BQNNETERIE Bazar de Luxe" dames, die zeil naaien! SMEOERIi „DROST" I PORTRET Vriend of vreemde. Nederlandsch-Belgisch Toerisme. Onrust in den aether en in de Pers, Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Teietoon 2566. Schoonmaakartikelen Als KALDEWAY Stoomwasscherij KALDEWAY wiersema Paltz Boys Scouts. Nogat eieren met Slag room en Marasquin K. H. HAREMAKER voor Rijwielen en Onderdeelen E.S.IVM. SPECIAAL C. G.TIMMERMANS In dit blad zijn opgenomen De Nieuwe Soester, De Soester Post, Huis aan Huls en Soester Advertentieblad, ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels 10.75. Elke regel meer 15 cent. Advertentie s tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie's worden in drie bladen opgenomen. UITGAVE van „DE SOESTER COURANT", Algemeen Weekblad en „SOESTER NIEUWSBLAD". Algtaiec* Christelijk Weekblad en Soester Weekblad. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 60 ct., tranco per post 65 ct., 20 ct. per maind. 18e JAARGANG VRIJDAG .0 FEBRUARI 1939. No. 6 •N Steenhoffstraat 56 Telefoon 2486 Van Weedestraat 31 Telefoon 2239 Ruim gesorteerd in Sponsen. Zeemleder, Borstelwerk, Vloer en Meubelwas, Kastpapier, Schoorsteen- zeil, Mattenkloppers, Punaises enz. enz. Alles tegen onze bakende billijk8 prijzen. Wie zijn wij voor onze kinderen, voor pnze leerlingen? Vriend of vreemde Want één van de twee zal het zijn. Inden tenminste nog niet erger dan een (Vreemde. Want een nog schrijnender tegenstelling, dan hierboven werd aangegeven, is niet slechts theoretisch te treffen, maar helaas ook aan de practijk te ontleenen- Ik bedoel de tegenstelling: vriend of vijand. Hierin ligt iets beangstigends. Denk u eens een oogenblik in: haat in het hart vam het kind tegenover vader of moe der, tegenover den meester of de juffrouw, in 't a'gemieen tegenover hem of haar, die aan het Leven van dat kind leiding moet ge ven. Matschappelijke leiding-, o zeker, maar toch boven, eti vooral geestelijke leiding, Bteun en voorlichting op den weg naar zijn eeuwige bestemming. voor U wascht, Krijgt ge een sieraad in Uw kast. Soest, Rembrandtlaan 12, Tel. 2928 En toch doen zich die gevallen voor, mis- echien meer, dan we zoo oppervlakkig zou. den denken. En bij nadere beschouwing behoeft dat ook weer niet al te erg te bevreemden. De mensch, die de liefde tot Goid, die zich aan dient in het offer van zichzelf, niet kent, zal «mmers nooit in de liefde tot don naaste, ook niet in de liefde tot de jeugd, tot de hoogte ,van het offer kunr.en reiken. De zondige trek van het egoisme wordt daar niet ln den wortel aangetast, maar integendeel altoos heimelijk gevoed. Die egoïstische trek sluit volledige over gave van de zijde van het kind bij voorbaat uit: het geeft zich slechts volkomen aan wie zich aan hem volkomen geeft. En hoe verder men zich van het offer ver wijdert, omtlat men de kracht van het Offer ivan Golgotha niet kent en ervaart, hoe meer men de droevige kans loopt, dat het via de vervreemding naar een volslagen vijandschap yoert Zulk een vervreemding tusschen ouders en kinderen viel er juist waar te nemen in Is- raels geschiedenis, toen de vervreemding van God op 't allerontzettendst had doorgewerkt. Ma'.eachie spreekt ervan, als hij zegt, dat de komende Voorlooper van den Heiland de har ten der vaderen moet neigen tot do kinderen. Een somber beeld, dat dunkt me wel eni germate op onzen tijd past- Wat zijn er on noemelijk veel gezinnen, waar de rechte band tusschen ouders en kinderen zoek is. Ieder leeft zijn eigen leven en) juist in de jaren, waarin de jongen het meisje, het meest de leiding van vader en moeder noodig heeft, wordt aan eigen vrijheid den teugel gevierd. De ouders zijn steeds te druk met zich- ze.f geweest, om zich te oefenen in de hei. lige kunst, zich in te leven in het ziielebe- staan hunner kinderen, om vanuit de eigen innerlijkheid van hun kroost die kinderen te benaderen. En toen hun kinderen he^ het meest noodig hadden, waren zij ze kwijt. Aan deze dingen kan een maatschappij te* gronde gaan. Ik wijs nog even weer op Ma- leachie. Als de harten van vaders on kinderen riet tot elkaar werden wedergebracht, moest [God komen, om de aardt met den ban te slaan. Hier koniep wjj alt vüaüitli op, dt uitne mende taak van onze christenouders en .op voeders. Wanneer zij zelve leven uit de kracht van Christus* offer, zullen ze meer en meer leeren het offer van zichzelf. Ze zullen zich geven aan hun kinderen, geheel, ze trachten te begrijpen in hun vragen, om daarop, van uit het zeilebestaan van hun kroost, een ant. woord te zoeken. Dan wordt het kind aan gemoedigd, om met al zijn vragen, ook zijn geestelijke moeilijkheden, bij vader en moe der te komen als bij zijn beste vrienden. Dan wordt er een steeds grootere vertrouwelijkheid geboren en straks, als in de storm- ejn drang, periode het jonge leven geslnigerd wordt, vindt het een schuilplaats aan het ouderlijk hart. Dan kunnen vrome ouders ook hun op groeiende kinderen tot een liefdevolle gids zijn op den weg, die ten Leven leidt. Vooral voor de moeders is hier zulk een schoone taak weggelegd. Als onze jongens in de vlegeljaren een veilig plekje bij moe. der mogen vinden, kan dit van allesbeheer- schende beteekenis voor hun levensontwik, keling zijn Anne de Vries, de bekende schrijver van ,,Bartje", haalt daarvan zulk een treffend voorbeeld aan. Als zijn moeder hem, den 15-jarigen jongen, zijn koffie brengt bij het werk, vindt hij, vertrouwelijk bij moeder ge zeten, de vrijmoedigheid, om met haar over zijn eerste jeugdliefde te spreken. „Waar haalde," zoo vervogt hij, „die eenvoudige boerenvrouw de wijsheid vandaan, om zóó met mij over die dingen te spreken, alsof ik reeds een groote kerel was geweest Het legde op dat oogenblik een band, die sinds gestaag verstevigd werd en mijn geestelijken groei ten goede stimuleerde. Want ik onder ging de liefde, die opbloeide uit de liefde tot Christus." Wanneer wij als christen.ouders, ook als christen.opvoeders, zoo onze roeping verston den, dan behoefde er allicht minder dan tot lieden geklaagd te worden orer droeve ver. vreemding tusschen ouders en kinderen; over. brutale emancipatie van de jeugd. Dan bouwen wij krachtig mede aan de maatschappij van morgen, die aan sterke christenen zoo dringend behoefte heeft. wij hebben onze sioffen- afdeeling belangrijk uitgebreid rokstoffen 140 c.M. br. 1,35-1,45 p. el japon 130 1,35-1,45 zijden 90 1,20-1.50 prachtige nouveautés in gebloemde zomerstoffen. soesterbergschestr. 9a tel. 2408 dames- en heerenkleedlng naar maat. „Meer Belgen naar Nederland". De wensch is redelijk. De bezwaren zijn het eveneens Wanneer straks het zomerseizoen aanbreekt, schrijf ik plichtsgetrouw een artikeltje, dat tot strekking heeft om mijn landgenoot en te animeeren de vaeantie zooveel mogelijk in eigen laind door te brengen. Immers het hemd is nader* dan de rok. Onze hoteL, restaurant-, café- en pension houders, alsmede de overige houders van seizoenzaken hebben het niet breed; ze zitten op zware lasten. Waarom zouden we ze de lusten niet gunnen?, In de laatste jaren worden er in België, naar schatting, 5 millioen N ederlandsche gul. dens per zomerseizoen verteerd, Van het resultaat van onze goedbedoelde aansporingen hebben we geen al te groote verwachting. Wiant als de zomer Ln het land is, trekken degenen, die het „even" kunnen doen, tóch weer de Zuidgrens over. Toen de regeering een oogenblik de gedachte koes terde om van deze soort uitstapjes 'n kleine belasting te trekken, ging er 'n storm van verzet en verontwaardiging op. En de regee ring trok het ontwerp in. Zijn we een vrij volk of zijn we hpt niet? Inderdaad moet men ons ter zake niet wil len dwingen. Ons landje is nu eenmaal klein van oppervlakte en wie zich altijd maar bin nen de grenzen er van houdt, beperkt wel zéér x'n gezichtsbeeld. Ln den vreemde vindt Padvinderij heeft thans in Soest Haar intrede gedaan; Ten langen leste is nu toch Een flinke troep ontstaan. Weer bleek 't spreekwoord waar te zijn Waar 'n wil is, is een weg, Al stuitte 't plan ook zeer veel keer Op honderd procent pech. Reeds twintig knapei werden M, Dat is een flink begin, Maar deze zaak heeft perspectief. Daar zit een toekomst in. Er zijn nog zóóveel jongelui Met heel veel vrijen tijd; Wordt padvinder, want daór wordt je Tot „uiannen" opgeleid! Je krijgt er allerhande werk, Doch... dat is lang niet mis! Je weet toch wel, dat .padvinden Een eere-titel is? Een jongen moet toch immer zijn; Beslist en resoluut Dat kweekt men bij de Padvinders, Dat prachtig instituut. Op Zaterdag komt men bijeen, Van half drie uur tot vijf. Heb je dan vrij? Neem dan de pen, Papier en inkt en schrijf: Aan den heer: Hopman Masselman. Hier heb je het adres, 't Is aan den Schoutenkampweg, Soest; Hij woont op nummer 6. Ik denk wel, dat een groote stroom Zich daar nu melden gaat; Wie daartoe thans besluiten mocht Komt tot een flinke daad. Wanneer je niet de kans benut, Maak je een groote fout, Want elke jongen hier in Soest, Moet zijn een PALTZ BOY SCOUT i E- v. E. Een sterke draad, een mooie kleur, Onze WOL stelt nooit teleur. VAN WEEDESTRAAT 52 TEL. 2263 is een bekende lekkernij yen BANKETBAKKER Hofleverancier Van Weedestr. 40 - Soestdijk - Tel. 2823 naar D. ENGEL's Rijwielhandel Soester Engweg 48, Telefoon 2543, Postrekening 311215 men niet enkel een ander landschapsbeeld, maar ook andere typen van menschen, met andere zeden en gewoonten. Wanneer men die leert kennen, komt men tot het maken van van vergelijkingen. In'vele gevallen groeit de waardeering voor wat anders is dan ten onzent; in even vele gevallen groeit ook de waardeering voor wat bij ons is en bij ande ren niet gevonden wordt. Het oordeel rijpt, het veroordeelen matigt zich. Er zou aan den trek naar het buitenland voor een aangename en leerzame vaeantie geen enkel bezwaar zijn verbonden, als die trek maar wederkeerig was. Daarvan is ten onzent geen sprake. Over dezen misstand is in het lokaal der Nedelandsche Kamer van Koophandel van België en Luxemburg te Brussel een bespre- king gehouden tusschen vertegenwoordigers der Kamers, van de Ned. vereen, voor vreem delingenverkeer, de A-N-Wi-B- en de Belgische Touringclub. Van de zijde der Kamers werd de wensch uitgesproken, onder het motto „Meer Belgen naar Nederland", het toeristenverkeer van België naar Nederland krachtig te bevorderen. De vergadering was het er over eens, dat België niet te klagen heeft over het aantal NederlanJsche bezoekers, doch daarentegen laat het toeristen verkeer van België naar Ne. derland heel veel te wenschen over. Gezocht wordt naar samenwerking tus schen belanghebbenden om te komen tot een gemeenschappelijke actie voor het komende reisseizoen. We vreezen, dat deze goedbedoelde actie weer niét veel zal uithalen. ,Wie hebben het recht om te verlangen, dat de Belgen voor hun vacanties meer notitie zullen nemen van ons land, maar daarentegen moeten wo ook de billijkheid erkennen der geopperde be zwaren. De algemeene klacht in het buitenland is en blijft, dat Nederland te duur is voor toe ristisch verkeer.* Waarom gaan zoovele Nederlanders naar België Ongetwijfeld om b.v- eens bergland» schappen te zien, mooie oud-Vlaamsche bouw werken te bewonderen en de aangenaamheden van een verblijf aan de Belgische kust te ondergaan. Maar in de -eerste plaats: omdat België goedkoop is! Een' vloedgof van woorden Rolt steeds op ons aanj De staatslieden trachten Elkaar te verslaan; De één met bedreiging Van wapengeweld, Terwijl weer een ander De rechtskwestie stelt. Er zijn tal van haarden Van oorlogsgevaar; Daar is ons Europa Nog lang niet mee klaar. [Men houdt er den oorlog Maar nauw'lijks ln toom, En volkerenvrede Een ijdela dro.oip, De volkeren zelvé Zien machteloos toe .Zij zijn al dat schreeuwen Reeds lang meer dan moe Toch is er een lichtstraal In 't duister verschiet; De honden die blaffen ,,Die bijten nog piet! Mag men dan van de Belgen verwachten» dat zij wier loonen en inkomens over het algemeen lager zijn dan de onze naar het duurdere Nederland komen ter ontspanning? Zij blijven liever in België of trekken naar Frankrijk, waar het leven nog weer goed- kooper is dan in België. De bezwaren tegen een vaeantie (der Bel gen) in ons land beginnen reeds met het verschil in muntwaarde. Een Nederlander krijgt 16 francs voor zijn gulden en denkt daar rijk mee te zijn; een Be'g moet 16 francs neertellen om één gulden in handen te krij- en voelt zich daarmee doodarm. Zeker, deze factor is slechts" van psychologische betee kenis, maar laat zich gelden! i.—i—MELKINRICHTING Onze GEHOMOGENISEERDE bloempap is iels tijns. Vooral vcor kinderen. J. VAN DEN BREEMER KERKPAD N.Z. TELEFOON 2502 Bakkersweg 3 - Tel. 2368 (Naast Anna Paulownalaan) Ook het werkelijke kostenverschil is te groot. In België doet men van alles om het reizen goedkoop en aantrekkelijk te maken; radio-tre.nen, goeJkoope weekendbiljs.ten ovet alle afstanden, rondreisbiljetten. Bij ons kost een S.daagsch rondreisbillet. 15 gulden, in België betaalt men nog niet de helft voor een 5-daagsch; voor minder dan 15 gulden kan men in België 15 dagen van heel het spoor wegnet gebruik makeni. Cafétaria's en snelbuffetten hebben het ge bruik der maaltijden wat goedkooper ge maakt ten onzent, maar de kleine verteringen maken het verblijf hier te duur. Een vreemd® vacantiegast, missende een tehuis, valt hce| den dag, dón hier en dón daar, neer in café's en dergelijke gelegenheden. Wijn, de volks drank in het Zuiden, is bij ons niet te be talen, 'm biertje, koffie of thee, normaal 20, vaak 25 cent. De menschen uit het Zuiden zijn gewoon er de helft of minder voor tQ betalen. Logies? Man en vrouw betalen bij oni ,,per persoon", In het Zuiden huren ze een kamer. Bij ons: per persoon (normaal en gewoontjes) f 2-50; in het Zuiden; per ka mer, dus met z'n tweeën nog niet, wat menj ten onzent ,,per persoon" vraagt. Zeker, ons Hollandsch ontbijt is degelijk^ brood, boter, jam, kaas, ham, een ei en soms nog méér. Maar de Zuiderling wenscht zulk ontbijt niet; hij is het niet gewoon. Hij ge bruikt 's morgens meestal op z'n kamer» zijn ,,petit dejeuner", een paar croquanta broodjes met niets en 'n kopje thee. Om zich te ontnuchteren. En dat wordt berekend ad1 4 of 5 francs, in Frankrijk dus 20 25 ct. En nu weet ik wel, de N ederlandsche holeU restaurant- en cafébedrijven zitten <ap zeer zware en te zware lasten. Hier moeten dan ook overheid èn belanghebbenden door ge zamenlijk overleg tot een oplossing zien t* komen, welke Nederland voor toeristisch ver- keer ook van binnenuit! openstelt. Anders leidt alle gepaat tot nirets. In da plaatsen van ons land, welke centra zouden kunnen zijn van toeristisch verkeer, moeten goede hotels zijn, waar men voor één gul den of daaromtrent kan overnachten. En daar dient voor vreemdelingen voor een paar dubw beitjes of *m kwartje het sobere „petit dejeo. ncr" verkrijgbaar te worden gesteld, waaraah gewoon zijn. Het kleine verteer" moet voorts veel goed kooper worden dan het is. En tenslotte is er behoefte aan zeer voow deelige spoorbiljeUcn voor week end rei zen c® voor rondreizen van 'n duur van .4 k 5 idniL>eai*

Soester Courant | 1939 | | pagina 1