TWEEDE BLAD. Soest-Znid ia jaarvergadering bijeen. Eerste steenlegging R.K. Kerk Soest-Zuid. De R.K, Middenstand Jubileert. ...ga Spoten.' DER GECOMB. SOESTER BLADEN VAN VRIJDAG 10 FEBRUARI 1939- De achtste jaarvergadering Sn Hotel „De "■ouden Ploeg", Vrijdag j.l. gehouden door .e vereeniging „Soest-Zuid", was matig be- •ocht. De voorzitter, de heer M. C- v- d- Plas, wenschte de leden een gelukkig 1939 toe en wees erop, dat een vreugdevol jaar voor het Koninklijk Huis weder aanbreekt. Het afgeloopen jaar voor de vereeniging be sprekend, memoreerde spr. het groote succes van het openluchttheater, waarvoor dit jaar weer grootsche plannen in voorbereiding zijn. Na de voorlezing en goedkeuring van de fiotulen werd een schrijven van den heer C. Swager behandeld, betreffende het be houd van het natuurschoon aan de Midden laan. Het jaarverslag van den secretaris, in de bekende bloemrijke stijl gegoten, maakte mel ding van de geslaagde actie tegen de zomer huisjes aan het Berkenlaantje; de oprichting van de Soester Natuuirwacht door den heer C. Beute en de oprichting van het openlucht theater op initiatief van den heer Kerkkamp. Het leden.aantal, dat in 1937 zoo sterk Stijgende was, was echter teruggeloopen tot 204 leden. De samenwerking met „Soest Vooruit" was zeer goed. De kascommissie, bestaande uit de heeren De Witte en Willekens, onderzocht de boeken •n bescheiden van den penningmeester G. langelaar, waarbij een en ander in orde werd bevonden. Bij de bestuursverkiezing werden de perio diek aftredende heeren v. d. Plas, A- Fortuyn Harreman en H. Ran bij acclamatie her kozen. De voorzitter vertelde hierna als be- Btuursmededieeling dat van de overheids instanties geen uitbundige, spontane mede werking bij de bescherming van het natuur schoon te verkrijgen was. Openbare Wier- werken was de vereeniging ia haar klachten en wenschen zeer ter wille. Doelend op de a.s. gemeenteraads-verkie. zing zeide spr. die leden aan te raden in hun eigen partij die personen te kiezen, die hun hart aan het natuurschoon hebben verpand. Spr. uitte vervolgens rijn spijt over het vertrek van den heer Ivraayenbrink, die als lid voor de vereen, veel heeft gedaan, spe ciaal wat het openlucht-theater betreft, en waarin de gemeente 'een bekwaam ambtenaar verliest. De rondvraag leverde weer de jaarlijksch terugkeerende stroom van klachten en wen. schen op. De heer Vriens Verzocht van den Soester_ bergschestraatweg een- voorrangsweg te ma ken, een punt, waarover de meeningen zeer uiteenliepen. Men kwam tenslotte tot de conclusie, dat een en ander jiiet tot de competentie van de vereeniging behoorde. Geklaagd werd over het vuil langs de spoorlijn Soest-Utrecht; over gerooide bo men, die op 't voetpad werden gelegd; over de kaarten in de lokaal-treinen ter oriën tatie van vreemdelingen bij het kiezen van de uitstapplaats die er nog steeds niet zijn gekomen. De wensch. werd geuit om 'e halte Ni©uwe- tveg om te doopen in Soest-/.'ui.1. Een lid was er die wees op de „Kopjes v >.n Rhode- pia", waarmede de hoop en vuil ot par keerterrein aan den Nieuweweg wer floeld. De heer Nilson achtte de stopborden acw de halte Soestdijk te laag. De heer Beute klaagde over de rommel die langs dè Vondellaan werd neergegooid. Dit lid wees ook op een request van de be woners van den Heideweg betreffende den Biechten toestand van dien weg, dat aan den Raad zou worden verzonden en wilde, dat het bestuur deze kwestie overnam. De voorzitter voelde niets voor het systeem van den berg, die naar Mohammed moest ko men en meende, dat die bewoners de ver een. moesten verzoeken en niet omgekeerd- De heer Vellinga drukte er zijn spijt ov-er uit, dat men de onderbeplanting van de Soes- terbergschestraa* aan het verkeers-belang wil de opofferen. De heer Kerkkamp meende ten slotte nog, dat wanneer andere terreinen aan „Heidebloe. Bem" zouden worden 'aangeboden, ieen groot stuk bosch gespaard had kunnen blijven. En zoo hadden we misschien tot het mid dernachtelijk uur doorgekeuveld, als niet 'n lid had voorgesteld de vergadering te sluiten, waaraan de voorzitter gaarne voldeed, met een dankwoord aan de aanwezigen. BEGRAFENIS E. J. ROELEN. Zaterdagmorgen had de begrafenis met corpseer plaats van het stoffelijk overschot van den heer E. J- Roeien, in leven adjunct-com mies ter posterijen alhier en een bekend fi guur in Hervormd kerkelijke kringen. De auto, waarmede het stoffelijk overschot vanuit den Haag werd vervoerd, werd nabij het postkantoor opgewacht door 26 bestellers, waarna den weg werd vervolgd naar de al- gemeenc begraafplaats. Op verzoek van den overledene werd aan de groeve niet gesproken. Ds. Ji I. van Schaick sprak woorden van troost, daarbij de groote verdiensten van den ontslapene memorecrend. Een zwager van den overledene dankte hierna voor de belangstel «Dg. .Onder de .vele aanwezig®, waren een tweetal 'vertegenwoordigers van het Hoofdbestuur der Posterijen te Den Haag, de heeren BloCmink en v. Knaape, directeur en oud.directeur van het postkantoor alhier, benevens talrijke vrien den van den overledene. t VEREENIGING ,,DE KERKEBUURT".1 Vrijdagavond werd in het gebouw „EItheto" de eerste der vier te houden cursus-avonden gegeven door Professor Dr. A- M- Brouwer te Utrecht, met als onderwerp: „De gelijke nissen". Na gebed, heette ds. J. I- van Schaick allen welkom en leidde den spreker in. Professor Brouwer zeide de gelijkenissen zeer belangrijk te achten. Marcus weidt er voor 1/3 over uit in zijn hoofdstuk, Mattheus eveneens 1/3 deel, Lucas iets meer dan de helft. Als onderdeel van Jezus' onderricht zijn de gelijkenissen zeer belangrijk om den om vang, om den stof en om den vorm. Op het eerste zien zeer eenvoudig lijkend, doch bij nader inzien, doen zij vele vragen rij. zen. De gelijkenis, als een verhaal uit het dagelijksch leven, om de geestelijke waar heid ervan nader aan te duiden, zijn een bij zondere bekoring door de groote aanschouwe lijkheid. Opgesteld door den Evangelist heeft Jezus ze gebruikt om zijn Messias-gedaante voor oopig te overbruggen. Spr. behandelde tenslotte het inzicht van de laatste 50 jaren in het doel van de gelijkenis. Hierna werd met dankgebed gesloten,. Onder zeer groote belangstelling is Woens. middag de eerste steen gelegd voor de nieuwe R-K Kerk in Soest-Zuid. Onder de vc-en, die daarbij tegenwoordig waren, merkten wij op: de Burgemeester, wethouder De Bruijn, de Gemeente-secretaris Pastoor Hooymans uit Amersfoort, Pastoor Mocking uit Soesterberg, Pastoor W> Voss, Kapelaan Reyerse uit Utrecht, de Kapelaans Oostveen, Vehmeijer en Ter Rieie, Mgr- Schrader, Dr. Rupert, het kerkbestuur vani Soest, Jhr. v- c.. Brandeler, architect Arn- Brouwer en iandere,..^ Te kwart voor vier arriveerde Mgr. D- Huurde man. Vicaris.Generaal van het Aarts bisdom, op het terrein en geassisteerd door Pastoor Voss en Pastoor Lommerse werd de steen door hem gewijd. Alvorens de steen ter bestemder plaatse in den muur re metselen, las Pastoor Lommerse de oorkonde voor, die in den steen bewaard zal blijven. Nadat de muren waren ingezegend, en ge zamenlijk was gebeden, volgde de inmetseling van den steen in de muur van de sacristie, die links op het priesterkoor uitkomt- Mgr. Huurdeman, feliciteerde Pastoor Lom merse en de toekomstige parochianen en wees op dezen dag van groote beteekenis. Ook voor allen, die in deze omgeving wonen, zullen naar hij hoopte de zegeningen ondervinden vanuit deze plaats. Mgr. hoopte, dat van hier uit ook gebeden zou worden voor de strijders op de vlakte en feliciteerde den Burgemeester, die niet alleen de materieeje maar ook de geestelijke aanwinst voor zijn gemeente weet te waardeeren. 1 remre te met deze kerk- Met den Vkc-a^.., _-l i-c parucluanen naast de plichtsvervulling aan het Goddelijk gezag, het Burgerlijk gezag in alles zou steunen en dat in deze parochie het ideaal van de Heilige Familie zou worden nagestreefd, be sloot Mgr. zijn toespraak. Pastoor Lommerse, do toekomstige herder van deze parochie, dankte voor deze toe- ->ak en voor de bereidheid van Mgr. Huur. i, deze eerste-steenlegging te willen ver nemen en hoopte, dat dit gebouw voor menige ziel de poorten van den hemel zouden zijn- Spr. dankte de ontwerpers van de kerk, die geheel en al in spr. geest hebben gewerkt, alsmede den aannemer en de werklieden. Bij de aan het einde gehouden collecte ten bate van de kerk, mocht de bouwpastoor vele gaven in ontvangst nemen. BEGRAFENIS AART HILHORST. Een oude Soester figuur, Aart Hilhorst, werd Zaterdagmorgen op het R.K- kerkhof aan de Steenhoffstraat ter aarde besteld. De absoute werd verricht door Rector Kok, die eveneens de Requiemmis had opgedragen. Aart Hilhorst was tot voor eenige jaren terug een bekende figuur als Heemraad, Hoofdheemraad, Hoofdingeland van de rivier de Eem, bestuurslid van de Boerenleenbank van de Coöp. Landbouw.vereenigiitg en tal rijke andere corporatie's hier ter plaatse, VREEMDE VREEMDELING. De politie arresteerde Maandag een vreem deling, die niet in het bezit was van geldige papieren. Een rijwiel, dat hij bezat «n waar van hij voorgaf, dat hij dit vehikel met een dag werken bij een boer, die hij niet meer wist te wonen, had verdiend, trok de poli- tioneele belangstelling. Reeds zeer vlug kwam vast te staan, dat dit rijwiel was gestolen bij een boer in de omgeving van Ommen, waarom de vreemdeling naar laatstgenoemde plaats werd overgebracht. DAMCLUB „O. D- G-'\ De uitslagen van de Woensdag j.l. gespeelde onderlinge competitie-wedstrijden luiden; WIT ZWART Wj. Veerman H- Kraay Jr« afgebr. D. van Egten J. Muis 02 C. van Es B- van Es 11 P. Reeringh H- van Oord 2—0 G. van Es T- P- Niemantsverdriet 2—0 J. Kante» J. Veenendaal E. Kayper D Crasmayer G. M. van Eek R. Damen B. Veenendaal Wj. de Vries 20 Voor a.s. Woensdag xijn de volger.de par tijen vastgesteld: D. Waal W- Veerman P. Reeringh G- M- van Eek D. Grasmayer J- Veenendaal H. Van Oord G- Reeringh E. Kuyper D- van Egten B. van Es E- Veerman R. Damen J- Kanters J. Muis C- van Es t B. Veenendaal T- P- Niemantsverarief J. van Herwaarden Wj- de Vries H. Kraay Sr. H- Kraay Jr. Van Dalen Soede. 10 Jarig bestaan herdacht, Geslaagde Feestdag, Zondag vierde de afd. Soest van den R-K. Middenstandsbond haar 20-jarig bestaan. De dag werd aangevangen met een H. Mis, opgedragen tot intentie van de leden in de Kerk van de H-H- Petrus en Paulus- Een feestelijk en gemeenschappelijk ont bijt, waaraan ongeveer een 100-tal personen aanzaten volgde daarna in de groote zaal van het St- Joseph-gebouw. Dit zeer intiem samenzijn werd opgeluis terd door een mandoline-orkestje, gevormd door kinderen van leden der vereeniging, hetwelk zich op zeer verdienstelijke wijze liet hoorea. Tot slot van dit gezellig samenzijn, wer den foto's genomen van alle aanwezigen, alsr mede van het bestuur en de feestcommissie, U fierhaak? en dankbaar appiaus. oe traciaire'i nung. Des avonds werd om half acht een aanvang gemaakt met een BONTE JUBILEUM-AVONDt- Een tot in de hoeken gevulde zaal met e©n in feeststemming verkeerend publiek werd be groet door den voorzitter der feestcommissie, den heer Wj. Huurdeman. In zijn welkomswoorde richtte spr. zich speciaal tot de aanwezige heeren Geestelijken, de R.K. Raads-fractie, den heer E- van Eeden en den heer P. J. de Brabander, directeur van het Nationaal Hanzebureau te Utrecht, Ook betrok spr. in zijn rede de personen en instellingen, die hun felicitatie's of bloemen hadden aangeboden. Het programma werd hierna geopend met een door den heer E. van Eeden, gedicht feestlied op de wijijze van het Jamboree-lied- Dat dit lied er in ging als „koek", laat zich begrijpen en de heer van Eeden kon dan ook niet anders dan zijn volle tevredenheid betuigen over dit „gemengde koor". De heer J. C- Koelink, voorzitter der jubi- leerende vereeniging besprak in groot6 trek ken het lief en leed der vereeniging gedu rende de 20 jaren. In dankbaarheid wérden de pioniers der afdeeling herdacht, in het bij zonder de heer J. Schalkx, die wegens ziekte afwezig was, doch die gedurende vele jaren als bestuurslid zijn beste krachten aan de vereeniging heeft gegeven. Ook het werk van de geestelijke adviseurs werd gememoreerd en wel van Pastoor Vossenaar, Kapelaan Bouwmeester, en Pastoor Voss. Vele actie's met en zonder onzen zin heb ben wij gevoerd, aldus spr. om vervolgens te wijzen op de oprichting van de K-J-M-V., in korten tijd een gulden sparen dat kunt U door de spaarzegels te verzamelen, welke zich thans op Persif, Henco, Ata, iMi en Sil bevinden een extra voordeel naast de tallooze andere voordeelen van de prachtige Persil-productenl De spaarzegels behoeft U slechts uit te knippen en op te plakken op een spaerzegel-verzamelkaart, welke JUw winkelier U gaarne gratis ter beschikking stelt] voor een geheel volgeplakte kaart ontvangt U van Uw winkelier een gulden. Vraag Uw winkelier om Inlichtingen To 12 uur 's middags werd met het offi- het werk voor „Santos" en de oprichting van cieele gedeelte van het programma een aan vang gemaakt toen n.1. een drukbezochte RECEPTIE plaats vond, eveneens in het St. Joseph.ge. bouw. Onder de zeer velen, die daar het be stuur en de vereeniging hun gelukwenschen kwamen aanbieden, merkten wij op de Zeer Eerw. Heeren Pastoors J. Lommerse, AG. Smit, de Kapeiaans J. Oostveen, J. ter Riele en A. C- R* Vehmeijer, de heeren Hom, Valkenet, v. d. Berg en A- P* Hilhorst, als leden van de R.K- Raadsfractie, de heer J. G. A. Batenburg, gemeente-secretaris, dr. Rupert Sr., de heer J. v Schaik, directeur van de Ned- Middenstandsbank, kantoor Soest, Pater Pauwels, afgevaardigden van de afd. Soest en Soestdijk van de R-K- Werklieden- vereen., de R-K. Middenstandsvereen. te Soes terberg, Conferentie Soest van de St. Vincen. tius.vereen., Kerkbesturen te Soest 'en Soest dijk, de geheele Katholieke Jonge Midden, stand, R.K- Gymnastiek vereeniging „Cresceoi. do", R.K. Zangvereeniging „Hooger Streven" en vele anderen. De zaal was opgesierd met palmen en de vele bloemstukken, die bij de receptie werden overhandigd. Des middags had voor de kinderen der leden een KINDERFEEST plaats Voor «en goed-gevulde zaal toonde de gooch«laar-humorist Johnny gedurende 'twee uren lang tot welke ongeëvenaarde goocheL toeren hij in staat was. 0—21 Het jeugdige publiek beloonde hem met e® Schilders-patroonsvereen. „St. Lucas". De heer De Brabander gaf vervolgens een „feestelijke flits", welke tot een vlott6 rede uitgroeide. Spr. ving aan met te wijzen op den zwaren strijd, die de Katholieken in al hun geledingen hebben te voeren. Groot door verdrukking hebben zij een eigen historie ge_ maakt en het is opmerkelijk, dat er in de laatste jaren naar het werk van de katholie ken wordt gekeken. De groote vraagstukken, die aan de orde worden gesteld, aldus spr., gaan van de katho. lieken uit. .Wij geven de laatste jaren den weg aan. Spr. noemde hierbij de Vestigingswet en de actie „Naar de nieuwe gemeenschap". De geweldig»? &rijd kan leiden tot een zege voor de Maatschappij, indien in de organi satie nog meer kernleden komen, indien er nog meer solidairiteit komt onder de leden, indien er nog meer diepte te bespeuren zal zijn. Niet de quantiieit doch de qualiteit van de leden zal den doorslag geven. Er moeten pio niers komen, die een brug durven slaan, tus- schen den ouden tijd en den nieuwen tijd, die gebasseerd en gefundeerd zal zijn op „Qua dragesima Anno". Met de beste wenschen voor de komende 5 jaren besloot spr. zijn enthousiaste toe spraak, Pastoor WiVoss wees er op, dat de vereen bloeide, doch lang niet alle R.K. Midden standers waren in de vereen, georganiseerd. Z* Eerw. hoopte, dat over 5 jaar zulks wel het geval zoude zijn. Ook beval Z-Eerw- den Leden een bezoek aau het Retraitehuis te Amersfoort aan. &e tSfhoTTëW pnjgTe kon veel meer leden hebben en ook hierop werd de aandacht gevestigd. Hierna was het woord aan den humorist- parodist Harry .Woodward, op verdienstelijke wijze bijgestaan door de ^oyai Band". Met dezen heer Woodward heett de feest commissie ook ditmaal weer een goede greep, gedaan. Het was een groot genot dezen ko- miek-parodist te zien cn te hoor en in zijn zeer bijzondere creatie'*. Ook de band bleek ten volle voor zijn taaie berekend en ook als accordeon-virtuozen wis. ten zij het publiek in hooge mate te boeien. Met een tweetal loterijen en een gezellig samenzijn werd deze zeer geslaagde feest dag besloten. HET JAARLIJKSCHE FESTIJN VAN DE BRANDWEER. Dinsdagavond had in hotel „Eemland" voor een „afgeladen zaal" het jaarlijksche leest plaats, georganiseerd voor de leden en dona teurs van de Soester Vrijwillige Brandweer- Onder de aanwezigen bevonden zich wet houder De Bruijn, namens het gemeentebe stuur, waarvan de Burgemeester en Wethou der GasiJle verhinderd waren, de gemeente, secretairs en vele anderen. In de plaats van dr- P- J- de Vos, voor zitter der Brandweer-vereen., sprak de Com mandant, de heer Wi. Groart, een woord van welkom tot de velen, daarbij zich speciaal richtend tot wethouder de Bruijn, de eere-leden J. G. A- Batenburg en P- Dijkman en dei* heer E. van Eeden, voor rijn med-werking. Nadat de „Eemland Boys" zich hadden lateq hooren, kwam een toonee!gezelschap, onder leiding van Tonny Beumcr, voor het voet icht met het stuk in 3 bedrijven; De firma Ave- zaath en Keizer in damesconfectie". De komische verwikkelingen, de rolvastheid van alle spelers, de fraaie uitbeelding van do echt6 jiddische trekken, die den schrijver aan de spelers had toegedacht, waren oorzaak, dat dit stuk een eclatant succes werd. Wel zelden zal zoo een goed spelletje too- neel in Soest op de planken zijn geweest en de zaal amuseerde zich dan ook buitengewoon kostelijk om de schoone eigenschappen va* de firma Avezaath en de Keizer's directeuren. Zonder daarbij de andere spelers iets te kort te willen doen, mogen we Tonny Beu- nier wel de spil noemen, waarom alles draaide en die een groot aandeel had in het succes. De heer E. van Eeden, leidde na afloop een Amerikaansehe verkooping in met een toepasselijk door hem voorgedragen en ge componeerd liedje, nadat in de pauze een ge slaagde tombola was gehouden. Met een gezellig samenzijn werd dez6 zeer geslaagde avond hes'otrn. VERGADERING VOOR GEPENSIONEERDEN. Belangstellenden verwijzen wij naar de in dit blad voorkomen advertentie betreffende de vergadering uitgaande van de afdeeling Soest. Baarn, van den Alg. Ned. Bond van Ge pensioneerden. JAARVERGADERING „JONGE (WERKMAN" AFD. SOESTDIJK- Op .Woensdag j.l. is in een voltallige bij eenkomst, terwijl ook het bestuur van dé parochieele R.K. Werklied en-vereen, aanwe zig was, de jaarvergadering gehouden van de Jonge Wierkman" afd. Soestdijk. Toen de voorzitter, de J.Wi-er W- Lusten- houwer, met het bondslied en een kort wel. komswoord had geopend, werd door den secretaris, R. Hi'horst, het jaarverslag voor gelezen. Hieruit bleek, dat de Jong© Werk man in de parochie Soestdijk zich in een groote bloei mocht verheugen. Met 6en aan. tal van 22 leden werden verschillende actie'* op godsdienstig en sociaal terrein gevoerd, welke zeer geslaagd konden genoemd worden. Zoo werd aan verschil lende alge^eene H. Communies, processies en kerkelijke plechtig, heden deelgenomen; ook aan de nationale en parochieele feesten werd de noodige aan dacht geschonken; zóó bij de geboorte va* Prinses Beatrix, bij het 40-jarig jubileum van otnze Koningin en bij de demonstratie bij ge legenheid van het 121/2 jarig bestaan van d* parochie. Voor deelname aan inzamelingen en en quêtes wias er ook plaats bij de Jonge Werk man; o-a aan d» acties voor liet Mgr. Vb Schaik.fonds, Herwonnen Levenskracht, En. quête onder de Jeugdige Werkloozen enz. Tenslotte werd op cultureel gebied eeft programma afgewerkt, wat er ook zijn mocht. Immers, >er werd gezamelijk «en excursie gemaakt naar de K.R-O- Studio, naar de Ka derdag te Eindhoven en de districtsbijcen. komsten in 't Gooi; eveneens werden er leer zame avonden met vragen bus en voordrachten met lichtbeelden georganiseerd. Het verslag van den penningmeester toonde aan, dat met zuinig beheer heel goed een sluitende kas kan worden verkregen, ja, zelfs nog 'n klein batig saldo kan worden geboekt. Bij de bestuursverkiezing werden de leden Wim v. d. Hoed en Joop Hilhorst als be stuursleden gekozen, terwijl de h6?r R. Hi1 horst als voorzitter werd uitverkozen. De tegenwoordige voorzitter zal alsdan d® functie van secretaris overnemen. Op het slot van de verg. 'ering sprak de Eerw. Directeur Pastoor A- G. Smit, zijn bijzondere voldoening uit over den gang van zaken in de Jonge werkman en wenschte aan Bestuur en leden een werkzaam en vrucht baar nieuw verecnigingsjaaF toe. Namens de R.K. Wierklieden.vereen. sprak de heer Steman een enkel woord en zegde allen steun toe van deze afdeeling. Deze buitengewoon geslaagde Jaarverga dering werd door den voorzitter met ee* lied en de J. W- groet gesloten.

Soester Courant | 1939 | | pagina 5