l PORTRET I DE INTERNATIONALE TOESTAND DEZE WEEK IN NEDERLAND VJ VAN DE WEEK DE WERELD IN KAART De laatste weken zijn wel rijk aan redevoeringen van groote staatslie den geweest. Hadden wij in ons vorige overzicht belangrijke verkla ringen van Hitier en Chamberlain te bespreken, de laatste dagen was het wachten op het woord van de duce. De redevoering van Mussolini zou, indien men de voorspellingen had mogen gelooven, in zekeren zin den klap op de vuurpijl vormen. De Ita- liaansche eischen aan Frankrijk zou den eindelijk eens duidelijk om schreven worden en volgens de pessimisten zou Europa zich dan in een nieuwe crisis bevinden. Maar het is geheel anders geloopen dan de politieke profeten verwacht hebben. In zijn redevoering, die Mussolini in den Grooten Fascistischen Raad heeft gehouden, is met geen woord van de Italiaansche aanspraken tegenover Frankrijk gerept. Nog steeds verkeert men dus in het on zekere, wat de Italianen nu eigenlijk van het Latijnsche zustervolk wenschen. Het eenige belangrijke in de redevoering van den duce was, dat de Italiaansche strijd krachten Spanje niet zullen verlaten, voor dat de oorlog geëindigd is met de volledige overwinning van Franco. Nu, niemand had ook verwacht, dat Mussolini eerder tot een terugtrekking van zijn strijdkrachten van het Iberisch eiland zou besluiten. Gevaarlijke combinaties. Het uitblijven van een formuleering der Italiaansche eischen in Mussolini's rede voering heeft aanleiding gegeven tot aller lei combinaties. De meest gangbare is wel de volgende: Italië en Duitschland zouden in den laatsten tijd gewerkt hebben aan de opstelling van een gezamenlijk Afrikaansch plan. De samenwerking zou echter niet erg Nederland weer in spanning. Weer is officieel bevestigd, wat aan ge ruchten en vermoedens reeds eenigen tijd onder het volk leefde: voor de tweede maal is in het Prinselijk gezin een blijde gebeur tenis te verwachten. Door radio en pers werd officieel bekend gemaakt, dat de reis, welke Prinses Juliana en Prins Bernhard tegen het einde van Februari naar Zwit serland zullen maken, wat de Prinses be treft als rustkuur bedoeld is in verband met de omstandigheid, dat gegronde hoop bestaat, dat dezen zomer tegen half Augus tus in het Prinselijk gezin weer een blijde gebeurtenis staat te wachten. Nederland gaat dus weer spannende dagen tegemoet. Brief van Minister Romme. De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen een brief gericht, waarin hij eraan herinnert, dat de regee ring heeft besloten, het karakter van de werkverschaffing te wijzigen. En wel in RESULTATEN VAN HET MODERNE KANKERONDERZOEK. Het onderzoek naar het ontstaan en meer nog het onderzoek betref- lende de behandeling van kanker wordt niet weinig bemoeilijkt door het feit, dat het anders altijd toege paste experiment op dieren hier grootendeeis faalt. Marmotten zijn zoo goed als immuun tegen tumor- ziekten, terwijl op muizen eigenlijk alleen de borstkanker kan worden overgebracht en da* alleen nog maar, wanneer de jongen door aan kanker lijdende muizen worden gezoogd. Misschien worden daarbij nog onbe kende stoffen door de moedermelk overgebracht. Om allerlei redenen helt men thans over tot de meening, dat de beteekenis van de erfelijk heid der dispositie sterk overschat is; ook de verdenking tegen kunstmest als oorzaak van kanker is ongegrond gebleken. Daarentegen gelooft men tegenwoordig, dat kimaatsinvloeden een groote rol spelen. Zoo komt in Keulen slokdarmkanker opvallend veci voor, terwijl in Frankfort ge kweekte kankercultures stierven, toen ze naar een andere stad werden overgebracht. Opvallend zeldzaam is de borstkanker in Japan, terwijl in de Maleische Staten veel leverkan ker heersch't. In Duitschland, waar in de laatste jaren het kankeronder zoek met groote kracht is aangevat, lijden op het oogenblik, naar prof. Auler in een voordracht te Berlijn mededeelde, over de 400.000 perso nen van middelbaren leeftijd en ouder aan kanker, terwijl de jaar- hjksche sterfte aan deze gevreesde ziekte minstens 100.000 bedraagt. Of en in hoeverre de kankerziekte ver band houdt met de zoozeer gewij zigde levensomstandigheden van den modernen mensch, zal het verder onderzoek misschien kunnen leeren. gevlot hebben, meeningsverschillen zouden zich hebben voorgedaan, tot overeenstem ming zou men nog niet zijn gekomen en derhalve zou Mussolini in de onmogelijk heid verkeerd hebben, reeds thans zijn eischen aan Frankrijk te omschrijven. Als bewijs van tusschen Rome en Berlijn be staande meeningsverschillen meent men te kunnen wijzen op het feit, dat Ciano's reis naar Berlijn, die aan het einde van de af- geloopen week zou plaatsvinden, niet is doorgegaan. Ons lijkt het geloof aan een dergelijke combinatie voorloopig niet juist. Rome en Berlijn hebben herhaaldelijk en nadruk kelijk op hun solidariteit gewezen en zon der deugdelijker bewijzen dan de boven genoemde, moet het gevaarlijk genoemd worden, op meeningsverschillen tusschen de beide spilpartners te speculeeren. In de afgeloopen jaren is men daarbij immers zoo dikwijls bedrogen uitgekomen. Waarschijnlijker is de lezing, dat Musso lini toch eerst de volledige overwinning van Franco in Spanje wil afwachten, wijl hij meent, dat zijn positie dan het sterkst zal zijn. Overigens wordt het uitblijven van een den toestand verscherpende noot in de redevoering van den duce als een gunstig teeken voor den vrede opgevat. Laat ons hopen, dat men zich daarin niet vergist. Wat heeft Roosevelt gezegd Evenals van Hitiers rede verklaart men ook van die van den duce, dat zij de toe stand niet meer gespannen heeft gemaakt, dan hij was. Men meent daarin reden tot een zeker optimisme te zien. Het is wel licht jammer, dat deze gunstige atmosfeer ietwat vertroebeld is door berichten, die uit de Vereenigde Staten tot ons kwamen. Daar heeft Roosevelt voor de buitenland- sche senaatscommissie een verklaring afge legd, die zooals alle verklaringen in derge lijke besloten commissies geheim had moe ten blijven. Iemand moet echter uit de school geklapt hebben, want de geheele dien zin, dat geleidelijk de leniging van de gevolgen der werkloosheid zal moeten plaats maken voor bestrijding der werk loosheid zelf. De duur van tewerkstelling bij de werkverschaffing, die thans van week tot week kan worden gewijzigd, zal voortaan telkenmale voor een periode van drie maanden worden vastgesteld behou dens de mogelijkheid, om in verband met arbeid in het vrije bedrijf de tewerkstelling tijdelijk te onderbreken. Veranderingen in de gezins- of eigen inkomsten gedurende de driemaandelijksche werkperiode behoe ven niet te worden aangegeven. Bij de be oordeeling omtrent de voortzetting der plaatsing in werkverschaffing, dus telkens na een periode van drie maanden werken, zullen groote gezinnen de voorrang ge nieten De strijd tegen de coloradokever. Te Wageningen kwam de internationale conferentie over den coloradokever bijeen, waarop de stand der onderzoekingen en bestrijdingsmethoden tegen den kever in de verschillende landen werden besproken. De heer ir. N. van Poeteren, inspecteur en hoofd van den plantenziektenkundigen dienst, werd tot voorzitter van deze vierde conferentie gekozen, waarna de bespre kingen werden geopend met lezingen van dr. J. Feytoud uit Bordeaux en van dr. B. Trouwelot uit Versailles over hun onder zoekingen, terwijl dr. M. Schwartz uit Berlijn-Dahlem een referaat hield over de Duitsche bestrijdingsmethoden van den ge- vreesden kever. Steunregeling voor pootaardappelen. Dezer dagen zal de steunregeling voor goedgekeurde pootaardappelen van den oogst 1938 in dier voege worden gewijzigd, dat met ingang van 6 Februari zoover voor potersteun in aanmerking komen de tot dusverre van steun uitgesloten goedgekeur de pootaardappelen van de rassen, inge deeld in de zoogenaamde rubriek I, welke zijn geteeld op kleigrond. Voor de poot aardappelen van deze rubriek, goedgekeurd in de klassen a, b en c, zal voor de vier- kantsmaten 28-35 mm als potersteun wor den uitgekeerd resp. 1.50, ƒ1.en 0.50 per 100 kg. De denaturatievergoeding voor deze maten, ongeacht de omstandigheid of zij al dan niet in rubriek a kunnen worden ingedeeld, 0.80 per 100 kg bij denatu ratie vóór 1 Maart 1939 en 0.90 per 100 kg bij denaturatie van 1 Maart af. Gunstige sterftekansen in Nederland. Blijkens de jongste statistische gegevens zijn de sterftekansen hier te lande weer belangrijk lager dan in het vorig tijdvak van tien jaar. Vooral de sterftekansen voor vrouwen zijn nog afgenomen, zoodat ons iand nu met Nieuw-Zeeland, wat gemid delden levensduur voor mannen betreft, bovenaan staat en wat de vrouwen betreft op de derde plaats na Nieuw-Zeeland en Australië. Voor mannen bedraagt de ge middelde levensduur in ons land thans 65 jaar, voor vrouwen 66, terwijl in Australië en Nieuw-Zeeland dit laatste cijfer 67 be draagt. Bijzonder gunstig heeft zich vooral de zuigelingensterfte ontwikkeld. Terwijl in de jaren 1870-1879 van de jongens 22 en van de meisjes 20 in het eerste levensjaar overleed, bedraagt de sterfte beneden het jaar voor jongens thans 5 en voor meisjes bijna 4 Dit alles zijn verheugende cijfers, die bewijzen, dat de hygiënische toestanden hier te lande tot de beste ter wereld behooren. Amerikaansche pers wist onmiddellijk te berichten, wat zich in de zitting van deze commissie zou hebben afgespeeld. En dat was niet minder dan sensationeel. Roose velt zou hebben verklaard, dat volgens de door hem ontvangen inlichtingen een oor log tusschen de totalitaire en democratische staten in Europa onvermijdelijk zou zijn en dat de Vereenigde Staten dan de demo cratieën daadwerkelijk zouden moeten steu nen. Reeds thans zou het noodig zijn, zoo veel mogelijk wapens aan Frankrijk en Engeland te leveren, iets waarmede inder daad al een aanvang is gemaakt. Deze berichten van de Amerikaansche pers hebben zoowel in de Vereenigde Sta ten zelf als ook in Europa de grootste op winding veroorzaakt. In Amerika zelf, waar de „isolationisten" nog steeds een machtige groep vormen, was de oppositie groot en de reacties in Duitschland en Italië waren van dien aard, dat men zich daar op het oogenblik voor de „bedreigde landen" houdt. Eenige dagen later heeft Roosevelt in- tusschen de verklaringen van de Ameri kaansche pers tijdens een persconferentie gedementeerd, zij het ook op weinig over tuigende wijze. Waarschijnlijk is, dat de be weringen van de Amerikaansche pers in derdaad niet geheel in overeenstemming zijn met Roosevelts verklaringen, maar dat zij zijn algemeene opvattingen toch be trekkelijk juist weergeven. Zooals bekend bevordert de Amerikaansche president de wapenleveranties aan Engeland en Frank rijk zeer sterk en nu heeft hij wel ver klaard, dat elk land daartoe de mogelijk heid heeft, maar op een vraag, of Washing ton toestemming zou geven tot leveranties aan Duitschland en Italië bleef hij tijdens genoemde persconferentie het antwoord schuldig. Maar hoe dit alles ook zij, zeker is wel, dat Amerika zich meer en meer gaat inte resseeren voor Europa en dit zal op de internationale politiek niet zonder uitwer king blijven. In Londen en Parijs meent men, dat dit dan een uitwerking ten goede zal zijn, ook al gelooft men vooral in En geland, dat de verklaringen uit Amerika ditmaal op een wat ongunstig oogenblik kwamen. Dat men daarentegen in Rome en Berlijn van een geheel andere opvatting is, behoeft natuurlijk geen betoog. De Spaansche burgeroorlog. In Catalonië is het laatste verzet van de republikeinen geheel gebroken. Gerona, de nieuwe zetel van de Spaansche regeering, is in handen van Franco gevallen en tien duizenden repubikeinsche soldaten zijn naar Fransch gebied gevueht. Voor Frank rijk brengt dit onaangename problemen met zich. Wat moet men met deze men sch en doen. Hen naar Spanje terugzenden, waar zij in de handen van Franco zullen vallen? Of hun de mogelijkheid bieden naar Midden-Spanje, waar 'de republikeinen nog steeds stand houden, te trekken? Tegen de eerste mogelijkheid verzet zich de openbare meening in Frankrijk, terwijl de tweede oplossing natuurlijk op protesten van Franco zal stuiten. Juist op het oogenblik heeft de Fransche regeering een afgezant naar Franco gestuurd om te trachten de betrekkingen tusschen Parijs en den leider van het nationalistische Spanje te verbete ren. Men zal dus Franco moeilijk voor het hoofd kunnen stooten. Frankrijk verkeert dus in een moeilijk dilemna en men kan met spanning tegemoet zien, hoe men zich daaruit zal trachten te redden. Een groot Nederlander heengegaan. Sir Henry Deterding, gedurende lange jaren de ziel en de stuwkracht van een van Nederlands grootste industrieele onder nemingen, de Koninklijke Nederlandsche Petroleummaatschappij, overleed Zaterdag plotseling op ruim 72-jarigen leeftijd in St. Moritz in Zwitserland. Aan een levens loop van echt Amerikaansche allure maar dan in den besten zin is hiermede een einde gekomen. Van employé bij de Twentsche Bank opgeklommen tot direc teur van de Koninklijke, stelde Deterding heel zijn kennis en bekwaamheid, zijn werkkracht en bewonderenswaardig orga nisatietalent in dienst dezer Nederlandsche onderneming, die hij tot een concern van wereldnaam wist te maken met behoud van en dit is ongetwijfeld mede een zijner grootste verdiensten geweest het Neder landsche karakter der onderneming. Ook na zijn aftreden als directeur-generaal der Koninklijke heeft Deterding ons land nog eenmaal aan zich verplicht; zijn grootsch gebaar 10 milioen beschikbaar te stellen tot aankoop van het surplus aan Neder landsche landbouwproducten ten behoeve van de Duitsche bevolking, was een daad die twee volken op de meest belangelooze wijze diende. «OUDZOEKERS OP 300 M DIEPTE. Terwijl de groote goudexpedities van het einde der vorige eeuw het gemunt hadden op de goudmijnen in de bergen of op het goudhoudende zand in de rivierbeddingen, is thans in Oakland een goudexpeditie uit gerust, die goud wil ophalen van den bodem der zee, namelijk in de monding van eenige rivieren in Alaska. Aanleiding tot deze expeditie was de uitvinding van een nieuw model diepzeebaggermachine door John C. Wiliams uit Oakland, die daarmee op 300 meter diepte denkt te kun nen werken. Men veronderstelde reeds langen tijd, dat het meeste goud der goud- houdende rivieren zich in de mondingen moet hebben afgezet en daar door de zee- stroomingen reeds een eerste wassching moet hebben ondergaan. Onbeschrijflijk ziin de verwoestingen, die het oorlogsbedrijf in vele Spaansche kerken heeft aangericht. De Fransche regeering heeft maatregelen moeten nemen tegen den toestroom van Spaansche vluchtelingen. Versterkte grensbewaking bij een controlepost. EEN GROOT NEDERLANDER DAALT TEN GRAVE.... Het zijn niet alleen vorsten, staatslieden en geleerden, die den roep van een land tot ver over de grenzen brengen en wier namen een wereldklank hebben. Er zijn ook mannen in handel, scheepvaart en in dustrie, die in den waren zin des woords een wereldreputatie genieten. En wij over drijven zeer zeker allerminst, wanneer wij zeggen dat het bericht van het heengaan van een man als Sir Henri Deterding een siddering van medegevoel door de vijf werelddeelen heeft doen gaan. Indien er één Nederlander is geweest, wiens naam de laatste tientallen jaren met eere en ont zag is genoemd, dan is het wel die van Sir Henri W. A. Deterding. Daarvoor zijn tal van oorzaken te noe men; maar de voornaamste daarvan is wel, dat hij niet alleen een groot handelsman was, doch ook een groot, goed, edel mensch. Daarom zal zijn naam over de geheele wereld, doch vooral onder ons, Nederlan ders, blijven voortleven als die van een selfmade man, die zich door eigen kracht wist op te werken tot een van de méést vooraanstaanden onder de grootste figuren van onzen tijd buiten het politieke tooneel, tot den „Napoleon van de Petroleum", zoo als hij werd genoemd. De groei, de bloei, de aan een sproke herinnerende opbouw en uitbreiding van de Koninklijke Petroleum Maatschappij is het werk van zijn geest en zijn energie; en bij de ontelbare krachten, rechtstreeks of zijdelings verbonden aan deze reusach tige onderneming zal zijn nagedachtenis in zegenrijke herinnering blijven voortleven. Ook zij hebben ontzaglijk veel te danken aan den grooten doode, zooals zoo over tuigend is gebleken bij de luisterrijke her denking van het 40-jarig jubileum van Dr. Deterding. Honderdduizenden anderen nog zullen zijn naam met innige dankbaarheid uitspreken. Is het nog noodig, hier te herinneren aan de ongelooflijk schijnende, en toch ware gebeurtenis, dat één man, één enkele man, Sir Deterding, uit eigen middelen tien millioen gulden afstond, en daardoor een weldaad bewees aan twee volken? Immers, voor Nederland werkten zijn aankoopen op reusachtige schaal prijsregelend, zoodat de toestand van de markt hier te lande aan zienlijk verbeterde, terwijl de uitvoer van de enorme hoeveelheden levensmiddelen naar Duitschland déér voorzagen in de be staande tekorten. Is het wonder, dat hem daarvoor, zoowel van Nederlandsche als van Duitsche zijde, stapels dankbetuigin gen toevloeiden Nooit verloochende zich zijn Neder- landsch hart. Hij was de man die het be roemde „Straatje van Vermeer", dat voor ons land verloren dreigde te gaan, voor een millioen gulden kocht. Aan zijn edelmoedig gebaar hebben wij het te danken dat dit kostbare staal van Nederlandsche kunst niet over de grenzen ging, doch een der grootste bezienswaardigheden vormt van het Rijksmuseum te Amsterdam. Dr. Deterding en John D. Rockefeller de twee grootste figuren uit de petroleum- wereld, de twee grootste tegenstanders tevens! Rockefeller was in zijn tijd de on betwiste petroleumkoning, die al zijn con currenten over de geheele wereld wist te verslaan tot hij Deterding tegenover zich kreeg. Hard en vinnig was de strijd, zooals men kon verwachten van twee man nen van staal. Doch de Amerikaan zag zich leden, toen Rusland, Oostenrijk en Hon garije de Oekraïne onder zich verdeelden. In 1918 onistond met Duitsche hulp voor korten tijd een zelfstandige Oekraine, die echter spoedig wed geliquideerd werd. De Karpatho-Oekraine is een econo misch maagdelijke bodem; rijke mogelijk heden zijn echter voorhanden. INTERNATIONAAL LANDBOUW- CONGRES TE DRESDEN. Het 18e Internationale Landbouwcon- gres zal van 6 tot 12 Juni a.s. te Dresden worden gehouden. Voor de eerste maai treedt hiermede Duitschland als gastheer van de landbouwcongressisten op. Vraag stukken op het gebied der landbouwpoli tiek en der agrarische en bedrijfspolitiek, zooals deze zich in het dagelij ksch leven van den boer voordoen, zullen op dit con gres op den voorgrond staan. De behande ling van zuiver theoretische onderwerpen komt eerst op de tweede plan. NEDERLAND DRINKT MEER THEE! Of het nu toe te schrijven is aan de in ons land gevoerde propaganda voor thee, of dat er andere factoren in het spel zijn, een feit is het, dat de invoer voor con sumptie van dit belangrijke handelsartikel in 1938 in niet onbelangrijke mate is ge stegen, n.1. van bijna 16.6 tot 185 millioen lbs, aldus blijkt uit de dezer dagen ver schenen publicaties van de Vereeniging voor Theecultuur in Nederlandsch-Indië. En wat daarbij vooral van belang is: het verhoogde theeverbruik in ons land is ge heel ten goede gekomen aan den Neder- landsch-Indischen thee-export. Ook in Engeland steeg het theeverbruik, doch hier wist de Indische thee er niet van te profiteeren; integendeel werd hier terrein verloren aan het product van Ceylon. Over het geheel genomen heeft het wereld- verbruik van thee zich ondanks de poli tieke spanningen goed gehandhaafd en bleven de prijzen goed op peil. Java kon zijn thee-export ongeveer op het peil van 1937 handhaven, terwijl Sumatra bijna 1.4 millioen lbs meer uitvoerde. TWEE MAAL GETROUWD EN TOCH NOG VRIJGEZEL! Dat iemand tweemaal getrouwd is en toch althans voor de wet nog vrij gezel is, zal zeker niet al te vaak voor komen. Italiaansche bladen berichten een dergelijk geval uit Pallanza. Een zestig jarige onderwijzer uit dit stadje, Luigi Giachino geheeten, moest voor den rechter verschijnen, daar zijn vijftien jaar jongere echtgenoote een eisch tot echtscheiding had ingediend. In den loop van het proces bleek, dat Giachino in 1903 reeds in Engeland in het huwelijk was getreden. Het echtschei dingsproces werd daarom geschorst en de trouwlustige onderwijzer had zich eerst wegens bigamie te verantwoorden. Dit proces moest echter na eenigen tijd ge staakt worden, want de verdediging kon aantoonen, dat het tweede huwelijk van Giachino in de Republiek Sah, Marino was gesloten en dat niet alleen dit huwelijk, maar ook het Erigelsche volgens de Ita liaansche wet ongeldig is, omdat in beide gevallen verzuimd was bij den Italiaan- schen burgerlijken stand aangifte van het huwelijk te doen. Giachino heeft dus een vrouw in Engeland en een vrouw in Italië, maar is niettemin juridisch vrijgezel en zou dus in allen gemoede nog een derde vrouw kunnen trouwen, zonder zich aan eenige wetsovertreding schuldig te maken, Dr. HENRY DETERDING. Wij zullen het niet meer te aan schouwen krijgen, dit energieke en toch sympathieke gelaat, deze wils krachtige en toch zoo goedmoedige trekken, het hooge voorhoofd met daarboven de grijzende haren van den krassen 72-jarige, die, al had hij zich dan na een arbeidzaam leven als van geen ander, uit het inter nationale zakenleven teruggetrokken, nog in het bloeitijdperk van zijn leven scheen te staan. Dr. Henry Deterding is ons door een hartverlamming ont nomen, dr. Henry Deterding is ten grave gedaald. In de vele artikelen, die bij zijn verscheiden werden ge publiceerd, heeft men kunnen lezen, wat deze man, een „economische empirebuilder", zooals dr. Colijn van hem verklaarde, in zijn leven voor de wereld in het algemeen en Neder land in het bijzonder heeft gepres teerd. Wij willen er mede volstaan, nog eenmaal dit markante gezicht onder de oogen van den lezer te brengen. Ongetwijfeld zal het in de herinnering blijven voortbestaan als behoorend aan hem, die een der grootste Nederlanders was. ten slotte genoodzaakt de vlag te strijken voor den Nederlander, die van geen wijken of buigen wist. In d»en Engelschen adelstand verheven door Koning George V, sprak Dr. Deter ding de historisch geworden woorden: „Als Nederlander ben ik geboren en als Neder lander zal ik sterven". Misschien méér nog dan op iets anders kunnen wij trotso zijn op dit fiere en toch eenvoudige woord van onzen landgenoot. Zijn wensch is vervuld: als Nederlander is hij gestorven; en nergens ter wereld zal dit bericht een ontstellender, di'oever weerklank hebben gewekt dan in zijn vaderland, dat hij bij al zijn macht en waardigheden nooit heeft vergeten. DE ECONOMISCHE TOESTAND DER KARPATHO-OEKRAINE. Nog steeds blijft de Oekraine in het middelpunt der politieke belangstelling staan en de aandacht richt zich daarbij r'ooral op het meest oostelijke land van het nieuwe Tsjecho-Slowakije, de cultureel en economisch zelfstandige Karpatho-Oe kraine. Dat is een uiterst dun bevolkt ge bied, dat gezien zijn economische moge WAfUCHAu I p O L'- E Nj'\' y O W J E T - .Yl'" Kietv j', •••.-_• L* S L A N D 5 MUt. ilMBlKG i lijkheden nog zeer veel ruimte voor een volksuitbreiding heeft. Het geboorte-over schot bedraagt niet minder dan 20 De Karpatho-Oekraine is een eigenaardig land; bijna 50 van den bodem is met bosschen bedekt. De houtreserves in dit land zijn geweldig on de houtexport zal in de komende jaren de ruggegraat van het economisch leven zijn. Afhankelijk is echter deze uitvoer van goede verbindings wegen. Vandaar dat zoowel Praag als Choest op het oogenblik alles in het werk stellen om nieuwe verbindingen met het buitenland te scheppen. De landbouw, die slechts in een kleine deel van het land kan worden uitgeoefend, is zeer primitief. Veel is hier nog te ver beteren, maar de mogelijkheid bestaat, dat bij een sterke stijging der bevolking, de Karpatho-Oekraine genoodzaakt zal zijn landbouwproducten in te voeren. Waarschijnlijk bezit de Karpatho-Oe kraine vele bodemschatten. Eerst een grondig onderzoek, waarmede op het oogenblik aangevangen wordt, zal echter de juistheid van dit vermoeden kunnen be vestigen. Een niet te onderschatten rijk dom vormen ook de talrijke minerale bronnen. Vogens de nieuwste tellingen leven er ongeveer 40 millioen Oekrainers, waarvan 35 millioen in Europa, n.1. 20 mill. in Sow- jet-Rusland, 5 mill. in Polen, 500.000 in de Karpatho-Oekraine en 750.000 in Roemenië. Al deze Oekrainsche menschen, die door meer of minder willekeurig getrokken grenzen onder de souvereiniteit van vreemde volken kwamen, wonen echter in een vast blok. Slechts een klein deel, de 500.000 Oekrainers in het Tsjecho-Slo- waaksche staatsverband, heeft zijn zelf standigheid gekregen. De huidige verdee ling van den Oekrainschen bodem berust od de deeling van Polen van 100 jaren ge-

Soester Courant | 1939 | | pagina 4