KAPLAMP Langs de kruislijnen der Europeesche Imperia* VISMAN pei Met de drie Dampo producten bestrijdt U alle verkoudheden Uw Zenuwen Pracht Engelsche Plakboeken Alders' Boek- en Kunsthandel SIERKUNST Burgerlijke staad Soest Een onzer eigen medewerkers naar Corsica, Rome, Tunis, Libië, Egypte, Palestina, de Balkan- en de Donaulanden. Een belangwekkende serie reisbrieven. Dampo-verkoubheids-balsem, Pot 50. Doos 30 cl. Dampo-hoest boobops. Doos 25 ct. Dampo-neusdtuppeis. Flacon met druppelspuitje 60 ct Uit Livorno Italië, Een prachtige overtocht (gehad van Cor sica naar Italië. Uren -en uren heb ik op het open dek ge beten, me vermeiend in tie stoeiende meeuwen, die den overtocht meemaakten. Geleidelijk lost het Corsicaansche gebergte *ich op in wolken en horizont. .We schuiven langs Elba, zonder dat we details van dit ei.and kunnen beoordeeien. We naderen de Italiaansche kust; een vlieg, tuig cirkelt boven ons. Livorno en haar haven blijken in een laagvlakte te liggen. We va ren binnen. Wat 'n grootsche werken! Alles om me heen is grauw van de oorlogs- schepenkleur. Geweldig, wat 'n vloot ligt hier bijeen. Waarheen ik ook kijk, overal staar ik in kanonnenloopen; zoekiichten dwarrelen dooreen. Er is veel -vertier op de kaden; de meeste menschen, die ik «r zie, zijn militairen. Het Italiaansche leger telt corpsen in aller lei u.trusting en kleur van uniformen; vreem de en indrukwekkende hoofddeksels, jassen, mantels, capes. De boot wordt iaan wal getrokken, van de kade af komen vele mannen aan bco-'L Reeds toen ik te Corsica scheep ging, badden alle passag ers hun paspoorten moeten Inleveren; deze liggen thans verzameld in 'n mandje en worden onderzocht door niet min der dan acht Italiaansche politiebeambten. Eindelijk wordt me mijn pas gebracht en ik mag van boord. Ik moet langs allerlei schildwachten en andere militairen naar het douanekantoor. Eerst weer mijn pas toonen, dan worden mijn koffers onderzocht -en moet ik mijn geld- schatten op tafel leggen, 't alles in orde, nadat ik vier, vijf maal nan verschillende beambten met de hamd op het hart heb verklaad, dat ik geen sigaren of cigaretten bij me heb. Na honderd meter sta ik in het hart van Livorno, de Via Yittorio Emmanuele, waar ook mijn hotel is gelegen, 'n Ontzettende drukte. En geschreeuw! Wat zijn die Italianen luidruchtig! Een winkelbuurt, prachtige zaken. Drommen menschen, die allemaal haast hebben heel veel haast. Snel en goed \3irJ0pf ■\OU, IJÖ. helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. fylijnhardt's poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" 2 st. 10 ct. Doos 50 ct. De meesten, zoo komt het me voor, zijn militairen. En jongens in uniform en met 'n dolk gewapend. Van een verkeersorde is geen sprake, allen loopen rechts '©n links door elkaar. In Frankrijk trouwens óók, maar dóar beweegt de automobilist zich als een voorzichtige voetganger door het ver keer maar hier snellen de kleine Fiats door 4e menschenzeeën als duivelen in het land Ier braven. De claxons zijn snerpender en jEhriller dan bij ons de brandsirenes. Het leven komt me niet duur voor. Voor fcog geen 25 gld. in Hollandsch geld b-v-, koopt men in een der goed voorziene wapen, winkels een prima dubbelloops jachtgeweer. ledereen is waarschijnlijk gewapend. De fascistische jeugorganisaties oefenen regel matig met echte geweren 'en herhaaldelijk kan men zich hier vergasten aan parades van zulke knapen, die bij hoog bezoek met ge weer of in de hand geklemde, gestrekte dol ken staan. Armoe wordt er natuurlijk ook geleden. Op den eersten avond van mijn verblijf in livorno \oe.de ik me „hinderlijk gevolgd" door 'n heer, die me eenige uren tevoren mijn hotel had helpen vinden. Ik had Fransch met hem gesproken. Of ik hier en daar al voor «en winkel bleef staan, het hielp me niet; ik kon hem niet van me afschudden. Zou hij een of andere politie-beambte wezen, zoo dacht ik, die lust heeft om mij, onschul dig Nederiandsch krantenmannetje te volge*? Ik ga een stillen zijweg in, om te zien, wat de man zal doen. Hij vo'gt me ook daar heen, maar spreekt me nu aan. Dan krijg ik hij houd mij klaarblijkelijk voor een Franschman een heel verhaal te hooren. Of ik niet een 10-frankstuk, een Fransch, .voor hem heb, om te wisselen tegen lires. Want zijn ,,petite", zijn kleine meid, is in Frankrijk op een kostschool en die wilde hij die 1U francs zoo gaarne sturen in het gewone ^pakje van huis". Ik denk „nou ja", geef hem een 10-fracstuk en bepaal de wisselkoers ©p 8 lires. Of ik éven wilde wachten, dan zou hij de bres even thuis gaan halen; hij woonde hier maakte de rnan een onbe- •temde handbeweging, ddar „op dat bo venhuis". „Goed", zei ik, terwijl ik mijn 10 francs weer uit zijn hand griste, „ga dan maar eerst ie lires even halen." De lezer zal het slot van het verhaal wel begrijpen. En tóch had Ik later eigenlijk nog spijt, dat ik me maar niet had laten beet- nemeni want die stakkerd had minstens an derhalf uur achter me aan loopen prakkezee- jen, hoe hij die vreemdeling voor &pn waarde wan ongeveer 50 cent in Hollandsch geld zou kunnen oplachten... Er is anders wel groote bedrijvigheid In Livorno. De bevolking bedraagt circa 130 000 in woners; de stad telt dne haveng waar jaarlijkg omstreeks 4 millioen registerton aan scheeps- ruimte binnenloopen en bijna 2 millioen ton aan goederen worden gelost of geladea. Er zijn vele mooie, oude bouwwerken, gewoonlijk met ko'.onnades en open galerijen aan het front. De stad telt bijna 30 kerken, w-o. de Dom. Er zijn in Livorno vrij veel Joden, in aanmerking genomen, dat het totaal der Joden in Italië uiterst gering is, waarschijnlijk niet meer dan 60.000- Voor den vreemden toerist is het aanvan kelijk wat lastig, dat er zoo goed als geen café's van een behoorlijke standig zijn. W.el goede hotels cn restaurants. De Italianen hou den zich bij het verkeer buitenshuis zeer veel op in de kleine, nauwe koffielokaaltjes, waar ze luidruchtig met eikaar converseeren. De Italianen rooken gaarne hun cigaret en dat waardeert de fiscus hoogelijk. De staat heeft de cigaretten- -en in het algemeen den tabaksverkoop gemonopoliseerd en ro-okger^i is uitermate duur. Ik „behelp" me op het oogenblik met cigaretten, die me 3l/2 cent per stuk kosten. In de tabakwinkeltjes ziet men dan ook de eene klant na den anderen om 2 of 3 losse cigaretten komen! Wie er 4 of 5 „tegelijk" haalt, vraagt en krijgt meestaj een lecggeraakt doosje om ze te bewaren. Uit Rome Italië. Vanuit Livorno bracht ik een bezoek aan Pisa. Chamberiain en Ha.ifax zouden enkele uren later over dezelfde lijn naar Rome ko men; hun tocht zou een veilige zijn! Overal stonden mi.itaireii largs den spoorweg; elk blokhuis, elke wissel, elke brug had eem zware militaire bezetting. Van 't begin hunner reis in Italië af tot hun aankomst in Rome toe zijn de Engelsche gasten als tusschen e^n dubbele haag van soldaten door gereden. Of dit vertoon enkel om de veiligheid der be zoekers of te hunner eere was geënceneerd? Pisa! Stad der schoone kunsten, vooral van de bouwkunst. Pisa lijkt gehouwen uit een mass'.ef stuk zuiver marmer. Het nieuwe stationsgebouw, marmer! De talrijke pallaz- zo's en kerken, marmer! Dat zegt op zich zelf nog niet veel, want uit het edelste materiaal kan men de meest smakelooze din gen maken, maar hier is alles gewrocht door machtige kunstenaarshanden. Ik zou den lezer tal van beroemde ar chitectonische monumenten uit Pisa kunnen noemen, w.o. vele kerken, die uit de 10e, 11e en 12e eeuw dateeren; ik zou namen van sprookjesachtige pallazzo's kunnen geven, welke me zóó boeiden, dat ik -er één ea toen nóg een trein om verlaatte. De groote roem van Pisa echter, is zijn „Place des Miracles", zooals ik een Fransch- sprekende Italiaan hoorde gewagen van het ruime plein, waarop zich naast elkaar de drie wonderen van oud.Italiaansche bouwkunst verheffen, alles uit tnarmer, alles gebeeld houwd alles opgetrokken dn een onvergelijk baar fijne en consequente, meest Gothische stijl. Ik doel hier op: de Dom, de monumentale vijfbeukige basiliek van Pisa. Ook de gevel is geheel in marmer met kostbare incrustaties uitgevoerd. Tegenover den Dom ligt de doopkapel en de befaamde „scheeve toren". Ook alles marmer; opeea.gestapeide gaanderijen, ge. vormd door kolonnades. Aan de Noordzijde van den Dom tenslotte ligt het Campo Santo, eveneens een marmeren Gothisch bouwwerk. Het Campo Santo bevat beroemde wand schilderingen, o.m. van Benozzo Gozzoli- Bouwwerken als deze zijn zóó eenig, ook in hun soort van kunstwerken, dat ze op zich zelf waard zijn als reisdoel te worden gekozen door den toerist. vlaggen van gemeentehiuzen en fabrieks- ■choorsteenen wapperden, de fabrieken beze^ werden gehouden door de arbeiders, de arbeid met geweld werd belet, dan moet men toe. geven, dat het Italiaansche fascisme, voor Italië, niet zonder grooten zegen is geweest Maar het fascisme heeft het Italiaansche volk tot de tanden gewapend. En wat moet daarvan het einde zijn? Ik vroeg het mijn vrienden en ze haalden zuchtend de schouders op. Gelooft ge, zoo was voorts mijn vraag, aan 'n oorlog om Corsica, Tunis, Dziboeti? Hun antwoord was beslist ontkennend. Maar zoo zeiden ze we gelooven toch, wij hier in Italië allemaal, dat de oorlog niet ver meer af is. .Waarom gelooft ge dat? En weer haalden ze de schouders op. „Tout le monde le croit!" Iedereen, wóar ook, gelooft het. Het Italiaansche volk voelt het als een onafwendbaar noodlot. Noch deze, mijn beide vrienden uit Livorno, noch vele andere Italianen, die ik er over sprak, voelen wrok jegens het Fransche volk. Integendeel, voor de Franschen voelt men een Latijnsche broederschap, daartegen over zijn de Duitschers in Italië beslist ón- popu'alr. Het Italiaansche volk is goedmoedig en gastvrij; het staat afwerend tegenover de Duitsche opvattingen. De Duitschers, die hier rondloopen, dragen opzichtig groote blinkende hakeukruisinsignes op hun revers en uiten hun ontstemming er over, dat de Italianen hun Germaansche taal niet verstaan en ook geen moeite betoonen om hen te begrijpen. En tóch as-politiek' Ja en tóch as-politiek. De Italiaan erkent 't alweer... zuchtende, maar zich er in schikkende. Van politek be grijpt hij niet zoo veel, dit is een zaak van en voor den Duce. En inderdaad, wat deze beslist en beschikt, is goed. Moet goed zijn. Zóó meent het oprecht, de Italiaan. Ik kom met mijn vrienden te spreken over de verhouding tusschen Kerk en Staat in Itali/' Ah, die is zeer, zéér goed! verzekeren ze me. Mdar, zoo antwoord ik, in Zijn Kerst rede heeft de Paus toch..' Kerstrede van den Paus En ik vertel nader van de Kerstrede van den Paus, over Diens bezwaren tegen het racisme, over zijn beschuldiging, dat het gouvernement het Verdrag van Lateranen heeft geschonden Mijn vrienden kijken elkaar eens triest aan en... ze zuchten; „Ja, dit zijn dingen, ra. cisme en zoo..." Ze zuchten. „Wie weten hier, niets van de Kerstrede van den Paus. Die is in de'Italiaansche pers ni e t gepubliceerd", zeggen ze. En ze zuchten..» „Ja, dót zijn dingen Maar zij zijn en blijven fascisten met hart en ziel: gelooven, hopen, strijden! Ik ging naar Rome om er Chamberiain en de andere vredemakers te zien. Op de reis er heen had ik herhaaldelijk reden te over om Mussolinl te prijzen voor zijn her scheppend werk. Zal hij dat alles hebben gewrocht om het thans in een grooten vol- kerenstrijd te laten verwoesten? Daarvoor heeft deze man een te groot verstand. weg 18; J. L- Bakker, 32 jr., garagehouder en A. v. Valkengoed, 29 jr., A'foort, Kamp 53; H. Doorn, 26 jr-, lederbewerker en C- D. v. Drie, 17 jr., H'sum- OVERLEDEN: Adrianus Hilhorst, 74 jr., wednr. v- M- v- d. Hengel, v- Lenneplaan 53; Catharina Jacoba Janzen, 78 jr., wed- v- J- v. d. Spek, Beethovenlaan 2; Menks v. Horns- veld, 77 jr., wednr. v- L- Groenesteyn^ Eikenhorstweg 2. GEVESTIGD: W. K- van Schalkwijk inwonend, den Bhekiaan 67 van Hilversum; E. van de Veer inwonend, Amersfoortsche. str. 119 v. Apeldoorn; S» Veenstra inw-, den Blieklaan 67 v. Den Haag; B- J. v» d- Maas, Verl. Postweg 94 v- A'dam; N- Martijnse inw-, Amersf.str. 95a v. Rijswijk Z-H-; K. Gossler Nieuweweg 99 v. Bussum; E- ARijkaart inw., Hartmanlaan 70 v- Den Haag; M> E- v. Maurik-Ni-euwenhuys, Bosstr. 4 v- Am sterdam; C. F. Hoogstader.Blommesteyn, Postweg 5 v. Maastricht; N- v. d- Vlis m- vr., Birkstr. 18a v. R'dam; M« V- Dijk-Verwoord, Schrikslaan 62 v. Baarn, A- G- Fuyt-Rencker inw., Vredehofstr. 37 v- Voorburg; T- Schek. kerman inw-, Verl. Koloniew. 3 v« Berkhout; G. v. Rootselaar inw-, Noorderw- 31 van Naarden; G. Hijwegen inw-, Kolonieweg 5 v. Baarn; K- J- de Groot m* g-, Soesterb-str» 133b v. Oldebroek; H- Eelting inw-, Soes- terb.str. 184 v- A'foort; R. Hornsveld inw-, Hartweg 18 v. Bussum; J- v- Ee inw-, Van Weedestr. 7a v- Zeist; M- J- van Doornik inw., Nassauiaan 4 v- A'dam; E- Roest inw., Kon.laan 51 v- Baarn, J. de Wit m- g-, An- driessestr. 14 v- Wieringen; S- Goossens m- g-, Wald. Pyrmontlaan 34 v- Ned- Indië; N- Smit m. g., Yerl- Schoolw- 29 v. De Bilt (U); A. L- v. Sprundel inw-, Luchtvaartafd- van Roosendaal; F- J- Knage, Banningstr- 53 v- Den Haag; L. de Haan inw-, Soesterb-str. 125 v. Den Haag; M- A- Verdonk inw-, Soesterb-str. 14 v. Zeist; J. F. Loriè, Sta tionsweg 16 v. Rotterdam. Toen ik uit Livorno naar Rome vertrok, kwamen twee vrienden een vriendschap komt in sommige gevallen vlot tot stand me een uurtje tevoren de hand ten afscheid druk ken. En vertel me nou r's, mijheer, als ge nou straks in Holland zijt, gaat ge dan lcelijke artikelen schrijven over Italië? We hadden de laatste dagen aangenam met elkaar gediscusseerd over allerlei zaken, maar de politiek had ik niet beroerd. Ik was pas een paar dagen in Italië en wist nog niet, hoever ik in deze kon gaan. En thans die vraag! worden gekalmeerd en gesterkt en Uw slaap wordt weer rustig door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten, Wie door Italië reist, wordt onmiskenbaar getroffen door het razende tempo van den ar beid, door den goeden geest onder het volk, door de tucht en orde van het openbare leven, kortom door het algemeen maatschappe lijk herstel. De vervallen steden van weleer zien er als herschapen uit; er is allentwege zorg en verzorging, óók op het platteland. En als men dan terugdenkt aan de eerste na.oorlogsche jaren, toen het volk verteerd? van armoe en ellende, de levensomstandig heden in Italië allertreurigst waren, de mass? zich onderwierp aan de leiding van velerlei syndicalistische demagogen, het gezag zich niet liet en niet kon laten gelden, de roede Compleet slectits 16.95 CHINTZ Slaapkamerkappen Spotprijs f 1.15 W Buitengewoon mooie modellen BURG. GROTHESTRAAT 36, TELEF- 2595 voor Courantenknipsels verkrijgbaar bij Steenhoffstr, 13 (naast postkantoor) Tel. 2476 Smaakvolle geschonken Steeds iets aparts. BURGEM. GROTHESTR. 11A VERHUISD: A. P- Th- Siemerink, van L. Brinkweg 72 n. O- Grachtje 16; A- P« Hooft m. g-, v» Ossendamw- 4 iv Schoutenk. weg 4; Th. v- Dijk, v. Korteweg 2 n- Schriks laan 62; J» v- Meeuwen, v. Soesterb-str- 111 n. Regentesselaan 5; A- Essenburg m. vrv. Buatweg 6 n. Beetzlaan 79; J- H- J- Wilke m. g., v. Eigendomweg 83 n. Osse.idamweg 2a; H. G. Hartog m. g-, v- Hartmanlaan 24 n. Hartmanlaan 15; J- Th. Danen, v- Middel- wijkstr. 2 n. v- Lyndenlaan 6; O- v. d« Bor, v. Rembrandtlaan 19 n. Beukenlaan 15a; E. Kochs, v- Heideweg 44 n- Bosstr- 12; A. H- Meiman m- g-, v. Nieuweweg 24 n* Soesterengweg 56; A. Broek m. g-, v- Verl. Schoolweg 29 n. Sportweg; A- Broek, idem. A. y. Goor, v» Postw- 59 n. Soesterb-str. 89; A. S. Harteveld, v- Pr- Hendrikl. 24 n. Ju- lianalaan 39; K. L- Bokma, v- Plasweg 39 n. Kolonieweg 4; F- Luyer m- g-, v. le We- teringpad 8 n. Kostverlorenw. 5b; G- Ver. woerd, v. Braamweg 88 n. Kerkdwarsstr. 14; A. Steeg, v. Koloniew- 5 n. Kerkdwarsstr. 14, A. B- Grift, v. Nieuwstr. 44 n. Ossend.w- 24; C. A. Mulders, v* Kerkstr. 46 m- Ossend-w- 24; J. A. Scheerboom m- g-, v. Wilhelm.nal. 17 n. Kon.laan 58; A- Hilhorst m- g-, v Andries- sestr. 20 n- Parklaan 7; Kandelhart, van Vos. seveldlaan 9 f. L- Brinkweg 50b; H. JDi- ters m. g., v» Korteweg 9 n. Beetzlaan 26; M. en N. Mul, v- Van Weedestr- 24 n. Burg» Grothestr. 35; J« H. Vrolijk, v* Lindenlaan 3a n. Hartmanlaan 15; C. Pul m- g-, van Lt. Koppenl. 5 n. Banningstr* 90a; R. J» Brettschneider, idem; G. M-Cotmeyer, v. Wil, helminalaan 17 n. Koninginnelaan 58- chiQue costuuro A ATS TTTR15Crrr itwootd 1 UTRECHT M ARIAPLAATS GEBORENElisabeth Catharina Maria, d. v- W- v. Doorn en C* v. Egmond, Kerk str. 24; Johannes Albert, z- v« J* v. d* Broek en P. v. d. Heijden, Nieuwstr- 10; Nicolaas Lambertus, z. v. A- J- Padt en G. Memelink, Soesterb-str. 31Cornelia Maria Christina, d. v. J. G* Wijnands en C,- v. Doorn, Birktstr- 31a; Antonius Egbertus Gerardus, z. v- A. E. Vonk en J. Smeeing, L. Brinkweg 21- GEHUWD: A. B- Grift, 23 jr., timmerman en C. A. Mulders, 23 jr., Ossendamweg 24; J. W» Adams, 53 jr., pluimveehouder en W- A. Kandelhart, L- Brinkweg 50b; RHop, 33 jr., chauffeur en G- M- Hilhorst, 24 jr., Zutphen, Slindewaterstr. 18; iWi. Geytenbeek, 34 jr., tuinman «u E- A- Hooft, 30 jr-, School. VERTROKKEN: G. Kraft, y Eigendomw. 82 n. De Bilt, Haydenlaan 2; We L- Rom vr., v- Sophialaan 4 n. Maart-dijk, P. Wentl. 44; H- F- Drechsler, idem; W- J» Bon-Kat, v. Amersf.str- 128 n. A'foort, B- Wuytierslaan 46; W. v* d- Steeg m- k., v- Hartweg 14 n. H'sinn, Mincklerstr. 2; H- J- M. Kessels, v- Klaarw.weg 40 n- Utrecht, Adelaarstr. 98 bis; F- N- Plaat, v« Julianalaan 11 n. Ned. Indië; B- Schmitz-de Widt, v- Weedestr. 61 n. H'sum, Hilvertsweg 71; A. C. Fijntje, v- W3- Pyrmontlaan 60 n. Den Haagj Perenstr. 249; C. G- M- Smit, v Soes- terb.str. 125 n. Utrecht, Wiesterkade 37; E- Preuss, v. Hartweg 38 n. C-B R-; J. Burges, v. Eikenhorstweg 4 n. Alkmaar, Ritsevoort 42; J. Westenejig, v. Van Weedestr- 34 n- n. Baarn, Eemnesserweg 55; J. C- C- Dutschcr, v. Verl. Schoolw- 17 n- A'dam, v* Hogen- dorpstr. 15 III; Wc M- G- ten Hove, v* Soes- terb.str. 125 n. Hengelo, Oversteweg 43; M. Braninger, v. Soesterb-str. 125 n. C-B.R.; K Nowitzki, idem; M. M- Lemke, idem; A- P- Nanning. v. d. Vlugt, v- Amersf.str. 97 n- Zeist, P. C- Hooftlaan 33; K- A- W* Tol wijs m. k., v- Hartmanlaan 43a n. Harderwijk, Nassauiaan 60; M. v- d- Spaa m- vr-, v. Sin- nemapleni 16 n. A'foort, Hobbemastr. 22; Th. C- Seist m- g-, v Nieuwstr- 78 n- A'dam, Orteliusstr. 341A. v- Remmerden m- g., v- Eigendomw. 54 n- Bussuim, L. Majoorlaan 29; L. Langendonk m- vr-, v. Nieuweweg 74 n. A'foort, Torenstr. 9a; G. Dekker m- g-, Beetzlaan 26 n. Barneveld, Valkschew. 51; H. Wl- Hilhorst, v Pr- Hendriklaan 24 n> Bussum, Statenlaan 21Th. Scholte m- vr-, v. Amersf-str- 72 n- R'dam, A. v- Nesstr. 88a; K. Karssen, v- Klaarw-weg 48 n. Bus sum, Singel 79; B. Hassel m. vr-, v- Stad- h.laan 46 n. Danzig; K- J. J- Hambur; g., v. Hartmanlaan 13 n. Ned. Indië; C- H- Clarijs-Groenendijk, v. Mendelssohnlaan 14 n. Haarlem, Bloemveld]. 24; M- Roth, v- Amersf- straat 65 n. CB-R-; B. Oldenburger, van j Amersf.str. 90a n. Emmen, Nw- Weerdinge 180; M. E- de Looze, v- Kerkpad Z-Z- 51 n- Baarn, Oosterstr. 91; V- J. B- Kessels, v. Klaarw.weg 40 n. D- Bilt, Hotel Brands; J- C. Nossin, v. Soesterb.str. 125 n. A'dam, le Helmerstr. 104; P- G- Jaeger m- vr., v- L. Bergstr. 13a n- Ede (Gld), Stationsweg 80a; M. Jansma, v- de Beaufortlaan 1 Zeist, Dolderschew. 164; H- Jansma, idem; G. v- Dijk, v. Julianalaan 39 n. R'dam, Wille- brordusstr. 77; C- M- Bolten, v* Soesterb-str. 19 n. H'sum, laan v- Vogelenzang 1; J. Dek. ker, v. Soesterb-str. 125 Brugmanstr. 25; K- Schweig, v Amersf.str. 120a n. A'dam, Raadhuisstr. 42; S. Docter- Broekhuis, v. Kerkdw-str. 9 n. Almelo, Pr. Hendrikstr. 3; L. v. d. Burg, v. Van Weedestr- 9 n. A'foort, Blankenheimstr. 27; J. L. Brou wer, v. Molenweg 6 n. A'dam, Singel 313 III; C. M- v. Klaren, v- Kon.laan 25 n. Lopik 335; Wc P- v- Hofslot, v- Birktstr. 72 n. Heyt- huisen, Provincialaat Franciscanessen; E. A- v. Krimpen, v. B- Grothestr- 4 n. Arkel, Kerkeind 263; E. Salewski, v. Vredehofstr- 43 n. Bochum (Dld), Hernastr. 4; J- M- Kwa- wegen.v. Hal, v. Julianalaan 75 n- Ned- Indië; G. Hof f man, v. Rademakcrstr. 2 n. Co burg (Dld)A. M- Latour-Klemann, v» L- Bergstr. 13a n. Voorburg, v- Duvenoordelaan 92; H- M. Bollec, v. Amersf.str. 17 n. Gorsel, Al- men A. 40; C- M- J- Butzelaar, v. Burg- Grothestr. 25 n- A'dam, Rijnstr. 159 II; H- Koning, v. Amersf-str. 6 n. A'dam, Emma- laan 7; A. A- Langhout m- g-, v. Laaustr lb n. Aruba (Cur). Veilig voor griep en keelpijn de antiseptische tandpasta Ivorol zuivert den mond van bacteriën en vermindert besmettings gevaar in tijden van griep en verkoudheden. KIEMKRACHTIGE BROEDEIEREN Vrijdagavond werd in hotel „De Gouden, Ploeg" door den heer P. J. .Wiijk, District assistent van den Rijksvoorlichtingsdienst voor pluimveeteelt te Apeldoorn, «en lezing ge houden voor de Piuimvee-vereeniging Soest en Omstreken, met als onderwerp: „Op w«lk© wijze kunnen kiemkrachtige broedeieren wor^ den verkregen". De heer E. J- ten Raa leidde den spr- in, die zijn lezing aanving met de behandeling van de kuikens. Maanden te voren moeten de hokken goed ontsmet zijn, evenals de rennen met rogge bezaaid moeten worden ter ontsmetting van den grond. Spr. raadde aan de rennen groot te houden en niet de Zuid.N ederlandsche methode tq volgen, waarbij de rennen klein worden ge^ houden, doch waarbij de kans groot is, dat de gevaarlijke ziekte „coxydiose" optreedt. De kunstmoeder besprekend, wees spr- er, op, dat deze op regelmatige temperatuur moet worden gehouden (85 -90 graden F-) en( electrische verwarming het beste is. Spr beval zeer het systeem Steffens aan, genoemd naar wijlen den heer Steffen alhier, die een buis aau de kunstmoeder monteerde, waardoor ge* regelde circulatie van versche lucht mogelijk De voedering van de kuikens kan direct be» ginnen met frisch water op kam er .tempera* tuur, waarna grutjes ,en opfok voer. Het sexen, d.i. de handigheid meer aan Japanners eigen, om uit de kuikens direct de haantjes van de hennetjes te onderscheiden, werd eveneens besproken. Bij gesexte kui kens moeten de haantjes gedood worden of een blauwe vlek op den kop gegeven war den. Wanneer men niet sext moet men zoo spoedig mogelijk de haantjes verwijderen,, want die eten te veel voer op. Voor het harde ,voer is de toevoer van veel tarwe van groot belang. De jonge dieren moeten per dag 2 maal hard voer hebben en wel des morgens 10 gram en des avonds 50 gram. De overjarige dieren mogen 1 maal per dag 50 gram hard voer hebben. De jongn hennen moeten spoedig bij de jonge hanen Nijmegen, ^worden gevoegd, terwijl jde jonge hanen nooit met oude hennen mogen samenleven.^ De hokken moeten ruim, zindelijk en droog{ zijn, terwijl veel licht moet kunnen toetreden. Een rietlaag onder de dakbedekking is aan te bevelen. Bij gegolfde asbestplaten moet er 'n tochtzolder onder gemaakt worden waar bij met de omstandigheid, dat er trek moet kunnen zijn, rekening moet worden gehouden. Des winters, ook bij felle koude, moet er goed geventileerd worden en wel door de ramen naar boven en naar binten open te slaan. De voederbakken moeten lang zijn en het voer moet dederen dag vierverscht worden. De z.g. voeder.silo's, wa. vin men groote hoeveelheden voer kan doen, échtte spr. dan ook uit den ibooze. Ook het geregeld voeren met groen voer en bieten raadde spr. aan lensiotte deelde spr. mede, dat \e krui sing van patrijs-leghorn haan met wi\' leg horn hen, of patrijs leghorn haan me. jci" hen, de beste legkippen opleverde.

Soester Courant | 1939 | | pagina 2