HAGEE*if|jP WÜLDTHJIUSEN sprekende film radio-centrales en VOLUME REGELAARS zijn voor goede muziek onmisbaar heeft net genoeg zon, we hebben een aar dig tuintje, en wat vochtigheid betreft, ja, dat moeten we eigenlijk nog ondervinden. Tusschen twee haakjes, je moet gauw eens een dag bij ons komen. Kleine Jan vraagt steeds waar Tante Ank toch blijft. Onze meubeltjes zijn er goed afgekomen. Lastiger was de stoffeering. Niets past, en je moet weer een massa nieuws aanschaf fen. Maar met 'n beetje goeden wil en Henk's lumineuze en handige ideeën zijn we toch 'n heel eind gekomen. Zoo hebben we eerst alles opgebruikt wat we nog had den en eenigszins passend was, en werke lijk, nadat we alles goed uitgemeten hadden en verdeeld, viel het ons heusch mee, hoe weinig er nieuw noodig was. Moeilijker was de vraag, hoe we het nieuwe huisje netjes frisch zouden opknappen. Na tuurlijk is alles wel eerst overgeverfd en be hangen. Maar die verflucht! 'n Vrijwel hope loos geval leek dat eerst. Dank zij een door mij bewaard recept, hebben we dat nog bijtijds weten te verhelpen, 'n Huismiddeltje, en je zult er om lachen: we hebben overal schoteltjes met versch gemalen koffie ge zet, vooral in de kasten. Dat bleek afdoend. Ook de glasruiten waren bijzonder vuil. Toch zijn ze nu heel helder geworden en dat op 'n eenvoudige manier: je neemt een katoenen zakje met wat krijtpoeder, be vochtigt dit met spiritus en hiermee wrijf je het glas over z'n geheel goed in. Daarna ailes met een zochten zeemen lap uitwrij ven. Ziedaar, het geheim van den smid. 't Is maar 'n weet, hè? De kelder was vochtig. Dit merkten we eigenlijk pas, toen we hier al binnen waren. Je ziet, zoo zijn er nog altijd dingen, waar je vergeet op te letten. Maar dit is een euvel, waar we vroeger thuis ook mee te kampen hadden. Mams zette altijd een paar potten ongebluschte kalk neer. Die trekken het vocht aan. (Denk aan je Schei- kunde-les!). Natuurlijk moet de kalk van tijd tot tijd ververscht worden. Tot nu toe hebben we overigens gelukkig niet veel hinder van vocht. De verhuisdag zelf geeft uit den aard der zaak veel drukte. We hebben de peuters een dag uitbesteed bij onze buurvrouw. Dat was een feest voor ze, en wij konden onze gang gaan. Met het eten hebben we 't ons makkelijk gemaakt. Ik had nl. den vorigen dag stamppot voor 2 dagen gemaakt. Dien hoefde ik alleen maar op te warmen. Je wordt anders wel dood-moe van zoo'n dag, en zin om ergens te gaan eten heb je dan ook niet. Kun je je voorstellen, dat ik nog 't meest blij was, dat we tijdig gezorgd hebben voor de RADIO-CENTRALE-AANSLUITING in ons nieuwe huis? Den eersten avond, toen we eigenlijk nog in den rommel zaten, heb ben we daar al van kunnen profiteeren. Dat geeft toch een intiem-genoeglijk ge voel. Eerst voel je je nog als 'n kat in n vreemd pakhuis, maar zoodra je weer de klanken hoort uit je eigen luidspreker, dan voel je je thuis en vergeet je de vermoeie nissen van den dag. Jullie hebt zeker ook nog geen dag spijt gehad van je aanslui ting op de Radio-Centrale? We zitten nu dus eindelijk gezellig ingericht in 'n ander huis, 'n nieuw huis, en toch ons eigen huis. Kom je gauw eens kijken? Ik stop nu, want straks komt Josje uit school. O, daar is ze al. 'n Kusje voor Tante Ank en Oom Peter, zegt ze. Dagl Veel liefs van je (MUSICEERENDE) De Radio-Centrales, zoowel als de musiceerende film hebben een moeilijken tijd achter den rug, in verband met haar ontwikkelings- (hoofdzakelijk technische) problemen. Zoo juist konden wij in de couranten lezen dat het 10 jaar geleden was dat de „sprekende" (musiceerende) film in Nederland haar intrede deed. Hoe was men in het begin verwonderd en hoe slecht was de weergave. Wat wist men af van acoustiek der bioscoop zalen, grootte der versterkers, enz. Menigeen zal zich nog kunnen herinneren, dat onder groote hilariteit een zanger op het witte doek nog met zijn mond open stond, terwijl de laatste toon reeds geklonken had, of dat een violist zijn recital reeds had beëindigd, terwijl de viooltonen nog vanachter het doek, door de luid sprekers weergegeven werden. Herinnert U zich nog het onduidelijk gearticuleer der Amerikaansche filmsterren? Het was net alsof zij een kouden aardappel in haar mond haddefr. Het toch al afwijkende Engelsch van de Ameri- kaanschen werd er niet duidelijker op voor den- gene die zijn school-Engelsch nog niet verleerd was. Met den dag kon men echter verbeteringen con- stateeren, doordat er meer en meer samenwerking ontstond tusschen de technische menschen der film en de technici der geluidsweergave en thans kan men jn veel gevallen de weergave van een ge luidsfilm bijna niet van de werkelijkheid onder scheiden. Dat een en ander met groote kosten voor de bios coop-ondernemers gepaard gegaan is, kan men zich eenigszins indenken als men weet dat de versterkerinstallaties welke men bij de intrede van de sprekende film gebruikte, thans alle reeds lang vervangen zijn door de nieuwste apparaturen, welke door de knapste koppen werden uitge dacht. De moeilijkheid zit thans meer in de wijze van opstelling der musici dan in de weergave in de bioscopen. Dat ondervinden zelfs thans nog de Radio-Cen trales bij het uitzenden van de programma's der omroepvereenigingen. De opstelling der solisten of andere belangrijke musici speelt bij de totale weergave een groote rol. Kunt U zich nog een uitzending van de revue uit Rotterdam herinneren? Is het U daarbij ook op gevallen dat somtijds de woorden van Buziau absoluut niet te verstaan waren, doordat het orkest te zeer forto speelde? De techniek van het opnemen der geluidsfilm geldt ook voor het opnemen en uitzenden van alles wat op muziekgebied betrekking heeft. Vele instrumenten leenen zich bij uitstek voor Radioreproductie zooals: Cello, Klarinet, Hobo, Saxophoon. Veel moeilijker daarentegen is het prima weergeven van pianospel. Vioolmuziek lijkt dikwijls veel op het bespelen van een fluit, kortom vele moeilijkheden doen zich voor. Een bijzonder moeilijk instrument voor de radio is de Waldhoorn. Deze moet dan ook altijd een speciale plaats ten opzichte van de microfoon worden aangewezen, daar anders onverbiddelijk vervorming optreedt. Als men rekening houdt met deze moeilijkheden dan is het voor den leek werkelijk onbegrijpelijk, dat men een concert kan waardeeren. Voor hem is het dikwijls alsof hij zelf in de con certzaal aanwezig is, alles wat met de uitzen ding betrekking heeft laat hem koud en interes seert hem ook niet. Hij gaat bij den luidspreker ziften en verlangt prima weergave. En hij heeft ^lllÏll ^REK£RS Nederl. fabrikaat Langdurige garantie 10-jarige fabricatie-ervaring waarborgt U het volle profijt van Uw geld. nog gelijk ook, want het is mogelijk om bij den tegenwoordigen stand der techniek prima weer gave van alles, wat met muziek in verband staat, te verstrekken. De apparaturen der omroepvereenigingen zijn ook in den loop der jaren herhaaldelijk vernieuwd en zijn thans zóó technisch vervolmaakt dat het zelfs mogelijk is tonen uit te zenden welke de gemid delde mensch niet eens hooren kan. Wij bedoelen hiermede de zeer hooge frequenties. De weergave der hooge, zoowel als van de lage frequenties, is noodzakelijk voor een aangenaam luisteren. Ont breken groote gedeelten, hetzij van laag of hoog, dan wordt de weergave vlak. Nu is het wel zoo, dat verschillende toestellen of luidsprekers de hooge frequenties niet door kun nen geven, zoodaf men ze ook niet hooren kan, maar de omroepvereenigingen houden rekening met het feit, dat eindelijk wel eens orde zou kunnen worden geschapen in de internationale Aetherwereld. Mocht dit eens slagen, dan zal het mogelijk zijn om een weergave te verstrekken die de werkeli:kheid zeer dicht benadert. De Radio-Centrales hebben, afgezien van het feit of men het in Europa wel eens zal worden inzake de verdeeling van de golflengten, eveneens haar apparatuur technisch zoo vervolmaakt dat reeds thans via de Radio-Centrale een groot aantal der voor goede weergave benoodigde frequenties kan worden doorgegeven en ook doorgegeven wórdt. Als men in het bezit is van een goeden éleciro- dynamischen luidsprekerdan staat men ver steld over al het schoons dat men op muzikaal gebied kan beleven. Vele Radiocentrales in Nederland zijn verbonden met speciale muzieklijnen en door deze recht- streêksche verbinding met de Omroepstudio's kan een ongestoorde breede muziekband worden ont vangen en doorgegeven. Steeds meer Radio-Centrales kunnen op dit speciale lijnennet worden aangesloten, terwijl voor die plaatsen, waarbij dit door gebrek aan kabels nog niet mogelijk was, in de toekomst ernstig wordt gestreefd dit mogelijk te maken. De toekomst der Radio-Centrale-Onfvangst zal dan ook geheel liggen buiten de z.g. Aether-Ontvanast, daar hef enerveerende gekraak of het „verscnif- lende-stations-door-elkaar-beluisteren" voor vele radio-luisteraars de Centrales zal doen groeien niet alleen in belangrijkheid, maar tevens in aan tallen abonné's. Zien reeds thans bijna 400.000 gezinnen het groote belang van Cenfrale-Radio-Ontvangst in, zoodra ook de groote meerderheid der nief-aangeslot?nen tot ons komt, zal de weg gebaand zijn tot abso luut ongestoorde Radio-Ontvangst. Deze absoluut ongestoorde Radio-Ontvangst zal nimmer bereikbaar zijn voor den enkeling. Slechts door abonné te worden bij de Radio-Centrale werkt U mede aan de mogelijkheid dit technisch wonder te verkrijgen. Wat denkt U van rec'nt- streeksche verbindingen met België, Duilschland, Engeland, enz.? Een onbereikbaar ideaal? Geens zins. De Radio-Centrales bestaan nog slechts 13 jaar en hebben in dien tijd al veel bereikt. Of vindt U 400.000 abonné's niet een groot aantal? Waarom lamen deze abonné's Centrale-Radio- Ontvangst? Omdat het „Billijker en beter" is. De toekomst is aan de Centrale-Radio-Ontvangst! Helpt méde deze „toekomst" zoo spoedig moge lijk „thans" te maken. U zult er niet alleen geen spijt van hebben, neen, U zult zelfs voldoening vinden in Uw besluit. Wacht niet langer. Doe het nu. W.

Soester Courant | 1939 | | pagina 11