PORTRET DE INTERNATIONALE TOESTAND DEZE WEEK IN NEDERLAND VAN DE WEEK .7 wm De Araerikaansche vloot houdt groote manoeuvres in den Atlantischen Oceaan en niemand minder dan pre sident Roosevelt woont deze bij. Voor zün vertrek naar deze manoeuvres heeft hij echter verklaard, dat hij wellicht spoediger zal moeten terug- keeren, dan hij eigenlijk van plan was, want dat zün informaties hem reden gaven in de naaste toekomst ernstige internationale verwikkelin gen tegemoet te zien. Dat was onge twijfeld de sensatie van de week. Een regeering beschikt over inlichtingen, waarvan de leek zich moeilijk een voorstel ling kan maken. Het zijn niét alleen de ambassadeurs en gezanten met hun staven, die voortdurend rapport uitbrengen over den toestand en gebeurtenissen in het land, waar zij geaccrediteerd zijn. Daarnaast be schikt een regeering nog over talrijke andere bronnen van inlichtingen: dagblad correspondenten, kooplieden, reizigers enz. enz., meestal menschen, die in een ander land vertoevend hun regeering een dienst meenen te bewijzen, wanneer zij aan haar bepaalde feiten, die hun opgevallen zijn, bekend maken en dit volstrekt vrijwillig en zonder daarvoor eenige betaling te vra gen doen. En tenslotte onderhouden dan de groote mogendheden nog een waar leger van betaalde agenten, zoo b.v. Engeland zijn Secret Service, Frankrijk zijn Tweede Heel het land verduisterd. Bij de behandeling van de begrooting van binnenlandsche zaken in de Eerste Kamer, welke begrooting trouwens heele- maal in het teeken der luchtbescherming stond, heeft minister Van Boeyen medege deeld, dat nog in den loop van dit jaar een luchtbeschermingsoefening voor het geheele land zal worden gehouden. De be doeling hiervan is, na te gaan, of de lucht beschermingsorganisatie in alle plaatsen van het land op behoorlijk peil staat en eventueele tekorten en gebreken op het spoor te komen. Verder deelde de minister mede, dat de inspectie voor de luchtbe scherming binnenkort zal worden uitge- breid met vier adjunct-inspecteurs. Deze zullen de burgemeesters bij de uitoefening van hun taak als hoofd van den gemeente lijken luchtbeschermingsdienst bijstaan en hen van advies dienen. Zeelieden worden op oorlog voorbereid. Ter bevordering van de veilige vaart van de Nederlandsche koopvaardijschepen in tijd van oorlog of oorlogsgevaar, heeft de legeering besloten z.g.n. „cursussen han del sbescherming" in te stellen, waar de ge zagvoerders, stuurlieden en machinisten op de hoogte gebracht zullen worden met het geen ter zelfverdediging door de schepen kan worden gedaan. Er zullen twee series cursussen komen, en wel een voor hen, die geen examen voor hoogeren rang meer hebben af te leggen en een tweede voor hen, die in het bezit zijn van het diploma 2de of 3de stuurman of machinist diploma a of b. Voor de eerste categorie zullen de Bureau, Duitschland zijn Gestapo en Rus land zijn Loebljanka. De op deze wijze rijkelijk toevloeiende inlichtingen stellen een regeering in staat, zich een beeld te vormen van datgene, wat zich op het oogenblik in een bepaald land afspeelt. Geenszins echter kan een regee ring altijd uit het haar ter beschikking staande materiaal de plannen van den tegenstander lezen. Zij kan redeneeren: dit feit geeft ons aanleiding dat het land X dat voornemen heeft. Maar haar combi natie behoeft daarom nog niet juist te zijn. Is niet meer dan eens gebleken, dat zelfs bekwame diplomaten zich in de conclusie, die zij aan hun rapport verbonden, deerlijk vergisten? De heele kwestie is, dat de wijze, waarop men bepaalde inlichtingen uitlegt, afhankelijk is van persoonlijke overtuigin gen en opvattingen. En zoo kan het ge beuren, dat op grond van hetzelfde feiten materiaal een pessimist tot geheel andere conclusies komt dan een optimist, terwijl de laatste natuurlijk ook geneigd is aan sombere dingen minder waarde te hechten dan de eerste. Men behoeft er niet aan te twijfelen, dat zich onder de inlichtingen, die Roosevelt heeft gekregen, weinig goeds voorspellende informaties bevonden. Ook in Parijs, Lon den en andere hoofdsteden heeft men die ontvangen. Slechts schijnt men daar op timistischer gestemd te zijn en derhalve aan de sombere feiten minder waarde te hech ten dan aan de factoren, die op een betere toekomst wijzen. Intusschen kan eerst de toekomst leeren, of het de pessimisten dan wel de optimisten zijn, die gelijk zullen krijgen. cursussen, waaraan de deelneming vrij willig is, worden gehouden in de Kweek school voor de Zeevaart te Amsterdam en in de Zeevaartschool te Rotterdam. Het onderricht zal worden gegeven door oud hoofdofficieren van de Koninklijke Marine, terwijl de duur van eiken cursus op vijf dagen is gesteld. De onderwerpen, die be handeld zullen worden, zijnalgemeene grondslagen handelsbescherming, convooi- vaart, beveiliging tegen duikbooten, bevei liging tegen mijnen, luchtbescherming en artillerie. De loonpositie der münwerkers. Op een dezer dagen te Heerlen gehou den bondsvergadering van den Algemeenen Nederlandschen Mijnwerkersbond is de loonpositie der mijnwerkers ter sprake ge bracht. De Bondsraad constateerde, dat de mijnwerkers van de vrij groote winsten, die de mijnondernemingen over 1938 heb ben gemaakt, een te gering aandeel ont vangen hebben. De mijndirecties hebben geen voldoende rekening gehouden met de wenschen der mijnwerkers ten aanzien van een uitkeering ineens en evenmin wat be treft de werktijdverkorting. In verband met een en ander heeft de Bondsraad besloten, het hoofdbestuur op te dragen den mijn- directies bij het afloopen der loonovereen- komst op 31 Maart a.s. om een loonsver- hooging van 10 pet. te verzoeken. Minister De Wilde licht gewond. Een auto-ongeluk, dat betrekkelijk nog goed is afgeloopen, overkwam Dinsdag morgen onzen minister van Financiën, Mr. J. A. de "Wilde, toen deze met het hoofd van den Rijksgebouwendienst, den heer J. C. E. baron van Lynden, op weg was van Den Haag naar Groningen. Op de brug over den IJssel op den weg MontfoortDe Meern, kwam de auto van den minister in aanrijding met een uit de richting Utrecht komende militaire auto. De oor zaak was gelegen in de gladheid van den weg, waardoor een der auto's slipte. Minis ter De Wilde liep eenige snijwonden aan het voorhoofd op, terwijl later bleek, dat hij tevens een rib heeft gebroken. Baron van Lynden kreeg eveneens snijwonden aan het gelaat en heeft bovendien een hersenschudding opgeloopen. Beide heeren werden na aanvankelijk in een naburige boerderij te zijn ondergebracht, per zieken auto naar het Diaconessenhuis Bronovo in Den Haag vervoerd, waar zij ter verpleging werden opgenomen. Bestrijding coloradokever landsbelang. In landbouwkringen heerscht eenige on gerustheid naar aanleiding van geruchten, dat de regeering zou overwegen in 1939 niet meer, gelijk in 1938 het geval was, gratis loodarsenaat en calcium-arsenaat beschikbaar te stellen ten behoeve van de bestrijding van den coloradokever. Men vreest, dat de bestrijding veel minder in tensief zal worden, wanneer de landbou wers worden verplicht zelf de benoodigde sproeimiddelen aan te koopen. Daar het hier een voornaam landsbelang betreft, heeft het Koninklijk Nederlandsch Land- bouwcomité besloten, de regeering omtrent haar plannen dienaangaande te polsen. De steun aan de varkenshouderü. Ook onder de veehouders, met name onder de varkenshouders, heerscht onte vredenheid over het regeeringsbeleid. Van De Spaansche kwestie. Op den achtergrond van dit alles staat natuurlijk de Spaansche kwestie. Londen en Parijs doen al hun best thans goede vrienden met Franco te worden. Na alles wat er gebeurd is, imponeert deze staatskunst misschien weinig, maar men kan toegeven, dat deze handelwijze op het oogenblik strikt noodzakelijk is. Voor Frankrijk en Engeland gaat het er om het Spanje van Franco tenminste te neutrali seeren. Franco schijnt aan de vertegen woordigers van Londen en Parijs in dit opzicht wel bevredigende verklaringen te hebben gegeven. De groote vraag blijft ech ter, of Franco's bondgenooten zich met een dergelijke neutraliseering kunnen vereeni gen. Op vele strategisch uiterst belangrijke punten, op de Balearen, in Marocco enz., hebben de soldaten van den duce zich ge nesteld en nu heeft Mussolini wel beloofd, dat hij deze troepen onmiddellijk na het einde van den burgeroorlog zal terugtrek ken, maar daaraan zijn b.v. door Gayda en bepaalde lijforganen van de Italiaansche regeeringen reeds weer zooveel beperkende voorwaarden verbonden, dat het welhaast onmogelijk is aan het woord van den duce te blijven gelooven. Ook het feit, dat de scherpe punt van al deze voorwaarden tegen Frankrijk gericht is, voorspelt weinig goeds. Maar ook dit schijnt niet in staat te zijn, het optimisme, dat Londen en Parijs aan den dag leggen, te ondermijnen. Leening van 800 milliocn pond voor de Britsche bewapening. Ziet men intusschen op welk een enor me schaal Engeland zich op het oogenblik wapent, dan vraagt men zich toch af, of het optimisme van Londen in werkelijkheid wel bestaat. Het leeningsvoorstel van niet minder dan 800 millioen pond voor de her bewapening is met slechts 5 tegenstemmen door het Engelsche Lagerhuis aangenomen, Chamberlain zelf moest in het daaraan voorafgaande debat toegeven, dat een con ferentie ter vermindering der bewapenin gen geen resultaat zou opleveren. Deze verklaring getuigt in ieder geval van wei nig hoop op een gunstiger ontwikkeling, die zich dan spoedig zou moeten afteekenen. Einde der Belgische kabinetscrisis. Dank zij de medewerking van koning Leopold, den jongen vorst, die slechts daden verlangt, die voor het land dringend nood zakelijk zijn, heeft Brussel tenslotte een nieuw kabinet gekregen. Had de koning niet persoonlijk ingegrepen en Pierlot er toe gedwongen ten einde raad dan maar een kabinet zonder liberalen te vormen, dan had de crisis nog weken kunnen duren. Want de liberalen hebben hun weerstand tegen de benoeming van dr. Martens niet op willen geven. In België beschouwt men het kabinet- Pierlot, een soort zakenkabinet, slechts als een voorloopige oplossing. Want de moei lijkheden, welke Spaak heeft ondervonden, blijven onverminderd bestaan, omdat zij hun grond vinden in principieele tegen stellingen. En deze kunnen slechts uit den weg worden gegaan door een sterkere uit schakeling van het parlement. Er zijn be paalde dingen, die er op wijzen, dat het in België in de toekomst in die richting zal moeten gaan. verschillende zijden wordt geprotesteerd tegen het door de regeering gevolgde systeem van steun verleening aan de var kenshouderij, waarbij de varkenshouders groote verliezen lijden. In de te Ulrum gehouden vergadering van het Kon. Ned. Landbouw Comité is deze kwestie ter sprake gebracht. Men was van meening, dat verandering van het regeeringssysteem noodzakelijk is en wel in dien zin, dat de overheid er zorg voor draagt, dat er zoo min mogelijk zware varkens komen. Daar toe behoeven slechts alle aangeboden var kens in het bacongewicht te worden over genomen. Het plan, om het aantal biggen- merken met 10 pet. te verminderen, helpt niet afdoende, omdat men dan weer hooge biggenprijzen zal krijgen, waarvan de mes- .ers, die zelf niet of niet voldoende fokken, de dupe worden. FORELLEN ALS „PELSDIER Onder de visschers en hengelaars van -den staat Arkansa (V.S.) is op het oogen blik de vraag, of er forellen bestaan, die 's winters een pels dragen, het gesprek van den dag. Dit probleem is opgeworpen, sinds eenige vischers met alle beslistheid beweerden, dergelijke dieren te hebben ge zien en gevangen. De Visscherijcommissie van de Coloradorivier heeft nu een des kundige belast met het instellen van een onderzoek naar deze kwestie. Deze des kundige zal zich daartoe naar de betref fende visscherijgebieden begeven en zoo mogelijk als bewijs eenige pelsforellen meebrengen. Men acht het bestaan van dergelijke visschen niet onwaarschijnlijk. Wetenschappelijk gesproken zou men daar bij te doen hebben met een geval van wintersche symbiose tusschen forellen en sponsdieren, zooals bij de in het water levende dieren wel meer voorkomt. Be grijpelijkerwijs wachten de visschers met spanning den uitslag van het onderzoek af. CARNAVAL IN KEULEN. Keulen staat dezer dagen in het teeken van Prins Carnaval. De meest fantastische figuren trekken door de straten. NIET HAMSTEREN, DOCH VOOR- RAAD MAKEN. Hamsteren is een zeer slechte eigen schap. Er is wel niemand meer onder ons, die de beteekenis niet kent van dit woord, hetwelk burgerrecht heeft verkregen tijdens den wereldoorlog. Het is niets meer of minder dan een vorm van het grofste egoïsme, een uiting van „als ik zélf maar heb, dan trek ik me van de anderen niets aan". Dit nu is een redeneering, die lijnrecht ingaat tegen het gemeenschapsgevoel. Nie mand behoort zich te verrijken ten koste van zijn medemenschen; doch dit doet de- geen, die zich schuldig maakt aan ham steren. In de eerste plaats doet hij de voorraden verminderen, welke bestemd zijn voor de geheele bevolking, doch tevens doet hij door zijn egoïstisch optreden de prijzen stijgen. Het is dus burgerplicht, zich te onthou den van hamsteren. Niemand heeft het recht, omdat hij het beter kan betalen dan een ander, kelders en zolders vol te laden met allerlei voedingsmiddelen en andere levensbehoeften. Komt de nood aan den man, dan moet er met gelijke maten wor den gemeten, zoodat niet de een in over vloed kan leven, terwijl honderdduizenden slechts met de grootste moeite het leven rekken. Iets anders is het evenwel, wanneer men tijdig en in geoorloofde mate enkele voor zorgen neemt, zonder dat de minder kapi taalkrachtige daardoor wordt benadeeld, doordat de prijzen van verschillende arti kelen abnormaal stijgen. Dat is de jneening van mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris generaal van het departement van econo mische zaken. De overheid gaat hierin voor. Zij houdt zich ernstig bezig met het vraagstuk, dat van het allergrootste belang is. De angstige Septemberdagen, welke nog zoo kort achter ons liggen, hebben de oogen doen open gaan voor het groote belang van een 200 ruim mogelijken voorraad levensmiddelen, bestemd om te worden verdeeld over ons geheele volk, wanneer onverhoopt de-nood aan den man mocht komen. Voorraadvorming door de overheid heeft het voordeel, dat men de zaak meer cen traal en vaster in handen heeft. Daartegen over staat, dat de overheid groote opslag ruimten moet bouwen. Zoo worden noode- looze uitgaven gedaan. Bovendien vraagt het koopen en aanhouden van dergelijke enorme voorraden, aldus betoogt de heer Van Rhijn, een groote mate van zorg en handelskennis, waarover het apparaat der overheid gewoonlijk niet beschikt. Zeer ernstig is ook de moeilijkheid, dat de voorraden op geregelde tijden moeten worden ververscht. Het wekt verwarring, wanneer de overheid telkens met groote voorraden aan de markt komt, de prijzen drukt en de berekeningen van de particu liere handelaren in de war stuurt. Natuurlijk neemt ook reeds de handel de noodige voorzorgen; doch ook dit gaat met groote moeilijkheden gepaard. Hoevéél moet men opslaan; en hoe lang Toch is tenslotte deze wijze van het vor men van voorraad nog de meest aanbe velenswaardige. Immers, al is het volkomen geoorloofd en voorzichtig, dat een particu lier een bescheiden voorraad aanlegt toch zijn er tallooze gezinnen, die hiertoe niet kunnen overgaan, bij gebrek aan het noodige geld; want zelfs al stelt men zich tevreden met het allernoodigste, voldoende EEN TWEEDE PANAMAKANAAL DOOR NICARAGUA? Volgens berichten uit New York over weegt men daar den aanleg van een tweede kanaal, dat den Atlantischen met den Stillen Oceaan moet verbinden. Deze Amerikaansche kaart geeft den loop aan van het nieuw aan te leggen kanaal, dat bestemd is om het Panamakanaal te ont lasten en bovendien van de grootste mili taire waarde zal zijn. Volgens de meen'ng van Washington zou bij dit kanaal niet het gevaar bestaan, dat het door een bom- IN MOSKOU INKOOPEN DOEN NIET ZONDER GEVAAR Het Poolsche consulaat te Moskcu heeft bericht gekregen, dat de koopman Kos- trynski uit Warschau sedert acht maanden in de gevangenis op de Lubianka in hech tenis wordt gehouden. Kostrynski was het vorig jaar naar de Sovjet-Unie gereisd om pelzen in te koopen. Sedertdien is hij spoor loos verdwenen. De familie van den koop man stelde een onderzoek in en wist de verblijfplaats van den koopman op te sporen. Thans worden pogingen in het werk gesteld, om Kostrynski van rechts kundigen bijstand te verzekeren, echter tot dusverre nog zonder resultaat. Alle desbetreffende verzoeken werden door de Sovjet-autoriteiten afgewezen. DE HONDERDJARIGE EN DE AUTO. In Cleveland in de Vereenigde Staten woont een oude kleerenkoopman, die om twee redenen een merkwaardigheid is. In de eerste plaats heeft hij den eerbiedwek- kenden leeftijd van 103 jaar bereikt, maar verder is hij een voor dezen tijd wel bij zonder merkwaardig mensch, omdat hij gedurende dit lange leven nog nooit in een auto heeft gezeten, terwijl auto's toch ner gens meer dan in Amerika gemeengoed zijn geworden. Evenmin had deze oude heer nog nooit een bioscoop bezocht. Ter viering van zijn 103den verjaardag hebben zijn vrienden hem er nu met veel moeite toe gekregen, voor de eerste maal in zijn leven een film te gaan zien. Het is hem zoo goed bevallen, dat hij bet spoedig wil MONSIGNORE MELLA Dl SANT'ELI Leider van liet Conclaaf. Monsignore Mella di Sant'Eli wer 1 tot leider van het conclaaf voor de keuze van een nieuwen Paus, dat op 28 Februari zal beginnen, benoemd. Onder zijn voorzitterschap zullen dus alle verkiezingsbijeenkomsten der kardinalen uit alle deelen van de wereld worden gehouden. Zooals be kend is een nieuwe Paus gekozen, zoodra hij een meerderheid van twee derden der stemmen op zijn naam heeft vereenigd. Hoevele kardinalen er aan het Conclaaf zullen deelnemen is op het oogenblik nog niet bekend. Maar er is goede reden om aan te nemen, dat alle 62 kardinalen aan de stemming zullen kunnen deelnemen. De jongste kardinaal Is de 61- jarige patriarch van Lissabon, Con calves Cerejeira, die in een vliegtuig naar Rome gekomen is. Hij is de eerste kardinaal in de geschiedenis, die zich met dit moderne vervoer middel naar het Conclaaf heeft be geven. voor enkele weken, dan is daarmede toch al spoedig een bedrag van enkele tientallen guldens gemoeid. Zooveel heeft ongeveer de helft van onze bevolking, naar schatting van den heer Van Rhijn, niet te missen. Al keuren wij dus het vormen van kleine voorraden in eigen huis geenszins af en al beschouwen wij dit als volkomen geoor loofd toch zal de vorming van voorraden door het bedrijfsleven, dat zich hierop zal dienen in te richten, nog het meeste aan beveling verdienen. Maar dan moet er ook zoo spoedig mogelijk een begin mee worden gemaakt bardement of een aardbeving vernield wordt. Het kanaal wanneer het inderdaad wordt aangelegd zal langs de grens van Costa Rica naar het Nicaraguameer loopen. In de nabijheid van de stad Rivas zal dan begonnen worden met het doorsteken van de landengte, die de havenstad Brito van het Nicaraguameer scheidt. Van de kust stad Greyiown aan de Caraibische Zee tot het Nicaraguameer behoeft slechts de San- Juan-rivier verbreed en bevaarbaar ge maakt te worden. herhalen. Maar van de auto moet hij nieta hebben. „In dat ding krijgen jullie me pa? na m'n dood", zegt hij. En daar blijft het bij. MEER SCHEIDINGEN IN ENGELAND. Het afgeloopen jaar heeft Engeland een record aan aanvragen tot echtscheiding ge bracht. Volgens een officieele schatting werden 12000 scheidingen aangevraagd, terwijl dit aantal in 1937 slechts 6000 be droeg. De reden moet evenwel niet hierin gezocht worden, dat het aantal mislukte huwelijken in Engeland zou zijn toege nomen, doch in het feit, dat een in Januari 1938 in werking getreden wet de echt scheidingsprocedure gemakkelijker heeft gemaakt. Volgens de nieuwe regeling geldt ook „kwaadwillige verlating" als reden tot echtscheiding. Vermoedelijk is nu in het afgeloopen jaar een groot aantal huwe lijken ontbonden, waarvan de echtgenooten reeds lang gescheiden leefden. Daar een scheiding in Engeland een kostbare ge schiedenis is, moesten 42 van de geval len op grond van het armenrecht, d.i. kosteloos, behandeld worden. DE ONTSLUITING VAN ABESSINIË. Op een inspectiereis door Abessinië heeft de minister van openbare werken, Cobolli Gigli, in een telegram aan Mussolini mede gedeeld, dat de straatweg van de haven van Assab naar Dessié in Juli voltooid zal zijn. Deze weg, die 485 km lang wordt, zal de verbinding tusschen Addis Abeba en de Roode Zee met 860 km verkorten. REGEN TEGEN VORST Het Instituut voor Agrarisch- meteorologisch onderzoek te Trier houdt zich sinds eenigen tijd met op merkelijke proefnemingen bezig, die herinneren aan de experimenten van onzen regenmaker Veraart. Men poogt namelijk door het kunstmatig verwekken van regen de vorst tegen te gaan, die jaarlijks met name in de wijnbouwstreken groote schade aan richt. Het eerste experiment werd op de landerijen van een staatswijnbe- drijf ondernomen. Daar stookte men tot nog toe, om de kostbare wijn stokken tegen de koude te bescher men, ongeveer 5000 briketkachels. De nieuwe methode gaat uit van het feit. dat water permanent warmte afstaat en daardoor temperatuurs verschillen nivelleert. Men legde nu door een dal een ongeveer 600 meter lange leiding aan, die tien groote „regensproeiers" kon inschakelen. Ter controle van de temperatuur werden op de aangrenzende berg hellingen en ook in het dal 120 ther mometers opgesteld. Langen tijd liet men het nu kunstmatig „regenen" en na het eerste half uur bleek de tem peratuur reeds een paar graden ge stegen te zijn. V- BIJZETTING VAN WIJLEN DEN EX-PREMIER JASPAR. De overleden vroegere minister-president Jaspar werd te Brussel met militaire eer ter aarde besteld. SUGGEStED NICARAGUAN CANAL NICARAGUA GULF N FONSECA RZYTOWN PANAMA CANAL METEPE l IgijjCarloe Brito stillo Greyiown <<WSAN JUAN DEL NOKTE 10 to 30 4o sp

Soester Courant | 1939 | | pagina 4