mm WIE DOET ER WALDTHA9SEH £Z HAGEE «p Hoe het echtpaar Bim en Bam a O LUIE- SPREKERS 79L9ME-HEGELAARS zija voor goede muziek onmisbaar 1 Vastrecht wordt toegepast bij Electriciteits-, Gas- en Waterleidingbedrijven. Sluit men bij een der genoemde instanties een vastrechtovereenkomst af, dan heeft men het recht om bij betaling van een be paald bedrag, zooveel Kilo-Watt, Kubieke Meiers Gas, of Water te verbruiken, als men wil of noodig heeft, tegen een vooruit bepaald z.g. vastrechttarief, dat voor ze kere periode, (meestal voor een maand) is bepaald naar verhouding van de grootte van het bewoonde pand, het aantal licht- of verbruikspunten, en waarbij bovendien komt een vast bedrag per gebruikte een heid, zoodat men zelf steeds bij contro leering van Electriciteits-, Gas- of Water meter kan bepalen, wat men elke maand heeft te betalen. De hierboven genoemde bedrijven trachten zooveel mogelijk vastrechtovereenkomsten af te sluiten, omdat zij daardoor een vaste basis van inkomsten hebben, waarop zij hun berekeningen kunnen maken. Men is niet verplicht zoo'n vastrecht-over eenkomst aan te gaan, maar de gewone tarieven zijn meestal hooger, in elk geval betaalt men dan per eenheid meer. De Radio-Centrales hebben ook een vast recht, of beter gezegd, UITSLUITEND een vastrecht-tarief Men betaalt aan de Radio-Centrale voor de af te nemen energie (in den vorm van muziek, lezingen, kerkdiensten, cursussen, nieuwsberichten, enz.) een vast bedrag, ongeacht hoeveel uren men zijn aanslui ting benut, doch men krijgt later geen sur- plustoeslag voor de afgenomen uren Radio- genot; desgewensch! kan men 16 uren per dag luisteren. Men kan een Radio-Centrale vergelijken met een Water-, Gas- of Electriciteits-Cen- trale, nl. deze Centrales zorgen voor een voldoenden voorraad gas, electriciteit of water om den aangeslotenen op hun net elke gewenschte hoeveelheid daarvan af te staan. De Radio-Centrale ontvangt de program ma's van verschillende zendstations. Deze ontvangst wordt via krachtversterkers op een dergelijke energie gebracht, dat ieder aangeslotene van de weergave der pro gramma's kan profiteeren, via zijn eigen luidspreker, zonder dat het aantal der aan geslotenen afbreuk kan doen aan deze weergaven, m.a.w. de Radio-Centrale zorgt er voor dat ieder aangesloten abonné altijd het maximum aan energie van de Centrale kan verbruiken, zonder dat zulks Yan in vloed is op de weergave. Men heeft wel eens des zomers gemerkt, dat bij grootere warmte een enorme af name van water plaats vindt, waardoor de druk op de waterleiding zakt en de toe voer aan den afnemer minder wordt. Men moet dan onder hoogeren druk gaan wer ken en men verzoekt de bevolking om zui nig met het water om te gaan. Het verschil met de Radio-Centrale-ont- vangst is echter, dat het niet noodig is om zulke verzoeken aan de abonné's te doen. De Radio-Centrale draagt er zorg voor, dat steeds voldoende energie aanwezig is, om elkeen het maximum vermogen te ver strekken. Gas, electriciteit en water worden via ge leidingen of buizen geleverd. De Radio- Centrales leveren de programma's ook langs geleidingen van de Centrale naar de woning van den abonné. De Radio-Centrale is een wonder van tech niek. Vele programma's worden daar op gevangen, afgestemd en doorgegeven aan met ingebouwde volumeregelaars zijn de Beste Nederl. fabrikaat Langdurige garantie het volle profijt van Uw geld 10-jarige fabricatie-ervaring waarborgt de abonné's, die slechts een knop behoe ven om te draalen om het gewenschte programma, op de juiste toonsterkte afge stemd, te kunnen beluisteren. Zijn er programma's waar veel abonné's tegelijk naar luisteren, b.v. een nationale uitzending, een interland voetbalmatch, enz. dan wordt de energie op de Centrale dermate opgevoerd, dat ieder abonné toch de programma's op een door hem zelf te bepalen maximum-sterkte kan beluiste ren. Speciale meet-instrumenten wijzen aan, hoeveel energie op een bepaald oogenblik gewenscht is, de bedrijfsleider zorgt, dat deze energie via de krachtversterkers steeds aanwezig is. Bovendien zorgt hij, dat er een aanmerke lijk surplus aan energie is, want de practijk heeft bewezen, dat hoe meer energie be schikbaar is, des te mooier de weergave ook zal zijn. Het vastrechttarief der Radio-Centrale stelt iedereen in staat om nauwkeurig de maxi- mum-onkosten te bepalen, die de aanslui ting op de Centrale met zich brengt, onge acht hoeveel men van de Radio-Centrale wenscht te gebruiken. Water blijft v/ater, gas blijft gas, en electri citeit blijft electriciteit, ongeacht of er veel of weinig afnemers zijn, maar de Radio- Centrale kan bij de toename van het aan tal aangeslotenen steeds beter function- neeren. Hoe meer abonné's, hoe krachtiger het be drijf, des te beter de techniek en de be- drijfscontrole. De abonné's profiteeren van de beste en technisch volmaakte ontvang apparaten. Kortom, ieder abonné werkt er door een minimum-bijdrage toe mede, dat het maxi mum-genot, dat de aether verschaffen kan, ook wordt verkregen. Radio-vastrecht, is het goed recht van eiken Nederlander. Gebruik dit recht en gij zult er ten volle van profiteeren. (Slot.) No. 18. Zoo naderde dus de groote dag, hef 50-jarig bestaan van den Dierentuin. Directeur Vogelaar had het ontzettend druk met het regelen van alle mogelijke voorbe reidingen. Maar oppasser Bertus en mevr. Vogelaar stonden den directeur trouw ter zijde en ook van de dieren ondervonden ze niets dan medewerking. Girus, de giraffe, werd niet moe om te helpen in hooge palen versieringen aan te brengen. Betsie, de oTifant, sleepte van 's morgens vroeg tot 's avonds laat met zware vrachten. Zoo droeg ieder beest op z'n eigen manier bij tot het welslagen van het herdenkingsfeest. En werkelijk, het feest werd „knal". Reeds 's mor gens was het ingezet met een muzikalen rondgang van het stedelijk muziekkorps. Vol trots had meneer Vogelaar met het Dierentuinbestuur in een open landauer in den stoet meegereden. Zijn Dierentuin bestond 50 jaar. Den geheelen dag door had hij genoten van de waardeerende woorden, door publiek en pers geuit, over de diverse nummers van het feestprogramma. „Het mooiste hebben we toch voor het laatst be waard", zei hij steeds weerEen ieder was brandend nieuwsgierig wat het was. Tegen den avond begonnen de radio-reporters ongeduldig te worden. „Meneer Vogelaar, wat houdt U nog voor ons geheim? De Tuisteraars trappelen van ongeduld in hun huizen, om te hooren wat er nog komen gaat!" „O, heeren, komt U om tien uur vanavond maar op mijn kantoor, dan zal ik U een belangrijke mededeeling doen. Nu gaan we eerst luisteren naar het grootste moment van den dag, het op treden van „De Notenkrakers"!" Vol waardigheid beklom Sinjo, keurig in rok ge kleed, den dirigeerstoel „Dames en heeren, radioluisteraars, mag ik U voor stellen ons Dierentuinorkest!" (Daverend hand geklap begroette deze woorden van den directeur.) „„De Notenkrakers" hebben voor deze gelegen heid onder leiding van den eminenten dirigent Sinjo (applaus) een speciaal werk ingestudeerd, „Het Carnaval der Dieren" (applaus)." Met een prachtige buiging dankte Sinjo voor de huldeToen hief hij den dirigeerstok en telde, eentwee Daar zette het orkest in. Vol bewondering luister den de duizenden bezoekers. Hoe was het moge lijk! De dieren zetten hun beste pootje voor, het was een genot ze in actie te zien en te hooren Aan het slot werd hun een daverende ovatie gebracht. Meneer Vogelaar beklom persoonlijk het podium om Sinjo en Bim en Bam te danken. Aan 't gejuich kwam geen einde Nu eens 'n „Plaatsnamen- puzzle". In bijgaande tee- kening van een klok zijn de namen van vijf Neder- landsche plaatsen verwerkt en wel zoo, dat als de 12 letters van den buitensten cirkel in de juiste volgorde geplaatst worden, er de naam van een dorp in Noord-Brabant ontstaat. De volgende cirkels ver- be-gen een dorp in Zuid- Holland, in Zeeland, in Friesland en in Zuid-Hol land. Om te weten, of de oplos sing goed is, zijn de plaats namen zóó gekozen, dat de 5 beginletters, tusschen 12 en 1 uur steeds, te za- men een woord vormen, dat uitdrukking geeft aan de vreugde als de oplos sing gevonden is! Abonné's van de Radio- Centrale, kunnen hun op lossingen, geschreven op RADIO-CENTRALE STEMT ZUIVER Af VOOR DUIZENDEN LUISTERAARS BEHOORT U OOK REEDS TOT DEZE DUIZENDEN?

Soester Courant | 1938 | | pagina 6