m 'AME5 RUBRIEK ra Mantel Costumes in nieuwe ontwerpen Kabouter mutsen Moderne huishouding Ons Patronenhoekje ONZE GOEDKOOPE FATBONEN. Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag. Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt Indien niet anders staat aangegeven, 0.58. Betaling reeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. lllllltllllllllttltltlllllllllllll&llllllllllllllllllllllllllllkSIIUlll De mode ontwerpers hebben begrepen, dat de mantel cos- stumes niet alleen in den smaak vallen, doch dat men er tevens niet gaarne meer afstand van zou doen. In dienst van Me vrouw Mode heeft de practijk hen tevens geleerd, dat deze grillige gebiedster hare trouwe volgelingen telkenmale weer iets anders wil bieden. Hoofd zaken blijven, doch de details ondergaan verschillende wijzi gingen, zoodat het mogelijk is om de modieuse modellen op weinig bestaand geheel toe te passen. De strenge tailleur, die vooral voor de middaguren be stemd is neemt een belangrijke plaats in het modebeeld in en de revers-kraag naar kleer makers model is en aan dit genre kleeding onmisbaar. De sluiting is nu eens met een enkele, dan weer met dubbele rij knoopen terwijl de rokken meestal kort en glad zijn en een enkele maal een gedeelte lijk opgestikte plooi op de voor taan aangeven. Niet minder belangrijk is de plaats, welke de Mode toege wezen heeft aan de fantasie costumes, die een groote vrij heid bieden wat weefsels, kleu ren en snit aangaat. Waar het tailleurcostuum meer aan strenge zakelijkheid •/ildoet wijkt het sportieve en semble hiervan volkomen af en werkt zeer vrouwelijk. Men kan jpmerken, hoe grot de vrij- ïeid is, die men in de samen stelling der weefsels en kleuren vündt, terwijl de rokken uit neerdere banen zijn samenge teld of plooiengroepen aan geven. Men past allerlei details p de rokken hoe, garneert ze net knoopen, zakken, stiksels n omboordt ze zelfs met tres e.d.. De manteltjes getuigen van groote fan- ïsie en worden in alle lengten en velerlei iit gedragen en steeds weer tracht men ieine details aan te brengent die een vol- omen ander aspect geven. De schouders weer wat breeder, alhoewel men niet an overdrijving kan spreken, de taille en auplijn zijn aangesloten en komen gunstig ,t ten opzichte van de schouders. Zakken orden zoodanig aangebracht, dat ze een ersoonlijke noot verkrijgen, soms echter /orden ze alleen aangeduid dior stiksels uiterst smal tres. Voor jonge meisjes werkt de tailleur /at al te streng en daarom leenen zich oor haar het beste de sportieve costumes f ensembles, waarbij rekening wordt ge- ïouden met de eischen, die leeftijd en ïguur stellen. Angora weefsels leenen zich bijzonder goed voor fantasie costumes evenals andere, waarbij aparte effecten verkregen zijn door het inweven van dikkere of ge kleurde draaden, die kleine nopjes vor men. De soepele stoffen maaken het mo gelijk, dat de mantels zich corcect naar het figu'ir voegen waardoor de siihouette voordeeiing uitkomt. Stiksels treden bui ten gewoon op den voorpand en werken uitsteken-J bij groote, gladde vlakken. Applicatie vervullen dan de taak ook steeds met het gewenschte effen, n.1. on derbreking van eentonig werkende dee- len. Voor overdrijving ten opzichte der ver siering van mantels moet evenwel ge waarschuwd worden. Bij enkele overgangs modellen zagen wij o.a. een mantel met applicaties van tulpen, terwijl een ander zacht groene bladeren met lange stelen had. Dergelijke garneeringen passen zich niet aan de eischen aan, dn men aan min of meer sportieve kleeding stelt. Bijzon dere aandacht vragen de knoopen, niet zoozeer door de veelheid van toepassing, dan wel door de bijzondere plaats, die zij innemen en daarvan zal men uit de nieuwste collecties keus moeten maken. Ten slotte willen wij enkele woorden wijden aan de costumes. die deze schets weergeeft. Men ziet, dat deze vier over gangsmodellen onderling geheel verschil len. De beide eerste costumes zijn meer gekleed, alhoewel het geen tailleurs zijn. Aan het eerste valt ons al aanstonds op, dat de rok uit acht banen bestaat, die zich sterk verbreeden naar den onderkant toe en herinneringen wekken aan een para- pluie! Als materiaal is middelblauwe wol len stof aan gewend met tres in donkerder nuanceering. Zakken worden met enkele lijven en een kleine versiering aangeduid, terwijl de verbreede schouderlijn geaccen tueerd wordt door tressen. Het volgende costume is van fuchsia- kleurige angora stof en heeft een garnee ring van zeer smalle nervures, terwijl de beide ensembles rechts voor jonge meisjes bedoeld zijn. Schotsche wollen stof is ver werkt met effen fluweel, waardoor het geheel bezonder aardig werkt. Rechts een combinatie van effen stof, cir voor den rok is aangewend terwijl de mantel van ge streept materiaal ;s ceintuur en shawl in dezelfde kleur. De mode brengt ons telkenmale alleïlei kleinigheden, die ineens blijken de „schla ger'' van een seizoen te zijn. Een tijdlang droegen vooral jonge meisjes hoofd doeken, een dracht, die feitelijk alleen bestemd is bij sportieve en landelijke klee ding en niet om met bontmantels en hoo- ge bontkragen samen te gaan. Thans vragen de kabouter-mutsjes de aandacht en deze zullen zoowel voor klei ne als grootere meisjes, vooral hij regen en wind, zeer practisch zijn in het dragen. Als avondhoofdbedekking van wollen stof eventueel met smalle bontgarneering zijn zij ook vor dames zeer geschikt. De schets geeft zoo n puntmuts aan, die men ook heel gemakkelijk kan breien b.v. met enkele gekleurde streepen op effen stof rijgt men met kleine steekjes band-, fluweel of lint in enkele kleuren en even tueel van verschillende breedte. De mo gelijkheden om te garneeren zijn legio. Men neemt een lap stof van 25 c.m. bij 55 c.m., waarop men eerst de garneering werkt, daarna vouwt men deze dubbel en verbindt de kanten met kleine, overhand- sche steken, slaat de rafel naar binnen en wet'kt deze aan voorzijde af, terwijl men de lange shawl aan den onderkant stikt. Een doodeenvoudig en gemakkelijk werk, dat vlug uit te voeren is en nagenoeg geen uitgaven aan materiaal vraagt. Breit men deze muts, dan zal men het werk in den tricotsteek kunnen uitvoeren. Onlangs werd ons de vraag gesteld, of pyama's als huiskleeding nog modern wa ren. Inderdaad heeft de pyama getracht de nachtjaponnen te verdringen, hetgeen ech ter niet gelukt is. Wel zijn zij eenige jaren bepaald een rage geweest, doch als zoo danig worden zij veel minder gekozen dan de meer flatteuze nachthemden. Toch zijn er dames en wel vooral de jongere gene ratie, die gaarne in de morgenuren een pyamabroek dragen met een halflange mantel en vooral wordt zoo'n kleeding- stuk gaarne aan een uitzet toegevoegd, evenals een gestreepte crêpe de chine pya ma. Links geeft de afb. een pyamabroek - en mantel van donkerblauwe wollen stof I weer piet een garneering van biezen in donkerder nuanceering of van rood. Naar onzen smaak werkt echter een huisjapon, zooals het model rechts aan geeft, veel vrouwelijker en hiervoor kiest WIST DE HUISVROUW DAT... de pasgeboren jongen meestal grooter en zwaarder is dan een pasgeboren meisje? In de eerste 5 levensjaren blijft dit onder scheid bestaan. Van 5 tot 11 jaar haalt het meisje dit onderscheid meestal in. Van 11 tot 15 jaar is zij zelfs grooter dan de jongen van gelijken leeftijd, daarna echter neemt de ontwikkeling van het lichaamsgewicht weer toe, en blijft hij, in het algemeen ge nomen, voortdurend zwaarder en groo ter. ....in Japan, China en Turkije de huwe lijksleeftijd voor meisjes op 15 en voor jon gens op 16 jaar is vastgesteld? ....in Groot-Brittannië elk jaar 40.000 vrouwen en meisjes, als vermist worden aangegeven. Een groot deel van hen wordt later weer teruggevonden ....in 26 landen zijn tegenwoordig natuur lijke kinderen wettelijk gelijkgesteld met de kinderen uit een huwelijk geboren in Italië ouders met tien kinderen be lastingvrij zijn, vrijgezellen tusschen de 25 en 60 jaren moeten daarentegen een zeer aanzienlijke bijzondere belasting betalen. Op onze leveringsvoorwaardne is van toe passing het Arbitrage-reglement van de ver- eeniging Nederlandsch Arbitrage-bureau te Den Haag. dat alluminium pannen, die van binnen donker geworden zijn, uitgekookt moeten worden met water en tomaten of hetgeen na het zeeven van de gekookte tomaten in de zeef is achtergebleven; vochtige hoeken in de zon moeten drogen, liefst langzaam en dat men vetvlekken hieruit verwijderen kan met benzine; omgekrulde bladen krijgt men weer in orde door het papier aan de andere zijde met een warm ijzer te persen. DE GULDEN MIDDENWEG Noch te warm noch te koud! Evenals iedere buitengewone prikkeling van ons lichaam schadelijk kan werken, is dit ook het geval met het gebruiken van DE AMERIAANSCHS MODE FAVORIET Er zijn vele tijdschriften, welke aan de dames bijna van alles bieden wat de mode betreft. Maar weinige geven, wat onze modepremie biedt. In onze modepremie vindt U de nieuwste Amerikaansche modellen en zooals U weet is de Amerikaansche mode favoriet en toonaangevend geworden. Behalve dat be vat onze premie nog aardige handwerkjes, wenken, enz. Schrijf vandaag nog even aan de Mode redactrice, Postbus 115, Den Haag, om deze premie en sluit tien cents aan postzegels in of gireer deze op postrekening 62626 van den Modedienst te Den Haag. te warme of te koude spijzen. Zoodra een spijs of drank niet gelijk is met de warmte van het bloed, kan zulks schadelijk op het organisme inwerken, aangezien dit zelfs voor kleine geschillen reeds zeer gevoelig is. In de komende jaargetijden drinkt men zoo gaarne warme thee of koffie of eet, hongerig thuiskomende een bord warme soep in vlug tempo. Een ander uiterste is het gebruik van ijskoffie en -thee, ijssoor- ten en op ijs gekoelde dranken in den zomer. Het ergst zijn de gevolgen wanneer men sterke temperatuur-wisselingen heeft en heete zomerdagen eensklaps gevolgd worden door koude, regen en wind. Voortp is het zeer verkeerd om na warme soep koud water te drinken of om ijs zeer vlug te eten, koffie en thee e.a. dranken zeer heet te drinken. De beste temperatuur voor spijs en dran|f is 37 gr. Cel. terwijl men beide meermale^ tot zich neemt, wanneer zij 55 gr. Cel. eij meer zijn. Als gevolg van de verkeerde ge woonte noemen wij als het meest onschul- dige de eenvoudige spijsverteringsstoornty» sen, doch menigmaal lijdt de slokdarm ift hooge mate door sterke temperatuursvep* schillen tusschen spijs en drank en bloed* warmte. Maag- en darm-aandoeningen, bloeditw gen van slijmvlies van den maag en zelftf maagzweren kunnen door al deze buiten* sporigheden ontstaan. Vele wetenschappen lijke mannen, zijn de meerling toegedaan/ dat het regelmatig tot zich nemen van tfl[ heete voeding mede kan leiden tot het ont< staan van kanker. Ook de tanden lijden in hooge mate dooi^ het gebruiken van te heete spijzen en drann ken en het springen van het glazuur ia een gevolg hiervan. In de uiterst kleinej wellicht voor het oog niet waar te nemeq| barstjes zetten zich bacteriën, die tot tand* bederf aanleiding geven. Vele menschen realiseeren zich niet vol^ doende, hoeveel nadeel het gebruiken vaq| overmatig warme of koude voedingsmidf delen met zich brengt, daarom is een waar-^ schuwend woord zeker niet misplaatst, ge^ zien de ernstige gevolgen, waartoe dit kan leiden. MODERNE DESSOUS. Succespatroon 2984. Prijs 40 cent. Bijgaand garnituur, dat van kunstzijde gedacht is, bestaat uit pantalon, hemd- broek, bustehouder en onderrok met zij sluiting. Afgewerkt met smalle kant. Hooge rug aan hemd-broek, die voor gekleede ja ponnen naar de taille toe in puntvorm uit geknipt wordt. Patronen in de maten 38, 40, 42. men gebloemd katoen of flanel. Over de geheele lengte aan voorzijde is deze japon open, terwijl voor de sluiting een rits of knoopen gebruikt worden. MEISJESJURK. Twee-in-een patroon 3077. Prijs 30 cent 5 ct. voor porto en omz. bel. In minder dan geen tijd is deze practische schooljurk gemaakt volgens het nieuwste Amerikaansche ontwerp. Het uitgeslagen patroon gee.ft te zien hoe de deelen in el kander gepast worden. Sluiting met splitje rugzijde. Lange of korte mouwen en cein tuur om de ruimte bijeen te houden. Ben, stof 225 c.M. 90 breed. Patronen voor 8IQ en 1012 jaar. 3077 BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM STRAAT PLAATS Patroon NoMaat Hierbij ingesloten t aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer vaa „Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van IV,, 3, 5, 10 of 12yi cent, doch niet van 6 cent).

Soester Courant | 1939 | | pagina 8