PORTRET DE INTERNATIONALE TOESTAND DEZE WEEK. IN NEDERLAND VAN DE WEEK De afgeloopen dagen hebben ein delijk de erkenning van de regee ring van Franco door Engeland en Frankrijk gebracht, terwijl de meeste kleinere staten daartoe al eerder waren overgegaan. Slechts de Vcr- eenigde Staten van Noord-Amerika maken in dit opzicht nog weinig haast en willen voorloopig eerst eens afwachten, hoe de toestand in Europa zich verder ontwikkelt en vooral hoe Franco zich tegenover zijn poli tieke gevangenen gedraagt. Is een dergelijke afwachtende houding voor de Vereenigde Staten, die tenslotte door een grooten oceaan van Europa ge scheiden zijn, begrijpelijk, even juist is het, dat Londen en Parijs onder de huidige om standigheden met deze erkenning niet lan ger meer geaarzeld hebben. Het is duide lijk, dat Franco binnen afzienbaren tijd de meester van geheel Spanje zal zijn en met dit Spanje zullen Engeland en Frankrijk, hoe dan ook, moeten samenwerken, even als zij het met Duitschland en Italië moe ten doen. Ook al stond ongetwijfeld de sympathie van de meerderheid der bevol king van Engeland en Frankrijk aan de zijde der republikeinen, men ziet in, dat de re geeringen niet anders hebben kunnen han delen en derhalve is de oppositie zoowel in het Engelsche Lagerhuis alsook in de Vóór Brussel naar Amsterdam. Het jaarlijksche bezoek, dat H.M. de Koningin aan de hoofdstad des lands pleegt te brengen, zal dit jaar naar verluidt aan merkelijk eerder plaats vinden dan ver leden jaar. Het schijnt namelijk in de be-, doeling van H.M. te liggen, alvorens de reis naar België te aanvaarden voor het brengen van Haar voorgenomen officieele bezoek aan Koning Leopold, Amsterdam te bezoeken. Bij de uitvoering van de restau ratiewerkzaamheden aan het Koninklijk Paleis op den Dam wordt hiermede reke ning gehouden. Het programma van deze werkzaamheden is zoodanig opgesteld, dat pas na het bezoek van H.M. in Mei a.s. de restauratie in vollen omvang zal worden aangevat. De werkzaamheden zullen dan, naar verwacht wordt, nog volle anderhalf jaar in beslag nemen en eerst in het na jaar van 1940 zijn voltooid. Minister Steenberghe naar Duitschland. De minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, heeft van het be stuur van de Leipziger Messe een uitnoodi- ging ontvangen om deze Duitsche jaar beurs te bezoeken. De minister heeft deze uitnoodiging aanvaard en zal van deze ge legenheid, dat hij in Duitschland vertoeft, OOG TE KOOP VOOR TIEN DUIZEND DOLLAR. De 35-jarige horlogemakersleerling Lawrence Graunt uit New York heeft onlangs in de New-Yorksche bladen een advertentie geplaatst, waarin hij zijn „volkomen gezond rechteroog tegen betaling van 10.000 dollar" te koop aanbiedt. Toen men naging hoe de steller van deze advertentie tot een dergelijk aanbod was gekomen, bleek het volgende Graunt, die ge trouwd is en een zesjarig dochtertje heeft, is lijdende aan een ernstige hartziekte. De behandelende genees heer verklaarde eenigen tijd geleden, dat Graunt er rekening mee moest houden, dat hij nog slechts enkele maanden te leven had. Wekenlang piekerde Graunt er nu over, hoe hij de toekomst van zijn familie zou verzekeren, want tot op dien dag had hij slechts geleefd van zijn inkomen en bezat geen ver mogen. Toen las hij in een tijdschrift, dat Amerikaansche artsen in geval van ernstige oogziekten, onder be paalde omstandigheden, met succes een operatie konden toepassen, maar dat het noodig was dat een gezond mensch een oog opofferde. In enkele gevallen zou het volgens de berich ten gelukt zijn een zieke zijn gezicht te laten behouden. Onmiddellijk vatte Graunt het plan op zijn oog te verkoopen en hij plaatste de advertentie. Helaas is nog niet bekend of hij reeds iemand gevonden heeft, die „zijn volkomen gezond rechteroog tegen betaling van 10.000 dollar" wil koopen. Vy Fransche Kamer betrekkelijk klein ge weest. Zullen de vrijwilligers teruggetrokken worden Zooals wij al meer dan eens in onze overzichten hebben uiteengezet, gaat het er voor Londen en Parijs in de eerste plaats om, dat het nieuwe Spanje van Franco een volkomen onafhankelijk Spanje, vrij van welke buitenlandsche invloeden ook zal zijn. Spanje is strategisch gezien een van de belangrijkste landen van Europa. Van Spanje uit kunnen de belangrijkste verbindingen van Engeland en Frankrijk met hun overzeesche gewesten bedreigd worden. Blijven Italiaansche en Duitsche strijdkrachten zich nestelen op bepaalde Spaansche punten, dan moet dit voor En geland en Frankrijk een onduldbaar feit genoemd worden. Franco schijnt de Engelschen in dit op zicht echter gerust gesteld te hebben. Met den Franschen vertegenwoordiger Bérard is een Spaansch-Fransche overeenkomst onderteekend, die voorloopig nog geheim gehouden wordt, maar die voor Frankrijk en dus ook voor Engeland bevredigende be palingen schijnt in te houden. Frankrijk heeft zich daartegenover verplicht, het Spaansche goud en de Spaansche wapens, die het in zijn bezit heeft, terug te geven. En in geval de eischen van Mus- solini een crisis zouden uitlokken, zou den op den vervaldag de Italiaansche watervliegtuigen nog altijd op het strate- tevens gebruik maken om een bezoek te brengen aan zijn Duitschen ambtgenoot, dr. Funk te Berlijn. Het is te hopen, dat deze ontmoeting tusschen de ministers van economische zaken van twee landen, die elkander op zoo menigerlei wijze in econo misch opzicht kunnen aanvullen, vrucht bare resultaten zal afwerpen en een krach tige ontwikkeling der handelsbetrekkingen tusschen beide landen ten gevolge zal hebben. Emigratie naar Argentinië. Onder de verschillende methoden, die ons land in den strijd tegen de werkloos heid toepast, neemt de emigratie als meest afdoende nog altijd een voorname plaats in, ook al zijn de mogelijkheden daartoe tegenwoordig zeer beperkt, doordat de meeste landen hun grenzen voor immi granten geheel of grootendeels gesloten houden. Tot de weinige landen, waarheen emigratie, met name van Nederlandsche boeren, nog mogelijk is, behoort o.m. Ar gentinië, in welk land reeds een vrij tal rijke Nederlandsche kolonie is gevestigd, die een eigen maandblad uitgeeft. In dit maandblad „Nederland" wordt nu gemeld, dat de stichting Landverhuizing besloten heeft, een vasten vertegenwoordiger in Ar gentinië aan te stellen, teneinde haar voor te lichten over kolonisatie- en immigratie mogelijkheden. Het kantoor van deze ver tegenwoordiger is ondergebracht bij de Coöp. Rural Lda. Excelsior, Lavalle 552, Tres Arroyos en staat onder leiding van de heeren J. Verkuyl en Gerardo Kraan, van wie eerstgenoemde onlangs een bezoek aan Nederland heeft gebracht, waarbij be sprekingen over emigratie van Nederland sche boeren naar Argentinië werden ge voerd. Men hoopt door deze vaste ver tegenwoordiging de Nederlandsche emigra tie naar Argentinië sterk te kunnen be vorderen. Niet alleen belast zich de dienst met voorlichting van de Nederlandsche autoriteiten over de immigratiemogelijk heden in Argentinië, maar deze zal ook eiken nieuw aangekomene met raad en daad ter zijde staan om een geschikt be drijf of een passenden werkkring te vin den. Reeds konden enkele families en boe renknechts in de omgeving van Tres Ar royos worden geplaatst. Millioenenwerk te IJmuiden. Groote publieke werken in ons land hou den in den regel verband met het water, of het nu gaat om bruggen over kanalen en stroomen, om tunnels onder rivieren, om aanleg van sluizen of inpoldering van plassen of meren. Zoo houdt ook nu weer een uiterst belangrijk project, dat in tal- looze gezinnen werk zal brengen, ten nauwste verband met den strijd tegen onzen ouden erfvijand, het water. Het be treft het bouwen van een spuisluis te IJmuiden, welk omvangrijk werk zoo juist door den Rijkswaterstaat te Haarlem is aanbesteed. De laagste inschrijfster was de Hollandsche Betonmaatschappij te Am sterdam, die op zich neemt, het werk voor 1.751.000 uit te voeren, zoodat het hoogst waarschijnlijk aan deze maatschappij zal worden gegund. De nieuwe sluis komt ten Noorden van de Noordersluis te IJmuiden. Het kanaal, dat er voor noodig is, is reeds gedeeltelijk gegraven. Met den bouw van de sluis zal zoo spoedig mogelijk worden begonnen. gisch zoo belangrijke Majorca zijn, Ita liaansche en Duitsche duikbooten in de havens van den Atlantische Oceaan en de Middellandsche Zee, Italiaansche en Duit sche artilleristen aan de oevers van dè Sti'aat van Gibraltar, want in ieder geval is het vasthouden der Spaansche bases een uiterst krachtige troef in het spel van de spilpartners. Had men de vaste zekerheid, dat het Londensche en het Parijsche kabinet daaromtrent gerust kon zijn, dan konden ook wij leeken de toekomst met veel vertrouwen tegemoet zien. Ciano's bezoek aan Warschau. Veler oogen zijn dezer dagen op Polen gericht geweest. Twee welhaast tegen strijdige dingen vielen daar op te merken. Terwijl graaf Ciano, de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, een vriendschappelijk bezoek aan zijn Pool- schen collega Beek bracht, vonden in vele Poolsche steden anti-Duitsche relletjes plaats. Men kan daar veel of weinig achter zoeken. Men zal echter wel het dichtst bij de waarheid komen, indien men beide fei ten maar niet te hoog aanslaat. Zoowel de Duitsche alsook de officieele Poolsche pers kennen aan de relletjes der studenten geen al te ernstig karakter toe en van het bezoek van Ciano wordt algemeen ver klaard, dat het resultaat daarvan beschei den moot worden genoemd. Anders was ook niet te verwachten. Voor Polen met zijn gevaarlijke ligging tusschen de twee grootste mogendheden van Europa gaat het er immers om, zich nergens te sterk te bin den, maar de vriendschappelijke betrek kingen met alle groote mogendheden zoo vriendschappelijk mogelijk te maken. Zoo is het mogelijk, dat Polen, hetwelk zegt vast te houden aan zijn verbond met Frank rijk, zijn betrekkingen met de Sovjet-Unie onlangs aanzienlijk heeft verbeterd en met Duitschland een verdrag van non-agressie heeft, thans ook met Italië vriendschappe lijke woorden wisselt. De Belgische kabinetscrisis. Aan het kabinet Pierlot is wel een zeer kort leven beschoren geweest. Nauwelijks aan het bewind, moest het zijn ontslag reeds weer nemen, wijl de socialisten hun medewerking niet meenden te kunnen voortzetten. Wat was er gebeurd? Met het oog op de moeilijke financieele en econo mische omstandigheden, waarin België verkeert, meende de minister van finan ciën Gutt, dat een salarisverlaging van 5 voor het rijkspersoneel noodzakelijk zou zijn. Daarmede raakte hij echter aan een der heilige huisjes der socialisten en niemand minder dan oud-minister-presi dent Spaak verzette zich in de Kamer tegen deze maatregelen. Daarmede was het doodvonnis der regeering geteekend. Wel heeft men nog gepoogd, een compromis te vinden, maar dit mislukte. En aldus heel't België voor de tweede maal in enkele weken tijds zijn kabinetscrisis en dit, ter wijl de omstandigheden een krachtig be wind vereischen. Op het oogenblik, dat deze regels geschreven worden, is de socia list Soudan belast met de vorming van een kabinet. Hij heeft verklaard te streven naar een liberaal-socialistisch-katholieke regeering, maar hoe hij de medewerking der liberalen wil verkrijgen is nog een raadsel, wijl deze voor alles in de zaak Martens hun zin willen doordrijven, zuks tegen de wenschen van alle Vlamingen in. Voorloopig geen luchtdienst op Twente. De K.L.M. heeft besloten dezen zoiher geen vliegdienst AmsterdamTwente te openen. Dit besluit houdt verband met de teleurstellende bedrijfsresultaten, welke de lijn TwenteAmsterdam de laatste jaren heeft opgeleverd en met de omstandigheid, dat beperking van het binnenlandsche luchtverkeer noodzakelijk was. Het besluit is genomen in overleg met de N.V. Lucht vaartterrein Twente en een speciaal voor deze aangelegenheid ingestelde Twentsche commissie. De maatregel zal echter slechts van tijdelijken aard zijn. Zoodra het moge lijk is, zal het luchtverkeer op deze lijn worden hervat. Waarschijnlijk zal dit het geval zijn, wanneer de nieuwe vliegtuigen van het type DC 5 ter beschikking komen. De nieuwe raadsheer in den Hoogen Raad. In de vacature aan den Hoogen Raad der Nederlanden is benoemd Mr. F. J. A. Hijink, die 11 Augustus 1886 te Dinxperlo geboren werd. Van 1905 tot 1912 studeerde hij aan de Leidsche Universiteit in de rechten, waar hij zijn studie afsloot met een proefschrift getiteld: „Gerechtelijke uitwinning van onroerende goederen". In 1916 volgde zijn benoeming tot rechter- plaatsvervanger te Arnhem. Vandaar ging hij in 1920 als rechter naar Almelo, waar na hij benoemd werd tot raadsheer in hei Haagsche gerechtshof. Thans volgde zijn benoeming tot een soortgelijke functie in ons hoogste rechtscollege. Het oude spoorboekje in eere hersteld. Er is een enquête ingesteld onder de rei zigers der Nederlandsche Spoorwegen, om te vernemen hoe zij dachten over het tegenwoordige, nogal lijvige spoorboekje. Zooals men weet waren daarin de dienst regelingen der autobusondernemingen opgenomen. Deze nieuwe rubriek in den reisgids bleek niet aan de verwachtingen te voldoen, die de directie der Nederland sche Spoorwegen daarvan had. De meeste busdiensten zijn van zuiver plaatselijk be lang en uit dien hoofde niet op hun plaats in het spoorboekje. Het gevolg is, dat de directie der Spoorwegen besloten heeft deze dienstregelingen te laten vervallen en daarvoor in de plaats enkele practische rubrieken te geven, o.m. hoeveel een reis zal kosten. Ook krijgt het boekje van de zomerdienstregeling een aantrekkelijker omslag. WIE HEEFT DEN BESTEN VOGEL VERSCHRIKKER In Ontario is een prijsvraag uitgeschre ven voor den besten vogelverschrikker. De langzamerhand klassiek geworden stroo- poppen hebben namelijk in het geheel geen invloed meer op de vogelwereld en de landbouwer is door het feit, dat de vogels zich niets aantrekken van dit soort vogel verschrikkers, ernstig gedupeerd. De schade wordt telkenjare grooter. Men zoekt nu naar een verschrikker, die de vogels steeds opnieuw zal verjagen, waarvoor zij altijd vrees koesteren. Behalve verscheidene electrische apparaten schijnt een vogelver schrikker, die op kunstmatige wijze schet terende blaasmuziek voortbrengt, wel het meest afdoende te zijn. ARBEIDSDUUR OP HET LAND. Naar men weet, heeft het Internationaal Arbeidsbureau te Genève zich het vorige jaar reeds bezig gehouden met den arbeids duur in den landbouw. Deze aangelegen heid is sedert in studie genomen; en de kans is dus groot, dat men weer eens een internationale conventie zal aannemen, zonder dat er rekening mede wordt ge houden, dat tal van landen zich uit het Internationaal Arbeidsbureau hebben te ruggetrokken. Nu wordt er aan dergelijke conventies dikwijls maar heel slap de hand gehouden. Dat weet men in Genève ook wel, doch men is daar blijkbaar van meening, dat een papieren conventie toch altijd nog beter is dan heelemaal niets. En men vindt daarin steun in hetgeen onze Minister van Sociale Zaken in de Memorie van Ant woord op het Voorloopig Verslag nopens de begrooting van Sociale Zaken heeft verklaard. De bewindsman heeft namelijk medege deeld, dat het bij hem een punt van over weging uitmaakt, of hij in de gereed lig gende regelingen betreffende den arbeid van jeugdige personen en vrouwen in den Landbouw tevens bepalingen zal opnemen, welke een redelijke beperking van den arbeidsduur van volwassen mannelijke landarbeiders bevorderen. Het gevaar voor een wettelijke regeling van den arbeidsduur in den landbouw komt dus nader en daarom achten wij het nuttig, daaraan enkele woorden te wijden. Immers de arbeidsduur hangt af van zooveel verschillende factoren, dat het bijna tot de onmogelijkheden behoort, dien op uniforme wijze te regelen. Bij den akkerbouw bijvoorbeeld moet worden rekening gehouden met het kli maat van het betreffende gebied, waar door de groeiperiode der gewassen wordt bepaald, evenals de tijd van het zaaiklaar maken van den bodem en die van het oogsten. Hoe korter de beschikbare tijd voor de werkzaamheden is, hoe meer haast er moet worden gemaakt; in dien tijd wordt het aantal werkuren per dag, in algemeenen zin gesproken, bepaald door de lengte der dagen. Ook de aard van den grond behoort tot de natuurlijke omstandigheden; terwijl zekere gronden alleen maar geschikt zijn om in het voorjaar te worden bewerkt na zware regens, veroorzaken andere gronden, bijvoorbeeld onze zware kleigronden, dan juist groote moeilijkheden en zijn oorzaak dat grondbewerking en zaaien dan in een klein aantal dagen moet worden uitge voerd. Bij de veehouderij bepalen de natuur lijke factoren nog meer de indeeling van den werkdag. Het kenmerkende van de veehouderij is, dat dag in dag uit, jaar in jaar uit, een regelmatige hoeveelheid werk moet worden verricht. De tusschenpoozen tusschen de tijden van verzorging en mel ken van het vee zijn te kort om te kunnen worden beschouwd als vrije tijd. Zoo zouden wij nog tal van andere fac toren kunnen opnoemen. Het aantal uren, dat er wordt gewerkt, is b.v. ook afhan kelijk van de grootte van het bedrijf. Ver der is soms in collectieve arbeidsovereen komsten de bepaling opgenomen, dat de patroon ook in den winter een zeker aan tal arbeidsuren moet uitbetalen, zelfs al maakt hij er geen gebruik van, enz. Van sociale en economische factoren, die den werktijd beïnvloeden, zwijgen wij hier Warfum WERK VOOR 1300 WERKLOOZEN. Zoo juist is de eerste spade in den grond gestoken, welke het begin is ven de in poldering van het buitendijksche gebied „De Slikken" in de Groningsche wadden. Reeds jaren is er geijverd om dit gebied in te polderen; doch nog steeds stuitte dit werk af op de hooge onkosten van zulk een plan. Geschat worden de kosten van indijking en ingereedheidbrenging van den nieuwen polder op IVfe millioen gulden. Deze inpoldering wordt voor 1939 het grootste werkverschaffingsobject in Gro ningen. Er is daardoor werk voor 1300 werkloo- zen, die uit zoowat de geheele provincie moeten worden bijeengebracht. De stad Groningen zal een belangrijk aantal van deze werkkrachten leveren. Wat den nieuwen polder betreft, deze zal een oppervlakte hebben van ongeveer 400 ha, waarvan 360 ha bouwland en 40 ha grasland. De omringdijk zal 6 km lang zijn en loopen van den Negenboerenpolder tot aan den Noordpolder. De dijk wordt hoog 6.25 m boven N.A.P. Reeds dit jaar hoopt men den dijk gereed te hebben en ook reeds een begin te hebben gemaakt met de hoofd vaarten, zoodat volgend jaar de geheele polder afgewerkt en bouwrijp gemaakt zal zijn. Een tweede belangrijk werk in Gronin- een is de inpoldering, ontginning en ruil- IBN SAOED. Onmiddellijk voor net einde van de Londensche Palestina-conferentie heeft de emir Feisal van Saoedi- Arabië aan Chamberlain een brief overhandigd van zijn vader, koning Ibn Saoed. Daarin schijnt de mach tigste man van Arabië naast zijn vriendschap voor de Engelschen uiting te hebben gegeven aan den wensch, dat in Palestina een voor de Arabieren bevredigende oplossing zou worden gevonden. Nu, aan dezen wensch heeft Enge land voldaan. Het Palestijnsche plan nr. 3 komt in vele opzichten aan de Arabische eischen tegemoet, al komen ook de Joden er niet met geheel leege handen af. Wel worden er op het oogenblik nog van beide zijden be zwaren gemaakt, maar de Arabieren zijn toch in elk geval bereid, het nieuwe Britsche pVan in de practijk te beproeven. Het is duidelijk, dat Engeland zich bij dit plan hoofdzakelijk door stra tegische overwegingen heeft laten leiden. Onder de huidige omstandig heden kan Groot-Brittanje de vijand schap der Arabieren niet riskeeren. maar, omdat de ruimte ons ontbreekt. Het lijdt echter geen twijfel, of het geheelf probleem van de regeling van den arbeids duur in den landbouw is zoo ingewikkeld, dat er bijna geen sprake van kan zijn, dat de wetgever het vraagstuk op bevredi gende wijze kan oplossen. Daarom geven wij den minister van Sociale Zaken in overweging „hands off" van de beperking van den arbeidsduur ia den landbouw voor volwassen mannen verkaveling van gronden, gelegen bij Boer akker, Huis en Niesert, in Zuid-West Gro ningen. Reeds is vorig jrar in werkverschaffing een begin gemaakt met de verbreeding en verdieping van het Wolddiep, waarbij 200 a 300 werkloozen zijn te werk gesteld. Met deze verbeteringswerken is een be drag van 170.000 gemoeid. De gronden, welke voor inpoldering, ont ginning en ruilverkaveling in aanmerking komen, beslaan een oppervlakte van 210 ha moerasveen en veenputten. Dit land is thans als hooiland in gebruik. De lagere gronden, 150 ha, zullen wor den ingepolderd en bemalen en ten laatste zal tot ontginning worden overgegaan van het 70 ha groote moerasgedeelte. De kosten van deze werken zijn begroot op 228.000, waarvoor ook de bewilliging van den Minister als werkverschaffings object is aangevraagd. ELF KOKS IN HET CONCLAVE. Behalve de kardinalen, die belast zijn met het kiezen van een nieuwen Paus, nemen aan het conclave ook elf koks deel. Zij hebben thans bij eede moeten beloven over alles wat zij tijdens het conclave zien of hooren, een streng stilzwijgen te be waren. Bovendien is hun een preciese spijskaart ter hand gesteld voor de maal tijden, die achtereenvolgens opgediend zullen worden. De Engelsche werkloozen hebben van de overheid een groot aantal staalplaten gekregen voor den bouw van luchtbeschermingskelders, die enkele meters diep in den grrond zullen worden gegraven. In de arbeiderswijken, waar de straten en tuintjes vrij nauw en klein zijn, zal de bouw van dergelijke kelders nog heel wat moeilijk heden opleveren. Delfzul Win sum Groningen \^v .Hoogezand Uarum raorngansre /repen Orer/pe /repen Of ten Spoonr/yen MQfrns II Oeenpvifcn ZUIDH0RN 5 doord power Wrcnp DUKjrOEEK wesrenmeuno nerepBueeN EfcNRU

Soester Courant | 1939 | | pagina 4