Wonderen der moderne waterbouwkunde Waar schepen varen over schepen en over land Wintervacantie Het Mittellandkanaal bijna voltooid e» mt Bij het aanleggen van een kanaal in Oost-Pruisen moest men vgimaal een .overwinnen". Dit geschiedde door middel van voertuigen op rails» die d# schepen over land vervoeren. nog langer toe te passen. Vele sluizen ach ter elkaar is tijdroovend voor de .scheep vaart, het moderne hefwerk biedt hier af doende uitkomst. Bovendien hebben deze werken een tweede voordeel, namelijk, dat zij geen waterverlies veroorzaken. Daar waar de strooming betrekkelijk gering is en een drukke scheepvaart heerscht kan door het vele schutten het niveau te zeer dalen, waardoor de scheepvaart ernstig be lemmerd zou kunnen worden. Bovendien hebben hefwerken het voordeel, dat het schip veel sneller „doorgesluisd" wordt. Bij Rothensee duurt dat niet langer dan twintig minuten. Geheel voltooid zal het Mittellandkanaal eerst zijn, wanneer in 1942 het aquaduct over de Elbe gereed is. Een dergelijke ka- naalbrug is het meest ideale hefwerk, dat men zich denken kan. Maar natuurlijk zijn de mogelijkheden beperkt. Ditzelfde sy steem heeft men ook toegepast, waar het Hohenzollernkanaal een veel lager gelegen spoorlijn moest kruisen. Het aquaduct over de Wezer is vrij lang, ruim 370 M., de brug over de Elbe zal zelfs een spanwijdte krij gen van 900 meter. Waar een te sterk verval groote moei lijkheden oplevert, komt zelfs de trein het scheepvaartverkeer te hulp, hoewel deze trein wel een ietwat eigenaardig voorko men heeft. Zoo bijvoorbeeld in Oost Prui sen, waar het schip, maximaal tot 70 ton op een "voertuig vaart, dat in het water ligt. Dit voertuig nu rijdt langs een ijzeren baan uit het water en vervoert het schip over land naar de plaats, waar het kanaal voort gezet wordt. Men ziet dat bij den aanleg van oeigi mo dern kanaal heel wat komt kijken, het is allesbehalve een uitgegraven sloot. Talrij ke vindingen van het menschelijk vernuft moeten worden toegepast, wil een kanaal in een eenigszins geaccidenteerd terrein voldoen aan de eischen van een snel scheepvaartverkeer. Het lijdt geen twijfel dat het aantal Ne derlanders, welke in hun wintervacantie van de echte wintersport geniet, telkenjare toeneemt. Men moet dit verschijnsel toe schrijven, niet in de eerste plaats aan de verbeterde en snellere verbindingen, en aan het comfortabele reizen per trein of vliegtuig, tucwu- veeleer hieraan, dat men tot het inzicht is gekomen, dat de zomer in Holland nog het beste is en dat men dubbel profiteert, wanneer men des win ters naar de wintersport gaat. Het behoeft wel geen betoog, dat reeds bet idee, dat men voor eenige weken kan stappen uit het gareel, der dagelijksche plichten, het halve vacantiegenot beteekent. En hoezeer wordt die vreugde niet verhoogd, wanneer men daar eenmaal is en de jongeren in hun kracht gestaald worden door het heer lijke klimaat, terwijl de ouderen daar als het ware een verjonging ondergaan. Ma?r de groote vraag is nog: waarheen? Immext tallooze verlokkende pamfletten, prospec- ti en affiches trachten ons voor een be paalde streek te winnen. Maar wie deze maand in Den Haag komt moet maar eem gaan kijken naar dat ware wonderwerk van propaganda voor het toerisme, dat ta zien is in de Laan van Meerdervoort. Daal staat opgesteld een reusachtig relief, ee» plastische kaart yan het Berner Oberland; zij beslaat een oppervlakte van niet min der dan 25 M2. Het stuk is samengesteld uit twaalf geweldige rotsblokken; de bouw vergde dertig jaar tijds en de bouwer, in genieur S. Simön heeft daarvoor niet min der dan 200 bergtochten ondernomen. On gelooflijk natuurgetrouw is alles uitgebeeld en nagebootst. De meren, de rotsen, de ri vieren, de bossèhen, alles vindt men hier in 't klein terug en wel zoo natuurgetrouw, dat men zou wanen uit een vliegtuig op het werkelijke Berner Oberland neer te kij ken, een gebied dat in den winter over vloedig met zor en sneeuw is gezegend En het Berner Oberland lost werkelijk de be loften in, die den toerist door deze plasti sche uitbeelding worden gedaan. "\7an1 reeds thans is van den top der Jungfrai- tot diep in het1 dal sneeuw gevallen ter wijl een stralende zon uren lang per das door de droge lucht schrijnt. Daar ligt het mondaine Wengen, het sportieve Mürren en het met gletschers ge zegende Grindelwald, dat bereikbaar is me* de trotsche bergsporen, die vertrekken uit het Lutschinedal. Niet te vergeten de bei de eindstations van der Jungfrauspoorlïjn, Klein Scheidegg en het Jungfraujoch, waar men niet alleen des winters maar tot ver in den zomer zijn hart kan ophaler aan de edele skispört. In vergelijking met jaren terug is het skiën gemakkelijker geworden. Zoo hebben Wengen, waar in Januari de Britsche skikampioen wedstrijden zulien plaats hebben en Mürren, skiliften gekre gen, die de skilustigen aan den loopenden band naar de uitgezochte skivelden bren gen. Natuurlijk worden allerwegen wed strijden gehouden en op de vlakten, die daar geschikt voor zijn, kan men genieten van de zoogenaamde skijöring, waarbij de skiërs door paarden pijlsnel worden voort getrokken. Voor de schaatsenrijders is ook uitste kend gezorgd. Voor hen biedt het Berner Oberland op vele plaatsen gelegenheid hUn sport te beoefenen. Daar ziet men het moei lijke curlingspel spelen, het spel v oudere generatie, wanneer de schar, tigen niet op de melodieën van onsk- ke walsen over het ijs zwieren. De naar het Noorden afloopendf hellingen bieden ook den liefhebber: bobsledetochten vele mogelijkheden cn hen, die het Jungfraugebied te hou vin den, kan het Westelijk deel van Berner Oberland Gstaad, Adelboden, Kandcrstëg en Lenk ongetwijfeld bekoren. Du tr.et zeer fijne sneeuw bedekte gebied, heelt on danks zijn hoogte toch nog het karakter van heuvellandschap bewaard. Hier kan men ook alle mogelijke soor ten van wintersport beoefenen. Het is hier dat de beginnelingen het liefst de eerste, beschroomde schreden op het pad van de skikunst zetten; ook menschen var oude ren leeftijd trekken hier nog de stoute schoenen aan. De zon, de sneeuw en het heerlijke klimaat, zij nooden den ouderen toerist tot een, wandeling, waarop hij kan genieten van de trotsche bergtoppen en de diepen ravijnen, die hier steeds den schit terenden achtergrond vormen. de -.lus- - 'el ij— öeré- veil Het Dnitsche Mittellandkanaal is nagenoeg voltooid. Onwil lekeurig stellen wij Nederlanders belang in een dergelijk groot waterwerk, omdat immers onze ingenieurs de water bouwkundigen bij uitstek zijn en voor Nederland, de lage landen bij de zee, de strijd tegen het water kenmerkend is. Al zijn de moeilijkheden, waarmede wij te kampen hebben gehad en nog te kampen hebben, van geheel anderen aard dan die, waarvoor de Dnitsche ingenieurs zich gesteld za gen, onze belangstelling is er niet geringer om. In den grond der zaak ging het ook bij ons om het water te be dwingen en er zooveel mogelijk profijt van te trekken. De voltooiing van het Mittellandkanaal is voor de Dnitsche scheepvaart een gebeurtenis van groot gewicht. De sluis te Sülfeld in het Mittellandka' -«al Gelijk bij ons, heeft men in het tegen woordige Duitsche Rijk ook waar dat mo gelijk was, profijt getrokken van het voor deel, dat de waterwegen konden, bieden voor het goederenvervoer. Daar waren in de eerste plaats de rivieren, de natuurlijke waterwegen, maar ook bestond behoefte, aan vervoer te water, waar geen natuur lijke waterwegen aanwezig waren. Zoo heeft ir m in Noord Duitschland langen tijd de dringende behoefte gevoeld een directe verbinding te hebben tusschen Rijn en Elbw. Meer dan een eeuw werd van overheidswege heel wat gedaan om die verbinding tot stand te brengen, maar het werk vorderde op papier sneller dan in werkelijkheid. Maar eindelijk was het oogenblik aangebroken, waarop het kanaal werkelijk geopend werd en thans kan men het nagenoeg als voltooid beschouwen. Een blik op de kaart is voldoende om in te Z?en van welk een belang deze verbinding is. Daardoor is namelijk een directe com municatie tusschen West en Oost tot stand gekomen, zoodat men tegenwoordig een scheepslading vervrachten kan van Boven al Beneden Rijn naar Opper Silezië of Stet- tin. De beteekenis van het Mittellandkanaal zoo schreven wij hierboven, wordt eerst duidelijk, wanneer men het kanaal be schouwt als eon integreerond bestanddeel van het Duitsche scheepvaartnet. Hot past geheel in het oeconomische schema, zoo- als dat de afgeloopen jaren in het Derde Rijk wordt uitgevoerd. De verbinding tusschen twee scheepvaartnetten. Tot dusver was de Duitsche scheepvaart gescheiden in twee gedeelten, die geen rechtstreeksche verbinding met elkaar had den. Daar was in het Oosten het Elbe- Oder net, in het Westen de scheepvaart, die zich concentreerde op Rijn en Wezer. De waterweg via Oder en Elbe, verbond Sile zië en Midden Duitschland, daardoor ont stond ook een contact tusschen Berlijn, Hamburg en Stettin. Berlijn had dus recht streeksche verbinding met de Noordzee- en Oostzsehavens. Het westelijke net zorgde voor da aansluiting van het Rijnsch-West- faalsche gebied met de Noordzeehavens. Deze beide stelsels zijn nu verbonden door het Mittellandkanaal. Men was tot voor enkele jaren veelal de meening toegedaan, dat de scheepvaart in beide stelsels van waterwegen gefixeerd zou zijn. Daarom was het moeilijk goede argumenten te vin den en het ondernemen van een reusach tig werk als het graven van het Mittelland kanaal te rechtvaardigen. Doordat in de laatste jaren verscheidene takken van nij verheid zich verplaatst hebben naar Mid den Duitschland was de oplossing van dit probleem een gebiedende eisch. De fabrie ken, die nu aan de oevers van het kanaal of in de onmiddellijke nabijheid staan, hebben heel wat steenkolen noodig. Daar- maakt door middel van sluizen, later heeft men hefwerken gebouwd, die echter eerst van de laatste jaren dateeren. Het sluizen- stelsel bood meestal voldoende gelegen heid een rivier bevaarbaar te maken, wan neer dit systeem zeer intensief toegepast wordt, noemt men het kanaliseeren. Een dergelijk hefwerk werd onlangs geopend bij Rothensee, waar het Mittellandkanaal eindigt in de Elbe. Men ging tenslotte zoo- Het onlangs geopende hefwerk bij Rothensee. Daardoor is het mogelijk in minder dan twintig minuten een schip uit het kanaal naar de Elbe „door te sluizen" door is plotseling duidelijk de oeconomi sche noodzaak van dit kanaal aangetoond. Het kanaal heeft een tweeledige functie, 't aanvoecen van grondstoffen en het afvoe ren van de producten. Daarmede is een op en neer vaart verzekerd, die noodzakelijk is, wil een dergelijk kanaal rendeerend zijn. Technische bijzonderheden. Gelijk men weet stroomen alle rivieren naar een dal, de bovenloop ligt altijd hoo- ger dan de monding. Zoo hebben de ka nalen, evenals de natuurlijke waterwegen, een verval te overwinnen, dat grooter is, naarmate het terrein min of meer glooiend is. Hoe grooter dit verval is, hoe grooter de snelheid waarmede het water stroomt. Is deze strooming te sterk, dan is scheep vaart in het algemeen onmogelijk. De mensch heeft daarin evenwel niet berust en zich toch deze waterwegen ten nutte ge- Hfmt mam mat „beven, Beo hre* ever de Weeer Wj HMeni iet eauaduet Ver, zoogenaamde aquaducten aan te leggen over spoorlijnen, wegen en over.water- wegen.Was het niet mogelijk het kanaal rondom een berg te leggen, dan koos men de meest afdoende wijze, een tunnel door den berg heen. De oudste hefwerken zijn de sluizen, die wij nog overal in hun oorspronkelijken vorm zien toegepast. Men kent de werking van een sluis. Moet het schip van laag naar hooger gelegen water, dan staat het water in het sluisbassin op gelijke hoogte, de sluisdeur kan daardoor gemakkelijk opendraaien, het schip vaart naar bin nen en de deur sluit zich. Nu laat men uit het hooger gelegen gedeelte zoo lang water toestroomen, totdat de waterspiegel in de sluis daaraan gelijk wordt, nu draait gemakkelijk de tweede sluisdeur open, daar aan beide zijden de druk hetzelfde is. Ook de zwaarste schepen kunnen op deze wijze, als ware het kinderspel, in de sluis opgeheven worden. Maar de hefwerken zijn in geen enkei opzicht de voortzetting van het sluissy- steem, al denken de ingenieurs er ook niet aan de sluizen te beschouwen als een over wonnen standpunt. Ook in het Mittelland kanaal komen er nog verscheidene voor. Tegelijk met de opening van het hefwerk bij Rothensee werden op eenige kilometers afstand enkele sluizen in gebruik geno men. Zij zijn aangebracht aan het einde van het Mittellandkanaal, waar een sterk verval overwonnen moet worden. In de schutkolk, die 120 M. lang en 12 M. breed is kunnen twee groote kanaalschepen binnen varen en opgeheven worden. Tegenwoordig laat men het volloopen van de sluiskolken niet meer alleen afhangen van den druk van het buitenwater, maar versnelt dit door het in werking stellen van krachtige pompen. Zoodra de waterspiegel aan beide zijden gelijk is, draait een zware electro- motor de ijzeren deur open. Ook in het Rijn en Main-Donaukanaal zijn deze slui zen noodzakelijk, om langs de vele stuw dammen heen te komen. Men kent deze van onze eigen rivieren. In het bijzonder de Maas, die op deze wijze geheel gekana liseerd werd. Bij een groot verval is het' echter niet wel doenlijk het sluizensysteegk

Soester Courant | 1938 | | pagina 4