CENTRALE RADIO-ONTVANGST 'N LEVENSREHOEFTE? WALDTHAUSEN HAGEE KRUISWOORDRAADSEL LUID SPREKERS VOLUME REGELAARS zijn voor goede muziek onmisbaar De cultureele waarde van de radio kom» steeds meer tot uitdrukking als men de radio-progran..fta's zoowel van binnen- als buitenland bekijkt. Wij zien dan, dat vrijwel alle Europeesche zenders enkele uren per dag wijden aan de geestelijke verzorging der menschheid en kunnen daaruit de conclusie trekken, dat deze uitzendingen inderdaad ook door een groot deel van de luisteraars worden gewenscht en gewaardeerd. Vooral voor de lijdende menschheid is de radio een groote uitkomst. Zij toch, die vroeger niet in staat waren zelf naar een gebedenhuis te gaan om daar hun geestelijke wijding te ondergaan, en dus van de verzorging, waaraan zij behoefte hadden, in de meeste gevallen verstoken bleven, kunnen thans aan hun geestelijke behoeften in die opzichten voldoen en via de radio luisteren naar de woorden van de geestelijke richting die zij zijn toegedaan. Gezonde menschen kunnen zich zoo moeilijk ver plaatsen in den toestand van hen, wien het niet gegeven is volkomen te beschikken over eigen doen en laten in den algemeenen zin van het woord, d.w.z. gebrekkigen, zieken en ouden van dagen, die zich niet meer kunnen verplaatsen en dus geen bewegingsvrijheid hebben, zooals de gezonde menschen die dagelijks kennen. Daar komt nog bij, dat zij niet alleen veel moeten missen van hetgeen voor den normalen en ge zonden mensch als een vanzelfsprekendheid geldt, maar dat zij bovendien veelal nog meer behoefte hebben aan een geestelijke verzorging, die men in het haastige, drukke dagelijksche leven veelal niet meent noodig te hebben, of waaraan men althans doorgaans weinig tijd wenscht te besteden. De gezonde mensch wordt door alle dagelijksche bezigheden in beslag genomen, doch de zieken hebben helaas maar al te veel tijd om na te denken en zich geheel met zichzelf bezig te houden. Is het nu geen voorrecht, dat juist zij in staat .ijn om in die uren van gedwongen ledigheid zich los te maken van hun lijden en zich te kunnen over geven aan de geestelijke verzorging van zichzelf, zonder dat zij zich daarvoor krachtige inspanning behoeven te getroosten? Het lijden toch wordt zoo vaak verzacht door afleiding van de gedachten van den zieken, lijdenden mensch, die, zooals wij reeds zeiden, maar al te veel aan zichzelf is overgelaten en daardoor overvloedig tijd heeft om zich zijn eigen lijden volkomen te reoliseeren. De radio heeft hier wel, vooral voor deze cate gorie, aan de menschen een grooten dienst be wezen. Het navolgende lijstje geeft een overzicht van de uitzendingen van buitenlandsche stations en dat gene, wat in eigen land op kerkelijk gebied door den aether wordt uitgezonden. Beromunster (Zwitserland): Katholieke preek door bisschop Bayet, met viool-, cello- en cimbaal- muziek. Brussel: Causerie over de Sixtijnsche kapel e.a. Kerkdienst uit de St. Gudule. Droitwich: Kerkdiensten, lezingen, gezang. Hamburg: Evangelische kerkdienst. Kalundborg: Kerkdienst. Luxemburg: Kerkdienst. Motala: Kerkdienst. Parijs: Kath. causerie, kerkdiensten Notre Dame. Scottish Progr.: Kerkdienst uit Edinburg. Warschau: H. Mis. Weenen: Katholieke morgenwijding. Alle Engelsche zenders: Kerkdiensten, liturgische zang en muziek. Aan het eind van den zendtijd alle zenders een Epiloog. Via Nederlandsche omroepvereenigingen: Eiken dag een of meerdere morgenwijdingen. Regel matige kerkuitzendingen uit verschillende deelen van ons tand. Liturgische zang en muziek uitvoeringen. Kortom, regelmatig kan men via de beide Nederlandsche stations wijdingsdiensten beluisteren. En nu komt nog het groote voordeel voor de luisteraars, dat zij kunnen profiteeren van een aan sluiting op de radio-centrale. Het groote gemak van een aansluiting op de radio-centrale ligt juist daarin, dat men nergens voor behoeft te zorgen en men slechts met een enkele hand beweging het programma kan kiezen, dat men wenscht. Dit is een onschatbaar voordeel, vooral voor zieken en ouden van dagen, die zich niet kunnen en mogen vermoeien en waarvoor elke handeling soms een groote inspanning beteekent. Centrale radio-ontvangst is voor hen een genot, dat zij niet kunnen ontberen en zelfs een levens behoefte zou genoemd kunnen worden. Voor hen, die reeds een aansluiting op de radio centrale hebben, is deze uitspraak volkomen be grijpelijk. Zij echter, die het zonder centrale radio ontvangst stellen, zullen mogelijk denken, dat het wel wat te boud gesproken is: „Centrale radio ontvangst 'n levensbehoefte". Denken zij zich echter in, dat het dagelijksch voedsel, dat de gezonde mensch in zekere hoe veelheden noodig heeft om te leven, aangevuld moet worden met geestelijk voedsel, dat o.m. de radio-centrale hun kan verschaffen, dan zal het hun duidelijk zijn, dat zieken en gebrekkigen hier door te eerder den weg kiezen van den minsten weerstand (den weg, dien de Natuur aangeeft) en dit geestelijk voedsel trachten te verkrijgen door centrale radio-ontvangst. Hierin ligt het groote voordeel van radio-ontvangst opgesloten: het volkomen genieten van afleiding, die geboden wordt zonder dat men zich daarvoor inspanning behoeft te getroosten, hetgeen ook voor de lijdende menschheid de grootste uitkomst beteekent. Want naast de amusements- en ont spanningsprogramma's, die men via de radio kan beluisteren, is ook het wetenschappelijke en cul tureele gedeelte van deze programma's van zeer groote waarde. Een bekend Hollandsch spreekwoord zegt: „EENVOUD IS HET KENMERK VAN HET WARE", en de beteekenis hiervan ligt geheel opgesloten in CENTRALE RADIO-ONTVANGST. De eenvoud ligt in de eenvoudige handeling, die de aangesloten abonné slechts behoeft te verrichten om van al het gebodene te kunnen ge nieten, d.w.z. men behoeft slechts een knop om te draaien en men heeft de beste programma's uit den aether. Het ware genot verschaft U de radio-centrale, door de programma's, die U wenscht, op juiste toonsterkte afgestemd en goed verzorgd, door te geven. H. P. perm.-Dyn. met Ingebouwde volumeregelaars zijn de Beste Nederl. fabrikaat Langdurige garantie 10-jarige fabricatie-ervaring waarborgt U het volle profijt van Uw geld. U wilt iemand iets geven? Wel Geeft dan iets van blijvende waarde Geeft een aansluiting op de RADIO-CENTRALE... HORIZONTAAL: VERTICAAL: Van iemand zelf. Snaarinstrument. Bewijs van achting of roem. Boom. Chineesche machtige. Oneffen. Metaalsoort. Reuzenslang. Anker, om drenkelingen of voorwerpen op te halen. Burcht in 't oude Jeruzalem. Schijnbare rand aan den horizon. Als men niets meer over heeft, is men Aanbieding. Afk. Vreemdelingen Verkeer, 'n Oude lap. Afkorting Eng. naarr. van Leger des Heils. Rond dwarshout a. d. mast. Thans. Gouverneur-Generaal. Niet breed. Meisjesnaam. Vaandel. Plaats in Gelderland. Stad in Zuid-Frankrijk. Egyptische vogel. Heeft men in elk bed. Onderaardsche ruimte. Afk. voor: dat is (Latijn). Plaats in Italië. Hier, of daar. Middelpunt, vanwaar alles uitgaat, Overzeesche bezitting van Nederland. Eerder. Binnen. Angstig, bang uitgevallen. Ijswafel. Strafwerktuig. Het ontvangen. Plaats in Indië. 22. Luchtspiegeling. 27. Trekdier. Vocht. 'n Uitvinding, die de wereld stormenderhand veroverd heeft. Zich toeëigenen (vorm: ge biedende wijs). Grondstof voor het bakken van brood. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 10. 12. 13. 14. 18. 19. 28. 29. 30. 33. 35. 36. 38. Niet mager. Holvormige een muur. Vader. ruimte b.v. in de vijf gearceerde vakken, vormen wat „een wiis besluit" is! No. 2. DE VERSTEKELING. De Zeemeermin is in volle zee. De be manning doet haar werk. Rampit, Pluis- baard. Bikkel, ze zijn allemaal druk in de weer. Jacob Muis, de eerste machinist, gaat de ronde doen en inspecteert ook de bunkers, waar de steenkool ligtPlots hoort hij de kolen ver schuiven. „Wa's dat?" denkt-ie, „zullen me de kolen gaan leven?.... Dat kan niet.... daar steekt iets achter!" En verstoord roept hij: „Wat heeft dat te beduiden, wie zit er tusschen de steenkool Er komt geen antwoord, maar het lawaai van de vallende kolen wordt sterkerDaar verschijnt plotseling een jongenshoofd, zwart van kolenstof, tusschen de zwarte massa. Een kleine jongen werkt zich omhoog en stamelt: „Ik ik k obben 't, meester!" |t „Wat voor den duivel voer jij daar uit?... vraagt Jacob Muis eerst verrast. „Zeker een gratis reisje willen maken, hè, baasje?" blaft hij den jongen toe. „Allezhoe heet jij?...." „Pimmie, meester, maar ehze noemen me PummeltjeIk wou zoo gr „Niks te wou-en, vort, naar den Kapitein!" En Jacob Muis pakt het arme Pummeltje bij z'n kraag en klimt uit de bunkers. Moor aan dek gekomen, hoort Jacob Muis een woedende stem achter zich. „Hé, wat mot dat daar, meester? Laat 's gauw dat kereltje los, anders „Hou je snater, Rampit, bemoei je met je eigen", bijt de machinist terug. „Niks te snateren, meester. Ik zou je raaien: laat dat jong los, die is veul te klein voor zoo'n groote als de meester!" „Als je nou je „Maar wacht 's, meester, da's een bekend gezicht van dat jochwel, alle deksels, meester, da'« het jong van m'n tante zaliger, da's m'n bloed eigen „Ah zoo, Rampit, hou jij er zulke familieleder op na!"

Soester Courant | 1939 | | pagina 10