de winst voorde Schatkist, moet en zal de minister hebben zoo verklaarde hij onverzettelijk maar over het hoe en waar is hij bereid zoo lang men maar wil te overleggen. Van de „ver zachting" zullen vooral de kinderrijke ge zinnen profiteeren (10 millioen voor kin deraftrek en 11 millioen voor tegemoet koming aan groote gezinnen). De wilde-bussenstrijd. In den strijd tusschen spoorwegen en autobusbedrijven zijn de laatsten, zooals wij reeds schreven, thans ook tot den aan val overgegaan. Eenigen hunnei maakten processen tegen den Staat en tegen den minister van Justitie persoonlijk aanhan gig. Bij de behandeling van deze proces sen is nu gebleken, op welke motiveering de minister zijn stopzettingsactie grondde. Hij beschouwde de autobusondernemingen als vereenigingen, die zich wetsontduiking ten doel stellen. Inderdaad hebben zij zich hieraan volgens de uitspraak van den Am- sterdamschen president schuldig gemaakt, doch niet volgens de vonnissen van de overige gerechtshoven. De minister stelt zich echter blijkens het door mr. Veegens in het proces tegen den Staat gevoerde pleidooi op het standpunt, dat dit eene veroordeelende vonnis van den Amster- damschen president moet worden nage leefd en dat de politie daarom alle diensten op een verboden traject moet -be letten. Intusschen heeft zich de actie tegen de bussen over het geheele land uitgebreid. Ook in het Noorden zijn nu diensten stop gezet en tal van processen tegen tot nog toe nog vrij gebleven bedrijven zijn weer aanstaande. Toch is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de ondernemers nog wel eenige genoegdoening krijgen, want op een der protestvergaderingen waren ook enkele Kamerleden aanwezig, zoodat in het Par lement waarschijnlijk ook nog wel het een en ander over deze brandende kwestie zal worden gezegd. Eén succes hebben zij alvast te boeken: in het eerste proces tegen den Staat stelde de Haagsche rechtbank den Staat in het ongelijk. De president bleek de opvatting van den minister van Justitie, dat één von nis op een bepaald traject alle diensten op dat traject kan doen verdwijnen, niet te deelen. Zooals begrijpelijk, heerschte na deze uitspraak groote vreugde in het kamp der busondernemers. Nog denzelfden dag, dat het vrijsprekend vonnis was gevallen, reden de bussen van de betreffende onder neming, de oudste op het traject Den Haag- Amsterdam, onder groote belangstelling van de zijde van het publiek weer uit. Voor een ieder was het een groote voldoening: het gevoel van rechtszekerheid, dat door het drastisch optreden tegen de busbe drijven wel eenigszins was geschokt, was weer hersteld. Duitsche vluchtelingen naar Nederland. Snel en op verheugend waardige wijze is in het Parlement gereageerd op de jong ste gebeurtenissen in Duitschland. En wat wel het meest tot voldoening stemt is het feit, dat stemmen van de meest uiteen- loopende politieke richtingen zich naar aanleiding hiervan lieten hooren en - meer nog dat niet alleen uiting werd gegeven aan de algemeen gevoelde ver ontwaardiging, doch dat men terstond onder het oog zag, wat ons land nu te doen staat, of en in hoeverre wij de slachtoffers van den progrom kunnen hel pen en gastvrijheid verleenen. Van ver schillende zijden werd in dit verband aan gedrongen op verruiming van de op het oogenblik zeer strenge toelatingsbepalin gen. Terecht wees echter de minister-pre sident op het gevaar van openstelling onzer grenzen, zoolang alle andere landen de hunne hermetisch gesloten houden. Met de noodige behoedzaamheid, opdat niet door hulp aan buitenlanders het eigen volk in grooter moeilijkheden wordt gebracht, kan ons land echter toch nog genoeg doen en zeker een bewijs geven van goeden wil en goede gezindheid, hetgeen ter bewer king van de stemming in de andere demo cratische landen zeker niet gering te ach- te nis. Zoo zullen er dan in ieder geval twee vluchtelingenkampen worden inge richt, terwijl de regeering voortgaat over leg te plegen met de andere landen, ten einde gezamenlijk tot een oplossing van het Joodsche emigratievraagstuk te komen. Van particuliere zijde is hiertoe inmiddels reeds de eerste stap gedaan in den vorm van stichting eener International Jewish Colonisation Society, gevestigd te Den Haag, welke organisatie zich ten doel stelt de emigratie van Joden uit Midden- Europa en de kolonisatie in voor vestiging geschikte gebieden te bevorderen. Voor dit grootsche plan is reeds meer dan een mil lioen gulden beschikbaar. RUILHANDEL MET KAMEELEN. Op het eiland Sinai is een levendige handel ontstaan tusschen Arabieren eener zij ds en Europeesche en Amerikaansche auto-agenten anderzijds. De Arabieren beginnen tegenwoordig meer voor de mo derne techniek te voelen en bieden hun lcameelen aan in ruil voor de veel snellere auto's. 10 kameelen is de prijs van een auto. De kameelen worden dan door de agenten naar Afrika gestuurd of verkocht aan de verschillende dierentuinen van de wereldL BELGIË'S KONING ALS GAST. Binnen weinige dagen zal Nederland een vorstelijken gast binnen zijn grenzen zien koning Leopold van België. Ook onze koloniën hebben hem reeds als gast gezien. Wij herinneren ons nog leven dig de reis, die de toenmalige prins Leo pold met zijn gemalin, prinses Astrid, door den Indischen archipel maakte. Het reizen zit Koning Leopold in het bloed. Hij bezocht Brazilië, de Vereenigde Staten, het Congogebied; en waar hij kwam, verwierf hij zich vrienden door zijn bescheiden en beminnelijk optreden. Ovei-igens wist hij het nuttige aan het aangename te verbinden, want hij benutte zijn reizen om zijn kennis te verrijken en vergelijkende studies te maken. Vooral de koloniale vraagstukken genieten zijn bij- zondex'e belangstelling. Wij stippen hier als bijkomstigheid nog aan, dat de koning van zijn reizen rijke verzamelingen insec ten, vlinders, enz. medebracht, welke in Bplgischo musea zijn ondergebracht. Ons land heeft de koning reeds meer malen, zij het dan incognito, bezocht, o.m. bij den doop van Prinses Beatrix. Zonder veel de aandacht te trekken bracht de koning ook enkele malen een bezoek aan zijn beide kindex-en, die, zooals men weet, eenigen tijd te Noordwijk heb ben vertoefd, om hen geheel vertrouwd te maken met de Nederlandsche taal wei een ba wijs, dat het den koning ernst is, er rakening mede te houden dat in België de Nederlandsche taal het meest gespro ken wordt. Naast de Fransche taal beheerscht de vorst dan ook volkomen het Nederlandsch, waarin hij grondig onderricht genoot van niemand minder dan den Vlaamschen let terkundige Herman Teirlinck. Hierbij mogen wij niet vergeten, Jat zijn gemalin, koningin Astrid, wier tragische dood enkele jaren geleden België in rouw domp©4rie en bij den koning zelf een on- uitwriechbaren indruk heeft achtergelaten, dafirtoe aanmerkelijk heeft bijgedragen. Men kan zeggen, dat door deze verbinte nis het Noorden en het Zuiden op de ge lukkigste wijze zijn samengegaan. Van het oogenblik af, dat koningin toen nog prinses Astrid den voet zette op Belgischen bodem, veroverde zij stor menderhand de harten van haar toekom stige onderdanen door haar gratie en lief talligheid. Wel zelden is een vorstelijk huwelijk gelukkiger geweest, dan dat van koning Leopold en koningin Astrid. Het valt niet te ontkennen dat de koningin, met haar degelijke, den Scandinavischen volksaard eigen begrippen, een sterken invloed ten goede heeft uitgeoefend op haar gemaal, door de omgeving van het hof meer Zuidelijk georiënteerd; een in vloed, die duidelijke sporen heeft achter gelaten in zijn karaktereigenschappen. Veel speciale toebereidselen zijn er niet voor 's konings ontvangst gemaakt. Rustig en bescheiden, zonder overdreven uiterlijk vertoon, doch vriendelijk en hartelijk, zoo als het goede buren betaamt, zal de ont vangst zijn, die Nederland zijn konink lijken gast bereidt. Wij willen, dat koning Leopold zich in ons land thuis zal bevinden; en dit zal hem des te gemakkelijker vallen, wijl hij Nederland reeds uit eigen aanschouwing kent en onze taal spreekt want er is J. DDÏMELAAR. t Bij de ramp van de „Ijsvogel" is ook Jan Duimelaar, een van de oud ste en bekwaamste gezagvoera. .a van de K.L.M., om het leven ge komen. Duimelaar was, evenals alle andere veteranen, een steunpilaar van het pilotencorps. Zelden zal men een hartelijker kameraad, een vroo- lijker mensch hebben ontmoet dan dezen vlieger-luchtmillionnair. Duimelaar is geheel mede gegroeid met de geleidelijke ontwikkeling van de luchtvaart. In 1916 was hij chauffeur-monteur bij de lucht macht te Soesterberg. Spelenderwijs leerde hij daar vliegen. Op 19 Mei 1922 behaalde hij zijn militair vlieg brevet. In 1923 trad hij in dienst van de K.L.M. Reeds in 1928 maakte hij de eerste Indië-vlucht onder Frijns mede. Sindsdien maakte hij tal van gelukkige Indië-reizen. Het zijn de mannen als Duimelaar, die onze K.L.M. groot hebben ge maakt. Men zal hem dan ook nadat de tijd de wonde van zijn heengaan geheeld zal hebben, blijven missen. niets, dat menschen nader tot elkaar brengt dan taalverwantschap. Laten wij hopen, dat ook het weder zal willen medewerken om de luttele dagen, die de koning in ons midden doorbrengt, te maken tot een spanne tijds, waaraan hij in alle opzichten een aangename herinne ring zal medenemen naar zijn land. Laten wij ook hopen dat zijn bezoek aanleiding zal worden voor een betere stemming der Belgische Regeerders tegen over onze Vlaamsche stamgenooten, die naar men weet in velerlei opzicht nog achtergesteld zijn bij de Fransch spreken den in België. En hiermede roepen wij koning Leopold een hartelijk en welgemeend welkom toe bij zijn bezoek aan ons land en aan onze Vorstin. U. S. S./R 'Bhinovechtchcnsa U.S.S.R. Ipkoetsk Trhita SACHAUW— Aïgou; erkne ^edinsk JT Oelan Bator Oerga yandchou!' rridildr. VMANöSJÖCRY'E HOKKAIDO Vhs'rbtn SVIONGO HSINVKING. aojwosto JAPAMSCH 5 OEI Soei wen yoen Genten KOREA Rioiou fienTsin Wou da T,Si rua H.0 PC i'!j; i Ou et. 'ïÜTiï iïö- 6:. CHflH.SI 5IK0K loting Kova KlOU SI OU SJtNS V,C H l StrSJOCArt HOPCI fi HOt nou et n K- a u Tsjoengking .."h S£KI aJi'3 \J fcnangCfial ^Nankpèng \hOE-NAN KKIANG Si 5°1~-CHIN£6.SCHE jaïröha Schaal ZOO 400 600 800 KOCl TCHEOU JcneoA \xan kt> /0uJnE."o Fou M0NG0l.lt o o Fou Tchi Koet Lin o Tc.h3ngT WANGSl WANTPÈNG Kanton 5INKIANG i iSING -n!937 m ij»8938 -CHtN :ee ^PHiUPPVNE ËS)in893l {HD«nl933 JAPANS VEROVERINGEN IN CHINA. Tsjiang Kai-sjek heeft ondanks vele tegenslagen het dappere besluit genomen, zijn verzet tegen Japan voort te zetten. De groote vraag blijft echter, of hij daarin zal kunnen slagen. Wel is waar speelt men gaarne met de theorie, dat de Japanners zich op den duur in het reusachtige Chineesche rijk „dood zouden moeten overwinnen", maar tot nog toe wijst de gang van zaken niet in die richting. Ja, het is misschien geoorloofd te zeggen, dat in het onderhavige geval een omkeering van deze oude theorie denkbaar zou zijn, dat n.1. Japan een positie bereikt heeft, waarin de uitgestrektheid van het bezette gebied van een bron van gevaren tot een bron van kracht kan worden. Welk een uitgestrektheid het door Japan op 't vasteland bezette gebied heeft, wordt iuidelijk, wanneer men weet, dat de afstand van de noordelijke grens van Mantsjoekwo tot Kanton ongeveer overeenkomt met die van Amsterdam tot Assoean in Egypte. De afstand van het noordelijkste eiland van het Japansche keizerrijk, Yeddo, tot het meest zuidelijke bezette punt aan de Chi neesche kust, het eiland llainan in de Golf van Tongking, is ongeveer even lang als de afstand van Istanboel tot Madrid of van Leningrad tot Bordeaux. Veel hier van is reeds tot op zekere hoogte georgani seerd en daarmede tot grondstoffen- en productiebx-on voor Japan geworden. Af gesneden van al zijn hulpbronnen zal Tsjiang Kai-sjek den in zoo grooten om vang gevoerden guerilla-oorlog in de overige door Japan bezette provincies moeten staken, in het bijzonder in de be langrijkste, Sjansi en Sjoentoeng. EEN WARME WINTER VOOR HET NOORDEN VOORSPELD. Volgens onderzoekingen van verschil lende metereologische instituten zullen de Noordelijke landen een zachten winter krij gen. De wind zal voornamelijk uit het Zuidwesten komen. Het water langs de kust van Noorwegen en Spitsbergen is on gewoon warm.

Soester Courant | 1938 | | pagina 4