Mantels van bontstof winterblouses Herfst- en Sportieve japonnen Ons PatroneMtioeikle Koper poetsen. Vele huisvrouwen kJa- gen erover, dat citroenzuur met zout of wijnsteenzuur het koper prachtig schoon maken, maar dat het niet lang schoon blijft. Dit is vermoedelijk een gevolg van het feit, dat dadelijk na het schoonma ken overgegaan wordt tot poetsen, zon der dat het koperwerk eerst gewasschen wordt. Juist omdat de reinigingsmiddelen op het metaal inwerken, moeten alle resten daarvan zorgvuldig verwijderd werden. Daarna wordt het koper gedroogd en ge wreven met een doek met het voor het poetsen geschikt poetsgoed. Ketelsteen. Emailleketels kunnen ontdaan worden van ketelsteen door er onverdunde keukenazijn in te koken, waarbij men ech ter voortdurend moet opletten, omdat de azijn spoedig verdampt. Wildlederen handschoenen blijven zacht als men ze in lauw water, waarin men een weinig olijfolie heeft gedaan, verscheidene malen uitspoelt. ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. Patronen van in deze rubriek voorko- Mande genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bjj „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag. Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt indien niet anders staat aangegeven, 0.58. Betaling reeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. Iedere vrouw kleedt zich gaarne volgens de eischen, die de mode stelt, doch zal tevens rekening moeten houden met haar kas. Een bontmantel is de wenschdroom van vele harer, doch zooals het meestal met droom gaat, zij komen niet in vervulling. Inderdaad is de uitgave voor een werkelijke imooie bontjas groot en deze vereischt feitelijk nog een an dere mantel om te dragen, als het niet zeer koud is. Bont- stof vinden we thans niet al leen in verschillende kleuren en soorten, doch tevens in bijzonder mooie uitvoeringen, die zeer gekleed staan. Man tels als onze schets aangeeft, ongeveer driekwart lang met een zeer weinig klokkende onderlijn zijn modern en kun nen op de wandeling zoowel als over een avondjapon ge dragen worden. Links een mastel met knoopsluiting in het midden, ronden kraag en hooge borst zakjes. Rechts een mantel met smal opstaand 'kraagje en omge slagen rechte stofreepen langs de sluiting het haken en oogen of rits. MOETEN KLEINE KINPEREN MEE-ETEN, AAN TAFEL? Lakwerk (Japansche theebladen, kap- doozen, enz.) mogen nooit met heet water of zelfs met sodawater in aanraking ko men. Met olie en zachte lappen worden de vuile plekken opgewreven. Daarna kan men met een stukje zacht zeemleer het lakwerk van de overtollige olie ont doen. Op de terugreis van mijn vacantie be zocht ik een jeugdvriendin, die ik eenige jaren niet meer gezien had. Ik stelde me een vroolijke, opgewekte jonge moeder voor temidden van haar drie kinderen, temeer daar ik wist, dat haar huwelijk gelukkig en harmonisch was. De enkele dagen, die ik bij haar was waren gezellig, maar.... slechts de avondmaaltijd was een ware ver schrikking. M'n vriendin, die slechts weinig hulp had, kwam telkenmale gejaagd uit den keuken de kamer binnen om zich te over tuigen of alles goed liep. „Otto, waarom help je me niet even?" klonk de geïrriteerde vraag. „Ja, je hebt gelijk!" was het antwoord van den juist thuisgekomen echtgenoot, die iederen dag weer opnieuw vergat de hel pende hand te bieden, omdat hij met zijn gedachten nog half bij zijn werk was.... Hoe het inderdaad mogelijk was om te koken, te dekken, op te doen en daarna nog de bordjes van de drie kleintjes te vul len en hen tevens rustig te houden, was mij een raadsel. Ongetwijfeld ging het deze huisvrouw vlug af, doch aangezien de volwassenen wachtten om te beginnen met eten, tot dat de kleintjes geholpen waren, werd alles vrijwel koud. Gedurende dit wachten had de vader ge legenheid de tafelmanieren zijner spruiten gade te slaan, „Marietje, laat dien lepel liggen, steek hem niet in je mond!" Jantje maakte bewegingen om uit zijn tafelstoel te klimmen en Ansje meende, dat haar servetje nu al lang genoeg om haar hals gebonden was geweest. Niet alleen in dit gezin, doch in zoovele andere, waar kleine kinderen zijn en de moeder het aan den avondmaaltijd te druk heeft, worden de kinderen onrustig en volgt eindeloos verbieden. Men moet steeds het oog houden op de kleintjes, terwijl de echt genoot gaarne met zijn vrouw van gedach ten wisselen zal en omgekeerd. Het voortdurende letten op de kinderen en het verbieden, dat vaak huilbuien ten gevolge heeft maken, dat de stemming steeds gedrukter wordt. De kinderen raken trouwens aan herhaaldelijk verbieden ge woon en storen er zich niet meer aan. Na een drukken, ingespannen werkdag wil de man, als hij thuis komt rust vinden en geen kinderen, die alle aandacht vra gen. De moeder wil beide partijen tevreden stellen en wordt steeds geagiteerder en alle gezelligheid, die de avondmaaltijd kan en moet brengen is afwezig! Aan den avond van den tweeden dag be sprak ik dit feit met mijn vriendin en raadde haar aan, om de kinderen vooruit te laten eten, zoodat zij klaar waren als •haar man thuis kwam. Eerst werd dit denk beeld geheel en al verworpen, want: „Otto wil zijn kinderen toch graag om zich heen zien, wanneer hij thuis komt!" meende het jonge vrouwtje. Zij vergat echter, dat het een vader en kinderen niet nader tot elkander brengt, indien er iederen avond opnieuw scènes en huilpartijen zijn, waarbij de eerste op treedt en een soort „booze" man wordt. Langzamerhand zag zij de juistheid van mijn voorstel echter in, temeer, daar ik er ihaar op wees, dat het slechts een kwestie van enkele jaren zou zijn, want dan waren de kinderen groot genoeg om mee aan tafel te eten. De oplossing van het probleem geeft de huisvrouw wellicht iets meer werk, doch zij oereikt er mede, dat de onderlinge har monie in het gezin niet verstoord wordt en tevens, dat de kinderen, die een uur vroe ger eten, niet telkenmale verboden behoe ven te worden, daar de sfeer om hen heen rustiger op hen werkt. Een gehaaste, ner- veuse moeder kan zich veel minder aan de kinderen geven en is veel meer geneigd om telkenmale te verbieden, dan een, die er den tijd voor afneemt zich gedurende hun maaltijd aan de kinderen te kunnen wijden. De mogelijkheid bestaat, dan tevens te zorgen, dat zij in bed liggen als vader thuis komt, die van verre reeds begroet wordt door zijn spruiten en zich met hen bezig houdt, terwijl de huisvrouw het eten afmaakt en opdoet. De kinderen gaan te vreden slapen, de ouders kunnen rustig eten, hun wederkeerige ervaringen uitwis selen en beide huwelijkspartners hebben een gezelligen maaltijd. Wat is nu van meer belang en werkt tevens meer paedagogisch: dat de vader zijn kinderen aan den avondmaaltijd om zich heeft en de stemming onder nul daalt, of dat er een. rustige en behagelijke stem ming is, zoodat de man verlangen kan om thuis te zijn? Karakteristieke ontwerpen, die zeer aparte effecten geven vragen thans de aandacht. De blouse is een onafscheidelijk kleedingstuk geworden, waarbuiten men het niet meer kan stellen. Zij J beeft zich onmisbaar weten te ma- M ken bij mantelpakken, doch ook uit, ff zuinigheidsoverwegingen worden /'.v veel blouses gedragen. Een rok kan men menigmaal nog maken van een P|É japon of mantel, die niet meer ge- ei dragen worden en de mogelijkheid M bestaat dan tevens om variatie aan Ly te brengen door enkele verschillen de blouses. Vooral voor de morgen- en mid- daguren zullen vele vrouwen aan rok en blouse de voorkeur geven, doch ook 's avonds kan men ge- I kleedere modellen dragen. Juist de 1 veelheid van ontwerpen en stoffen maken dat voor „Elck wat wils" is. \o4 Combineeren van stof en fluweel VxA is al even mogelijk als de samen- - stelling van kleuren, waardoor het A mogelijk is van enkele kleine lapjes stof een aardige blouse te maken. We hebben reeds eerder gezegd, dat j de mode ons menigmaal herinnert fW. aan omstreeks 1900 en dat is zeker I "V het geval met de blouse boven links. Glad aansluitend stuk met aange- knipten reepen fluweel en knoopsluiting in het midden. Wijde mouwen met hooge manchetten. Men onderscheidt twee typen blouses en wel de uitgesproken sportieve en de ge kleede modellen. De eerste is uiterst een voudig van snit, de laatste geeft meerdere vrijheid wat model, stof en garneering be treft. De hoofdlijn heeft zich grooten- deels weten te handhaven in de snode, alleen vindt men enkele mo dellen van mantels en japonnen, die ietwat overblousen, hoofdzake- ^$11 lijk in de rugdeelen, hetgeen voor JsjpE iportieve zoowel als voor gekleede doeleinden geldt. De rokken blijven kort, doch men hoede zich voor overdrijving, terwijl men naast zeer nauwe modellen, we zouden haast zeggen „kokertjes" ook aanmerke- l|| lijk wijdede ziet met plooien en eg smalle plissé's. Deze laatste kleeden W Vooral slanke figuren zeer goed, evenals de ruime, klokkende voor- J baantjes. Zakken ziet men op de Jj meeste japonnen, soms drie aan iedere kant van een voorpand, wat wel eens overdadig kan werken. 1 Knoopen in decoratieve en fanta- lie-volle ontwerpen handhaven zich, terwijl vesten een zeer geschikte garneering vormen voor het hier weergegeven genre japonnen. Bij Voorkeur kiest men thans fluweel in ïezelfde kleur, alhoewel men ook veelal verschillende kleur en-com binaties ziet, die echter met zorg gekozen dienen te worden. Bruin, roodachtig bruin, groen vooral Volants, ruches, plissé's en knoopen iee« nen zich voor gekleede blouses, die lange of korte mouwen aangeven (beide blouses on deraan). Het Weensche ontwerp (bovenaan midden) met pas, die van smalle oprijgjes en open randen gemaakt is leent zich zeer goed voor slanke meisjesfiguren. MEISJESMANTEL, Succespatroon 2684. Prijs 30 cent -f 5 ets, voor adm.- en verzendkosten. Velours de laine, fluweel en verschil lende, niet te zware mantelstoffen komen in aanmerking voor deze meisjesmantel in prinsesse model. Practisch is dat de kraag epen en gesloten gedragen kan worden, terwijl de aansluitende panden, die zich naar den zoom toe iets verbreeden, een licht klokkende lijn geven. Ben. stof voor meisjes van 68 jaar 1.50 M. van 1.30 M. Patronen voor 46 en 68 jaar. worden gewerkt. Aansluitende mouwen naar de pols toe. Ben. stof 2 X hoogte japon en éénmaal lengte der mouwen van 1.30 c.M. breed. Patronen in de maten 46, 48, 50 en 52. het matte olijfgroen wijn- en granaat- rood behooren o.m. tot de herfstkleuren. doek gespannen tegen het beginnen boven vast waschtafels voorkomt, dat dit ont siert wordt door vlekken, terwijl het tevens practisch is om het over te keuken tafel te leggen, zoolang men bezig is. Is de keuken aan kant, dan komt een vroolijk gekeurd kleedje over de tafel. Nu wij toch in de jeuken aangeland zijn, zouden wij en passant 4e planken boven de aanrecht ook even zeildoek beleggen! Kussens met kapok gevuld worden over trokken met zeiloek of chintz, naar ge lang de bestemming. Het eerste is aan merkelijk goedkooper, het laatste echter mooier en beter geschikt voor serres en huiskamer. Practisch zijn zeildoekkussens op de meestal harde keukenstoelen en tevens zéér geschikt als verhooging op stoelen voor kleine kinderen. Theebladkleedjes met bijibehoorende thee- muts van een van beide materialen ge maakt, zijn geschit voor het dagelijksche gebruik. Men kan hier bijzonder aardige effecten mede bereiken als men diverse kleuren combineert en aan elkander stikt of met kleine steekjes op elkander werkt. Men kan dit met de hand of met de naai machine doen. Boodschappentasschen van zeildoek kan men in. allerlei uitvoeringen en prijzen koopen. Het meest practisch zijn die, welke een breede bodem en treksluiting hebben. Een groote verscheidenheid van mooie chintz nécessaires vindt men voor de reis te kust en te keur en waar de feestdagen, die de Decembermaand ons weer brengt, gauwer voor de deur staan, dan men denkt, kan men reeds vroeg zijn keus maken. Al lerlei practische dingen zien wij, die zich o.a. voor de reis leenen, kleinigheden, die zoo bij uitstek geschikt zijn om cadeau te geven of te ontvangen. Handig zijn de chintz reis-apotheekjes, de naai-étuis, de reisrollen, waarin kousen worden geborgen, zakjes voor toiletartike len. Ziehier slechts een kleine groep uit de onnoemelijk vele gebruiksvoorwerpen, wier bezit zoo aangenaam is. Heel vaak bedenkt men zich bij verjaardagen tevergeefs, welk cadeautje men zal geven, dat in den smaak ALLES VAN CHINTZ en ZEILDOEK GEMAAKT Verschillende practische voorwerpen kan toen van zeildoek maken, doch ook het mooi bedrukte, glimmende Chintz vindt nog niet de waardeering, die het verdient. Vooral in gezinnen met kinderen, die met fcun smoezelige vingertjes nog al eens al lerlei dingen aanraken, zijn beide mate rialen buitengewoon practisch voor de huis- en voor de kinderkamer. Tafellakens van zeildoek hebben reeds menigmaal be wezen, hoezeer zij op de waschrekening be tparen. Meestal wanneer men een schoon ont bijt- of tafellaken in gebruik heeft, gebeurt ei een ongelukje en men moet öf een an der nemen öf de geheele week tegen de vlekken aankijken, hetgeen dagelijksche ergernis geeft. Zeildoek als belegging van kamer-, keuken- en provisiekasten wordt BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode* blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203, NAAM STRAAT Log veel te weinig toegepast. Waarom zal men telkenmale weer opnieuw schoon kast papier op de planken leggen? Wij gieloo- ven niet, dat er huisvrouwen te vinden zijn, die dit werk inderdaad ambieeren, temeer, daar het regelmatig terugkomt. Waarom Liet in eens besloten hierin verandering te PLAATS Schaapsvellen, die men dikwijls ziet ge bruiken als voetkleedjes voor bedden, moet men van tijd tot tijd grondig uit spoelen in lauwwarm zeepwater en daar na goed naspoelen in helder, lauw water. Patroon No. Maat Hierbij ingesloten f aan postzegels. indien u tevens het laatste nummer van brengen en ook buffet en dressoir te be leggen met aardig geruit zeildoek? Men kan evengoed de voorkant afwerken met een gehaakte of linnen kant, waartegen de gekleurde punaises aardig afstaken. Zeil- valt en niet te duur is. Men besluit ten slotte „even gauw" wat bloemen of een doos bonbons te koopen, doch vergeet, dat de betrokkene wellicht meer gebaat is met een practisch geschenk Het drogen kan bespoedigd worden door het vel, in een schoonen doek gerold, flink uit te drukken. Met een kam wor den de haren daarna goed uitgekamd en het vel ziel er weer zacht en nieuw uit. Prijs 30 cent 5 ets, voor adm.- en verzendkosten. Zeer eikleedende japon, gemaakt van fantasieslof, waarop donkere applicaties Het Practisch Modeblad" wenscht te ont- \angen gelieve u 10 cent extra in te dui ten. (Postzegels liefst van 1«^, 3, 5, 10 of 12)4 cent. doch niet van 6 cent).

Soester Courant | 1938 | | pagina 6