PORTRET INDIË DE WERELD IN KAART DE INTERNATIONALE TOESTAND vJ VAN DE WEEK TSJOEtfCrK/NG TENGJOEÉH ■.•VOEHAN MUSE CHINA'S ACHTERDEUR. Uit Tsjoengking komen berichten, dat Tsjiang Kai-sjek met groote energie op nieuw den tegenstand tegen de Japanners organiseert. Hoe komt hij daarbij aan het de Franschen zich toch wel aan nun ge maakte afspraak te houden. Voor Tsjang Kai-sjek is op het oogen» blik dan ook ongetwijfeld de derde weg die via Britsch-Burma, van de grootst* beteekenis. In de haven Rangoon word er, de wapenzendingen in rivierbooten ver laden en dan naar Mandalay gebracht, Vandaar gaat het over land naar Yoenan, langs wegen, die in den laatsten tijd door duizenden en nog eens duizenden koelies zijn aangelegd. Hoe groot deze wapenzen- ■Stippellijnen duiden de rou. fes aan, ivaar. I langs China op het ooaenó/ik wapens onhjonp, I van de 104de zitting van den Volkenbonds raad bij te wonen, is slechts in zooverre belangrijk, wijl dit aantoont, dat de En- gelsche en Fvansche regeering, ondanks de zoo aanzienlijk verminderde politieke beteekenis van den Volkenbond, toch op het voortbestaan van deze instelling prijs blijven stellen. Dit is ook wel het eenige doel van de reis geweest, want de aan de raadstafel te behandelen onderwerpen, maakten hun persoonlijke tegenwoordig heid immers geenszins noodig. Onder de huidige omstandigheden zijn belangrijke beslissingen inzake Spanje en inzake China immers toch onmogelijk. Derhalve is ook Litwinoff ditmaal niet in Genève ver schenen. Het zou hem toch niet mogelijk geweest zijn, de regeeringen tot collectieve maatregelen in het belang van beide ge noemde, door den oorlog geteisterde lan den te bewegen. Ook de Kleine Entente is ditmaal niet door een minister van buitenlandsche zaken vertegenwoordigd. Stojadinowitsj, wiens land het vorig jaar in plaats van Roemenië tot raadslid werd gekozen, schijnt boven een onderhoud met Halifax en Bonnet de voorkeur te hebben gegeven aan de voorbereiding van de ontvangst van graaf Ciano in Belgrado. Hongarije lid van het anti-Kominter- pact. Berlijn heeft het bezoek ontvangen van graaf Csaky, den Hongaarschen minister van buitenlandsche zaken, wiens land zoo juist te kennen heeft gegeven, dat het zich aansluit bij het anti-Kominternpact, waar aan zooals bekend reeds deel werd ge nomen door Italië, Duitschland en Japan. Het is niet onwaarschijnlijk, dat dit pact binnenkort naast Hongarije nog een nieu wen onderteekenaar zal krijgen: Tsjecho- Slowakije. De toestanden in Midden- Europa zijn inderdaad wel vei'anderd De bewapening van de Vereenigde Staten. Na zijn Nieuwsjaarsboodschap aan het Congres is president Roosevelt thans met zijn enorme bewapeningsplannen te voor schijn gekomen. Wij willen hier niet in gaan op de enorme bedragen, die Roose velt voor de verschillende deelen der weermacht eischt. Genoeg zij te zeggen, dat in het Congres de wil tot goedkeuring der plannen in het algemeen aanwezig is. Het gaat er thans voor Roosevelt in de eerste plaats om, het Amerikaansche volk er van te overtuigen, dat een acuut gevaar inderdaad ook voor de Vereenigde Staten aanwezig is. De burgeroorlog in Spanje. De troepen van Franco hebben in de laatste dagen hun offensief aan het Cata- laansche front met succes voortgezet en Tarragona aan de Middellandsche Zee be reikt, zoodat Barcelona thans van twee •zijden ernstig bedreigd wordt. Het offensief van de republikeinen in Estramadura heeft daarentegen niet het gewenschte resultaat gebracht, n.1. ver mindering van den druk op Catalonië. Daartoe heeft generaal Miaja nu een nieuwe poging ondernomen, door een nieuw offensief ten Z.W. van Madrid te ontketenen. De komende dagen zullen lee- ren, of hij daarin slaagt. hl inister-president Chamberlate is met zün gezelschap in Londen teruggekeerd en heeft Woensdag met Halifax, die eerst nog de ope ning van de 104de zitting van den Volkenbondsraad heeft bijgewoond, in een ministerraad verslag over de in Rome gevoerde besprekingen uit gebracht. Na een aanvankelijk pes simisme, krijgt de openbare meening thans langzamerhand een eenigszins ander inzicht in datgene, wat zich in Roine afgespeeld heeft. Het is de vraag, in hoeverre invloeden van de liooge bureaucratie van het Foreign Office voor het oorspronkelijk op gewekte pessimisme aansprakelijk zijn te stellen. Men weet, dat in het groote gebouw aan de eene zijde van de Downing Street dikwijls ge heel andere opvattingen heerschen, dan in het tegenoverliggende een voudige baksteenen huis, waarin de minister-president woont. Chamberlains bezoek aan Rome kan in het kort als volgt gewaardeerd worden De besprekingen tusschen Chamberlain en Mussolini zijn zonder tastbaar resultaat beëindigd; daar concrete onderhandelings thema's tusschen Engeland en Italië niet bestonden, konden ook geen concrete re sultaten in het onderhoud bereikt worden. Men had slechts te doen met problemen, die derde mogendheden aangaan en waar in derhalve geen onmiddellijke besluiten genomen konden worden. Bij Chamberlain ging het er vooral om, het in München be gonnen menschelijke contact met Musso lini te vernieuwen en te verdiepen. In het algemeen helt men thans over tot de opvatting, dat dit contact tusschen Chamberlain en Mussolini en de openhar tige uitwisseling van meeningen tusschen de Britsche en Italiaansche ministers voor de toekomst van groote practische betee kenis zal zijn. Wel is waar toont men zich in Engelsche oppositiekringen teleurgesteld over het feit, dat Chamberlain de terugtrekking der Ita liaansche vrijwilligers uit Spanje niet van Mussolini gedaan gekregen heeft, maar anderzijds hecht men in Engeland en ook daarbuiten groote waarde aan Mussolini's belofte, dat hij zulks onmiddellijk na het einde van den burgeroorlog zal doen en er dan tevens toe zal bijdragen, dat de status quo in de Middellandsche Zee ge handhaafd blijft. In diplomatieke kringen verwacht men thans, dat nu in de komende weken achter de schermen de Engelschen besprekingen met de Franschen zullen hebben om de door Londen zoo dringend gewenschte ver betering der Fransch-Italiaansche betrek kingen en een oplossing der Middelland sche Zee-vraagstukken voor te bereiden. De besprekingen tusschen Halifax en Bon net, die Maandag tezamen naar Genève gereisd zijn, vormen daarvan een begin. De 104de zitting van den Volken bondsraad. Het feit, dat Halifax en Bonnet naar Genève gereisd zijn, om daar de opening MINISTER HORE-BELISHA OP INSPECTIE. De Engelsche Minister van Oorlog Hore-Belisha (met zwarten hoed) brengt op een inspectiereis een bezoek aan een wapenfabriek te Nottingham. Tegenslag voor de „Tromp". Nauwelijks enkele dagen onderweg voor het maken van een oefenreis naar de Mid dellandsche Zee, is Hr. Ms. flottieljeleider „Tromp", door tegenslag getroffen, die den Nederlandschen oorlogsbodem zal nood zaken, het reisprogramma te onderbreken. De „Tromp" lag in de haven van Lissabon, toen het Duitsche s.s. „Orinoco" bij het verlaten van de haven met den Neder- lanaschen bodem in aanraking kwam, die daarbij ter hoogte van de waterlijn op twaalf meter van den achtersteven een deuk van eèn meter lengte opliep. De oor zaak van het ongeval was gelegen in den hevigen storm, die het Duitsche schip juist op het oogenblik toen het de „Tromp" passeerde, opzij drukte en tegen de „Tromp" aansloeg. De Amsterdamsclie erfpachtskwestie. In de afgeloopen verslagweek waren er twee kwesties, die veel stof deden op waaien. De eerste was de nasleep van de door het dagblad „De Telegraaf" geuite beschuldigingen aan het adres van den Amsterdamschen wethouder van Publieke Werken De Miranda en het raadslid Gul den, waaraan de hoofdstedelijke gemeente raad een speciale zitting wijdde. In deze zitting bleek, afgezien van de al of niet gegrondheid der beschuldigingen, bij den raad ontstemming te bestaan over de wijze waarop de wethouder deze zaak heeft aan gevat. Verscheidene raadsleden waren van oordeel, dat de wethouder zich niet tot zijn fractie, maar tot B. en W. had dienen te wenden. Natuurlijk is de zaak na den omweg der publicatie in de pers daar nu KINDERARBEID IN DE ENGELSCHE TEXTIELINDUSTRIE. In het Engelsche katoendistrict Lancashire voeren de textielindus- trieelen een actie tot uitbreiding van den kinderarbeid, die door een in 1937 aangenomen wet zal worden beperkt. Momenteel werken in dit district ongeveer 17.000 jongens en 46.000 meisjes beneden de 16 jaar in de spinnerijen. Hun arbeidstijd be draagt 9 uur daags (Zaterdagavond 6 uur). De nieuwe regeling, die met ingang van 1 Juli in werking zal treden, beperkt den kinderarbeid tot 8 uur daags (Zaterdagavond 4 uur). In een adres aan de regeering heb ben de textielfabrikanten van Lan cashire hiertegen protest aangetee- kend. Zij voeren aan. dat de geheele textielindustrie op kinderarbeid be- i, rust. zoodat de nieuwe wet deze in dustrie gevoelige schade zal toe- brengen. Zij eischen dari ook hand- ha'ing iran den bestaanden arbeids tijd, die volgeoa hen uiet nadeelig is voor ie jeugdige werkkrachten. D«t actie zal slagen, moe', in- tuzichen weinig waarschijnlijk wor den geacht. toch terecht gekomen. B. en W. hebben het verder onderzoek naar het gebeurde bij de uitgifte van erfpachtsgronden in handen genomen, waarmee het college zich overi gens reeds geruimen tijd bezighield. Thans wordt het onderzoek in handen van een daarvoor benoemde commissie gesteld, waarbij de verzekering werd gegeven, dat dit niet wil zeggen, dat de zaak in de doofpot gaat. „Aanslagen" op consulaten. De tweede geruchtmakende zaak dezer week bracht nog heel wat meer pennen in beweging, en niet alleen hier te lande, maar meer nog bij onze Oosterburen, die erbij betrokken waren. De zaak was, dat in een der ramen van de particuliere woning van den kanselier van het Duit sche consulaat-generaal te Amsterdam, alsook in de woning van den legatie secretaris van het Duitsche gezandschap te Den Haag, gaatjes werden ontdekt, veroor zaakt door een of ander projectiel. Van Duitsche zijde werd onmiddellijk aan aan slagen van het Duitsche regime vijandig gezinde elementen gedacht, hetgeen na de in het buitenland gepleegde aanslagen wel begrijpelijk is. De op deze opvatting ge gronde commentaren in de Duitsche pers gaven het gebeurde dan ook een zeer ern stig aanzien. Naar de Regeeringspersdienst thans echter meldt, is uit het voorloopig onderzoek gebleken, dat het gat te Amster dam in geen geval door een kogel is ver oorzaakt, doch door een met kracht tegen de ruit geslingerd kiezelsteentje, afgescho ten uit een jongenskatapult. In het Haag- sche geval is het projectiel gevonden. In derdaad was het een kogeltje, maar ook hier kan moeilijk aan een aanslag worden gedacht, omdat de baan, die het projectiel gevolgd heeft, naar gebleken is, van onde ren naar boven liep en de kogel in het allerbovenste deel van het raam is terecht gekomen. De conclusie is dan ook, dat men te Amsterdam met een betreurenswaardige kwajongensstreek te doen heeft gehad, ter wijl het gebeurde in Den Haag, ofschoon minder duidelijk te reconstrueeren, toch evenmin aanleiding geeft, aan een politieken aanslag te denken. De Dam wordt bebouwd. Het hart van Amsterdam, de Dam, zal binnen afzienbaren tijd een geheel ander aanzien verkrijgen. B. en W. der hoofd stad hebben den gemeenteraad het voor stel gedaan, het middenterrein van den Dam aan de N.V. Assurantiemaatschappij „De Nederlanden van 1845" te verkoopen, die er een gebouw zal stichten, dat den naam „Het Huis 1845" zal dragen en ont worpen is door den architect Dudok van Heel. Het gebouw zal tegenover het Paleis verrijzen als afsluiting van het plein. Be halve het kantoorgebouw der verzekerings maatschappij komen er een café, een restaurant en winkels in, o.a. het bureau van Vreemdelingenverkeer. Do Duitsche vluchtelingen. In •."•rschiDende plaatsen van ons land zijn thans de toegelaten Duitsche vluchte lingen in kampen of gebouwen gehuis vest, zoo in Hoek van Holland, Den Haag, Rotterdam, Hellevoetsluis, Terheide, enz. De vluchtelingenkolonie te Terheide werd door de ministers Van Boeyen en Goseling bezocht. Na dit bezoek heeft de burge meester van Monster een onderzoek doen instellen naar de mogelijkheid, nog meer vluchtelingen in deze gemeente onder te brengen. Waarschijnlijk zal nog een hon derdtal, niet alleen kinderen, maar ook volwassenen, worden toegelaten. Ook te Hellevoetsluis zullen nog meer vluchtelin gen komen, doch deze zullen niet, zooals aanvankelijk het plan was geweest, in rijksgebouwen worden ondergebracht, doch in barakken, die daarvoor gebouwd zullen worden. Stapelloop met hindernissen. Zeeland, in het bijzonder Vlissingen, be leefde Zaterdag een feestelijke Oranjedag. H.M. de Koningin was dien dag in de Scheldestad te gast om het nieuwe motor- passagiersschip van de Mij. Zeeland, dat den naam van Haar doorluchtige Moeder zou dragen, ten doop te houden en te water te laten. Evenals het vorig jaar bij den stapelloop van de „Oranje" te Am sterdam het geval was, is ook deze plech tigheid niet zonder hapering verloopen. Nadat de Koningin met een zilveren bijltje de laatste banden, die het schip met de werf verbonden, had verbroken, in de ver wachting, dat de „Koningin Emma" trotsch en statig in haar element zou glijden, ver schoof het schip slechts een paar meter en bleef toen steken. Onmiddellijk werd alles in het werk gesteld, om de fout op te sporen, doch zonder resultaat. Na enkele uren van hard werken lag het schip nog even muurvast. H.M., die langen tijd ge wacht had, was inmiddels reeds vertrok ken. Eerst laat in den middag, toen men de hoop reeds begon op te geven, kwarri er beweging ia het schip en tot ieders groote vreugde gleed de „Koningin 'Emma" van de helling. noodige wapenmateriaal, nadat Kanton in handen der Japanners is gevallen en de wapentoevoer via de Engelsche haven Hong-Kong dus tot een onmogelijkheid is geworden? Nu, daartoe bezit China drie achterdeuren, n.1. den weg van de Sovjet- Unie over Sinkiang naar Noord-West- China, den weg van de haven in Fransch- Indo-China Saigon naar de Zuid-Chinee- sche stad Yoenan en den weg van Rangoon in Burma via Mandalay naar. Yoenan. De eerstgenoemde weg is gezien zijn enorme lengte voor wapentransporten van grooten omvang echter ietwat bezwaarlijk en bovendien is de Russische steun aan Chipa heel wat minder aanzienlijk, dan over het algemeen aangenomen wordt. Hij beperkt zich wel in hoofdzaak tot de zen ding van een aantal vliegtuigen en wel licht eenige Russische militaire adviseurs. Het meest geschikt is wellicht nog de weg over de Fransche haven Saigon. Hier staat voor het transport van wapens naar China een uitstekende spoorweg ter beschikking, die de Franschen indertijd met veel moeite en kosten hebben aangelegd, hoofdzakelijk met het doel, hun invloed in Zuid-China geldend te maken. De Franschen hebben echter met Japan een soort overeenkomst gesloten, waarbij zij zich verplicht hebben geen wapens naar China door te zenden en hoewel in de Japansche bladen wel eens het tegendeel beweerd wordt, schijnen dingen zijn, is niet nauwkeurig bekend, maar zeker is, dat zij vrij aanzienlijk zijn en Tsjang Kai-sjek in staat stellen, den strijd tegen de vijanden van zijn land voort te zetten. ENGELSCHE LUCHTVAARTPLANNEN. Het eiland Tristan da Cunha in den Zuidelijk Atlantischen Oceaan zal uit zijn isolement worden verlost, wanneer Enge land uitvoering geeft aan zijn plannen, een luchtdienst op Zuid-Amerika in te stellen. Echter zijn nog tal van voorbereidingen noodig, eer het zoover is. Daar is allereerst de kwestie van stichting van meteorolo gische stations op Tristan, Ascension en St. Helena, die op de Zuid-Amerikannsche Meteorologische Conferentie, welke 2 Februari a.s. te Montevideo aanvangt, een punt van bespreking zal uitmaken. Op Ascension en St. Helena bestaan reeds ob servatieposten, die hun waarnemingen elke maand per schip naar Engeland over maken. Een uitgebreide luchtdienst stelt echter andere eischen. Daarvoor zal het noodig zijn, op alle drie de eilanden radio stations op te richten, die tevens de bevol king der eilanden van het wereldnieuws zullen kunnen voorzien. Vooral voor "Tris tan da Cunha zal dit groote veranderingen brengen, want dit eenzame eiland wordt thans slechts ongeregeld en met lange tus- scb»-- *"an. HET EILAND VAN TRISTAN EN ISOLDE BLIJFT BEHOUDEN. Het voor de Bretonsche kust gelegen, woest romantische eiland Treboul, waar zich volgens de sage de liefdesidylle tus schen Tristan en Isolde heeft afgespeeld, werd sinds kort met ondergang bedreigd, doordat men er enkele maanden geleden met de uitvoering van havenwerken be gonnen was. De Fransche regeering, blijk baar gehoor gevend aan de talrijke protes ten, heeft nu evenwel gelast, de werk zaamheden voorloopig stop te zetten. Verwacht wordt, dat het door sagen om sponnen eiland binnenkort op de lijst van natuurmonumenten zal worden geplaatst. Otto Beraucr, voormalig skilecraar, is tot burgemeester van de Sudetcnduitsche sportplaats Petzer benoemd OP DE HELLINGEN VAN DEN WEISSHORN. Voor Nederlandsche ooren hebben de namen Arosa en Weisshorn in de laatste jaren een vertrouwden klank gekregen. En wel hoofdzakelijk, omdat hier de jaar- lijksche wedstrijden om het Nederlandsche skikampioenschap worden gehouden, die voor dit jaar nu juist weer achter den rug zijn. Maar ook den overigen skilustigen, die zich nog niet geroepen voelen, aan wedstrijden deel te nemen, wachten op de zonovergoten, witte vlakten van Europa's vroolijkste en levendigste wintersportcen trum tal van verrassingen. Want in het verstreken jaar zijn drie enorme skiliften gebouwd, waarvan er twee, te weten de Tschuggenlift en de Carmennalift, de liefhebbers in elf minu ten tijds van Arosa naar boven, de bergen in, vervoeren, terwijl op 2000 meter hoogte de nog meer indrukwekkende Weisshorn- lift de wintersporters naar het blokhuis op den Weisshorn voert. Vandaar uit kan men de verrukkelijkste tochten naar Arosa maken. Nu moet men vooral niet denken, dat deze gemakken slechts zijn aangebracht om den meesters in het skiën een dienst te bewijzen, of dat deze voorbehouden zijn aan een kleine groep van springers, die op den Plessurschans sprongen van een goede zeventig meter trachten te maken. Natuurlijk, er zijn hellingen, waarop de beginner men noemt die hier over het algemeen „skihaas" zich beter niet wagen kan. Maar voor hem zijn er nog vele andere wegen, die door niet minder mooie streken voeren. En dan is er nog de ski- school van Arosa, aan het hoofd waarvan de bekende skileeraar David Zogg staat. Hier kan iedereen een cursus volgen, die reeds na enkele dagen in zooverre succes afwerpt, dat men kan genieten van een skitocht over de witte vlakten onder een strakblauwen hemel. Bovendien kunnen zij, die liever op de klassieke wijze, dat wil zeggen op eigen kracht naar boven willen gaan, om daarbij extra te genieten van de natuur, dit volop doen, zonder in den verkeersstroom van de snel op- en neergaande skiliften te geraken. Dit alles maakt het begrijpelijk, dat zoo vele landgenooten verreweg het grootste deel der wintergasten in Arosa zijn Nederlanders in dit heerlijke oord vertroosting komen zoeken voor de onge makken van den Hollandschen kwakkel- winter. Weer heeft Florimont Grammens, de leider van de „Raad der Daad", de gevangenisdeuren achter zich zien dichtvallen, nadat hij in Leu ven, na het overschild ren van offi- cieele opschriften, dit In strijd met de wet van 1932 no£' altijd in de Fransche taal waren gesteld, was gearresteerd. Hoe komt toch deze Grammens, die eer den indruk van een rustig en kalm man, dan van een fanaticus maakt, tot deze actie, zullen vele lezers zich afvragen. Dat is in eenige woorden te zeggen. Na dat de Vlamingen hun bijna een eeuw ouden strijd tegen de onder drukkers van de Nederlandsche taal en cultuur ten slotte in zooverre met succes bekroond zagen, dat er wetten kwamen, die ook in Vlaanderen de ééntaligheid voorschreven, moeten zij thans weer ondervinden, dat zij, die daartoe krachtens hun ambt ge roepen zijn, langs wettelijken weg gegeven voorschriften niet nakomen. Hiertegen treden Grammens en zijn medewerkers op en met zooveel suc ces, dat de regeering ten slotte gedwongen was een wapenstilstand met Grammens te sluiten en o.a. de belofte deed, dat een volstrekte een taligheid voor Vlaanderen zou wor den gewaarborgd. Doch ondanks de belofte, dat aan allen, die op grond van hun Vlaamsche, eigenmachtige actie amnestie zou worden verleend, kregen nu Grammens' medewer kers dezer dagen bericht, dat zij oude straffen zouden moeten onder gaan. Derhalve zet Grammens zijn actie voort en allen, die hem kennen, weten, dat hij zich door een tegen slag als zijn tegenwoordige arrestatie geenszins zal laten ontmoedigen. FLORIMONT GRAMMENS.

Soester Courant | 1939 | | pagina 4