PORTRET DE INTERNATIONALE TOESTAND DEZE WEEK NEDERLAND VAN DE WEEK In Europa worden op het oogenblik ongetwijfeld belangrijke dingen voor bereid. Dat blijkt reeds uit de groote diplomatieke activiteit, die in het bijzonder in Midden- en Oost-Europa aan den dag wordt gelegd. Na het bezoek van Ciano aan Boedapest, van den Hongaar Csaky aan Berlijn en van den Tsjech Chvalkovsky aan llitler, zijn thans Ciano en Von Rib- bentrop weer op het pad getogen, de een naar Belgrado, de ander naar Warschau. Wat de Duitscher en de Italiaan in Midden- en Oost-Europa zoeken, is nog niet heclemaal duide lijk, maar men slaat de plank niet ver mis indien men aanneemt, dat men in de allereerste plaats een wel willende houding van de Donaulan- den en Polen tegenover de politiek van de „spil" nastreeft. Het wordt al duidelijker en duidelijker, flat Rome en Berlijn een nieuwe groote actie op touw gezet hebben. Of deze actie nu op de Oekraine of op Afrika gericht zal zijn, is nog niet met volkomen zekerheid te voorspellen. Wellicht ook gaat de activiteit van de „spil" tegelijk in beide richtingen. Maar het waarschijnlijkst is toch en in het bijzonder de Fransche pers toont zich voor deze mogelijkheid ten zeerste be vreesd dat de aandacht in de allereerste plaats op het koloniale vraagstuk gecon centreerd zal zijn. Ook in de politiek im mers kiest men den weg van den minsten weerstand en hoezeer de Sovjet-Unie ook verzwakt moge zijn, alle militaire deskun digen zijn het er over eens, dat een leger, hetwelk de Oekraine zou willen „bevrij den", voor een uiterst zware taak zou komen te staan. Bovendien is het duidelijk, dat een op het tapijt brengen van de Oekrainsche kwestie, Polen in een scherpe tegenstelling met Duitschland zou brengen. Veel gemakkelyker schijnen daarentegen voor de spilpartners de koloniale doelein den te bereiken. Hoe hun koloniale ven- schen er uit zien, is bij benadering reeds bekend. Italië heeft er in den laatsten tijd geen geheim van gemaakt, wat het in Afrika eischt en Duitschland houdt voor- loopig vast aan de integrale teruggave zijner oude bezittingen. En schuiven Rome en Berlijn hun koloniale eischen op den voorgrond, kunnen zij daarbij dan niet den steun verwerven van Polen, dat, naar Beek nog zoo juist te kennen heeft gegeven, ook aanspraak op buitenlandsche bezittingen maakt? En is het tenslotte niet weinig waar schijnlijk, dat de landen van Midden- en Zuid-Oost-Europa tegen een vervulling van de koloniale eischen groote bezwaren zou den hebben, en deze in ieder geval veel liever zouden zien, dan een verdere Duit- sche machtsuitbreiding naar het Oosten (Oekraine)? Deze dingen alsmede de alge- meene houding van de Duitsche en Ita- liaansche diplomatie, wijzen er op, dat inderdaad binnen afzienbaren tijd het koloniale vraagstuk in het middelpunt der Europeesche politiek zal komen te staan. Barcelona voor den val. Wanneer dit precies zal gebeuren, is nog niet te zeggen, maar zeker is wel, dat men voorloopig nog de verdere ontwikkeling van den Spaanschen burgeroorlog wenscht af te wachten. Op het oogenblik, dat deze regels geschreven worden, staat Barcelona voor den val. Hoewel dit nog niet het einde van den burgeroorlog beteekent, is toch moeilijk in te zien, hoe het republikeinsche bewind zich in de resteerende deelen van Spanje nog veel langer zal kunnen handhaven. Op steun van buiten valt voor de republikeinen niet meer te rekenen. De Fransche regeering, die de eenige is, die dezen steun bieden kan, heeft daarvan, onder dreigementen van Mussolini's zijde, afgezien. Reeds op het oogenblik kan men Het nieuwe Belgische kabinet. Van links naar rechts d'Aspremond Lynden (Land bouw), Barnich (Economische Zaken), Paul Janson (Buiten!. Zaken), Dievoet (Justitie) en Jennissen (Gezondheid). dan ook wel zeggen, dat het nieuwe Spanje, een Spanje onder Franco zal zijn en dat ook Londen en Parijs niet zullen aarzelen, dan de nationalistische regeenng te erkennen, tenzij.... Ja, tenzij Musso- lini zijn woord niet houdt en zich vol komen in Spanje desmteresseert. In Lon den heeft men overigens meer vertrouwen in het woord van den duee, dan in Parijs. In de Fransche hoofdstad gelooft men nog steeds niet, dat de duce zoovele zware of fers in Spanje heeft willen brengen uit pure onbaatzuchtigheid. Men blijft daar op het ergste voorbereid en heeft reeds min of meer duidelijk te kennen gegeven, dat indien de Italianen zich in Spanje zouden trachten te nestelen, Frankrijk verplicht is bepaalde strategische punten te bezetten. Welke deze punten zijn is duidelijk: Mi- norca en Spaansch-Marokko. Dit is een van de eerste keeren, dat in de laatste jare.i uit Parijs een krachtigen wind waait. Dit wijst er op, dat de Fran sche regeering van meening is, dat de grens van het toelaatbare is bereikt. Maar de Italianen laten zich daardoor blijkbaar niet afschriken. In antwoord op deze Fransche verklaring heeft de Ita- liaansche pers laten weten, dat de eischen, welke aan Frankrijk gesteld zijn, ingewil ligd moeten worden en geschiedt dit niet, dat dan de wapenen zouden moeten spre ken. De oorlogsdreiging wordt dan nog wat nader uitgewerkt en men eindigt met de bemoedigende verklaring, dat het niet zeker is, dat Italië eventueel nog grooter eischen zal stellen. Of Rome nu werkelijk bereid, de wapens op te nemen, is nog niet zeker. Velen zijn van meening, dat de Italianen bluffen, maar anderzijds kan men er wel van overtuigd zijn, dat zij zich militair de meerderen van de Franschen achten. En dat in zoo'n geval de weg van bluf naar ernst niet lang is, is maar al te bekend. Inderdaad, Europa staan in de komende maanden belangrijke dingen te wachten. Schacht's heengaan. In Duitschland is aan Schacht, die een historische rol in de geschiedenis van de Rijksbank heèft gespeeld, ontslag verleend. Het is moeilijk te gissen, wat daarvan de eigenlijke oorzaak is geweest. Het waar schijnlijkst is, dat men heeft voldaan aan de wenschen van hen, die een verdere concentratie van alle economische krachten in den geest der nationaal-socialistische beginselen geboden achten. Schacht im mers huldigde ondanks zijn dikwijls zeer origineele nieuwe denkbeelden ongetwij feld nog ten deele de klassieke economi sche principes. Daarmede wenscht men thans in Duitschland geheel te breken. Tegenover Schacht, die voor het Derde Rijk ongetwijfeld veel gedaan heeft, toont men zich daarbij overigens niet ondank baar. Hij zal blijven behooren tot de de coratieve figuren van het rijkskabinet, zooals b.v. minister Von Neux'ath, die evenals bij van het oude bewind werd overgenomen. Voor het buitenland is de nieuwe Rijksbankpresident Funk min of meer een onbekende. Men weet slechts, dat hij een groot vriend van Goering is en met dezen zal trachten in de eerste plaats het Vierjarenplan te doen slagen. En in zulk een plan heeft alles, wat naar klassieke economie zweemt, afgedaan. De was der rivieren. Na het kruiende ijs ie het thans het wassende water, dat op de rivieren steeds grooter moeilijkheden en gevaren gaat vex-oorzaken. Niet alleen zijn de rivieren door het dooiwater sterk gestegen, maar daar is in de laatste dagen de sterke regen val nog bijgekomen, met het gevolg, dat de waterstand thans een verontrustend peil heeft bereikt. Daarbij komt, dat de was luidens de berichten uit België ver moedelijk nog zal aanhouden. In verband met een en ander heeft de algemeene dienst van den rijkswaterstaat sinds Dinsdag de radiohoogwaterberichtgeving voor de Maas ingesteld. Dijkwachten werden toen nog niet noodig geacht, maar de toestand van de Maas is toch in ieder geval zoo, dat waakzaamheid geboden blijft. Voor den Rijn is de toestand iets minder ernstig. Keulen meldde Dinsdag nog val, doch ver wachtte daarna weer was. Ernstig bedrijfsongeval. In het laboratorium van de N.V. Phar- maceutische Productenmaatschappij Phi lips-Van Houten, een onderdeel der be kende Van Houtens Cacaofabrieken te Weesp, heeft Dinsdagmorgen een ernstig bedrijfsongeval plaats gevonden. Een kolf, vermoedelijk met aether gevuld, kwam tot ontploffing, waardoor vijf personen ernstig en tien licht gewond werden. Van de ern stig gewonden is inmiddels reeds één VLUGGER LEZEN. De Amerikaansche professor Guy T. Buswell van de Universiteit te Chicago heeft een methode uitge vonden, om de snelheid waarmee men leest, die gemiddeld 200 woor den per minuut bedraagt, tot 650 woorden op te voeren. Hij bereikt dit resultaat door een systeem van oefe ning, waarbij twee door hem uitge vonden machines worden gebruikt. Gebleken is, dat het menschelijk oog een regel druks in 6 tot 8 „sprongen" ik- int. Door traxnxng is dit aantal tot 3 lei ug te brengen. Hiertoe stelt de professor .een filmcamera tegenover a-jit candidaat op, waarxnee hij diens oogen fotografeert, terwijl deze een op een bepaalden afstand aange- Di'acht geschrift hardop voorleest. Uu de opname blijkt dan, in hoe veel „sprongen" de candidaat eiken regel gelezen heeft. De tweede ma chine is een projector, die in een don!:ei gemaakt vertrek korte zin nen van verscheidene woorden op een doek werpt. De leerling moet er zich nu in oefenen, deze zinnen tel kens in hun geheel op te nemen. Slaagt hij er ten slotte in, met de vereischte snelheid te lezen, dan is zijn oog eraan gewend geraakt, zin nen in minder sprongen op te nemen, waardoor zijn leessnelheid tot het drievoudige kan zijn gestegen. Inte ressant is het zeker, doch wat is het nut hiervan 7, overleden. Tot de licht gewonden behooren ook de directeur der N.V. Philips-Van Houten, de heer Van Mark en en de heer Van Houten jr. Door de ontploffing ont stond brand in het laboratorium, die echter door de fabrieksbrandweer met schuim- blusschers gemakkelijk onderdrukt kon worden. De verwoesting, door de ontplof fing in het laboratorium aangericht, is on beschrijfelijk. Alles werd door elkaar ge worpen, menschen vielen op den grond, terwijl alle ruiten sprongen. Storing bü de Staatsmijn Maurits. Ook elders kwam een bedrijfsstoring voor, gelukkig evenwel niet met zulke noodlottige gevolgen als te Weesp. In de staatsmijn Maurits moest door het onklaar raken van de hefboomen schacht 1 tijde lijk buiten bedrijf worden gesteld. Voor het bedrijf bracht deze op zichzelf vrij on belangrijke storing nog ernstige gevolgen, daar het werk in deze schacht tijdens de herstelwerkzaamheden geen voortgang kon vinden. Dit beteekende voor niet min der dan honderd vijf tig arbeidex*s een ge dwongen vacantie van enkele dagen. Zelfstandiglxeidspolitiek en verdedi gingsvoorbereiding. In een te Utrecht gehouden lezing over de economische verdedigingsvoorbereiding heeft dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn belangwekkende dingen gezegd over de noodzakelijkheid, het weerstandsvermogen der burgerbevolking te versterken. Zelf- standigheidspolitiek, zooals ons land thans nastreeft, is niet te voeren zonder een goed georganiseerde verdedigingsvoorbe reiding. En deze voorbereiding moet twee ledig zijn; zij moet zoowel het militaire apparaat als de burgerbevolking omvatten. Wat het eerste betreft, achtte spr. het drin gend noodig, dat wij zelf over een groote kex-n van offensieve bombardementsvlieg tuigen de beschikking krijgen, om aan onze zelfstandigheidspolitiek kracht bij te zetten. Doch daarnaast moet ook de bur gerbevolking op haar oorlogstaak worden voorbereid en daarvoor achtte spr. invoe ring van luchtbeschermingsdienstplicht, zooals bijv. Duitschland die kent, nood zakelijk. Verder bepleitte spr. een sterke luchtafweer van onze groote havens door geschut, mitrailleurs, zoeklichten en vlieg tuigen, kortom een afdoende verdediging voor alle in economisch opzicht meest kwetsbare plekken van het land. Daartoe behoort natuurlijk in de allereerste plaats ook Limburg. Uitvoerig zette spr. de zeer groote beteekenis uiteen, welke deze pro vincie voor onze economische verdediging heeft en hij wees op de noodzakelijkheid, dit gebied zoodanig te verdedigen, dat het uitgesloten is, dat Lifhburg onder den voet wordt geloopen, voordat het veldleger kan ingrijpen. Natuurlijk zal dit enorm veel geld kosten, maar geven wij niet jaarlijks 250 a 300 millioen uit aan werkloozensteun? Een bedrag, dat verbruikt wox-dt, zonder dat wij er iets voor terugkx-ijgen. Is het nu niet mogelijk, zoo vroeg spr., een stel sel te scheppen, waarbij men belangrijke sommen op den werkloozensteun bespaart, om deze ten goede te laten komen aan de versterking van ons oorlogspotentieel? Een nieuwe sport gelanceerd. In de Fransche en Belgische badplaatsen wordt reeds eenige jaren de waterskisport beoefend, die daarin bestaat, dat men op een speciaal soort ski's door snelle motor booten over het water wordt voortgetrok ken. Menigeen, die deze sport in het buiten land leerde kennen, zal zich reeds hebben afgevraagd, of dit ook niet een geschikte attractie voor onze Nederlandsche bad plaatsen zou zijn. Een aantal personen heeft nu het plan opgevat, deze sport in het komende seizoen in ons land te intro- duceeren. Daartoe is onlangs een vereeni- ging opgericht, de „Nederlandsche Water- skisportvex-eeniging" geheeten, die zich ten doel stelt, voor deze sport belangstelling in ons land te wekken en wedstrijden te organiseeren. Men verwacht, dat in Mei of Juni met de demonstraties zal kunnen worden begonnen. Zuid-Holland verduisterd. Ten slotte zij nog melding gemaakt van de groote verduisteringsoefening, welke Donderdagavond in de geheele provincie Zuid-Holland werd gehouden. Vooral het feit, dat het ditmaal een bijzonder dichtbevolkte provincie betrof met twee groote steden en tal van in tijd van oorlog zeer kwetsbare centra van handel, industrie en scheepvaart, maakte deze oefening van zoo groot gewicht. Over het algemeen mag de proef goed geslaagd genoemd worden, hoewel voor Dordrecht en enkele wijken van Rotterdam en Leiden een uxtzondering gemaakt moet worden. De schromeiykste nalatigheid werd wel in Dordrecht vertoond, waar nagenoeg alle ramen van de pontonnierskazerne licht uit straalden en sommige zelfs geheel onbe schermd waren. NIEUW POOLSCH VLIEGTUIGTYPE. De Poolsche staatsvliegtuigfabrieken zijn uitgekomen met een nieuw type vliegtuig, een machine met één zitplaats, die tegen den prijs van 6300 zloty geleverd kan wor den. Deze lage prijs wordt mogelijk ge maakt, doordat de Poolsche vereeniging voor luchtbescherming den motor gratis levert. Het toestel heeft een vliegbereik van 600 km en een benzineverbruik van 6 liter per 100 km; het kan een snelheid van 135 km in het uur maken. Verder werd nog een goedkoope tweezitter gebouwd, die 9300 zloty kost en een snelheid van 170 km/h maakt. De humorist Ferdinand Lop, die zich bij de komende presidentsverkiezingen in Frankrijk candidaat wil laten stellen. STUTTGART ALS BLOEMENSTAD. Waarschijnlijk Is het oorspronkelijke Stuttgart de naam wijst in die richting een klein gehucht geweest, waar men stoeterijen hield. Het is een zonderlinge loop der gebeurtenissen, waardoor Stutt gart het centrum werd van Württemberg. De ligging immers in een dal, dat aan drie zijden door gebergten was afgesloten, kon slechts belemmei'end werken op de ontwikkeling van een stad en toch telt Stuttgart thans bijna een half millioen inwoners. Hier heeft men weer te doen met een van die eigenaardige feiten, welke zich meer in de geschiedenis voordoen, en die schijnbaar strijden met elk logisch be grip. Stuttgart is ondanks die ongunstige oeconomische omstandigheden toch groot geworden en de welvaart neemt nog steeds toe. Van vesting tot tuinstad. Van eeuw tot eeuw werd de stad uitge breid, en hoe grooter de stad werd, hoe meer men naderde tot de berghellingen, die van ouds begroeid waren met dichte wou den en wijnstokken. Het gevolg van deze ontwikkeling is geweest, dat thans de wijn bergen tot in de stad reiken. Tezamen met de tuinen en plantsoenen vormen deze een harmonieuzen overgang van stad naar natuur. Op de terrassen van den Killesberg zal men dit jaar een waar bloemenparadijs kunnen aanschouwen. Hier zal een wonder zich voltrekken. Een onherbergzaam ge bied, waar men vroeger het afval van de steengroeven neergeworpen heeft, is dank zij den arbeid van vier jaren, omgetooverd in een liefelijk tuinlandschap. Juist door zijn karakter van tuinstad is Stuttgart wel de aangewezen plaats om een groote ten toonstelling te herbergen, zooals hier dit jaar gehouden zal worden. Hoe sprookjesachtig zal over enkele maanden deze streek zijn, wanneer de fon teinen allerwegen hoog opspuiten, wanneer de terrassen overdekt zullen zijn met de schitterendste kleuren. Dan zal Stuttgart op zijn beurt toonen hoe men het nuchtere leven van allehdag kan opfleuren door bloemenweelde, want niet alleen in deze stad, maar overal ter wereld treft men dergelijke steenstortingen en vuilnisbelten aan, die allerminst bijdragen tot de glorie der omgeving. De wijze waarop men te Stuttgax-t, in verband met de komende tuinbouwtentoonstelling de onoogelijke stortplaatsen van afval heeft omgetooverd in een waar bloemenparadijs, verdient allerwegen navolging. FRANCISCO FRANCO. Franco's tx-oepen staan voor de poorten van Barcelona. Nog zijn zij geen meester in geheel Spanje, maar Mussolini heeft er geen geheim van gemaakt, dat zij dat met zijn stexxn spoedig zullen zijn. En aangezien Frankrijk besloten heeft, zijn han den uit het Spaansche wespennest te houden en de republikeinen dus aan hun eigen lot zal overlaten, mag men aannemen, dat de wensch van den duce inderdaad binnen afzien baren tijd in vervulling zal gaan. En dan zal het Franco zijn, die over het lot van het nieuwe Spanje te be slissen heeft Een ieder, die met den staatschel Franco in aanraking komt, verklaart met overtuiging, dat men noch in zijn woorden noch in zijn daden den soldaat herkent. Hij spreekt gemak kelijk en aangenaam; zijn groote kennis en vlug begrip maken het hem mogelijk voor de meeste pro blemen een snelle oplossing te vin den; maar desondanks is hij staats man genoeg, om geen definitieve be sluiten te nemen, alvorens overleg met zijn naaste omgeving gepleegd te hebben. Dezelfde Franco is als generalissi mus een geheel ander mensch. Sol daat in hart en nieren, man van weinig woorden en korte bevelen, werkt hij tot laat in den nacht ge bogen over kaarten en informaties, in voortdurende telefonische ver binding met alle fronten. Als particulier is Franco een voor beeldig echtgenoot en vader en zijn weinige vrije uren brengt hij biina uitsluitend in gezelschap van zijn vrouw en negenjarig dochtertje öoor. Hij is een goed katholiek, heeft e'-hter ook groote achting voor andere godsdiensten en heeft een zekeren afkeer van het woord .dic tator". Hij geeft de voorkeur aan den titel „staatschef". OM DE VERDEELING VAN HET ZUIDPOOLGEBIED. De Noorsche regeering heeft zooals bekend aan spraak gemaakt op een deel van het antarctische conti nent. Het betreft hier een sector, die zich van de Falk- land Islands Dependencies in het Westen tot de Aus- tralian Antarctic Dependen- cy in het Oosten uitstrekt. In dezen sector heeft sinds 1929^ een aantal Noorsche expedities geografisch en carthografisch werk ver richt. De door deze expedi ties onderzochte kustge bieden hebben de namen Kroonprinses - Maria-Land, Prinses-Ranghild-Land, Ko- ningin-Maud-Land en Prin- ses-Astrid-Land gekregen. Het gebied, waarop Noor wegen aanspraak wil ma ken, omvat ongeveer 2.9 millioen vierkante kilo meter. In het geheel wordt de grootte van het antarc tische vasteland met 14.44 millioen vierkante kilome ter aangegeven, waarvan Engeland reeds 9.27 mil lioen geoccupeerd heeft. De rest heeft nog geen meester met uitzondering van een kleinen sector, waarop Frankrijk aanspraak maakt. Maar in het Zuidpoolgebied bevinden zich op het oogen blik een Duitsche en een Amerikaansche expeditie. Dat heeft de Noren, die hier groote belangen bij de walvischvangst hebben, blijkbaar vex-schrikt. Heeft niet zoo juist Ellsworth een 250.000 vierkante kilometer groot gebied voor de Vereenigde Staten geannexeerd? En Destaat niet de vrees, dat deze poolreiziger met verdere vluchten en luchtfoto's ook gebieden, die de Noren als hun belangensfeer beschou wen", „verovert" DE MISDAAD IN AMERIKA. Hoe intens en hoe diep de menschen in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika gevallen zijn, werd overduidelijk getoond in een. voordracht welke Dr. Squire, de vroegere geneesheer-directeur van de Sing-Sing-gevangenis nabij New York, over het onderwerp „Jeugd en Misdaad in het Moderne Amerika" hield. Hij zeide hierin o.m., dat de gemiddelde ouderdom van de Ameilkaansche mis dadigers in het jaar 1900 40 jaren was, doch thans 231 40 van de meest ern stige misdaden in Amerika werden ge pleegd door jeugdige lieden van 13 tot 19 jaar. 117000 Misdadigers zitten thans in de gevangenissen der Bondsstaten. Daarbij komen nog 200.000 in de kleinere gevan genissen en in de verbeteringsgestichten. Dr. Squire wijt de oorzaak van dit droe vig verschijnsel aan de ineenstorting van het gezinsleven in Amerika als gevolg van de bedekte en openlijke propageering der communistische levensbeschouwing. „De ineenstorting van de religieuze autoriteit heeft het karakter in bedriegelijken vorm zonder vasten grond gelaten. De jonge men schen hebben zooveel moeite zich moreel staande te houden wanneer zij geen tehuis bezitten; een diep godsdienstig karakter kyjlsli-ekmgnei* opdog«t av norske ekspedt^joner J k AFRIKA ïilondet Austr hoss w*vlt Hoss -b AUSTftALIA O alléén kan hen van den afgrond redden. Het gevolg is, dat de misdaad toeneemt. 45 der jonge mannen, die naar Sing- Sing werden gebracht, brachten reeds eenigen tijd in een verbeteringsgesticht door en zij allen kwamen uit gezinnen, waar het ware, hechte familieleven ont brak. Nogmaals: een religieus standvastig karakter alléén kan dergelijke aanvallen op het zieleleven der jonge menschen overwinnen 1" ALLE WEGEN LEIDEN NAAR MEKKA I Een Mohammedaansch pelgrim, die sedert dx-ie jaar van Jamalpoer in de Hima- laja naar Mekka onderweg is, en die d« gelofte heeft afgelegd, na elke vijf stappen neer te knielen en een gebed te doen, heeft een omweg van niet minder dan 1000 km gemaakt, om naar de heilige stad te komen. In plaats van langs den gebruikelijken weg over den Kyberpas naar Arabië te gaan, sloeg hij bij vergissing een verkeerden weg in en belandde te Bombay. Pas daar kwam hij te weten, hoezeer hij uit den koers was geraakt. Door deze vergissing zal hij een afstand, van ongeveer 1000 km meer moeten afleggen, hetgeen hem drie jaar tijd zal kosten. Toen men hem aan zyn verstand had gebracht, dat hij in de ver keerde richting ging, besloot hij om te keeren en over Afghanistan, Perzië en Arabië naar Mekka te trekken. Dit is een afstand van 6400 km. De volhardende pel grim zal nu naar alle waarschijnlij1 Jieid pas in 1948 het doel van zijn reis be reiken.

Soester Courant | 1939 | | pagina 3