Van 's morgens lof 's avonds Blouses ONZE GOEDKOOPJE PATRONEN. Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag. Postreke ning 2032U3. De prijs der patronen bedraagt indien niet anders staat aangegeven, 0.58. Betaling reeds vooruit, in postzegels, per giro oi per postwissel. WAT IEDERE DAME MOET LEZEN. Vele dames maakten reeds gebruik van ons modeblad. Zij, die het nog niet «ïecXe, wijzen wy bij dezen nog eens op óv iuxs*ke gelegenheid een uitstekend modeblad bi hun bezit te krijgen, waaikk n***t Ui- looze nieuwste modellen, aardiie hand werkjes en wenken te kust en te keur voorkomen. Dit aardige blad is op aanvraag verkrijg baar bij de Moderedactie, Postbus 115, Den Haag, onder bijsluiting van tien cents aan postzegels of gegireerd op postrekening 62626 van den Modedienst te Den Haag. Voor den winter brengt de mode ons een keur van model len, waarbij niet alleen aan de slanke, doch ook aan meer ge zette typen gedacht is. In hoofd zaak komt het er voor deze laat- sten op aan om effecten te ver krijgen, die de silhouetten lan ger en smaller doen schijnen. Zelfs zonder garneeringen, kraagjes en jabots kan met een zeer geslaagd geheel samen stellen en met deze vooropgezet te bedoeling zijn nevenstaande modellen ontworpen. Men kan een mooie clips, een broche of sierspeld dragen, zon der dat ook maar in eenige mate de lijn gebroken wordt en deze mogelijkheid wordt weer gaarne toegepast. Links ziet men een japon van een fijn z.g. herarstreepje, dat in de stof geweven of met vage tint is aangeduid. De schuine tus- schenbanen kleeden evenals de streep zéér af. De halslijn van de drie japonnen is verschillend en alle werken gunstig ten opzichte der japonnen. De middagjapon heeft lange, doorgaande banen in prinsessen- model met een appliqué van bladmotieven van fluweel of sa tijn, dat langs den omtrek wordt omgefestonneerd. Een geslaagde onderbreking geeft de langs den kant op- gestikten pas. Men kan voor deze japon een mooie wollen stof verwerken of wel crêpe satin op de doffe kant met een glimmend motief. De avondjapon is van fluweel of mat zijden crêpe gedacht met bovenstuk van kant. Hals en onderkant mouwen zijn af gebiesd. WAT BRENGT DE MODE ONS? Moderne garneeringen. De mode toont zich steeds zeer grillig, doch brengt telkenmale weer nouveautés, die het moge lijk maken afwisseling te bren gen. Het laatste is vooral ge- wenscht voor dames, die het met enkele japonnen moeten doen. Over het algemeen zijn de hals afwerkingen hoog en vragen een andere garneering dan eenige jaren terug, toen de V-hals zelfs vrij diep uitgesneden was. Enkele aardige ontwerpen geven wij op nevengaande schets weer, waarvan wij meen en, dat zij in den smaak onzer lezeres sen zullen vallen. In de eerste plaats dan de garneering boven aan links, die uit smalle kanten ruches bestaat, die op tulle ge naaid en per meter te verkrij gen zijn. Het is een garneering, die ook zeer geschikt is voor ves ten. Jabots, die met een groote broche op de japon gestoken worden, handhaven zich bij voortduring. Het japonnetje in het midden is zeer sober gehouden en heeft een garneering aan hals en ceintuur van twee kleuren fluweel, terwijl rechts op de pas soutache in goudkleur is gestikt. Om aan bestaande japonnen telkenmale een ander aspect te geven kan men er ver schillende vesten in dragen (onderaan rechts) o.a. een dat sportief werkt en van zijde piqué gemaakt is, een ander van georgette met jabot of wel een van bro- caat met revers, die over de japon valfen. Men. heeft het zelf in de hand om door de keuze van de stof een min of meer gekleed, geheel te vormen. Zeer modern zijn drie deelige snoeren van paarlen of kralen en geven een apart effect aan een donkere japon. De japon in het midden onderaan heeft motieven, die relief gewerkt zijn, door het samenstikken van stof en wattelint langs de omtrek lijnen. DE VROUW EN DE SPORT Het is voor de Hollandsche vrouw onge twijfeld veel gemakkelijker om 's zomers haar lichaam lenig te houden dan in den winter. Door het gure weer zal ze er ge- jnakkelijker toe komen, om zelfs de dage- Jijksche wandeling, die de mensch toch zoo poodig heeft, voor een keertje over te slaan Het is vele vrouwen en meisjes nog niet recht duidelijk, dat men op die manier nog *rger van de koude te lijden zal hebben, >mdat het bloed niet snel genoeg circuleert m dat men door bij de kachel te kruipen ie kwaal nog verergert, inplaats dat ze rerholpen wordt, gelijk de menschen dik wijls denken. Natuurlijk, we kunnen turnen en voor Iet open raam gymnastiek doen en des- hoods gaan zwemmen, maar dat is 's win ters nog niet voor iedereen geschikt Sport is ten slotte nog heel iets anders en wie het zich eenigszins kan veroorloven, moet het toch zoo zien te schikken, dat ze ten min ste voor een poosje ons koud en vochtig klimaat ontvlucht, om in de bergen op een hoogte van «neer dan 1500 meter in den jtralenden zonneschijn, onder een helder blauwen hemel van den echten winter te genieten. Die heerlijke winter, waar dik ke lagen glinsterende witte sneeuw bergen en dalen als met een zacht vacht bedekken terwijl deze witte, zonverlichte pracht slechts hier en daar onderbroken wordt door de blauwe schaduwen der hooge ber gen. Niet zeiden worden er bedenkingen ge opperd tegen een te groote krachtsinspan ning die de wintersport van de vrouw eisent. En al negeert men dergelijke aige- meene vooroordeelen met een schouderop halen, toch blijft het feit bestaan, dat vol strekt niet alle wintersportplaatsen voor vrouwen even geschikt zijn en dat inspan nende ski-tochten en sleepartijen, waar vele uren van moeizaam klimmen en door de sneeuw stappen aan voorafgaan, niet zelden al te veel krachten blyken te ver gen van de vrouw en het jonge meisje. Aan dit feit heeft Davos met het voor skiërs zoo ideale Parsennegebied ongetwij feld haar grooten bloei van de laatste jaren te danken. Want de Parsennebaan, die de skiërs in twintig minuten op den top van den Weiszfluhjochs op een hoogte van 2660 meter brengt en die per uur 700 sportbe oefenaars kan vervoeren, voorziet onge twijfeld in een dringende behoefte. Aller eerst komt ze natuurlijk tegemoet aan een natuurlijke ondeugd van de menschen, die gaarne hun verlangens bevredigd zien, zon der er al te hard voor te moeten werken. Maar verder stelt ze ieder jaar duizenden menschen in staat een afdaling van dezen top te ondernemen, die er anders niet toe gekomen zouden zijn om lichamelijke of psychische redenen, of door gebrek aan tijd. Deze menschen kunnen nu ook van het heerlijkste genieten, dat een zonnige winter in het gebergte ons vermag te ge ven, n.1. omeenige oogenblikken in pijl- sneelle vaart over zonnige sneeuwvlakten naar het dal te jaren. De organisatie van deze wintersportgenoegens laat ook niets te wenschen over. Welk een sprookje is het niet om in de wereldberoemde senne- hut het maal te gebruiken; alle afdalings wegens zijn ook zoo secuur aangegeven, dat de mogelijkheid om te verdwalen uitge sloten is. Ook zijn er afzonderlijke oefen- banen gemaakt; beginnelingen en onge- oefenden, de leerlingen van skischool te Davos, zijn nu in de gelegenheid, om zonder halsbrekende toeren naar het dal te kunnen afdalen. Op andere tochten heeft men geen gebrek aan gevaarlijke plaatsen, maar voor geoefende skiërs schuilt daarin juist de ro mantiek. Verder bezit Davos nog een tweede ge bied, dat door haar ligging op het Zuiden steeds bedekt is met losse sneeuw en waar de aaneengesloten bergketens een niet minder fraai, doch veel veiliger ski-terrein vormen. Het is het Strelagebeied, waar men ook heel gemakkelijk per bergspoor in enkele minuten op den Schatz-alp kan komen. Dit is de startpaats van den be roemden sleebaan, van waaruit een ski-lift 5U0 personen per uur over een afstand van 1800 meter naar den Strelapas op kan trek ken. Ook hier hoeft men zich dus niet te vermoeien met een langdurige en zware beklimming. En men geniet dubbel van de afdaling over de zonnige sneeuwvlakte door het uitzichf op Davos. Het is werkelijk een idylle, zooals het daar in het dal ligt, hee- lemaal ingesneeuwd en daarnaast de reus achtige ijsbaan, de grootste van Europa, als een glimmende spiegel. Ha, nieuwe genoe gens in het zicht! Schaatsenrijden is eigen lijk nog meer dan het skiën de ideale win tersport voor de vrouw; niet alleo ontwik kelt het de kracht en bevordert het de ge zondheid, maar door haar sierlijke bewe gingen is het bij uitstek geschikt voor het meisje en de jonge vrouw. En niemand die het voorrecht heeft om ©en ijsfeest op die reusachtige vlakte te mogen bijwonen, kan zich onttrekken aan de betoovering, van een wals op het ijs. voor elk deel van den dag De blouse heeft zich de gunsteling der dames weten te maken en zij laten geen gelegenheid voorbijgaan haar te dragen. Men kan zich thans niet indenken, dat zoo vele jaren voorbijgingen, dat niet de min ste aandacht aan dit kleedingstuk geschon ken werd en het zelfs voor ongekleed gold een blouse te dragen. De blousenlooze mode heeft thans plaats gemaakt voor een waarbij zij hoogtij viert! De sDortieve modellen zijn haast nog een voudiger geworden en menig model wordt gedragen met omliggende kraag en rij knoopen in het midden, aan sommige wordt zelfs volstaan met het afbiezen der ronde halsuitsnijding zonder meer. Men draagt bij een dergelijke afwerking soms een ket ting om den hals, die aanvullend werkt en zoowel van houten als glazen kralen, wordt gedragen. De o\ erhemdblouse handhaaft zich bij voortduring, alleen past men nu eens smalle, dan weer wat breede plooi tjes toe aan voorpanden, die echter ook dikwijls met a jour randen versierd worden. Sommige modellen hebben schouder-, an dere rugpassen en soms ontbreekt de pas geheel. De sportieve modellen voor de mor genuren zijn van eenvoudige wollen weef sels, de meer geklecde overhemdblouses maakt men o.a. van crêpe de chine en crêpe georgette, terwijl chiffon, kant en lamé zóó verwerkt worden, dat zij bij korte en lange avondrokken gedragen kunnen worden. Een nieuw ontwerp blouse heeft groote triomfen gevierd, n.1. een aansluitend mo del met lange rij knoopen, dat over de rok gedragen wordt en soms een glad, aangezet schootje heeft. Voor de naaste toekomst zullen we er op kunnen rekenen, dat de blouses, die niet bepaald tot het gekleede genre gerekend worden, van geruite en gestreepte stof ge maakt zullen worden en het mooie Fransche flanel een groote plaats in zal nemen. Mooie ruit- en streepdessins vindt men ook in tafzijde voor middagblouses, die een goede combinatie vormen met smal geplis- seerde wollen en zijden rokken. Voor de meer gezette vrouwen is de schootblouse evenals het vestmodel een ware uitkomst, want waar de mode voor alle figuren mantelcostumes voorschrijft, zal een afkleedende blouse het figuur slechts ten goede kunnen komen. Ingehaalde passen aan zijden blouses staan zeer gekleed, terwijl men een her- SUCCESPATROON 3448. Prijs 30 ct. en 5 ct. voor porto en omzet bel. Een zeer gekleede middagjapon van effen stof of zwart velours chiffon met geplis- seerde ruche uit de V-vormige hals-opening Ingehaalde ruimte onder het aan rugpand aangeknipte schouderdeel en boven de on geknipte rok. Ben. stof 4 M. van plm. 1 M. Patronen 40—46. 34-4-8 HUISHOUDSCHORT SUCCESPATROON 3488. Prys 25 ct. en 5 ct. voor porto en omzet bel. Bedrukt katoen met ruit-streep of bloe- menmotief kan men voor dit schort ge bruiken b.v. met een effen garneering. Naar eigen smaak kan men een ploosel langs hals en pas werke, noodig is het niet. On deraan ziet men de uitgeslagen deelen n haling hiervan vindt aan den onderkant der mouwen (zie bovenaan links). Dez® garneering kan tegelijkertijd een ruim® ruche vormen, die de hals wat gekleeuer maakt. Rechts boven een getailleerde blouse, die wij hierboven reeds noemden en gedacht is van granaat roode crêpe de chine, mat verwerkt, doch met glimmende pas en kraag. Onderaan een zeer gekleede blouse, div van verschillende mooie weefsels gemaakt kan worden o.a. kant, brocaat en velours chiffon. Al deze modellen kunnen met een geplisseerde rok gedragen worden, althanx door slanke dames. Het andere schetsje geeft een opgeknipt® rok met schuine zakken en treksluiting of zij en voorts een paar gekleede blouses ea een bolero van pailleten of brocaat. de wijze, waarop het schort genaaid wordt Ben. stof plm. 2 yK en en yK M. effeft. Patronen in alle maten. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad". Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM STRAAT PLAATS Patroon NoMaat Hierbij ingesloten 1 aan postzegel*. Indien u tevens het laatste nummer va® Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van 1J4, 3, 5, 10 of 12'4 cent, doch niet van 6 cent). Ons Patronenhoekje

Soester Courant | 1939 | | pagina 1